چهارشنبه, ۹ مهر, ۱۳۹۹ / 30 September, 2020
قلعه پرتغالی ها
تمام قد از مرمت اضطراری قلعه پرتغالی های هرمز دفاع می کنم/مانع ریزش اثر مهمی شدیم
۵ ساعت قبل / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - هرمزگان / قلعه پرتغالی ها
تمام قد از مرمت اضطراری قلعه پرتغالی های هرمز دفاع می کنم/مانع ریزش اثر مهمی شدیم
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان با بیان اینکه آوردن سنگ از پرتغال برای مرمت قلعه پرتغالی های جزیر هرمز در شرایط فعلی غیرممکن است، تصریح کرد: در مرمت اضطراری از سنگ های کوه جزیره هرمز استفاده شد و تمامی مصالح بکار رفته از خود جزیره هرمز و بکار رفته در خود قلعه پرتغالی هاست.
مرمت قلعه پرتغالی های هرمز، خوب یا بد
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
مرمت قلعه پرتغالی های هرمز، خوب یا بد
بندرعباس- ایرنا-آثار و بناهای به جا مانده از دوران های گذشته به عنوان میراث فرهنگی و داشته های یک ملت محسوب می شوند هرچند این داشته ها مثل قلعه پرتغالی های هرمز یاد آور حضور استعمار باشد و برای حفظ ، حراست و مرمت اینگونه آثار حتی حسایست ها و نگرانی هایی هم بوجود آید.
۶ دلیل برای ملی بودن کاخ ثابت/ سیمانی شدن قلعه پرتغالی ها
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / ولی تیموری / سازمان میراث فرهنگی و گردشگری / کاخ ثابت پاسال
۶ دلیل برای ملی بودن کاخ ثابت/ سیمانی شدن قلعه پرتغالی ها
صدور مجوز گردشگری کشاورزی، اعلام مفقودی اثری از آلبوم خانه کاخ گلستان و مرمت های ناصحیح قلعه پرتغالی ها از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
درخواست مردم هرمز از مونسان برای نجات قلعه پرتغالی‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / قلعه پرتغالی ها / جزیره هرمز / نامه سرگشاده / علی اصغر مونسان
درخواست مردم هرمز از مونسان برای نجات قلعه پرتغالی‌ها
ساکنان جزیره هرمز از وزیر میراث فرهنگی خواستند تا در اقدامی فوری از مرمت قلعه پرتغالی‌ها که در نهایت به تخریب این بنای تاریخی منجر می‌شود، جلوگیری کنند.
اقدامات انجام‌شده در قلعه هرمز مورد تأیید نیست
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - هرمزگان / قلعه پرتغالی ها
اقدامات انجام‌شده در قلعه هرمز مورد تأیید نیست
مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی گفت: طرح مرمت قلعه پرتغالی‌های هرمز قبل از مرمت باید به ستاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارسال و بررسی می‌شد. متأسفانه اقداماتی که در این قلعه انجام شده، مورد تأیید دفتر حفظ و احیا نیست.
(تصاویر) فاجعه در مرمت قلعه پرتغالی‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / جزیره هرمز / قلعه پرتغالی ها / مرمت آثار تاریخی
(تصاویر) فاجعه در مرمت قلعه پرتغالی‌ها
بایرامی به رد روندِ مرمتِ دیواره‌ی قلعه‌ی پرتغالی‌ها توسط متخصصان اهل فن و کارشناسان میراث فرهنگی و مرمت اشاره می‌کند و این مرمت را از دیدگاهِ ان‌ها یک فاجعه بیان می‌کند و ادامه می‌دهد: این اقدام یک نوع تخریب فرهنگی است، معتقدم حتی مردم بومی همان‌طور که ۴۰۰ سال قبل این قلعه را ساختند بهتر از کاری که امروز روی ان انجام شده، مرمت دیواره را انجام می‌دادند.
ماجرای حواشی پیش آمده در مرمت قلعه پرتغالی های جزیره هرمز چیست
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - هرمزگان
ماجرای حواشی پیش آمده در مرمت قلعه پرتغالی های جزیره هرمز چیست
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان در خصوص حواشی پیش آمده مرمت قلعه پرتغالی های جزیره هرمز توضیحاتی را ارائه داد.
برای قلعه پرتغالی ها سیل بند زده اند! / انتقاد مشاور استاندار هرمزگان: قرار بوده دیواره قلعه ایمن سازی شود نه نو سازی / دیواره‌ قلعه را تا ارتفاع بیشتری از دیواره‌ی اصلی بالا برده‌اند / با ادامه این کار، همه‌ قلعه زیر خروارها سنگ پنهان می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
برای قلعه پرتغالی ها سیل بند زده اند! / انتقاد مشاور استاندار هرمزگان: قرار بوده دیواره قلعه ایمن سازی شود نه نو سازی / دیواره‌ قلعه را تا ارتفاع بیشتری از دیواره‌ی اصلی بالا برده‌اند / با ادامه این کار، …
نخست تصاویرش در فضای مجازی منتشر شد، چیزی شبیه به سیل‌بند در جاده‌ای که تنها هدفش انگار دفن تاریخ است! آجرهای سفید تازه چیده شده روی همدیگر، قدِ دیواره‌ی قلعه پرتغالی‌ها را خیلی بلندتر از دیواره‌ی اصلی بالا کشیده‌اند و داربست‌های زنگ زده چسبیده به تن دیوار حرفِ دیگری حالی‌اش نمی‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴ / قلعه پرتغالی ها / جزیره هرمز / قلعه هرمز
ویدئو / یادگار حضور پرتغالی‌ها در جنوب ایران
در قشم، کنگ، عمان، رأس‌الخیمه، جزیره هرمز و مناطق دیگری در حاشیه خلیج فارس، دیوارهایی قطور دیده می‌شود که آثار باقیمانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس محسوب می‌شوند. پرتغالی‌ها پس از اشغال بخش‌هایی از جزایر خلیج فارس، قلعه‌هایی ساختند که در این بین، قلعه‌های موجود در هرمز، قشم و چابهار از بقیه معروف‌ترند. قلعه پرتغالی‌ها در جزیره هرمز، در ۷۵۰ متری بندرگاه واقع شده که یکی از عظیم‌ترین دژهای استعماری در تاریخ ایران باشد. به‌تازگی معاون اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان از آغاز مرمت قلعه پرتغالی‌ها خبر داده است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / قلعه پرتغالی ها
قلعه پرتغالی‌ها؛ ردپای خونین یک مبارزه در خاک سرخ هرمز
‌روزگاری دعوا بر سر تکه خاک‌هایش بود و امروز بر سر نامش! و شاید تنها موج‌های خستگی‌ناپذیر، لاک‌پشت‌های چندصد ساله، خاک خونین‌رنگ هرمز و دیوارهای خاموش قلعه پرتغالی‌ها رمز و رازها و دردهای خلیج‌فارس را به یاد بیاورند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / هرمز / هرمزگان / فرسایش خاک
سوله شرکت معدن خاک سرخ از حریم قلعه هرمز برچیده شد
بندرعباس - ایرنا - پس از ۲۰ سال سوله شرکت معدن خاک سرخ جزیره هرمز از حریم قلعه پرتغالی های این جزیره برداشته شد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷ / قلعه پرتغالی ها
‌حذف سوله ۷۰ ساله خاک سرخ از مقابل قلعه پرتغالی‌ها
‌بخشدار جزیره هرمز گفت: سوله خاک سرخ هرمز به دلیل قرار گرفتن در حریم قلعه تاریخی پرتغالی‌ها بزودی تخریب می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
جشن روز ملی خلیج فارس در قشم برگزار شد
قشم - ایرنا - مردم قشم شامگاه دوشنبه با حضور در قلعه پرتغالی ها روز ملی خلیج فارس را گرامی داشتند و با برگزاری برنامه های مختلف تا پاسی از شب به شادی پرداختند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۲
قلعه پرتغالی ها مکانی جذاب و چشم نواز برای گردشگران
چابهار- ایرنا- قلعه پرتغالی ها در نزدیکی روستای تیس و بر فراز تپه ای مشرف به خلیج نیلگون چابهار مکانی جذاب، دیدنی و مناسب برای لذت بردن مسافران و گردشگران نوروزی است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •