سه شنبه, ۱۲ فروردین, ۱۳۹۹ / 31 March, 2020
مرکز فرهنگی شهر کتاب
شمس تبریز قائل به شروع معراج از درون انسان است
شمس تبریز قائل به شروع معراج از درون انسان است
مهدی محبتی گفت: شمس تبریز معتقد است باید آنچه درون خود داری، دوباره برای خود باز کنی. باید پیامبر را الگوی خود بدانیم اما معراج را از درونمان آغاز کنیم که این‌، حرف جدیدی در معرفت‌شناسی است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / شمس تبریزی / مولوی / ادبیات فارسی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / مهدی محبتی /
نشست‌های مرکز فرهنگی شهر کتاب هم لغو شدند
نشست‌های مرکز فرهنگی شهر کتاب هم لغو شدند
در پی شیوع ویروس کرونا، نشست‌های این‌هفته مرکز فرهنگی شهر کتاب لغو شدند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / مرکز فرهنگی شهر کتاب / نقد کتاب / شهر کتاب /
فلسفه‌ای برای ژاور
غزاله صدر منوچهری| به‌تازگی کتاب «بنیاد حق طبیعی: براساس اصول آموزه دانش» نوشته یوهان گوتلیب فیشته با ترجمه سیدمسعود حسینی در نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب یکی از ارکان اصلی نظام فیشته در دوره ینا (حدود ۹۹-۱۷۹۴) است و به شرح و تفصیل فلسفه حق یا فلسفه سیاسی او اختصاص دارد. دو رکن دیگر این نظام که در کتاب‌های «بنیاد آموزه فراگیر دانش» و «نظام آموزه اخلاق» بسط یافته‌اند، فلسفه اولی و فلسفه اخلاق فیشته را دربردارند. اکنون با ترجمه و انتشار «بنیاد حق طبیعی»، سه رکن نخستین و از حیث تاریخی، اثرگذارترین نظام فیشته را در زبان فارسی در اختیار داریم. نشست هفتگی شهر کتاب روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن به نقد و بررسی کتاب «بنیاد …
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ /
ادبیات ایران‌زمین
به تازگی کتاب ادبیات ایران‌‌زمین در سده‌های هشتم و نهم میلادی (دوره عرب‌زبانی) نوشته نظام‌الدین زاهدی (سفیر تاجیکستان در ایران) به همت انتشارات آرون منتشر شده است. در این کتاب، ادبیات عربی‌زبان سده‌های هشتم و نهم میلادی که ماحصل قلم شاعران و نویسندگان ایرانی‌نژاد و بیانگر حسن توجه آنها به اصول و سنت‌های ادبیات پیش از اسلامی- ایرانی است، به حیث یک بخش ترکیبی از ادبیات ایران‌‌زمین مورد بررسی قرار گرفته است. نشست نقد و بررسی کتاب «ادبیات ایران‌زمین» روز دوشنبه پنجم اسفند، ساعت ۱۶ با حضور علی‌‌اشرف صادقی، آذرتاش آذرنوش، نظام‌الدین زاهدی و حسن قریبی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید …
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ /
نقد و بررسی هنر، خیال، زیبایی
نقد و بررسی هنر، خیال، زیبایی
نشست نقد و بررسی کتاب «هنر، خیال، زیبایی» شنبه، سوم اسفند ساعت ۱۶ با حضور مصطفی ملکیان و مریم جعفری در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.  به تازگی کتاب « هنر، خیال، زیبایی» نوشته‌ مریم جعفری، به همت نشر کرگدن منتشر شده است. در این کتاب، نویسنده مسائل حوزه‌ زیبایی‌شناسی را که یکی از شاخه‌های مهم فلسفه است بر کتاب فیه‌مافیه مولانا جلال‌الدین بلخی عرضه و پاسخ‌های فیه‌مافیه را به برخی از پرسش‌های زیبایی‌شناسی ذکر کرده است. شاید بتوان پرسش‌هایی را که فیه‌مافیه به آنها پاسخ داده است بدین صورت دسته‌بندی …
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ /
نشان‌های لاک‌پشت پرنده ۱۲ اسفند اهدا می‌شود
نشان‌های لاک‌پشت پرنده ۱۲ اسفند اهدا می‌شود
نشان‌های طلایی، نقره‌ای و ویژه‌ی هشتمین دوره‌ی لاک‌پشت پرنده ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ به کتاب‌های برگزیده اهدا می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / لاک پشت پرنده / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ادبیات کودک و نوجوان /
تحلیل انتقادی گفتمان شمس تبریزی
تحلیل انتقادی گفتمان شمس تبریزی
نوزدهمین و بیستمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی، چهارشنبه 30بهمن و هفتم اسفند، ساعت۱۶:۳۰ به «تحلیل انتقادی گفتمان شمس تبریزی در باب بدعت و متابعت» اختصاص دارد که با سخنرانی مهدی محبتی، عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان، در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. به گزارش همشهری، درباره میزان قدرت اندیشه‌وری و ایجاد دبستان‌های مستقل معرفتی بزرگان سنتی ما - به‌ویژه صوفی‌مشربان- نکته‌ها و گفته‌های فراوان از گذشته تا امروز، موافق و مخالف، مطرح شده و ناگزیر گروه‌های اجتماعی مختلفی را به‌دنبال …
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ /
دهمین نشست «سه‌سرزمین، یک‌زبان» برگزار می‌شود
دهمین نشست «سه‌سرزمین، یک‌زبان» برگزار می‌شود
دیدار رایزن فرهنگی آلمان در ایران با معاون فرهنگی موسسه شهر کتاب به گفتگو درباره برگزاری دهمین نشست «سه‌سرزمین، یک‌زبان» در سال آینده انجامید.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / آلمان / سوئیس / اتریش / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
مساله کلمه است
غزاله صدر منوچهری| نشست هفتگی شهر کتاب روز سه‌شنبه پانزدهم بهمن با عنوان «مسیح جان و مسیح ایمان» با حضور دکتر فاطمه لاجوردی، دکتر محمد صبایی و دکتر فتح‌الله مجتبایی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. در این جلسه، رساله دکترای محمد صبایی با عنوان «مسیح‌شناسی در سنت مسیحی و اسلامی با تاکید بر آرای رودُلف بولتمان و مولانا جلال‌الدین» به بحث گذاشته شد که به‌تازگی برگزیده نهمین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی در حوزه ادیان و عرفان شده است. در ادامه گزارشی از سخنان فتح‌الله مجتبایی از نظر می‌گذرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ /
همکاری‌های ایران و لتونی برای چاپ آثار مولانا و سهراب سپهری
همکاری‌های ایران و لتونی برای چاپ آثار مولانا و سهراب سپهری
در پی همکاری‌های مرکز فرهنگی شهرکتاب و مرکز زیدونیس در لتونی قرار است آثار مولوی و سهراب سپهری در لتونی و اشعار زیدونیس در ایران منتشر شود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / مولوی / سهراب سپهری / لتونی / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
تقابل‌ها در اندیشه شمس تبریزی تحلیل روانکاوی می‌شود
تقابل‌ها در اندیشه شمس تبریزی تحلیل روانکاوی می‌شود
نشست نقد و تحلیل روانکاوانه تقابل‌ها در اندیشه شمس تبریزی در قالب یکی از نشست‌های درسگفتارهایی درباره شمس تبریزی، روز چهارشنبه ۱۶ بهمن در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / شمس تبریزی / مولوی / ادبیات فارسی / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
منظور مولانا از شیخ دین کسی نیست جز شمس تبریزی
منظور مولانا از شیخ دین کسی نیست جز شمس تبریزی
محمد عمادی گفت: پس از قرن‌ها عبدالباقی گُلپینارلی این عبارت را در نسخه‌های گوناگون مقالات شمس پیدا کرد و گفت عبارت المعنی هوالله، عبارت شمس است و منظور مولانا از شیخ دین، شمس تبریزی است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / مولوی / شمس تبریزی / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
خنیاگری در باغ
نشست هفتگی شهر کتاب در ساعت 16:30 روز سه‌شنبه (هشتم بهمن‌ماه) به بررسی کتاب «خنیاگری در باغ» با ترجمه‌ مصطفی حسینی اختصاص دارد که با حضور ابوالفضل حری، محمد غفاری و مصطفی حسینی در مرکز فرهنگی شهر کتاب (واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم) برگزار می‌شود. «خنیاگری در باغ» که توسط نشر آگه منتشر شده، مجموعه‌ای از جستارها و گفت‌وگوهای پروفسور دیک دیویس، درباره‌ ترجمه‌ شعر کلاسیک پارسی به انگلیسی است که در چند سال اخیر در مجلات و نشریات گوناگون منتشر شده است. دیویس یکی از موفق‌ترین مترجمان شعر کلاسیک ما به زبان انگلیسی است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ /
کتاب مترجم انگلیسی اشعار کلاسیک فارسی نقدوبررسی می‌شود
کتاب مترجم انگلیسی اشعار کلاسیک فارسی نقدوبررسی می‌شود
کتاب «خنیاگری در باغ» اثر دیک دیویس مترجم انگلیسی اشعار کلاسیک ادبیات فارسی روز سه‌شنبه ۸ بهمن در مرکز فرهنگی شهرکتاب مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ادبیات فارسی / ترجمه / نشر آگه /
یهودیت از لابه‌لای متون
به تازگی کتاب «یهودیت از لابه‌لای متون» نوشته آرتور هرتزبرگ با ترجمه عبدالرحیم سلیمانی از سوی انتشارات دانشگاه مفید منتشر شده است. در این کتاب سعی شده نشان داده شود نظام دینی یهود چه ویژگی‌هایی دارد و از چه جهاتی با نظام‌های دینی دیگر، به ‌ویژه نظام اسلامی متفاوت است.نشست هفتگی شهرکتاب در روز سه‌شنبه اول بهمن ساعت 16:30 به نقد و بررسی کتاب «یهودیت از لابه‌لای متون» اختصاص دارد که با حضور آرش آبایی (محقق و دین‌پژوه کلیمی)، دکتر علی شهبازی (استاد ادیان) و دکتر عبدالرحیم سلیمانی (مترجم، محقق و استاد ادیان) در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ /
معنا و خدا
در مقالات شمس تبریزی عبارتی کوتاه هست که در آن «معنا» همان «خدا» دانسته شده است (المعنی هو‌الله). همین عبارت را مولوی نیز از قول شمس در مثنوی آورده است. با وجود کوشش محققان در تفسیر این عبارت و توضیح مقصود شمس از آن به نظر می‌رسد که باب تفسیر و کشف معنای این عبارت معماگونه همچنان گشوده است. هفدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی در روز چهارشنبه دوم بهمن ساعت 16:30 با عنوان «معنا و خدا» به تحلیل و بررسی مفهوم «المعنی هو‌الله» در سخن شمس تبریزی اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر سیدمحمد عمادی‌حائری در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهیداحمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ /
برگزیدگان جایزه‌ دکتر مجتبایی معرفی شدند
برگزیدگان جایزه‌ دکتر مجتبایی معرفی شدند
برگزیدگان نهمین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی دیروز در شهر کتاب معرفی شدند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / مرکز فرهنگی شهر کتاب / جایزه دکتر مجتبایی / فتح الله مجتبایی /
دانش مولوی صدبرابر شمس تبریز بوده است
دانش مولوی صدبرابر شمس تبریز بوده است
اصغر دادبه گفت: شمس تبریزی فرد بزرگ و مهمی بوده و مهمتر از همه تاثیری است که بر فردی مانند مولوی گذاشته است. دانش مولوی صد برابر او بوده است. تصور نکنید شمس دانشمندتر بوده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / علی اصغر دادبه / ادبیات فارسی / مولوی / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
جایزه دکتر مجتبایی در پله نهم
جایزه دکتر مجتبایی در پله نهم
مراسم اهدای جوایز نهمین دوره جایزه‌ دکتر فتح‌الله مجتبایی با حضور اصحاب فرهنگ و اندیشه سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. به گزارش همشهری در این مراسم از میان 40 رساله‌ دکتری در حوزه‌ «زبان و ادبیات فارسی» و «ادیان و عرفان» که به دبیرخانه رسیده، رساله‌های برتر و تشویقی معرفی و از نویسندگان این پایان‌نامه‌ها قدردانی می‌شود. همچنین هیأت داوران گزارشی تحلیلی درباره‌ رساله‌های دریافتی ارائه خواهند کرد و درباره ویژگی‌های رساله‌های برتر سخن می‌گویند. برپا‌کنندگان این جایزه …
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ /
تأثیر اندیشه‌های امام خمینی (ره) بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران
تأثیر اندیشه‌های امام خمینی (ره) بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران
تهران- ایرنا- آیین رونمایی و معرفی کتاب تأثیر اندیشه‌های امام خمینی (ره) بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران از منشورات موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در محل سالن جلسات کتابخانه پارک شهر برگزار شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / نهاد کتابخانه های عمومی کشور / بیت تاریخی امام راحل / مرکز اسناد انقلاب اسلامی /
مراسم اختتامیه نهمین جایزه دکتر مجتبایی برگزار می‌شود
مراسم اختتامیه نهمین جایزه دکتر مجتبایی برگزار می‌شود
مراسم اختتامیه نهمین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی روز سه‌شنبه هفته آینده در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فتح الله مجتبایی / جایزه دکتر مجتبایی / جایزه ادبی / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
منهای سینما
       نشست هفتگی شهر کتاب روز سه‌شنبه، هفدهم دی‌ماه، به نقد و بررسی رمان «پطرزبورگ» نوشته‌ آندرِی بیِه‌لی اختصاص دارد که با حضور فرزانه طاهری مترجم اثر و زهرا محمدی عضو هیأت علمی زبان و ادبیات روسی دانشگاه تهران در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. نشر مرکز این رمان را به‌تازگی منتشر کرده و ارزش آن در ویژگی‌های غریب سبکی و زبانی نویسنده و ارایه فضای شگفت‌انگیزش از روسیه ‌‌سال ۱۹۰۵ است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ /
پوئرتولاس منتقد صریح رفتار دولت‌های غربی با مهاجران است
پوئرتولاس منتقد صریح رفتار دولت‌های غربی با مهاجران است
ابوالفضل الله‌دادی مترجم آثار رومن پوئرتولاس گفت: پوئرتولاس بی‌رحمانه انتقاد می‌کند و بارها به رفتار دولت‌های غربی با مهاجران انتقاد کرده و می‌گوید سرنوشت این افراد برای اروپاییها مهم نیست.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ابوالفضل الله دادی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ترجمه / انتشارات ققنوس / ادبیات جهان / فرانسه /
«پطرزبورگ» نقد و بررسی می‌شود
«پطرزبورگ» نقد و بررسی می‌شود
رمان «پطرزبورگ» نوشته آندرِی بیه‌لی روز سه‌شنبه ۱۷ دی در مرکز فرهنگی شهر کتاب نقد و بررسی می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ترجمه / نشر مرکز / فرزانه طاهری / ادبیات جهان / روسیه / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
عصری با رومن پوئرتولاس
نشست هفتگی شهر کتاب، سه‌شنبه ۱۰ دی ساعت ۱۶:۳۰ با عنوان «عصری با پوئرتولاس» به نقد و بررسی آثار این نویسنده‌ فرانسوی اختصاص دارد که با حضور احسان رضایی، سمیه نوروزی و ابوالفضل ‌الله‌دادی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. «سفر شگفت‌انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود»، «ناپلئون به جنگ داعش می‌رود»، «دخترکی که ابری به بزرگی برج ایفل را بلعیده بود» و «همه تابستان بدون فیسبوک»، آثاری از رومن پوئرتولاس، نویسنده‌ فرانسوی است که با ترجمه‌ ابوالفضل ‌الله‌دادی از سوی نشر ققنوس منتشر شده است. …
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ /
کزازی چگونگی پیوند مولانا و شمس را بررسی می‌کند
کزازی چگونگی پیوند مولانا و شمس را بررسی می‌کند
نشست «آفتابی در میان سایه‌ای» با محوریت بررسی پیوند مولانا و شمس تبریزی، روز چهارشنبه ۴ دی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / میرجلال‌الدین کزازی / شمس تبریزی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / مولوی /
معرفی پایان‌نامه‌های راه یافته به مرحله‌ی دوم نهمین دوره‌ی جایزه‌ دکتر فتح‌الله مجتبایی
معرفی پایان‌نامه‌های راه یافته به مرحله‌ی دوم نهمین دوره‌ی جایزه‌ دکتر فتح‌الله مجتبایی
جلسه‌ی هیات داوران جایزه‌ دکتر فتح‌الله مجتبایی با حضور فتح‌الله مجتبایی، ضیاء موحد، حسین معصومی‌همدانی، شهرام پازوکی، مسعود جعفری‌جزی، محمدرضا عدلی و علی‌اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / شهر کتاب / نخبگان / ادبیات /
عصری با بانوی برنده نوبل ادبیات در شهر کتاب
عصری با بانوی برنده نوبل ادبیات در شهر کتاب
مهر نوشت: نشست عصری با اولگا توکارچوک نویسنده لهستانی و رونمایی از ترجمه فارسی کتاب «گریزها»ی وی روز سه‌شنبه ۱۲ آذر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / ادبیات جهان / لهستان / کتاب / جایزه نوبل /
عصری با اولگا توکارچوک در شهر کتاب برپا می‌شود
عصری با اولگا توکارچوک در شهر کتاب برپا می‌شود
نشست عصری با اولگا توکارچوک نویسنده لهستانی و رونمایی از ترجمه فارسی کتاب «گریزها»ی وی روز سه‌شنبه ۱۲ آذر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / ادبیات جهان / لهستان / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
دردسرهای تله‌ آسانسوری و توقف در لحظه‌ای که آغوش شب گسترده می‌شود
دردسرهای تله‌ آسانسوری و توقف در لحظه‌ای که آغوش شب گسترده می‌شود
رمان‌های «آسانسور» و «آغوش شب» از جمله آثار مهم فردریک دار بودند که در نشست بررسی کارنامه این‌نویسنده مورد نقد و بررسی قرار گرفتند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فردریک دار / ادبیات پلیسی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ادبیات جهان /
داوری نهمین دوره‌ جایزه‌ فتح‌الله مجتبایی آغاز شد
داوری نهمین دوره‌ جایزه‌ فتح‌الله مجتبایی آغاز شد
داوری نهمین دوره جایزه استاد فتح‌الله مجتبایی در مرکز فرهنگی شهر کتاب آغاز شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / جایزه دکتر مجتبایی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / علوم انسانی /
توجه بانک شهر به حوزه مسئولیت اجتماعی با حضور در رویدادهای فرهنگی کشور
شهردار کلان‏شهر تبریز با اشاره به خدمات بانک شهر به علاقه‏مندان حوزه کتاب و کتابخوانی طی سال‌های اخیر‏، گفت: حمایت از بزرگ‏ترین رویداد فرهنگی در شمال‏غرب کشور، نشان‏دهنده توجه به حوزه مسئولیت اجتماعی از سوی این بانک است. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط‏‏عمومی بانک شهر، ایرج شهین باهر با بیان اینکه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز همواره به عنوان بزرگ‏ترین و پرمخاطب‏‏‏ترین نمایشگاه کتاب کشور بعد از نمایشگاه بین‏‏المللی کتاب تهران محسوب می‏شود، افزود: خوشبختانه نمایشگاه امسال به همت تمامی دستگاه‏های متولی به بهترین نحو ممکن برگزار شد.وی تصریح کرد: حضور بانک شهر در نمایشگاه‏های کتاب سطح کشور و ارائه خدمات به بازدیدکنندگان، از جمله اقدامات ارزنده فرهنگی این بانک است که در زمینه مسئولیت اجتماعی صورت …
۱۳۹۸/۰۸/۱۵ /
تفاوتهایی که مولانا را جذب شمس کرد/ شمس با مردم کنار نمی‌آمد
تفاوتهایی که مولانا را جذب شمس کرد/ شمس با مردم کنار نمی‌آمد
مهدی سالاری‌نسب گفت: شمس و مولانا در روحیات و مسائل با هم متفاوت‌اند. گرچه این دو شباهت‌های بسیاری دارند، این تفاوت‌ها است که مولانا را به شمس جلب می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ادبیات فارسی / شمس تبریزی /
نشستی برای علاقه‌مندان به شناخت شمس تبریزی در شهرکتاب
ششمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره شمس تبریزی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۵ /
نقد وارد به کتاب‌های گفتگومحور وجود جنبه‌ هنری در کنار فلسفه است
نقد وارد به کتاب‌های گفتگومحور وجود جنبه‌ هنری در کنار فلسفه است
حامد بیکران‌بهشت گفت: به رویکرد گفت‌وگومحور در نگارش کتاب‌ها نقدی کوچک وارد است و آن این‌که هر کتاب گفت‌وگومحوری، افزون بر جنبه‌ فلسفی، جنبه‌ هنری هم دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / مرکز فرهنگی شهر کتاب / نقد کتاب / علی‌اصغر محمدخانی / فلسفه / ترجمه /
نشست شناخت شمس تبریزی و مقالاتش برگزار می‌شود
نشست شناخت شمس تبریزی و مقالاتش برگزار می‌شود
نشست «نکته‌هایی در شناخت شمس تبریزی و مقالات او» فردا چهارشنبه اول آبان در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / شمس تبریزی / مولوی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ادبیات فارسی /
برگزاری بزرگ‏ترین رویداد فرهنگی در غرب کشور با حمایت بانک شهر
رئیس سرپرستی منطقه 2 بانک شهر از آمادگی کامل این بانک جهت حضور در برگزاری دومین نمایشگاه بزرگ کتاب کشور در تبریز به عنوان اصلی‏ترین و بزرگ‏ترین رویداد فرهنگی شمال‏غرب کشور ، خبر داد.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط‏عمومی، علی وظیفه با تاکید بر اینکه با تدابیر اتخاذ شده، بانک شهر امسال با 16 باجه جهت ارائه بن کارت‏های تخفیف خرید کتاب در نمایشگاه حضور خواهد داشت، افزود: براساس برنامه‏ریزی‏های صورت گرفته تعداد 42 هزار فقره بن‏کارت خام به صورت آنلاین و آفلاین با 20 درصد تخفیف در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.وظیفه افزود: همچنین تعداد دو دستگاه خودپرداز ثابت و یک دستگاه خود پرداز سیار‏، در دوران برگزاری نمایشگاه در سالن‏های مختلف مستقر است و به ارائه خدمات خواهد پرداخت.وی با اشاره به اینکه نمایشگاه …
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ /
عصری با راینهارد کایزر مول‌اکر برگزار می‌شود
عصری با راینهارد کایزر مول‌اکر برگزار می‌شود
نشست «عصری با راینهارد کایزر مول‌اکر» روز سه‌شنبه ۲۳ مهر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ادبیات جهان / اتریش / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
شمس تفسیرگرا نیست؛ حکایت‌محور است
شمس تفسیرگرا نیست؛ حکایت‌محور است
دومین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی به «آیینه‌های روبه‌رو، حدیث برهان‌الدین و شمس» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر مریم مشرف، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و عرفان‌پژوه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / شمس تبریزی / مریم مشرف /
شان فلسفه و پایان نامه‌های فلسفه در ایران
شان فلسفه و پایان نامه‌های فلسفه در ایران
همشهری آنلاین: سه شنبه نهم مهر مراسم چهارمین و پنجمین دوره جایزه رضا داوری اردکانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. در این مراسم جمع کثیری از اساتید فلسفه حضور داشتند که گزیده سخنرانی برخی از ایشان از نظرتان می‌گذرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱ /
فلسفه و علم نمی‌تواند شغل باشد
فلسفه و علم نمی‌تواند شغل باشد
متن زیر سخنرانی دکتر داوری در مراسم اهدای چهارمین و پنجمین دوره جایزه دکتر رضا داوری اردکانی است که در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / رضا داوری اردکانی / فلسفه / نخبگان /
روش تربیتی ما «دیگری‌ستیز» است/ انسان‌سازی، دغدغه مهم امام صدر
روش تربیتی ما «دیگری‌ستیز» است/ انسان‌سازی، دغدغه مهم امام صدر
زائری می‌گوید که روش تربیتی و فرهنگ ما دیگری ستیز است و حتی حوزه‌های علمیه نیز مواجهه با دیگری را نمی‌آموزند. در حالی که امروزه ارتباط با دیگری برای ما اهمیت بسیاری پیدا کرده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / امام موسی صدر / مرکز فرهنگی شهر کتاب / مؤسسه امام موسی صدر / محمدرضا زائری / کارلو چرتی / رونمایی کتاب /
مروری بر زندگی نویسندگان تبعیدی آلمان/روایت دوستی برشت و وانگر
مروری بر زندگی نویسندگان تبعیدی آلمان/روایت دوستی برشت و وانگر
نشست نقد و بررسی رمان آلمانی «سان‌ست» نوشته کلاوس مودیک در مرکز فرهنگی شهر کتاب، به تحلیل و مرور زندگی برخی نویسندگان مهم آلمانیِ در تبعید در قرن بیستم اختصاص پیدا کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / ادبیات جهان / ادبیات آلمانی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ترجمه / هیتلر / برتولت برشت /
شخصیت دو استاد مهم مولانا بررسی می‌شود
شخصیت دو استاد مهم مولانا بررسی می‌شود
همشهری آنلاین: نشست «آیینه‌های روبه‌رو، حدیث برهان‌الدین و شمس» در قالب یکی از جلسات درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی روز چهارشنبه ۱۰ مهر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ /
رونمایی از ترجمه ایتالیایی کتاب «ادیان در خدمت انسان» امام صدر 
رونمایی از ترجمه ایتالیایی کتاب «ادیان در خدمت انسان» امام صدر 
ترجمه ایتالیایی کتاب «ادیان در خدمت انسان» روز یکشنبه هفتم مهر در شهر کتاب رونمایی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / امام موسی صدر / مؤسسه امام موسی صدر / مرکز فرهنگی شهر کتاب / رونمایی کتاب /
کارگاه ترجمه علی صلح‌جو برگزار می‌شود
کارگاه ترجمه علی صلح‌جو برگزار می‌شود
دوره‌ «‌آموزش کارگاهی ترجمه» به‌زودی با تدریس علی صلح‌جو در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / برگزاری دوره آموزشی / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ادبیات /
جرأت‌ورزی، نادیده‌گرفتن احساس اجتماعی یا منافع دیگران نیست
جرأت‌ورزی، نادیده‌گرفتن احساس اجتماعی یا منافع دیگران نیست
اسفندیار سیاه‌کمری در نشست نقد کتاب «آموزش فنون و مهارت‌های جرات‌ورزی» گفت: جرأت‌ورزی نادیده گرفتن احساس اجتماعی یا منافع دیگران نیست، بلکه چیزی میان ایثار صددرصدی و خودشیفتگی است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / مرکز فرهنگی شهر کتاب / روانشناسی / علوم انسانی / ترجمه متون علوم انسانی /
کتاب «فرزندپروری باکفایت» رونمایی می‌شود
کتاب «فرزندپروری باکفایت» رونمایی می‌شود
کتاب «فرزندپروری باکفایت» نوشته‌ جان فیلیپ لوییس و کارن مک‌دونالد لوییس با ترجمه سیدمهدی موسوی‌موحد روز شنبه ۹ شهریور در مرکز فرهنگی شهر کتاب رونمایی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / رونمایی کتاب / تربیت کودکان / ترجمه / والدین / رابطه والدین و فرزندان /
پیوند سیاست، جنگ جهانی اول و اروپای آشوب‌زده با ادبیات
پیوند سیاست، جنگ جهانی اول و اروپای آشوب‌زده با ادبیات
علی‌اصغر حداد گفت: «برلین الکساندر پلاتس» را در زمان جمهوری وایمار و زمانی که کمر آلمان شکسته بود نوشته است. آلمانی‌ها در این زمان فکر می‌کردند از دیگر کشورهای اروپای عقب‌ افتاده‌اند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / ادبیات جهان / ادبیات آلمانی / ترجمه / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
عدم مطالعه بازنویسی‌های پیشین آثار عبیدزاکانی از آسیب‌هاست
عدم مطالعه بازنویسی‌های پیشین آثار عبیدزاکانی از آسیب‌هاست
علی‌اصغر بشیری گفت: عدم مطالعه بازنویسی‌های قبلی یکی دیگر از آسیب‌شناسی بازآفرینی و بازنویسی آثار عبید زاکانی است که نویسندگان نرفتند متون قبلی را بخوانند و از تجربه دیگران استفاده کنند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / ادبیات فارسی / طنز / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
بررسی زندگی و آثار آلفرد دوبلین در شهر کتاب
بررسی زندگی و آثار آلفرد دوبلین در شهر کتاب
همشهری آنلاین: نشست «دوبلین به رواید حداد» روز سه‌شنبه ۲۲ مرداد در قالب نشست هفتگی شهر کتاب در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶ /
طنازی‌های بازیگوشانه‌پرخاشگرانه عبیدزاکانی بررسی می‌شود
طنازی‌های بازیگوشانه‌پرخاشگرانه عبیدزاکانی بررسی می‌شود
نشست «طنازی‌های بازیگوشانه _ پرخاشگرانه عبید» روز چهارشنبه ۹ مرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶ / طنز / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ادبیات فارسی / ابوالفضل حری /
«درآمدی بر شعر معاصر آمریکا» بررسی می‌شود
«درآمدی بر شعر معاصر آمریکا» بررسی می‌شود
کتاب «درآمدی بر شعر معاصر آمریکا» روز سه‌شنبه ۸ مرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب نقد و بررسی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵ / ایالات متحده آمریکا / ادبیات آمریکا / شعر / مرکز فرهنگی شهر کتاب / نقد کتاب /
قصه و روایت را برای کشف گوهر مستتر در فاجعه به کار بگیریم
قصه و روایت را برای کشف گوهر مستتر در فاجعه به کار بگیریم
سید محمد بهشتی در نشست نقد و بررسی کتاب «شهر از نو» گفت: اگر قصه و روایت در غرب برای سلطه بر مصیبت به کار می‌رود، اینجا برای یافتن گوهر مستتر در فاجعه به کار خواهد آمد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / راه و شهرسازی / معماری / سیدمحمد بهشتی / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
مجموعه‌ بزرگان روان‌شناسی و تعلیم‌وتربیت رونمایی می‌شود
مجموعه‌ بزرگان روان‌شناسی و تعلیم‌وتربیت رونمایی می‌شود
مجموعه‌کتاب‌های بزرگان روان‌شناسی و تعلیم‌وتربیت روز سه‌شنبه این‌هفته در مرکز فرهنگی شهر کتاب رونمایی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / رونمایی کتاب / مرکز فرهنگی شهر کتاب / روانشناسی /
تمام‌ و کمال پشت ایده تبدیل ایران به جامعه مولد ایستاده‌ایم
تمام‌ و کمال پشت ایده تبدیل ایران به جامعه مولد ایستاده‌ایم
سفیر اتریش در ایران گفت: رویکرد ۴۰سال اخیر ایران برای حفظ استقلال علمی، این کشور را به مدلی از پیشرفت رسانده که استقلالش را حفظ می‌کند و ما کاملا پشت ایده‌ تبدیل ایران به جامعه‌ مولد هستیم.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ / اتریش / مرکز فرهنگی شهر کتاب / مهدی فیروزان /
سعید دمیرچی مدیرعامل نشر هرمس شد
سعید دمیرچی مدیرعامل نشر هرمس شد
سعید دمیرچی به عنوان مدیرعامل جدید نشر هرمس معرفی شد و حکم گرفت.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / نشر هرمس / مرکز فرهنگی شهر کتاب / کتاب و کتابخوانی /
نظر آندری کورکوف درباره مطالعه رمانش در ایران
نظر آندری کورکوف درباره مطالعه رمانش در ایران
آبتین کلگار گفت: آندری کورکوف نویسنده رمان «زنبورهای خاکستری» گفته احتمالا مطالعه رمانش برای ایرانیان جالب است چون با مطالعه مشکلات زیاد اوکراین و روسیه می‌توانند مشکلات خود را فراموش کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / آبتین گلکار / ترجمه / ادبیات جهان / اوکراین / نشر افق / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
داستان سینماگر ایرانی زیر تیغ نقد
داستان سینماگر ایرانی زیر تیغ نقد
مراسم رونمایی و نقد و بررسی رمان «اینجا شب‌هایش بلند است» نوشته بهمن کامیار به تاریخ ۲۴ تیرماه در فروشگاه مرکزی موسسه شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۱۹ / بهمن کامیار / معرفی کتاب / مرکز فرهنگی شهر کتاب /
برگزاری نشست «گفتگو و فهم ما از جهان امروز» در شهر کتاب
برگزاری نشست «گفتگو و فهم ما از جهان امروز» در شهر کتاب
نشست «گفتگو و فهم ما از جهان امروز» روز یکشنبه ۲۳ تیر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / مرکز فرهنگی شهر کتاب / آیدین آغداشلو / ترکیه /
ایستگاه پویش فصل گرم کتاب کانون پرورش فکری در اهرم برپا شد
ایستگاه پویش فصل گرم کتاب کانون پرورش فکری در اهرم برپا شد
بوشهر- ایرنا- مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر گفت: مرکز فرهنگی هنری شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان نخستین ایستگاه پویش فصل گرم کتاب در تابستان را در مصلی نمازجمعه برپا کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۴ / بوشهر / کانون پرورش فکری / کتاب /
تاریخ و فلسفه علم و فضیلت نقادی عبید زاکانی بررسی می‌شود
تاریخ و فلسفه علم و فضیلت نقادی عبید زاکانی بررسی می‌شود
دو نشست «تاریخ و فلسفه علم» و «عبید زاکانی و فضیلت نقادی» این هفته در قالب نشست هفتگی و درس‌گفتاری درباره عبید زاکانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شوند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۱ / مرکز فرهنگی شهر کتاب / ادبیات فارسی / طنز /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •