جمعه, ۱۴ آذر, ۱۳۹۹ / 4 December, 2020
رضا دبیری‌نژاد
نمایشگاه تصاویر ۱۹ کتاب چاپ سنگی در موزه ملک
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / همه_باهم_علیه_کرونا / نمایشگاه مشق کتاب / کتابخانه و موزه ملی ملک / رضا دبیری‌نژاد
نمایشگاه تصاویر ۱۹ کتاب چاپ سنگی در موزه ملک
مدیر موزه ملی ملک خبر داد: ۲۲ تصویر از ۱۹ کتاب چاپ سنگی موجود در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک، همزمان با هفته کتاب در محوطه فضای باز میدان مشق به نمایش درآمده است.
«موزه بدون کارکنانش دیگر موزه نیست»
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / روز جهانی کارکنان موزه / موزه / رضا دبیری‌نژاد
«موزه بدون کارکنانش دیگر موزه نیست»
«یادمان باشد که هر نهاد هر چقدر حساس و امکان بحران را داشته باشد باید…
موزه‌ها کارت عزا و عروسی توزیع می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / موزه / همه_باهم_علیه_کرونا / رضا دبیری‌نژاد / مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی / فضای مجازی / موزه گردی مجازی
موزه‌ها کارت عزا و عروسی توزیع می‌کنند؟
«به جای این‌که موزه‌ها مردم را به خانه‌نشینی و فاصله‌گذاری اجتماعی ترغیب کنند، ضد فاصله گذاری اجتماعی رفتار می‌کنند و با اعلامِ فعالیت‌هایشان گویا در حالِ پخش کارت دعوت برای حضور در مراسم عروسی یا عزا هستند.»
مساله امنیت در موزه‌های کشور
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / موزه / همه_باهم_علیه_کرونا / رضا دبیری‌نژاد / درجه‌بندی موزه‌ها / امنیت موزه ها
مساله امنیت در موزه‌های کشور
«از یک سو خارج از حلقه‌ی شناخته شده‌ی موزه‌ها در اکثر نقاط، این فضاها از نظر حفاظت و امنیت دچار بحران‌اند و از سوی دیگر سنجش موزه‌های موجود برای یک‌بار با هدف درآوردن نقاط ضعف و خطرِ امنیتی آن‌ها می‌تواند موزه‌ها را از بسیاری خطرهای بعدی محافظت کند.»
«ماه هشتم» به روایت موزه‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / جشنواره ماه هشتم / دهه کرامت / کتابخانه و موزه ملی ملک / رضا دبیری‌نژاد
«ماه هشتم» به روایت موزه‌ها
دبیر دوازدهمین جشنواره «ماه هشتم» از برگزاری این جشنواره به دو صورت آنلاین و حضوری و در قالب نمایشگاه‌های سیار خبر داد.
مدیریت جزیره‌ای و روز جهانی موزه
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / ایران / ترکیه / جهان / موزه / برنامه ریزی
مدیریت جزیره‌ای و روز جهانی موزه
ایلنا: رضا دبیری‌نژاد (کارشناس موزه) در یادداشتی به مناسبت روز جهانی موزه‌ها از مدیریت جزیره‌ای موزه‌ها در ایران انتقاد کرد.
دسته‌بندی کرونایی جامعه/ در میانه‌ی تضاد منافع و باورها نمی‌توان کرونا را شکست داد
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ / جامعه / کرونا / فرهنگ / کرونا 2019 جدید / دسته‌بندی کرونایی جامعه / در میانه‌ی تضاد منافع و باورها نمی‌توان کرونا را شکست داد
دسته‌بندی کرونایی جامعه/ در میانه‌ی تضاد منافع و باورها نمی‌توان کرونا را شکست داد
ایلنا: رضا دبیری‌نژاد (موزه‌دار و کارشناس ایرانشناسی) در یادداشت زیر به دسته‌بندی کرونایی جامعه پرداخته است.
راهکارهای یک موزه‌دار برای زمان شیوع کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / موزه / کروناویروس / رضا دبیری‌نژاد
راهکارهای یک موزه‌دار برای زمان شیوع کرونا
یک موزه‌دار تاکید می‌کند: شعارهایی که در سال‌های گذشته برای موزه‌ها مطرح شدند مانند ایجاد شرایط و امکانات جدید برای فعالیت موزه‌های فراپیوسته، موزه‌های مجازی و حتی تورهای مجازی در موزه‌ها، شعارهای زینتی نیستند، بلکه باید امروز از آن‌ها در شرایط بحرانی استفاده کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / میدان مشق / طرح پاییز برگ / رضا دبیری‌نژاد
میدان پاییزی مشق با دود و اسانس نامطبوع
«"پاییزبرگ‌" میدان مشق به پهنه‌ای بزرگ با برگ که انتهای تصویرش را پس‌زمینه‌ای خاکستری و دودآلود شکل داده، تبدیل شده است. خزان یا برگ‌ریزان آمیخته با هوای آلوده، که تصویرش با تصویر همیشگی فرق دارد. اما پا به این تصویر که می‌گذارید تا تجربه محیطی را هضم کنید، میدان مشق با بوی گندی آمیخته به شما هجوم می‌آورد که تصویر پیش‌گفته را لایه‌ای دیگر می‌افزاید و این نشانه محیطی خود دلالتی را ایجاد می‌کند.»
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
«موزه و وقف» در موزه ملی ایران
ایسنا: نشست تخصصی «موزه و وقف» با دو محور «طرح محتوایی» و «موزه‌ها و مجموعه‌های وقفی» همزمان با دهه وقف در موزه ملی ایران برگزار می‌شود. همزمان با دهه وقف و در حاشیه نمایشگاه میراث وقف «نشست تخصصی موزه و وقف» دوشنبه ۱۳ آبان در موزه ملی ایران برگزار می‌شود. این نشست در دو محور و با حضور کارشناسان و موزه‌داران برگزار می‌شود که در محور نخست درباره «موزه و وقف و طرح محتوایی مرتبط به آن» با سخنرانی میر سید احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران و رضا دبیری‌نژاد موزه‌دار و رئیس موزه ملی ملک - و در محور دوم «موزه‌ها و مجموعه‌های موزه‌ای وقفی» با سخنرانی مهندس نوشاد رکنی رئیس اداره اطلاعات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک با موضوع «وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک»، مصطفی ده‌پهلوان استاد دانشگاه و رئیس موسسه باستان‌شناسی …
۱۳۹۸/۰۴/۱۹ / کتابخانه و موزه ملی ملک / رضا دبیری‌نژاد / موزه آستان حضرت معصومه(س) / پارچه صندوق پوش قبر حضرت معصومه (س)
پارچه قبرپوش حضرت معصومه (س) در موزه ملی ملک
دبیر یازدهمین جشنواره ماه هشتم خبر داد: همکاری مشترک بین موزه‌ایِ موزه ملی ملک و موزه آستان حضرت معصومه (س)، پارچه صندوق پوش قبر حضرت معصومه (س) به نمایش درآمد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۳
نشست پژوهشی «موزه، هنر، جامعه» با سخنرانی آیدین آغداشلو
نشست پژوهشی «موزه، هنر، جامعه» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. به گزارش ایلنا، نشست پژوهشی «موزه، هنر، جامعه» جمعه ۲۴ خرداد در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.در این نشست که به همت معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود، آیدین آغداشلو، حسام سلامت و رضا دبیری‌نژاد سخنرانی خواهند کرد. ورود برای تمامی علاقه‌مندان در این برنامه آزاد است. علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند جمعه ۲۴ خرداد ساعت ۱۸ به سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲ / آتش سوزی کلیسای نوتردام / رضا دبیری‌نژاد
«تابو نوتردام و فرصت آتش‌سوزی»
«سوختن نوتردام سوختن یک کلیسا نبود بلکه سوختن یک یادمان جهانی‌شده بود، سوختن یادمانی تابوشده در روزگار معاصر و این‌گونه است که آدمی از ضربه به تابوهایش شوکه می‌شود و پرسش‌های پنهان سر برمی‌آورند.»
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •