شنبه, ۱۰ آبان, ۱۳۹۹ / 31 October, 2020
عباس جوانمرد
یاد عباس جوانمرد؛  جوانمرد ی که بد نگفت و میل به ناحق نکرد
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
یاد عباس جوانمرد؛ جوانمرد ی که بد نگفت و میل به ناحق نکرد
بدرود با او بدرود با نسلی است که تئاتر را نه به عنوان هنر و فن که به عنوانِ نفس و نَفَس زندگی می‌پنداشتند و می‌زیستند. یادش تا همیشه در دل‌های تاریک و اندوه بارمان خورشیدباران.
عباس جوانمرد؛ آقای خاص تئاتر ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / عباس جوانمرد / تئاتر / کارگردان / هنرمند / کانادا
عباس جوانمرد؛ آقای خاص تئاتر ایران
استاد جوانمرد جلوه‌ی واقعی تئاتر را در جمع بودن، می‌دانست و می‌دید، در همدلی نایاب و گمشده‌ای که در وجودش برای کارگردانان مستعد تئاتر موج می‌زد و متاسفانه از این موج، تکانه‌ای در وجود ما و تئاترمان ننشست.
شبی در مجلس پهلوان اکبر
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
شبی در مجلس پهلوان اکبر
 بهرام بیضائی، اکبر رادی، غلامحسین ساعدی، نصرت‎الله نویدی و بسیاری دیگر در دهه40 به دیدن نمایش‎های یکدیگر می‎روند و درباره آثار هم می‎نویسند. جز اینها مهم‌ترین نقدهای تئاتر در دهه40 را جلال آل‎احمد بر آثار بهمن فرسی و خجسته‌کیا می‎نویسد. نقد اکبر رادی بر اجرای نمایش «حسن کچل» نوشته علی حاتمی و کارگردانی داوود رشیدی، از نوشته‌های خواندنی درباره تئاترهای دهه40 است. برای آشنایی با این نقدها، نقد اکبر رادی بر اجرای «پهلوان اکبر می‎میرد» نوشته بهرام بیضایی و با کارگردانی و بازیگری عباس جوانمرد، از کتاب …
بزرگانی که در آغاز پاییز از میان ما رفتند
۱۳۹۹/۰۷/۲۵
بزرگانی که در آغاز پاییز از میان ما رفتند
در ماه مهر چند تن از بزرگان فرهنگ و هنر ایران از محمدرضا شجریان تا اکبر عالمی، عباس جوانمرد و نصرت‌الله وحدت از میان ما رفتند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
بزرگداشت پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس تماشاخانه سنگلج
بهزاد فراهانی، نهال یادبود مرحوم عباس جوانمرد را به مناسبت بزرگداشت پنجاه و پنجمین سالگرد افتتاح تماشاخانه سنگلج در پارک شهر انجام کاشت.
از دومین هفته تعطیلی کرونایی تئاتر تا تولد ۵۵ سالگی سنگلج
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / سعید اسدی / ایرج راد / بهزاد فراهانی / تئاتر / نمایش / تئاتر شهر / خانه هنرمندان ایران / قادر آشنا
از دومین هفته تعطیلی کرونایی تئاتر تا تولد ۵۵ سالگی سنگلج
تهران- ایرنا- حوزه فرهنگ و هنر؛ از جمله تئاتر طی هفته جاری مانند دیگر شاخه‌ها با اتفاقات متعدد روبرو بود که از مهمترین آن می‌توان به تمدید تعطیلی فعالیت‌های تئاتری به سبب کرونا به هفته دوم تا کاشت درختی به نام زنده‌نام عباس جوانمرد در تولد ۵۵ سالگی تماشاخانه سنگلج اشاره کرد.
کاشت درختی به نام و یاد عباس جوانمرد/ عکس
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / تالار سنگلج / تئاتر / خانه تئاتر / بهزاد فراهانی / بازیگران تئاتر
کاشت درختی به نام و یاد عباس جوانمرد/ عکس
به مناسبت ۵۵ سالگی تماشاخانه سنگلج، طی مراسمی، درختی به نام و یاد عباس جوانمرد در پارک شهر کاشته شد و مدیرعامل خانه تئاتر، از توسعه این تالار نمایشی با یاری شهرداری تهران خبر داد.
سالگرد تاسیس سنگلج برگزار شد/ کاشت درخت به یاد عباس جوانمرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / تماشاخانه سنگلج / عباس جوانمرد / هنرمندان تئاتر / پریسا مقتدی
سالگرد تاسیس سنگلج برگزار شد/ کاشت درخت به یاد عباس جوانمرد
مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس تماشاخانه سنگلج به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی در پارک شهر و مقابل تماشاخانه سنگلج برگزار شد.
جوانمردی که هم دیکتاتور بود هم مهربان
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / بهزاد فراهانی / بازیگران تئاتر / تئاتر / کارگردانان تئاتر
جوانمردی که هم دیکتاتور بود هم مهربان
گروه هنر ملی، با بنیان‌گذاری و رهبری عباس جوانمرد، یکی از حرفه‌ای‌ترین گروه‌های تئاتری کشورمان بود که بزرگانی مانند بهرام بیضایی، علی حاتمی و بیژن مفید از اهالی آن بودند. به جرئت می‌توان گفت هنر ملی، اولین گروه تئاتری ایران بود که توانست در جامعه ایران رشد پیدا کند و در فستیوال‌های فرهنگی هم به موفقیت برسد.
جوانمرد راست قامت «تئاتر» بود/ مویه بر یک سلامت از دست رفته
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / اکبر زنجانپور / عباس جوانمرد / بازیگر تئاتر / کارگردان تئاتر / هنرمندان تئاتر / درگذشت چهره ها
جوانمرد راست قامت «تئاتر» بود/ مویه بر یک سلامت از دست رفته
اکبر زنجانپور از هنرمندان با سابقه تئاتر در پیامی به مناسبت درگذشت عباس جوانمرد، او را راست قامت بزرگ تئاتر ایران دانست.
عباس جوانمرد زمینه معرفی بسیاری از بازیگران را به سینما فراهم کرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / پیام کانون کارگردانان سینمای ایران / درگذشت عباس جوانمرد
عباس جوانمرد زمینه معرفی بسیاری از بازیگران را به سینما فراهم کرد
 کانون کارگردانان سینمای ایران بمناسبت برای درگذشت عباس جوانمرد، پیام تسلیت منتشر کرد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
جوانمرد هنر ملی
فهیمه پناه آذر_روزنامه نگار «تئاتر بدون گروه نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد.»، «تئاتر بدون آزادی رشد نمی‌کند.»، «هنر تئاتر مثل آب روانی است که نمی‌توان جلوی آن را گرفت.» اینها صحبت‌هایی است که عباس جوانمرد در تک گفت‌وگوها و حضورش در محافل تئاتری مدام تکرار می‌کرد. هر چند ۴۰ سال کار نکرد، اما همیشه بود و صحبت‌هایش می‌توانست گره‌گشا باشد. جوانمرد هنرمندی بود که هیچ‌گاه نامش فراموش نمی‌شود و یکی از ستو‌ن‌های اصلی تئاتر ایران به شمار می‌رود؛ فردی که گروه هنر ملی را تشکیل داد؛ فردی که در سال ۱۳۳۷دوره‌های …
تاریخ مراسم خاکسپاری عباس جوانمرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
تاریخ مراسم خاکسپاری عباس جوانمرد
پیکر مرحوم عباس جوانمرد ۱۲ مهرماه در تورنتو به خاک سپرده می‌شود.
عباس جوانمرد: نمی‌توان جلوی هنر را گرفت
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
عباس جوانمرد: نمی‌توان جلوی هنر را گرفت
این روزها که نومیدی بدجوری بر تئاتر ما چنبره زده، شاید مرور بخشی از گفته‌های عباس جوانمرد به انگیزه درگذشت این هنرمند، بتواند برکتی دیگر از جانب او برای تئاتر ما باشد.
واکنش اصغر فرهادی به خبر درگذشت جوانمرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
واکنش اصغر فرهادی به خبر درگذشت جوانمرد
اصغر فرهادی در پی درگذشت عباس جوانمرد نوشت: بسیار از او آموختم، بیش از هر آموزگاری در این جهان.
چند پیام تسلیت برای درگذشت عباس جوانمرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / عباس جوانمرد / تئاتر شهر / حسین مسافر آستانه / پیام تسلیت / موسسه هنرمندان پیشکسوت / عباس عظیمی / قادر آشنا
چند پیام تسلیت برای درگذشت عباس جوانمرد
مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، مجموعه تئاتر شهر و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت برای درگذشت عباس جوانمرد هنرمند پیشکشوت تئاتر ایران پیام های تسلیتی منتشر کردند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
"پهلوان اکبر تئاتر هرگز نمی میرد"
در پی درگذشت عباس جوانمرد؛ دبیر جشنواره تئاتر فجر، مدیر اداره هنرهای نمایشی و مدیر موسسه پیشکسوت های هنرمند در پیام های جداگانه ای درگذشت این هنرمند عرصه تئاتر را تسلیت گفتند.
مرگ تدریجی یک رویا
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / تئاتر / بازیگران تئاتر / کارگردانان تئاتر
مرگ تدریجی یک رویا
عباس جوانمرد، آخرین بازمانده سردودمان‌های تآتر ایران، هفتم مهر ماه ۱۳۹۹ در غربت کانادا درگذشت.
عباس جوانمرد چشم از جهان فروبست/ وداع با کارگردان مطرح تئاتر
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / تورنتو / کشور کانادا / عباس جوانمرد / گروه هنر ملی / تئاتر هنر ملی / درگذشت
عباس جوانمرد چشم از جهان فروبست/ وداع با کارگردان مطرح تئاتر
عباس جوانمرد یکی از چهره های مطرح کارگردانی تئاتر ایران ساعاتی قبل بر اثر ایست قلبی چشم از جهان فروبست.
نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر درگذشت
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / درگذشت هنرمند پیشکسوت / عباس جوانمرد
نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر درگذشت
عباس جوانمرد، نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر درگذشت. وی در طول دوران فعالیت خود بیش از چهل نمایش صحنه ای و تلویزیونی را کارگردانی کرد.
بهمن مفید؛ از هنرپیشگی تا گویندگی آثار عروسکی
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / بهمن مفید / هنرپیشگی / گویندگی / صداپیشگی / درگذشت / سینما / تلویزیون
بهمن مفید؛ از هنرپیشگی تا گویندگی آثار عروسکی
وی همراه با پدر و برادرانش گروهی داشتند که به همراه بازیگرانی همچون بهزاد فراهانی، رضا میرلوحی، اصغر آقاخانی و بهرام وطن‌پرست به اجرای تئاتر می‌پرداختند. او همچنین با "گروه هنر ملی" و عباس جوانمرد همکاری داشت.
خداحافظ تله‌تئاتر
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
خداحافظ تله‌تئاتر
فهیمه پناه‌آذر ـ روزنامه‌نگار سال1337 نخستین کانال تلویزیونی در ایران راه‌اندازی شد و نکته جذابش این بود که بعد از مدت کوتاهی، این شبکه، چهارشنبه‌شب‌ها را به نمایش برنامه‌های تئاتری اختصاص داده بود؛ تئاتری که با وجود هنرمندان بزرگی در اوج، خود روزگارش را با تمام ناملایمات سپری می‌کرد. مخاطبان ایرانی با تئاترهای تلویزیونی روبه‌رو شدند. بعد از مدتی 6گروه تئاتری به سرپرستی عباس جوانمرد، عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان، جعفر والی، مرحوم موحد دیلمقانی و مرحوم رکن‌الدین خسروی فعالیت خود را آغاز کردند …
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
دیالوگ
 ابراهیم رها، طنزپرداز: «در ابتدای فراگیری کرونا، در اسفندماه، برنامه‌ای 20 قسمتی به نام «واکسن» ساختم که  با محوریت کرونا و در قالب طنز و برای تلویزیون بود. هر چند شبکه دو که کار را پخش می‌کرد، آن را شرحه شرحه کرد. در تمام دوران ساخت برنامه تلویزیونی و در تمام این‌ سال‌ها این‌گونه دست تطاول به کارهایم گشوده نشده بود؛ کار را نابود کردند. اما به‌ عنوان نویسنده، برنامه‌ساز و کارگردان وظیفه خود می‌دانستم همان‌طور  که کادر درمان تلاش می‌کند، در خانه ننشینم و کاری که برای روحیه‌دادن به مردم از دستم برمی‌آید، انجام دهم.» نادر مشایخی،  رهبر ارکستر و آهنگساز: «تدریس آنلاین در دانشگاه خیلی ایده …
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
به روایت استاد صحنه
«زندگی تئاتری من» شنبه‌شب به مناسبت هشتاد‌وپنجمین سالگرد تولد علی نصیریان در خانه تئاتر برگزار شد و این بازیگر کهنه‌کار سینما و تئاتر ایران چند روز پس از روز تولدش کیک تولدش را برید و چند جمله‌ای هم صحبت کرد. او معتقد است که آنچه هنرمند برای انجام کار خود بیشتر از همه چیز نیاز دارد، آزادی بیان و اندیشه است: «در دوره‌ای که ما در اداره هنرهای دراماتیک کار می‌کردیم، هیچ محدودیتی نداشتیم. تمام نمایشنامه‌های بیضایی، ساعدی و نویدی را در تماشاخانه سنگلج کار می‌کردیم و با اینکه همه کارهای‌شان منتقد و معترض بودند، کسی کاری به کار ما نداشت.» علی نصیریان در ادامه به بیان خاطراتی از دوره کار با شاهین سرکیسیان پرداخت: «در دوره‌ای …
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / کارگردان / خانه تئاتر / نمایش
نمایش«‌آقای اشمیت کیه؟!» به کارگردانی سهراب سلیمی
آقای اشمیت کیه؟ نوشته «سباستین تیری» و ترجمه «شهلا حائری» است که درونمایه اصلی آن به تغییر هویت انسان ها، تحت فشار نظام سلطه جهانی می پردازد. این نمایش اولین اجرای تماشاخانۀ عباس جوانمرد در بنای تازه تاسیس خانه تئاتر است که تا هفتم بهمن ماه روی صحنه خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / سهراب سلیمی / عباس جوانمرد / خانه تئاتر / کارگردان تئاتر / ایرج راد / بازیگر تئاتر / تئاتر ایران
پیش فروش بلیت نمایش «آقای اشمیت کیه؟» آغاز شد
پیش فروش بلیت نمایش «آقای اشمیت کیه؟» به کارگردانی سهراب سلیمی آغاز شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷
54سال نمایش در پیرترین صحنه
فهیمه پناه‌آذر ـ روزنامه‌نگار  یک قواره زمین در محله سنگلج تهران که حالا همه آن را به نام خیابان بهشت می‌شناسند، بهانه‌ای شد تا 54سال پیش مهندس بابایان که مدیرعاملی شرکت بهساز نو را برعهده داشت آن را به تماشاخانه‌ای در دل پایتخت تبدیل کند تماشاخانه‌ای که شاید آن زمان خودش هم فکرش را نمی‌کرد که بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین هنرمندان تئاتر را همراهی کند و در آن بزرگ‌ترین اتفاقات تئاتر رخ دهد؛ فضایی که در آن عباس جوانمرد، غلامحسین ساعدی، ‌جعفر والی، انتظامی، نصیریان و... رفت‌وآمد داشته باشند و ماندگارترین …
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / جمشید مشایخی / علی نصیریان / عباس جوانمرد / تماشاخانه تهران / تئاتر آزاد / داریوش اسدزاده / قوام‌السلطنه / لاله‌زار / تاریخ شفاهی تئاتر ایران / آتراکسیون
نسل جدید هنرمندان مانند قدما جریان‌ساز نیستند/ برای اولین تئاترم شبی ۵ قران دستمزد گرفتم/ از هنرمندان نسل ما کسی روی صحنه نمانده/ برای دعوت مردم به تئاتر، از موزیک و اپرت استفاده می‌کردیم
داریوش اسدزاده در آخرین گفتگویش با ایلنا گفت که برای اولین تئاترش در سال ۱۳۲۱، شبی ۵ قران دستمزد می‌گرفته است، البته پیش از آن، مدتی هم مجانی کار می‌کرده. این هنرمند پیشکسوت همچنین به مقایسه شرایط تئاتر در آن دهه با امروز و کم شدن تعداد عاشقان سینه‌چاک تئاتر، پرداخت.
۱۳۹۸/۰۵/۰۲ / خانه تئاتر
تماشاخانه عباس جوانمرد فراخوان اجرا داد
تهران- ایرنا- شورای هنری تماشاخانه عباس جوانمرد خانه تئاتر فراخوان اجرای عموم فصل اول در نیمه دوم سال ۹۸ خود را منتشر کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / خانه تئاتر / موسیقی کلاسیک / عباس جوانمرد
برپایی جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرایانه فلوت در خانه تئاتر
سلسله نشست های «الف» با رویکرد نقد و اجرای موسیقی نوگرایانه فلوت توسط انجمن موسیقی خانه تئاتر برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / خانه تئاتر
آرش دادگر مدیر سالن جوانمرد خانه تئاتر شد
تهران- ایرنا- آرش دادگر عضو هیات مدیره خانه تئاتر به مدیریت سالن عباس جوانمرد منصوب شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ / بیژن مفید / شهر قصه / تئاتر / بومی گرایی
بیژن مفید؛ عمر کوتاهی که خالق شهرقصه را خاموش کرد
تابستان به تهران برگشتیم و در گروه هنر ملّی و رادیو به کار پرداختیم. عباس جوانمرد به سفر رفت بیژن شهر قصه را به دست گرفت کار سنگین و طولانی بود و گروه روش‌های کاری بیژن را نمی‌پسندید. جوانمرد از سفر برگشت و گروه مایل نبودند کار با بیژن را ادامه دهند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
امضای علی نصیریان پای درخواست بهزاد فراهانی
مراسم پایانی شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، شاهد اهدای مدالیوم خانه تئاتر به هنرمندان پیشکسوت از جمله عباس جوانمرد، بهرام بیضایی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان، ژاله علو، محمود دولت‌آبادی، قباد شیوا و ایرج راد بود. مراسم پایانی شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر، شامگاه یک‌شنبه ۱۵ اردیبهشت با حضور مدیران هنرهای نمایشی و...
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
حال تئاتر ما خوب نیست/ تئاتر زندگی‌ست یا زندگی تئاتر؟
ایلنا: عباس جوانمرد در پیامی خطاب به خانه تئاتر گفت: به‌راستی باورم بکنید که هنوز نمی‌دانم «تئاتر زندگی‌ست یا زندگی تئاتر؟». ایمان دارم که اگر شما به پاسخ این مهم دست یابید، آن‌وقت لحظه‌ای تأمل نخواهید کرد و با همه‌ی وجود به مدد رفع معضلات انبوه آن خواهید آمد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
برگزاری آخرین گردهمایی هفته‌ تئاتری‌ها با تقدیر از "نام‌ها"ی غایب و حاضر
مراسم پایانی گرامیداشت هفته‌ی تئاتر با تقدیر از محمد علی کشاورز، علی نصیریان، محمود دولت آبادی، ژاله علو، بهرام بیضایی، عباس جوانمرد، قباد شیوا و... برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۳
نمایش «چیدمان» فردا اجرا نخواهد شد
نمایش «چیدمان (گذرگاه)» به نویسندگی و کارگردانی پیر یودلوسکی از کشور فرانسه روز چهارشنبه ۲۴ بهمن به دلیل مشکلات فنی در تماشاخانه عباس جوانمرد خانه تئاتر اجرا نمی‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •