جمعه, ۱۴ آذر, ۱۳۹۹ / 4 December, 2020
شاهنامه فردوسی
پیشنهاد ریش سفیدان برای خواندن کتابهای مفید
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / هفته کتاب / طرح های ترویجی کتابخوانی / هفته کتاب
پیشنهاد ریش سفیدان برای خواندن کتابهای مفید
تهران- ایرنا- «خاطرات یک عابر» برای آشنایی با محیط بانی، «شاهنامه فردوسی» و «تاریخ ایران باستان»، قدیمی‌ترین کتاب حوزه پزشکی «کامل الصناعه الطبیه»، «هستی شناسی انقلاب اسلامی» و «هندسه اقلیدوسی» پیشنهاد ریش سفیدان حوزه کتاب و علم در پنجمین روز پویش «کتابخوانی ملی» و هفته کتاب بود.
توصیه‌های محقق، تاجبخش و ثبوت برای مطالعه
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / هفته کتاب / پویش «کتابخوانی ملی» / مهدی محقق / اکبر ثبوت / حسن تاجبخش
توصیه‌های محقق، تاجبخش و ثبوت برای مطالعه
مهدی محقق مطالعه کتاب «کامل الصناعه‌الطبیه» و حسن تاجبخش کتاب‌های «شاهنامه فردوسی» و «تاریخ ایران» را برای مطالعه پیشنهاد کردند. اکبر ثبوت نیز به ناشران توصیه کرد کتاب «محمد، خاتم پیامبران» را تجدید چاپ کنند.
«نهادینه‌های اساطیری در شاهنامه فردوسی» چاپ سومی شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / انتشارات سروش / ادبیات فارسی / فردوسی / شاهنامه
«نهادینه‌های اساطیری در شاهنامه فردوسی» چاپ سومی شد
کتاب «نهادینه‌های اساطیری در شاهنامه فردوسی» نوشته مهوش واحددوست توسط انتشارات سروش به چاپ سوم رسید.
جامعه امروز نیازمند این فرهنگ است
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / فرهاد طلوع کیان / فرهنگ پهلوانی
جامعه امروز نیازمند این فرهنگ است
فرهنگ پهلوانی میراث پرافتخار ایرانیان یکتاپرست است که با بهره‌گیری از تعالیم اسلام تکامل یافته و با الگو قراردادن جوانمرد عالم بشریت حضرت علی (ع) و اتکا به مضامین معنوی و مرام اخلاقی برگرفته از قرآن، احادیث و روایات، منابع ارزشمند عرصه ادبیات همچون شاهنامه فردوسی، سبک زندگی بی‌نظیری را به بشریت معرفی و هدیه کرده است. فرهنگ جوانمردی به عنوان فرهنگ عمومی در همه اقشار وجود داشته و قابلیت ترویج عمومی را دارد.
برگزیده پایانی دومین جشنواره ملی «شاهنامه‌خوانی کودک و نوجوان» مشخص شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / استانی-فرهنگی و هنری / شهرداری مشهد / شاهنامه خوانی / فردوسی / شاهنامه فردوسی
برگزیده پایانی دومین جشنواره ملی «شاهنامه‌خوانی کودک و نوجوان» مشخص شد
این جشنواره برای دومین سال متوالی به همت معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی و مشارکت منطقه یک شهرداری مشهد برگزار شد و در آن کودکان و نوجوانان شاهنامه‌خوان از سراسر پهنه ایران زمین با یکدیگر به رقابت پرداختند.
مهلت ارسال آثار دوسالانه نقاشی شاهنامه فردوسی تمدید شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / نقاشی / فراخوان / شاهنامه فردوسی
مهلت ارسال آثار دوسالانه نقاشی شاهنامه فردوسی تمدید شد
مهلت ارسال آثار برای نخستین رویداد دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی تا ۲۵ آبان ماه تمدید شد.
چهل تابلوی چاپ سنگی از مضامین شاهنامه در پاریس به نمایش درآمد
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / رایزنی فرهنگی / فرانسه / شاهنامه / فردوسی
چهل تابلوی چاپ سنگی از مضامین شاهنامه در پاریس به نمایش درآمد
رایزنی فرهنگی ایران در پاریس در «هفته فرهنگ‌های خارجی»، نمایش چهل تابلو نفیس از مجموعه آثار چاپ دستی استاد بابک گرمچی با موضوع حکایت‌های شاهنامه فردوسی را به نمایش گذاشت.
اجرای مجدد طرح تدریس شاهنامه در مدارس منتخب مشهد
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / استانی-فرهنگی و هنری / شاهنامه / شاهنامه خوانی / شاهنامه فردوسی / شهرداری مشهد / مشهد
اجرای مجدد طرح تدریس شاهنامه در مدارس منتخب مشهد
رئیس اداره رویدادها و فضاهای گردشگری شهرداری مشهد گفت: اجرای طرح تدریس شاهنامه در برخی از مدارس که سال تحصیلی گذشته اجرای آن عملی شده بود با بازخوردهای خوبی همراه بود و قرار است اجرای دوباره آن تا آبان امسال در صورت عقد قراردادها از سر گرفته شود.
شاهنامه‌خوانی نماد قدرت فرهنگی ایران در عرصه تغزلِ حماسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / جشنواره موسیقی نواحی / دفتر میراث فرهنگی و هنری یونسکو  / شاهنامه / محمد اله یاری / ابوالقاسم فردوسی
شاهنامه‌خوانی نماد قدرت فرهنگی ایران در عرصه تغزلِ حماسی
تهران- ایرنا- شاهنامه فردوسی بیش از هر چیز دیگری برای ما میراث گرانقدری در عرصه ادبیات پارسی شناخته شده است اما از نظر شاهنامه خوانان ایران شاهنامه خوانی خود به تنهایی نمادی است از غنای فرهنگی موسیقی آوازی ایران در عرصه حماسه خوانی و تغزل در جهانی که امروز بیش از هر زمان دیگری تشنه شنیدن اصالت قومی و ملی در موسیقی است.
اکران آنلاین انیمیشن سینمایی «آخرین داستان»
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / شاهنامه فردوسی / اشکان رهگذر / آخرین داستان / اکران آنلاین
اکران آنلاین انیمیشن سینمایی «آخرین داستان»
ایلنا: ​انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر از محصولات استودیو هورخش از روز دوشنبه، ۱۷ شهریور اکران آنلاین می‌شود.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
جذابیت پرانتزهای طولانی
در شعر اخوان‌ثالث چیزی هست که شاعران دیگر ندارند: شعر او میانبری است به «شاهنامه فردوسی» که زمانی با علاقه عجیبی بیت به بیت می‌خواندم. فکر می‌کردم فردوسی اگر بعد از نیما ظهور می‌کرد، اخوان می‌شد. اما این پرانتز چند ماهی بعد از چهارم شهریور 1369 بسته شد. یاد گرفتم طور دیگری به شعر نگاه کنم. چیزی که شعر از آن حرف می‌زند هیچ اهمیتی ندارد، مهم فرمی است که به حرف‌ها معنا می‌دهد. اخوان دیگر پیامبری به خود مبعوث شده و شعرش راهی برای هدایت شعر فارسی نبود. یاد گرفتم از ترفندها و خطاهای فرمی‌اش راه‌هایی گریزان از مقصد بسازم. یاد گرفتم روایت‌های سلبی و ایجابی او را که با صفت‌ها و قیدها ساخته شده، با بی‌جهتی‌های زبان شعر خنثی …
حکمت‌اندیش فرهنگ و سیاست
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
حکمت‌اندیش فرهنگ و سیاست
   حمیدرضا محمدی   هم هزاره شاهنامه فردوسی را برگزار کرد و هم هفتصدمین سال آغاز تصنیف گلستان سعدی را. و البته در نهادسازی، یگانه روزگار خویش بود و اگر اهتمام یا پیشنهاد او نبود، شاید دانشگاه تهران، کتابخانه ملی، فرهنگستان ایران، انجمن آثار ملی و موزه ایران باستان ایجاد نمی‌شد. اما علی‌اصغر حکمت که سال‌ها وزارتخانه‌های مختلف و در صدر آنها وزارت امورخارجه را از سر گذرانده بود، 4سال، سفارت کبرای ایران در دهلی‌نو و یک‌سال سفارت ایران در بانکوک را تجربه کرد. آخرین منصب او، که کمتر محل بحث بوده است. حکمت، …
تصاویر: نمایش «داستان های سرزمین مردمان خردمند»
۱۳۹۹/۰۵/۲۳
تصاویر: نمایش «داستان های سرزمین مردمان خردمند»
نمایش «داستان های سرزمین مردمان خردمند» به کارگردانی سعید چنگیزیان شامگاه چهارشنبه در فضای باز فرهنگسرای نیاوران اجرا شد. این اثر نمایشی سرگذشت هایی از شاهنامه فردوسی را با بازی علی ایزدی، راهله تعبدی، محمد دارآفرین، مهدی صناعتی، داوود ونداده، مهسا قریشی، طلیعه ایمانی، صونا احمدپور ملکی، حامد رجائی، مبینا آقاخانی، سپاس رضایی، سپهر سهرابی، ستاره بذرافشان، امیر بیرانوند. و اجرای موسیقی یاشار اطاعتی را روایت می کند.
تأملی بر واقعه غدیر در ادبیات فارسی
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / استانی-فرهنگی و هنری / غدیر در ادبیات / شاهنامه فردوسی / ملک‌الشعرای بهار
تأملی بر واقعه غدیر در ادبیات فارسی
مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: موضوعات آیینی مانند واقعه غدیر سابقه تاریخی گسترده دارند، در شعر فارسی شاید «کسایی» پرچمدار شعر آیینی را بتوان نخستین کسی دانست که به مضامینی چون غدیر در شعر روی آورده است، بعد از او شاخص‌ترین شاعری که به موضوع ولایت حضرت علی (ع) اشاره کرده، «فردوسی بزرگ» است که در شاهنامه آشکارا به ولایت حضرت علی (ع) و موقعیت آن حضرت و پیامبر اکرم (ص) اشاره کرده است.
قدیمی ترین خط فارسی در ژاپن، تنها سند مراودات فرهنگی دو کشور
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / ایران / ژاپن / شاهنامه فردوسی
قدیمی ترین خط فارسی در ژاپن، تنها سند مراودات فرهنگی دو کشور
قدیمی ترین خط فارسی در ژاپن نشان دهنده تاریخ مراودات فرهنگی ایران و ژاپن است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
در فضای باز نیاوران
نمایش «داستان‌های سرزمین مردمان خردمند» به کارگردانی سعید چنگیزیان اجرای خود را از ۱۵ مرداد در فضای باز فرهنگسرای نیاوران آغاز می‌کند.به گزارش ایسنا، این اثر نمایشی که سرگذشت‌هایی است از «شاهنامه فردوسی»، به صورت گروهی نوشته شده و با طراحی و کارگردانی سعید چنگیزیان از ۱۵ مرداد تا ۲۰ شهریور، ساعت ۲۰، در فضای باز فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود.در این اثر نمایشی که شکل اجرایی متفاوتی دارد، رها جهانشاهی به عنوان مجری طرح حضور دارد. همچنین بازیگران «داستان‌های سرزمین مردمان خردمند» به ترتیب ورود به صحنه عبارتند از: علی ایزدی، راهله تعبدی، محمد دارآفرین، مهدی صناعتی، داوود ونداده، مهسا قریشی، طلیعه ایمانی، صونا احمدپور ملکی، حامد رجائی، مبینا آقاخانی، سپاس رضایی، سپهر سهرابی، ستاره بذرافشان، امیر بیرانوند.
اقتباس از شاهنامه و خلق شخصیت خیالی برای تولید رمان گرافیکی
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
اقتباس از شاهنامه و خلق شخصیت خیالی برای تولید رمان گرافیکی
مجموعه رمان گرافیکی «آخرین داستان» نتیجه اقتباس از شاهنامه فردوسی و خلق شخصیت‌های خیالی برای بروز خلاقیت و حضور جدی در صنعت کتاب‌های گرافیکی است.
روستای چرم کهنه؛ تفرجگاهی در خراسان رضوی
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
روستای چرم کهنه؛ تفرجگاهی در خراسان رضوی
تفرجگاه و آبشار چرم در بیست کیلومتری غرب کلات نادری واقع است که زیبایی های خاص خود را دارد. از کلات و چرم در شاهنامه فردوسی بارها نام برده شده است.
دست کوتاه کودکان ایرانی از «شاهنامه»
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / شاهنامه فردوسی / محمدجعفر یاحقی
دست کوتاه کودکان ایرانی از «شاهنامه»
باید برای بچه‌ها با استفاده از شاهنامه، کارهای رایانه‌ای و پویانمایی تولید کرد؛ کتاب گویا ساخت؛ فیلم ساخت و نمایشنامه نوشت که اثر وضعی داشته باشد. بازنویسی که فراوان هست و اصلا بازنویسی تنها، کافی نیست.
مترجم مشهور سوری شاهنامه را به عربی ترجمه می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
مترجم مشهور سوری شاهنامه را به عربی ترجمه می‌کند
علی زلیخه، مترجم مشهور سوری از ترجمه شاهنامه فردوسی به عربی خبر داد.
ترجمه «شاهنامه» فردوسی به زبان عربی
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / شاهنامه فردوسی / زبان عربی / ترجمه / علی زلیخه
ترجمه «شاهنامه» فردوسی به زبان عربی
علی زلیخه از ترجمه «شاهنامه» فردوسی به زبان عربی خبر داد و خواستار مشارکت ایران در چاپ کتاب‌های فرهنگی شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
معصومیت از دست رفته؟
شب از نیمه گذشته است. خوابم نمی‌آید. ذهنم شلوغ است. پُر است از سوال. در قسمت جست‌وجوی اینستاگرم نام رومینا اشرفی را می‌جویم، ده‌ها صفحه به نام او و در حمایت از او-  حال به هر انگیزه‌ای- ساخته شده است، اما هیچ‌کدام صفحه اصلی او نیست. همگی تقلبی‌اند. صفحه‌ها را نگاه می‌کنم: عده‌ای که عمری مخالف قصاص بوده‌اند به یک‌باره طرفدار قصاص شده‌اند و عده‌ای که متاسفانه تریبون‌های رسمی در دست دارند چون همیشه در قبالِ حقوق ملت یا لال شده‌اند یا چرند می‌گویند تا جایی‌که یکی‌شان مخالفانِ غرب‌زده کودک‌همسری را مسببِ قتلِ رومینا دانسته است و راه نجات را فیلترینگ شبکه‌ها‌ی مجازی! اما من به اینها …
تمرین گروه تئاتر «باز» در بوستان پردیسان
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / هنرمند تئاتر / پارک پردیسان
تمرین گروه تئاتر «باز» در بوستان پردیسان
ایرنا - تهران - گروه تئاتر «باز» با توجه به تعطیلی اماکن فرهنگی به علت شیوع ویروس کرونا تمرینات نمایشی خود را در فضای باز بوستان پردیسان تهران برگزار می کنند. تمرین و اجرای این گروه تئاتری که کارگردانی آن بر عهده «سعید چنگیزیان» است، بر اساس داستانهای حماسی شاهنامه فردوسی شکل گرفته است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
وبینار دانشگاه ساپینزای رم و انجمن ایرانشناسی
وبینار مشترک یک‌روزه گروه فرهنگ و زبان‌های دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران با دانشگاه ساپینزای رم و انجمن ایرانشناسی برگزار می‌شود. این برنامه سه‌شنبه 27 خرداد (16 ژوئن 2020) برگزار می‌شود. دانشگاه ساپینزای رم بزرگ‌ترین دانشگاه اروپا و در ایتالیا جایگاه نخست است و از دانشگاه‌های مهم برای تحصیل در ایتالیا به شمار می‌رود.  بخش اول برنامه به ریاست کارلو جوانی چرتی از ساعت 12 آغاز شده و شامل سخنرانی‌های مارکو مانچینی (استاد زبان‌شناسی تاریخی و زبان‌شناسی دانشگاه ساپینزای رم) درباره آثار دسته‌‏بندی ملکیت لایتجزی در هزوارش‏های زبان فارسی میانه، محمود جعفری دهقی (استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران، دانشگاه تهران) …
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
بررسی روابط بین‌الملل و آداب دیپلماسی در شاهنامه فردوسی
کتاب «دیپلماسی در شاهنامه؛ بررسی روابط بین‌الملل و آداب دیپلماسی در شاهنامه فردوسی» نوشته علی سهامی از سوی انتشارات فصل پنجم منتشر شد. این کتاب در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول کتاب کلیاتی درباره تعریف دیپلماسی و تغییر ماهیت سنتی آن و نقش دیپلماسی فرهنگی در روابط بین‌الملل و همچنین مفهوم کشور در ایران کهن را در بر‌می‌گیرد. فصل دوم این کتاب درباره فرهنگ و دیپلماسی فرهنگی است که زیرشاخه‌هایی از قبیل بررسی فرهنگ و سیاست فرهنگی، دیپلماسی عمومی و تماس فرهنگی، نقش فرهنگ در سیاست خارجی و تاثیرگذاری هویتی و همچنین پیوند دین و سیاست در شاهنامه و نقش فره ایزدی در اندیشه سیاسی ایرانیان را شامل می‌شود. فصل سوم کتاب به بررسی دیپلماسی و روابط بین‌الملل در شاهنامه …
تشریح ریشه‌های مشترک تاریخی-فرهنگی ایران و کرواسی از زبان سفیر این کشور در تهران
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / کرواسی / شاهنامه فردوسی / روابط ایران کرواسی / دراگو شتامبوک
تشریح ریشه‌های مشترک تاریخی-فرهنگی ایران و کرواسی از زبان سفیر این کشور در تهران
سفیر جمهوری کرواسی در تهران، در مصاحبه مفصلی با روزنامه «وچرنی لیست» کرواسی به تشریح روابط فیمابین بویژه ریشه های مشترک تاریخی و فرهنگی دو کشور پرداخت و گفت: افتخار می کنم در ایرانم، جایی که طبق مستندات علمی ریشه تاریخی کروات ها است.
روایت شاهنامه از سرانجام ایرانیان مهاجر
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / شاهنامه / ابوالقاسم فردوسی / فرار مغزها
روایت شاهنامه از سرانجام ایرانیان مهاجر
روزنامه خراسان نوشت: به پدیده مهاجرت دانشمندان و نخبگان یک کشور به اصطلاح «فرار مغزها» گفته می‌شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید در متن شاهنامه فردوسی هم کم و بیش با مشابه این پدیده مواجه هستیم؛ به این معنا که علل و عوامل مختلفی باعث می‌شود شخصیت‌های مؤثر و به اصطلاح مغزهای متفکر، ایران را ترک کنند یا تصمیم به رفتن بگیرند.
از اسطرلاب برنجی تا شاهنامه‌ای با کاغذ ترمه‌
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / موزه ملی ایران
از اسطرلاب برنجی تا شاهنامه‌ای با کاغذ ترمه‌
تهران - ایرنا- مسلمانان و ایرانیان از گذشته‌های دور ید طولایی در نجوم و ستاره‌شناسی داشتند، موزه ملی یکی از این ابزارها را، یعنی اسطرلاب قدیمی را از مخزنش را درآورده ؛همچنین به علاقمندان نسخه‌ای خطی از شاهنامه فردوسی را که در آن مجلس یازدهم این شاهنامه «دیدار گرسیوز و سیاوش»  به تصویر کشیده شده را معرفی می‌کند.
حکیم طوس، یاقوت تهران
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / شاهنامه فردوسی / حکیم ابوالقاسم فردوسی
حکیم طوس، یاقوت تهران
مگر می‌شود آدم به فردوسی علاقه نداشته باشد؟! هر روز اینجا این مجسمه را می‌بینم، پس چطور می‌شود ندانم فردوسی کیست.
چرا شاهنامه فردوسی حماسه‌ای بین‌المللی است؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
چرا شاهنامه فردوسی حماسه‌ای بین‌المللی است؟
شاهنامه دربردارنده بزرگ‌ترین اندرزهایی است که تاریخ به یاد می‌آورد؛ اندرزهایی که به انسان برای برخورداری از زندگی بهتر یاری می‌رساند. ای‌کاش از آن بهره ببریم و به‌ سوی برخورداری از جهانی مملو از آرامش گام برداریم.
شاهنامه؛ نماینده تفکر پرورش‌یافته فردوسی از فرهنگ ایران
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / فردوسی / شاهنامه فردوسی / روز بزرگداشت فردوسی / بزرگداشت فردوسی / «روز پاسداشت زبان فارسی» / پاسداشت زبان فارسی / حکیم ابوالقاسم فردوسی / بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی / شاهنامه‌پژوهی
شاهنامه؛ نماینده تفکر پرورش‌یافته فردوسی از فرهنگ ایران
یک شاهنامه‌پژوه گفت: شاهنامه یک اثر جهانی و مجموعه‌ای از باورها، اندیشه‌ها، آداب، آیین و منش‌های اخلاقی است که نماینده تفکر پرورش‌یافته فردوسی از فرهنگ ایران است.
مسابقه ادبی «خان هشتم» برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / روز بزرگداشت فردوسی / بزرگداشت فردوسی / شاهنامه فردوسی
مسابقه ادبی «خان هشتم» برگزار می‌شود
همزمان با ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۹۹ سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، فراخوان مسابقه ادبی (خان هشتم) به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خرسان رضوی در فضای مجازی منتشر می‌شود.
ردپای زیبد گناباد در طولانی‌ترین واقعه تاریخی شاهنامه فردوسی
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / استانی-شهرستانها / روز بزرگداشت فردوسی / شاهنامه فردوسی / گناباد / خبرهای شهرستان گناباد
ردپای زیبد گناباد در طولانی‌ترین واقعه تاریخی شاهنامه فردوسی
یک باستان‌شناس گفت: جنگ دوازده‌رخ یکی از طولانی‌ترین رویدادهای شاهنامه فردوسی است که بالغ بر 2500 بیت دارد و محل وقوع آن با استناد به شاهنامه ‌فردوسی بخش‌هایی از گناباد و به خصوص روستای زیبد است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
فردوسی روی خط
فاطمه امین‌الرعایاشاید بتوان «شاهنامه فردوسی» را شناسنامه ایرانی‌ها دانست، اثری که زبان فارسی را برای ایرانی‌ها دوباره احیا کرد و به آن حیاتی دوباره بخشید. فردوسی خود در این باره گفته است: «بسی رنج بردم در این سال سی/ عجم زنده کردم بدین پارسی». شاید تا همین 50 سال قبل به دلیل آنکه هنوز رسانه‌های ارتباط جمعی در میان جامعه نفوذ نکرده بود، شاهنامه‌خوانی و آشنایی با سخن فردوسی از طریق نقالی‌های قهوه‌خانه‌ای مرسوم بود، اما حالا در دنیای امروز و به‌هم‌ریختگی‌های تکنولوژی و دنیای مدرن، دیگر کمتر با این شاعر بزرگ هم‌کلام می‌شویم و چند بیتی از داستان‌های اساطیری‌اش را می‌خوانیم. اما در این میان، برخی از همان بستری که ما را از کلام فردوسی غافل کرده، استفاده کرده‌اند و راهی تازه برای این ارتباط ساخته‌اند، …
پیام ویدئویی سفیر ایران در تاجیکستان به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / اخبار "تاجیکستان"
پیام ویدئویی سفیر ایران در تاجیکستان به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی
سفیر ایران در پیامی به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، گفت: شاهنامه فردوسی الهام بخش بسیاری از آثار حماسی در ادب فارسی، بوده است.
سفیر ایران در تاجیکستان : خِرد، جان مایه شاهنامه فردوسی است
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / ابوالقاسم فردوسی / شاهنامه فردوسی / محمد تقی صابری / تاجیکستان
سفیر ایران در تاجیکستان : خِرد، جان مایه شاهنامه فردوسی است
سفیر ایران در تاجیکستان در پیامی بمناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاهنامه فردوسی را الهام بخش بسیاری از آثار حماسی در ادب فارسی، دانست.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
هم قصه‌الملوک هم نصیحه‌الملوک
شاهنامه فردوسی هم قصه‌الملوک است و هم نصیحه‌الملوک. معمولا شاهنامه را برای ماجراهای زندگی شاهان، وزیران و رزم‌آوران اساطیری یا تاریخی می‌خوانند و کمتر توجه دارند که شامل اندرز‌ها و هشدارهایی نیز هست که مخاطب بیشترِ آنها همان شاهانند. با توجه به اینکه همیشه افکار و افعال حاکمان مطلق‌العنان و دیگر چهره‌های شاخص بیشترین تاثیر را در خوب و بدِ زندگی مردم داشته است، چنین شخصیت‌هایی بیش از همه باید مراقب تصمیمات و اعمال خود باشند ولی متاسفانه کمتر اتفاق می‌افتاده که شاهان و مقربان آنان به نسبت قدرت و اختیارات نامحدودی که داشته‌اند، در قبال اتباع خود احساس مسوولیت کنند. از طرف دیگر، به سبب آنکه کسی را پروای کمترین اعتراض و حتی ملایم‌ترین تذکر مستقیم …
چه اتفاقی برای تندیس «فردوسی» در قزوین افتاده است؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / فردوسی / شورای شهر قزوین / استانی-فرهنگی و هنری / شاهنامه فردوسی
چه اتفاقی برای تندیس «فردوسی» در قزوین افتاده است؟
روز گذشته عکس تخریب تندیس فردوسی در خیابان «فردوسی» قزوین در فضای مجازی دست به دست شد؛ عکسی که نشان می‌داد مجسمه اصلی از پایه جدا شده و پایه آن تخریب شده است، این موضوع را از شورای شهر قزوین پیگیری کردیم.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
زاویه‌ای به شاهنامه و کتابی در صدر معتبرترین‌ها
«مقدمه‌ای بر رستم و اسفندیار» را از مهم‌‎ترین آثار شاهرخ مسکوب می‌دانند؛ کتابی که با انتشارش زاویه‌ای جدید به جهان شاهنامه فردوسی گشود و سبب جلب نظر و توجه زیادی از فارسی‌‎‌زبانان به این کتاب شد. کسانی که پیش از آن چندان با شاهنامه محشور نبودند. بحث‌های لغوی که بین شاهنامه‌پژوهان بسیار رایج است، چندان مورد توجه مسکوب در تالیف این کتاب نبوده. او بیشتر تمرکز خود را بر این گذاشته است که دریافت خود از کتاب شاهنامه و حکایت رستم و اسفندیار را با خواننده تسهیم کند.  مسکوب در آغاز کتاب به اهالی ادب زمانه انتقاد می‌کند که نتوانسته‌اند به جهان شاهنامه فردوسی ورود کنند. اینکه چرا بین رستم و اسفندیار جنگ درگرفت و نتیجه‌ آن چه …
نگاهی به کارکرد خطبه‌ها در شاهنامه فردوسی
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / کتاب و ادبیات
نگاهی به کارکرد خطبه‌ها در شاهنامه فردوسی
چاپ دوم "داستان رستم و سهراب" با جستاری درباره خطبه‌های شاهنامه توسط نشر سخن منتشر شد.
(ویدئو) هزار و ده سال بعد از شاهنامه
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / شاهنامه / فردوسی / شاهنامه فردوسی
(ویدئو) هزار و ده سال بعد از شاهنامه
هزار و ده سال پیش، فردوسی پس از سی سال رنج سرایش شصت هزار بیت را به پایان رساند.
شاهکار ادب فارسی هزار و یازده‌ساله شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / شاهنامه فردوسی
شاهکار ادب فارسی هزار و یازده‌ساله شد
بنا به گفته فردوسی پاکزاد سرایش شاهنامه در بیست و پنجم اسفند سال ۴۰۰ قمری به آخر رسید.
از فردوسیِ زن‌ستیز تا فردوسیِ نکته‌بین!
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / شاهنامه / حماسه ملی / فردوسی / دوره اسلامی / استانی-فرهنگی و هنری / سعدی / حافظ / ادبیات / فرهنگ و حماسه / تمدن اسلامی
از فردوسیِ زن‌ستیز تا فردوسیِ نکته‌بین!
در میان خیل عظیم اخبار و مطالب کرونایی که روزانه دست به دست گردیده و هر کدام به نوعی در جهت آگاهی و خودمراقبتی نشر داده می‌شود، امروز 25 اسفند ماه، به بهانه‌ی پایان سرایش شاهنامه‌ی فردوسی، به مبحثی می‌پردازیم که خواندن آن خالی از لطف نبوده و حتی در میانه‌ی گرد و غباری که کرونا به پا کرده حال و هوای تازه و دلچسبی به ما می‌بخشد.
«بقعه خضر» دارای منحصربفردترین تزئینات معماری ایران
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / آثار تاریخی
«بقعه خضر» دارای منحصربفردترین تزئینات معماری ایران
«بقعه خضر» بنایی منفرد است که بر روی تپه‌ای نسبتاً بلند، در میان گورستانی قدیمی قرار دارد، بنا در نگاه نخست ساختمانی ساده و بدون تزیین به نظر می‌رسد اما به علت داشتن کتیبه‌هایی به خط کوفی ایرانی(ترکیبی از ثلث، نسخ و رقاع) با اشعاری از شاهنامه فردوسی یکی از منحصربفردترین تزئینات معماری ایران را در خود جای داده است که در کمتر بنایی دیده می‌شود.
رونمایی از بزرگترین شاهنامه جهان در هند
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / هند / شاهنامه / دهلی نو / رستم
رونمایی از بزرگترین شاهنامه جهان در هند
دهلی‌نو - ایرنا - جشنواره فرهنگی هنری شاهنامه فردوسی و هویت ایرانی با عنوان «درخت دوستی» به مناسبت هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک هند و ایران، در مرکز بین‌المللی هند برگزار گردید.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / استانی-فرهنگی و هنری / تئاتر زال و رودابه / نمایش زال و رودابه / زال و رودابه / شاهنامه / شاهنامه فردوسی / تئاتر
نمایش «زال و رودابه»؛ مفاهیم اصلی شاهنامه را در بستر داستانی عاطفی صورت‌بندی کرده است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در نمایش «زال و رودابه» سعی شده مفاهیم اصلی شاهنامه را در بستر یک داستان عاطفی صورت‌بندی کنند و جذابیت و صبر و حوصله‌ای که باید کودکان و نوجوانان داشته باشند را با همین بستر جذاب فراهم کنند و در مجموع کار خوب و موفقی است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
تاریخ‌نگار
 ‏‏هفتاد ‌سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌ونهم بهمن 1328 خورشیدی، شهرام ناظری، موسیقیدان و خواننده برجسته ایرانی در ‏کرمانشاه به دنیا آمد. ناظری در آثار خود بیشتر از شعرهای مولانا بهره می‌برد و توانست سبک جدیدی از موسیقی ‏‏(ترکیبی از ادبیات حماسی و عرفانی ایران) را به‌ وجود آورد. او از نخستین کسانی است که اشعار شاهنامه فردوسی را با ‏استفاده از موسیقی مقامی اجرا کرده است.‏
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / استانی-فرهنگی و هنری / تئاتر / تئاتر زال و رودابه
نمایش «زال و رودابه»؛ بهانه‌ای برای به تصویر کشیدن ابعاد مختلف شاهنامه
نمایش «زال و رودابه» بر اساس داستان زال و رودابه شاهنامه فردوسی و ادای دین به فردوسی است؛ چراکه فردوسی نقش بسیار بزرگی در احیاء زبان و ادب فارسی داشته است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
گردش در تاشکند
«تاشکند / تاشکنت / چاچ / شاش / Tashkent / Toshkent / Ташке́нт» پایتخت کشور ازبکستان است. چاچ نام باستانی شهر و ناحیه تاشکند در آسیای میانه است. تاشکند در واقع از دو جزء تاش و کند تشکیل می‌شود که جزء اول یعنی تاش به معنی سنگ یا سنگی در زبان ترکی میباشد و جزء دوم یعنی کند به معنی شهر ، آبادی و یا دژ میباشد که البته پسوند کند بر روی نام اغلب شهرها و آبادی‌های خراسان قدیم قرار دارد که برخی معرب شده‌اند مانند سمرقند، بیرجند، نوقند، شواکند و غیره. نام چاچ در ادبیات فارسی به‌ویژه در شاهنامه فردوسی بسیار بکار رفته. کمان‌هایی که در قدیم در چاچ ساخته می‌شدند از شهرت فراوانی برخوردار بوده‌اند چنانچه اصطلاح «کمان چاچی» در ادب فارسی معنی بهترین کمان به‌خود گرفته‌است. با توجه به موقعیت جغرافیایی تاشکند، این …
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
گرمای هنر در زمستان
فاطمه امین‌الرعایاروزهای پایانی هفته زمان مناسبی برای تازه‏کردن دیدارها است. می‌توان این فرصت را غنیمت شمرد تا به صورت گروهی و همراه با دوستان از نمایشگاه‌های هنری دیدن کنند.در هفته پیش‏رو، بیش از 40 نمایشگاه هنری در تهران کار خود را ادامه می‌دهند. در گالری‌گردی این هفته برخی از این نمایشگاه‌ها را مرور می‌کنیم. گالری «خانه هنرمندان ایران» از جمعه 20 دی‏ماه میزبان یک نمایشگاه گروهی با عنوان «اسطوره‏‌نگاری» است که شیما خشخاسی، گردآودری آن را بر عهده داشته. او درباره این نمایشگاه گفته است: «اسطوره موجب دگردیسی اثر هنری می‌شود و به واسطه ویژگی‌های خود، یک اثر معمولی را گسترده، عمیق و ماندگار می‌کند. این نمایشگاه یک مطالعه بر روی اساطیر ایران و جهان و بازتاب آن در آثار نقاشان معاصر ایران است. پرداختن …
۱۳۹۸-۱۰-۱۷
آریایی اصیل انتقام می‌گیرد؛ بررسی سابقه رجز، انتقام و کین‌خواهی در شاهنامه فردوسی
«انتقام سخت»، «خونخواهی» و «کین‌خواهی»؛ این واژگانی است که این روزها زیاد شنیده می‌شود؛ موافقان و مخالفانی هم دارد. البته تعداد گروه اول به مراتب بیشتر است. یک ‌بار دیگر واقعه بامداد جمعه را با هم مرور کنیم؛ یکی از سرداران بزرگ ایرانی توسط دشمن ترور و شهید می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / شاهنامه / میرجلال‌الدین کزازی / نشر گویا / دانشگاه علامه طباطبایی
دومین جلد شرح شاهنامه کزازی با عنوان «خردنامه خرّمی» چاپ شد
کتاب «خردنامه خرّمی» نوشته میرجلال‌الدین کزازی شامل شرح شاهنامه فردوسی توسط نشر گویا منتشر و راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / افغانستان / یونسکو / شاهنامه فردوسی / عبدالغفور لیوال / سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران / آیین زرتشتی / جشن‌های نوروز
افغانستان هنوز مهد گنج‌های بزرگ است/ بسیاری از آثارمان را در جریان جنگ‌ها از دست دادیم/ روند بازگشت اشیای تاریخی به سرقت رفته ادامه دارد
ایلنا: سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران با اشاره به روند بازگشت اشیای تاریخی به افغانستان از مرمت و احیای بناهای تاریخی…
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / شاهنامه فردوسی / انیمیشن آخرین داستان / سینما
مسعودی: برای اکران بیشتر «آخرین داستان» در سینماها مساعدت لازم صورت بپذیرد
یک عضو کیمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این که ما باید از آثار هنری و ادبی که محتوای غنی در خود دارند حمایت کنیم با اشاره به انیمیشن «آخرین داستان» گفت: ما می‌توانیم برای اکران این انیمیشن در سینماها مساعدت‌های لازم را در نظر بگیریم تا این انیمیشن در کشور جای بیفتد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / خشکبار / مسجد جامع / کاشمر / شاهنامه فردوسی / کوهسرخ / جشنواره سمنو پزان / اقامتگاه‌های بوم‌گردی / خانه‌های تاریخی / زرتشت / دارالمومنین
گشتی در شربتخانه خراسان به بهانه سمنو
ایلنا: کاشمر از دیرباز به شربت‌خانه خراسان و البته دارالمومنین معروف بوده. شهری که تنوعی از فرهنگ، آداب و رسوم و خوراکی‌های خوشمزه را توام باهم به گردشگران ارائه می‌د…
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
«آخرین داستان» در رقابت اسکار «بهترین فیلم» هم پذیرفته شد
انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» به عنوان یکی از ۳۴۴ فیلم واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم اسکار ۲۰۲۰ پذیرفته شد.به گزارش مهر به نقل از روابط‏عمومی استودیو هورخش، انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر به عنوان یکی از ۳۴۴ فیلم واجد شرایط به بخش رقابتی بهترین فیلم نود و دومین دوره جوایز سینمایی اسکار راه یافت.حضور «آخرین داستان» در رقابت اسکار بهترین فیلم در حالی اتفاق افتاده است که این انیمیشن ایرانی پیش از این به لیست آثار رقابت‌کننده در بخش بهترین انیمیشن مراسم اسکار ۲۰۲۰ نیز راه یافته بود. تاکنون نمایندگان سینمای ایران در رقابت آکادمی اسکار تنها در بخش فیلم خارجی زبان حضور داشته‌اند. این نخستین‏بار است که فیلمی از سینمای ایران در بخش اصلی شاخه بهترین فیلم اسکار …
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / بیرجند / تئاتر
«نمایش زال سپیدموی‎»
ایرنا-بیرجند- نمایش «زال سپید موی» که روایتی معروف از شاهنامه فردوسی است به نویسندگی و کارگردانی حسین عباس زاده و تهیه کنندگی موسسه کودکان برتر بیرجند تا 25 آذرماه هر شب در سالن آمفی تئاتر بیرجند به روی صحنه می رود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / بجنورد / دانشگاه / شاهنامه / خراسان شمالی / تاریخ ایران
یک شاهنامه‌پژوه: تاریخ‌نویسان به شاهنامه کمتر توجه کرده‌اند
بجنورد-ایرنا- یک استاد شاهنامه‌پژوه دانشگاه گفت: تاریخ‌نویسان به منابع تاریخی شاهنامه فردوسی کمتر توجه کرده‌اند، برخی این اثر را به دلیل منظوم و حماسی بودن و یا وجود بخش‌های اسطوره‌ای، متنی تاریخی ندانسته و یا دست‌کم ارزش تاریخی‌اش را کم‌رنگ انگاشته‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶
رضا یزدانی موزیک ویدیوی «داستان آخر» را خواند
موزیک ویدیوی «داستان آخر» با صدای رضا یزدانی برای انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» منتشر شد. رضا یزدانی ترانه «داستان آخر» با شعری از میثم یوسفی و آهنگ‌سازی بهنام جلیلیان را برای انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر خواند. این موزیک ویدیو بر اساس فضای این انیمیشن سینمایی ساخته شده و در آن از تصاویر «آخرین داستان» استفاده شده است.انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر که پیش از این در ۳۲ کشور به نمایش در آمده است، حائز رقابت در بخش انیمیشن اسکار ۲۰۲۰ و برنده سیمرغ بلورین بهترین انیمیشن از جشنواره فیلم فجر بوده است، اکنون در سینماهای سراسر کشور در حال اکران است.این انیمیشن که با برداشتی آزاد از قصه ضحاک شاهنامه فردوسی ساخته شده و تاکنون موفق …
۱۳۹۸/۰۹/۱۴
دلایل انتخاب شهرام ناظری برای تیتراژخوانی
موسیقی می‌تواند حماسه‌ها بسازد. همان طور که موسیقی در پویانمایی سینمایی «آخرین داستان» عمل کرده و از حماسه، حماسه دیگری ساخته است. این پویانمایی که اقتباسی آزاد از داستان فریدون و ضحاک در شاهنامه فردوسی به کارگردانی اشکان رهگذر است، این روزها در سینماهای مختلف کشور در حال اکران است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
برگزاری جشنواره نقالی و روایتگری فرزندان ایران زمین در پایتخت
جشنواره «نقالی و روایتگری فرزندان ایران زمین» در گروه سنی کودک و نوجوان به مناسبت دهمین سالگرد ثبت جهانی هزاره سرایش شاهنامه فردوسی برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / شاهنامه / رونمایی کتاب / میرجلال‌الدین کزازی / خانه اندیشمندان علوم انسانی / ادبیات فارسی
مجموعه ۳ جلدی نثر شاهنامه رونمایی می‌شود
مجموعه ۳ جلدی «شاهنامه فردوسی به زبان ساده برای جوانان» اثر مصطفی جمشیدی روز سه‌شنبه ۱۲ آذر در خانه اندیشمندان علوم انسانی رونمایی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳
متاسفم که ترجمه کامل از شاهنامه به آلمانی وجود ندارد
اشتفان وایدنر، شرق‌شناس و اسلام‌شناس مشهور آلمانی گسترش گستره ادبیات جهانی را نیازمند وجود مترجمانی بزرگ دانست و از نبود ترجمه‌ای کامل از شاهنامه فردوسی به زبان آلمانی اظهار تأسف کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
رد پای «مارگارت تاچر» در شاهنامه!
یکی از بیت‌هایی که به فردوسی نسبت داده و از آن تعبیر به زن ستیز بودنِ این شاعر بزرگ شده، این بیت است: «زن و اژدها هر دو در خاک به/ جهان پاک از این هر دو ناپاک به». در حالی که این بیت هیچ ربطی به شاهنامه فردوسی ندارد و کاملاً الحاقی است. اثر جاودانه حکیم فردوسی از صحنه‌های پهلوانی و جنگاوری بانوان، درایت، تدبیر، سیاست‌ورزی و حتی حکومت و پادشاهیِ آنان خالی نیست. فقط کافی است آن را بخوانیم و هر چه بیشتر بشناسیم. در ادامه از چند بانوی سیاستمدار و پهلوان در شاهنامه می‌خوانید.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / انیمیشن آخرین داستان / کیهان / حجاب
کیهان: چرا زنان در انیمیشن ایرانی حجاب ندارند؟
کیهان: در تیزری که از این فیلم نمایش داده شده، وفاداری چندانی به شاهنامه فردوسی حتی در سر و شکل شخصیت‌ها هم به چشم نمی‌خورد و کاراکترهای زن کاملا بی‌حجاب بوده و روابط آزادی در میان آنها و مردان نشان داده می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۶
انیمیشن ایرانی در میان 32 رقابت کننده اسکار 2020
داستان این انیمیشن برداشتی آزاد از داستان «ضحاک» شاهنامه فردوسی است، فرایند ساخت و پیش تولید این انیمیشن نزدیک به ۱۰ سال به طول کشیده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / شاهنامه / جنایت / قتل
مروری بر صفحات حوادث شاهنامه فردوسی!/وقتی مایع درون جام را به مرغ دادند و درجا مرد!
خراسان نوشت:شاهنامه فردوسی مانند یک کتابخانه است که در آن همه نوع کتابی می‌شود پیدا کرد؛ از داستان‌ عاشقانه و ترسناک و تخیلی گرفته تا داستان‌های تاریخی، معمایی و جنایی!
۱۳۹۸/۰۷/۲۲
چرچیل های شاهنامه!
شاهنامه فردوسی مانند یک کتابخانه است که در آن همه نوع کتابی می‌شود پیدا کرد؛ از داستان‌ عاشقانه و ترسناک و تخیلی گرفته تا داستان‌های تاریخی، معمایی و جنایی! فردوسی در اثر جاودانه‌اش برای بیان مفهوم و معنای مد نظر، از هر دری سخن گفته و درباره موضوعات متنوعی داستان‌سرایی کرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵ / مشهد / شاهنامه / آموزش و پرورش
شاهنامه فردوسی به دانش‌آموزان در خراسان رضوی آموزش داده می‌شود
مشهد- ایرنا- آموزش متن شاهنامه فردوسی به دانش آموزان در سطح مدارس خراسان رضوی با انعقاد تفاهمنامه ای بین اداره کل آموزش و پرورش این استان و شهرداری مشهد با هدف تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش صورت می گیرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ / پدیدارشناسی / هگل / نیچه / ایرانشناسی / مارینا کنراد / استاد دانشگاه برلین / گفت و گو با استاد دانشگاه برلین / گفت و گوی ایلنا با استاد دانشگاه برلین / گفت و گوی ایلنا مارینا کنراد / شرق شناس
نیچه ایرانیان را نخستین مردم تاریخ‌اندیش جهان می‌دانست/ شاهنامه باعث تداوم تاریخی ایران شد اما ایلیاد و اودیسه کمکی به تداوم تاریخی یونان نکرد
ایلنا: استاد دانشگاه برلین معتقد است که حماسه ملی ایران (شاهنامه فردوسی)، نقش بسیار زیادی در تدام تاریخی ایران دارد اما حماسه ملی یونان (ایلیاد و اودیسه هومر)،…
۱۳۹۸/۰۴/۱۳ / تئاتر ایران / پاکدشت / بهزاد فراهانی / احسان رحیم دل
زندگی امروزی زال و رستم و سهراب در «خانواده آقای نریمان»
کارگردان نمایش «خانواده آقای نریمان» با اشاره به لزوم به کارگیری زبان طنز در آثار نمایشی عنوان کرد این اثر به زندگی زال و رستم و سهراب در شاهنامه فردوسی و حضور آنها در عصر حاضر می‌پردازد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۳
سیاوشان دوران معاصر
نمایش «دلباخته» اسطوره سیاوش را به شیوه‌ای فیزیکال به نمایش می‌گذارد. قرار بود رضا رویگری در نقش راوی در این اثر ما را همراهی کند، اما متاسفانه به‌دلیل نامساعد بودن شرایط جسمی‌اش این همکاری میسر نشد. «دلباخته» رویکردی تازه به داستان سیاوش در شاهنامه فردوسی دارد؛ به این مفهوم که در این اجرا شاهد نمایش فیزیکال و حرکات بدنی بازیگران هستیم و از یک گروه حرکت ۶ نفره برای حضور در نمایش بهره گرفتیم.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / شاهنامه / ادبیات فارسی / نشر نو / تجدید چاپ
تجدیدچاپ دفترهای اول، چهارم و پنجم تصحیح انتقادی شاهنامه
چاپ جدید دفاتر اول، چهارم و پنجم کتاب «شاهنامه فردوسی: تصحیح انتقادی و شرح یکایک ابیات» توسط نشر نو راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰ / ناصر هوشمند وزیری / پیشکسوت مجسمه ساز / خانه هنرمندان / تصاویر
(تصاویر) تشییع ناصر هوشمند وزیری، خالق مجسمه‌های پارک جمشیدیه
هوشمند وزیری در سال ۱۳۸۴ باغ‌موزه‌ای را در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر برپا کرد. آثار طراحی شده در این باغ‌موزه، که آن را اولین غارموزه خصوصی ایران لقب داده‌اند، از داستان‌های شاهنامه فردوسی و فولکلور ایران و فرهنگ اصیل و سنتی ایرانی برگرفته شده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
خالق مجسمه‌های پارک جمشیدیه درگذشت
ناصر هوشمندوزیری، مجسمه‌ساز و مدیر باغ‏موزه وزیری روز جمعه در سن ۷۳ سالگی درگذشت.عباس مجیدی، رئیس هیئت مدیره انجمن مجسمه‌سازان در گفت‌وگویی با ایسنا این خبر را تایید کرده است. ناصر هوشمندوزیری، زاده شهر همدان بود. او نخستین مجسمه‌ساز ایرانی بود که در سال ۱۳۴۵ از طرف یک مهندس ایتالیایی - ایرانی با فایبرگلاس آشنا شد و مجسمه‌های بسیاری با فایبرگلاس ساخت. از وی بیش از ۳۰۰ مجسمه به‌جا مانده که ۵۰ مجسمه آن در پارک جمشیدیه تهران برپا شده ‌است.از مجسمه‌های ناصر هوشمند وزیری می‌توان به مجسمه سفالگر در لالجین همدان، مجسمه سردار جنگل در اهواز و مجسمه بوعلی سینا در ماهشهر اشاره کرد. مجسمه‌های هوشمند وزیری در پارک ساعی، پارک باراجین قزوین، قلعه فلک‏الافلاک و موزه رختشوی‌خانه زنجان نیز دیده می‌شوند.هوشمند …
۱۳۹۸/۰۴/۰۶ / معاونت صدا و سیما
کتاب گویا داستان‌های شاهنامه منتشر شد
تهران- ایرنا- اپلیکیشن ایران‌صدا، کتاب گویا داستان‌های شاهنامه فردوسی را به طور رایگان منتشر کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •