شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۹ / 16 January, 2021
شهرام ناظری
نخستین آلبوم مشترک علیزاده و ناظری پس از ۳۲ سال
۲ روز قبل / شهرام ناظری / آلبوم روشن تر از خاموشی / حسین علیزاده
نخستین آلبوم مشترک علیزاده و ناظری پس از ۳۲ سال
آلبوم «روشن‌تر از خاموشی» نخستین آلبوم مشترک این دو موزیسین ایرانی پس از ۳۲ سال است. نکته مهم دیگر این است که هر دوی این هنرمندان در سال‌های اخیر بیشتر با هنرمندان جوان‌تر کار کرده‌اند.
۲ روز قبل
روشن‌تر از خاموشی
آلبوم‌ «روشن‌تر از خاموشی» به آهنگسازی حسین علیزاده و خوانندگی شهرام ناظری به‌زودی منتشر می‌شود. مجوز نشر این آلبوم هفته گذشته صادر شده است و به‌زودی توسط نشر موسیقی ققنوس منتشر خواهد شد.
آلبوم جدید حسین علیزاده با صدای شهرام ناظری
۳ روز قبل / موسیقی - چهره - ساز - آلبوم - اجرا
آلبوم جدید حسین علیزاده با صدای شهرام ناظری
دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفته دوم و سوم دی ماه مجوز ۱۸۵ تک آهنگ و ۱۶ آلبوم را صادر کرد.
آلبوم شهرام ناظری و حسین علیزاده مجوز گرفت
۳ روز قبل / حسین علیزاده / شهرام ناظری / وزارت ارشاد / آلبوم / مجوز / دفتر موسیقی / وحید تاج / تک آهنگ
آلبوم شهرام ناظری و حسین علیزاده مجوز گرفت
ایلنا: دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفته دوم و سوم دی ماه مجوز ۱۸۵ تک آهنگ و ۱۶ آلبوم را صادر کرد.
محمدرضا لطفی چگونه به مرگ و زندگی نگاه می‌کرد؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / محمدرضا لطفی / محمدرضا شجریان / حسین علیزاده / پرویز مشکاتیان / شهرام ناظری / هادی منتظری
محمدرضا لطفی چگونه به مرگ و زندگی نگاه می‌کرد؟
معتقد بود «تولد و مرگ برای انسان دو سر یک داستان نیست؛ بلکه یک امر ظاهری است.» و باور داشت، «به دنیا نمی‌آییم که یک بار بمیریم بلکه یک بار متولد می‌شویم و همیشه هستیم.»؛ این بود نگاه محمدرضا لطفی ـ نوازنده چیره دست کشورمان ـ به زندگی و البته مرگ.
ما بی ‌تو خون خوریم، تو بی ‌ما چه می‌کنی؟
۱۳۹۹/۰۹/۲۹
ما بی ‌تو خون خوریم، تو بی ‌ما چه می‌کنی؟
شهرام ناظری، حسین علیزاده، داریوش طلایی، محمدرضا درویشی، رامبد صدیف و علی‌اکبر مرادی در مراسمی، کیلومترها دور از سرزمین مادری استاد محمدرضا شجریان در یک فضای علمی و هنری یاد استاد را گرامی داشتند. این شاید اولین مراسمی باشد که بعد از درگذشت محمدرضا شجریان در تجلیل از استاد با حضور بزرگانی هم‌سنگ و هم‌قدر استاد برگزار شده است.
کاروان شهید را به نام استادان لطفی و ناظری بشناسیم / شایعات را دامن نزنیم
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ / شهید / موسیقی / شهرام ناظری / محمدرضا لطفی
کاروان شهید را به نام استادان لطفی و ناظری بشناسیم / شایعات را دامن نزنیم
سجاد مهربانی معتقد است که به جای دامن زدن به شائبه‌ها و شایعات، بهتر است نگاهمان را پرمهر کنیم و تصنیف «کاروان شهید» را به نام استادان لطفی و ناظری بشناسیم.
تالار وحدت، برنامه ایرانی
۱۳۹۹/۰۹/۲۵
تالار وحدت، برنامه ایرانی
  حسین عصاران    حسین علیزاده پس از بازگشت از آلمان، با ایده برگزاری کنسرت، گروه‎‌‎های پراکنده‌شده «عارف» و «شیدا» را گردهم آورد و به‎‌‎کار ساخت و پرداخت آلبوم «شورانگیز» مشغول شد؛ در مرتبه‎‌‎ نخست آن را در تابستان 1367و در میانه تمرین‎‌‎های گروهی با صدای شهرام ناظری در استودیو «بل» ضبط کرد. سپس در پاییز1367 کنسرت آن را به همراه نوازندگان و خوانندگی شهرام ناظری و صدیق تعریف و بیژن کامکار در تالار وحدت برگزار کرد تا این‎‌‎چنین بعد از مدت‎‌‎ها، قبح به‎‌‎وجود آمده در کار بلیت‎‌‎فروشی برای اجرای موسیقی …
نویسنده‌‌‌ای که نوازنده آلبوم شهرام ناظری بود
۱۳۹۹/۰۹/۱۹
نویسنده‌‌‌ای که نوازنده آلبوم شهرام ناظری بود
شهروندآنلاین: دهه 90،‌ دهه پرباری بود و نبود. بود از این جهت که نویسندگانی جوان پا به عرصه انتشار آثارشان گذاشتند و نگاه‌هایی نو را به ادبیات داستانی ایران عرضه کردند و نبود از این جهت که تقریبا هیچ‌کدام‌شان نتوانستند در جریانی ادبی،‌ نویسندگان و منتقدان و مخاطبان را با خود همراه کنند. دلایل آن البته فراوان است و ما قرار نیست در این گزارش به آنها بپردازیم، بلکه می‌خواهیم فهرستی از رمان‌های یک دهه قبل‌تر را که توانستند جریانی به همراه داشته باشند، ارایه کنیم. پیش از مطالعه مروری بر این کتاب‌ها در نظر داشته باشید که کیفیت ادبی به معنای ارزشمندی این رمان‌ها در ارایه این فهرست دخیل نبوده، بلکه هر کدام از این سه رمان در دهه 80 با موجی از تحسین، انتقاد و حتی جنجال مواجه بوده است.
نیستان رفتند و هستان می‎‌‎رسند
۱۳۹۹/۰۹/۱۹
نیستان رفتند و هستان می‎‌‎رسند
  حسین عصاران    از پی مجوزگیری، انتشار و استقبال از آلبوم‎‌‎های «بی ‎‌‎داد» (کار مشترک گروه‎‌‎های «عارف»، «شیدا» و محمدرضا شجریان)، «آستان جانان» (شامل قطعات اجرا‌شده در کنسرت شجریان و مشکاتیان و ناصر فرهنگ‎‌‎فر در سفارت ایتالیا -1362) و «گل صدبرگ» (کار مشترک شهرام ناظری و هم‎‌‎نوازان، به سرپرستی جلال ذوالفنون)، سال64 را می‎‌‎توان نقطه عطف پررنگی بر جریان غالب موسیقی پس از انقلاب معرفی کرد. به‎‌‎رغم انتشار قبلی و در دسترس‌بودن کارهایی از این دو آوازخوان، با استقبال گسترده از این آلبوم‎‌‎ها بود …
تصنیف «کاروان شهید» متعلق به ناظری است یا لطفی؟
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / شهرام ناظری / محمدرضا لطفی / کاروان شهید / مازیار شاهی
تصنیف «کاروان شهید» متعلق به ناظری است یا لطفی؟
مازیار شاهی ـ آهنگساز، نوازنده و مدرس تار و سه‌تار ـ در یادداشتی به حاشیه های تصنیف «کاروان شهید» که شهرام ناظری اخیرا عنوان کرده سازنده ملودی این اثر او بوده است و نه محمدرضا لطفی، پرداخت.
۱۳۹۹/۰۹/۰۸
گروه «شمس» با همایون شجریان همکاری می‌کند
به گفته سهراب پورناظری گروه «شمس» قرار است با خوانندگی همایون شجریان اثری جدید تولید کند.به گزارش خبرنگار ایلنا، سهراب پورناظری با انتشار فیلمی چند ثانیه‌ای در صفحه شخصی خود از فعالیت‌های جدید گروه «شمس» خبر داده است.طی این اتفاق قرار است گروه «شمس» به سرپرستی کیخسرو پورناظری و آهنگسازی او، با همکاری همایون شجریان اثری جدید تولید کند. تهمورث پورناظری نیز در این اثر به عنوان نوازنده حضور دارد. گروه «تنبور شمس» سال ۱۳۵۹ توسط کیخسرو پورناظری تشکیل شده است.کیخسرو پورناظری با همراهی اعضای گروه «تنبور شمس» آلبوم‌های «صدای سخن عشق»، «حیرانی» و «مهتاب رو» را با صدای شهرام ناظری منتشر کرده است. تصنیف معروف «مردان خدا» با صدای جلال‌الدین محمدیان که توسط خوانندگانی چون محمد معتمدی و همایون شجریان بازخوانی …
شجریان یا فارابی؛ مساله این است؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۷ / خانه موسیقی / روز ملی موسیقی / شهرام ناظری / محمدرضا شجریان
شجریان یا فارابی؛ مساله این است؟
موسیقی یکی از پراهمیت‌ترین و باقدمت‌ترین هنرها در جهان و همچنین در کشور ما ایران است؛ با این حال سال‌ها است که جای خالی روز ملی موسیقی در تقویم کشور احساس می شود. پیشتر اهالی تئاتر و سینما، با اتفاق نظر و پیگیری‌هایی که داشتند، موفق به ثبت یک روز به نام خود در تقویم کشور شدند اما در حوزه موسیقی در کنار مسائل دیگر، اختلاف نظرهای موجود بر سر اختصاص یک مناسبت به نام روز ملی موسیقی، این اتفاق را به تاخیر انداخته است.
امروز روز ملی موسیقی می‌شود؟ / درخواست ۳۰ پیشکسوت موسیقی از وزیر
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / موسیقی / موسیقی ایرانی / شهرام ناظری
امروز روز ملی موسیقی می‌شود؟ / درخواست ۳۰ پیشکسوت موسیقی از وزیر
ایلنا نوشت:‌ سی نفر از پیشکسوتان و هنرمندان عرصه موسیقی با انتشار نامه‌ای از وزیر ارشاد خواستند زادروز فارابی به عنوان روز ملی موسیقی در تقویم درج شود.
زادروز فارابی را روز «ملی موسیقی» نام‌گذاری کنید
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / ایران / پیشکسوتان / تقویم / شهرام ناظری / فلسفه / موسیقی / وزارت ارشاد / وزن / فارابی / مجید کیانی
زادروز فارابی را روز «ملی موسیقی» نام‌گذاری کنید
ایلنا: سی نفر از پیشکسوتان و هنرمندان عرصه موسیقی با انتشار نامه‌ای از وزیر ارشاد خواستند زادروز فارابی به عنوان روز ملی موسیقی در تقویم درج شود.
آواز شهرام ناظری بر مزار نیما یوشیج + فیلم
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / شهرام ناظری
آواز شهرام ناظری بر مزار نیما یوشیج + فیلم
شهرام ناظری خواننده پرآوازه کشورمان در فیلم مستند «پیدای نا پیدا» برمزار نیما یوشیج حاضر می‌شود و آوازی براساس یکی از سروده‌های نیما می‌خواند.
کنسرت شهرام ناظری 
به یاد استاد آواز ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / ایران / شهرام ناظری / محمدرضا شجریان / موسیقی / همایون شجریان
کنسرت شهرام ناظری به یاد استاد آواز ایران
شهرام ناظری به اتفاق همایون شجریان و سهراب پورناظری به یاد محمدرضا شجریان کنسرت برون‌مرزی برگزار می‌کند.
کنسرت مشترک همایون شجریان و شهرام ناظری در پاریس
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / شهرام ناظری / کنسرت شهرام ناظری / کنسرت همایون شجریان / همایون شجریان
کنسرت مشترک همایون شجریان و شهرام ناظری در پاریس
به گزارش فارس، همایون شجریان و  شهرام ناظری، در قالب هفته فرهنگی ایران، اوایل فروردین سال ۱۴۰۰ در سالن فیلارمونیک شهر پاریس کنسرت برگزار خواهند کرد.
اجرای ناظری و شجریان جداگانه است
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / شهرام ناظری / شجریان
اجرای ناظری و شجریان جداگانه است
شهرام ناظری و همایون شجریان اجرای مشترکی در پاریس خواهند داشت که این دو هنرمند در این اجرا به صورت جداگانه روی صحنه می‌روند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
رسم ناخوشایند روزنامه‌نگاری
به کاربردن القاب و اسامی غیر از نام شخصیت‌هایی که به هر دلیل خبری از آنها در مطبوعات درج می‌شود، الگوی معمول و سبک رایج روزنامه‌نگاری سال‌های اخیر است. خبرنگار و نویسنده گزارش، لقبی را برای سوژه گزارش خود بر می‌گزیند و دیگران آن را بی‌شمار تکرار می‌کنند. چه کسی اولین بار نام استاد محمدرضا شجریان را به «خسروی آواز ایران» تغییر داد؟ چه کسی استاد شهرام ناظری را شوالیه آواز ایران نامید؟ این تعبیرات خنک و لوس جز کاهش وزن این بزرگان و رواج نوعی ادبیات زرد چه نتیجه‌ای داشته؟  در زمانه‌ای که رسم و روش فارسی‌نویسی به دلیل غلبه ادبیات تلگرامی و اینستاگرامی به فراموشی سپرده می‌شود، روزنامه‌نگاران برای جلب مخاطب و البته راحتی خودشان، …
ویدئو | پیام شهرام ناظری: استاد شجریان رفتنی نیست
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / خواننده - شجریان / خواننده - شهرام ناظری
ویدئو | پیام شهرام ناظری: استاد شجریان رفتنی نیست
شهرام ناظری شوالیه آواز ایران پیامی برای درگذشت استاد محمدرضا شجریان فرستاد.
پیام تصویری شهرام ناظری برای درگذشت شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۱۸ / محمدرضا شجریان / محمدرضا شجریان درگذشت / پیام تصویری ناظری برای درگذشت شجریان
پیام تصویری شهرام ناظری برای درگذشت شجریان
شهرام ناظری که این روزها در خارج از کشور به سر می برد، با انتشار ویدئویی یاد محمدرضا شجریان را گرامی داشت.
شهرام ناظری؛ صدای ناب شعر مولانا
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / ایران / شعر / شهرام ناظری / موسیقی سنتی / مولانا
شهرام ناظری؛ صدای ناب شعر مولانا
گوش دادن به اشعار مولانا با صدای شهرام ناظری برای خیلی از ما آشنا است. خواننده‌ای که در تمام سال‌های فعالیتش و انتشار بیش از 40 آلبوم بیشترین اشعارش را از شاعر نامی ایرانی مولانا خوانده است.
آهنگ‌های ماندگار دفاع مقدس|تصنیفی که تاریخ مصرف ندارد /
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / شهرام ناظری / جنگ / دفاع مقدس / هفته دفاع مقدس / موسیقی
آهنگ‌های ماندگار دفاع مقدس|تصنیفی که تاریخ مصرف ندارد / "کاروان شهید" به روایت ناظری و لطفی
سجاد پورقناد معتقد است که تصنیف «کاروان شهید» اثری است مناسبتی که به دلایل مختلف برای همیشه در تاریخ موسیقی ایران ماندگار شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
من اینجا ریشه در خاکم
اکنون 20 سال پس از خاموشی فریدون مشیری، او در فضای شعر ایران حضور خاطره‌انگیز خود را حفظ کرده است. حضوری که در هر برهه، خاطرات خاص خود را برای ما داشته و تداعی می‌کند. فریدون مشیری در بهترین توصیف از زمره شاعرانی است که مستقیما با عواطف انسان سروکار دارد. سروده‌هایش نگاه شاعری است که رنج و درد را به ابعاد جهان وسعت و عمق می‌دهد و بازتاب آن به لطافت اندیشه، زیبایی و روانی واژه‌ها آمیخته است. خود او در تعریف شعر می‌گوید: «شعر باید شوری، شوقی، حالی، تاثیری، نیرویی، غروری در ذهن و جان و وجود من برانگیزد. باید مرا شگفت‌انگیز کند. مسخ کند، بیدار کند. کشف شاعر باید مرا از من برباید.»  آشنایی مشیری با سنت‌های هزار ساله شعر فارسی که با خلاقیت‌های …
برای تولد هنرمندی به نام حسین علیزاده + ویدئو
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / حسین علیزاده / محمدرضا شجریان / شهرام ناظری / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / تار و سه‌تار
برای تولد هنرمندی به نام حسین علیزاده + ویدئو
اگر بخواهیم از یکی از بهترین و برجسته‌ترین نوازندگان تار و سه تار حال حاضر یاد کنیم، آن شخص باید حسین علیزاده باشد. همانطور که شهرام ناظری ـ خواننده ـ درباره او چنین می‌گوید: «حسین علیزاده از جمله موسیقیدانانی است که علاوه بر تسلط و اشراف کامل بر موسیقی ایران دارای نگاه نواندیش و خلاق است؛ به‌گونه‌ای که توانسته است تأثیرات ارزنده‌ای بر نسل‌های بعد از خود بگذارد. در این چهل و چند سال فعالیت پیگیر هنری در میان هم‌نسلان خود اگر بخواهید به تعداد انگشتان یک دست موسیقیدان برجسته‌ای را برگزینید، بدون شک یکی از برجسته‌ترین آنها استاد حسین علیزاده است.»
۱۳۹۹/۰۵/۲۴
روی خط خبر
 شهرام ناظری، رضا یزدانی، سالار عقیلی، علیرضا قربانی، سیروان خسروی ، کاوه یغمایی و فرزاد فرزین به‌عنوان نامزدهای بهترین ترانه تیتراژ فیلم یا سریال بیستمین جشن دنیای تصویر (جشن حافظ) معرفی شدند. «آخرین داستان»، «از یادها رفته»، «برادر جان»، «سرکوب»، «جای من نیستی» و «مانکن» به ترتیب قطعات خوانده شده توسط این هنرمندان است.  با اینکه ۱۵‌سال از انتشار نخستین جلد از مجموعه‌ کتاب‌های «گرگ و میش» اثر «استفنی میر» می‌گذرد، جدیدترین اثر این مجموعه که اخیرا با عنوان «خورشید نیمه‌شب» به چاپ رسید، با استقبال چشمگیر مخاطبان مواجه شد و ظرف یک هفته بیش از یک‌میلیون …
حافظ ناظری و نغمه‌های جهانی صلح
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / شهرام ناظری / شاهنامه / حافظ ناظری / حافظ / جشنواره موسیقی / تئاتر شهر
حافظ ناظری و نغمه‌های جهانی صلح
تهران- ایرنا- حافظ ناظری از جمله خوانندگان و آهنگسازان نسل جدید موسیقی کلاسیک ایران به شمار می‌رود که در ابتدا به جهت نسبت پدرفرزندی با شهرام ناظری در میان مخاطبان موسیقی شناخته شد، اما پس از چندی با ابداع سازی موسوم به ساز «حافظ» و همچنین اجراهای متعدد داخلی و تورهای خارجی نامی مستقل در عرصه موسیقی برای خود بوجود آورد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
قهرمانان فرهنگ ملی ایران
موسیقی ملی از نمادها و شاخصه‌های فرهنگی مردم هر کشوری است. از آنجا که موسیقی ایرانی به دلیل وجود فرم ویژه آواز ردیفی، پیوندی جاودانه با گنجینه ادبیات فارسی دارد، اهمیت این نوع موسیقی دو چندان می‌شود. در سال‌های اخیر غزل‌های سعدی با صدای استاد محمدرضا شجریان بین مردم عادی اقبال فراوانی پیدا کرد و از طریق همین آوازها، شنوندگان بسیاری راغب به خواندن کلیات و آثار شیخ بزرگ شدند.  همین نقش را استاد شهرام ناظری در ایجاد ارتباط بین شنوندگان عادی موسیقی و مولانا بر عهده داشتند و به نیکی آن را ادا کردند. پیش از استاد ناظری، خواندن اشعار مولانا در آواز ردیفی، چندان مقبول اهل فن و خوانندگان نبود. در آثار بسیاری از استادان قدیم آواز ایرانی، حتی یک شعر مولانا دیده نمی‌شود. اما …
جلیل شهناز با موسیقی پاپ مخالف نبود
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / محمد اصفهانی / حمیدرضا دیبازر / شهرام ناظری / حسن کسائی / جلیل شهناز / چهره ماندگار موسیقی
جلیل شهناز با موسیقی پاپ مخالف نبود
تهران- ایرنا- حمیدرضا دیبازر، آهنگساز و موسیقیدان، جلیل شهناز را هنرمندی می‌داند که در لحظه با ذهن زیبایی‌پرداز خود با ردیف موسیقی ایرانی مواجه می‌شد، برای سنجش ارزش انواع موسیقی ملاک مشخصی داشت و با اتکا به ملاک‌ها موسیقی پاپ را کم‌ارزش نمی‌دانست.
یادی از کیخسرو پورناظری+صوت
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / تولد / شهرام ناظری / وزارت ارشاد / همایون شجریان / زادروز / خانه موسیقی / سهراب پورناظری / محمد معتمدی / دفتر موسیقی / تنبور
یادی از کیخسرو پورناظری+صوت
ایلنا: امروز 7 خردادماه‌ زادروز آهنگساز و نوازنده معاصر کیخسرو پورناظری است. او زاده سال 1323 و اهل کرمانشاه است و با تشکیل گروه «تنبور شمس» مسیر جدیدی را در جهت…
دقایقی از اجرای کیهان کلهر در موزه آبگینه تهران + فیلم
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دقایقی از اجرای کیهان کلهر در موزه آبگینه تهران + فیلم
کیهان کَلهُر (زادهٔ ۳ آذر ۱۳۴۲ در کرمانشاه) موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازندهٔ کرد اهل ایران می‌باشد. ساز تخصصی کیهان کلهر کمانچه است و افزون بر آن تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان نیز می‌نوازد. کلهر با هنرمندان نامی ایرانی همانند محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، حسین علیزاده، علی‌اکبر مرادی ، علیرضا افتخاری و اعضای گروه دستان به آهنگسازی و نوازندگی پرداخته‌است.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
سه‌تار نوازی آنلاین کیهان کلهر
کیهان کلهر، نوازنده کمانچه و آهنگساز، قرار است یکم خرداد به صورت آنلاین به اجرای موسیقی و سه‌تارنوازی بپردازد.به گزارش ایسنا، کیهان کلهر در صفحه شخصی خود از پخش زنده تکنوازی‌اش خبر داده است. قرار است این اجرا پنجشنبه، یکم خرداد ساعت ۲۱:۳۰ از صفحه اینستاگرام این هنرمند و یوتیوب پخش شود.کیهان کَلهر، موسیقیدان، آهنگ‌ساز و نوازنده است. ساز تخصصی او کمانچه است و افزون بر آن تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان نیز می‌نوازد. کلهر با هنرمندان نامی ایرانی همانند محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، حسین علیزاده، علی‌اکبر مرادی و اعضای گروه دستان به آهنگسازی و نوازندگی پرداخته‌ است. این هنرمند برنده جوایزی از جمله نوزدهمین جایزه جهانی موسیقی (وومکس) و جایزه گرمی است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / حسین علیزاده / شهرام ناظری / محمدرضا شجریان / کنسرت موسیقی / فرامرز پایور / مجید کیانی
درباره عبدالله دوامی
تهران- ایرنا- عبدالله دوامی تصنیف‌خوان، ردیف‌دان و وزن‌شناس موسیقی ایرانی و به گواه بسیاری از موزیسین‌های حال حاضر ایران «حافظه تاریخی موسیقی ردیف دستگاهی» در سده گذشته است. او که در تنبک نوازی ادامه دهنده سنت هنری حاج خان عین الدوله‌ای بود، به واسطه علاقه و شور ذاتی، گوش دقیق و ذوق سلیم خود به فراگیری موسیقی اصیل ایرانی نزد استادان برتر زمانه خود پرداخت.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / حسین منزوی / شاعر / محمد نوری / شهرام ناظری / نادر نادرپور / حافظ / نیما یوشیج / زنجان
درباره حسین منزوی
تهران- ایرنا- حسین منزوی از جمله برجسته‌ترین شاعران و ادیبان معاصر به شمار می‌آید که هم در سرودن قالب‌های کلاسیک همچون غزل تبحر فراوانی داشت و هم به گفتن شعر در سبک‌های مدرن نیمایی و سپید اهتمام می ورزید. منزوی حافظ و نیما یوشیج را می‌ستود و از میان اساتیدش بیش از همه شیفتهٔ مهدی اخوان ثالث بود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / ایران / حسین علیزاده / خلاقیت / شهرام ناظری / محمدرضا شجریان / موسیقی / وزارت ارشاد / همایون شجریان / علیرضا قربانی / ساری
گفتمان غالب در آواز ایران متعلق به شجریان است/ در ۳۰ سال اخیر آوازخوان فعالی مانند شجریان نداشته‌ایم/ رشته آواز در سیستم آموزش دولتی وجود ندارد
ایلنا: حیبن علیشاپور می‌گوید: بسیاری از هنرجویان به نیت آنکه در آینده خواننده‌ای مثل شجریان باشند سراغ آواز آمده‌اند. حال آنکه خودِ او لا تتبع فراوان، خون دل و کارِ…
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
پسر شهرام ناظری هم گیتار زدن را امتحان کرد! + ویدئو
حافظ ناظری با انتشار این ویدئو نوشت: وقتی دو ماه توی قرنطینه‌ای و روزی پانزده ساعت هم تو استودیو کار می‌کنی، به یه‌کم تنوع نیاز داری، نه؟! توی این دوران خیلی‌ها در حال امتحان کردن تجربه‌های جدیدن.... اینم از اولین تجربه‌ی گیتار زدن من!
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
سِفرِ عُسرت
[امیر بهاری‎ ‎] ‏«سِفرِ عُسرت» حدود 11‌سال پیش در یکی از مهم‌ترین فراز‌های تاریخ معاصر ایران منتشر شد؛ فرخزاد لایق، آهنگساز این آلبوم برای نخستین اثرش جمعی از بهترین نوازندگان (ارسلان کامکار،بیژن کامکار، ‏سیامک آقایی، همایون نصیری،شروین مهاجر و...) را با آواز شهرام ناظری همراه کرد تا با چیدمانی درخشان از اشعار مهدی ‏اخوان ثالث، محمدرضا شفیعی‌کدکنی، احمد شاملو و هوشنگ ابتهاج تجربه‌ زیسته خویش را روایت کند، حماسه‎ای که در‌سال 1388 به بازار آمد‎. ‏«سِفرِ عُسرت» چندین‌سال در وزارت ارشاد ماند تا مجوز بگیرد و وقتی منتشر شد، جامعه‌ ایرانی مویه‌گویی‌های ‏شهرام ناظری را نتوانست به‌درستی …
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / آلبوم یادگار دوست / پویش #مشاهنر / کامبیز روشن‌روان / شهرام ناظری / همه_باهم_علیه_کرونا / مشاهنر
یادی از مثلث روشن‌روان - شهرام ناظری - مولانا + ویدیو
کامبیز روشن‌روان در ویدیویی که برای شرکت در پویش مشاهنر ضبط کرده است، می‌گوید که هنرمندان در شرایط سخت آثار ماندگارتری می‌سازند و از هنرمندان می‌خواهد که هر کدام به نوبه خود کاری را اجرا یا بسازند و هنر را به خانه مردم ببرند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / ایران / شهرام ناظری / صدا و سیما / موسیقی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
آوایی روح‌نواز از دونوازی کمانچه و دف
هادی منتظری و مسعود حبیبی، دو نوازنده کمانچه و دف، با پیوستن به پویش مشاهنر، قطعه‌ای را با همکاری یکدیگر برای این روزهای مردم عرضه کردند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۲
«ای لای» شهرام ناظری / «مژدگانی» پرواز همای / «دوری» بنیامین بهادری / «وقتی می‌خندی» احسان خواجه امیری / «چشمای آبی» سینا سرلک
از شنبه بیست و سوم فروردین، بخش وسیعی از کسب و کارها فعال خواهند شد. بنابراین امروز آخرین بسته ویدیویی تابناک از ویژه نامه آغاز سال که به واسطه تداوم تعطیلی‌ها، عرضه‌اش حضور مخاطبان تابناک تداوم یافته بود، تقدیم شما می‌شود.
۱۳۹۹/۰۱/۲۱
«باغ من» شهرام ناظری «چون ماه در ارض و سما» بدایونی / «فکر تو» محسن یگانه / «باران» سمپلی تری / «بازی تاج و تخت» گیتارنت
فعالیت بخش قابل توجهی از مردم اعم از دانشجویان، دانش آموزان، اهالی فرهنگ و ورزشکاران و... دست کم تا پایان فروردین غیرضروری و ممنوع اعلام شده و همچنان در خانه هستند. در همین راستا، بسته ویدیویی «تابناک» نیز برای مخاطبان «تابناک» همچنان تا عادی شدن شرایط و بازگشایی همه مشاغل، دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز فرهنگی همراه شما مخاطب‌تان محترم خواهد بود...
۱۳۹۹/۰۱/۲۱
«لحظه دیدار» شهرام ناظری / «میحانه» ناظم الغزالی / «منم محو خیال او» نصرت فاتح علی خان / «روشنایی روح» کیتارو / «بهت قول می‌دم» محسن یگانه
فعالیت بخش قابل توجهی از مردم اعم از دانشجویان، دانش آموزان، اهالی فرهنگ و ورزشکاران و... دست کم تا پایان فروردین غیرضروری و ممنوع اعلام شده و همچنان در خانه هستند. در همین راستا، بسته ویدیویی «تابناک» نیز برای مخاطبان «تابناک» همچنان تا عادی شدن شرایط و بازگشایی همه مشاغل، دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز فرهنگی همراه شما مخاطب‌تان محترم خواهد بود
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
«لاله بهار» شهرام ناظری / «ایران من» همایون شجریان / «اشک رازیست» میلاد درخشانی / «الحلفاوین» انور براهم / «نگاهت» فریدون آسرایی / چگونه بر قدرت اراده‌مان مسلط شویم؟
«باران» سمپلی تری، «هر لحظه به شکلی بت عیار برآمد» فرید اَیاز و ابومحمد، «زندگی، لودوویکو اینائودی»، «آلگرو باخ برای سونات در ای مینور» فرانسیس لازارویچ، طرز تهیه استیک بزرگ و... بخش دیگری از بسته ویدیویی امروز تابناک است. بسته ویدیویی «تابناک» نیز برای مخاطبان «تابناک» همچنان تا عادی شدن شرایط و بازگشایی همه مشاغل، دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز فرهنگی همراه شما مخاطب‌تان محترم خواهد بود
۱۳۹۹/۰۱/۱۳
«شیرین شیرین» شهرام ناظری و کامکارها / «ترکمن» حسین علیزاده / سه‌تارنوازی فرهنگ شریف / «انسان» عالم قاسم‌اف / «نه من بیهوده گرد کوچه و بازار می‌گردم» نصرت فاتح ‌علی خان
هر سال به جز امسال به رسم قدیمی به طبیعی می‌رفتیم و در اصطلاح «سیزده را به در می‌کنیم.» و از قضا هر سال درباره آسیب‌هایی که طبیعت در این روز می‌بیند، سخن به میان می‌آید! شاید این نخستین سیزده به دری باشد که روز تنفس طبیعت محسوب شود و از این منظر اتفاق نادری در سده‌های اخیر رخ داده است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۱
همنوازی گروه دستان با شهرام ناظری / تک نوازی ویولنسل استفان تترالت / چارپاره نوازی کیهان کلهر و گروه رامبراند / «یک روزی میای» سیروان خسروی
یازدهمین روز بهار هزار و سیصد و نود و نه پیش روست و ایام شعبانیه نیز سپری می‌شود. جوانان فراوانی قرار بوده نوبهار زندگی مشترک‌شان را آغاز کنند اما شرایط باعث شده این مدتی این مثنوی تاخیر افتد...
۱۳۹۹/۰۱/۱۰
«شیدا شدم» شهرام ناظری / «سوته دلان» ایرج بسطامی / «نوروز» عالم قاسم اف / «عطارد» کیتارو / «باد» کریزی آکوردئون تریو
بهار، پیام آور تعادل است و اینکه در سایه تعادل، زندگی زیبا می شود. با دیدن بهار، رحمت و محبت خداوند را به یاد می آوریم. در اینکه چشمه مهرایزد همواره به سوی آدمیان و همه موجودات، سرازیر است و اگر ما او و نشانه‌هایش را فراموش کنیم، او هرگز ما را فراموش نمی کند و با دگرگونی فصل‌ها نیز به جلوه گری قدرت بی‌پایانش می‌پردازد
۱۳۹۹/۰۱/۰۹
«میحانه» ناظم الغزالی / «دلا نزد کسی بنشین» شهرام ناظری / «زندگی» لودوویکو اینائودی / «مسابقه سوارکاری» نوازندگان چینی / نواختن روی هرم انسانی / تک نوازی منحصر به فرد کنترباس
بسیاری این روزها از سال را برای آغاز زندگی انتخاب می‌کنند و سال را با شادیِ مضاعف آغاز می‌کنند. بدین سان چه با رویکرد آفاقی و چه با رویکرد انفسی به این روزها نگریست، باید خوش بود و امیدوار به گذر این ایام سخت و رسیدن به روزهای بهتر که سایه ناخوشی از سر جهانیان از جمله مردمان این سرزمین رخت بربسته باشد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
«دوش چه خورده‌ای دلا» شهرام ناظری / «من ایرانی‌ام» علیرضا عصار / «لیلا سوار بر کاروسل» انور براهم / «رندان سلامت می‌کنند» محمدرضا شجریان / «دلبر» محسن چاوشی
بهار هزار و سیصد و نود و نه، هفت روزه شد و امیدها رو به فزونی است که با عدم سفر و تداوم این خانه نشینی موثر، شاهد کنترل کامل بحران کرونا در ایران در ماه‌های پیش رو باشیم و آهسته آهسته شرایط به حالت عادی بازگردد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵
«می‌تراود مهتاب» شهرام ناظری / «خوشحالم» سیروان خسروی / «شاد باش ای عشق خوش سودای ما» نصرت فاتح علی خان / «توقف بین راه» انور براهم
پنجمین روز فروردین، نخستین روز کاری سال هزار و سیصد و نود و نه هجری شمسی نیز محسوب می‌شود و بسیاری مجبورند سر کار حاضر شوند و این مسئله در وضعیت کنونی بی‌چالش نخواهد بود. چالش دیگر، بحرانِ اظهارنظر در دوران بحران‌ها است...
۱۳۹۹/۰۱/۰۳
«رباب نوازی» رحیم خوش نواز / «ای لای» شهرام ناظری / موسیقی سنتی یونان با بوزوکی / دوئت ویولنسل با یک ویولنسل / آیا زندگی جاودان دست یافتنی است؟ / معانی جالب زبان بدن ایتالیایی‌ها
شاید فرصت تماشای بهار دیگری را نداشته باشیم و با این نگاه از لحظه به لحظه فروردین هزار و سیصد و نود و نه لذت ببریم. بسیاری از ما با اقوام درجه اول و حتی برادران و خواهران خود نیز ارتباط نداریم. چه نیک که در این ایام سخت که ملاقات حضوری خطرساز است، با تماس تلفنی به آنها تبریک بگوییم و اگر حس دیدار نبود، حالِ گفتار برقرار باشد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / استانی-فرهنگی و هنری / ادبیات / عاشیقی
از هم نشینی با شهریار تا بلبل شرق
فرقی ندارد شهرام ناظری باشد یا عالیم قاسم اوف یا هر هنرمند دیگری، بزرگان ادب و هنر هر وقت که گذرشان به تبریز بیفتد، در خانه خسرو سرتیپی جمع شده و مهمان او می‌شوند. او را با شعرخوانی شورانگیزش در برنامه‌های مختلف می‌شناسیم که با حرکت دستانش و صراحت بیان، قدرت و لطافت واژه‌ها را به رخ شنونده می‌کشد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / سازمان ملل متحد / شهرام ناظری / چهره ماندگار موسیقی
طنین سه تار ذوالفنون بر بلندای موسیقی ایرانی
تهران- ایرنا- جلال ذوالفنون موسیقی‌دان، ردیف‌دان و نوازنده برجسته سه‌تار است که بدون شک می‌توان وی را از تاثیرگذارترین بزرگان موسیقی ایران و به خصوص ساز سه تار نامید. او نخستین شخصی بود که کتاب آموزشی خاص برای سه تار نوشت.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
شوالیه تاریکی
نشان شوالیه هر بار به‌خاطر خلاقیت هنری، ادبی و مشارکت در تلألوی هنر و ادب، در فرانسه و جهان به هنرمندان اعطا می‌شود و این‌بار قرعه به نام شهاب‌ حسینی افتاد. این نشان در مراسمی رسمی، در سفارتخانه این کشور به شهاب حسینی، بازیگر کشورمان اهدا شد. نشان شوالیه که پیش از این به محمدرضا شجریان، محمود حسابی، عباس کیارستمی، داریوش شایگان، لیلا حاتمی، یدالله رویایی، شهرام ناظری، محسن مخملباف، پری صابری، اصغر فرهادی، محمدعلی سپانلو و... اهدا شده بود، این‌بار بر سینه حسینی نشست با این تفاوت که از سال‌های ابتدایی …
۱۳۹۸/۱۲/۱۷
ببینید | واکنش متفاوت به آنها که کرونا را جدی نگرفتند و جان بقیه را به خطر می‌اندازند!
این اثر را دستوطرح ساخته است. ساخت طرحی جالب با صدای حماسی شهرام ناظری با مضمون هر کس سهمی دارد، سهم شما چیست؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
شوالیه‌گری شهاب حسینی
شهاب حسینی نشان شوالیه فرانسه را از دست سفیر آن کشور در ایران دریافت کرد. حسینی که برای بازی در فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی، جایزه بهترین بازیگری جشنواره کن و برلین را در کارنامه دارد، این نشان را به دلیل خلاقیت و مشارکت در پیشرفت و گسترش هنر و ادبیات در جهان دریافت کرده است. پیشتر در ایران شخصیت‌هایی همچون محمدرضا شجریان، عباس کیارستمی، داریوش شایگان، لیلا حاتمی، یدالله رویایی، شهرام ناظری، اصغر فرهادی، محمدعلی سپانلو، غلامحسین امیرخانی، لیلی گلستان، محمود دولت‌آبادی، داریوش مهرجویی و کامبیز درمبخش نشان شوالیه را دریافت کرده‌اند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / اصغر فرهادی / فرانسه / شهرام ناظری / محمدرضا شجریان / عباس کیارستمی / جشنواره برلین / شهاب حسینی / لیلا حاتمی / داریوش شایگان
شهاب حسینی نشان فرهنگ و هنر فرانسه را دریافت کرد
 تهران- ایرنا- نشان فرهنگ و هنر فرانسه در یک مراسم رسمی که شامگاه پنجشنبه در سفارت فرانسه در تهران برگزار شد، به شهاب حسینی هنرمند ایرانی اهدا شد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۸
ببینید | شهاب حسینی وسط اخبار کرونا ، شوالیه شد!
شهاب حسینی هنرپیشه سرشناس سینمای ایران که در طول جشنواره برای انتقاداتش از مسعود کیمیایی خبرساز شده بود ، عصر امروز از سفیر فرانسه در ایران نشان عالی هنری شوالیه گرفت. نشانی که پیشتر محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، اصغر فرهادی ، وری صابری و چند هنرمند ایرانی دیگر هم موفق به دریافتش شده بودند. پیشتر اعلام شده بود این مراسم قرار است دوشنبه هفته قبل برگزار شود اما با کمی تاخیر خبر برگزاری مراسم اعلام شد. در دل اخبار منفی این روزهای کرونا، طرفداران شهاب حسینی احتمالا با این خبر شاد می شوند و احتمالا بسیاری به او و سفیر فرانسه برای عدم رعایت نکات بهداشتی و دست دادن با یکدیگر نقد وارد می کنند!
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / شجریان / محمدرضا شجریان / آواز خواندن / بیماری / علائم بیماری / همایون شجریان / شهرام ناظری / بیمارستان جم / ایران
آخرین وضعیت جسمانی محمدرضا شجریان
هیأت مدیره بیمارستان جم در اطلاعیه‌ای، آخرین وضعیت جسمانی محمدرضا شجریان را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
در عیادت شهرام ناظری از محمدرضا شجریان چه گذشت؟ | توصیف متفاوت شهرام ناظری از ملاقات
شهرام ناظری با حضور در بیمارستان جم از محمدرضا شجریان عیادت کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / داریوش مهرجویی / شهرام ناظری / محمدرضا شجریان / بیمارستان جم
ببینید | چهره جنجالی بیمارستان جم در ماجرای فوت کیارستمی در اتاق استاد شجریان
پزشکی که در ماجرای نارضایتی ها پس از فوت عباس کیارستمی با انتشار عکسش در فضای مجازی جنجال به پا کرد حالا در اولین عکس منتشرشده از اولین ملاقات استاد شجریان در کنار شهرام ناظری ایستاده است. این بار اما تیم پزشکی استاد شجریان با تمام قوا ایستاده اند و خانواده ایشان نیز با رضایت کامل بیمارستان جم را برای رسیدگی به بیماری ایشان انتخاب کرده اند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / محمدرضا شجریان / شهرام ناظری / خواننده
شهرام ناظری به ملاقات محمدرضا شجریان رفت/عکس
شهرام ناظری، خواننده سبک سنتی موفق شد با محمدرضا شجریان، که در بیمارستان بستری است، ملاقات کند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
"جان جانم" را با صدای شهرام ناظری بشنوید + صوت
شهرام ناظری قطعه‌ی «جان جانم» را به درگذشتگان سقوط هواپیمای اوکراینی تقدیم کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •