چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ / 5 August, 2020
معماری اسلامی
خروج "نفرآباد" از فریز
۱۰ ساعت قبل
خروج "نفرآباد" از فریز
مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد: طرح تفصیلی ویژه نفرآباد پس از تصویب در کمیسیون ماده پنج، با اقدامات شهرداری برای الگوسازی دو پروژه نمونه مسکن و سه پروژه فضای شهری مبتنی بر الگوی معماری ایرانی اسلامی وارد مرحله اجرایی خواهد شد.
جدول کنسرت‌های آنلاین موسیقی دستگاهی منتشر شد
۳۲ ساعت قبل / مرکز معماری اسلامی
جدول کنسرت‌های آنلاین موسیقی دستگاهی منتشر شد
جدول اجراهای اولین دوره کنسرت آنلاین موسیقی دستگاهی اعلام شد.
متن نامه ۱۶ عضو شورای شهر به وزیر روحانی درباره ملک جماران | کدام اعضا امضا کردند؟
۳۳ ساعت قبل
متن نامه ۱۶ عضو شورای شهر به وزیر روحانی درباره ملک جماران | کدام اعضا امضا کردند؟
۱۶ عضو شورای شهر تهران در نامه‌ای به محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی خواستار خارج کردن ارائه گزارش پیرامون طرح تفصیلی محله جماران از دستور کار جلسه شورای شهرسازی و معماری کشور شدند.
۲ روز قبل
پلاک‌های علوی سوژه عکاسان می‌شود
«جشنواره مجازی عکاسی پلاک 110» به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر به همت فرهنگسرای گلستان برگزار می‌شود. به گزارش همشهری، سعید رنجبریان مدیر فرهنگی و هنری منطقه ۸ شهرداری تهران با اعلام این خبر گفت: این جشنواره با موضوع عکاسی «سردرهای نوشتاری یا تصویری با مضامین امیرالمومنین علی(ع)» با هدف استفاده از الگوهای مذهبی در معماری شهری، شناسایی و معرفی نقش سردرها در معماری ایرانی- اسلامی شهرها، معرفی سردرها در زیبایی بصری و معنوی شهرها، ارائه الگوی مناسب برای طراحی سردر با مفاهیم عمیق دینی در ابنیه فعلی شهرها …
نامه شورایی ها به وزیر راه در مورد لغو بررسی محدوده ارتفاعی جماران
۲ روز قبل
نامه شورایی ها به وزیر راه در مورد لغو بررسی محدوده ارتفاعی جماران
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: طی نامه ای با امضای بیش از دو سوم از اعضای شورا درخواستی در خصوص خروج طرح لغو محدوده ارتفاعی محله جماران از دستور کار جلسه فردای شورای عالی معماری و شهرسازی به وزیر راه و شهرسازی تنظیم شده است.
طرح لغو محدودیت ارتفاع در جماران از برنامه شورای‌عالی‌معماری خارج شود
۲ روز قبل
طرح لغو محدودیت ارتفاع در جماران از برنامه شورای‌عالی‌معماری خارج شود
تهران- ایرنا رئیس کمیته معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: طی نامه ای درخواست شورای شهر تهران در خصوص خروج طرح لغو محدوده ارتفاعی محله جماران از دستور کار شورای عالی معماری و شهرسازی به وزیر راه و شهرسازی ارایه شده است.
2هتل جدید در مرکز شهر احداث می‌شود
۳ روز قبل
2هتل جدید در مرکز شهر احداث می‌شود
جلسه کمیسیون ماده5 شهر تهران به ریاست پیروز حناچی شهردار تهران با حضور اعضاء، محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای اسلامی شـــهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران و علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده 5 تشکیل و با طرح احداث 2هتل جدید در محدوده مرکزی پایتخت موافقت شد. به‌گزارش همشهری، علی اشراقی، رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده 5 در این‌باره گفت: «در این جلسه طرح احداث 2 هتل در محدوده مرکزی پایتخت (واقع در منطقه6) مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت که پس از توضیحات شهردار منطقه …
ضرورت تغییر رویکرد طرح تفیصلی درباره
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / معاونت شهرسازی و معماری / شهرداری تهران / شهر تهران
ضرورت تغییر رویکرد طرح تفیصلی درباره "تأمین پارکینگ" در شهر تهران
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران ضرورت تغییر رویکرد طرح تفیصلی درباره تأمین پارکینگ در شهر تهران را تشریح کرد.
قدیمی‌ترین کاشی‌کار حرم مطهر رضوی درگذشت
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / آستان قدس رضوی / معماری ایرانی اسلامی / معماری اسلامی
قدیمی‌ترین کاشی‌کار حرم مطهر رضوی درگذشت
​محمدعلی الهامی‌نیا، قدیمی‌ترین استاد کاشی‌کاری حرم مطهر رضوی دار فانی را وداع گفت.
تداوم عدم حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
تداوم عدم حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در حساب توییتری خود به تداوم عدم حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت اشاره کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
طرح تغییر بافت تهران
2- در متن مصوبه هیات وزیران صراحتا به لزوم تصویب طرح نهایی پروژه در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران اشاره شده و طبق اظهارات همکاران دبیرخانه شورای عالی، تاکنون هیچ طرحی درخصوص این پروژه در شورای عالی به تصویب نرسیده است. این در حالی است که طی سال‌های گذشته، دانشگاه بدون هیچ طرح مصوبی اقدام به تملک و تغییر کاربری املاک واقع در محدوده طرح کرده است.  3- طبق رویکرد جدید دانشگاه قرار است که تعداد قابل‌توجهی شرکت دانش‌بنیان در محدوده طرح استقرار یابد. وجود تعداد کثیری شرکت که سبب ایجاد یک مرکز فعالیتی فرامنطقه‌ای در این اراضی می‌شود، با راهبردها و سیاست‌های طرح‌های فرادستی نظیر «طرح مجموعه شهری تهران (مصوب هیات دولت)» در تناقض است زیرا این طرح …
بهره برداری از  فضاهای جمعی در منطقه ۱۱
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
بهره برداری از فضاهای جمعی در منطقه ۱۱
همشهری آنلاین- زینب زینال زاده: مراسم بهره برداری از ۲ پروژه کوچک مقیاس در محله های سوزن بان و انبار نفت در منطقه ۱۱ با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، شهردار منطقه ۱۱ و اعضای شورایاری برگزار شد.
ناظران مجلس بر مدارس غیرانتفاعی و شهرسازی و معماری انتخاب شدند
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
ناظران مجلس بر مدارس غیرانتفاعی و شهرسازی و معماری انتخاب شدند
تهران- ایرنا-نمایندگان مجلس شورای اسلامی ناظران بر مدارس غیرانتفاعی و همچنین شهرسازی و معماری را مشخص کردند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
عمارتی اروپایی با صدسال قدمت در قلب جنگل‌های ایران!
در ایران شهری نیست که زیبا نباشد و جذابیت نداشته باشد. ایران جزء کشورهای زیبای جهان است. آذربایجان شرقی نیز نمونه بارز استان‌های زیبای ایران است. تک تک شهرها و روستاهای این استان از اهمیت و زیبایی خاصی برخوردارند، مخصوصا روستای وینق که در دل خود عمارت یا کلیسای تومانیانس را دارد. به گزارش خبرآنلاین، در غرب روستای وینق عمارت زیبایی وجود دارد که به عمارت « تومانیانس » مشهور است و متعلق به «سرکیس تومانیانس» ارمنی بوده است. سرکیس حدود یک صد آبادی در دهستان «منجوان» و «کیوان» را از امپراطوری روسیه خریداری نمود و از بزرگترین مالکان منطقه شد. عمارت تومانیانس، عمارت قدیمی کوشکی است و بیش از صد سال قدمت دارد و در دوره قاجار بنا شد. این بنا روی تپه‌ای سنگی که همانند قلعه است قرار گرفته و یک ساختمان مرکزی …
تشکیل کمیته بررسی خروج کارخانه روغن نباتی از شیراز
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / استانی-اجتماعی / روغن نباتی نرگس / شورای اسلامی شهر شیراز / معاونت شهرسازی / شهرداری
تشکیل کمیته بررسی خروج کارخانه روغن نباتی از شیراز
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی ابعاد خروج کارخانه روغن نباتی از این کلانشهر خبر داد.
شکوه هنر معماری اسلامی در مسجد حکیم اصفهان
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / مسجد / اصفهان / میراث فرهنگی / بنای تاریخی / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
شکوه هنر معماری اسلامی در مسجد حکیم اصفهان
اصفهان- ایرنا- مسجد حکیم یا مسجد جورجیر از مساجد چهارایوانی مربوط به پایان دوره صفوی در منطقه قدیمی باب‌الدشت اصفهان واقع شده ‌است. کتیبه‌های سردرها و ایوان‌های داخل مسجد به سال‌های ۱۰۶۷ تا ۱۰۷۳ هجری قمری محمدرضا امامی خوشنویس معروف عصر صفویه نوشته است. عکاس : زهرا باغبان
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
سالگرد تلخ‌وشیرین برجام
ترقه و فشفشه آسمان آن شب را نورانی کرده بود و شادی سکوت جمعیت را می‌شکست؛ انگار که تیم ملی یک بازی جام‌ جهانی را برده بود.  شب چهاردهم جولای ۲۰۱۵، هزاران نفر در شهرهای بزرگ ایران به خیابان‌ها آمدند تا انعقاد توافق هسته‌ای یا برجام را جشن بگیرند؛ توافقی که در آن به ازای تعلیق تحریم‌های اقتصادی، فعالیت‌های هسته‌ای ایران محدود شد. در وین، جایی که این توافق به دست آمد، حال دیپلمات‌های خسته حاکی از رضایت بود؛ نه خوشحالی. با این امید که برجام مبنایی برای دیپلماسی بیشتر است که با به رسمیت‌شناختن تفاوت‌های بزرگی که میان ایران و طرف‌های مذاکره‌کننده (انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا) وجود دارد، ترکیب شده باشد. دیپلمات‌های …
لزوم توجه بیشتر به معماری ایرانی اسلامی در ساخت و سازهای شهری
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / استانی-اجتماعی / یزد / امام جمعه یزد / ساخت و ساز شهری / سبک معماری ایرانی اسلامی
لزوم توجه بیشتر به معماری ایرانی اسلامی در ساخت و سازهای شهری
امام جمعه یزد با بیان این‌که امروزه هیچ نمادی از معماری ایرانی اسلامی در نقاط جدید شهر یزد دیده نمی‌شود گفت: معماری ایرانی اسلامی مهمترین نماد معرفی هویت اجتماعی در ساخت و سازهای شهری است که باید بیش از پیش مورد استفاده قرار گیرند.
فضای جمعی زاهد گیلانی افتتاح شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / شهرداری تهران / شهر تهران
فضای جمعی زاهد گیلانی افتتاح شد
فضای جمعی زاهد گیلانی با مساحت 450 متر مربع در مراسمی با حضور رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران به بهره برداری رسید.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
لزوم ابطال رای دیوان عدالت درباره شورایاری‌ها
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: از ریاست قوه قضاییه می‌خواهیم با استفاده از اختیارات خود نسبت به بازبینی رای دیوان عدالت در خصوص انتخابات و تشکیل شورایاری‌ها اقدام کند. به گزارش مهر، محمد سالاری در دویست و بیست و ششمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در این باره افزود: متاسفانه با رای هیات عمومی دیوان عالی عدالت اداری مصوبه تشکیل انجمن‌های شورایاری‌های اسلامی تهران ابطال شده است لذا برگزاری انتخاب دوره بعد و تشکیل شورایاری‌ها در دولت‌های آینده امکان‌پذیر نخواهد بود. با توجه به اهمیت این شورایاری‌ها باید نکاتی در این باره مطرح شود. او همچنین تاکید کرد: اهمیت نهاد شورایاری از کسی پوشیده نیست. شورایاری‌ها طی دوران گذشته …
پیش‌فرض دانشگاهیان در خصوص حذف حصار فیزیکی دانشگاه فردوسی مثبت است
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / استانی-علمی و آموزشی / دانشگاه فردوسی مشهد / عضو شورای شهر مشهد / دیوار
پیش‌فرض دانشگاهیان در خصوص حذف حصار فیزیکی دانشگاه فردوسی مثبت است
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: پیش‌فرض دانشگاهیان در خصوص پیشنهاد حذف حصار فیزیکی دانشگاه فردوسی مثبت است. باید توجه داشت پیدا کردن آن نقطه تفاهمی که هم به نفع شهر و هم به نفع دانشگاه باشد، در همین مذاکرات و  راه حل‌ها نهفته است.
ویدئو / مسجد جامع اردستان؛ یادگاری از تاریخ و فرهنگ ایران زمین
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / مسجد جامع اردستان / معماری اسلامی / منطقه اصفهان
ویدئو / مسجد جامع اردستان؛ یادگاری از تاریخ و فرهنگ ایران زمین
مسجد جامع اردستان، از بناهای کهن ایران در استان اصفهان است.این مسجد سال ۵۵۳ هجری بر روی بنایی در دوره آل بویه، که خود بر روی بنای خشتیِ متعلق به دوره ساسانی بنا شده بود، ساخته شده است.نشانه‌های معماری ساسانی، دوره‌های آل‌بویه، سلجوقی و صفویه در این مسجد مشهود است.مسجد جامع اردستان، یک بنایِ چهار ایوانیِ دوطبقه است.برگزاری مجالس ترحیم در این بنا همچنان ادامه دارد که موجب شده این بنا در معرض خطرات مختلف قرار بگیرد. نم و رطوبت مدت‌هاست به جان پایه‌ها و گنبد این مسجد زده اما برای رفع آن کاری صورت نگرفته است.
معرفی معبد طلایی هندی ها + تصاویر
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / معبد طلایی / هندوستان / گردشگری / آئین سیک / سبک زندگی / پارسی خبر
معرفی معبد طلایی هندی ها + تصاویر
 معبد طلایی زیارتگاه اصلی پیروان آئین سیک است؛ این پرستشگاه در شهر امریتسار در ایالت پنجاب هند واقع شده‌است. این پرستشگاه را چهارمین پیشوای مذهبی سیک‌ها، گورو رام داس بنیان نهاد. معبد طلایی با نام‌های هارماندیر صاحب و دربار صاحب نیز شناخته می‌شود. معبد طلایی جاذبه توریستی اصلی در امریتسار، که به معنای مخزن شهد جاودانگی است. امریتسار مرکز شهرستان امرتسر در ایالت پنجاب هند است که در ۳۷۸ کیلومتری شمال غربی دهلی و ۵۱ کیلومتری شرق لاهور پاکستان واقع شده است. معبد طلایی در بین سیک‌های سرتاسر جهان، مکانی زیارتی محسوب می‌شود و این معبد برای سیک‌ها مکانی مقدس به‌شمار می‌رود، زیرا گورو جاودانه این آئین، کتاب گورو گرانت صاحب در آن نگهداری می‌شود؛ این کتاب، کتاب مقدس آئین سیک و یازدهمین گورو به‌شمار می‌رود. …
شهر دوستدار کودک، شهری است که قلب آن برای کودکان می‌تپد
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
شهر دوستدار کودک، شهری است که قلب آن برای کودکان می‌تپد
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز گفت: با توجه به اینکه کودکان یک چهارم جمعیت شهرها را تشکیل می‌دهند، ایجاد شهر دوستدار کودک یعنی شهری که قلب آن برای کودکان بتپد.
فرآیند صدور پروانه و گواهی ساختمان در کمیته معماری شورای تهران بررسی شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / علی اعطا
فرآیند صدور پروانه و گواهی ساختمان در کمیته معماری شورای تهران بررسی شد
ایلنا: فرآیند تهیه لایحه صدور پروانه و گواهی ساختمان در کمیته معماری شورای اسلامی شهر تهران بررسی شد.
ضرورت کاهش زمان صدور پروانه و گواهی ساختمانی
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / علی اعطا / شورای شهر تهران / صدور پروانه ساختمانی
ضرورت کاهش زمان صدور پروانه و گواهی ساختمانی
رئیس کمیته معماری شورای اسلامی شهر تهران، بر ضرورت کاهش زمان صدور پروانه و گواهی ساختمانی تاکید کرد.
آثار واجد ارزش معماری معاصر حفظ می شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / علی اعطا / معماری / آثار تاریخی
آثار واجد ارزش معماری معاصر حفظ می شود
عضو شورای اسلامی شهر تهران، گفت: سیاست هایی برای حفظ آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی میراث معماری پایتخت در این کمیته در دستور کار قرار دارد.
تایید طرح‌های تفصیلی مشهد صرفا برای برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی است
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / استانی-اجتماعی / طرح تفصیلی / شورای شهر مشهد
تایید طرح‌های تفصیلی مشهد صرفا برای برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی است
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: تایید فعلی طرح تفصیلی جنوب غرب و طرح‌های آتی تفصیلی حوزه‌های هفتگانه، صرفا به منظور برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی است.
هم‌افزایی ملل اسلامی ضرورت امروز مسلمانان
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی / سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی / ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی / امت اسلامی / حمید شهریاری / ابوذر ابراهیمی ترکمان / گام دوم انقلاب / رهبر معظم انقلاب
هم‌افزایی ملل اسلامی ضرورت امروز مسلمانان
تهران - ایرنا - دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، «هم افزایی ملل اسلامی» را ترسیمی به عنوان گامی در معماری جدید تقریب برای امت واحده اسلامی که می تواند به نوعی محورهای بیانیه گام دوم در حوزه بین الملل نیز تلقی شود دانست و تاکید کرد: در حوزه‌هایی نظیر امنیت، قدرت سیاسی، اقتصاد و دانش، هم‌افزایی کشورهای اسلامی با یکدیگر لازم و ضروری است.
فضای جمعی رها در منطقه ۱۹ به بهره برداری رسید
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / سازمان نوسازی شهر تهران / عبدالرضا گلپایگانی / حسن خلیل آبادی
فضای جمعی رها در منطقه ۱۹ به بهره برداری رسید
فضای جمعی رها به مساحت ۷۰۰ متر مربع با کاربری مرکز محله با حضور رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در محله نعمت آباد به بهره برداری رسید.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / شهرداری تهران
آغاز عملیات اجرایی "میدانگاه خورشید"
کلنگ آغاز عملیات اجرایی میدانگاه خورشید (راگا) با حضور ریاست کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در منطقه 20 به زمین خورد.
خُلازیر و طرح یک پرسش
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
خُلازیر و طرح یک پرسش
علی اعطا رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در یادداشتی با محوریت محدوده‌های بی‌دفاع شهری، به طرح این پرسش که «ذینفعان خلازیر چه کسانی هستند؟» پرداخت و نوشت:
حرم مطهر رضوی؛ گنجینه مفید مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / سرویس زیارت و گردشگری / حرم مطهر رضوی / میلاد امام رضا(ع) / معماری / معماری اسلامی / سبک معماری ایرانی اسلامی
حرم مطهر رضوی؛ گنجینه مفید مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی
رجبعلی لباف ‌خانیکی گفت: حرم مطهر رضوی نه تنها گنجینه واقعی فرهنگی و هنری است؛ بلکه در زمینه‌های مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و اجتماعی بسیار مفید است.
تصویب طرح راهبردی توس در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / سرویس زیارت و گردشگری
تصویب طرح راهبردی توس در کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری
رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد از تصویب طرح راهبردی توس در جلسه کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری کشور خبر داد.
برگزاری کنفرانس بین المللی دکترین امنیتی شهید سلیمانی
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / سردار قاسم سلیمانی
برگزاری کنفرانس بین المللی دکترین امنیتی شهید سلیمانی
کنفرانس بین‌المللی معماری مکتب امنیت در جمهوری اسلامی ایران و تدوین دکترین امنیتی سپهبد شهیدحاج قاسم سلیمانی برگزار می‌شود.
مانور مجدد «سالاری» بر سر ملک ریاست‌جمهوری در جماران
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / نهاد ریاست جمهوری / شهر تهران / محمد سالاری
مانور مجدد «سالاری» بر سر ملک ریاست‌جمهوری در جماران
تهران- ایرنا- رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران تنها چند روز پس از فضاسازی‌ها و ادعای نادرست برخی‌ها مبنی بر ساخت‌وساز غیرمجاز رییس‌جمهوری در جماران، ادعا می‌کند که این نهاد این‌بار به دنبال لغو محدودیت ارتفاعی در منطقه جماران است.
تحرکات نهاد ریاست جمهوری برای کمک به حذف محدودیت ارتفاعی جماران جای شبهه دارد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / نهاد ریاست جمهوری / محمد سالاری / جماران / مشکلات معیشتی
تحرکات نهاد ریاست جمهوری برای کمک به حذف محدودیت ارتفاعی جماران جای شبهه دارد
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران نسبت به تحرکات ایجاد شده و تلاش نهاد ریاست جمهوری برای کمک به حذف محدودیت ارتفاعی محله جماران تذکر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / بافت اطراف حرم / کریمی قدوسی
کریمی قدوسی: مخالف مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص بافت پیرامونی حرم مطهر هستیم
به گزارش فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، جواد کریمی قدوسی در حاشیه بازدید از منطقه ثامن شهرداری مشهد با بیان اینکه پروژه نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی جزو مشکل‌ترین پروژه‌های عمرانی کشور در 40 سال اخیر بوده است و این مهم دلایل مختلفی دارد، اظهار کرد: نخست اینکه این پروژه در کنار مضجع منور رضوی در حال اجراست، پس پروژه معمولی نیست و همچنین تمامی مقامات و علماء در طول سالیان مختلف در این بافت تردد داشته و در ابعاد شرعی، فرهنگی و دینی و مذهبی اظهارنظر داشته‌اند.
با مصوبه‌ شورای عالی شهرسازی مخالفیم/تصمیم‌گیری در تهران توهین به مدیران مشهد است
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / استانی-اجتماعی / کریمی قدوسی / نوسازی بافت فرسوده / بهسازی اطراف حرم رضوی / شهرداری مشهد / شورای عالی شهرسازی
با مصوبه‌ شورای عالی شهرسازی مخالفیم/تصمیم‌گیری در تهران توهین به مدیران مشهد است
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واگذاری انجام اصلاحات در طرح نوسازی پیرامون حرم مطهر به شورای عالی شهرسازی و معماری در تهران گفت: ما این موضوع را توهین به مدیران و مسئولان مشهدی که افراد برجسته‌ای در سطح کشور هستند، می‌دانیم که آنها را لایق تصمیم‌گیری ندانسته‌اند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
«کوثر» مدافع جدید آسمان ایران
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح پنجشنبه طی مراسمی در اصفهان 3 فروند جنگنده جدید کوثر ساخت ایران را به نیروی هوایی ارتش تحویل داد.در این مراسم علاوه بر امیر حاتمی وزیر دفاع و سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، امیر خلبان نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز حضور داشتند.بر اساس این گزارش، جنگنده کوثر به عنوان نخستین جنگنده ایرانی مرداد سال 1397 طی مراسمی با حضور رئیس جمهوری و تعدادی از مسئولان عالی رتبه کشوری و لشکری به طور رسمی رونمایی شد. ارتقاء توان رزم و آموزش خلبانی نیروی هوایی ارتش، بومی سازی سامانه های اویونیک و کنترل آتش پیشرفته نسل ۴، سامانه‌های مکانیکی و هیدرولیکی، موتور با به کارگیری شبکه گسترده شرکت‌های دانش بنیان و سازمان‌های …
پیشنهاد عضو شورای شهر مشهد برای حل مشکل کمربند جنوبی
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / استانی-اجتماعی / کمربند جنوبی مشهد / شورای شهر مشهد / شهرداری مشهد
پیشنهاد عضو شورای شهر مشهد برای حل مشکل کمربند جنوبی
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: یکی از پیشنهاداتی که می تواند جایگزین احداث کمربند جنوبی باشد، حفر اتصال انتهای بولوار نماز به بولوار شهید برونسی است که این موضوع را در طرح تفصیلی جنوب غربی مشهد ارائه داده‌ایم.
تبدیل اراضی ۱۸۰هکتاری به بوستان عمومی فراتر از موضوعات کالبدی است
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / علی اعطا / رییس شورای شهر تهران / کوره های آجر پزی
تبدیل اراضی ۱۸۰هکتاری به بوستان عمومی فراتر از موضوعات کالبدی است
رئیس کمیته معماری و طرح های شهری شورای اسلامی شهر تهران در بازدید از وضعیت آسیب های اجتماعی محدوده خلازیل وکوره ها، تبدیل اراضی ۱۸۰ هکتاری را به بوستان عمومی فراتر از موضوعات کالبدی دانست.
لزوم تشکیل کمیسیون شهرسازی و معماری در مجلس
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / شورای شهر تهران / شهرداری تهران
لزوم تشکیل کمیسیون شهرسازی و معماری در مجلس
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به وجود مشکلات و پیچیدگی‌های ماموریت‌های حوزه شهرسازی و معماری در شهرهای کشور خواستار تشکیل کمیسیون شهرسازی و معماری در مجلس شورای اسلامی شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
عکس‌نوشت
خبــرگـزاری ایسنا با انتشار مجموعه عکسی از پوریا پاکیزه گزارش داد: «با شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸ در ایران و تعطیلی و بسته شدن اماکن عمومی و همچنین مساجد در سراسر کشور، مسجد شافعی شهر کرمانشاه از همان اوایل شیوع کرونا در ایران همچنان پس از گذشت چهار ماه به صورت کامل تعطیل است. در معماری اسلامی مساجد یکی از مهم‌ترین پروژه‌های معماری به شمار می‌آیند و مسجد جامع شافعی متعلق به مسلمانان اهل تسنن، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین مساجد ایران است که باگذشت زمان تبدیل به شاهکار تاریخی شده است.» تصویری که می‌بینید از این مجموعه انتخاب شده است.
تسهیل شهرک‌سازی در حومه شهرها
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
تسهیل شهرک‌سازی در حومه شهرها
وزیر راه و شهرسازی از تصویب دستورالعمل تسهیل شهرک‌سازی در اطراف شهرها در شورای‌عالی شهرسازی و معماری خبر داد. محمد اسلامی گفت: براساس مصوبه، اراضی اطراف شهرها در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد و ۲۰ نوع شهرک در این اراضی ساخته می‌شود. او همچنین از تصویب طرح 20- 80خبر داد که براساس آن اگر سازنده ۲۰درصد آورده برای ساخت در بانک سپرده کند، بانک نیز ۸۰درصد مابقی آن را تسهیلات می‌دهد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
تصاویری از مسجد باشکوه شافعی در کرمانشاه
در معماری اسلامی مساجد یکی از مهم‌ترین پروژه‌های معماری به شمار می‌آیند و مسجد جامع شافعی متعلق به مسلمانان اهل تسنن، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین مساجد ایران در شهر کرمانشاه است که باگذشت زمان تبدیل به شاهکار تاریخی شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
پادگان 06 و 10 ابهام شورا
گروه اجتماعی|از اتفاقات خوبی که در ابتدای خرداد ماه امسال افتاد تبدیل پادگان 06 بود به پارک؛ اتفاقی که باعث رضایت شهروندان شد، در همان زمان روزنامه اعتماد نیز گزارشی در صفحه اول منتشر کرد، اما ظاهرا مباحث حقوقی و اداری این اتفاق در شورای شهر جاری است ازجمله نطق انتقادی محمدجواد حق‌شناس. دو هفته از تبدیل پادگان ۰۶ ارتش به فضای سبز عمومی شهری می‌گذرد؛ پروژه‌ای که مساحت آن 49 هکتار است و طبق توافق با ارتش، ۱۵ هکتار از این مجموعه دراختیار ارتش و مابقی دراختیار شهرداری تهران قرار می‌گیرد. محمدجواد حق‌شناس همان روزها در تذکری از شهردار تهران خواست که جزییات این توافق را دراختیارش قرار دهد اما ظاهرا این درخواست بی‌پاسخ ماند. او روز گذشته در تذکری که به امضای 5 عضو دیگر …
مسجد «شافعی»
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
مسجد «شافعی»
با شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸ در ایران و تعطیلی و بسته شدن اماکن عمومی و همچنین مساجد در سراسر کشور، مسجد شافعی شهر کرمانشاه از همان اوایل شیوع کرونا در ایران همچنان پس از گذشت چهار ماه بصورت کامل تعطیل است. در معماری اسلامی مساجد یکی از مهم‌ترین پروژه‌های معماری به شمار می‌آیند و مسجد جامع شافعی متعلق به مسلمانان اهل تسنن، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین مساجد ایران است که باگذشت زمان تبدیل به شاهکار تاریخی شده است. طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، استان کرمانشاه جزو یکی از ده استان های وضعیت قرمز در کشور است.
عضو شورای تهران: عده ای برای لغو طرح تفصیلی محله جماران تلاش می‌کنند
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
عضو شورای تهران: عده ای برای لغو طرح تفصیلی محله جماران تلاش می‌کنند
تهران - ایرنا- رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در خصوص ساخت و ساز غیرمجاز در ملک متعلق به نهاد ریاست جمهوری در جماران‌ توضیح داد و گفت: عده‌ای برای لغو طرح تفصیلی محله جماران تلاش می‌کنند.
ماجرای ساخت و ساز دولت در محله جماران به روایت سالاری
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / شورای شهر تهران / طرح تفضیلی / شهرداری تهران / شورای عالی شهرسازی / محله جماران
ماجرای ساخت و ساز دولت در محله جماران به روایت سالاری
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران توضیحاتی درباره ساخت و ساز نهاد ریاست جمهوری در محله جماران ارایه کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
 بررسی نقشه های فاز یک معماری و اراضی تحویلی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان
در نشستی با حضور مدیران کل راه وشهرسازی وبنیاد مسکن گیلان نقشه های فاز یک معماری و اراضی تحویلی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان در قالب طرح اقدام ملی بررسی شد.به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی گیلان جلسه بررسی نقشه های فاز یک معماری و اراضی تحویلی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در قالب طرح اقدام ملی با حضور مدیران کل و معاونین راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در سالن جلسات اداره کل راه و شهرسازی برگزار شد.در این جلسه نقشه های فاز یک معماری از لحاظ موارد مربوط به رعایت اصول شهرسازی و معماری اسلامی وکاربری ها و همچنین موارد مربوط به طرح درکمیسیون ماده ۵ و تصویب درکمیسیون شهرسازی و معماری پروژهای اقدام ملی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
اتمام مطالعات طرح‌های بازآفرینی شهری شیراز
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / استانی-اجتماعی / معاونت شهرسازی / شورای اسلامی شهر شیراز / کمیسیون تلفیق
اتمام مطالعات طرح‌های بازآفرینی شهری شیراز
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: فاز مطالعاتی برخی طرح‌های عمرانی شامل چند پروژه شاخص بازآفرینی فضاهای شهری، تمام و این پروژه‌ها به کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک شورا ارجاع شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
ویرانی بافت تاریخی شهر دزفول خوزستان (عکس)
دزفول، دیار خانه‌های قدیمی است و یکی از پایتخت‌های معماری و شکوه هنر ایرانی- اسلامی است. بافت تاریخی دزفول شامل ۲۸ محله قدیمی و در هم تنیده است که تزئینات معماری بی نظیر آن، دزفول را به «شهر آجری» معروف کرده است. دزفول، با پیشینه تاریخی چند هزار ساله خود که یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های استان خوزستان به شمار می‌رود در چند سال اخیر با توجه به نبود تناسب میان نیاز‌های بافت تاریخی دزفول و اقدامات صورت گرفته در آن، شاهد از بین رفتن و تخریب بخش‌های مهمی از بنا‌های با ارزش در این منطقه تاریخی بوده است. اقدام ساکنان در مدرن کردن نمای اماکن که ناشی از عدم آشنایی از ظرفیت‌های تاریخی و ارزشمند محل سکونت خود است، نظافت نکردن مناسب و کم توجهی به فضای ظاهری بافت و کارساز نبودن تدابیر کوچک سازمان‌های متولی در …
نظم‌بخشی به کمیسیون‌های داخلی مناطق گام مهم شورای پنجم تهران است
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / شورای اسلامی شهر تهران / شهر تهران / فساد / محمد سالاری
نظم‌بخشی به کمیسیون‌های داخلی مناطق گام مهم شورای پنجم تهران است
تهران- ایرنا- رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران، انتظام بخشی به کمیسیون‌های داخلی مناطق را یکی از آخرین گام‌های سلسله اقدامات شورای پنجم در اصلاح رویه‌های غلط حوزه شهرسازی دانست.
لزوم تشکیل "اتحادیه اسلامی" در جهان اسلام
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / مجمع تقریب مذاهب اسلامی
لزوم تشکیل "اتحادیه اسلامی" در جهان اسلام
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: معماری اتحادیه اسلامی نیاز به چند گام مقدماتی دارد که اولین قدم آن پرهیز از تفرقه و تعرض در جهان اسلام است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
برای تاریخ می‌نویسم
با تعلل و بی‌حوصلگی به آیین تکریم آخرین مدیرعامل موسسه خانه کتاب رفتم، اگرچه درست‌تر این بود که بگویم به مجلس فاتحه موسسه خانه کتاب رفتم. وقتی وارد سالن پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی شدم، احمد مسجدجامعی در حال سخنرانی بود، جملاتش را خوب نمی‌شنیدم، اما گویی می‌گفت: حالا که فرزندم را می‌کشید، حداقل نامش را حذف نکنید و رسم و آیینش را به جا بیاورید! تلخ بود و تلخ‌تر آنکه بزرگ باشی و چهره، اما نتوانی فرزندی را که با خشت خشت امید برنهادی، حفظ کنی و اکنون بر جسدش تمنا کنی که کاش حال که می‌کشیدش، قدری مهربانانه‌تر. از مسجدجامعی عصبانی‌ام و زیرلب غرولند می‌کنم که چرا چنین به مرگ موسسه خانه کتاب نشسته است و فقط زنجموره می‌کند! سخنانش تمام …
سومین همایش ملی پژوهش‌های نوین دانشگاهی در هنر، معماری و عمران
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / معماری / همایش
سومین همایش ملی پژوهش‌های نوین دانشگاهی در هنر، معماری و عمران
ایرنا - تهران - سومین همایش ملی پژوهش‌های نوین دانشگاهی در هنر، معماری و عمران روز چهارشنبه با حضور جمعی از اساتید و متخصصین این حوزه و به صورت پخش آنلاین در دانشکده فنی انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.
دریافت مجوز احداث ۳۰ مرکز رشد در دانشگاه فنی و حرفه‌ای
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / جهش تولید / معماری / دانشگاه فنی وحرفه ای
دریافت مجوز احداث ۳۰ مرکز رشد در دانشگاه فنی و حرفه‌ای
تهران- ایرنا- رییس دانشکده فنی انقلاب اسلامی دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: این دانشگاه مجوز احداث ۳۰ مرکز رشد تخصصی در حوزه هنر، معماری و عمران را در واحدهای مختلف از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کرده است و هم اکنون نیز ۲ مرکز رشد تخصصی در این حوزه فعالیت می‌کنند.
ایرادات طرح توسعه ساختمان مجلس
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
ایرادات طرح توسعه ساختمان مجلس
محمد سالاری  _  رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران رعایت اصول بهداشتی و سلامت با اینکه بر همگان واجب است اما از پزشکان بیشتر انتظار رعایت آن می‌رود. رعایت قانون نیز از همگان مورد انتظار است اما رعایت آن از خود قانونگذاران بیشتر متوقع است. اما متأسفانه به‌نظر می‌رسد قوه مقننه کشور درخصوص رعایت اصول و مقررات شهرسازی مرتبط با طرح توسعه فضای کالبدی ساختمان خود چندان التزامی به قانون از خود نشان نداده است. طرح توسعه فیزیکی مجلس شورای اسلامی در منطقه بهارستان اخیرا در شورای‌عالی شهرسازی و …
ترانزیت و تجارت میان ایران و ترکمنستان از سر گرفته می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / ایران / تجارت / ترکمنستان / راه و شهرسازی / وزیر راه و شهرسازی
ترانزیت و تجارت میان ایران و ترکمنستان از سر گرفته می‌شود
ایلنا: پل جدید سرخس–سرخس با حضور وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر معماری و ساخت ترکمنستان افتتاح شد.
فراهم شدن عبور روزانه ۱۰۰۰ دستگاه خودرو بین ایران و ترکمنستان
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / ایران / ترکمنستان / جمهوری اسلامی ایران / خودرو / وزیر راه و شهرسازی
فراهم شدن عبور روزانه ۱۰۰۰ دستگاه خودرو بین ایران و ترکمنستان
ایلنا: پل سرخس – سرخس امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر معماری و ساخت ترکمنستان افتتاح می‌شود.
عضو شورای شهر تهران: الگوی معماری ایرانی در ساخت بوستان ارتش رعایت شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / شهر تهران / احمد مسجد جامعی
عضو شورای شهر تهران: الگوی معماری ایرانی در ساخت بوستان ارتش رعایت شود
تهران - ایرنا- عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد در ایجاد بوستان ارتش باید معماری ایرانی مورد توجه قرار گیرد.
پهنه پادگان‌ها در طرح تفصیلی تهران باید اصلاح شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / شورای اسلامی شهر تهران / شهر تهران / پادگان ۰۶
پهنه پادگان‌ها در طرح تفصیلی تهران باید اصلاح شود
تهران- ایرنا- رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: قرار دادن پادگان‌ها در پهنه S (مختلط) به هنگام تهیه طرح تفصیلی در دوره گذشته مدیریت شهری و دولت هشتم و نهم یک اشتباه بزرگ بود که موجب تحمیل هزینه‌های سنگینی به شهر می‌شود و لازم است در بازنگری طرح تفصیلی حتما این موضوع اصلاح شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
کلاغ‌پر پادگان‌ها به سوی خارج شهر
زهرا داستانیاز زمانی که سکان مدیریت شهر تهران پس از 12 سال مدیریت قالیباف، به دست شورای شهر پنجم و شهردار اصلاح‌طلبش، پیروز حناچی افتاد، نگاه به شهر و مدیریت آن از «حذف شهروندان» به «محور قرار گرفتن رضایتمندی شهروندان از شهر» تغییر کرد. نگاهی مغفول مانده در مدیریت پیشین تهران که حاصلش احداث زیرگذرهای متعدد، پلازاها و ایوان‌های انتظار زیرزمینی در سطح شهر تهران بود. فضاهایی عمومی که شهروندان را به زیر زمین سوق می‌داد و از سهم آنها از فضای شهری به نفع خودروها می‌کاست. مدیریت کنونی شهر تهران در آخرین سال‌ فعالیت خود اما درصدد به نمایش گذاشتن دیدگاه متفاوتش نسبت به شهروندان در مدیریت شهر است و آن را با ادامه اجرای قانونی متعلق به یک دهه پیش آغاز کرده است؛ قانون فروش و انتقال پادگان‌ها. قانون فروش …
تذکر به حناچی در خصوص بلاتکلیفی پروژه ترمینال جدید شرق
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / شورای عالی امنیت ملی / محمد سالاری / شورای شهر تهران
تذکر به حناچی در خصوص بلاتکلیفی پروژه ترمینال جدید شرق
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران خواستار تعیین تکلیف پروژه های مهم منطقه ۱۳ و املاک فریز شده واقع در حریم پادگان دوشان تپه شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
رئیس‌جمهوری در جلسه هیئت دولت:
کارنامه خوب یکصدروزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با بیماری کرونا در تاریخ می‌ماندرئیس‌جمهوری در جلسه هیئت دولت با ارائه آمار و ارقامی از روند توسعه شتابان کشور به رغم تحریم‌های غیرقانونی دشمنان، تاکید کرد که امسال در حوزه عمرانی 3 هزار و 900 طرح از محل 31 هزار میلیارد تومان اعتبارات این حوزه، به بهره‌برداری می‌رسد.به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه در جلسه هیئت دولت گفت: تا پایان امسال همچنین طرح‌ها و پروژه‌هایی به ارزش حدود 170 هزار میلیارد تومان در صنعت و معدن و 65 هزار میلیارد تومان در راه و شهرسازی به بهره‌برداری می‌رسند.روحانی گفت که این شرایط نشان می‌دهد علی‌رغم سختی‌های فراوان ناشی از تحریم‌ها، مردم ما برای اداره کشور کاملاً باید دلگرم و مطمئن باشند.رئیس‌جمهوری …
روحانی: شاهد تدبیر امام خمینی (ره) و معماری دقیق ایشان در طول ۱۰ سال رهبری نظام اسلامی بودیم
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / 14 خرداد / حسن روحانی
روحانی: شاهد تدبیر امام خمینی (ره) و معماری دقیق ایشان در طول ۱۰ سال رهبری نظام اسلامی بودیم
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه عصر امروز (یکشنبه) هیأت دولت اظهار داشت:‌ این هفته مصادف است با سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) که در 31 سال پیش ایشان رحلت کردند.
اتمام مطالعه و توسعه ضلع شرقی حرم حضرت معصومه (س) با پیشرفت ۷۴.۶ درصدی در سال مالی ۹۹/ اجرای معماری ایرانی- اسلامی در طرح توسعه حرم
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
اتمام مطالعه و توسعه ضلع شرقی حرم حضرت معصومه (س) با پیشرفت ۷۴.۶ درصدی در سال مالی ۹۹/ اجرای معماری ایرانی- اسلامی در طرح توسعه حرم
ایلنا: کتابخانه ساخته شده در طرح توسعه ضلع شرقی حرم حضرت معصومه(س) مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی روند توسعه حرم حضرت معصومه (س) را اعلام…
درباره مسجد کریستالی مالزی
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
درباره مسجد کریستالی مالزی
مساجد از زمان شکل‌گیری همواره به عنوان پایگاه‌های مهم و اثرگذار در مکتب و فرهنگ اسلامی به شمار می‌روند. سبک‌های گوناگون معماری مساجد در دنیا از فرهنگ اسلامی و نیز سبک معماری ملت‌ها الهام می‌گیرند.
تصاویر قدیمی از قبة الصخرة
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
تصاویر قدیمی از قبة الصخرة
قبه الصخره ‎ یکی از مهم‌ترین آثار معماری اسلامی بعد از مسجدالاقصی در بیت‌المقدس است.
راه نابودی رژیم غاصب اسرائیل تشکیل امت واحده اسلامی است
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / روز قدس / القدس درب الشهداء / مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی / حجت‌الاسلام حمید شهریاری
راه نابودی رژیم غاصب اسرائیل تشکیل امت واحده اسلامی است
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این‌که راه نابودی اسرائیل و رژیم‌های غاصب، تشکیل امت واحده اسلامی است، گفت: شکل‌گیری این امت، نیازمند معماری جدید است.
ایمن سازی بازار تهران مغفول مانده است
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / شورای اسلامی شهر تهران / شهر تهران / بازار تهران
ایمن سازی بازار تهران مغفول مانده است
تهران - ایرنا- رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران خواستار تعیین تکلیف هر چه سریعتر ایمن سازی بازار تهران شد.
معرفی قلعه منحصر به فرد کوکا در اسپانیا
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / قلعه تاریخی کوکا / اسپانیا / گردشگری / سبک زندگی / بناهای تاریخی
معرفی قلعه منحصر به فرد کوکا در اسپانیا
اسپانیا دارای قلعه های تاریخی بسیاری است که در میان سایر قلعه‌ها، قلعه‌ی کوکا یکی از منحصر به فردترین آنها است. اگر چه بسیاری از قلعه ها در اسپانیا در سبک اسلامی ساخته شده است، قلعه کوکا عمدتا با معماری مسیحی است، با یک ظاهر به طور کامل از آجر جذاب ساخته شده است.
تأکید بر تهیه طرح ایمن سازی بازار/ توجه به صدور پروانه مرمت بناهای تاریخی
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / محمد سالاری / کمیسیون عمران / شهرداری منطقه 12 تهران / الهام فخاری
تأکید بر تهیه طرح ایمن سازی بازار/ توجه به صدور پروانه مرمت بناهای تاریخی
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم تعیین تکلیف طرح ایمن سازی بازار تا پایان سال تأکید کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
شهرداری تهران نمی‌تواند پارکینگ «پروانه» را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد
رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران ضمن اعتراض به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در خصوص عدم تامین پارکینگ ساختمان پلاسکو گفت: شهرداری تهران نمی‌تواند پارکینگ «پروانه» را به ساختمان پلاسکو اختصاص دهد.به گزارش ایسنا، محمد سالاری در دویست و چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری نسبت به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در خصوص عدم تامین پارکینگ برای ساختمان پلاسکو اعتراض کرد و گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مقرر شده است که پارکینگی برای ساختمان پلاسکو ساخته نشودT اما متن مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری که در تاریخ 23 اردیبهشت 99 به دست من رسید بسیار بدتر از آنچه ما اطلاع داشتیم بود. وی افزود: بر اساس مفاد طرح تفصیلی تمام پارسل‌ها و پروژه‌های شهر …
واکنش اعضای شورای شهر به الزام شهرداری تهران برای تامین پارکینگ پلاسکو
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
واکنش اعضای شورای شهر به الزام شهرداری تهران برای تامین پارکینگ پلاسکو
تهران- ایرنا- مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر الزام شهرداری تهران به تامین پارکینگ برای ساختمان پلاسکو، واکنش اعضای شورای اسلامی شهر تهران و تذکر آنان را در پی داشت و آنان اعلام کردند در این رابطه با رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری مکاتبه می‌کنند.
ارجاع اعتراض فرمانداری تهران به بسته محرک اقتصادی به کمیسیون‌های شهرسازی و برنامه و بودجه
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / شورای شهر تهران
ارجاع اعتراض فرمانداری تهران به بسته محرک اقتصادی به کمیسیون‌های شهرسازی و برنامه و بودجه
رئیس شورای اسلامی شهر تهران اعتراض فرمانداری تهران نسبت به بسته محرک اقتصادی را برای بررسی بیشتر به کمیسیون‌های شهرسازی و معماری و برنامه و بودجه ارجاع داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •