شنبه, ۲۸ دی, ۱۳۹۸ / 18 January, 2020
زندگی عشایری
ایل قشقایی در سوگ هویت‌بخش موسیقی نواحی نشست  
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / فرهنگی و هنری
ایل قشقایی در سوگ هویت‌بخش موسیقی نواحی نشست  
شیراز- ایرنا- نغمه پایانی زندگی نوازنده موسیقی نواحی ایران، فرود گرگین‌پور در تهران نواخته شد، او در دهم دی‌ماه ۹۸ دنیا را ترک کرد؛ اما نامش با عنوان هویت‌بخش موسیقی قشقایی و نواحی ایران ماندگار است.
  زندگی عشایری  موسیقی نواحی  شیراز  موسیقی  فارس  چهره ماندگار موسیقی
سیاه چادر «سیدال» در بازارهای داخلی و خارجی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / فرهنگی و هنری
سیاه چادر «سیدال» در بازارهای داخلی و خارجی
بیرجند - ایرنا - سیاه چادربافی به عنوان یکی از هنرها و صنایع اصیل عشایر در بسیاری از مناطق کشور در حال فراموشی است اما این هنر دستی هنوز در روستای «سیدال» نهبندان در کنار دامداری رونق دارد و این محصول به سایر استان‌ها و کشورهای منطقه نیز صادر می‌شود.
  زندگی عشایری  صنایع دستی  نهبندان
پیوند شعر، آیین و هویت ملی اقوام ایرانی در یلدا
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / فرهنگی و هنری
پیوند شعر، آیین و هویت ملی اقوام ایرانی در یلدا
تهران - ایرنا- رییس پژوهشکده مردم شناسی با بیان اینکه آیین ها، صلح و دوستی را در میان اقوام ایرانی پایدار ساخته اند، یلدا را تقدیس و ستایش زندگی و نوزایی دانست و گفت: حضور حافظ در جامعه شهری و روستایی ایران و حضور فردوسی در جامعه عشایری ایران بر سفره و خوان یلدا، پیوند شعر، آیین و هویت ملی اقوام ایرانی را نشان می دهد.
  شب یلدا  میراث فرهنگی  ریاست پژوهشکده باستان شناسی
نخستین جشنواره ملی قرآنی ویژه روستاییان و عشایر کشور در دزفول آغاز شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / فرهنگی و هنری
نخستین جشنواره ملی قرآنی ویژه روستاییان و عشایر کشور در دزفول آغاز شد
دزفول - ایرنا - نخستین جشنواره ملی قرآنی مدهامتان ویژه روستاییان و عشایر سراسر کشور روز جمعه در شهر منتظران از شهرهای اقماری دزفول آغاز شد.
  زندگی عشایری  دزفول  مسابقات قرآن کریم  خوزستان
گردشگری عشایری؛ گذری جذاب از دنیای امروزی به روزگار سنتی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / فرهنگی و هنری
گردشگری عشایری؛ گذری جذاب از دنیای امروزی به روزگار سنتی
تهران- ایرنا- جلوه‌های طبیعی و انسانی موجود در محیط زندگی عشایر، آنها را به‌ عنوان یکی از جاذبه‌های خاص و چشمگیر گردشگری مطرح کرده، کوچ عشایر همواره یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شمار می‌رود.
  زندگی عشایری  ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری
پدری که دخترش را به خاطر قهرمانی در ورزش حبس می‌کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / فرهنگی و هنری
پدری که دخترش را به خاطر قهرمانی در ورزش حبس می‌کند
تهران- ایرنا- کارگردان «سوسن در سحر می شکفد»، گفت: این فیلم روایتگر زندگی دختر عشایری است که هرچند قهرمان می‌شود اما پدرش او را حبس می‌کند.
  جشنواره  سینما  جشنواره سینما حقیقت  مستند
انسان امروزی و تجربه زندگی عشایری
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / فرهنگی و هنری
انسان امروزی و تجربه زندگی عشایری
کرمانشاه- ایرنا- در دنیای پراسترس امروز، تجربه یک زندگی کوتاه عشایری در دل طبیعت و به دور از هرگونه سر وصدا و آلودگی می‌تواند روح و روان انسان پسامدرن را تسکین بخشد.
  زندگی عشایری  گردشگری  میراث فرهنگی  کرمانشاه
برپایی نمایشگاه پنج روزه اقوام و عشایر ایرانی با آواهای محلی در یزد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / فرهنگی و هنری
برپایی نمایشگاه پنج روزه اقوام و عشایر ایرانی با آواهای محلی در یزد
ایرنا - یزد- نمایشگاه اقوام و عشایر ایرانی با آواهای محلی که چهارشنبه شب با حضور جمعی از مسوولان محلی و تعدادی از شهروندان در شهرک نمایشگاه‌های شهر یزد گشایش یافت از امروز پنجشنبه به مدت پنج روز برای بازدید عموم دایر است.عکس: کاظم سبحان زاده
  زندگی عشایری  اقوام ایرانی  یزد
لذت 10 روز زندگی با عشایر کوچرو چهارمحال و بختیاری
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ...
لذت 10 روز زندگی با عشایر کوچرو چهارمحال و بختیاری
چهارمحال و بختیاری ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و جاذبه‌های گردشگری، طبیعی و عشایری بکر و دست‌نخورده‌ای دارد که می‌تواند هر گردشگری را مجذوب خود کند.
  استانی-فرهنگی و هنری  منطقه چهارمحال و بختیاری  گردشگری  اقامتگاه بوم‌گردی
تاب‏های رنگی شیریکی پیچ در دستان زنان سیرجانی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / ...
تاب‏های رنگی شیریکی پیچ در دستان زنان سیرجانی
سیرجان مبدا اصلی گلیم شیریکی پیچ‌ است، پیشینه گلیم شیریکی پیچ در استان کرمان را باید در قدمت حضور ایلات و عشایری که در زمینه قالی و گلیم عشایری سیرجان فعالیت می‌کردند، جستجو کنیم. آنچه که مشخص است؛ شهرستانهای بافت و سیرجان از نظر موقعیت خاص جغرافیایی و اقلیمی در زمینه اسکان و رونق زندگی عشایری مطرح بوده اند و بیشترین تولید گلیم در استان کرمان در این مناطق می‌باشد؛ البته شهرستان‌های دیگر استان نیز در تداوم زندگی عشایری نقش آفرین هستند.
  گلیم شیرکی‌پیچ  اخبار فرهنگی و هنری - کرمان  استانی-فرهنگی و هنری  گلیم
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / ...
قشلاق تلخ خانواده «خدری»
چطور این اتفاق افتاد؟ هنوز خودمان هم باورمان نمی‌شود؛ چطور دختر طفل معصوم با یک گلوله کشته شد آن هم برای دزدیدن چند گوسفند. آنها که گوسفندها را بردند، چرا تیراندازی کردند تا این دختربچه بی‌گناه کشته شود.  یعنی به خاطر سرقت چند گوسفند این اتفاق افتاد؟ بله، اصل قضیه سرقت بود اما تیراندازی هم شده است. درواقع سارقان با هدف‌گیری به طرف ماشینی که شهین و مادرش در آن بودند، شلیک کردند. این اتفاق کجا افتاد؟ جاده مسجدسلیمان به هفتکل؛ جاده خلوت و ناامنی است. اتفاقات زیادی در این جاده افتاده است. خیلی‌ها در این مسیر قربانی حمله راهزنان شده‌اند؛ به‌خصوص عشایری که از این مسیر کوچ می‌کنند.شما هم از عشایر هستید؟ بله، خانواده ما از عشایر بختیاری است. حوالی بازفت زندگی می‌کنیم اما «ولی» برای این‌که بچه‌هایش بتوانند …
ریشه‌های نظم سیاسی:  از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / بین‌المللی
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
بسیاری بر این باورند که شکل اولیه و بسیار کهن سازماندهی اجتماعی انسانی «قبیله‌ای» بود. این دیدگاه به قرن نوزدهم بازمی‌گردد، زمانی که انسان‌شناسان تطبیقی اولیه مانند «نوما دنیس فاستل دوکولانز» و «سر هنری مین» استدلال می‌کردند که زندگی اجتماعی اولیه باید برحسب گروه‌‌های پیچیده خویشاوندی درک شود. با این وجود، سازماندهی قبیله‌ای تا ظهور جوامع یکجانشین و توسعه کشاورزی در حدود ۹ هزار سال پیش پدید نیامد. جوامع گردآوری- شکار که مقدم بر جوامع کشاورزی بودند برای ده‌‌ها هزار سال به شیوه‌ای بسیار ساده‌تر بر مبنای گروه‌‌های کوچکی از خانواده‌‌های عشایری که از لحاظ مقیاس با دسته‌‌های نخستین قابل‌قیاس بودند سازماندهی می‌شدند. چنین جوامعی هنوز در مناطق زیستی دورافتاده وجود دارند و شامل اسکیموها، بوشمن‌‌های صحرای …
لزوم اجرای طرح جامع پوشش ارتباطی در مناطق عشایری سمنان/صنایع‌دستی دستاورد زیبای زنان ایل
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ...
لزوم اجرای طرح جامع پوشش ارتباطی در مناطق عشایری سمنان/صنایع‌دستی دستاورد زیبای زنان ایل
 استاندار سمنان با اشاره به اهمیت ارتباطات در زندگی امروز و خصوصا در زندگی عشایر بر ضرورت تهیه و اجرای طرح جامع پوشش ارتباطی عشایر این استان تاکید کرد.
  استاندار سمنان  استانی-اجتماعی  پوشش تلفن همراه  مناطق عشایری
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
نبض تولید در مناطق روستایی و عشایری می‌تپد
   در چهارمحال و بختیاری روستاییان و جامعه عشایری سهم بالایی در تولید صنایع‌دستی و موادغذایی منطقه دارند و با درنظر گرفتن مواد اولیه بومی که این گروه از تولیدکنندگان استفاده می‌کنند، می‌توان گفت بهترین فرصت برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی وجود دارد. به گزارش تسنیم، با بررسی تاریخ مشخص می‌شود شهرها حیات خود را از زندگی عشایری و روستایی آغاز کردند و سپس به جوامع مدرن تبدیل شدند و عشایر و روستاییان علاوه بر این‌که سرمنشأ جامعه بشری در گذشته بوده‌اند، در زمان حال نیز به عنوان قشری با ارزش افزوده بالا …
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
چراغ‌های روشن زندگی عشایر در مازندران
اشکان جهان‌آرای | ساری-خبرنگار تصویری که از عشایر در ذهن افراد جامعه وجود دارد، ایل‌های کوچ‌رو در مناطق غربی کشور است. به همین دلیل این‌که مازندران هم جمعیت عشایری دارد، برای بسیاری از اهالی استان عجیب است. در حالی که مازندران یکی از استان‌های دارای جمعیت عشایری قابل توجه است و خانوارهای زیادی در این استان به سبک عشایر، زندگی خود را می‌گذرانند. طبق آمارهای رسمی حدود 70 درصد دام سبک و 60 درصد دام سنگین مازندران در اختیار عشایر است. طی سال‌های اخیر فعالیت‌های متعددی برای حفظ جمعیت عشایر در مازندران …
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
پاییز؛ فصل بازگشت گله‌ها
سمیرا باباجانپور_ خبرنگار   ارتفاعات و طبیعت بکر شمال غرب تهران از دیرباز مراتع و چراگاه‌های مناسبی برای دامداران و گله‌داران تهرانی بوده است. هرچند دامداری دیگر مانند گذشته در میان اهالی محله کن و روستاهای بالادست منطقه همچون سولقان و رندان رونق ندارد و کمتر کسی دامداری را به ‌عنوان شغل انتخاب می‌کند با این حال نباید گله‌دارانی که هنوز به شغل آبا و اجدادی‌شان ارج می‌نهند و چیزی در حدود 600 رأس گوسفند را در ارتفاعات تهران به چرا می‌برند نادیده گرفت. شنیدن حرف‌های مرد 52 ساله‌ای که زندگی عشایری …
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
عشایر گیلانغرب تسهیلات می گیرند
استاندار کرمانشاه گفت: دولت همواره برای رفع نگرانی و مشکلات عشایر تلاش می‌کند و از این قشر مولد و فعال برای رونق بخش تولیدات آنها حمایت می‌کند. به گزارش ایرنا «هوشنگ بازوند» در دیدار با عشایر گیلانغرب و بررسی مسائل و مشکلات مناطق عشایری در منطقه «بیگرضایی» این شهرستان افزود: پیگیری تحقق برخی برندهای عشایری استان کرمانشاه نظیر طرح از پشم تا فرش، روغن کرمانشاهی و موضوع معرفی جاذبه‌های زندگی ساده و با تمدن عشایری در دستور کار قرار دارد و برای تامین تسهیلات لازم در این زمینه آمادگی داریم.  وی اظهار …
گردشگری عشایری؛ مکمل گردشگری طبیعی گیلان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / ...
گردشگری عشایری؛ مکمل گردشگری طبیعی گیلان
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه گردشگری عشایری مکمل گردشگری طبیعی گیلان است، اما به صورت مناسب رونق نگرفته، عنوان کرد: زندگی یک گالش کاملا دوستدار طبیعت بوده و از طبیعت الهام می گیرد.
  استانی-اجتماعی  عشایر  پژوهشگاه میراث فرهنگی  گیلان  دامداری
ارائه خدمات اورژانس در جاده‌های فرعی و عشایری با چالش جدی روبروست
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / اجتماعی
ارائه خدمات اورژانس در جاده‌های فرعی و عشایری با چالش جدی روبروست
شیراز - ایرنا- رئیس اداره اورژانس هوایی کشور گفت: در جاده‌های اصلی، خدمات اورژانسی به حوادث به شکل مطلوب و نزدیک به ۸۰ درصد ارائه می شود، اما با توجه به سبک زندگی عشایری و کوچ نشینی در جاده‌های فرعی و عشایری کشورمان، ارایه خدمات اورژانسی در حوادث گوناگون با چالش‌های متعددی روبرو است.
  اورژانس هوایی  سازمان اورژانس کشور  سازمان اورژانس کشور  آباده  فارس