سه شنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۸ / 28 January, 2020
علوم اجتماعی
برنامه‌های دهه فجر انقلاب اسلامی به روسای دانشگاه‌ها اعلام شد
تسنیم / ۵ ساعت قبل / سیاسی
برنامه‌های دهه فجر انقلاب اسلامی به روسای دانشگاه‌ها اعلام شد
ابلاغیه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی به روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ارسال شد.
ایسنا / ۲۳ ساعت قبل / علمی و آموزشی
ورزش همگانی، مهم‌ترین راه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانشجویان است
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در آیین رونمایی از پوستر "پنجمین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور"، گفت: برگزاری این المپیادها و تشویق و ترغیب دانشجویان علوم پزشکی به ورزش به ویژه ورزش همگانی، مهم‌ترین راه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است و این مساله یکی از مهم‌ترین سیاست‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به شمار می‌رود.
  المپیاد دانشجویی
روزنامه اعتماد / ۳۹ ساعت قبل / ...
بلوغ، اضمحلال و صنعت سرگرمی‌سازی
باقر سروش در اجرای نمایش «رفتم سیگار بخرم...» دست به تجربه‌ای تازه زده و از چشم‌اندازی که پیش از این برای خویش ترسیم کرده، فاصله گرفته. دیگر خبر چندانی از واقعگرایی مبتنی بر نقد اجتماعی نیست و حال با رویکردی پسامدرنیستی و التقاط‌گرایانه، تلاش شده جهانی سخت‌فهم و شگفت‌انگیز ساخته شود. بیش از آنکه با شخصیت‌هایی متعین و تاریخ‌مند روبرو باشیم اجرا مملو است از آدم‌هایی بدون نام که تیپ‌های اجتماعی را بازنمایی می‌کنند: دکه‌دار، پسر، سوارکار، معدنچی و زن بالرین. حتی زبان هم تمایزی را برنمی‌سازد و گویی تمامی افراد با یک لحن و نوا حرف می‌زنند و دایره واژگانی مشترکی دارند. باقر سروش در مقام نمایشنامه‌نویس، گویی جستارنویس است. …
روزنامه ابتکار / ۴۰ ساعت قبل / ...
5 میلیارد و 400 میلیون ریال تجهیزات پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
بانک رفاه کارگران در راستای ایفای مسئولیت‏های اجتماعی و مشارکت در فعالیت‏های انسان‏دوستانه و خیرخواهانه، 5 میلیارد و 400 میلیون ریال تجهیزات پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اهدا کرد.به گزارش روابط‏عمومی بانک رفاه کارگران، مدیر شعب بانک رفاه استان اصفهان در مراسم اهدای تجهیزات پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان‏های زیرمجموعه‏اش گفت: بانک رفاه بانکی سلامت‏‏محور است و همواره تلاش می‏کند در مسائل اجتماعی و به‏ویژه حوزه سلامت سهم و دین خود را ادا کند و در همین راستا و از محل صرفه‏جویی هزینه‏های تبلیغات محیطی خود 5 میلیارد و 400 میلیون ریال تجهیزات پزشکی به بیمارستان چمران اصفهان اهدا کرد. وی با بیان اینکه اکنون دستگاه تست ورزش در بیمارستان چمران نصب و راه‏اندازی شده است، افزود:در سال گذشته …
روزنامه اعتماد / ۲ روز قبل / ...
شراکت شهر و دانشگاه
اگرچه شروع طرح ساماندهی و توسعه پردیس مرکزی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، به دهه 1370 و حاکمیت رویکردهای از بالا به پایین و تصمیم‌گیری‌های یک طرفه بازمی‌گردد اما در سال‌های اخیر دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران با درک اهمیت حقوق شهروندان و اهمیت مسوولیت اجتماعی دانشگاه اقدام به بازنگری طرح براساس رویکرد «مشارکت و همکاری متقابل میان شهر و دانشگاه» کرده‌اند. دانشگاه نه شرکتی خصوصی است و نه بنگاهی اقتصادی، دانشگاه تهران بخشی از سرمایه معنوی و دارایی مشترک تمامی مردم ایران است و روزآمد کردن و تعالی آن هدفی جمعی و ملی است. واقعیت آن است که در عرصه رقابت‌های جهانی و منطقه‌ای نمی‌توان با میراثی که تعلق به دهه 1310 شمسی دارد به رقابت با …
روزنامه شهروند / ۲ روز قبل / ...
آموزش زیر فشار بودجه‌های غیر واقع بینانه
   [امیرحسین احمدی] لایحه بودجه؛ همان پرونده پر از اعداد و ارقامی که ابتدای زمستان هر سال رئیس‌جمهوری آن را به مجلس تقدیم می‌کند؛ لایحه‌ای که بیش از آنکه جدول ارقام و حساب‌کتاب‌ها باشد، پیش‌بینی سرنوشت تک‌تک کسانی است که در جغرافیای ایران زیست می‌کنند. پیش‌بینی اینکه یک معلم چطور در ‌سال آینده زندگی کند، یک دانش‌آموز چطور درس بخواند، یک کشاورز چقدر از برداشت محصولاتش سود کند بدون آنکه هر یک از آنان بتوانند در رقم‌زدن این سرنوشت دخالتی داشته باشند، چرا که ارقامند که چگونه زیستن را در یک‌ سال جبر می‌کنند. نگاهی دقیق‌تر به اعداد ریز و درشت و جداول کوتاه و بلند لایحه بودجه نشان می‌دهد منطقی پشت هر یک از آنها …
با مردم چه کردیم؟
روزنامه آرمان ملی / ۳ روز قبل / اجتماعی
با مردم چه کردیم؟
اگر متخصصان اجتماعی نکته‌ای را اشاره می‌کنند و یا هشداری می‌دهند، دقیقا از سر دلسوزی و براساس تجارب قبلی است که به این هشدار توجه نکرده‌اند. تکرار این هشدارها توسط متخصصان و نخبه‌های علوم اجتماعی را باید جدی بگیریم. مقام رهبری در جلساتی که در حوزه اجتماعی با مسئولان عالی کشور طی سال‌های اخیر برگزار می‌کنند، دقیقا اشاره فرمودند که هرکس توان و وجدان دارد در این حوزه کار کند.
لزوم افزایش تاثیر اجتماعی فعالیت‌های قرآنی در جامعه
فارس / ۵ روز قبل / علمی و آموزشی
لزوم افزایش تاثیر اجتماعی فعالیت‌های قرآنی در جامعه
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: باید همه سعی‌مان این باشد که تاثیر اجتماعی فعالیت‌های قرآنی در سطح جامعه که بسیار تاثیرگذارتر از سایر علوم است، روزبه‌روز افزایش یابد.
آمادگی وزارت علوم برای همکاری با مراکز قرآنی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / علمی و آموزشی
آمادگی وزارت علوم برای همکاری با مراکز قرآنی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها
معاون آموزشی وزارت علوم بر آمادگی وزارت علوم برای همکاری با مراکز قرآنی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: باید همه سعی‌مان این باشد که تاثیر اجتماعی فعالیت های قرآنی در سطح جامعه که بسیار تاثیر گذارتر از سایر علوم است، روز به روز افزایش یابد.
  معاون آموزشی وزارت علوم  وزارت علوم  تاثیر اجتماعی فعالیت‌های قرآنی
حفظ سرمایه اجتماعی از مؤلفه های مؤثر بر سلامت است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / ...
حفظ سرمایه اجتماعی از مؤلفه های مؤثر بر سلامت است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: سرمایه اجتماعی یکی از مؤلفه های مؤثر بر سلامت است که کمتر به آن توجه می‌شود.
  سلامت  استانی-علمی و آموزشی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / ...
ارائه محصول برگزیده سال ۹۸ درحوزه زیرساختهای شبکه های موبایل
به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، همراه اول موفق شد در هفتمین همایش ملی ارزش آفرینی کسب و کارهای تعاملی و پلتفرم ها، جایزه ملی فاب را بخاطر ارائه محصول «پلتفرم ابری دسترسی چندگانه» از آن خود کند.پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) به عنوان تنها پژوهشگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه علوم و فناوری اطلاعات، همه ساله در قالب «همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات»، دستاوردهای برتر در حوزه کاربست فناوری اطلاعات در کشور را معرفی می‌‌کند که از چهار دوره اخیر، علاوه بر معرفی دستاوردهای برتر، جایزه‌ای از سوی این وزارت با عنوان «جایزه فناوری اطلاعات برتر» (فاب) در سه سطح طلایی، نقره‌ای و برنزی به برگزیدگان اهدا می شود. در هفتمین همایش نیز جایزه فاب با اهداف «معرفی محصولات …
علوم انسانی، تحریم داخلی و خارجی
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۱-۰۱ / اجتماعی
علوم انسانی، تحریم داخلی و خارجی
علوم انسانی، علومی هستند که رابطه انسان با جامعه را تعریف و تبیین می‌کنند. علوم انسانی در جهان امروز برخلاف شناختی که در ایران وجود داشته و دارد، همواره عامل اصلی پیشرفت سیاسی، توسعه اقتصادی و اجتماعی و حتی صنعتی شدن کشورها تعیین شده است. انقلاب اسلامی 1357 که در آستانه چهل و سومین سالگرد آن هستیم، انقلابی بود برای تحول و کاربردی کردن علوم انسانی.
جایزه کتاب سال نامزدهای خود را معرفی کرد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / فرهنگی و هنری
جایزه کتاب سال نامزدهای خود را معرفی کرد
نامزدهای سی و هفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در چهار گروه حوزه علوم اجتماعی معرفی شدند.
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / ...
سلامت اجتماعی شود
رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: حاکمیت و آحاد مردم باید به وظیفه خود عمل نمایند تا اجتماعی شدن سلامت محقق گردد. 
نیروی انتظامی امنیت اقتصادی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / اجتماعی
نیروی انتظامی امنیت اقتصادی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند
تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا گفت: نیروی انتظامی با توجه به نقش ذاتی خود در حوزه امنیت با تمام توان در راستای برقراری امنیت اقتصادی برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند.
  دانشگاه علوم انتظامی  تهران  پلیس  پلیس تهران بزرگ  پلیس امنیت اقتصادی
نامزدهای علوم اجتماعی جایزه کتاب‌سال معرفی شدند
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / فرهنگی و هنری
نامزدهای علوم اجتماعی جایزه کتاب‌سال معرفی شدند
دبیرخانه سی‌وهفتمین دوره جایزه کتاب‌ سال جمهوری اسلامی ایران نامزدهای موضوع علوم اجتماعی این‌رویداد را معرفی کرد.
  کتاب سال  جایزه کتاب سال  خانه کتاب
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / اجتماعی
برگزاری همایش «نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید»
رییس پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی با اشاره به برگزاری همایش «نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید» گفت: می‌توانیم امنیت را در این حوزه برقرار کنیم تا نقشه راهی تنظیم شود و در چند سال آینده امنیت در حوزه اقتصاد داشته باشیم.
  پلیس تهران بزرگ  رییس پلیس پایتخت
شرایط نگاه علمی به امنیت اقتصادی در کشور فراهم است
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / اجتماعی
شرایط نگاه علمی به امنیت اقتصادی در کشور فراهم است
رئیس پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا، گفت: شرایط نگاه علمی به امنیت اقتصادی در کشور فراهم است تا باعث رونق تولید شود.
  پلیس  پلیس پایتخت  پلیس امنیت اقتصادی
ضرورت اهتمام بیشتر در زمینه تولید محتوای غنی برای برنامه راهیان نور
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / علمی و آموزشی
ضرورت اهتمام بیشتر در زمینه تولید محتوای غنی برای برنامه راهیان نور
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در جلسه راهیان نور دانشگاهیان، با اشاره به استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های مناطق غرب و جنوب غرب در راهیان نور، تاکید کرد: باید در زمینه تولید محتوای غنی برای برنامه راهیان نور اهتمام بیشتری داشته باشیم.
  راهیان نور
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / ...
نظم اجتماعی جدیدی در حال شکل‌گیری است
ابراهیم فیاض، شهادت سردار سلیمانی را سرآغاز شکل‌گیری نظم اجتماعی جدیدی می‌داند. این تحلیلگر اصولگرا با بیان اینکه «رهبر انقلاب در خطبه نخست نماز جمعه به موضوع سیاسی پرداختند»، گفته است: «در حالی که خطبه اول دینی و خطبه دوم سیاسی است؛ به این دلیل که موضوعات سیاسی رخ‌ داده (شهادت سردار سلیمانی و حمله موشکی به پایگاه امریکایی عین‌الاسد) یوم‌الله و روزهای خاص تجلی خدا بودند. رهبر انقلاب روز جمعه مبانی سیاسی-قرآنی (علم کلام سیاسی) جدیدی را پایه گذاشتند که به نظر می‌رسد از مدت‌ها پیش درباره آن اندیشه کرده‌اند.» فیاض در بخش دیگری از اظهارات اخیر خود که تسنیم آن را منتشر کرده، گفته است: «انسان می‌تواند یوم‌الله به وجود آورد …
آلودگی ناشی از صنعت در اهواز، آزاردهنده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
آلودگی ناشی از صنعت در اهواز، آزاردهنده است
رئیس اندیشگاه معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به آلودگی شهر اهواز گفت: از زاویه نگاه ما به هوا، میزان آلودگی ناشی از صنعت، آزاردهنده است که باید سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی کیفیت هوا و دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی سلامت، با تعامل با صنعت به ویژه صنعت نفت، مشکلات را حل کنند.
  استانی-اجتماعی  اخبار اجتماعی - خوزستان  محیط زیست  آلودگی هوا
اجرای طرح سلامت روانی و مراقبت اجتماعی سراج در کردستان
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اجتماعی
اجرای طرح سلامت روانی و مراقبت اجتماعی سراج در کردستان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از اجرای طرح سلامت روانی و مراقبت اجتماعی سراج در سه بسته خبر داد.
  استانی-اجتماعی
سرمایه اجتماعی پس ازشهادت سردار سلیمانی چگونه‌شکل‌گرفت؟
روزنامه فرهیختگان / ۱۳۹۸-۱۰-۲۸ / سیاسی
سرمایه اجتماعی پس ازشهادت سردار سلیمانی چگونه‌شکل‌گرفت؟
دکتر ابراهیم برزگر، استاد علوم سیاسی و عضو هیات‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» ضمن اشاره به بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نمازجمعه تهران پیرامون شرایط اجتماعی جامعه ایران پس از شهادت سردار سلیمانی اظهار داشت: «اتفاقی که در واقعه شهادت سردار سلیمانی افتاد و مجموعه پیامدهای آن اعم از حضور ده‌ها میلیونی مردم در سراسر کشور، موجب شکل‌گیری وحدت و انسجام ملی در جامعه میان جناح‌های مختلف، قومیت‌ها، مذاهب مختلف و... شد که یک اتفاق بی‌نظیر در این 40سال بود.»
معرفی نامزدهای کتاب سال در گروه «علوم اجتماعی»
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / فرهنگی و هنری
معرفی نامزدهای کتاب سال در گروه «علوم اجتماعی»
۱۵ نامزد جایزه کتاب سال در گروه علوم اجتماعی از سوی دبیرخانه این جایزه معرفی شدند.
  جایزه کتاب سال
سارا شریعتی: نیاز امروز جامعه، دین بر اساس اخلاق است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / سیاسی
سارا شریعتی: نیاز امروز جامعه، دین بر اساس اخلاق است
تهران - ایرنا - عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی تهران گفت: اندیشه مهندس بازرگان وجوه متفاوتی برای بازخوانی و نقد دارد، اما به عنوان جامعه شناس می گویم؛ جامعه ما نیاز دارد تا دین بر اساس اخلاق در آن فعال شود. به همین دلیل باید به صورت بندی، مفهوم بندی و مسئله پردازی اخلاق از دید بازرگان بپردازیم.
  اخلاق اجتماعی  سارا شریعتی  مهدی بازرگان  روشنفکری دینی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / ...
بانک رفاه حامی برگزاری مجمع عمومی پزشکان بروجرد شد
 بانک رفاه در راستای ایفای تعهدات اجتماعی و به عنوان بانکی اجتماعی و سلامت‏محور، حامی مجمع عمومی سالیانه انجمن پزشکان متخصص شهرستان بروجرد شد. به گزارش روابط‏‏‏عمومی بانک رفاه کارگران، در راستای گسترش سطح تعاملات و همکاری‏های موجود بین این بانک و فعالان حوزه سلامت، 20 دی‏ماه سال جاری با حمایت مدیریت شعب استان لرستان، مجمع عمومی سالانه انجمن پزشکان متخصص شهرستان بروجرد برگزار شد.در این مجمع، رحمتی‏منفرد مدیر شعب استان لرستان بانک رفاه گفت: بانک رفاه بانکی سلامت‏محور است که تعاملات بسیار خوبی با دانشگاه‏های علوم پزشکی، پزشکان، بیمه سلامت، مدیریت درمان و ... دارد و اهدای دو دستگاه آمبولانس به دانشگاه علوم پزشکی لرستان و ارائه خدمات متنوع به تمامی فعالان حوزه سلامت، نشان‏‏دهنده ارتباط سازنده طرفین …
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
جزئیات پرداخت بدهی‌های تأمین اجتماعی به مراکز درمانی
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین‌اجتماعی ضمن اعلام جزئیات بدهی این سازمان به مراکز درمانی گفت: معوقات سال۹۷ مراکز درمانی دانشگاهی تقریبا پرداخت شده و فقط ۳۸۰میلیارد تومان باقی مانده است. شهرام غفاری در گفت‌وگو با مهر درخصوص پرداخت مطالبات مراکز علوم پزشکی از تأمین اجتماعی گفت: مطالبات سال۹۷ تقریبا پرداخت شده و هم‌اکنون فقط ۳۸۰میلیارد تومان از معوقات دانشگاه علوم پزشکی باقی مانده است. وی با اشاره به اینکه ۸هزار میلیارد تومان تاکنون پرداخت کرده‌ایم، اظهار داشت: طلب باقیمانده دانشگاه علوم پزشکی …
اعلام آمادگی سازمان های مردم نهاد و خیرین سلامت به سیل زدگان سیستان وبلوچستان
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
اعلام آمادگی سازمان های مردم نهاد و خیرین سلامت به سیل زدگان سیستان وبلوچستان
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حوزه مشارکتهای اجتماعی گفت: حوزه مشارکتهای اجتماعی دانشگاه با کمک موسسات خیریه، سازمان های مردم نهاد، گروه های داوطلب جهادی و خیرین سلامت برای کمک مناطق سیل زده جنوب استان اعلام آمادگی کرده است.
  سیلاب در سیستان و بلوچستان  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  کمک‌رسانی
بررسی مسائل جامعه پرستاری یزد در نشست گام + تصاویر
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
بررسی مسائل جامعه پرستاری یزد در نشست گام + تصاویر
نشست گام (گفتگوی اجتماع محور) به منظور بررسی مسائل و مشکلات جامعه پرستاری استان با حضور مدیر کل امور اجتماعی استانداری، رییس و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد برگزار شد.
  استانی-اجتماعی  گفت‌وگوی اجتماعی  پرستاران  جهاددانشگاهی یزد  دانشگاه علوم پزشکی یزد  مدیر کل اجتماعی استانداری یزد
بستر فعالیت ذائقه‌های فرهنگی و سیاسی مختلف فراهم شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / علمی و آموزشی
بستر فعالیت ذائقه‌های فرهنگی و سیاسی مختلف فراهم شود
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر لزوم حاکمیت نگاه عدالت محور بر فعالیت‌های دانشجویی در حوزه‌های مختلف، گفت: در دانشگاه باید برای فعالیت ذائقه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی گوناگون در چارچوب قانون، شرایط مناسب فراهم باشد.
  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
نکات تمدنی در شخصیت حضرت زهرا (س)
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
نکات تمدنی در شخصیت حضرت زهرا (س)
شفقنا – ایکنا نوشت: حجت‌الاسلام «حبیب‌الله بابایی» با بیان اینکه رویکرد تمدنی به حضرت فاطمه زهرا (س) را می‌توان در چند عنوان بازفهمی کرد، گفت: یکی از این مؤلفه‌های تمدنی در شخصیت حضرت زهرا (س) موضوع مظلومیت است. مدیر مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: نماد مشروعیت و حقانیت در تمدن‌ها همیشه فلسفه و منطق […]
  حجت‌الاسلام «حبیب‌الله بابایی»  حضرت زهرا (س)
نقدو بررسی دو کتاب از آیت‌الله سید محمدباقر صدر
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فرهنگی و هنری
نقدو بررسی دو کتاب از آیت‌الله سید محمدباقر صدر
کارگروه ویرایش متون دینیِ انجمن «ویرایش و درست‌نویسی» و پژوهشگاه تخصصی شهید صدر با همکاری انجمن علمی گروه علوم اجتماعی اسلامی دانشگاه تهران مراسم رونمایی و نقد دو کتاب اعتقاد ما و انسان و عبادت را برگزار می کند.
  آیت الله محمد باقر صدر  محمد باقر صدر
معاون وزیر علوم جان‌باختن دانشجویان و دانش‌آموختگان در حادثه سقوط هواپیما را تسلیت گفت
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / سیاسی
معاون وزیر علوم جان‌باختن دانشجویان و دانش‌آموختگان در حادثه سقوط هواپیما را تسلیت گفت
در پی درگذشت تعدادی از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها در جریان سقوط هواپیمای اوکراینی، غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری پیام تسلیت صادر کرد.
پیام تسلیت معاون وزیر علوم درپی سقوط هواپیمای حامل دانشجویان و دانش آموختگان
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / علمی و آموزشی
پیام تسلیت معاون وزیر علوم درپی سقوط هواپیمای حامل دانشجویان و دانش آموختگان
در پی درگذشت تعدادی از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه‌ها در جریان سقوط هواپیمای اوکراینی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری پیام تسلیت صادر کرد.
  معاونت فرهنگی وزارت علوم  سقوط هواپیمای اوکراینی  دانشجویان جان‌باخته پرواز کی‌یف
پیگیری دریافت سهمیه کاغذ و یارانه برای حمایت از نشریات دانشجویی
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / علمی و آموزشی
پیگیری دریافت سهمیه کاغذ و یارانه برای حمایت از نشریات دانشجویی
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از پیگیری دریافت سهمیه کاغذ و یارانه برای حمایت از نشریات دانشجویی خبر داد.
  محمدهادی عسکری  وزارت علوم تحقیقات و فناوری  نشریات دانشجویی
تاریخ به عنوان یک داده بزرگ؛ چگونه تحلیل‌های گذشته می‌تواند آینده را نجات دهد
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فناوری
تاریخ به عنوان یک داده بزرگ؛ چگونه تحلیل‌های گذشته می‌تواند آینده را نجات دهد
پیش‌بینی وقایع آینده شاید بزرگ‌ترین آرزوی علوم اجتماعی باشد. چیزی که تلاش برای رسیدن به آن تا به امروز چندان حاصلی نداشته و همین باعث شده تا بسیاری از پژوهشگران علوم تاریخی و اجتماعی از این آرزو دست بردارند.
  اجتماعی و سیاسی  جنگ جهانی دوم  سنا  مدرسه  نژادپرستی
تحلیل رویداد‌های اجتماعی و رفتار‌های سیاسی به کمک علوم شناختی
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / علمی و آموزشی
تحلیل رویداد‌های اجتماعی و رفتار‌های سیاسی به کمک علوم شناختی
عضو کمیته علمی کنفرانس علوم شناختی و رسانه خبرگزاری فارس گفت: درگیری‌های قومی، نژادی و مذهبی،‌ نقش رهبران اجتماعی و سیاسی و شخصیت آنها در رفتارهای سیاسی ـ اجتماعی با بهره‌گیری از علوم شناختی، عمیق‌تر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
ضرورت بهبود مستمر کیفیت فضای کالبدی دانشگاه‌ها
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / علمی و آموزشی
ضرورت بهبود مستمر کیفیت فضای کالبدی دانشگاه‌ها
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم بر ضرورت ضرورت بهبود مستمر کیفیت فضای کالبدی دانشگاه ها تاکید کرد و گفت:افزایش فردگرایی در جامعه امروزی اهمیت بیشتر محیط کالبدی در جهت نزدیک تر کردن افراد به یکدیگر و ایجاد تعاملات اجتماعی در فضاهای دانشگاهی را طلب می‌کند.
  فضای کالبدی دانشگاه ها  همایش ملی معماری فضاهای دانشگاهی  وزارت علوم
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
وجود ۲۵۰۰۰ نفر در لیست انتظار پیوند
سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب در کشور انجام شد و قلب مردی ۳۴ ساله که دچار مرگ مغزی شده بود، برای پیوند به بیماری ۵۰ ساله به تهران منتقل شد.به گزارش ایسنا، ‌سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب در کشور انجام شد که در این عملیات قلب مردی ۳۴ ساله که بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، به مردی ۵۰ ساله و نیازمند پیوند قلب، در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران پیوند شد.مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در این باره گفت: این سیزدهمین انتقال هوایی قلب بود که با موفقیت انجام شد. در عین حال، دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف در حال پیوستن به این اقدام هستند تا انتقال هوایی عضو در کشور نهادینه شود. تاکنون از استان‌های یزد، گیلان، بوشهر و تبریز انتقال هوایی عضو انجام شده است. از استان‌های …
رسالت علوم انسانی؛ توجیه گر خشونت یا مروج صلح ؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
رسالت علوم انسانی؛ توجیه گر خشونت یا مروج صلح ؟
علوم انسانی می تواند با استفاده از روش های،خود در تحقق صلح به مثابه ارزش غایی زندگی اجتماعی تلاش کند و مانع ایجاد خشونت در جامعه شود.
  علوم انسانی  مجتبی مقصودی  خشونت  ایران
تاریخ اروپایی اقتصاد
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
تاریخ اروپایی اقتصاد
متاسفانه واقعیتی که وجود دارد، این است که عموم کسانی که اقتصاد نخوانده‌اند نمی‌توانند تعامل خوبی با اقتصاددانان داشته باشند و قادر به پذیرفتن صحبت‌های آنان نیستند. از طرفی بسیاری از اقتصاددانان نیز از آنجا که غالبا با مدل‌سازی و ریاضیات سر و کار دارند، نظرات صاحب‌نظران دیگر رشته‌ها را به آسانی قبول نمی‌کنند. اقتصاددانان گاهی سوالاتی را مطرح می‌کنند یا درخصوص برخی مسائل چنان با تردید نگاه می‌کنند که نمی‌توان در دیگر افراد این قضیه را مشاهده کرد. اما کاپیتالیسم یا سرمایه‌داری موضوعی نبوده که تنها مخصوص اقتصاددانان باشد و فیلسوفان، سیاستمداران، شاعران و دانشمندان علوم اجتماعی درخصوص تاثیرات فرهنگی، اخلاقی و سیاسی سرمایه‌داری بحث داشته‌اند و ادعاهای آنها بسیار متنوع بوده است.
اولین جلسه کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / علمی و آموزشی
اولین جلسه کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد
اولین جلسه کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی و مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم برگزار شد.
  انقلاب اسلامی ایران  دهه فجر  وزارت علوم تحقیقات و فناوری
امروز کم‌انگیزشی فضاهای دانشجویی را تهدید می‌کند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / علمی و آموزشی
امروز کم‌انگیزشی فضاهای دانشجویی را تهدید می‌کند
معاون فرهنگی، دانشجویی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: امروز مشکلات فرهنگی از یک طرف و فضای کم انگیزشی و مبهم بودن آینده شغلی از طرف دیگر، فضاهای دانشجویی را تهدید می‌کند.
  استانی-علمی و آموزشی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد  دانشجو
بررسی نقش‌آفرینی و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / سیاسی
بررسی نقش‌آفرینی و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه
نشست استادان و نخبگان علوم اجتماعی با موضوع بررسی نقش‌آفرینی و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه از سوی پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد.
  قوه قضاییه
آمارهای نگران کننده از همدان
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / بهداشت و سلامت
آمارهای نگران کننده از همدان
فاطمه کاظمی _  همدان - خبرنگار  موقعیت جغرافیایی همدان و قرار گرفتن در فهرست استان‌های سردسیر کشور، از عواملی است که کارشناسان آن را به خلق افسرده مردم این استان مربوط می‌دانند. همدان حتی در میان استان‌هایی قرار دارد که آمار نزاع در میان آن‌ها بالاست و افزایش اقدام به خودکشی در میان مردم این استان، سبب نگرانی مسئولان و متولیان حوزه اجتماعی شده است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم ‌پزشکی استان همدان در این باره می‌گوید: به‌طورکلی آنچه در ارتباط با اختلال‌های روان‌پزشکی در استان همدان مشاهده می‌شود، …
اعتراضات از کجا آمد و به کجا می‌‌رود
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / سیاسی
اعتراضات از کجا آمد و به کجا می‌‌رود
گفت‌وگو و تحلیل درباره ریشه‌های اجتماعی و تاریخی حوادث آبان ماه همچنان در جریان است. آخرین آن‌ها، نشستی با عنوان «اعتراضات و ناآرامی‌های آبان‌ماه؛ ریشه‌ها و پیامدها» بود که به همت انجمن جامعه‌شناسی ایران و در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
هوش عاطفی، بحث جدی در برقراری روابط اجتماعی
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
هوش عاطفی، بحث جدی در برقراری روابط اجتماعی
به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی استان اردبیل، کارگاه آموزشی "روابط پسر و دختر و ازدواج" از سلسله کارگاه‌های روانشناسی و مهارت‌های اجتماعی شنبه هفتم دیماه در دانشکده علوم پزشکی برگزار شد.
  استانی-فرهنگی و هنری  هوش عاطفی  روابط اجتماعی
پلورالیسم ورزشی
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ورزشی
پلورالیسم ورزشی
کثرت‌گرایی یکی از پدیده‌های دو قرن اخیر است. در سال‌های اخیر و با شدت گرفتن ایده جهانی‌سازی، بسیاری از نظریه‌پردازان علوم اجتماعی توجه خود را دوباره به خرده‌فرهنگ‌ها معطوف کردند. پلورالیسم امروزه یکی از مظاهر عقل‌گرایی به حساب می‌آید. تعریف ساده کثرت‌گرایی این است که هر آدمی می‌تواند با حفظ عقاید و علایق شخصی‌اش و با وجود تفاوتش با دیگران در بستر جامعه قرار بگیرد و به رسمیت شناخته شود.
ایجاد سامانه یکپارچه اطلاعات کلیه دانشجویان کشور
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
ایجاد سامانه یکپارچه اطلاعات کلیه دانشجویان کشور
شفقنا- قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت از پیشنهاد ایجاد سامانه واحد برای دسترسی برخط به همه اطلاعات آموزشی پذیرفته شدگان و دانشجویان همه دانشگاه های کشور خبر داد. مهر نوشت: دکتر حمید اکبری درباره تصمیم کمیته نظارت بر فرایندها و رسیدگی به مطالبات اجتماعی حوزه آموزش علوم پزشکی گفت: پیشنهاد شده است یک سامانه واحد برای دسترسی برخط به […]
  اطلاعات کلیه دانشجویان کشور  دانشجویان کشور  سامانه یکپارچه
ضعف در خودآگاهی زمینه ساز بروز آسیب های روانی و اجتماعی
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
ضعف در خودآگاهی زمینه ساز بروز آسیب های روانی و اجتماعی
رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: کسب مهارت خودآگاهی یکی از فاکتورهای مهم در پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی است.
  استانی-اجتماعی  خودآگاهی  آسیب‌های روانی
ویدئو / دیدار با عزت‌الله فولادوند در تولد ۸۴ سالگی
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / فرهنگی و هنری
ویدئو / دیدار با عزت‌الله فولادوند در تولد ۸۴ سالگی
پنجم دی ۹۸، عزت‌الله فولادوند ۸۴ ساله شد. به همین بهانه نیکنام حسینی پور، مدیرعامل خانه کتاب به همراه تعدادی از خبرنگاران حوزه فرهنگ و کتاب به دیدار این مترجم و نویسنده پیشکسوت آثار فلسفی و علوم اجتماعی رفتند. فولادوند با ترجمه متون مهم و دشوار فلسفی و آرای کارل ریموند پوپر شناخته شده است. این مترجم و نویسنده در این دیدار با اهالی رسانه گپ و گفتی درباره اوضاع کتاب و نشر و ضعف ویراستاری داشت و از نابسامانی‌های موجود در این حوزه گلایه کرد. او همچنین درباره تاریخ، ادبیات، وضعیت جامعه کنونی ایران و همچنین زبان فارسی به عنوان عنصر مهم فرهنگ و ملیت ایرانی سخنانی را مطرح کرد.
بیانیه گام دوم انقلاب، منشور آینده انقلاب است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / ...
بیانیه گام دوم انقلاب، منشور آینده انقلاب است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان این‌که بیانیه گام دوم انقلاب، منشور آینده انقلاب است، گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب، مبانی معرفتی بسیاری وجود داشته و محتوای این بیانیه نیاز به تبیین علوم انسانی و اجتماعی دارد.
  استانی-اجتماعی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اقتصادی
«رضاآباد» با گردشگری متحول شد
رضاآبادی‌‌ها به ایل چوداری تعلق دارند، ایلی که سده‌‌ها قبل، از افغانستان به ایران آمدند و در توران که این روزها به نام پارک ملی توران شناخته می‌شود و در نزدیکی شهر شاهرود است،‌ بار از قاطرهایشان برداشتند. روستا سال‌‌ها بعد شکل گرفت، زمانی که بحران بی‌آبی خودش را نشان داد و‌ رضاآبادی‌‌ها دست از کوچ کشیدند. آنها گوسفندهایشان را فروختند و شتر را جایگزین کردند. رمل‌‌های کنار روستا آرام آرام خودشان را به سمت خانه‌‌های گنبدی رضاآباد می‌کشیدند‌، بنابراین مسوولان با این توجیه که سال‌‌های بعد روستا ممکن است زیر آن همه شن مدفون شود به فکر جابه‌جا کردن روستا افتادند، در نتیجه ایل چاره ای نداشت جز اینکه جایش را عوض کند. در آن سال‌‌ها اندک کسانی بودند که گذرشان به رضاآباد می‌افتاد‌. این گروه را بیشتر دانشجویان …
برنامه های دانشگاهی دارای پیوست حقوق شهروندی می شوند
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ...
برنامه های دانشگاهی دارای پیوست حقوق شهروندی می شوند
شفقنا- دستیار وزیر علوم در امور حقوق شهروندی از ابلاغ پیوست حقوق شهروندی برای تمام همایش‌ها، انتخاب آثار و فراخوان‌ مقالات یا سایر برنامه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی توسط وزیر علوم خبر داد. مهر نوشت: فریدون جعفری  با اشاره به مصداق هایی از پیوست حقوق شهروندی در فعالیت های علمی، فرهنگی و اجتماعی گفت که موضوعی که اخیراً مطرح […]
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ...
تصویب افزوده شدن 10 مناسبت به تقویم رسمی کشور
رئیس‌جمهوری با بیان این‌که جذب و تحمل بالای مسلمانان موجب تشکیل تمدن اسلامی شد، گفت: فرهنگ و تمدن اسلامی یک مزیت بسیار ارزشمند است که متاسفانه از آن به خوبی استفاده نکرده‌ایم و استفاده مناسب از این ظرفیت ضروری است.به گزارش ایسنا، حسن روحانی عصر سه شنبه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه گزارش کمیته فرهنگ و تمدن اسلامی از سوی دبیر این کمیته، طی سخنانی تاکید کرد: مهم است که در شرایط امروز، هویت ایرانی و اسلامی را از این طریق احیا و روحیه اعتماد را در نسل جوان جامعه برای پیشرفت کشور تقویت کنیم.وی با بیان این‌که «علت تشکیل تمدن اسلامی قدرت جذب و تحمل بالای مسلمانان بود»، اظهار کرد: جهان اسلام همه آنچه را در کل جهان وجود داشت با قدرت جذب بالای خود جمع کرد، پرورش و توسعه داد و با افزودن …
وقتی قانون راه را بر خدمات‌تخصصی می‌بندد!/پایان سریال دنباله‌دار بدهی‌های تامین‌اجتماعی باتهاتر
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / بهداشت و سلامت
وقتی قانون راه را بر خدمات‌تخصصی می‌بندد!/پایان سریال دنباله‌دار بدهی‌های تامین‌اجتماعی باتهاتر
مدیریت درمان تامین اجتماعی استان سمنان منع همکاری پزشکان متخصص دانشگاه‌های علوم پزشکی در مراکز درمانی وابسته به تامین اجتماعی را به زیان مردم ارزیابی کرد و خواستار برداشتن منع قانونی خدمت همزمان پزشکان متخصص این دانشگاه در مراکز درمانی دیگر شد.
  استانی-اجتماعی  تامین اجتماعی  استان سمنان
تسویه مطالبات معوق بیمارستانها توسط تامین‌اجتماعی
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / بهداشت و سلامت
تسویه مطالبات معوق بیمارستانها توسط تامین‌اجتماعی
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی گفت: در سال جاری ۱۵ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان به مراکز درمانی طرف قرارداد با این سازمان پرداخت شده است که ۸۲۰۰ میلیارد تومان آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی بوده است.
  سازمان تامین اجتماعی  _بیمه  _بیمارستان
امسال 8200 میلیارد تومان به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت شد/ پرداخت مطالبات جاری و تسویه مطالبات معوق درحال انجام است
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اجتماعی
امسال 8200 میلیارد تومان به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت شد/ پرداخت مطالبات جاری و تسویه مطالبات معوق درحال انجام است
ایلنا: مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی گفت: در سال جاری 15 هزار و 250 میلیارد تومان به مراکز درمانی طرف قرارداد با این سازمان پرداخت شده است که 8200…
مطالبات معوق تامین اجتماعی منظم پرداخت می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اجتماعی
مطالبات معوق تامین اجتماعی منظم پرداخت می‌شود
تهران - ایرنا - مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی از پرداخت ۱۵ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان به مراکز درمانی طرف قرارداد با این سازمان خبر داد و گفت: ۸۲۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ به دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص یافته است.
  تامین اجتماعی  بدهی  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
پرداخت ۸۲۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های علوم پزشکی
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / بهداشت و سلامت
پرداخت ۸۲۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های علوم پزشکی
مدیرکل درمان غیرمستقیم تأمین اجتماعی گفت: در سال جاری ۱۵ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان به مراکز درمانی طرف قرارداد پرداخت شده است که ۸۲۰۰ میلیارد تومان آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی بوده است.
  سازمان تامین اجتماعی  بیمه  خدمات درمانی
قدرت نرم سرزمین پاندا پس از 40 سال
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۱۰-۰۲ / اقتصادی
قدرت نرم سرزمین پاندا پس از 40 سال
در سال 2003 کتابی در امریکا منتشر شد که عنوان آن «قدرت نرم» بود. نویسنده این کتاب جوزف نای استاد علوم سیاسی دانشگاه‌های امریکا بود. نویسنده کتاب معتقد بود که دیگر استفاده از قدرت سخت مانند قدرت نظامی و تحریم‌ها و غیره برای نفوذ در کشورهای دیگر گذشته و کشورها و دولتمردان جهان برای نفوذ خود در کشورها باید به قدرت نرم که نفوذ فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی است روی بیاورند.
حضور بانوان در حوزه آموزش عالی مورد توجه وزارت علوم است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سیاسی
حضور بانوان در حوزه آموزش عالی مورد توجه وزارت علوم است
وزیر علوم و تحقیقات تاکید کرد که همواره در جمهوری اسلامی برای احقاق حقوق اجتماعی و حفظ جایگاه بانوان به عنوان فردی از جامعه تلاش شده و در حوزه آموزش عالی نیز مورد توجه است.
  وزیر علوم
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی ابقا شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / علمی و آموزشی
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی ابقا شد
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر حسین میرزایی را به مدت چهار سال در سمت ریاست پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی ابقا کرد.
  پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
آموزش فن بیان و مهارت برقراری ارتباط موثر
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / ...
آموزش فن بیان و مهارت برقراری ارتباط موثر
کانون دانشجویی علوم اجتماعی دانشگاه امیرکبیر کلاس کارگاهی و گروهی آموزش فن بیان و مهارت برقراری ارتباط موثر را برگزار می‌کند.
  فن بیان  باشگاه دانشجویان ایسنا
جنگ‌های شناختی و تغییر باورها با غفلت از علوم شناختی/ نیازمند مدیریت محتوا در رسانه‌ها هستیم
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / علمی و آموزشی
جنگ‌های شناختی و تغییر باورها با غفلت از علوم شناختی/ نیازمند مدیریت محتوا در رسانه‌ها هستیم
عضو نخستین کمیته علمی کنفرانس علوم شناختی و رسانه گفت: علوم شناختی در بسیاری از موارد رفتار انسان‌ها را در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌هایی مانند تلویزیون و رادیو پیش‌بینی می‌کند. در جنگ شناختی خبره‌های جامعه را هدف قرار می‌دهند چراکه می‌خواهند هنجار‌ها، باور‌ها، رفتار‌ها و نگرش‌ها را از راه مدیریت ادراک، برداشت و تلقی تغییر دهند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ...
پس از انتصاب فروغی به عنوان رئیس شورای تخصصی ورزش سازمان صداوسیما، برنامه‌های ورزشی چگونه خواهند بود؟
حمله گازانبری فروغی به عادلفاطمه امین‌الرعایادیگر بسیاری نام علی فروغی را شنیده‌اند، البته نه به واسطه عملکرد بسیار خوبش، بلکه به‌ خاطر تعطیل کردن برنامه محبوب ورزشی «90». حالا او پست جدیدی در صدا‌و‌سیما گرفته که برای بسیاری از ورزش‌دوستان تعجب بر‌انگیز است: «رئیس شورای تخصصی ورزش سازمان صداوسیما»!هنوز بسیاری از هواداران برنامه فردوسی‌پور از تعطیلی برنامه «90» به مدیر شبکه سه سیما انتقاد می‌کنند. در این شرایط چند روز پیش فروغی طی حکمی از سوی عبدالعلی علی‌عسکری، رئیس صدا‌و‌سیما، به عنوان رئیس شورای تخصصی ورزش سازمان صداوسیما منصوب شد. شاید قبل از هر اظهار نظری بهتر باشد به کارنامه فروغی نگاهی بیندازیم.علی فروغی، متولد 1367 در تهران است. او در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته حقوق عمومی از …
با پژوهشگران مهربان باشیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / سیاسی
با پژوهشگران مهربان باشیم
تهران- ایرنا- فرارسیدن هفته پژوهش و همزمانی با سالروز علوم اجتماعی فرصت مغتنمی است برای اینکه درباره اهمیت کار پژوهش و نقشی که پژوهشگران در توسعه‌ی جامعه ایفا می‌کنند سخن بگوییم.
  آسیب های اجتماعی  کامیل احمدی  هفته پژوهش  پژوهشگر  جامعه  علوم اجتماعی
پژوهشگر چینی: سفر روحانی به ژاپن روابط اقتصادی دو کشور را تقویت می کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / سیاسی
پژوهشگر چینی: سفر روحانی به ژاپن روابط اقتصادی دو کشور را تقویت می کند
پکن- ایرنا- محقق و پژوهشگر آکادمی علوم اجتماعی چین با اشاره به سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران به ژاپن گفت سفر روحانی به ژاپن، روابط اقتصادی دو کشور را تقویت کرده و به ایران در مقابله با فشارهای ایالات متحده کمک می کند.
  توکیو  ژاپن  ایالات متحده آمریکا  حسن روحانی  ایران  زنگ دیپلماسی در شرق
تامین اجتماعی لطف نیست؛ تکلیف دولت است
روزنامه توسعه ایرانی / ۱۳۹۸-۰۹-۲۷ / اجتماعی
تامین اجتماعی لطف نیست؛ تکلیف دولت است
«علی حیدری» در همایش تأمین اجتماعی و حقوق شهروندی که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه براساس اصول قانون اساسی کشور، تأمین اجتماعی وظیفه حاکمیت و حق مردم است؛ یادآور شد: تأمین اجتماعی در تحقق حقوق شهروندی در طول زندگی آدمی و شرایط متعددی که در ادوار مختلف تجربه می‌شود، بسیار حائز اهمیت است و نظام تأمین اجتماعی باید حداقل حقوق فردی و اجتماعی را برای همه آحاد جامعه فراهم کند.
موسیقی اصیل ایرانی موجب ترویج ارزش‌های اخلاقی در فضای دانشگاهی می‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / علمی و آموزشی
موسیقی اصیل ایرانی موجب ترویج ارزش‌های اخلاقی در فضای دانشگاهی می‌شود
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ضمن قدردانی از شرکت کنندگان و دست اندرکاران جشنواره ملی رفاقتی موسیقی، این جشنواره را را حاصل تلاش استادان، هنرمندان و فعالان فرهنگی ای دانست که قصد دارند با بهره گیری از آموزه های موسیقی اصیل ایرانی، ارزش های اخلاقی جامعه را در فضای دانشگاهی ترویج نموده و بازتولید نشاط، امید و سرزندگی را صورت دهند.
  موسیقی  وزارت علوم  نشاط فضای دانشگاه ها
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ...
در‌پی قانون جدید دولت هند، هزاران دانشجوی مسلمان در شهرهای مختلف دست به تظاهرات زدند
جنجال ملی‌گرایی مودیگروه ایران و جهان - دولت هند اکنون با اعتراضات شدید به واسطه تصویب لایحه‌ای مواجه است که از آن به عنوان قانون ضد مسلمانان یاد می‌شود؛ امری که تاکنون علاوه بر کشته شدن 6 دانشجو، ده‌ها زخمی و بازداشتی نیز در‌بر داشته است.این دانشجویان در شهرهای مختلف هند در اعتراض به لایحه اعطای تابیعت به برخی غیرمسلمانان که به طور غیرقانونی وارد کشور شده‌اند به خیابان‌ها آمده‌اند. دانشگاه اسلامی جامیا میلیا واقع در دهلی‌نو روز یکشنبه عرصه تظاهرات گسترده دانشجویان این دانشگاه علیه مصوبه مورد حمایت دولت ملی‌گرای نارندرا مودی بود؛ تظاهراتی که با ورود پلیس به محوطه دانشگاه به خشونت کشیده شد و در جریان آن حداقل ۱۰۰ دانشجو زخمی و تعدادی از آنها نیز بازداشت شدند. در رخدادی مشابه، اعتراض دانشجویان …
خانیکی: پرداختن رسانه‌ها به سیاست، هزینه دارد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / فرهنگی و هنری
خانیکی: پرداختن رسانه‌ها به سیاست، هزینه دارد
تهران- ایرنا- استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: پرهزینه‌ترین و پرمخاطره‌ترین بخشی که رسانه‌ها می‌خواهند به آن ورود کنند، ‌سیاست است تا کمتر به این موضوع پرداخته و ابهام و سردرگمی بین سیاست و رسانه سبب شود رویارویی در خور توجهی نبینیم.
  دانشگاه علامه طباطبایی  هادی خانیکی  رسانه  کتاب  علوم اجتماعی
نشست «سیاستمدار و دانشمند» برگزار می‌شود
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / فرهنگی و هنری
نشست «سیاستمدار و دانشمند» برگزار می‌شود
ایلنا: نشست «سیاستمدار و دانشمند» با سخنرانی حجت‌الاسلام پارسانیا برگزار می‌شود.
  دانشگاه تهران  سیاست  هفته پژوهش  دانشکده علوم اجتماعی  ماکس وبر  سیاست هم چون یک حرفه  پارسانیا  سیاستمدار و دانش مند
دیدگاه وزیر علوم درباره دانشگاه نسل چهارم + ویدیو
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
دیدگاه وزیر علوم درباره دانشگاه نسل چهارم + ویدیو
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: ورود دانشگاه‌های ما به مبحث آسیب‌های اجتماعی در مناطق مختلف کشور، ارائه راهکار و قرار گرفتن در کنار مسؤولان برای کمک به حل مسائل ، مدلی از دانشگاه‌های جامعه‌محور است.
  استانی-علمی و آموزشی  دانشگاه نسل چهارم  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
ویدئو / معرفی محصولات مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / علمی و آموزشی
ویدئو / معرفی محصولات مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
آذرماه در بازدید و گپ و گفت با برخی اعضای مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، خبرنگاران ایسنا با دانشجویان و مخترعانی هم‌صحبت شدند که با استفاده از توان علمی و بر پایه تحقیقات خود، ابزارهایی را ساخته یا توسعه داده‌اند که می‌تواند به کمک فناوری، بخشی از سهم معلولان از زندگی عادی، همچون کار با رایانه یا شبکه‌های اجتماعی را به آن‌ها بازگرداند. در این ویدئو با گزیده‌ای از این دستاوردها آشنا خواهید شد.
  دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی  طب فیزیکی و توانبخشی  اختراعات
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
فراخوان مقاله پنجمین کنگره «نقش خدمات حمایتی در توانمند‏سازی کودکان مبتلا به سرطان»
مهلت ارسال مقاله به پنجمین کنگره «نقش خدمات حمایتی در توانمندسازی کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌ آنها» که توسط موسسه خیریه محک برگزار می‌شود تا 10دی اعلام شد.به گزارش روابط‏عمومی موسسه خیریه محک، کنگره «نقش خدمات حمایتی در توانمندسازی کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌ آنها» 7 و 8 اسفند در محورهای ارائه خدمات حمایتی به کودک و مراقبین (خانواده و تیم درمان) در فرآیند درمان سرطان کودک در مراحل تشخیص، سیر درمان، پیگیری و بازگشت به زندگی عادی، تسکین‌های قبل از سوگ، سوگ و پس از سوگ، نقش فعالیت‌های داوطلبانه در مداخلات مددکاری اجتماعی و روان‏شناختی، اولویت‌بندی منابع خدمات حمایتی مبتنی بر شاخص‌های اثر‌بخشی، حقوق بیمار و مراقبین ایشان و مراقبت از مراقبت‌کنندگان برگزار خواهد شد. مددکاران اجتماعی، روان‌شناسان …
برگزاری دومین جشنواره رویش در دانشگاه شهید چمران اهواز
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / ...
برگزاری دومین جشنواره رویش در دانشگاه شهید چمران اهواز
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: دومین جشنواره درون دانشگاهی رویش از ۲۴ آذر آغاز و تا ۲۶ آذر در سرسرای دانشکده علوم برگزار می‌شود.
  استانی-علمی و آموزشی  علمی و آموزشی-خوزستان  جشنواره رویش
چرا مردم ایران مهاجرت می‌کنند؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / ...
چرا مردم ایران مهاجرت می‌کنند؟
عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران گفت: براساس داده‌های پیمایش مقطعی، نزدیک به نیمی از جمعیت ایران تمایل به مهاجرت دارند.
  استانی-علمی و آموزشی  مهاجرت
تشکیل مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی و هنری در دانشگاه‌ها
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / علمی و آموزشی
تشکیل مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی و هنری در دانشگاه‌ها
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از بازنگری آیین‌نامه کانون‌های…
  کانون های فرهنگی دانشجویی  وزارت علوم  بازنگری آیین نامه های دانشجویی
شاخصه بالندگی یک دانشگاه وجود کرسی آزاداندیشی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / دانشگاه/آموزش‌وپروش
شاخصه بالندگی یک دانشگاه وجود کرسی آزاداندیشی است
مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و تحقیقات فناوری گفت: کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه‌پردازی از شاخص‌های مهم بالندگی یک دانشگاه است.
  وزارت علوم تحقیقات و فناوری  غلامرضا غفاری  خراسان رضوی  دانشگاه فردوسی مشهد  شورای عالی انقلاب فرهنگی
اگر نمی توانیم حرف خوب بزنیم، حداقل تمرین سکوت کنیم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / ...
اگر نمی توانیم حرف خوب بزنیم، حداقل تمرین سکوت کنیم
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اینکه اگر نمی‌توانیم حرف خوب بزنیم، حداقل تمرین سکوت کنیم، گفت: الان، تمامی سرمایه اجتماعی خود را با تهمت زنی عده‌ای افراد ناهنجار در جامعه از دست داده‌ایم که سعی دارند نظام را زیر سوال ببرند.
  استانی-اجتماعی  دانشگاه علوم پزشکی تبریز
معرفی خانواده ربات‌های اجتماعی ایرانی و تقدیر از ۱۰ مقاله برتر فصلنامه آموزش مهندسی ایران
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / علمی و آموزشی
معرفی خانواده ربات‌های اجتماعی ایرانی و تقدیر از ۱۰ مقاله برتر فصلنامه آموزش مهندسی ایران
معرفی خانواده ربات‌های اجتماعی ایرانی و تقدیر از ۱۰ مقاله برتر فصلنامه آموزش مهندسی ایران در جلسه شورای همگانی گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم برگزار شد.
  فرهنگستان علوم
همایش سالمندان و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار در دانشگاه آزاد برگزار می‌شود
زومیت / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / فناوری
همایش سالمندان و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار در دانشگاه آزاد برگزار می‌شود
دومین همایش از سلسله همایش‌های پیش‌کمپ کارآفرینی اجتماعی با عنوان «سالمندان و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود.
سپنجی: بحث محیط زیست در جامعه به یک گفتمان اصلی تبدیل نشده است
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / ...
سپنجی: بحث محیط زیست در جامعه به یک گفتمان اصلی تبدیل نشده است
شفقنا رسانه- نشست تخصصی 《روزنامه نگاری محیط زیست، زوایا و ابعاد پیدا و پنهان》 روز دوشنبه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با سخنرانی امیر عبدالرضا سپنجی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، احسان محمدی روزنامه نگار و عضو فعال شبکه های اجتماعی و اسدالله افلاکی روزنامه نگار پیشکسوت محیط زیست برگزار شد. به گزارش شفقنا […]
نگاهی به کتاب «مبانی جامعه‌شناسی؛ مفاهیم و گزاره‌های پایه» 
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / ...
نگاهی به کتاب «مبانی جامعه‌شناسی؛ مفاهیم و گزاره‌های پایه» 
این کتاب را ؛ جامعه‌شناس، فعّال اجتماعی و عضو هیات‌ علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری احمد فرزانه، مهدیه باقری و سیده شیوا محمدی تصنیف کرده است.
  استانی-فرهنگی و هنری  مشهد  کتاب  کتابخوانی  جامعه شناسی  جامعه‌شناس  غلامرضا صدیق اورعی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / ...
طرح پویش «سـرسـبـزتـر» اجرا شد
طرح پویش «سرسبزتر» با همکاری انجمن علمی علوم و مهندسی شیلات دانشگاه تربیت مدرس و اداره آموزش و پرورش استان مازندران با هدف افزایش آگاهی اجتماعی در ارتباط با منابع طبیعی کشور و معرفی توانمندی‌های دانشکده در سطح دبیرستان‌های منطقه برگزار شد.
  باشگاه دانشجویان ایسنا  دانشگاه تربیت مدرس
معترضان به گرانی بنزین به کدام کاندیدا رای داده بودند؟ / چرا نظام باید منتظر موج بعدی اعتراضات باشد؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / سیاسی
معترضان به گرانی بنزین به کدام کاندیدا رای داده بودند؟ / چرا نظام باید منتظر موج بعدی اعتراضات باشد؟
محمدعلی کدیور استاد علوم اجتماعی و مطالعات بین الملل کالج بوستون به همراه دو پژوهشگر دیگر، اعتراضات مردم ایران علیه گرانی بنزین در آبان ماه امسال را مورد بررسی قرار داده و به نتایج جالب توجهی دست پیدا کرده اند.
  رویداد24  فارین افیر  اعتراضات آبان ماه  اعتراض به گرانی بنزین  اعتراضات سراسری
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت علوم و پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / اجتماعی
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت علوم و پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا
ایلنا: به مناسبت روز دانشجو، تفاهم نامه همکاری در حوزه پیشگیری و مبارزه با اعتیاد توسط رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،…
  پلیس مبارزه با مواد مخدر  رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر  علوم تحقیقات و فناوری  معاون فرهنگی و اجتماعی  وزارت علوم
چگونه بازی‌ها بر فرهنگ روزمره و اخلاقیات اجتماعی تاثیر می‌گذارند؟
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / فرهنگی و هنری
چگونه بازی‌ها بر فرهنگ روزمره و اخلاقیات اجتماعی تاثیر می‌گذارند؟
بازی‌ها توانایی تحول فرهنگ و اخلاقیات اجتماعی در دوران معاصر را دارند، این تحولات مخصوصا در میان نسل جدید و جوانان به راحتی قابل تشخیص است.
  علوم اجتماعی  بازی رایانه ای ایرانی  بازی های رایانه ای
کلینیک‌ها معتاد را مشتری می بینند
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / بهداشت و سلامت
کلینیک‌ها معتاد را مشتری می بینند
نشست احساسات و روند ابژه‌سازی معتاد در دانشکده علوم اجتماعی با حضورجمعی ازاستادان دانشگاه و فعالان اجتماعی در حوزه اعتیاد در دانشگاه تهران برگزار شد. مهناز علیزاده، جامعه شناس و محقق اعتیاد در این نشست با بیان اینکه گفتمان‌های مسلط بر اعتیاد ایران از سال 1357 تاکنون به چند دسته تقسیم می‌شوند، توضیح داد: در سال‌های 1358 تا 1364 اعتیاد نوعی رفتار ضد انقلابی تصور می‌شد که استعمارگران برای نابودی اسلام و انقلاب اسلامی از آن حمایت می‌کنند.
نشست "مارکس و مسئله علوم اجتماعی ایران" برگزار می‌شود
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / فرهنگی و هنری
نشست "مارکس و مسئله علوم اجتماعی ایران" برگزار می‌شود
ایلنا: نشست "مارکس و مسئله علوم اجتماعی ایران" در دانشکده علوم اجتماعی تهران برگزار می‌شود.
  دانشگاه تهران  چاووشی  دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران  مارکس  علوم اجتماعی  مسئله علوم اجتماعی  محمد تقی چاوشی