شنبه, ۸ آذر, ۱۳۹۹ / 28 November, 2020
محمدحسین مهدویان
شکلک درآوردن رضا عطاران در پشت صحنه فیلم «شیشلیک»/ عکس
۱۳۹۹/۰۸/۳۰ / رضا عطاران / سینمای ایران / محمدحسین مهدویان
شکلک درآوردن رضا عطاران در پشت صحنه فیلم «شیشلیک»/ عکس
رضا عطاران، عکسی از شکلک درآوردن خود در پشت صحنه فیلم «شیشلیک» را در اینستاگرامش منتشر کرد.
اولین تصویر از رضا عطاران و پژمان جمشیدی در «شیشلیک» محمدحسین مهدویان
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
اولین تصویر از رضا عطاران و پژمان جمشیدی در «شیشلیک» محمدحسین مهدویان
اولین عکس از فیلم سینمایی «شیشلیک» که مراحل پایانی ساخت خود را طی می کند، منتشر شد.
نخستین تصویر منتشر شد | هنرنمایی عطاران در شیشلیک مهدویان
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / رضا عطاران / سینمای ایران / محمدحسین مهدویان
نخستین تصویر منتشر شد | هنرنمایی عطاران در شیشلیک مهدویان
فیلم سینمایی «شیشلیک» به کارگردانی محمدحسین مهدویان با پشت سر گذاشتن مراحل نهایی تولید در آینده نزدیک آماده نمایش می‌شود.
۱۳۹۹/۰۸/۲۱
طلوع «خورشید» در اسکار
گروه فرهنگ و هنر – «خورشید» مجید مجیدی به عنوان نماینده ایران در اسکار انتخاب شد، فیلمی که در جشنواره ونیز خوش درخشید. اما آیا آخرین فیلم مجیدی شانسی برای دریافت یکی از جوایز سینمایی اسکار را خواهد داشت؟روز 18 آبان ماه، هیئت معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار، در پی چند جلسه مستمر، فیلم «خورشید» به کارگردانی «مجید مجیدی» را به عنوان نماینده سینمای ایران برای معرفی به آکادمی اسکار 2021 انتخاب کردند. رائد فریدزاده، دبیر و سخنگوی هیئت معرفی فیلم ایرانی به اسکار گفت: کار این هیئت با توجه به تغییر قوانین اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان و تغییر مهلت زمانی شرکت در این دوره به دلیل شیوع ویروس کووید 19، با بررسی 90 فیلم اکران شده ایرانی آغاز شد و سپس اعضای هیات انتخاب به یک فهرست متشکل از 12 فیلم …
علی مصفا: ما را به اسکار معرفی کنید!
۱۳۹۹/۰۸/۱۸
علی مصفا: ما را به اسکار معرفی کنید!
شهروند آنلاین: معرفی فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی به عنوان نماینده سینمای ایران در رقابت اسکار بخش بین‌الملل سال 2021 بحث‌انگیز شده است. انتخاب این فیلم که در رقابت با «درخت گردو«ی محمدحسین مهدویان و «یلدا»ی مسعود بخشی به انجام رسیده، با اینکه موافقان زیادی دارد- که «خورشید» را با توجه به فیلم‌های امسال بهترین انتخاب می‌دانند، اما منتقدانی دارد که قایل به این هستند که می‌شد فیلم دیگری را به‌عنوان نماینده ایران انتخاب کرد.
«خورشید» نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار شد
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / اسکار / فیلم سینمایی خورشید / مجید مجیدی
«خورشید» نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار شد
از میان سه فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی، «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان و «یلدا» ساخته مسعود بخشی، فیلم «خورشید» به کارگردانی «مجید مجیدی» به عنوان گزینه نهایی برای نمایندگی سینمای ایران در مراسم اسکار انتخاب شد.
داستان
۱۳۹۹/۰۸/۱۳ / درخت گردو / سردشت / درام / پیمان معادی / مهران مدیری / محمدحسین مهدویان
داستان "درخت گردو"؛ از سردشت تا مانش
درخت گردو در ژانر درام و تراژدی به قلم ابراهیم امینی و حسین حسنی ساخته شده است. محمدحسین مهدویان سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و پیمان معادی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای این فیلم از آن خود کردند.
آقای مهدویان! خودت برای آنیتاها چه کردی؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۲
آقای مهدویان! خودت برای آنیتاها چه کردی؟
پولاد امین، شهروند آنلاین: در روزهای اخیر محمدحسین مهدویان با انتشار تصاویری از تست بازیگری دخترک خردسالی که عضو خانواده پنج نفره ایرانی بود که در مسیر مهاجرت به انگلستان در کانال مانش غرق شدند، در فضای فارسی مجازی حاشیه‌ساز بوده است، هنرمندان بسیاری نسبت به این ویدیو واکنش داشته‌اند و حالا سوال این است:  آقای مهدویان! خودت برای آنیتاها چه کردی؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
فرار از تبعیض
«دوست دارم بازیگر شوم»؛ این جمله‌ای از آنیتا ایران‌نژاد است که روزگاری برای تست بازیگری در «درخت گردو»ی محمدحسین مهدویان، مقابل دوربین ایستاد و به زبان کردی سورانی صحبت کرد. دخترک ۸ ساله‌ای که تمام تلاشش را به کار گرفت، تا شاید دیده شود، شاید بازیگر شود و شاید سرنوشت خانواده‌اش را تغییر دهد. خانواده‌ای ۵ نفره که رویای بازیگری و تغییر سرنوشت دخترشان تعبیر نشد و تصمیم گرفتند این رویاهای بزرگ را جایی آن‌ سوی مرزها دنبال کنند. رسول ایران‌نژاد کارگر ساختمانی و همسرش خانه‌دار بود. زوجی که به ‌دلیل شرایط بد اقتصادی، اردیبهشت‌ماه امسال، ایران را با رویای مهاجرت به مقصد انگلیس ترک کردند. آنها و 3 فرزندشان از محل زندگی‌شان در …
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / محمدحسین مهدویان / درخت گدو / مهران مدیری / پیمان معادی / اسکار / کرونا / کووید 19
"درخت گردو" به اسکار می‌رود؟
با توجه به تعجیل در اکران فیلم «درخت گردو» در کردستان و نیز برخورداری این فیلم از موضوعی محبوب برای مدیران می‌توان حضور این فیلم را در اسکار اگر نه صددرصد، که حداقل بسیار جدی دانست.
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / آنیتا ایران‌ نژاد / فیلم درخت گردو / مهاجرت
فیلم| پایان تلخ دختر سردشتی که می‌خواست بازیگر شود/آنیتا ایران‌‌نژاد در راه مهاجرت به انگلیس غرق شد
محمدحسین مهدویان نوشت: «به فامیلی این خانواده فکر می‌کنم؛ خانواده‌ی که ایران‌شان خانه‌ای گرم و پرامید برایشان نبود».
فیلم تلخ محمدحسین مهدویان از تست بازیگری آنیتا ایران‌نژاد که در کانال مانش غرق شد +فیلم
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / مهاجرت / سردشت
فیلم تلخ محمدحسین مهدویان از تست بازیگری آنیتا ایران‌نژاد که در کانال مانش غرق شد +فیلم
محمدحسین مهدویان در اینستاگرامش فیلم کوتاهی منتشر کرده از آنیتا ایران نژاد دخترک خردسالی که عضو خانواده ۵ نفره ایرانی غرق شده در کانال مانش در مسیر مهاجرت غیرقانونی به انگلستان است. دخترک سال قبل برای بازی در فیلم تلخ و ضد جنگ درخت گردو تست داده بود.
روایت مهدویان از دختری که برای «درخت گردو» تست بازیگری داد و این روزها خبرساز شده
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / سینمای ایران / محمدحسین مهدویان / فیلم درخت گردو
روایت مهدویان از دختری که برای «درخت گردو» تست بازیگری داد و این روزها خبرساز شده
کارگردان فیلم سینمایی «درخت گردو» که این روزها برای یک هفته در کردستان به روی پرده رفته است از یکی از دخترانی نوشت که برای بازی در این فیلم تست بازیگری داده بود و این روزها قصه او و خانواده‌اش خبرساز شده است.
اکران «درخت گردو» در کردستان آغاز می‌شود
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / محمدحسین مهدویان / مهران مدیری / سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر / فیلم درخت گردو
اکران «درخت گردو» در کردستان آغاز می‌شود
فیلم سینمایی «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان، از فردا در شهر سنندج اکران می‌شود.
پخش «لاتاری» از «آی‌فیلم۲» برای افغان‌ها و تاجیک‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
پخش «لاتاری» از «آی‌فیلم۲» برای افغان‌ها و تاجیک‌ها
فیلم سینمایی «لاتاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، پنجشنبه اول آبان از شبکه آی‌فیلم در کشورهای فارسی‌زبان پخش خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
حوزه ‌نشان
این روزها نامه‌ای در فضای مجازی و صفحات اهالی جوان تئاتر و سینما منتشر می‌شود که با زبان معترض از آنچه گلایه می‌کند که در دانشگاه سوره رخ می‌دهد. دانشگاهی که در بهمن ماه سال ۱۳۷۲ توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تاسیس شد در 27 سال گذشته به یکی از قطب‌های مهم آموزش هنر در ایران بدل می‌شود و بخش مهمی از این موقعیت به حضور اساتیدی بازمی‌گردد که وظیفه تربیت هنرمندانی چون شهرام مکری، سحر دولتشاهی، هوتن شکیبا، محمدحسین مهدویان، سعید روستایی و... را برعهده داشته‌اند. با این حال نامه اعتراضی دقیقا به این اشاره دارد که مدیریت تازه‌نفس دانشگاه اقدام به حذف برخی اساتید و حتی تغییر در سرفصل‌های واحدهای درسی کرده است. به عبارتی با آمدن محمدحسین ساعی مناسبات …
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
رضا عطاران در «خمیراک»!
 «بنگاه شیشه‌ای» حاتمی‌کیا، «اختلاط» مهرجویی، «فانوس‌کشی» درمیشیان و «آبزی‌دان» ایرج قادری! [یاسر نوروزی] دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی صبح امروز با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و برخی اعضای آن تشکیل شد. مهم‌ترین نکته‌ای که وزیر فرهنگ در این جلسه بر آن تأکید داشت این بود که در نام‌گذاری اسامی فیلم‌های سینمایی حتما باید از اسامی فارسی استفاده شود؛ در واقع نوعی نبرد قدیمی در حفظ زبان فارسی؛ نبردی که بیشتر بر تقویت لایه بیرونی زبان تأکید دارد. به ویژه فرض کنید چنانچه هیأتی مرکب از افراد زبده در این‌باره تصمیم‌نگیرند، …
با آمدن «درخت گردو»، رقابت فیلم‌های ایرانی برای حضور در اسکار داغ شذ
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / فیلم درخت گردو / اسکار 2010 / سینمای ایران / محمدحسین مهدویان
با آمدن «درخت گردو»، رقابت فیلم‌های ایرانی برای حضور در اسکار داغ شذ
مهر نوشت: علی سرتیپی، پخش‌کننده فیلم سینمایی «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، از تلاش برای اکران این فیلم به منظور برخورداری از شرط حضور در اسکار گفت.
دلیل اکران یک هفته‌ای «درخت گردو» / برای اسکار آماده می‌شویم
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / فیلم درخت گردو / محمد حسین مهدویان / علی سرتیپی / اسکار
دلیل اکران یک هفته‌ای «درخت گردو» / برای اسکار آماده می‌شویم
علی سرتیپی پخش کننده فیلم سینمایی «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان از تلاش برای اکران این فیلم به منظور برخورداری از شرط حضور در اسکار گفت.
درخت گردو هم متقاضی رقابت در اسکار است؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / سینمای ایران
درخت گردو هم متقاضی رقابت در اسکار است؟
فیلم سینمایی «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان فقط یک هفته اکران می‌شود تا احتمالا به عنوان یکی از گزینه‌های معرفی به اسکار واجد شرایط باشد.
سینمای دفاع مقدس ایرانی‌ترین ژانر سینما در آستانه ۴۰ سالگی
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / ابراهیم حاتمی‌کیا / داوود رشیدی / ابراهیم حاتمی کیا / مسعود ده‌نمکی / آژانس شیشه ای / آژانس شیشه‌ای / سعید راد / ملاقلی پور / حاتمی‌کیا / محمدعلی فردین
سینمای دفاع مقدس ایرانی‌ترین ژانر سینما در آستانه ۴۰ سالگی
آژانس شیشه‌ای» را می‌توان نمونه بارز این تلفیق دانست که کنایه سیاسی آن به شرایط بعد از دوران دفاع مقدس و تغییر رویه مدیریت سیاسی و رویکردهای اجتماعی در سال‌های سازندگی و اصلاحات است.
آهنگساز جوانی که «جنگ» را ندید اما خوب شنید/ ایستاده در صف بزرگان
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / آهنگسازان شاخص سینمای جنگ / حبیب خزاعی فر / چهل سالگی دفاع مقدس / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / هفته دفاع مقدس / موسیقی فیلم / موسیقی ایرانی / فیلم ماجرای نیمروز / ایستاده در غبار
آهنگساز جوانی که «جنگ» را ندید اما خوب شنید/ ایستاده در صف بزرگان
حبیب خزایی‌فر از آهنگسازان تراز اول موسیقی فیلم در یک دهه اخیر بوده است؛ آهنگساز جوانی که با ساخت چند ملودی ماندگار برای فیلم‌های محمدحسین مهدویان در کنار بزرگان این حوزه جای گرفت.
نخستین «نشان رسول» به کدام سینماگر می‌رسد؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / رسول ملاقلی‌پور / سینمای ایران / جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت
نخستین «نشان رسول» به کدام سینماگر می‌رسد؟
نرگس آبیار، محمدحسین مهدویان، سیدمحمود رضوی و بهرام توکلی، از شانس‌های اصلی دریافت نشان رسول از جشنواره فیلم مقاومت هستند. این نشان، برای ادای دین به رسول ملاقلی‌پور، سینماگر شاخص دفاع مقدس طراحی شده است.
چه کسانی می‌توانند فیلم سیاسی بسازند؟
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / رضا زهتابچیان / مستند سیاسی / محمدحسین مهدویان / ابراهیم حاتمی کیا / ماجرای نیمروز رد خون / سازمان هنری رسانه ای اوج / حوزه هنری / دولت / جمهوری اسلامی / آژانس شیشه ای
چه کسانی می‌توانند فیلم سیاسی بسازند؟
تهران- ایرناپلاس- ساخت فیلم‌هایی با درون مایه‌های سیاسی، امنیتی در سال اخیر با افزایش قابل توجهی همراه بوده است. آثاری که ساخت آنها نیازمند فضای باز سیاسی و به دور از سختگیری‌های امنیتی است؛ هرچند که بالا بودن آستانه تحمل دولت کنونی، این امکان را برای سازندگان فیلم سیاسی، فراهم ساخته اما پرسش این است همه فعالان این عرصه می‌توانند فیلم سیاسی بسازند؟
هادی حجازی‌فر: حاتمی‌کیا را پیر کردم!
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
هادی حجازی‌فر: حاتمی‌کیا را پیر کردم!
هادی حجازی‌فر بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگویی ویژه به مناسبت «روز ملی سینما» به مرور خاطرات خود از همکاری با فیلمسازانی همچون ابراهیم حاتمی‌کیا و محمدحسین مهدویان پرداخت.
درباره تفکر شهید آوینی هنوز تحقیق جامع نشده است
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / شهید آوینی / سینمای ایران / سینما
درباره تفکر شهید آوینی هنوز تحقیق جامع نشده است
مریم امینی به همراه محمدحسین مهدویان، مترجم کتاب و یک منتقد درباره کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» به نقد و بررسی پرداختند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
رقابتی دیگر بین ماجرای نیمروز، سرخپوست و شبی که ماه کامل شد
نامزدهای بخش سینمای بیستمین جشن دنیای تصویر معرفی شدند. این نامزدها از فیلم‌هایی انتخاب شده‌اند که بعد از نوروز ۹۸ تا ‏نوروز ۹۹ در سینماها اکران یا تا پانزدهم اردیبهشت اکران آنلاین  داشته‌اند. بنابراین گزارش، رقابت بهترین فیلم جشن حافظ بین فیلم‌های درخونگاه، سرخپوست، شبی که ماه کامل شد، طلا، قسم، ماجرای ‏نیمروز ۲: رد خون و  جهان با من برقص برگزار می‌شود‎. نرگس آبیار، سیاوش اسعدی، محسن تنابنده، نیما جاویدی، پرویز شهبازی، رضا میرکریمی و محمدحسین مهدویان نامزدهای ‏بهترین کارگردانی هستند و  رقابت در بخش بهترین بازیگر مرد بین حامد بهداد (قصر شیرین)، پرویز پرستویی (مطرب)، ‌هادی ‏حجازی‌فر (ماجرای نیمروز ۲:رد خون)، بابک حمیدیان (مسخره‌باز)، …
بهروز افخمی:سریال «تهران» تماشاگر را احمق فرض کرده است!
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / وزارت خارجه / ترور دانشمندان هسته ای / شبکه افق / سریال تهران / نادر طالب‌زاده / انقلاب اسلامی / سردار سلیمانی/ / اسراییل / افخمی / اسرائیل
بهروز افخمی:سریال «تهران» تماشاگر را احمق فرض کرده است!
عزتی‌زاده: دوست داشتم این سریال از تلویزیون پخش می‌شد، این‌ها حتی اپوزیسیون ما را هم خراب کرده‌اند و معترضان دانشجویی را شبیه رپر ها نشان می‌دهند!
سینما تماشاچی قطعنامه
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / هادی حجازی فر / گروهک منافقین / ارتش بعث عراق / جنگ نفتکش‌ها / ارتش بعث / جنگ جهانی دوم / سازمان ملل متحد / شورای امنیت سازمان ملل متحد / سازمان منافقین / جنگ تحمیلی
سینما تماشاچی قطعنامه
در روزگاری هستیم که کار سوداگری و دلالی در اقتصاد کشور بسیار بالا گرفته ا انگار کسی منتظر پونصدونودوهشتی شدن دلال‌صفتان و سوداگران دوره جدید نیست.
حمله رادیو وابسته به پارلمان هلند به ۲ فیلمساز ایرانی!
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / جمهوری اسلامی / دفاع مقدس / ابراهیم حاتمی کیا / ماجرای نیمروز / دفاع‌مقدس / پارلمان هلند / محمدحسین مهدویان / قالیباف / سازمان منافقین / هلند
حمله رادیو وابسته به پارلمان هلند به ۲ فیلمساز ایرانی!
سایت «رادیو زمانه» از رسانه‌های اپوزیسیون خارج از کشور، در گزارشی به ابراهیم حاتمی‌کیا و محمدحسین مهدویان حمله کرد و این دو کارگردان را فیلمسازهایی حکومتی دانست که مروج خشونت و جنگ هستند!
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
افتتاح «درخت گردو» در خانه هنرمندان
نمایشگاه عکس‌های فیلم «درخت گردو» در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. به گزارش ایلنا، آیین افتتاحیه مجموعه عکس‌های فیلم سینمایی «درخت گردو» که مجید طالبی عکاسی آن را برعهده داشته است، به بهانه سالروز بمباران سردشت، یکشنبه ۸ تیر با حضور مجید رجبی‌معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم «درخت گردو» در گالری زمستان خانه هنرمندان ایران برگزار شد. پیمان معادی بازیگر این فیلم در متنی به مناسبت برگزاری این رویداد هنری نوشته است: عکاسی سینمایی به عنوان اثری مستقل، سخت پیچیده و چند لایه است.  از این منظر این عکس‌ها به ما یادآوری می‌کنند که ما آنجا نبوده‌ایم. که این همه ماجرا نبوده. که حتما چیزی جا مانده. باشد …
شخصیت اول «درخت گردو» کیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / سردشت / بمباران / جنگ / دفاع مقدس / اقلیم کردستان / دادگاه لاهه / فیلم درخت گردو / درخت گردو / پیمان معادی / محمدحسین مهدویان
شخصیت اول «درخت گردو» کیست؟
نام قادر مولان پور برای بسیاری از کردها آشنا است، مردی که تمام اعضا خانواده خود را در بمب‌باران شیمیایی سردشت از دست داد و آن‌ها زیر درخت گردویی به خاک سپرد؛ او سال‌ها بعد در دادگاه لاهه گفت "اگر ما کردها امیدوار نبودیم خیلی زودتر از بین رفته بودیم."
نمایش عکس‌های «درخت گردو» همزمان با سالگرد بمباران شیمیایی سردشت
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / فیلم درخت گردو / محمد حسین مهدویان / نمایشگاه عکس
نمایش عکس‌های «درخت گردو» همزمان با سالگرد بمباران شیمیایی سردشت
نمایشگاه عکس‌های فیلم سینمایی «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان برگزار می‌شود.
مهدویان «شیشلیک» را ۸ تیر کلید می‌زند/ اولین همکاری با رضا عطاران
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
مهدویان «شیشلیک» را ۸ تیر کلید می‌زند/ اولین همکاری با رضا عطاران
فیلم کمدی «شیشلیک» به کارگردانی محمدحسین مهدویان ۸ تیر جلوی دوربین می‌رود.
«شیشلیک» با عطاران و جمشیدی کلید می‌خورد
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
«شیشلیک» با عطاران و جمشیدی کلید می‌خورد
فیلم جدید محمدحسین مهدویان با بازی رضا عطاران، پژمان جمشیدی و جمشید هاشم‌پور به زودی کلید می‌خورد. فیلمبرداری «شیشلیک» اثر تازه محمدحسین مهدویان به تهیه کنندگی محمدرضا منصوری و نویسندگی امیرمهدی ژوله هشتم تیرماه آغاز می‌شود. «شیشلیک» یک کمدی اجتماعی است که همانند آثار قبلی مهدویان اثری پربازیگر است
نخستین کمدی مهدویان با عطاران | ششمین حضور پیاپی در جشنواره فجر با شیشلیک
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
نخستین کمدی مهدویان با عطاران | ششمین حضور پیاپی در جشنواره فجر با شیشلیک
محمدحسین مهدویان در ششمین تجربه کارگردانی سراغ یک کمدی اجتماعی می‌رود و «شیشلیک» را برای حضور و نمایش در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر آماده می‌کند.
«شیشلیک»، دست‌پخت تازه رضا عطاران و پژمان جمشیدی
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / پژمان جمشیدی / ژاله صامتی / محمدحسین مهدویان / رضا عطاران / جمشید هاشم پور
«شیشلیک»، دست‌پخت تازه رضا عطاران و پژمان جمشیدی
محمدحسین مهدویان، کارگردان جوان سینمای ایران، پس از چند کار درام با موضوعات اجتماعی و سیاسی معاصر، یک فیلم کمدی را جلوی دوربین خواهد برد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
روی خط سینما
  شورای صدور پروانه ساخت با هشت فیلمنامه و هفت مجوز تهیه‌کنندگی موافقت کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی در آخرین جلسه این شورا مجوز ساخت فیلمنامه‌های «بدون همه چیز» به کارگردانی و نویسندگی محسن قرایی، «بیرو» به کارگردانی و نویسندگی مرتضی علی‌عباس میرزایی، «بازی دراز» به کارگردانی و نویسندگی یاسمین نصرتی، «قهرمان» به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی، «شیشلیک» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، «تولدت مبارک» به کارگردانی حسن قلی‌زاده، «شب داخلی دیوار» به کارگردانی و نویسندگی وحید جلیلوند و «بعد از اتفاق» به کارگردانی و نویسندگی پوریا حیدری‌اوره صادر …
اصغر فرهادی و محمدحسین مهدویان مجوز ساخت گرفتند
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / اصغر فرهادی / محمد حسین مهدویان / شهاب حسینی / تینا پاکروان
اصغر فرهادی و محمدحسین مهدویان مجوز ساخت گرفتند
تهران- ایرنا- مجوزهای تازه سازمان سینمایی برای ساخت هشت فیلم سینمایی در حالی صادر شد که شورای ساخت موافقت خود با فعالیت ۷ تهیه‌کننده جدید در سینما و شبکه نمایش خانگی را هم اعلام کرد.
فیلم تازه مهدویان با حضور عطاران و ژوله
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / تولیدات سینمایی / رضا عطاران / فیلم شیشلیک / محمدحسین مهدویان
فیلم تازه مهدویان با حضور عطاران و ژوله
به گزارش سینماتیکت، همزمان با آغاز فیلم برداری پروژه‌های سینمایی و از سر گرفته شدن تولید فیلم و سریال‌هایی که شیوع کرونا متوقف‌شان کرده بود، اخبار تازه‌ای از فعالیت جدید سینماگران منتشر شده است. یکی از مهم‌ترین خبرها، فیلم جدید محمدحسین مهدویان و همکاری او با رضا عطاران در این فیلم است.
«سرباز»؛ ساخت سریال سردار قاسم سلیمانی کلید خورد
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / محمدحسین مهدویان / شهاب حسینی / قاسم سلیمانی / ابراهیم حاتمی کیا
«سرباز»؛ ساخت سریال سردار قاسم سلیمانی کلید خورد
تهران- ایرناپلاس- چند روز گذشته خبری درباره سریال شهید قاسم سلیمانی منتشر شد؛ مجموعه‌ای که می‌تواند زندگی یک قهرمان ملی را به تصویر بکشاند. اما از سویی خطراتی نیز این پروژه را تهدید می‌کند: شعارزدگی و ضعف فیلمنامه.
همکاری مهدویان و عطاران در یک فیلم کمدی
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
همکاری مهدویان و عطاران در یک فیلم کمدی
محمدحسین مهدویان برای اولین بار فیلمی کمدی با بازی رضا عطاران می‌سازد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
معرفی فیلم‌هایی که وام ۳۰۰ میلیونی می‌گیرند
اسامی ۲۱ فیلم متقاضی اکران نوروزی که به دلیل تعطیلی سینماها متضرر شده‌اند برای وام چهاردرصدی ۳۰۰ میلیون تومانی اعلام شد.به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، اسامی این فیلم‌ها که توسط معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی برای حمایت به بنیاد سینمایی فارابی معرفی شده‌اند عبارت است از:«خوب بد جلف ۲» به کارگردانی پیمان قاسمخانی، «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت‫، «پسرکشی» به کارگردانی محمدهادی کریمی، «زن‌ها فرشته‌اند۲» به کارگردانی محمدحسین فرح‌بخش، «بازیوو» به کارگردانی امیرحسین قهرایی، «لامینور» به کارگردانی داریوش مهرجویی، «خط استوا» به کارگردانی اصغر نعیمی، «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، «طلا» به کارگردانی پرویز شهبازی، «آنجا همان ساعت» به کارگردانی سیروس الوند، …
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
طنز؛ شوخی با ماجرای نیمروز (فیلم)
فیلم سینمایی ماجرای نیمروز به تهیه کنندگی سید محمود رضوی و کارگردانی محمدحسین مهدویان به اتفاقات اوایل انقلاب اسلامی می پردازد.
ببینید | شعرخوانی طنز مهدویان درباره تولید ملی در حضور رهبر
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
ببینید | شعرخوانی طنز مهدویان درباره تولید ملی در حضور رهبر
محمدحسین مهدویان برگزیده «جشنواره ملی فرهنگی و هنری ایران ساخت» شعر طنزی با موضوع تولید داخل و حمایت از تولیدات ایرانی در حضور رهبر انقلاب اسلامی خواند.
راهنمای مستندسازی حماسه به سبک آوینی
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / انقلاب اسلامی / محمدحسین مهدویان / شهید سیدمرتضی آوینی / دفاع مقدس / همایونفر / محمد حسین مهدویان / عملیات کربلای / مرتضی آوینی / شهید آوینی / مجموعه روایت فتح
راهنمای مستندسازی حماسه به سبک آوینی
یکی از صحنه‌های پرکاربرد در مستند روایت فتح، این است که فیلمبردار بدون هیچ واسطه‌ای با بچه‌های جنگ صحبت می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / ابراهیم حاتمی‌کیا / محمدحسین مهدویان / استنلی کوبریک / ابراهیم‌حاتمی‌کیا / ابراهیم حاتمی کیا / محمد حسین مهدویان / موشک هسته ای / غرب وحشی / فیلم سینمایی « دنیای غرب / دنیای غرب
وحشی‌گری به روایت یک سریال
تمدن غرب مدرن با سینما یعنی بهترین و گویاترین محصولی که برای تفهیم ایده‌هایش به بشر عرضه کرده، دارد جهان فکری و گفتمان رایجش را به مردم دنیا ارائه می‌دهد.
 درنگی بر دو فیلم؛ از ایمان تا جنایت!
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / نرگس آبیار / محمدحسین مهدویان / رد خون
 درنگی بر دو فیلم؛ از ایمان تا جنایت!
تهران- ایرناپلاس- آیا هر صبر و پایداری، صِرف از خود گذشتگی و جانفشانی در راه عقیده، هر لذت گریزی و ساده زیستی و مجاهده و تلاش در راه عقیده، به تنهایی‌ نشان از حقانیت باور و صحت عمل است؟
۱۷ میلیون دقیقه تماشای رد خون | ماجرای نیمروز ۲ رکورد شکست
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
۱۷ میلیون دقیقه تماشای رد خون | ماجرای نیمروز ۲ رکورد شکست
دومین فیلم از مجموعه «ماجرای نیمروز» به کارگردانی محمدحسین مهدویان سه روز پس از ورود به شبکه نمایش خانگی رکورد بازدید فیلم‌های سیاسی اجتماعی را شکست.
رکورد جدیدی که «ماجرای نیمروز» شکست
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / سینمای ایران / ماجرای نیمروز 2
رکورد جدیدی که «ماجرای نیمروز» شکست
دومین فیلم از مجموعه فیلم‌های «ماجرای نیمروز» به کارگردانی محمدحسین مهدویان پس از سه روز از ورود به شبکه نمایش خانگی رکورد بازدید فیلم‌های سیاسی - اجتماعی را شکست.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
"ماجرای نیمروز۲: رد خون" رکورددار شد
دومین فیلم از مجموعه فیلم‌های ماجرای نیمروز به کارگردانی محمدحسین مهدویان پس از سه روز از ورود به شبکه نمایش خانگی رکورد بازدید فیلم‌های سیاسی - اجتماعی را شکست.
بهنوش طباطبایی و جواد عزتی با «ماجرای نیمروز؛ ردّ خون» به خانه‌ها می‌آیند
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
بهنوش طباطبایی و جواد عزتی با «ماجرای نیمروز؛ ردّ خون» به خانه‌ها می‌آیند
«ماجرای نیمروز؛ ردّ خون» با کارگردانی محمدحسین مهدویان در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شود.
سندروم دست بی‌قرار نوروزبیگی برای آزادی محمد امامی/ صحنه‌گردان نامه سینماگران برای آزادی «محمد امامی» چه کسانی هستند؟ +عکس
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / روح الله حجازی / محسن تنابنده / بانک سرمایه / محمدصادق رنجکشان / مهدی کرم پور / جشنواره فجر / دادگاه هادی رضوی / قوه قضائیه / سجاد علیجانی / جواد نوروز بیگی
سندروم دست بی‌قرار نوروزبیگی برای آزادی محمد امامی/ صحنه‌گردان نامه سینماگران برای آزادی «محمد امامی» چه کسانی هستند؟ +عکس
جواد نوروزبیگی چه برگ برنده‌ای در گره‌گشایی از آزادی محمد امامی داشته که نسبت به تسریع روند این آزادی اقدام کرده است؟ چرا مسئولان قوه قضائیه از تهیه این نامه پس از انتشار در فضای مجازی مطلع می‌شوند؟
داستان‌های یک نامه
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
داستان‌های یک نامه
بالاخره بعد از حرف و حدیث‌های بسیار، اصل نامه‌ای که در راستای آزادی موقت محمد امامی به امضای برخی سینماگران رسیده بود روی خروجی صفحات مجازی قرار گرفت. نامه‌ای که در آن خبر از شاعرانگی و القاب و صفات عجیب و غریب نبود؛ صفاتی که گروهی در این یکی دو روزه با اشاره به آن خواستند اصل ماجرا که تنها مرخصی موقت یک متهم اقتصادی باشد را زیر سؤال ببرند. آنچه از اسامی امضاکنندگان نامه برمی‌آید این است که گروهی از سینماگران بنام و موجه سینمای ایران ازجمله کیانوش عیاری، محمدحسین مهدویان، نرگس آبیار، پیمان قاسم‌خانی …
سینمای شهید آوینی از زبان محمدحسین مهدویان/ گفت‌وگو با همسر شهید
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / شهید آوینی / دفاع مقدس
سینمای شهید آوینی از زبان محمدحسین مهدویان/ گفت‌وگو با همسر شهید
شبکه چهار سیما به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی، ویژه برنامه سه قسمتی «میراث مرتضی» را روی آنتن می‌برد.
مهران مدیری با گریم خاص + عکس‌ها
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
مهران مدیری با گریم خاص + عکس‌ها
محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم درخت گردو تصویر جدیدی از گریم دیدنی مهران مدیری در درخت گردو را به اشتراک گذاشت.
۱۳۹۹/۰۱/۱۵
برگ برنده نوروزی تلویزیون و فرازونشیب‌هایش
 [شهروند] تبلیغات پردامنه‌ای که رسانه‌ها و شبکه‌های مختلف صداوسیما بر روی سریال پایتخت ۶ پیش از موسم تعطیلات نوروزی به انجام می‌رساندند، حکایت از این داشت که رسانه ملی به سریال پایتخت ۶ به‌ عنوان برگ برنده‌اش در جلب و جذب مخاطب نگاه می‌کند. تنها سریال ادامه‌دار تلویزیون که به سری ششم رسیده و در پنج دوره قبل نیز  وظیفه ذاتی‌اش را به انجام رسانده و خود را به‌عنوان پرتماشاگرترین برنامه (و نه فقط سریال) تلویزیون به تثبیت رسانده بود. به این دلیل هم بود که سازندگان سریال حتی با وجود تمام دستورات بهداشتی و پزشکی در روزهای کرونایی نیز تمام تلاش‌شان را کردند تا سریال را به آنتن برسانند؛ تلاشی که با وجود ادعای سیروس مقدم مبنی بر اینکه «تمام …
محمدحسین مهدویان: ما عاشق پایتخت خودمان هستیم
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / سریال پایتخت / فیلم درخت گردو / محمدحسین مهدویان / محسن تنابنده / هومن حاج عبداللهی / ریما رامین فر / مهران احمدی / احمد مهران فر
محمدحسین مهدویان: ما عاشق پایتخت خودمان هستیم
محمدحسین مهدویان، کارگردان و فیلمنامه نویس سینما، با انتشار متنی در اینستاگرام خود به تعریف از فصل ششم سریال«پایتخت» و بازیگران آن پرداخت و از عوامل این سریال خواست تا به تنگ نظری‌ها توجه نکنند.
«آخوند روشنفکر» و تفکری که ترور شد/ ناگفته‌های «ترور سرچشمه»
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / مستند ترور سرچشمه / محمد حسین مهدویان / فیلم ماجرای نیمروز
«آخوند روشنفکر» و تفکری که ترور شد/ ناگفته‌های «ترور سرچشمه»
«ترور سرچشمه» عنوان مستندی به کارگردانی محمدحسین مهدویان است که به بازخوانی پرونده انفجار دفتر مرکزی جمهوری اسلامی در دهه ۶۰ می‌پردازد و این روزها در خانه می‌توانید به تماشای آن بنشینید.
فیلم بعدی کارگردان ماجرای نیمروز درباره کرونا!
۱۳۹۹/۰۱/۰۴
فیلم بعدی کارگردان ماجرای نیمروز درباره کرونا!
فیلم بعدی محمدحسین مهدویان درباره کرونا است؟
چرا مهدویان درباره کرونا فیلم نمی‌سازد؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / محمدحسین مهدویان / برنامه تلویزیونی دورهمی / مهران مدیری / ویروس کرونا
چرا مهدویان درباره کرونا فیلم نمی‌سازد؟
کارگردان «درخت گردو» شب گذشته مهمان برنامه «دورهمی» بود.
ویروس زودقرمزی یکی از داوران عصر جدید/ بازپخش پایتخت ۶ سانسور شد/ مدیرانی که شبیه آپاندیس و مردمی که شبیه هیپوتالاموس هستند+فیلم
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / کرونا / دورهمی / امین حیایی / محمدحسین مهدویان / برنامه دورهمی / پایتخت ۶ / عصر جدید / ویروس زودقرمزی
ویروس زودقرمزی یکی از داوران عصر جدید/ بازپخش پایتخت ۶ سانسور شد/ مدیرانی که شبیه آپاندیس و مردمی که شبیه هیپوتالاموس هستند+فیلم
ایلنا: برنامه‌های تلویزیونی شب سوم فروردین با حاشیه‌هایی همچون سانسور بازپخش قسمت دوم سریال پایتخت ۶، شوخی با لباس امین حیایی، ویروس زود قرمزی یکی از داوران عصر جدید…
کلاهی که محمدحسین مهدویان سَرِ مهران مدیری گذاشت
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / محمدحسین مهدویان / مهران مدیری / برنامه تلویزیونی دورهمی / فیلم درخت گردو / سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر
کلاهی که محمدحسین مهدویان سَرِ مهران مدیری گذاشت
مهران مدیری که سال گذشته در فیلم «درخت گردو» با کارگردانی محمدحسین مهدویان ایفای نقش کرده بود، درباره کلاهی که این کارگردان سر او گذاشته است، صحبت کرد و مهدویان را آدمی دانست که نمی‌توان به او اعتماد کرد.
ببینید | قصه عشق ماورایی کارگردان معروف در دورهمی: نوری دریا را از افق روشن کرد و ...!
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / مهران مدیری / محمدحسین مهدویان / برنامه تلویزیونی دورهمی
ببینید | قصه عشق ماورایی کارگردان معروف در دورهمی: نوری دریا را از افق روشن کرد و ...!
محمدحسین مهدویان کارگردان جوان و موفق فیلم‌های شاخص درخت گردو، ماجرای نیم روز، لاتاری و ایستاده در غبار خاطره عجیب و غریبی از شبی که به همسرش پیشنهاد ازدواج داد، تعریف کرد که باعث شگفتی مهران مدیری در دورهمی شده بود!
مهمان امشب «دورهمی» مشخص شد
۱۳۹۹/۰۱/۰۳ / مهران مدیری / محمدحسین مهدویان / برنامه تلویزیونی دورهمی
مهمان امشب «دورهمی» مشخص شد
برنامه «دورهمی» با اجرای مهران مدیری، امشب (یک‌شنبه سوم فروردین)، میزبان محمدحسین مهدویان، کارگردان سینما خواهد شد.
ببینید | بخش‌های هیجان انگیز بنیامین ، بهرام افشاری ،بهنام بانی و  محمدحسین مهدویان در دورهمی مهران مدیری!
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / برنامه تلویزیونی دورهمی / مهران مدیری / نوروز / شبکه نسیم
ببینید | بخش‌های هیجان انگیز بنیامین ، بهرام افشاری ،بهنام بانی و محمدحسین مهدویان در دورهمی مهران مدیری!
برنامه «دورهمی» با حضور هنرمندان سرشناس، در ایام نوروز هر شب مهمان خانواده های ایرانی خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
قرار نیست همیشه با یک تهیه کننده کار کنم
محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم سینمایی «درخت گردو» درباره عدم همکاری با سید محمد رضوی تهیه کننده آثار پیشین خود گفت: قرار نیست همواره همه با هم کار کنند، کارگردانان سینما با تهیه کنندگان مختلفی کار می‌کنند، این اتفاق تصمیم برای تجربه‌ای تازه در سینما برای من بود. وی درباره دیده نشدن فیلم «ماجرای نیمروز ۲» در جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: هدف ما از حضور در جشنواره فیلم فجر رساندن اثر به محلی است که بتوان در مورد آن به بحث و گفتگو و تحلیل پرداخت. کارگردان فیلم «لاتاری» در همین رابطه اذعان کرد: از نظر من جشنواره فیلم فجر فرصتی برای دیده شدن آثار یکسال سینمای ایران است. در این رویداد سینمایی فیلم می‌تواند خودش را با توجه به نقد و نظرات مورد سنجش قرار دهد. این کارگردان سینما در همین رابطه ادامه داد: …
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / محمدحسین مهدویان / ویروس کرونا / کارگردانان سینمای ایران
وحشتِ این روزهای محمدحسین مهدویان
محمدحسین مهدویان، کارگردان فیلم «زیر درخت گردو»، در پستی اینستاگرامی، تاکید کرد از ویروس دوزاری کرونا نمی‌ترسد، اما از نابودی روح ایثار و نوع‌دوستی در جامعه وحشت دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •