چهارشنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۹ / 20 January, 2021
علوم عقلی
بصیرت آیت‌الله مصباح یزدی مثال‌زدنی است
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / حوزه علمیه / محمدتقی مصباح یزدی / یزد
بصیرت آیت‌الله مصباح یزدی مثال‌زدنی است
یزد- ایرنا- مسوول مرکز پژوهشی دایره‌المعارف علوم عقلی اسلامی وابسته به موسسه آموزشی پژوهشی امام‌خمینی (ره) گفت: اوج اخلاص، بصیرت و روحیه ولایتمداری مرحوم آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی مثال‌زدنی است .
آیت‌الله مصباح دیده‌بان اعتقادی بود
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / حوزه علمیه / محمدتقی مصباح یزدی / اختصاصی ایرنا / فلسفه / امام خمینی(ره) / اخلاق / در سوگ آیت الله مصباح یزدی
آیت‌الله مصباح دیده‌بان اعتقادی بود
تهران- ایرنا- مسئول مرکز پژوهشی دائره‌المعارف علوم عقلی اسلامی از مرحوم آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی به عنوان دیده‌بان اعتقادی یاد کرد که به مقابله با عقاید انحرافی پرداخت.
آیت الله مصباح یزدی در علوم عقلی و معارف اسلامی آثار ارزنده ای دارد
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / حوزه علمیه / محمدتقی مصباح یزدی / قم / آیت الله العظمی سبحانی / در سوگ آیت الله مصباح یزدی
آیت الله مصباح یزدی در علوم عقلی و معارف اسلامی آثار ارزنده ای دارد
قم - ایرنا - آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در پیامی به مناسبت رحلت آیت الله مصباح یزدی گفت:‌ فقید سعید در طول اقامت خود در قم مبدأ آثاری بود؛ در علوم عقلی و معارف اسلامی آثار ارزنده ای دارد و گروه زیادی را تربیت نموده و گروهی را با معارف اسلامی آشنا ساخت.
سید مرتضی، نقطه اوج عقل‌گرایی در تفکر شیعی است
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / رسول جعفریان / عقلانیت / علوم عقلی
سید مرتضی، نقطه اوج عقل‌گرایی در تفکر شیعی است
سید مرتضی، نقطه اوج عقل‌گرایی در تفکر شیعی است، به طوری که بسیاری از آرا او متمایز از پیشینیان بود و بعد از او هم، برخی از آنها به فراموشی سپرده شده و کنار گذاشته شد.
نقش دلیل عقلی در تحقق ایمان بررسی می‌شود
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی / فلسفه دین / علوم عقلی
نقش دلیل عقلی در تحقق ایمان بررسی می‌شود
نشست بررسی نقش دلیل عقلی در تحقق ایمان با ارائه حجت‌الاسلام علیرضا کرمانی عصر امروز ۸ دی ماه برگزار می‌شود.
فیلسوف کسی است که توحیدی و خدامحور باشد
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / مجمع عالی حکمت اسلامی / آیت الله جوادی ‌آملی / علوم عقلی
فیلسوف کسی است که توحیدی و خدامحور باشد
آیت الله جوادی آملی گفت: ما اگر توانستیم به مرحله شناخت برسیم می توانیم خود را فیلسوف بدانیم، فیلسوف کسی است که توحیدی و خدامحور باشد.
یازدهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی فردا برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / مجمع عالی حکمت اسلامی / آیت الله جوادی ‌آملی / علوم عقلی / علامه طباطبایی
یازدهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی فردا برگزار می‌شود
یازدهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی فردا با سخنرانی آیت الله جوادی آملی به صورت مجازی برگزار می‌شود.
نقش عقل و وحی در اجتماع از دیدگاه علامه طباطبایی
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / علامه طباطبایی / تفسیر المیزان / علوم عقلی
نقش عقل و وحی در اجتماع از دیدگاه علامه طباطبایی
علامه طباطبایی حجیت عقل را برای تمام و کمال بودن سوال و جواب از انسان کافی ندانسته و هدایت عقل به سوی سعادت و حتی اجتماع تعاونی را غیر ممکن شمرده و هادی آدمیان به سوی سعادت را وحی می دانند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
نکوداشت پرویز ضیاء شهابی در چامه
سیزدهمین شماره از دوماهنامه ادبی چامه با موضوع جشن‌نامه دکتر پرویز ضیاء شهابی، منتشر شد.  پرویز ضیاء شهابی، متولد 1322 کرمان، استاد و پژوهشگر کمتر آشنا و فرهیخته فلسفه است که در میان اهالی فلسفه به واسطه دقت و عمق و دانش ژرفش از مباحث فلسفی و حکمی شناخته شده و از مترجمان و شارحان جدی اندیشه‌های مارتین هایدگر، اندیشمند معاصر آلمانی به شمار می‌رود.  در این مجله به مناسبت نکوداشت شخصیت و آثار دکتر ضیاء شهابی‌ شماری از اساتید نام‌آشنای فلسفه در ایران ازجمله رضا داوری اردکانی، غلامحسین ابراهیمی دینانی، هادی عالم‌زاده، مالک حسینی، بهمن پازوکی، شمس‌الملوک مصطفوی، محسن کرمی، محمد زارع شیرین کندی و... مطالبی در قالب یادداشت، گفت‌وگو و مقاله ارایه کرده‌اند.  یکی …
درباره آیت‌الله عبدالکریم زنجانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / دانشنامه / قم / اختصاصی ایرنا / امام خمینی(ره)
درباره آیت‌الله عبدالکریم زنجانی
تهران- ایرنا- آیت‌الله شیخ عبدالکریم زنجانی که به فیلسوف شرق مشهور است از جمله شخصیت‌های برجسته حوزوی به شمار می‌رفت که به موضوع وحدت میان مذاهب اهتمام ویژه داشت، دروس الفلسفه مهمترین اثر این اندیشمند در زمینه فلسفه و علوم عقلی محسوب می‌شود.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
مدرسه علمیه عباسقلی خان
"مدرسه علمیه عالی عباسقلی‌خان شاملو" معروف به مدرسه "عباسقلی‌خان" مربوط به سده ۱۱ ه.ق است، که توسط عباسقلی‌خان بیگلربیگی در سال ۱۰۷۷ ه.ق ساخته شده و نام سازنده در کتیبه سردر ورودی مدرسه ذکر شده‌است. این اثر در سال ۱۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این مدرسه، امروزه از مدارس حوزه علمیه مشهد است و در ابتدای خیابان نواب صفوی، و در 500 متری حرم رضوی قرار دارد. بر اساس معماری دوران صفوی این مدرسه نیز به صورت چهار ایوانی ساخته شده و دارای دوطبقه است. فضای کلی این مدرسه مستطیل است که دور تا دور ساختمان، حجره‌هایی برای سکونت طلاب قرار دارد. در گذشته بیش از 90 حجره داشته و این حجره ها رو به روی هم بوده که در گذر زمان این تعداد حجره ها کاهش یافته و در حال حاضر دارای 80 حجره است. غرفه‌ای …
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
رهبر انقلاب درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین تسخیری را تسلیت گفتند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم مجاهد و زبان گویای اسلام و تشیع حجت‌الاسلام والمسلمین تسخیری را تسلیت گفتند.در متن پیام رهبر انقلاب اسلامی آمده است: «بسم‫الله الرحمن الرحیم؛ با تاثر و تاسف اطلاع یافتیم که عالم مجاهد و زبان گویای اسلام و تشیع جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمدعلی تسخیری رحمت‫الله‌علیه دارفانی را وداع گفته است. کارنامه‌ این مرد نستوه و خستگی‌ناپذیر در انواع خدمات برجسته در مجامع جهانیِ اسلامی حقاً درخشان است. عزم راسخ و دل پرانگیزه‌ ایشان حتی بر ناتوانی‌های جسمانی در چند سال اخیر فائق می‌آمد و حضور موثر و برکت وی را در هر نقطه‌ لازم و مفید استمرار می‌بخشید. مسئولیت‫ها و خدمات ایشان در داخل کشور نیز فصل جداگانه و ارزشمندی از تلاش‌های این روحانی فاضل و متعهد …
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / دانشگاه آزاد اسلامی / فلسفه
اعطای تسهیلات برای جذب دانشجویان در مقاطع مختلف رشته‌ فلسفه
در سومین جلسه گروه تخصصی فلسفه دفتر مطالعات، برنامه‌ریزی و تعالی علوم عقلی و الهیات مرکز مطالعات، برنامه‌ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد مطرح شد که تسهیلات برای جذب دانشجویان در مقاطع مختلف رشته‌ فلسفه دانشگاه آزاد اعطا شود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳
آیت‌الله غروی: باید از نوآوری‌های علامه طباطبایی در علوم عقلی استفاده کنیم/ راز موفقیت علامه
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: بسیاری از معارف بلند ما باید بر اساس مبانی عقلی تبیین شود و باید از نوآوری‌های علامه طباطبایی در علوم عقلی استفاده کنیم.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳
سالگرد علامه طباطبایی در قم برگزار می شود
شفقنا-سی و هشتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی با سخنرانی سه تن از مراجع عظام تقلید در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار می شود. به گزارش شفقناقم، مرتضى نجفى قدسى مدیر دارالقرآن علامه طباطبایى اظهار داشت: اولین برنامه شامگاه چهارشنبه بیست و دوم آبان ماه و با همکاری مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود که در این مراسم اساتید علوم عقلی […]
۱۳۹۸/۰۵/۰۷
حضرت آیت الله جوادی آملی: عقل وحیانی بیشترین خضوع و خشوع را در مقابل قرآن و وحی دارد
شفقنا-در پی سفر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به شهر مشهد، مراسم دیدار نخبگان و اساتید علوم عقلی خراسان با ایشان با همکاری مجمع عالی حکمت اسلامی شعبه مشهد و مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان در محل مدرسه تخصصی قرآن و عترت مشهد برگزار شد. به گزارش شفقنا، آیت الله جوادی آملی در این مراسم در سخنانی در تبیین […]
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •