جمعه, ۲۷ دی, ۱۳۹۸ / 17 January, 2020
علم بومی
پیشنهاد سفری ارزان به مشهد در زمستان 98
ایلنا / ۳ روز قبل / اقتصادی
پیشنهاد سفری ارزان به مشهد در زمستان 98
مشهد از بزرگترین شهرهای ایران محسوب می‌شود و به سبب جاذبه های تاریخی و طبیعی خود، مقصد بسیاری از گردشگران بومی و خارجی بوده و هست. توریستی بودن این شهر از عوامل اصلی رونق کسب و کار هتل‌دارها و گردانندگان اقامتگاه‌ها است. بسیاری از گردشگران و زوار برای آرامش خیال خود و با علم بر شلوغی این شهر، پیش از سفر محل اقامت خود را مشخص و نسبت به رزرو هتل یا اقامتگاه مدنظر خود اقدام می کنند.
فتح‌الهی: باید برای رشته‌های دانشگاهی یک طرح عملیاتی تدوین شود
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / علمی و آموزشی
فتح‌الهی: باید برای رشته‌های دانشگاهی یک طرح عملیاتی تدوین شود
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس گفت: امروز برای پیشرفت علم و فناوری باید برای همه رشته‌های دانشگاهی یک طرح بومی تدوین شود تا بتواند مانند دیگر حوزه‌ها دارای دستاوردهای چشمگیر شود.
تولید بومی دستگاه پروتز عصبی حرکتی
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / علمی و آموزشی
تولید بومی دستگاه پروتز عصبی حرکتی
استاد گروه مهندسی پزشکی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: دستگاه پروتز عصبی حرکتی برای رکاب زدن افراد دچار ضایعه قطع نخاعی توسط دانشمندان و نخبگان داخل کشور ساخته شد .
لزوم حمایت جدی مسئولان از شرکت‌های دانش‌بنیان زیست محیطی
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / ...
لزوم حمایت جدی مسئولان از شرکت‌های دانش‌بنیان زیست محیطی
امام جمعه رشت با تاکید بر لزوم حمایت جدی مسئولان از شرکت‌های دانش‌بنیان به ویژه جوانان بومی متخصص، عنوان کرد: جوانان دانشمند ما در پارک‌های علم و فناوری و مراکز دانش‌بنیان توانسته‌اند تحولی عظیم در رفع مشکلات زیست‌محیطی ایجاد کنند، اما نیازمند حمایت هستند.
  استانی-سیاسی  امام جمعه رشت  دانش بنیان  فتنه 88  اف ای تی اف  انتخابات مجلس
تجربه‌ای متفاوت با یکی از جذاب ترین برندهای داخلی لباس مردانه
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اجتماعی
تجربه‌ای متفاوت با یکی از جذاب ترین برندهای داخلی لباس مردانه
امروزه در دنیای مد و لباس برندها و شرکت های بسیاری مشغول به فعالیت هستند این شغل یکی از جذاب ترین شغل های موجود در بازار و با درآمد قابل توجه است . طراحی لباس و استفاده از ابزار های زیبایی شناسی علم تناسبات و تخصص پارچه و دوخت برای ایجاد و خلق لباس مناسب است.برای طراحی لباس دو ویژگی مهم باید وجود داشته باشد. اول ، آگاهی به سلیقه جهانی و دوم اطلاع از فرهنگ بومی و منطقه ای.
اصلی‌ترین وظیفه دانشگاه، توسعه علم و فناوری بومی است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ...
اصلی‌ترین وظیفه دانشگاه، توسعه علم و فناوری بومی است
عضو هیأت علمی گروه مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اصلی‌ترین وظیفه دانشگاه، توسعه علم و فناوری بومی است و دانشگاه‌های ما از این حیث قاصرند چراکه داده ندارند.
  استانی-علمی و آموزشی
رونمایی از ۴ فناوری پارک دانشگاه تهران/ سرویس بومی هوشمند موسیقی آنلاین معرفی شد
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / علمی و آموزشی
رونمایی از ۴ فناوری پارک دانشگاه تهران/ سرویس بومی هوشمند موسیقی آنلاین معرفی شد
رئیس دانشگاه تهران در مراسم رونمایی از 4 محصول فناورانه پارک علم و فناوری این دانشگاه، گفت: یکی از محورهای کار دانشگاه تهران، مسئولیت اجتماعی در راستای تأثیر دانشگاه بر جامعه است.
نباید در علم فقط واردات محور باشیم
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / اجتماعی
نباید در علم فقط واردات محور باشیم
معاون عمرانی وزیر کشور گفت: آن چیزی که ایراد محسوب می شود واردات محور بودن صرف است و آنجایی اصل مشکل شروع می شود که نتوانیم علم وارداتی را بومی سازی کنیم.
نام بعضی نفرات روشنم می‌دارد
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / فرهنگی و هنری
نام بعضی نفرات روشنم می‌دارد
احمد ضابطی جهرمی مستندساز، تدوینگر و مدرس سینماست که به دلیل کار، پژوهش و تألیف در حوزه تدوین به او لقب پدر علم تدوین داده‌اند. مهاجرت شبانه،نخل درخت زندگی، کشتی کویر، موسیقی فولکلور شمال ایران، قهرمانی، یوز ایرانی، گور بومی و ... بخشی از آثار این مستند ساز است. در سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت که از 18 آذرماه در پردیس سینمایی چارسو آغاز شده، قرار است از این پیشکسوت سینمای مستند تجلیل شود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ / ...
نمایشگاه ربع رشیدی بسترساز انتقال تکنولوژی و بزرگراه تبادل اطلاعات
تبریز – ماهان فلاح: مدیر منطقه 8 عملیات انتقال گاز ایران، برپایی نمایشگاه نوآوری وفناوری های پیشرفته ربع رشیدی را بستر مناسبی برای انتقال تکنولوژی و تبادل افکار و ایده ها دانست. یداله بایبوردی، با اعلام این خبر گفت: منطقه 8 عملیات انتقال گاز امسال نیز همانند سال قبل با رویکرد مشارکتی و پژوهشی فرصت حضور در هفتمین نمایشگاه ربع رشیدی را فراهم نمود تا با ارائه توانمندیها و دستاوردهای خودکفایی، نیازها و اولویت های پژوهشی خود را به پژوهشگران و تولیدکنندگان صنایع نفت و گاز بومی عرضه کنند.مدیر منطقه 8 عملیات انتقال گاز ایران افزود: این نمایشگاه پژوهش محور بود و فرصت مغتنمی برای شرکت های دانش بنیان، سازندگان تجهیزات صنعت نفت و گاز، صاحبان ایده، پژوهشگران و ارائه دهندگان خدمات و کالا فراهم کرد تا با ارائه …
پاک آیین: بومی سازی علم یکی از راه های مقابله با آپارتاید علمی است
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / بین‌المللی
پاک آیین: بومی سازی علم یکی از راه های مقابله با آپارتاید علمی است
معاون بین‌الملل موسسه انقلاب اسلامی گفت بومی سازی علم و فناوری یکی از راه های مقابله با آپارتاید علمی است.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / ...
نماینده دادستان در پرونده گروه عظام:
ایروانی پول بیت المال را برای تولید داخل می‌گرفت، اما صرف واردات قطعات چینی می‌کرداخیرا یکی از روزنامه‌ها، ادعایی در مورد گروه عظام مطرح کرده است مبنی بر اینکه این گروه در تولید ۱۴ خودرو داخل کشور نقش مستقیم داشته که تقریبا ۴ مورد آن‌ها جزوخودرو‌های پر تیراژ کشور هستند. این ادعا در حالی مطرح شد که متهم ردیف اول این پرونده یعنی عباس ایروانی مدیر گروه عظام (تولید کننده قطعات خودرو) متهم به افساد فی الارض از مجاری اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان است.مسعود شاه‌محمدی نماینده دادستان در پرونده رسیدگی به اتهامات گروه عظام، در واکنش به ادعا‌های مطرح شده در رابطه با نقش عباس ایروانی در تولید تصریح کرد: عباس ایروانی تعداد محدودی کارگاه …
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / ...
مقایسه تاثیر آزار جنسی در پسران و دختران
شهین علیایی‌زند در همایش"کودکان، قربانیان فراموش شده آزار جنسی" که در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: اخیرا علم در ایران به میزان قابل توجهی گوگِلی شده است و بنده اعتقاد دارم که علم باید بومی شود. به دلیل اینکه پایه‌های علمی بین‌المللی هستند باید آن را بومی کنیم تا بتوان از آن برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، استفاده کنیم.
بررسی معانی مختلف
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / فرهنگی و هنری
بررسی معانی مختلف "علم بومی" در دانشگاه علامه طباطبایی
مدرس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این‌که علم بومی می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد، گفت: نمی‌شود کسی مقاله علمی پژوهشی بنویسد و در آن مقاله بگوید غرب بد است؛ چرا که همان مقاله، ژورنالی که مقاله را چاپ می‌کند و اثر مقاله از غرب آمده است. "دکتر سید احمد فردید"، متفکر معاصر ایرانی می‌گوید "من غرب‌زده‌ام"؛ چرا که تصور نمی‌کرد می‌توان از ذیل غرب بیرون آمد.
  علم بومی  دانشگاه علامه طباطبایی