جمعه, ۹ خرداد, ۱۳۹۹ / 29 May, 2020
شاعر انقلاب
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
شاعری تنها به کوچه سرو
خواندن برخی کتاب‌ها در پنجاه سال پیش، هزینه‌ای بسیار داشت و بابت خواندن این‌گونه کتاب‌ها صابون ساواک به تن می‌خورد، بازداشت و کتک فراوان خوردم بابت خواندن چند کتاب، یکی از این کتاب‌ها جنگ شکر در کوبا بود که ژان پل سارتر کتاب را نوشته بوده در باب فیدل کاسترو، و انقلاب کوبا و دیگری کتابی بود با نام شعر مقاومت فلسطین و در آن کتاب شعری با عنوان چریک‌های عرب بود از محمدعلی سپانلو که در کنار محمود درویش و دیگر شاعران فلسطینی در کتاب چاپ شده بود.  این اولین آشنایی من با نام محمدعلی سپانلو بود. روزی دیگر در همان سال‌ها فیلم ممنوع آرامش در حضور دیگران را در سینمای آزاد دیدم. فیلمی که سه شاعر در آن بازی داشتند، محمدعلی سپانلو و همسرش پرتو نوری‌علاء و منوچهر …
در محفل شعرخوانی حوزه هنری چه گذشت؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / مشرق نیوز / شاعر انقلاب / شاعران / حوزه هنری
در محفل شعرخوانی حوزه هنری چه گذشت؟
مثل سال‌های قبل شاعران کشورهای فارسی‌زبان هم در این جلسه حاضر بودند. نکته جالب شعرخوانی شاعر هندی دکتر سرویش پارتی برای شهید قاسم سلیمانی بود.
روایت شعرخوانی رضا یزدانی برای رهبر انقلاب
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / مشرق نیوز / کتاب / شاعر انقلاب / شاعران / دیدار شاعران با رهبرانقلاب
روایت شعرخوانی رضا یزدانی برای رهبر انقلاب
تازه کشف می‌شود آقا همچنان از شاملو خوشش نمی‌آید. نمی‌دانم دلیل سیاسی هم دخیل است یا نه اما دلیل تخصصی‌اش را که مطمئنم.
اگر امسال به دیدار رهبری می‌رفتید، چه می‌خواندید؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / مشرق نیوز / دیدار با شعرا / شاعر انقلاب / دیدار شاعران با رهبرانقلاب
اگر امسال به دیدار رهبری می‌رفتید، چه می‌خواندید؟
سراغ تعدادی از شاعران شناخته شده رفته ایم و از آنها پرسیدیم اگر امسال دیدار شاعران برگزار می‌شد و شما در فهرست شعرخوانان این جلسه حضور داشتید، کدام یک از اشعارتان را قرائت می‌کردید؟
چند روایت از یک جلسه دیدار شعرا با رهبری
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / مشرق نیوز / رهبر انقلاب / شاعر انقلاب / شاعران / دیدار شاعران با رهبرانقلاب
چند روایت از یک جلسه دیدار شعرا با رهبری
سال ۱۳۸۹ محمدحسین جعفریان، شاعر و مستندساز کشورمان شعری با عنوان «عاشقانه‌های یک کلمن» برای جانبازان خواند که به‌شدت تلخ و گزنده بود؛ با این حال مورد استقبال رهبری قرار گرفت.
از ارادت شاعر هندی به سردار سلیمانی تا غزلی که تقدیم به پرستاران شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / شعر / شاعر / حوزه هنری سازمان تبلیغات / یوسفعلی میرشکاک
از ارادت شاعر هندی به سردار سلیمانی تا غزلی که تقدیم به پرستاران شد
تسنیم نوشت: جمعی از شاعران کشور، به یاد جلسات هرساله شاعران با رهبر معظم انقلاب در نیمه ماه مبارک رمضان، در مجلسی با عنوان «دیدار ماه» به شعرخوانی پرداختند.
رشد شاعران جوان نتیجه جلسات ماه رمضان با رهبری است
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / حوزه هنری / میلاد حضرت امام‌حسن مجتبی / شاعر انقلاب / حضرت آیت الله خامنه ای
رشد شاعران جوان نتیجه جلسات ماه رمضان با رهبری است
ایشان سه غزل خواندند که یک مصرع را به خاطر دارم؛ «گل گل شود می ‌در شیشه ما، اندیشه ما پیشه ما» که بعدها آقای رشاد از این استقبال کردند و شعری با همین مطلع سرودند.
قلعه دیزه و دانشگاه انقلاب: تراژدی درسدن کردستان
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کردستان / کردستان عراق / سلیمانیه / دانشگاه سلیمانیه / ایران و کردستان عراق / انقلاب / درسدن
قلعه دیزه و دانشگاه انقلاب: تراژدی درسدن کردستان
صلاح الدین خدیو در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: زبان فارسی که در مدارس علوم دینی کردستان ایران و عثمانی آموخته می شد، نقش نوعی میانجی فرهنگی را داشت و گفته می شود که سبک هندی شعر فارسی یکی از محرک های انقلاب زبانی سلیمانیه بود که به فاصله چند دهه کردستان مکری را هم در برگرفت و چند شاعر طراز اول را هم در این خطه به میدان آورد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ببینیم روزنامه‌ها چی نوشتن
نفس راحت را خبرنگاران از نیمه دهه هفتاد با باز شدن پای اینترنت به مطبوعات کشیدند. می‌شد پای کامپیوتر و سایت‌های خبرگزاری‌ها به مانیتور کردن خبرها نشست و از دشواری ترک تحریریه و دنبال خبر و مصاحبه و گزارش دویدن خلاص شد. آن روزها اینترنت و تمام منابع و عناصر خبری فضای سایبری به ‌عنوان یاوران و عصای دست مطبوعات قلمداد می‌شدند. این توصیف «عصای دست» را از آن‌رو نوشتم که معتقدم همان خبرگزاری‌ها و اینترنت مسبب فلجی بخشی از پیکره خبررسانان مطبوعات هستند. اما آن روزها (و هنوز هم) خبرگزاری‌ها در عرصه اینترنت و بالطبع جامعه، هیبت رقیب به خود نگرفته‌ بودند. هر چه بود اینترنت عرصه‌ای جهانی برای مطبوعات و مخاطبانش می‌گشود که رقیب را در خود …
روایت هوشنگ ابتهاج از اهدای تصنیف سپیده به صداوسیما قبل از پیروزی انقلاب + فیلم
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / هوشنگ ابتهاج / ه الف سایه
روایت هوشنگ ابتهاج از اهدای تصنیف سپیده به صداوسیما قبل از پیروزی انقلاب + فیلم
امیر هوشنگ ابتهاج (زادهٔ ۶ اسفند ۱۳۰۶ در رشت) متخلص به، ه. الف. سایه، شاعر ایرانی است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
ادب و شرم تو را خسرو مه‌رویان کرد
 امروز شصت‌ویکمین زادروز قیصر امین‌پور است. شاعر فقیدی که بیماری‌های مختلف پس از تصادف سال 78 او را 8 آبان 86 به خواب ابدی برد. او در گتوند، منطقه بختیاری خوزستان به دنیا آمد. زمان انقلاب تنها 19 سال داشت و بعد از انقلاب جذب جریان شعری شد که توسط شاعران جوان و متعهد و آرمان‌گرای دهه 60 در حوزه هنری پا گرفته بود. به گواه دوستان و شاعران همراهش در آن سال‌ها، امین‌پور بین آن شاعران جلوه و جلای خاصی داشت. چرا که هم از یک طرف قریحه و غریزه اعتنابرانگیز شاعری‌اش جایگاهی در‌خور توجه به او می‌داد و هم دانشش در قیاس با سایرین. دانشی که طبعا از وجه آکادمیک شخصیت او می‌آمد. او مطالعات زیادی در زمینه شعر داشت و دوستان و شاعران همنشینش همواره از این دانش او …
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
ایستادن کنار صلح
در پرداختن به شعر قیصر امین‌پور- چنان‌که غالب اظهارنظرها در مورد او گواه است- معمولا پای نسبتی به میان می‎آید که بین شعر شاعران موسوم به «انقلابی» و ایدئولوژی انقلاب برقرار است؛ نسبتی که گذر زمان آن را مانند هر چیز دیگر در باورها و نگاه هر انسان صاحب ایده‌ و در اینجا نویسنده و هنرمندی دستخوش تحول می‎کند. شاعران یادشده و به‌طور مشخص امین‌‎پور هم از قاعده این تحول برکنار نبوده‌اند.  بنا ندارم در این مختصر زاویه نوشتار را به سوی شعر و هنر ایدئولوژیک تنظیم کنم و بالطبع به چالش‌های آن با متر در معیارهایی که امروزه‌روز از هنر مراد می‌کنیم، نور بتابانم که پیش از این آن‌قدر در این باب گفته و نوشته‎اند که بعید است خواننده …
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
سیدعلی صالحی، شاعری تمام‌وقت
اگر درست بگویم مرا سودای نوشتن نیست دیگر به سر نه شور جوانی، نه میل به نام و نان و نه رعنایی و نه دکه و دکان‌گشودن که از ابتدا هم اهل این قال و مقال نبودم. می‌گویند برای سیدعلی صالحی بنویس، درنگ نمی‌کنم اما چرا که او به معرفت دوست است نزدیک به نیم قرن و به ادراک من شاعر. پس بی‌چند و چون و اما و اگر باید بنویسم برای دوست و شاعر: سید علی صالحی. آنچه مربوط به تولد و تبار و کودکی و نوجوانی اوست، خودنوشته به زندگینامه‌اش و بهترین شناسنامه است و من از آغاز آشنایی با او تاکنون و از تجربیات خویش با او و از او می‌گویم، می‌نویسم. پیش از انقلاب با نام و چند شعر از سید‌ آشنا بودم و در برابر این اندک بسیار شماتت و غیبت و حسادت در باب او می‌شنیدم، فقط می‌شنیدم …
یادداشت| پدر معنوی شعر مذهبی خراسان
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / محمد کاظم کاظمی / شعر آیینی / کتاب و ادبیات
یادداشت| پدر معنوی شعر مذهبی خراسان
محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر، در یادداشتی به نقش زنده‌یاد حاج محمود اکبرزاده در شکل‌گیری و ایجاد حلقه‌های شعر مذهبی با رویکرد مبارزاتی پیش از انقلاب پرداخت و او را بزرگ مداحان خراسان نامید.
علاقه رهبر انقلاب به شاعر اهل‌بیتی که 80 سال خادم حرم ثامن‌الائمه (ع) بود
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
علاقه رهبر انقلاب به شاعر اهل‌بیتی که 80 سال خادم حرم ثامن‌الائمه (ع) بود
مرحوم اکبرزاده سال‌های متمادی از عمرش را در خادمی آستان حضرت رضا (ع) سپری کرد.
یادداشت|راز رشید شعر معاصر
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
یادداشت|راز رشید شعر معاصر
مصطفی محدثی خراسانی در یادداشتی درباره شعر زنده‌یاد سیدحسن حسینی می‌نویسد: کلام و بیان سید‌حسن حسینی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین معلمان شعر انقلاب و ترسیم‌کننده مدار آن، در ذهن و زبان صدها شاعر برومند انقلاب جاری است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
کوهِ سرسخت در حنجره شاعر جوانمرگ
نبود منابع و در دسترس نبودن آثار، سبب شده است که نسل‌های پس از انقلاب در ایران اهمیت و جدیت هوشنگ بادیه‌نشین در شعر معاصر ایران را در کتاب «هلاک عقل به وقت اندیشیدن» یدالله رویایی دیدند. بعدتر در دفتر شعر «هفتاد سنگ قبر»، رویایی در شعر دوم مجموعه سطوری معروف نزد مخاطبان شعر معاصر و علاقه‌مندان به شعر حجم در وصف بادیه‌نشین از خود به یادگار گذاشت:
یک عکس، یک خاطره
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
یک عکس، یک خاطره
ویکتور هوگو (نشسته) در کنار دوستانش -  ساحل گورنسی 1865 218 سال پیش در چنین روزی، برابر 26 فوریه 1802 میلادی، ویکتور هوگو، نویسنده و شاعر شهیر فرانسوی در شهر بزانسون - شرق فرانسه - به دنیا آمد. از برجسته‌ترین رمان‌های هوگو می‌توان به «بینوایان»، «گوژپشت نتردام» و «مردی که می‌خندد» اشاره کرد که تقریباً همه آنها به زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده‌اند. در آثار هوگو مشکلات اجتماعی و سیاسی پس از انقلاب فرانسه به روشنی منعکس شده‌اند. ویکتور هوگو 22 می 1885 در 83 سالگی درگذشت و در مراسم تدفین او بیش از 2 میلیون نفر شرکت کردند.
عشق شاعر آذربایجانی به امام خمینی
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
عشق شاعر آذربایجانی به امام خمینی
حاج یاشار جاهد شاعر آدربایجانی می گوید چهل و یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و انقلاب همچنان خاری است در چشم دشمنان اسلام.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
لنیـن، خدایگان معبد سرخ کمونیست (9)
مهران اکبری قاضی چاکی> جنگ جهانی اول و عدم همراهی لنین با روسیه1914 سال آغاز جنگ جهانی اول و همچنین آغاز فروپاشی تزاریسم و آغاز پایان برای تزار بود. روسیه به علت اتحاد با صربستان مجبور به جنگ با آلمان، اتریش، بلغارستان و ترکیه شد. لنین در لهستان به گمان جاسوسی دستگیر ولی وقتی فهمیدند او نیز از دشمنان تزار است آزاد شد. او و «زینوویف» و همسرانشان از آنجا به اتریش و سپس به سوئیس گریختند. با ورود روسیه به جنگ، بعضی از مبارزان سوسیالیست مثل پلیخانف به علت حس ناسیونالیستی تصمیم گرفتند در زمان جنگ، از مبارزه با تزار دست بکشند و در کنار روسیه بمانند و حتی عده‌ای از مبارزان به عنوان سرباز وارد ارتش روسیه و جنگ با آلمان شدند. عده‌ای سیاست «نه مبارزه با تزار و نه جنگ با دشمنان روسیه» را در پیش …
حبیبی‌کسبی: جشنواره شعر فجر با انقلاب همراه نیست / مدیریت بنیاد ادبیات داستانی پر از اشتباه است
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
حبیبی‌کسبی: جشنواره شعر فجر با انقلاب همراه نیست / مدیریت بنیاد ادبیات داستانی پر از اشتباه است
محمود حبیبی‌کسبی شاعر کشورمان گفت: جشنواره شعر فجر همزاد و همراه با انقلاب نیست و حتی در مواقعی در مقابل جریان انقلاب قرار می‌گیرد.
حاشیه های انتخاب شاعر هتاک به عنوان برگزیده شعر فجر انقلاب/ کم کاری مدیران یا ساز و کار ناقص انتخاب؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
حاشیه های انتخاب شاعر هتاک به عنوان برگزیده شعر فجر انقلاب/ کم کاری مدیران یا ساز و کار ناقص انتخاب؟
چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر در حالی به پایان کار خود نزدیک می شود که در میان بخش ویژه آن نام یک شاعر هتاک به ارزش های انقلاب و اسلام به چشم می خورد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
آمادگی موسسه خانه کتاب برای تولید بانک اطلاعات کتاب ایران و هند
مدیرعامل موسسه خانه کتاب در هند گفت: موسسه خانه کتاب آمادگی دارد برای حفظ میراث فرهنگی و روابط کتابی ایران و هند آمادگی دارد، بانک اطلاعات کتاب متقابل دو کشور را تولید و منتشر کند.به گزارش مهر، نیکنام حسینی‏پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب که به منظور حضور در آیین اختتامیه دومین جایزه منطقه‌ای کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران در شبه‏قاره هند به این کشور سفر کرده است، در آکادمی ادبی هند با نویسندگان هندی دیدار و گفت‌وگو کرد.حسینی‏پور در این نشست با بیان اینکه می‌خواهم حس درونی خود را بعد از گذشت پنج روز حضور در هند اعلام کنم، گفت: به کشورهای زیادی مسافرت کردیم، اما یک حس درونی به من می‌گوید ما با کشور هند و مردمان هند از یک مادر متولد شدیم و وابستگی زیادی با هم داریم. همان حسی که من نسبت به هند دارم شما …
سروده شاعر افغانستانی در رثای شهید سلیمانی
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سردار سلیمانی / مهاجرین افغانستانی / افغانستانی ها
سروده شاعر افغانستانی در رثای شهید سلیمانی
افغانستانی‌ها، همراه همیشگی ملت ایران در مواجهه با حوادث تاریخی انقلاب هستند. حکیم بینش در رثای شهید سردار سلیمانی شعری سروده است.
بانوی اقوام
۱۳۹۸/۱۰/۱۴
بانوی اقوام
همدلی: امروز چهاردهم دی‌ماه، هفتاد و دومین سالگرد تولد سیما بینا نوازنده، نقاش، آهنگساز و خواننده آوازها و ترانه‌های محلی ایرانی و نخستین زنی است که با تلاش زیاد در احیای موسیقی کوشید و از این نظر جایگاه ویژه‌ای در تاریخ موسیقی این سرزمین دارد.سیما بینا 14 دی‌ماه سال 1323 در خوسف خراسان جنوبی متولد شد. نام مادرش پوراندخت ایران‌نژاد بود و پدرش احمد بینا از اهالی تفرش بود. سیما در کنار پدری که استاد موسیقی سنتی و شاعر و آهنگساز ترانه‌های اولیه او بود، رشد کرد. از ۹ سالگی خوانندگی را در رادیو ایران آغاز کرد. ردیف موسیقی ایرانی و تکنیک‌های آوازی را نزد استادانی چون موسی‌خان معروفی و نصرالله زرین‌پنجه فراگرفت. همنشینی با استادان موسیقی کلاسیک ایرانی باعث شد هم‌زمان به آموختن موسیقی ردیف دستگاهی‌هم …
تاسیس «حوزه هنری» پیشنهاد چه کسانی بود؟
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / مشرق نیوز / کتاب / شاعر / شاعر انقلاب / شاعران / حوزه هنری
تاسیس «حوزه هنری» پیشنهاد چه کسانی بود؟
مراسم چهارمین سالگرد «ساعت شعر» یکشنبه ۸ دی‌ماه در سالن «امیرحسین فردی» حوزه هنری برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / قیصر امین پور / شعر / تخریب
وضعیت ناگوار مزار قیصرامین‌پور/خانه‌ابدی شاعر انقلاب در حال تخریب
تصاویر منتشر شده از سوی یکی از شاعران خبر از وضعیت نگران کننده مزار قیصر امین‌پور و در معرض تخریب قرار گرفتنش می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸
تازه‌ترین سروده حداد عادل به یاد «قیصر» شعر انقلاب
غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان، تازه‌ترین سروده خود را به زنده‌یاد قیصر امین‌پور تقدیم کرد. امروز دوازدهمین سالروز درگذشت این شاعر انقلاب است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱
برادرِ علیرضا قزوه در مسیر اربعین کربلایی شد
علیرضا قزوه، شاعر انقلاب و مدیر سابق مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری به سوگ برادر جانباز خود نشست.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
تمجید رهبر انقلاب از ترکیب‌بند عاشورایی یک شاعر +صوت
رهبر انقلاب در پیامی از بانوی شاعری که سراینده یک ترکیب بند عاشورایی است، تقدیر کردند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / سازمان صدا و سیما / موسیقی / برنامه‌های تلویزیونی / سریال ایرانی / شاعر / خواننده
محمدعلی شیرازی: پس از انقلاب تنها دو، سه ترانه خوب…
محمدعلی شیرازی، شاعر باسابقه معتقد است پس از انقلاب تنها دو، سه ترانه برنامه و سریال‌های تلویزیونی دارای کیفیت قابل توجه بودند و توانستند در ذهن مخاطبان به یادگار بمانند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / کتابخانه ایرنا / معرفی کتاب / کتاب
واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران
تبریز - ایرنا - «میرزا علی اکبر طاهرزاده (صابر)؛ نقش وی در نهضت مشروطیت ایران»، عنوان کتابی نوشته سیدباقر سجادی است که به بررسی آرا و اندیشه ها، اشعار و زمانه «علی اکبر صابر»، شاعر نامی آذربایجان، در نهضت مشروطه ایران می پردازد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / فروغ‌الدوله / محمدعلیشاه
وصف فروغ‌الدوله از وضعیت محمدعلیشاه در دوران مشروطه
توران آغا فروغ‌الدوله ملقب به ملکه ایران (دختر ناصرالدین شاه) که زنی شاعر و نویسنده و همسر میرزاعلی‌خان ظهیرالدوله بود در جریان انقلاب مشروطه وضعیت تهران و خانواده سلطنتی را به تفصیل در نامه‌های متعدد برای همسرش شرح داده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶
بزرگداشت استاد شهریار در تبریز
ایرنا - تبریز - روز بیست و هفتم شهریورماه، سالروز درگذشت استاد شهریار، شاعر معاصر تبریزی است که با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، در تقویم رسمی کشورمان روز ملی شعر و ادب پارسی، نامیده شده است. دوستداران استاد شهریار روز سه شنبه خانه این شاعر را گلباران و برنامه ای برای بزرگداشت این شاعر در مقبره الشعرای تبریز برگزار کردند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۷
سیمای صبوری «زینب» در قاب حماسه
خوانندگان و خواهندگان مشتاق شعر و ادبیات انقلاب اسلامی، بی‌هیچ تردیدی با نام بلند و پرفروغ سیدالشعرای انقلاب «سید حسن حسینی» آشنا هستند. شاعر بلندآوازه‌ای که به‌خاطر برخورداری از دانش و بینش گسترده ادبی و خلق و آفرینش آثاری فاخر و ارجمند در حوزه‌های نظم، نثر و پژوهش، نقشی تأثیرگذار در باروری و بالندگی شجره طیبه ادبیات انقلاب اسلامی داشت.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / رحمان نوازنی / شعر آئینی / ماه محرم
سیاست‌زدایی، نتیجه انقطاع شاعر از «متن» عاشورا/به تکرار رسیده‌ایم
رحمان نوازنی، شاعر و ذاکر اهل بیت (ع) معتقد است وقتی شاعر نتواند با داده‌های معنایی متن اصلی عاشورا آشنا شود، قادر نیست در تبیین و انتقال مسائل اجتماعی و سیاسی به مخاطب، انقلاب ایجاد کند.
۱۳۹۸/۰۵/۳۱ / امام کاظم علیه الاسلام / مقام معظم رهبری / دیدار شاعران با مقام معظم رهبری
شعرخوانی دختری درباره امام کاظم(ع) در حضور رهبرانقلاب
خانم فرشته سادات حسینی شاعر آیینی از ایلام شعری در وصف امام کاظم در محضر رهبر انقلاب خواند که در انتها مقام معظم رهبری برای بیت آخر پیشنهادی دادند که با استقبال شاعر مواجه شد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی / حسین آهی
تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی درگذشت حسین آهی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور پیامی، درگذشت حسین آهی شاعر و نویسنده کشورمان را تسلیت گفت.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴
غم و شادی در نمایش‌های تابستانه
گروه فرهنگ‌وهنر: تابستان برای بسیاری مترادف است با اوقات فراغت و چه چیزی بهتر از فعالیت‌های فرهنگی برای در کنار هم بودن. مدتی است که تئاتر با اقبال روبه‌رو شده و جوانان علاقه بسیاری به دیدن نمایش‌های در حال اجرا دارند. به همین مناسبت، نگاهی گذرا خواهیم داشت به برخی نمایش‌های روی صحنه در هفته آتی.«فرشته تاریخ» عنوان نمایشی است به نویسندگی و کارگردانی محمد رضائی‌راد. این نمایش با نگاهی به آرا و اندیشه‌های والتر بنیامین، به روایتی از آخرین شب زندگی این اندیشمند بزرگ اروپایی و تلاش او برای نجات خود می‌پردازد. والتر بنیامین، از چهره‌های متفاوت تاریخ فلسفه در قرن بیستم است که با وجود عمر کوتاه و مرگ زودهنگامش، تاثیر عمیقی بر بسیاری از روشنفکران، هنرمندان و نظریه‌پردازان پس از خود داشته است. اندیشه‌های …
۱۳۹۸/۰۴/۰۵
کتاب "از دشت لیلی تا جزیره مجنون" رونمایی شد
شهرری- ایرنا- کتاب "از دشت لیلی تا جزیره مجنون" تازه‌ترین اثر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به قلم محمدسرور رجایی، نویسنده و شاعر افغانستانی امروز (چهارشنبه) در کتابخانه شیخ کلینی شهرری رونمایی شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
نظر شاعر لبنانی درباره خاطرات رهبر انقلاب/ «إنّ مع الصّبر نصراً» درس امید است و مقاومت
طراد حماده، شاعر لبنانی، با اشاره به انتشار کتاب «إنّ مع الصّبر نصراً» در لبنان گفت: خاطرات رهبر انقلاب نشان می‌دهد همانطور که حضرت زینب(س) با صبر بر دستگاه طاغوت یزید پیروز شدند، می‌توان امروز نیز با صبر بر استکبار و طاغوت به پیروزی رسید.
۱۳۹۸/۰۳/۲۴
چرا شورای شعر وزارت ارشاد در حد یک دژبانی در ورودی است؟
عبدالجبار کاکایی شاعر و ترانه‌سراست. از این منتقد و پژوهشگر ادبیات، کتاب‌های متعدد شعر و ترانه با عناوینی هم‌چون «با سکوت حرف می‌زنم»، «هرچه هستم از تو دورم»، «باغ خیالی»، «با تو این ترانه‌ها شنیدنی‌ست»، «بی‌چتر و بارانی»، «حق با صدای توست» و... منتشر شده‌اند. او این روزها در معاونت پژوهشی و برنامه‌ریزی موسیقی وزارت ارشاد مشغول فعالیت است. هنرآنلاین گفت‌وگویی با او داشته که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید. وظیفه شما در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چیست؟ پستی که برای من در نظر گرفتند معاونت پژوهشی و برنامه‌ریزی موسیقی است. اما عجالتا دارم به شورای شعر کمک می‌کنم و به اعضای شورای شعر مشاوره می‌دهم. همکاری من با شورای شعر بیشتر روی ارزیابی آثار است. آثار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی …
۱۳۹۸/۰۳/۲۱ / حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی / دیدار مردمی رهبری / شاعر
گفت‌وگو رهبرانقلاب به زبان عربی با شاعر خانم خوزستانی
در حاشیه شب شاعران یک خانم عرب زبان که اهل خوزستان بود درباره کتابش به رهبر انقلاب توضیح داد و ایشان نیز به زبان عربی فرمودند: سلام مرا به همه اعراب منطقه خودتان برسانید.
۱۳۹۸/۰۳/۱۴
سروده‌هایی از شهریار در وصف امام امت: «این رهبر کبیر، خمینی بت‌شکن»
دیوان شعر شهریار پر است از سروده‌هایی که شاعر در آن از ارادت خود به امام(ره) و انقلاب سخن گفته است. پرداختن او به مناسبت‌های مختلف، شخصیت‌‌های تأثیرگذار بر جریان انقلاب و ... از جمله موضوعاتی است که او در این زمینه به آن پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی / شاعر / مشاعره
واکنش جالب رهبر انقلاب به تمجید یک شاعر از ایشان
حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار اخیر خود با شاعران کشور، به القاب و تعریف و تمجید یکی از شاعران از ایشان واکنش جالبی نشان دادند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
در قلمرو آفتاب؛ حاشیه‌نگاری‌های شاعر افغانستانی از دیدار با رهبر انقلاب
محمد فرخار، شاعر افغانستانی، در یادداشتی به دیدار اخیر شاعران با رهبر معظم انقلاب پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
روایت رجایی از دیدار با رهبر انقلاب/ سلام مرا به بچه‌های افغانستان برسانید
محمد سرور رجایی، نویسنده کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» در حاشیه دیدار با رهبر معظم انقلاب، این کتاب را تقدیم رهبر معظم انقلاب کرد و رهبر انقلاب به این شاعر فرمودند: سلام مرا به بچه‌های افغانستان برسانید.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
سمنانی:‌ نقدهای رهبر انقلاب از نظر محتوایی و ادبی بسیار فنی است
سید‌وحید سمنانی شاعر با اشاره به دیدار شب گذشته شاعران با رهبر انقلاب گفت: نقدهایی که از سوی ایشان در جلسات مطرح می‌شود،‌ بسیار فنی است. اگر بخواهم صریح و بی‌تعارف بگویم، نقدهای ایشان هم از نظر محتوایی و هم از نظر ادبی بسیار فنی است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
حضور شکوهمند شاعران فارسی‌زبان در دیدار با رهبر انقلاب/ قدسی: جلسات نیمه رمضان مرزهای جغرافیایی را کمرنگ‌تر کرد
فضل‌الله قدسی، شاعر پیشکسوت افغانستانی، با اشاره به تأثیرگذاری جلسات دیدار شاعران با رهبر انقلاب بر گسترش زبان فارسی گفت: جلسات نیمه رمضان مرزهای جغرافیایی را کمرنگ‌تر کرد و ما احساس می‌کنیم که در یک جغرافیایی زبانی گرد هم آمده‌ایم.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
رهبر انقلاب: ابراهیم هادی می‌خواست گمنام زندگی کند اما نامش در آفاق پیچید
محمدحسن جمشیدی در محضر رهبر انقلاب شعری با مضمون گمنامی قرائت کرد. که رهبر انقلاب پس از اتمام شعرخوانی شاعر فرمودند: « مثل شهید ابراهیم هادی؛ میخواست گمنام زندگی کند اما امروز در تمام آفاق فرهنگی کشور نامش پیچیده.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
شعر نمادین و سمبلیک یک شاعر در محضر امین شعر انقلاب
رهبر انقلاب پس از شعرخوانی اکرم هاشمی سجزی فرمودند: طیب‌الله، خیلی خوب! انشالله که موفق باشید، شعر نمادین و سمبلیک؛ زنده باشید.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
غزل عاشقانه‌ با محتوای خوب که تحسین رهبر انقلاب را در برداشت
حسین دهلوی از جمله شاعرانی بود که شب گذشته در محضر رهبر انقلاب شعر عاشقانه خواند، رهبر انقلاب پس از اتمام شعر شاعر فرمودند: غزل عاشقانه با محتوای خوب بود،‌آفرین.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
گلایه رهبر انقلاب از ترانه برخی سریال‌ها/ 29 شاعر داخلی و خارجی شعر خواندند
رئیس حوزه هنری از شعرخوانی 29 شاعر در محضر رهبر انقلاب خبرداد و گفت: معظم له پس از اتمام اشعار نکاتی را مورد تاکید قرار دادند که از آن جمله می‌توان به ضعیف بودن ترانه (تیتراژ) پایان برخی سریال‌ها اشاره کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰
فرصت شعرخوانی در محضر رهبری به شاعران جوان داده شود/ شاعر در جوانی باید دیده شود
محمدکاظم کاظمی ضمن اشاره به جلسه شعرخوانی سالانه شاعران در محضر رهبر انقلاب گفت:در نگاه بسیاری از مردم جامعه شاعران اغلب مربوط به نسل‌های گذشته هستند همان‌ها که مسن و یا درگذشته‌اند، در حالی که شاعر در جوانی باید دیده شود.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
ناشران به چشم مشتری به شاعر نگاه می‌کنند
دبیر گروه شعر سامانه کارشناسی کتاب مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: متاسفانه ناشران ما از وضعیت نشر سوءاستفاده می‌کنند؛ چنان‌که به مؤلف و شاعر به چشم مشتری نگاه می‌کند و از مؤلف پول می‌گیرند تا کتابش را منتشر کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
حال شعر در سال گذشته خوب نبود/ ناشران ما به شاعر به چشم مشتری نگاه می‌کنند
دبیر گروه شعر سامانه کارشناسی کتاب مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: تنها 24درصد از آثار منتشره سال گذشته قابل دفاع هستند. متاسفانه ناشران ما از وضعیت نشر سوءاستفاده می‌کنند؛ چنان‌که به مؤلف و شاعر به چشم مشتری نگاه می‌کند و از مؤلف پول می‌گیرند تا کتابش را منتشر کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳
انجمن ادبی کودک ونوجوان گتونددر زادروزقیصرامین پورگشایش یافت
دزفول- ایرنا- در آیینی به مناسبت زاد روز قیصر امین پور شاعر معاصر انقلاب و دفاع مقدس، انجمن ادبی کودک و نوجوان وابسته به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گتوند با عنوان 'آیینه های ناگهانی' در این شهرستان راه اندازی شد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۹
اعتراض یک شاعر به نامگذاری خیابان‌های تهران به اسم هنرمندان
فارس نوشت: سیداحمد میرزاده، شاعر خراسانی در واکنش به نامگذاری خیابان‌های تهران می‌گوید که چرا حتی نام یک نفر از هنرمندان انقلاب در فهرست اعلام شده نیست؟
۱۳۹۸/۰۱/۲۶
بانوی بردسیری در جشنواره بین المللی شعر انقلاب خوش درخشید
کرمان - ایرنا - بانوی شاعر بردسیری عنوان برتر یازدهمین جشنواره بین المللی شعر و داستان انقلاب را در بخش تک اثر قالب آزاد بدست آورد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۴
داوودی: شعر انقلاب ادوار مختلفی دارد/ رسیدن به مکتب مستقل کار آسانی نیست
یک شاعر معتقد است: در ادبیات انقلاب چهره‌هایی وجود دارند که به صورت مستقل، جدا از جریان شعر انقلابی، آثارشان دارای ویژگی هنری است. علی‌رغم اینکه کتاب سبک هنر انقلاب اسلامی در این راستا تالیف شده اما رسیدن به ویژگی سبکی مستقل کار آسانی نیست.
۱۳۹۸/۰۱/۲۰
انتقاد استاد مجاهدی از وضعیت فرهنگی قم: گاهی چاپ مجموعه اشعار یک شاعر از او دریغ می شود
شفقنا- پدر شعر آئینی کشور از وضعیت فرهنگی استان قم بویژه در بخش نشر انتقاد کرد. به گزارش شفقنا، رئیس حوزه هنری استان و کارشناسان این حوزه عصر دوشنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۸ در آغازین روز هفته هنر انقلاب اسلامی، با استاد محمدعلی مجاهدی پدر شعر آئینی کشور دیدار و گفتگو کردند. استاد مجاهدی در این دیدار، با اشاره به […]
۱۳۹۷/۱۲/۲۹
پروین ، سفیر صلح و مهربانی در آسمان شعر ایران بود
ایلنا: پروین اعتصامی یکی از تاثیرگذارترین زنان شاعر ایرانی است .در حقیقت، شعر پروین، نخستین صدای زنانه‌ای است که پس از انقلاب مشروطه امکان طرح در عرصه عمومی جامعه را پیدا کرد و به خاطر اندیشه‌های انسانی ،غیر جنسیتی و حکیمانه اش به کتابهای درسی راه یافت .البته بانو رخشنده اعتصامی هیچگاه در جمع فرهیختگان قدر ندید .چه در زمان حیاتش که ناباوران با تهمت تعلق نداشتن اشعار به دختری جوان به حضورش واکنش نشان دادند و چه بعد از مرگ نابهنگامش در سی و پنجسالگی ،که مراسم یادبودی از طرف انجمن شاعران یا سایر تشکل های هنری برگزار نشد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۷
ممنون آقای رئیس جمهور...
سال 75 هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت به بوشهر سفر کرده بود، سیدحسن شجاع شاعر دشتستانی شعر بلند محلی " بعد مقام رهبری، تو ای کشور تو گپ تری، سی انقلاب شیر نری، ای هاشمی، ای هاشمی و...» را می خواند، ندیمی بوشهری استاندار وقت برای هاشمی ترجمه می کرد. اما در سفر روحانی، وقتی شاهرخ سروری مجری باسابقه دشتستانی شعری محلی برای رئیس جمهور خواند، روحانی فقط نگاه می کرد و استاندار غیربومی هم گویا توانایی ترجمه نداشت. روحانی فقط لبخند می زد. فقط لبخند...
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
کتاب خاطرات رهبر انقلاب چگونه تدوین شد؟
محمدعلی آذرشب در جریان بازخوانی ماجرای تالیف کتاب «خون دلی که لعل شد» به نقل از یک شاعر مشهور عرب از حسرت وی درباره تسلط رهبری بر زبان و ادبیات عرب سخن گفت.
۱۳۹۷/۱۲/۱۸
جشن تولد یک شاعر با پرواز گوسفندها در «نطنز»!
چهاردهمین شب طنز انقلاب اسلامی با عنوان «نطنز» به همراه اجرای برنامه‌هایی نظیر شعرخوانی طنز، نمایش و استندآپ کمدی از سوی باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی در محل حسینیه هنر برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۸
جشن تولد شاعر «مودب» در شب طنز انقلاب
چهاردهمین شب طنز انقلاب اسلامی با عنوان «نطنز»، به همراه اجرای برنامه‌هایی نظیر شعرخوانی طنز، نمایش و استندآپ کمدی از سوی باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی در محل حسینیه هنر برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۶
پوستر تازه خانه طراحان انقلاب اسلامی با عنوان "احمدِ عاشق"+عکس
۱۶ اسفند؛ سالروز درگذشت شاعر متعهد و مبرز انقلاب اسلامی؛ مرحوم احمد عزیزی است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
مداحان سیستان و بلوچستان به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند
زاهدان- ایرنا- مسئول سازمان بسیج مداحان سپاه سلمان سیستان و بلوچستان و رئیس کانون مداحان و شاعران آینی زاهدان گفت: 23 نفر از مداحان و شاعر آیینی این استان امروز/یکشنبه/ در آستانه فرارسیدن میلاد حضرت زهرا(س) برای دیدار با رهبر معظم انقلاب به تهران اعزام شدند.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰
بى شبهه عدو نقشه کشیده ست چهل سال/ دوران بزن در رواِشان نیز تمام است
سروده جدید شاعر و مداح اهل بیت محمدمهدى عبدالهى ،تقدیم به پاسداران و مرزبانان شهید (یاران خرازى) حمله تروریستى خاش در چهل سالگى انقلاب شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۸
برترین آثار ادبی پس از انقلاب از نظر شاعران و نویسندگان اعلام شد
برترین نویسندگان، شاعران، آثار داستانی و مجموعه‌های شعر در ۴۰ سال اخیر از نظر ۵۰ شاعر و نویسنده اعلام شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۳
«زخم سکوت» گسستی در سکوت انقلابیون/ کار به جعل تاریخ انقلاب رسیده
وحید قاسمی که بیشتر به عنوان شاعر آئینی مطرح است اخیراً مستندی داستانی درباره انقلاب اسلامی منتشر کرده: «زخم سکوت». او می‌گوید باید سکوت را بشکنیم و بی‌تعارف از آرمانهای انقلاب حرف بزنیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •