جمعه, ۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ / 18 September, 2020
مرتضی صفاریان
تعزیه‌خوانی که بعد از ۸۰ سال محرم را در خانه می‌ماند
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / مشرق نیوز / عاشورا / تعزیه
تعزیه‌خوانی که بعد از ۸۰ سال محرم را در خانه می‌ماند
مرتضی صفاریان گفت: بعد از ۸۰ سال تعزیه‌خوانی، امسال برای اولین بار تعزیه‌ای با حضور مردم اجرا نمی‌کنم.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
حسرت از خانه‌نشینی‌‏‎ ‎
مرتضی صفاریان، از قدیمی‌ترین تعزیه‌خوان‌هایی است که حالا ۸۷‌سال سن دارد و عمر زیادی را به تعزیه‌خوانی مشغول بوده، اما این روزها با حسرت تعزیه‌های اجرانشده‌اش خانه‌نشین شده است. او می‌گوید که هر‌سال ۹شب در ماه رمضان ‏تعزیه داشتیم اما امسال با شیوع کرونا همه چیز تعطیل شد. این تعزیه‌ها همیشه جمعیت زیادی را برای تماشا می‌کشاند، چون در ‏تهران آنچنان تعزیه‌ای اجرا نمی‌شود و مردم خیلی علاقه‌مند هستند. از این وضع خسته شده‌ام و می‌دانم مشتاقان زیادی هستند که ‏منتظر اجرای تعزیه بودند. دوست داشتم شرایط طوری بود که می‌شد تعزیه امسال را اجرا کنیم. بعضی تعزیه‌خوان‌ها یا شاغل‌ ‏هستند یا بازنشسته، …
داغ کرونایی یک تعزیه‌خوان قدیمی
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
داغ کرونایی یک تعزیه‌خوان قدیمی
مرتضی صفاریان که با ۸۷ سال سن، عمری را به تعزیه‌خوانی مشغول بوده است، این روزها مثل بعضی دیگر از مردم برای مصون ماندن از کرونا در خانه مانده ولی همچنان در فکر تعزیه‌هایی است که قرار بود ماه رمضان امسال در تهران برگزار کند.
حسرت یک تعزیه‌خوان قدیمی از خانه‌نشینی‌ و اجرا در رمضان
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / مرتضی صفاریان / همه_باهم_علیه_کرونا / تعزیه
حسرت یک تعزیه‌خوان قدیمی از خانه‌نشینی‌ و اجرا در رمضان
یکی از قدیمی‌ترین تعزیه‌خوان‌های کشور می‌گوید: هر سال ماه رمضان ۹…
۱۳۹۸/۰۶/۱۳
وقتی شمر تعزیه،موتورسوار می‌شود!
«شمرخوان» ها همیشه ازجذاب‌ترین آدم‌های تعزیه‌ها هستند. دلسوخته‌هایی که هرکدام ناگفته‌ها و خاطراتی خواندنی از عزاداری بر مصیبت سیدالشهدا علیه‌السلام در لباس اشقیا دارند. دوگانه‌ای عجیب که بیشتر از همه، برای خود شمرخوان‌ها نکته و خاطره دارد. «مرتضی صفاریان» اما بین همه شمرخوان‌ها شاید پرخاطره‌ترین باشد. سپیدمویی که 81 سال است لباس تعزیه بر تن می‌کند. با او هم‌کلام شده‌ایم.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / مرتضی صفاریان / تعزیه / تعزیه‌خوانی / دهه محرم / تعزیه‌خوانی در ایام محرم
با این روند "تعزیه" از بین می‌رود
یک تعزیه‌خوان معتقد است: در حال حاضر تعداد تعزیه‌خوانان ما خیلی کم است و کسانی هم که این هنر را می‌آموزند جایی را برای اجرا ندارند و اگر با همین روند پیش رود ما تا چهار، پنج سال آینده شاهد از بین رفتن هنر تعزیه خواهیم بود.  
۱۳۹۸/۰۳/۰۳ / تعزیه / تکیه دولت / شبهای قدر / مرتضی صفاریان
جای خالی تعزیه در شب‌های ماه مبارک رمضان
یک تعزیه‌خوان قدیمی می‌گوید: اگر از سوی مسئولان کم‌کاری نشده بود، می‌شد همانند قدیم در تمام روزهای ماه رمضان تعزیه در تهران اجرا کرد اما متاسفانه بهایی به این هنر داده نمی‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •