دوشنبه, ۷ مهر, ۱۳۹۹ / 28 September, 2020
زبان فارسی
گل‌های زبان فارسی در گلستان بیشکک: نورلان بیگ بالتابایف
۵۰ دقیقه قبل / پرویز قاسمی / رایزنی فرهنگی / قرقیزستان / دیپلماسی فرهنگی / آموزش زبان فارسی
گل‌های زبان فارسی در گلستان بیشکک: نورلان بیگ بالتابایف
اگر باغچه و گل‌هایش مدتی بحال خود رها شوند خشکیده خواهند شد. وضعیت زبان فارسی و کسانی که در این حوزه زحمت می‌کشند، همین‌گونه است. بنیاد سعدی باید اهتمام بیشتری در حفظ این گل‌ها داشته باشد.
۸ ساعت قبل
در جست‌وجوی زمان از دست رفته
حدود صدوچهارده سال پیش مارسل پروست دیوارهای اتاق خواب خود در آپارتمان شماره 102 بولوار هوسمن را با لایه‌هایی از چوب پنبه می‌پوشاند تا به دور از هیاهوی بیرون بتواند بنویسد. رمان در جست‌وجوی زمان از دست رفته در همین سکوت و دوری از هیاهو نوشته شده است. نوشتنش حدود چهارده سالی وقت برده است. هفت جلد است که در ایران جلد طرف گرمانتش دو جلد شده است. مترجمش مهدی سحابی است که برای برگرداندنش به زبان فارسی نتیجه خوبی گرفته است. خیلی‌هاشان با دیدن حجم رمان پس می‌کشند و برخی‌شان با خواندن چند صفحه اول طرف خانه سوان آن را زمین می‌گذارند. اما برای همه کسانی که پی قله‌های ادبیات می‌گردند خواندنش واجب است. به قولی این رمان، رمان نویسندگان است. نویسندگانی که می‌خواهند …
«آوازه‌خوان طاس» از ترکیب ۲ زبان شکل گرفت/ تئاتری ایرانی فرانسوی
۲۰ ساعت قبل / رحمت امینی / کارگردان تئاتر / تئاتر ایران / نمایشنامه نویس / ویروس کرونا / فرانسه / زبان فارسی
«آوازه‌خوان طاس» از ترکیب ۲ زبان شکل گرفت/ تئاتری ایرانی فرانسوی
رحمت امینی اعلام کرد در یک روند کارگاهی نمایشنامه «آوازه‌خوان طاس» از ترکیب ۲ زبان فارسی و فرانسوی نوشته شد.
تدریس زبان فارسی در ۴ مدرسه بیشکک
۴۲ ساعت قبل
تدریس زبان فارسی در ۴ مدرسه بیشکک
رایزن فرهنگی ایران در قرقیزستان گفت: برخی زبان‌شناسان تعداد واژه‌های مشترک بین ایران و قرقیزستان را بیش از ۲ هزار واژه برآورد کرده‌اند و این نمایانگر برخی اشتراکات و سطح بالای تعاملات فرهنگی ایران و قرقیزستان است.
سفیر ایران با معاون اول وزارت خارجه اوکراین دیدار کرد
۴۵ ساعت قبل
سفیر ایران با معاون اول وزارت خارجه اوکراین دیدار کرد
سفیر ایران در اوکراین و معاون اول وزارت امور خارجه این کشور درخصوص همکاری‌های علمی و دانشگاهی از جمله آموزش زبان فارسی و لزوم تسهیل شرایط برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در این کشور با یکدیگر گفت‌وگو کردند.
تدریس زبان فارسی در ۴ مدرسه بیشکک/ زبان دوم برخی دانشگاه‌های قرقیز، فارسی است
۴۵ ساعت قبل / زبان فارسی / قرقیزستان / ۴ مدرسه بیشکک زبان فارسی تدریس می‌شود / قاسمی رایزن فرهنگی ایرا&#x
تدریس زبان فارسی در ۴ مدرسه بیشکک/ زبان دوم برخی دانشگاه‌های قرقیز، فارسی است
رایزن فرهنگی ایران در قرقیزستان گفت: برخی زبان‌شناسان تعداد واژه‌های مشترک بین ایران و قرقیزستان را بیش از 2 هزار واژه برآورد کرده‌اند و این نمایانگر برخی اشتراکات و سطح بالای تعاملات فرهنگی ایران و قرقیزستان است.
بی توجهی به زبان فارسی، خیرمقدم گفتن به واژه‌های بیگانه است
۲ روز قبل / انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / اختصاصی ایرنا / ادبیات فارسی
بی توجهی به زبان فارسی، خیرمقدم گفتن به واژه‌های بیگانه است
تهران- ایرنا- دبیر شورای پاسداشت زبان فارسی، معتقد است: دبیرشورای پاسداشت زبان فارسی با اشاره به اهمیت زبان فارسی که همیشه مورد هجوم بیگانگان قرارگرفته اما همواره در طول تاریخ از خود مراقبت کرده، تصریح کرد:‌ امروز نیز باید اراده ملی و عزم قوی‌تر باشد در غیراینصورت و بی‌توجهی به زبان فارسی، ناگهان با خیرمقدم گفتن به واژه‌های بیگانه مواجه خواهیم شد.
۲ روز قبل / زبان فارسی / تاجیکستان
فارسی سازی فامیل ها در تاجیکستان
خبرنیوز نوشت:مجلس تاجیکستان مصوبه ای را تصویب کرد که طبق آن نام خانوادگی شهروندان تاجیک از "روسی" به "فارسی" تغییر می کند.
۲ روز قبل
یزدی؛ سیاستمدار امیدوار
ابراهیم یزدی سیاستمداری بود که این روزها فقدانش بیش از پیش احساس می‌شود؛ سیاستمداری جسور اما اهل گفت‌وگو. با جسارت از عقایدش دفاع می‌کرد و در برابر تحریف تاریخ انقلاب می‌ایستاد، اما در عین حال از گفت‌وگو با کسانی که حضورش در عرصه سیاست را نفی و گاه بر طبل طرد و انکارش می‌زدند، ابایی نداشت. یزدی این میراث را از سال‌ها حضور در عرصه سیاست ایران به دست آورده بود. از پی شهریور بیست در اجتماع ایران بالیده بود؛ سال‌هایی که تمامی گروه‌ها فضایی برای تنفس به دست آورده بودند. او با آنکه در خانواده‌ای مذهبی پرورش یافته بود، اما جذب گروه‌های سنتی یا تندرو مذهبی نشد. همکاری با خداپرستان سوسیالیست و محمد نخشب نشان از آن داشت او نه فریفته عدالتخواهی ادعایی …
موانع شکل‌گیری تولید محتوای بومی در وب
۲ روز قبل / حقوق / دلار / فرهنگ و ارشاد اسلامی / فضای مجازی / فناوری اطلاعات
موانع شکل‌گیری تولید محتوای بومی در وب
تولید محتوای بومی به زبان فارسی در حوزه فضای مجازی همواره از دغدغه‌های مسوولان فناوری اطلاعات و همچنین بخش فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.
۲ روز قبل
مزار‌شریف به‌دنبال تجارب تهران در مدیریت پسماند
مرز مشترک و اشتراکات فراوان در فرهنگ و تمدن روابط تهران و کابل را در طول تاریخ و به‌خصوص در بحث مدیریت شهری گرم نگه داشته است.به گزارش همشهری  زبان مشترک 2کشور نیز سبب شده بی‌واسطه به تعاملات شهری بپردازند و تجارب خود را در حوزه مدیریت شهری در اختیار یکدیگر بگذارند. احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران زمانی درباره روابط ایران و افغانستان گفته بود: «تهران و کابل در حوزه داستان‌های کهن، زبان فارسی، آیین‌های مشترک و رفت‌وآمدهای تاریخی دارای ویژگی‌های مشترک هستند.» حالا نخستین نمایشگاه اختصاصی‌-تخصصی …
۲ روز قبل / استفاده از فضای مجازی / تولید محتوا
مهم‌ترین موانع تولید محتوا در فضای مجازی چیست؟
به گزارش ایسنا، یکی از لازمه‌های رشد اقتصادی، ضرورت تولید است. تولید محتوای بومی که شاید نتوان نمونه آن را در منابع بین‌المللی یافت و علت آن هم محدود بودن برخی اطلاعات به زبان و جغرافیای خاص هر کشور است را می‌توان زیر مجموعه‌ای از این تولید دانست. تولید محتوای بومی به زبان فارسی در حوزه فضای مجازی همواره از دغدغه‌های مسوولان فناوری اطلاعات و همچنین بخش فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.
استقبال خوبی از کلاس‌های زبان فارسی به‌رغم وجود کرونا شد
۲ روز قبل / یونان / آموزش زبان فارسی / بنیاد سعدی
استقبال خوبی از کلاس‌های زبان فارسی به‌رغم وجود کرونا شد
تهران- ایرنا- رایزن فرهنگی ایران در یونان و نماینده بنیاد سعدی گفت: امسال به‌رغم اینکه محدودیت‌هایی در شرایط شیوع کرونا وجود داشت، استقبال خوبی از کلاس‌های زبان فارسی شد.
فعالیت بیش از ۱۰۰ دانشگاه هند در زمینه‌ آموزش زبان فارسی
۳ روز قبل / هند / آموزش زبان فارسی / اختصاصی ایرنا / بنیاد سعدی / دهلی نو
فعالیت بیش از ۱۰۰ دانشگاه هند در زمینه‌ آموزش زبان فارسی
تهران- ایرنا- رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی بنیاد سعدی گفت: هندوستان هرگز نمی‌تواند از خط و زبان فارسی به‌طور کامل جدا شود، و به همین‌دلیل نزدیک به ۱۰۰ دانشگاه و کالج در زمینه‌ آموزش زبان و ادبیات فارسی فعال هستند.
علاقه مصری‌ها به زبان فارسی
۴ روز قبل
علاقه مصری‌ها به زبان فارسی
رایزن سفارت ایران در مصر گفت: ما حدود ۲۷ کرسی زبان فارسی در دانشگاه‌های مصر و براساس آمار غیررسمی، پنج‌هزار فارسی‌آموز داریم که این نشان‌دهنده علاقه مصریان به زبان فارسی است.
راه اندازی مرکز آموزش زبان فارسی به دانشجویان غیرفارس در دانشگاه سمنان
۴ روز قبل / استانی-علمی و آموزشی / دانشگاه سمنان
راه اندازی مرکز آموزش زبان فارسی به دانشجویان غیرفارس در دانشگاه سمنان
رئیس دانشگاه سمنان از صدور مجور فعالیت مرکز آموزش زبان فارسی به دانشجویان غیر فارسی زبان از سوی سازمان امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد و گفت: مرکز آموزش زبان فارسی تحت نظارت مرکز آموزش های آزاد دانشگاه سمنان فعالیت می کند.
گرجی‌هایی که زبان فارسی می‌خوانند
۴ روز قبل / ادبیات
گرجی‌هایی که زبان فارسی می‌خوانند
رایزن فرهنگی سفارت ایران در گرجستان درباره اقدام‌های انجام‌شده در حوزه زبان فارسی گفت: مراکز ایرانشناسی و زبان فارسی از ارکان مهم روابط فرهنگی ماست و در حال حاضر در چهار دانشگاه کرسی داریم که دانشجویان گرجی می‌توانند تحصیلات تکمیلی خود را تا مقطع دکتری ادامه دهند.
کتاب «تحول در آداب کتابت و ترسّل» چاپ شد
۴ روز قبل / ادبیات فارسی / بنیاد موقوفات افشار / زبان فارسی
کتاب «تحول در آداب کتابت و ترسّل» چاپ شد
کتاب «تحول در آداب کتابت و ترسّل» نوشته عمادالدین شیخ‌الحکمایی و محیا شعیبی عمرانی توسط انتشارات بنیاد موقوفات افشار منتشر و راهی بازار نشر شد.
۸۰۰ نفر زبان آموز فارسی در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند
۴ روز قبل / رایزنی فرهنگی / ترکیه / بنیاد سعدی / آموزش زبان فارسی
۸۰۰ نفر زبان آموز فارسی در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند
صدقی زاده رایزن فرهنگی ایران در ترکیه گفت: در حال حاضر حدود ۸۰۰ زبان آموز فارسی و پنج کرسی زبان و ادبیات فارسی در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در ترکیه داریم.
«قصه‌های شب چله» منبع آموزشی دانشگاه باکو شد
۴ روز قبل / محمد میرکیانی / ادبیات فارسی / باکو / جمهوری آذربایجان
«قصه‌های شب چله» منبع آموزشی دانشگاه باکو شد
محمد میرکیانی از معرفی کتاب «قصه‌های شب چله» به‌عنوان منبع آموزشی زبان فارسی دانشگاه باکو در جمهوری آذربایجان خبر داد.
«فارسی بیاموزیم، جلد دوم» منتشر شد
۵ روز قبل / فروشگاه اینترنتی / حسن ذوالفقاری / بهروز محمودی بختیاری
«فارسی بیاموزیم، جلد دوم» منتشر شد
کتاب «فارسی بیاموزیم، جلد دوم» با هدف آموزش زبان فارسی و تقویت چهار مهارت زبانی از طرف انتشارات مدرسه منتشر و روانه بازار نشر شد.
توییت ظریف به‌مناسبت روز جهانی صلح
۵ روز قبل
توییت ظریف به‌مناسبت روز جهانی صلح
وزیر امورخارجه کشورمان به مناسبت فرارسیدن «روز جهانی صلح» توییتی در صفحه خود به 2زبان فارسی و انگلیسی منتشر کرد. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف با انتشار عکسی به مناسبت روز جهانی صلح نوشت: تو مگو همه به جنگند و ز صلح من چه آید تو یکی نه‌ای، هزاری، تو چراغ خود برافروز
پورنوگرافی فمنیسم شبکه‌ای شده در ایران
۵ روز قبل
پورنوگرافی فمنیسم شبکه‌ای شده در ایران
اخیراً احسان شاه قاسمی استاد گروه ارتباطات در دانشگاه تهران مقاله‌ای با نتیجه گیری‌های نامعمول را در همایش آینده علوم اجتماعی و انسانی در پراگ ارائه کرده است؛ انصاف نیوز خلاصه‌ای از این مقاله را به زبان فارسی منتشر می‌کند. اصل مقاله با عنوان “Pornography of Networked Feminism: The Case…
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
زندگی‌نامه رئیس پلیس ایرانی لندن
کتاب «عبور از خط قرمز»، اتوبیوگرافی علی دیزایی، رئیس پیشین پلیس لندن و حقوقدان ایرانی منتشر شد. به گزارش ایسنا، این کتاب در ۳۰ فصل زندگی علی دیزایی را از خانه پدری تا امروز برای مخاطب روایت کرده است و علاوه ‌بر زندگی‌نامه شخصی،‌ حاوی اطلاعات تاریخی و سیاسی نیز هست.در معرفی «عبور از خط قرمز» که در ۳۶۰ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و جلد گالینگور توسط نشر ثالث منتشر شده آمده است: «علی دیزایی با آن‌که در کودکی ایران را ترک کرده اما کاملاً به زبان فارسی مسلط است و نثری دلنشین دارد. «عبور از خط قرمز» روایتی است از کاخ سلطنتی و اسکاتلندیارد تا خیابان‌های لندن، دسیسه‌های نژادپرستانه، مبارزات دیزایی و فداکاری‌های همسرش.در این کتاب می‌توانید شرح عملیات جنجالی علیه یک پلیس ایرانی و مسلمان در انگلستان با هزینه‌ای …
بررسی فلسفه کاربرد یک ضرب المثل‌ فارسی در «روز خوش»
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / شبکه جام جم / برنامه تلویزیونی / ضرب المثل
بررسی فلسفه کاربرد یک ضرب المثل‌ فارسی در «روز خوش»
برنامه «روز خوش» سه شنبه اول مهر ماه فلسفه کاربرد یک ضرب المثل فارسی را همراه با دانش آموختگان زبان فارسی از نیجریه بررسی می کند.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
رنج نوشتن در شرایط استبداد
دیرگاهی است که آرزوی سفر به ایران را دارم. این کشور از کودکی در ذهنم سرزمین مفاهیم ابدی خیال‌انگیز بوده. پس از سفرهای متعدد به کشورهای مختلف دنیا در اعماق وجودم احساس می‌کردم که ایران شبیه هیچ کدام از آنها نیست و چیزهایی در درون خود نهفته دارد که می‌تواند مرا شگفت‌زده کند؛ اما ایران خودش به سوی من گام برداشت و با انتشار کتابم به زبان فارسی باعث شگفتی من شد. از این بابت باید از زینب یونسی تشکر کنم که ترجمه این کتاب را به فارسی‌زبانان ارایه کرده است.به نظر می‌‌رسد، خواننده ایرانی با تعمق در کتاب من درمی‌‌یابد که موضوع آن در ظاهر به کشور روسیه مربوط می‌شود اما در باطن به تمام بشر تعلق دارد. پدرم که در عین حال شخصیت اصلی رمان من است خدمتگزار حکومت …
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
ستاره‌های یکشنبه سیاه
محمود احمدی‌نژاد پس از چند هفته سکوت نسبی اواخر هفته گذشته بار دیگر با یک مصاحبه، جنجالی تازه ساخت و بار دیگر خود را کمی از لابه‌لای اخبار مملکت که این روزها پیرو تشدید مصائب معیشتی ناشی از تحریم‌ها و البته شیوع گسترده ویروس کرونا، عمدتا اقتصادی است، بالا کشید. سیاستی که البته نه حالا که 7، 8 سالی از روزگار برو بیای این «مرد بهاری» و «دولت مهرورزی»اش می‌گذرد، بلکه حتی همان روزهای عجیب و فراموش‌ ناشدنی ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد هم، دست‌کم نزد بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاست ایرانی آشکار و مشهود بود و بسیاری حتی در مطبوعات و به ‌طور علنی، صریح و آشکار گفته و البته هنوز هم اگر فرصتی دست دهد و ضرورت ایجاب کند، می‌گویند که …
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
من اینجا ریشه در خاکم
اکنون 20 سال پس از خاموشی فریدون مشیری، او در فضای شعر ایران حضور خاطره‌انگیز خود را حفظ کرده است. حضوری که در هر برهه، خاطرات خاص خود را برای ما داشته و تداعی می‌کند. فریدون مشیری در بهترین توصیف از زمره شاعرانی است که مستقیما با عواطف انسان سروکار دارد. سروده‌هایش نگاه شاعری است که رنج و درد را به ابعاد جهان وسعت و عمق می‌دهد و بازتاب آن به لطافت اندیشه، زیبایی و روانی واژه‌ها آمیخته است. خود او در تعریف شعر می‌گوید: «شعر باید شوری، شوقی، حالی، تاثیری، نیرویی، غروری در ذهن و جان و وجود من برانگیزد. باید مرا شگفت‌انگیز کند. مسخ کند، بیدار کند. کشف شاعر باید مرا از من برباید.»  آشنایی مشیری با سنت‌های هزار ساله شعر فارسی که با خلاقیت‌های …
تاکید بر زبان فارسی در تولید نمایش «سلمان فارسی»
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / نمایش رادیویی سلمان فارسی
تاکید بر زبان فارسی در تولید نمایش «سلمان فارسی»
کارگردان «سلمان فارسی» بر به کار بردن زبان فاخر فارسی در تولید این…
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
رموز خانه داری
ستایش یگانه     نام بدرالملوک بامداد با تدوین کتب خانه‎داری تداعی می‎شود. او که از معلمان سرخانه زبان فارسی و فرانسوی آموخته بود، برای روزنامه‌های داخل و خارج از ایران مقاله می‌نوشت و در سال۱۲۹۶ به دارالمعلمات رفت و ۸سال بعد، در سال۱۳۰۴، به معاونت دارالمعلمات منصوب شد. او در سال۱۳۱۴ که ورود دختران به دانشگاه مجاز شد، به دانشسرای عالی رفت و ۱۱سال بعد خود رئیس دانشسرای عالی دختران شد. پس از جنگ جهانی دوم برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و از دانشگاه کلمبیا فوق‌لیسانس آموزش و‌ پرورش گرفت. بامداد که …
استقبال آذربایجانی‌‌ها از دوره‌های مجازی آموزش زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / ترویج و گسترش زبان فارسی
استقبال آذربایجانی‌‌ها از دوره‌های مجازی آموزش زبان فارسی
رایزن فرهنگی ایران در آذربایجان درباره وضعیت زبان فارسی در باکو گفت: رایزنی فرهنگی کلاس‌های آموزش زبان فارسی را به صورت برخط در مقاطع ابتدایی، متوسطه و پیشرفته برگزار می‌کند که با استقبال خوب جوانان و آذری‌های مهاجر در کشورهای دیگر رو‌به‌رو شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ایدئولوژی خودت را پنهان نکن
آن طور که ژان بشلر در مقدمه کتاب«ایدئولوژی چیست؟» می‌نویسد:«نوشتن درباره ایدئولوژی کاری است پر مخاطره. از آنجا که این واژه در تمامی حوزه‌هایی که با علوم اجتماعی ارتباط نزدیک یا دور دارند همواره به کار می‌رود، هر کس وجهی از ماهیت ایدئولوژی را می‌بیند و استنباط می‌کند به نحوی که نویسنده احساس می‌کند ممکن است هر لحظه با اعتقادات و عادات فکری خوانده درگیری پیدا کند و از همان آغاز شاد بی اعتبار شدن خود باشد» (ایدئولوژی چیست؟ ژان بشلر، ترجمه علی اسدی، تهران: 1370) . بحث درباره این اصطلاح در زبان فارسی و در فضای روشنفکری ایرانی به نحو مضاعف مخاطره‌انگیز است چراکه معمولا بدون توجه به خاستگاه مفهومی و سیر تطوری آن و فارغ از توجه جدی به سنت‌های …
ایران و پاکستان تقویت مناسبات میان استان‌های مرزی را بررسی کردند
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / سیستان و بلوچستان / پاکستان / توسعه اقتصادی / زبان فارسی / ایالت بلوچستان
ایران و پاکستان تقویت مناسبات میان استان‌های مرزی را بررسی کردند
اسلام‌آباد - ایرنا - سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در «کویته» و سخنگوی دولت ایالت بلوچستان پاکستان راه‌های توسعه مناسبات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی میان استان‌های مرزی دو کشور را بررسی کردند.
فارسی، زبان دوم جهان اسلام است
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / ادبیات فارسی
فارسی، زبان دوم جهان اسلام است
تهران- ایرنا- دبیر شورای پاسداشت زبان فارسی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در روز بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی، با اشاره به اهمیت این زبان در جهان گفت: فارسی، زبان دوم جهان اسلام و دین و معرفت است.
چراغ سبز الکس نوری به فارسی: به امید دیدار!
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / استقلال تهران / الکساندر نوری / اینگول اشتات
چراغ سبز الکس نوری به فارسی: به امید دیدار!
الکساندر نوری در یک استوری اینستاگرامی به زبان فارسی با دنبال کنندگانش صحبت کرد.
عبدالعظیم قریب گرکانی؛ بنیانگذار دستور زبان فارسی نوین
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / عبدالعظیم قریب / دستورزبان فارسی / مدرن / ادبیات / محقق / نویسنده
عبدالعظیم قریب گرکانی؛ بنیانگذار دستور زبان فارسی نوین
زمانی که او تدریس را آغاز کرد در مدارس ایران کتاب‌های مناسبی برای تدریس به دانش‌آموزان وجود نداشت و دکتر قریب قواعد زبان فارسی را به سبک دستور‌های فارسی‌زبان اروپایی تدوین و کتاب‌های دستور زبان فارسی را در چهار جلد تألیف کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
«بازرگان» و «خانم طالقانی» را همه می‌شناسند
هفته‌ای که گذشت، اعضای شورای شهر تهران و فرماندار پایتخت، منازعه‌ای بر سر نامگذاری دو خیابان به نام مرحومه اعظم طالقانی و زنده‌یاد مهندس مهدی بازرگان داشتند. خلاصه موضوع این بود که فرماندار، با این نامگذاری مخالفت کرده بود و در جواب تصمیم شورای شهر، گفته بود: «مردم، بازرگان و اعظم طالقانی را نمی‌شناسند.» روی سخن این نوشته، شخص فرماندار است؛ عیسی فرهادی- متولد 1343 و اصولگرا که از سال 1391 بر صندلی فرمانداری پایتخت تکیه زده است:  اول: وقتی اسم زنده‌یاد مهندس مهدی بازرگان و مرحومه اعظم طالقانی را در موتور جست‌وجوی گوگل دنبال کنید، ده‌ها صفحه به زبان فارسی و سایر زبان‌ها در معرفی این چهره‌های سرشناس ملی کشور باز می‌شود.  جهت …
برگزاری دوره مقدماتی تربیت مدرس زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / آموزش زبان فارسی
برگزاری دوره مقدماتی تربیت مدرس زبان فارسی
دوره مقدماتی تربیت مدرس زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان برای کلیه مدرسان زبان فارسی و علاقه‌مندان به آموزش زبان فارسی برگزار می‌شود. ‌
«با کاروان شعر فارسی» در آستانه انتشار/ نگاهی به سروده‌های ۴۰ شاعر غیر ایرانی در دیدار با رهبر انقلاب
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / ترویج و گسترش زبان فارسی / انتشارات انقلاب اسلامی
«با کاروان شعر فارسی» در آستانه انتشار/ نگاهی به سروده‌های ۴۰ شاعر غیر ایرانی در دیدار با رهبر انقلاب
محمدحسن مقیسه از انتشار کتاب «با کاروان شعر فارسی» همزمان با روز شعر و ادب فارسی خبر داد و گفت: این اثر دربردارنده ۶۵ قطعه شعر از ۴۰ شاعر غیر ایرانی است که در محضر رهبر انقلاب به شعرخوانی پرداخته‌اند.
مدرسه مجازی آموزش زبان فارسی راه اندازی شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / دانشگاه تربیت مدرس / زبان فارسی / محمدتقی احمدی
مدرسه مجازی آموزش زبان فارسی راه اندازی شد
افزایش حساسیت صدا و سیما نسبت به زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / زبان فارسی / تبلیغات / غلامعلی حداد عادل / سازمان صدا و سیما
افزایش حساسیت صدا و سیما نسبت به زبان فارسی
شبکه خبر نوشت: رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: سالهاست ما از دست اندرکاران صدا و سیما می‌خواهیم که تعصب و غیرت زبانی نسبت به زبان فارسی نشان دهند که خوشبختانه علامت‌های خوبی می‌بینیم.
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
حکایت بازگشت
علی‌اکبر شیروانی   132۷سال «آذر، ‌ماه آخر پاییز» بود و شروع ابراهیم گلستان. گلستان از همین کتاب اول تکلیف خودش را با زبان فارسی روشن می‌کند و خط‌کشی‌های روشنی دارد که تا آخرین کارهای منتشرشده‌اش آشکار است. نثر مفخم و مطنطن، آهنگین و موزون، جاهایی نزدیک به محاوره و گویش محلی، متأثر از شعر فارسی و در عین حال محافظه‌کار. زبان گلستان در داستان، گویی برخلاف نوشته‌ها و مصاحبه‌هایش، تیز و گزنده نیست؛ لطیف و آرام است و نثری‌است که می‌توان نام دوره بازگشت را بر آن گذاشت؛ بازگشت به سنت. گلستان ترجیح داده …
پادشاه واژه های فارسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
پادشاه واژه های فارسی
 جمال رهنمایی  انتشار لغتنامه بزرگ دهخدا، حاصل تلاش علی‌اکبر دهخدا که طی 40سال جمع‌آوری، دسته‌بندی و رازگشایی شده بود، از سال1325 با بودجه 25هزار تومانی مصوب مجلس شورای ملی شروع شد. لغتنامه دهخدا شامل بیش از 200هزار عنوان واژه فارسی بود که در کوران حوادث برای بیان آنچه گذشته، به عاریت گرفته شده یا خلق شده بود. این لغتنامه شامل سیر تاریخی تحول کلمه و معنای آن در زبان فارسی دری نیز بود. علی‌اکبر دهخدا ادیب، شاعر و سیاست‌پیشه‌ای بود که با واژگان فارسی زندگی و مسیر زندگی واژه‌ها را دنبال کرده بود. …
راهکار رادیو برای پیشگیری از ورود واژه های بیگانه
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / شورای زبان فارسی در رادیو ایران
راهکار رادیو برای پیشگیری از ورود واژه های بیگانه
همزمان با هفته شعر و ادب فارسی، شورای راهبردی و ارزیابی زبان فارسی در معاونت صدا تشکیل شد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / ترویج و گسترش زبان فارسی / فرهنگستان زبان / حداد عادل / علی عسگری / تلویزیون / رسانه ملی
در دیدار علی عسکری و حدادعادل مطرح شد: تلاش برای صیانت از زبانِ فارسی در مقابله با تهاجم لغات غربی
رئیس صداوسیما در دیدار با حدادعادل با اشاره به اقدامات رسانه‌ملی برای صیانت و پاسداشت زبان و ادب فارسی، گفت:‌سازمان صداوسیما برای مقابله با هجمه لغات غربی در کنار فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و برنامه‌های شاخصی را درنظر گرفته است.
ابراز نگرانی‌‎ حداد عادل درباره پاسداشت زبان فارسی در صدا و سیما
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / انقلاب / تلویزیون / رادیو و تلویزیون / صدا و سیما / فرهنگستان زبان و ادب فارسی
ابراز نگرانی‌‎ حداد عادل درباره پاسداشت زبان فارسی در صدا و سیما
اقتصاد نیوز : رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در دیدار با مدیران صدا و سیما، در رابطه با پاسداشت زبان فارسی در رادیو و تلویزیون سخن گفت و خواستار هماهنگی بین بخش‌های مختلف این سازمان برای مبارزه با لغات غربی شد.
انتقاد انجمن زبان فارسی از اقدام آموزش و پرورش
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / انجمن زبان فارسی / آموزش و پرورش
انتقاد انجمن زبان فارسی از اقدام آموزش و پرورش
انجمن (استادان) زبان و ادبیات فارسی در انتقاد از اقدام وزارت آموزش و پرورش و آن‌چه «احراز شرایط نامتعارف برای تصدی دبیری زبان و ادبیات فارسی» عنوان کرده، بیانیه‌ای صادر کرده است.
فارسی دومین زبان منتخب دانشجویان صرب
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
فارسی دومین زبان منتخب دانشجویان صرب
رایزن فرهنگی ایران در صربستان می‌گوید وضعیت آموزش زبان فارسی در این کشور رونق گرفته و ۴۰۰ دانشجوی زبان فارسی مشغول آموزش هستند که بعد از انگلیسی رتبه دوم است.
فارسی دومین زبان منتخب دانشجویان صرب/ راه‌اندازی کرسی زبان فارسی بلگراد در آینده نزدیک
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / ترویج و گسترش زبان فارسی
فارسی دومین زبان منتخب دانشجویان صرب/ راه‌اندازی کرسی زبان فارسی بلگراد در آینده نزدیک
بنا به گفته رایزن فرهنگی ایران در صربستان،‌ وضعیت آموزش زبان فارسی در این کشور رونق گرفته است،‌ به طوری که ۴۰۰ دانشجوی زبان فارسی در این کشور مشغول به آموزش هستند که بعد از انگلیسی رتبه دوم است.
زبان فارسی و دمیدن روح تازه بر پیکر ادبیات هند
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / ترویج و گسترش زبان فارسی
زبان فارسی و دمیدن روح تازه بر پیکر ادبیات هند
سیده فاطمه بلقیس حسینی، از اساتید زبان فارسی در هندوستان، معتقد است: فارسی در ادبیات هند روح تازه‌ای دمید، در تمام شئون زبان‌های گوناگون هند نفوذ پیدا کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / هند / سعدی / زبان فارسی / دولت هند / دیوان حافظ
چراغ فارسی همچنان بر تارک شبه قاره هند می درخشد
دهلی نو- ایرنا- فارسی زمانی از زبان‌های بزرگ و تاثیر گذار بر فرهنگ جهانی شمرده می‌شد و هنوز هم چراغ این زبان ریشه دار در گوشه‌ای از شهر کلکته پایتخت ایالت بنگال هند همچنان شعله ور است و در این شهر هنوز هم کسانی هستند که تلاش می کنند این چراغ را زنده نگاه دارند.
هشدار درباره آسیب‌ جدی به زبان، ادبیات و فرهنگ کشور
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / غلامحسین غلامحسین‌زاده / بهادر باقری / زبان فارسی
هشدار درباره آسیب‌ جدی به زبان، ادبیات و فرهنگ کشور
نشست تخصصی «زبان‌ فارسی در گستره گیتی» با هشدار درباره آسیب جدی به زبان، ادبیات و فرهنگ کشور برگزار شد.
چامه؛ جشن‌نامه‌ای برای مترجم برجسته هایدگر به زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
چامه؛ جشن‌نامه‌ای برای مترجم برجسته هایدگر به زبان فارسی
دوماهنامه ادبی فرهنگی چامه در تازه‌ترین شماره خود با محور قرار دادن دکتر پرویز ضیا شهابی جشن‌نامه‌ای را برای این استاد ۷۷ ساله فلسفه غرب تدارک دیده است.
فارسی‌آموزی در سرزمین آفتاب تابان/ایجاد علاقه به ایران در ژاپن توسط اسلام‌شناسان
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / ترویج و گسترش زبان فارسی
فارسی‌آموزی در سرزمین آفتاب تابان/ایجاد علاقه به ایران در ژاپن توسط اسلام‌شناسان
رایزن فرهنگی ایران در ژاپن از رشد ۱۰۰ درصدی آموزش زبان فارسی در این کشور طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: ژاپنی‌ها عمدتاً زبان فارسی را با دید علمی و تحقیقاتی یاد می‌گیرند.
کتاب «چارچوب» بر اساس رویکردهای نوین آموزشی نوشته شده است
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / دانشگاه علامه طباطبایی / آموزش زبان فارسی / بنیاد سعدی
کتاب «چارچوب» بر اساس رویکردهای نوین آموزشی نوشته شده است
تهران- ایرنا- معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی گفت: کتاب «چارچوب» مبتنی بر رویکردهای نوین آموزشی و یافته‌های علم آموزش زبان دوم به غیرفارسی‌زبانان، برای آموزش دستور زبان نوشته شده است.
۱۸ مقاله در باب «قند پارسی»/ ارمغانی از هند به ایران رسید
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / ترویج و گسترش زبان فارسی
۱۸ مقاله در باب «قند پارسی»/ ارمغانی از هند به ایران رسید
«قند پارسی»، شامل مجموعه‌ای از مقالات پروفسور نذیر احمد، از اساتید زبان و ادب فارسی در هند، به کوشش سیدحسن عباس منتشر شد.
برگزاری روز «شعر و ادب فارسی» با شعرخوانی شاعران فارسی‌زبان
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / ترویج و گسترش زبان فارسی / کتاب و ادبیات
برگزاری روز «شعر و ادب فارسی» با شعرخوانی شاعران فارسی‌زبان
مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت روز «شعر و ادب فارسی» محفل شعرخوانی با حضور شاعران فارسی زبان ایرانی و غیر ایرانی برگزار می‌‌کند.
کتاب خطی «تاریخ بلعمی» در کتابخانه ملی
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / علی‌ بهرامیان / تاریخ بلعمی / تاریخ طبری
کتاب خطی «تاریخ بلعمی» در کتابخانه ملی
عضو شورای عالی علمی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی می‌گوید کتاب خطی «تاریخ بلعمی» که ترجمه فارسی کتاب تاریخ طبری است، از نخستین کتاب‌های تاریخ به زبان فارسی بعد از اسلام است که در کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود.
خانه کتاب و ادبیات ایران میزبان شاعران فارسی زبان می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / زبان فارسی / شعر / محمدمهدی شهریاری / موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران
خانه کتاب و ادبیات ایران میزبان شاعران فارسی زبان می‌شود
تهران- ایرنا- موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت ۲۷ شهریور؛ روز شعر و ادب فارسی محفل شعرخوانی با حضور شاعران فارسی‌زبان ایرانی و غیرایرانی برگزار می‌کند.
مسابقه بین‌المللی جایزه بزرگ شعر سال به‌طور رسمی آغاز شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / شعر / شاعر / امام حسین (ع) / عاشورا
مسابقه بین‌المللی جایزه بزرگ شعر سال به‌طور رسمی آغاز شد
مسابقه بین‌المللی جایزه بزرگ شعر سال که با موضوع واقعه عاشورا در دو بخش زبان فارسی و انگلیسی برگزار خواهد شد، آغاز به‌کار کرد.
پخش آنلاین آیین تجلیل از افتخارآفرینان بین‌المللی سینمای ایران
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / جشنواره جهانی فیلم فجر / خانه سینما / روز سینما / عباس آباد
پخش آنلاین آیین تجلیل از افتخارآفرینان بین‌المللی سینمای ایران
تهران- ایرنا- اولین دوره آیین تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی به صورت زنده و به ۲ زبان فارسی و انگلیسی از یوتیوب و آپارات پخش می‌شود.
«تلفّظ در شعر کهن فارسی» را بیاموزید
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / معرفی کتاب / زبان فارسی / ادبیات ایران
«تلفّظ در شعر کهن فارسی» را بیاموزید
ایسنا نوشت: «تلفّظ در شعر کهن فارسی: بهره‌گیری از شعر در شناخت تلفّظ‌های دیرین» نوشته وحید عیدگاه طرقبه‌ای منتشر شد.
نشست تخصصی «زبان فارسی در گسترۀ گیتی» برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران / آموزش زبان فارسی / ادبیات فارسی
نشست تخصصی «زبان فارسی در گسترۀ گیتی» برگزار می‌شود
نشست تخصصی «زبان فارسی در گسترۀ گیتی» یکشنبه (۲۳ شهریور) در سرای اهل قلم به صورت مجازی بررسی می‌شود.
تقدیر وزیر ارشاد از سروده افشین علا خطاب به حاکمان عرب
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / شاعر / سیدعباس صالحی / ادبیات ایران
تقدیر وزیر ارشاد از سروده افشین علا خطاب به حاکمان عرب
فارس نوشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه معاون امور فرهنگی و مشاور زبان فارسی خود با افشین علا شاعر کشورمان دیدار و گفت و گو و از خدمات ادبی- فرهنگی وی از جمله سروده اخیر این شاعر خطاب به حاکمان عرب تقدیر کرد.
عکس| تتوی فارسی بر گردن هافبک ایتالیایی
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / لورنزو پلگرینی / سری آ ایتالیا / ایتالیا / ایران / زبان فارسی / تتوی پلگرینی / رم
عکس| تتوی فارسی بر گردن هافبک ایتالیایی
بازیکن تیم فوتبال رم ایتالیا تتویی با زبان فارسی روی گردن خود هک کرد.
ببینید | خالکوبی فارسی روی گردن بازیکن معروف رم
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
ببینید | خالکوبی فارسی روی گردن بازیکن معروف رم
لورنزو پلگرینی به زبان فارسی روی گردن خود تتویی انجام داده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
یاد جلال
«زندگی چیزی نیست جز خاطره‌هایی که به یاد می‌آوریم و آن را روایت می‌کنیم»  (گابریل گارسیا مارکز)  بیش از 50 سال از خاموشی جلال آل‌احمد می‌گذرد، اما نام وی و یاد وی همچنان بر زبان‌ها، دل‌ها و اندیشه‌ها جاری است. جلال که خانه‌اش میان بن‌بست «ارض» و «سما» جای داشت گویی همچنان میان زمین و آسمان است. میان «تقدیس» دلدادگان و «تکفیر» دشمنان. جلال عمری دراز و طولانی نداشت، به 50 نرسیده خاموش شد. اما «عرض» عمرش عمیق و گسترده بود. با کارهایی که کرد و بناهایی که پی افکند.  همیشه در چشم من جلال چند چهره هماهنگ داشته است. نویسنده‌ای توانا، معلمی و مترجمی دانا و اندیشمندی …
مداحی شنیدنی جوان روسی با نوحه معروف میثم مطیعی + فیلم
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
مداحی شنیدنی جوان روسی با نوحه معروف میثم مطیعی + فیلم
یکی از مداحان روسی که تسلطی به زبان فارسی ندارد، مداحی معروف میثم مطیعی را به زبان شیرین فارسی خواند. گفتنی است؛ سال گذشته، کاروان زیارتی اربعین از این کشور با مداحی این مداح اهل بیت در کربلای معلا حضور پیدا کردند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •