چهارشنبه, ۳۰ مهر, ۱۳۹۹ / 21 October, 2020
محمد رحمانیان
پاییز سخت تماشاخانه های تهران
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
پاییز سخت تماشاخانه های تهران
فهیمه پناه‌آذر ـ روزنامه نگار روزهای پاییز امسال متفاوت‌تر از سال‌های قبل است. پاییزی که تماشای تئاتر می‌توانست یکی از بهترین انتخاب‌هایش در روزهای کوتاه پاییزی باشد. اما نمایش‌های امسال پاییز در حالی اجراهای خود را شروع کردند که به‌خاطر ویروس کرونا و آغاز موج سوم آن، گروه‌های نمایشی امیدی به تماشاگر خود ندارند اما باز هم برای حیات تئاتر، روی صحنه می‌روند. در این میان آثاری که اجرا می‌شوند؛ 2 نمایش «عشق روزهای کرونا»‌ محمد رحمانیان و «در انتظار گودو» امیررضا کوهستانی با اجرای خود در فضای باز …
قصه‌ای درباره عشق نانوای جوان و آزمون بازیگری
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / نمایش عشق روزهای کرونا / محمد رحمانیان / کروناویروس
قصه‌ای درباره عشق نانوای جوان و آزمون بازیگری
محمد رحمانیان که به تازگی اپیزود جدیدی به نام «به افتخار نیل سایمون» به نمایش «عشق روزهای کرونا» اضافه کرده است، با نگارش یادداشت کوتاهی، توضیحاتی درباره این اپیزود ارایه کرد.
سیما تیرانداز و علی اوجی، جای بهنوش طباطبایی و گربه‌اش را گرفتند
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / محمد رحمانیان / سیما تیرانداز / تالار وحدت / تئاتر
سیما تیرانداز و علی اوجی، جای بهنوش طباطبایی و گربه‌اش را گرفتند
پس از حذف اپیزود «بانو گربه ملوس» از نمایش «عشق روزهای کرونا»، سیما تیرانداز و علی اوجی، جای خالی بهنوش طباطبایی و گربه او را در اپیزودی تازه پر می‌کنند.
اپیزود جدید  رحمانیان به جای داستان حذف شده بهنوش طباطبایی
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / نمایش عشق روزهای کرونا / بهنوش بختیاری / محمد رحمانیان / سیما تیرانداز / علی اوجی
اپیزود جدید رحمانیان به جای داستان حذف شده بهنوش طباطبایی
بعد از حذف اپیزود «بانو گربه ملوس» از نمایش شش اپیزودی «عشق روزهای کرونا»، محمد رحمانیان نویسنده و کارگردان این نمایش، اپیزودی دیگر را جایگزین کرد.
آقای روحانی، دقیقا کجایی؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
آقای روحانی، دقیقا کجایی؟
مصطفی داننده در عصرایران نوشت: محمد رحمانیان کارگردان شهیر تئاتر ایران، این روزها نمایشی را روی صحنه برده است به نام«عشق روزهای کرونا». این نمایش شامل چند اپیزود است که یکی از آنها  «بانو و گربه ملوس» نام دارد یا بهتر بگویم نام داشت. انطور که رحمانیان می‌گوید این بخش…
(تصاویر) نمایش عشق روزهای کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / عشق / تئاتر / ویروس کرونا / کروناویروس
(تصاویر) نمایش عشق روزهای کرونا
نمایش «عشق روزهای کرونا » با نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی محمد رحمانیان شامگاه سه شنبه با بازی مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی ، امیر کاوه آهنین‌جان، سیما تیرانداز، نوشین اعتماد، سعید توکلی، آرمین رحیمیان، راحیل زمانی، غزل شاکری، مبینا طبایی، نیما طیبی، مانیا علیجانی و احترام برومند در محوطه باز تالار وحدت به روی صحنه رفت.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
پایان اجباری اپیزود بانو با گربه ملوس در تائتر محمد رحمانیان
[مریم نراقی] اپیزود “بانو با گربه ملوس” در حالی از نمایش “عشق روزهای کرونا” حذف شد که با توجه به صحبت‌های کارگردان به نظر می‌رسد مشکل اصلی گربه بهنوش طباطبایی بوده است.بر اساس ویدیویی که بهنوش طباطبایی در صفحه رسمی‌اش منتشر کرده، یکی از اپیزودهای تئاتر “عشق روزهای کرونا” با بازی او به خواست مرکز هنرهای نمایشی متوقف شده است. در این ویدیو محمد رحمانیان، کارگردان تئاتر، از توقیف اپیزود “بانو با گربه ملوس” می‌گوید.​بهنوش طباطبایی همراه با انتشار ویدیوی مربوط به سخنان محمد رحمانیان پس از اجرای شب گذشته نمایش “عشق روزهای کرونا”، درباره دومین تجربه متوالی ناتمامش با این کارگردان نوشت.طباطبایی در اپیزودی از این تئاتر با …
جدایی بهنوش طباطبایی
 از تئاتر رحمانیان
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / بازی / تئاتر / عشق / گربه / نمایش
جدایی بهنوش طباطبایی از تئاتر رحمانیان
بهنوش طباطبایی که به تازگی با نمایش «عشق روزهای کرونا» نوشته و کار محمد رحمانیان روی صحنه بود، از گروه اجرایی این نمایش خداحافظی کرد.
گربه بهنوش طباطبایی باعث حذف یک اپیزود تئاتر رحمانیان شد/واکنش خانم‌بازیگر
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
گربه بهنوش طباطبایی باعث حذف یک اپیزود تئاتر رحمانیان شد/واکنش خانم‌بازیگر
محمد رحمانیان اعلام کرد به دلیل آنکه شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی اجازه حضور یک گربه در یکی از اپیزودهای نمایش «عشق روزهای کرونا» را نداده است مجبور به حذف آن شد‌ه‌ اند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
از سنگ‌اندازی‌ها گله‌مندیم
محمد رحمانیان در نشست رسانه‌ای نمایش «اُلدْ سانگز؛ عشق روزهای کرونا» ضمن تشریح شرایط اجرای این نمایش از وجود برخی سنگ‌اندازی‌ها در برابر فعالیت هنرمندان تئاتر گلایه کرد.به گزارش مهر، نشست رسانه‌ای نمایش «الد سانگز: عشق روزهای کرونا» که به نویسندگی و کارگردانی محمد رحمانیان از پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه در فضای باز تالار وحدت به صحنه می‌رود صبح ۲۵ شهریورماه با حضور کارگردان و تعدادی از بازیگران و عوامل نمایش در فضای باز هتل مشهد برگزار و به صورت آنلاین نیز پوشش داده شد.رحمانیان در ابتدای نشست عنوان کرد: بعد از تعطیل شدن اجباری «روزهای رادیو» به دلیل بحران کرونا، ایده نوشتن نمایشنامه «عشق روزهای کرونا» برگرفته از نام رمان «عشق سال‌های وبا» مارکز به ذهنم رسید. تمام تلاشم این بود که دین خودم را نسبت به …
ارشاد مقابل ارشاد ایستاده است
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
ارشاد مقابل ارشاد ایستاده است
محمد رحمانیان در آستانه اجرای نمایش تازه‌اش «عشق روزهای کرونا» گفت که برای اجرای این نمایش نیازمند مجوز مرکز هنرهای نمایشی و مرکز موسیقی بوده است و تأکید کرد این نخستین‌بار است که بخشی از وزارت ارشاد در مقابل بخشی دیگر می‌ایستد، گویی دچار مافیا شده‌ایم. به گزارش همشهری، این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر در نشستی خبری که روز گذشته برگزار کرد بارها تأکید کرد که مسئولیت تمام حرف‌هایش متوجه اوست و قصد دارد حرف‌هایی مهم بزند حتی اگر به قیمت تعطیلی اجرای نمایشش تمام شود ولی در عین حال گفت حضور بازیگران …
محمد رحمانیان (کارگردان تئاتر): حرف‌هایم را می‌زنم حتی به قیمت توقیف کارم
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
محمد رحمانیان (کارگردان تئاتر): حرف‌هایم را می‌زنم حتی به قیمت توقیف کارم
شرایط را به گونه‌ای فراهم کرده‌اند که تئاتر حرفی برای گفتن نداشته باشد  و تبدیل به جریانی بی‌خاصیت شود. هر لحظه همه ما را بی‌حرمت می‌کنند . بدترین شرایط اجرایی و رفتاری را با ما دارند و ما هم می‌پذیریم.
تئاتر و موسیقی صاحب رویداد مشترک ملی می شوند/ جشنواره بزرگ آنلاین
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / محمد رحمانیان / حمیدرضا نوربخش / تئاتر ایران / موسیقی ایرانی / رضا دادویی / شهاب‌الدین حسین‌پور / ویروس کرونا
تئاتر و موسیقی صاحب رویداد مشترک ملی می شوند/ جشنواره بزرگ آنلاین
نخستین جشنواره ملی آنلاین تئاتر و موسیقی با حضور چهره های شناخته شده هنری برگزار می شود.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
دیالوگ
محمد رحمانیان، نویسنده و کارگردان: «قرار بود اداره کل هنرهای نمایشی راهکاری برای اجرای گروه‌هایی که ‏اجرای آنها متوقف شده بود، بیندیشد. در جریان هستم قرار بر این بود که برای اجرای نمایش‌های «قهوه ‏قجری» و «روزهای رادیو» راه‌حل‌هایی ارایه شود اما متأسفانه تاکنون هیچ حمایت و شرایط اجرایی برای ما ‏مشخص نشده است.‏»  مصطفی رزاق کریمی، فیلمساز: «با وجود اینکه مستند «راه ناتمام» به سفارش اتاق بازرگانی تهران و مرکز ‏گسترش ساخته شده، اما من به این کار نگاه سفارشی نداشتم و می‌خواستم نگاهی به تاریخ معاصر از دیدگاه ‏صنعتی و شیوه موفقیت آدم‌ها داشته باشم. البته بُعد شخصی زندگی اصغر قندچی هم برای …
وضعیت اجرای «روزهای رادیو» مشخص نیست/ تلاش برای از یاد نرفتن تئاتر
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / محمد رحمانیان / تئاتر ایران / نمایشنامه نویس
وضعیت اجرای «روزهای رادیو» مشخص نیست/ تلاش برای از یاد نرفتن تئاتر
محمد رحمانیان با اشاره به اینکه به دلیل حمایت نشدن از «روزهای رادیو» تکلیف اجرای این نمایش مشخص نیست از اتمام نگارش «عشق روزهای کرونا» خبر دارد و پیشنهاد اجرای آنلاین تئاتر را مطرح کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
مدرسه تابستانی
در برنامه هفته اول طرح مدرسه تابستانی که از روز شنبه آینده آغاز می‌شود بازیگری تئاتر با مهتاب نصیرپور و گویندگی و اجرا توسط منصور ضابطیان به صورت آنلاین و رایگان تدریس می‌شود.  مدرسه تابستانی از روز شنبه آینده (هفتم تیرماه) آغاز خواهد شد و در هفته اول از روز شنبه تا چهارشنبه در ساعت ۱۰ صبح کارگاه نمایش توسط مهتاب نصیرپور و محمد رحمانیان و از ساعت ۱۶دوره گویندگی و اجرا توسط منصور ضابطیان تدریس خواهد شد. علاقه‌مندان برای حضور در مدرسه تابستانی و تماشای دوره‌ها کافی است به وب‌سایت مدرسه تابستانی به نشانی  www.tabestani99.ir یا صفحات مدرسه تابستانی در اینستاگرام، تلگرام و آپارات با شناسه tabestani99 مراجعه کنند.
محمد رحمانیان: با آزادی جوان تئاتری مشهد، تئاتر ایران را شادمان سازید
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
محمد رحمانیان: با آزادی جوان تئاتری مشهد، تئاتر ایران را شادمان سازید
از خود می‌­پرسم چگونه ممکن است کسی از نسل این بزرگان به جای نقد و تحلیل، از در توهین درآید و بی‌حرمتی!؟...و هر بار به این نتیجه می‌­رسم نکند حکمِ قضایی او حاصل یک سوءتفاهم باشد و نیازمند بازنگری؟
با آزادی مسعود حکم‌آبادی، ما را شاد سازید
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / مسعود حکم آبادی / محمد رحمانیان / سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر
با آزادی مسعود حکم‌آبادی، ما را شاد سازید
پس از اعلام محکومیت مسعود حکم‌آبادی به سه سال زندان، محمد رحمانیان نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر با نگارش یادداشتی، خواستار آزادی این هنرمند و تهیه‌کننده تئاتر شد.
رحمانیان در واکنش به اعلام تاریخ بازگشایی تئاترها / «یک تار موی گروهم را به اجرا نمی‌دهم»
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / واکنش رحمانیان به بازگشایی تئاترها از اول تیر ماه
رحمانیان در واکنش به اعلام تاریخ بازگشایی تئاترها / «یک تار موی گروهم را به اجرا نمی‌دهم»
محمد رحمانیان اطلاعیه وزارت ارشاد مبنی بربازگشایی سالن‌های تئاتر را اطلاعیه‌ای فله‌ای خواند که از همین امروز، شکست آن قطعی است.
انتشار فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی «امضا»
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / نمایشنامه نویسی / نمایشنامه نویس / تئاتر ایران / محمد رحمانیان / محمدامیر یاراحمدی / محمد یعقوبی
انتشار فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی «امضا»
مسابقه نمایشنامه نویسی «امضا» فراخوان خود را منتشر کرد.
محمد رحمانیان: چوب اعتمادمان را می‌خوریم
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / محمد رحمانیان / مرکز بتهوون / فیلم تئاتر
محمد رحمانیان: چوب اعتمادمان را می‌خوریم
محمد رحمانیان درباره پخش فیلم‌ تئاترهایش در چند VOD داخلی و خارجی با اشاره به اینکه از این کار بی‌اطلاع بوده است، گفت: ما اعتماد کردیم و حالا باید چوب این اعتماد را بخوریم.
خاطره پاک‌شده از ذهن تماشاگر
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
خاطره پاک‌شده از ذهن تماشاگر
یلدا آذری ـ روزنامه نگار محمد رحمانیان این روزها سرگرم نوشتن نمایشنامه «عشق روزهای کرونا» است؛ نمایشنامه‌ای که آن را به نیت یک تئاتر آنلاین می‌نویسد و در جای‌جای آن حضور دوربین را هم درنظر گرفته. او علاوه بر نمایش‌های متعددی که به صحنه برده است، در تلویزیون نیز حضوری پررنگ داشته و سال‌ها در ساخت تئاتر تلویزیونی هم تجربه‌اندوزی کرده است. رحمانیان به همراه گروهش مشغول اجرای نمایش «روزهای رادیو» بود که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سالن‌های تئاتر، اجرای این اثر را نیمه‌تمام گذاشت. این روزها که …
ثبت روزگار کرونایی روی صحنه  | «عشق سال‌های وبا» «عشق روزهای کرونا» می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
ثبت روزگار کرونایی روی صحنه | «عشق سال‌های وبا» «عشق روزهای کرونا» می‌شود
محمد رحمانیان در دوران کرونا هم در کار نوشتن نمایشنامه «عشق روزهای کرونا» است و هم در تدارک برگزاری کارگاه «نوشتن:کروناخوانی» که تلاشی است برای ثبت روزهای کرونایی.
تلاش برای ثبت یک دوره تاریخی عجیب!
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / محمد رحمانیان / نمایشنامه / ویروس کرونا
تلاش برای ثبت یک دوره تاریخی عجیب!
ایسنا نوشت: محمد رحمانیان در دوران کرونا روزهای شلوغی را پشت سر می‌گذارد، او هم در کار نوشتن نمایشنامه «عشق روزهای کرونا» است و هم در تدارک برگزاری کارگاه «نوشتن:کروناخوانی» که تلاشی است برای ثبت روزهای کرونایی.
ملاقات با عامل کشتار دانشگاه ویرجینیا
۱۳۹۹/۰۱/۱۲ / محمد رحمانیان / تعطیلات نوروزی / تئاتر
ملاقات با عامل کشتار دانشگاه ویرجینیا
مهر نوشت: فیلم-تئاتر «مانیفست چو» به کارگردانی محمد رحمانیان یکی از آثاری است که تماشای نسخه خانگی آن در ایام تعطیلات نوروز و خانه‌نشینی خالی از لطف نیست.
ابتلای نخستین کودک به کرونا در کشور
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ / سلامت / ویروس کرونا / تست کرونا / کیت تست کرونا / کودکان / ابتلا / محمد رحمانیان / وزارت بهداشت
ابتلای نخستین کودک به کرونا در کشور
نتیجه آزمایش ابتلا به کرونا برای کودک ۸ ساله جهرمی مثبت اعلام شد تا او نخستین کودک مبتلا شده به این ویروس اعلام شود.
واکنش کارگردان مطرح تئاتر به پیام مدیر جدید هنرهای نمایشی با شعری از شاملو
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / تئاتر / محمد رحمانیان / احمد شاملو / قادر آشنا
واکنش کارگردان مطرح تئاتر به پیام مدیر جدید هنرهای نمایشی با شعری از شاملو
پیام قادر آشنا مدیر کل جدید هنرهای نمایشی با واکنش مثبت محمد رحمانیان کارگردان مطرح تئاتر روبه‌رو شد.
پیام مدیرکل هنرهای نمایشی با شعر شاملو، نویدی خوب برای تئاتری‌هاست
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / تئاتر / محمد رحمانیان / احمد شاملو / قادر آشنا
پیام مدیرکل هنرهای نمایشی با شعر شاملو، نویدی خوب برای تئاتری‌هاست
ایلنا: محمد رحمانیان نوشت: اینکه مدیرکل جدید هنرهای نمایشی نخستین پیامش را با شعری یگانه از شاعری بزرگ که تمامی عمرش را با سانسور جنگید آغاز می‌کند می‌تواند نوید…
خانه‌نشینی با «ترانه‌های قدیمی»/ وقتی موسیقی و نمایش همراه می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۰۳ / فیلم تئاتر / محمد رحمانیان / تعطیلات نوروزی / تئاتر ایران
خانه‌نشینی با «ترانه‌های قدیمی»/ وقتی موسیقی و نمایش همراه می‌شود
نسخه ویدئویی نمایش «ترانه‌های قدیمی» به کارگردانی محمد رحمانیان می‌تواند گزینه مناسبی برای تماشا در روزهای تعطیل باشد.
روایت محمد رحمانیان از «عشق روزهای کرونا»
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / تئاتر / نمایشنامه / ویروس کرونا
روایت محمد رحمانیان از «عشق روزهای کرونا»
ایسنا نوشت: محمد رحمانیان در روزهایی که کرونا بر زندگی مردمان جهان سایه انداخته، دست به قلم شده و نمایشنامه تازه خود را با نام «عشق روزهای کرونا» می‌نویسد.
نمایش فیلم سینمایی «زمانی یک زن» در جشنواره «امان» اردن
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / محمد رحمانیان / جلیل اکبری‌صحت / امان / اردن / حضور هنر ایران در جهان
نمایش فیلم سینمایی «زمانی یک زن» در جشنواره «امان» اردن
فیلم سینمایی «زمانی یک زن» به کارگردانی جلیل اکبری‌صحت در جشنواره بین‌المللی فیلم «امان» کشور اردن به نمایش در می‌آید.
بازگشت «روزهای رادیو» منوط به حضور مخاطب است/ لزوم جلب اعتماد مردم
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
بازگشت «روزهای رادیو» منوط به حضور مخاطب است/ لزوم جلب اعتماد مردم
محمد رحمانیان عنوان کرد برای از سر گیری اجراهای تئاتری، لازم است اعتماد مخاطبان از نظر رعایت مسایل بهداشتی در تماشاخانه‌ها جلب شود.
محمد رحمانیان: همه تئاترها و فیلم‌ها فدای تار موی یک هموطنم
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
محمد رحمانیان: همه تئاترها و فیلم‌ها فدای تار موی یک هموطنم
مهم نیست اگر اجرای نمایش ما و هر نمایش دیگری حتی به مدت یک سال به تعویق بیفتد؛ آن‌چه اهمیت دارد، این است که مردم ما دچار حادثه و این بیماری نفرت‌انگیزی که روز و شب را بر ما حرام کرده، نشوند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / محمد رحمانیان / تماشاخانه شهرزاد / نشست رسانه ای / بهنوش طباطبایی / افشین هاشمی / احسان کرمی
روایتی ۲۰ ساله با «روزهای رادیو»/ با تماشاگر امروز تئاتر غریبه‌ام
محمد رحمانیان در نشست رسانه ای نمایش «روزهای رادیو» درباره ویژگی های این اثر نمایشی صحبت کرد و یادآور شد با تماشاگر این روزهای تئاتر احساس غریبه‌گی می کند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / محمد رحمانیان / روزهای رادیو
رحمانیان: حس می‌کنم جنس امروز تئاتر و تماشاگرش را نمی‌شناسم
محمد رحمانیان با اشاره به اینکه طرح اولیه نمایش جدیدش سال ۸۴ نوشته شده، از نشناختن ‌مخاطب امروز تئاتر سخن گفت‌ و تاکید کرد که با توجه به زمان حدود سه ساعتی نمایش از تماشاگران برای چگونگی اجرا نظرسنجی خواهد کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
ممنوع‌الکاری باعث شد از مخاطبان فاصله بگیرم
محمد رحمانیان در نشست خبری نمایش «روزهای رادیو» گفت: از ۳۸ سال دوران کاری ۱۸ سال ممنوع‌الکار بودم و سال ۷۶ هم این حرف را زدم که جنس مخاطبان امروز را نمی‌شناسم. به نوعی در دوران‌های مختلف ممنوع‌الکاری این حرف را می‌زنم. چراکه فواصل کار سبب می‌شود تا با مخاطبان قدری فاصله بگیریم. این دوری‌ها، کار نکردن‌ها و جلوی اجراها را گرفتن سبب دور افتادن می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
عکس | گریم متفاوت بهنوش طباطبایی در نمایش «روزهای رادیو»
نمایش «روزهای رادیو» به کارگردانی محمد رحمانیان به زودی با بازی مصطفی زمانی و بهنوش طباطبایی روی صحنه می‌رود. تصویری از گریم متفاوت بهنوش طباطبایی در این نمایش را ببینید.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / محمد رحمانیان / روزهای رادیو
محمد رحمانیان با «روزهای رادیو» به شهرزاد می‌رود
ایلنا: محمد رحمانیان با نمایش تازه‌اش با عنوان «روزهای رادیو» از اول اسفندماه در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه خواهد رفت.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / محمد رحمانیان / تئاتر ایران / تماشاخانه شهرزاد
محمد رحمانیان به شهرزاد بازگشت/ آغاز پیش خرید بلیت «روزهای رادیو»
محمد رحمانیان با نمایش تازه اش با عنوان «روزهای رادیو» از اول اسفندماه در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه خواهد رفت.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
مردی که عاشق وطنش بود؛ به‌بهانه شب عبدالحسین نوشین در سلسله‌ شب‌های فرهنگی بخارا
شب عبدالحسین نوشین با همکاری مجله فرهنگی هنری بخارا و خانه تئاتر امروز عصر در تماشاخانه استاد جوانمرد برگزار می‌شود و بهزاد فراهانی، محمد رحمانیان، اصغر همت، علی دهباشی و فرزاد فره‌وشی از سخنرانان شب عبدالحسین نوشین خواهند بود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴
مرجان‌خوانی از داش‌آکل 
رضا دستجردی: «داش‌آکل به‌گفته‌ مرجان» جدیدترین اثر بهرام بیضایی قرار است نوروز سال 99 به مناسبت هشتاد و نهمین سالمرگ صادق هدایت در دانشگاه استنفورد اجرا ‌شود. به گفته محمد رحمانیان، این نمایش بر اساس داستان داش‌آکل صادق هدایت نوشته شده که این‌بار اتفاقات از زبان مرجان روایت می‌شود. آخرین نمایش بیضایی «چهارراه» بود که بهار امسال در جشنواره هنر ایرانی دانشگاه استنفورد روی صحنه رفت.داش‌آکل، یکی از یازده داستان کوتاه مجموعه «سه قطره خون» نوشته صادق هدایت است که نخستین بار در سال ۱۳۱۱ منتشر شد. داش‌آکل لوطی مشهور شیرازی است که خصلت‌های جوانمردانه‌اش او را محبوب مردم ضعیف و بی‌پناه شهر کرده‌است. اما کاکارستم که گردن‌کلفتی ناجوانمرد است و به همین سبب، بارها ضرب شست داش‌آکل را چشیده، به شدت از او نفرت …
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / محمد رحمانیان / ژاندارک در آتش / فرید تهرانی
اجرای «ژاندارک در آتش» رحمانیان در مجارستان
نمایشنامه «ژاندارک در آتش» محمد رحمانیان با بازی دو بازیگر ایرانی و مجارستانی در بوداپست به صحنه رفت.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
تجلیل از «رندان تشنه لب» محمدرضا شجریان
آیین «چله عشق» با هدف تجلیل از اصحاب فرهنگ و هنری که آثار مرتبط با قیام عاشورا خلق کرده‌اند، در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.به گزارش مهر، آیین «چله عشق» عصر دیروز ۲۹ مهر ماه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.در این آیین از ۸ موسیقیدان به همراه ۱۰ سینماگر مطرح کشور که آثاری با موضوع قیام امام حسین(ع) خلق کرده‌ بودند، تجلیل شددر ادامه از سیدجعفر شهیدی نویسنده «پس از پنجاه سال» تجلیل شد.محمد ابراهیم آیتی نویسنده «بررسی تاریخ عاشورا» و رسول جعفریان نویسنده «تاملی در نهضت عاشورا» از دیگر تجلیل‌شوندگان بودند.سپس از دکتر علی شریعتی نویسنده «شهادت و حسین وارث آدم» تجلیل شد. در بخش موسیقی از محمدرضا شجریان خواننده «رندان تشنه لب»، حسین علیزاده آهنگساز آلبوم «نینوا»، لوریس …
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
فیلم آزیتا موگویی در جشنواره «کارتاژ» تونس
حوزه هنری فیلمی سینمایی به‌نویسندگی «محمد رحمانیان» را به جشنواره کارتاژ می‌فرستد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
فیلمی تازه با بازی بازیگر «شهرزاد» به سینما می‌آید
فیلم سینمایی «زمانی یک زن» به کارگردانی جلیل اکبری صحت ، نویسندگی محمد رحمانیان و تهیه کنندگی آزیتا موگویی آماده نمایش شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / تئاتر / محمد رحمانیان
حاشیه‌هایی برای روز حسین ساختند که تصمیم گرفتم کل زندگی‌ام را بگذارم و بروم
محمد رحمانیان از حاشیه‌هایی می‌گوید که برای یکی از نمایش‌هایش به وجود آمد.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / محمد رحمانیان / مسعود کیمیایی / بهرام بیضایی / سینمای ایران / تئاتر خصوصی / کارگردانان تئاتر
«قیصر»، آغازگر راهی بود که میوه‌های شیرینی چون «رگبار» به‌بار آورد
محمد رحمانیان که با نمایشنامه‌ها و اجراهایش، یکی از هنرمندان سرشناس تئاتر کشورمان است، خود را دلبسته آثار کارگردانانی چون عباس کیارستمی، علی حاتمی، داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی و ناصر تقوایی می‌داند. او البته تاکید می‌کند مسعود کیمیایی برایش اهمیتی یگانه‌­ دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷
انتخاب اول من نوشتن متن‌های ایرانی است | دراماتورژ همان سرکارگردان است
همشهری آنلاین: فعالیت‌ محمد رحمانیان در تئاتر در یک دهه اخیر منحصر به فرد بوده و کارگردانی نمایش‌های نوستالژیک، موسیقی-نمایش و تئاترهای مذهبی بخشی مهم از کارنامه او را تشکیل می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / مهتاب نصیرپور / خانه نمایش مهرگان / تئاتر ایران / محمد رحمانیان
آغاز اجرای دور دوم نمایش مهتاب نصیرپور
دور جدید اجراهای نمایش «اثر پرتوهای گاما بر گلهای همیشه بهار» به کارگردانی مهتاب نصیرپور از امروز در تماشاخانه مهرگان آغاز می شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / رضا احمدی / ترکیه / محمد رحمانیان / تئاتر ایران
«خروس» به ترکیه می‌رود
نمایش «خروس» به کارگردانی رضا احمدی در ترکیه به صحنه می رود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / تاجبخش فنائیان / اصغر فرهادی / حمید فرخ‌نژاد / هادی حجازی فر / شهاب حسینی / نوید محمدزاده / محمد رحمانیان / ابراهیم حاتمی کیا
از اولین درخشش اصغر فرهادی تا اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا در دوره دانشجویی
تاجبخش فنائیان، استاد دانشکده هنرهای زیبا به بیان خاطراتی شنیده نشده از دوران دانشجویی چهره‌های سرشناس این روزهای سینما و تلویزیون پرداخت و همین‌طور از راز ماندگاری و موفقیت بازیگران گفت.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰
بخشی از سمفونی «روز واقعه» به آهنگسازی و رهبری مجید انتظامی+فیلم
مجید انتظامی در سال 1387 با همراهی حسین پارسایی، محمد رحمانیان، حبیب رضایی و اعضای ارکسترش سمفونی «روز واقعه» را روی صحنه برد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵ / ایوب آقاخانی / مهدی شفیعی / محمد رحمانیان / نمایشنامه نویس / کارگردان تئاتر / تئاتر شهر
اجرای «رگ» در تالار چهارسو آغاز شد/ روایت جالب از آفرینش یک تئاتر
آیین افتتاحیه نمایش «رگ» و رونمایی از نمایشنامه «جنوب از شمال غربی» شامگاه روز دوشنبه چهارم شهریور در تالار چهارسوی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / تماشاخانه مشایخی / تئاتر ایران / محمد رحمانیان
«مصاحبه» در تماشاخانه مشایخی روی صحنه می‌رود
نمایش «مصاحبه» به کارگردانی زهرا پارسایی در تماشاخانه جمشید مشایخی روی صحنه می‌رود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / مراسم افتتاحیه نمایش رگ
/ خبرهای کوتاه از سینما و تئاتر /
از افتتاح دو سینما سیار در استان‌های گیلان و سمنان تا افتتاح نمایشی با حضور محمد رحمانیان از جمله خبرهای کوتاه سینما و تئاتر است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷
بهرام بیضایی در پیام خود به هجدهمین جشن سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان، پژوهشگران خانه تئاتر:
این جهان را چاره‌ای جز فرهنگ نیستفاطمه امین‌الرعایاروز پنجشنبه یکی از بزرگ‏ترین گردهمایی‌های اهالی تئاتر کشور در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد و برگزیدگان بخش‌های مختلف معرفی شدند.حدود ساعت 6 عصر روز پنجشنبه، خیابان سی‌تیر، میزبان جمع کثیری از بازیگران، کارگردانان و اهالی تئاتر بود. هجدهمین جشن سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان، پژوهشگران خانه تئاتر بنا بر اعلام قبلی، آغاز شد. اجرای این مراسم بر عهده فرزاد حسنی بود. گروه موسیقی «وینه» نیز از ابتدای مراسم، در گوشه‌ای از صحنه به اجرای قطعات موسیقی زنده می‌پرداختند. این مراسم تقریبا بدون سخنرانی‌های معمول مدیران آغاز شد که از نکات قابل توجه این برنامه به‌شمار می‌رفت.در این مراسم، نخستین نشان مسئولیت اجتماعی به اسماعیل فیروزی برای کارگردانی نمایش …
۱۳۹۸/۰۵/۲۰ / بهرام بیضایی / تئاتر / جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی
بهرام بیضایی، مهم‌ترین جایزه هنری خود را دریافت کرد
بهرام بیضایی، جایزه جلال ستاری را از سمینار بین‌المللی نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، دریافت کرد. محمد رحمانیان که برای دریافت این جایزه روی صحنه آمده بود، تاکید کرد به نظرش، این مهم‌ترین جایزه‌ای است که در یک جشنواره به بهرام بیضایی اهدا شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴ / تماشاخانه سپند / نمایشنامه خوانی / محمد رحمانیان
رونمایی از پوستر نمایشنامه خوانی «مصاحبه»
پوستر نمایشنامه خوانی «مصاحبه» نوشته محمد رحمانیان و کارگردانی بهارک شهبازی رونمایی شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •