چهارشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۸ / 29 January, 2020
منطقه سمنان
ویدئو / نذر سمنوپزان سمنان در ایام فاطمیه
ایسنا / ۳۶ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
ویدئو / نذر سمنوپزان سمنان در ایام فاطمیه
«نذر سمنوپزان» یکی از آئین‌های سنتی مردم سمنان است که در ایام فاطمیه برگزار می‌شود. آئین سمنوپزان از ابتدای کار یعنی جوانه‌زدن و خیس‌کردن گندم تا پخت کامل سمنو ۱۰ روز طول می‌کشد. فرآیند پخت سمنو بسیار زمان‌بر است و حدود ۱۲ تا ۱۶ ساعت زمان می‌برد. نذر سمنوپزان سمنان، بهمن ۱۳۹۱ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.
  سمنوپزان  منطقه سمنان  ایام فاطمیه
روزنامه همشهری / ۲ روز قبل / ...
صدای استان‌ها
   بی‌توجهی به بنای تاریخی منطقه چاه نفت خوریان بنای تاریخی منطقه چاه نفت خوریان در سمنان به دلیل بی‌توجهی و رسیدگی نکردن مسئولان میراث فرهنگی در حال تخریب است. برخی تجهیزات داخل این بنا که در دوره پهلوی اول از سوی روس‌ها ساخته شد بر اثر بی‌توجهی به یغما رفته است. اقامتگاه‌های زیرزمینی آن هم در حال فروریختن و نابودی است. محمدی از سمنان    سریش‌آباد پایانه مسافربری ندارد در شهرستان سریش‌آباد کردستان، با وجود جمعیت چند هزار نفری، پایانه مسافربری وجود ندارد. البته چند منطقه را بدون امکانات تبدیل …
گردنه آهوان
ایرنا / ۴ روز قبل / عکس
گردنه آهوان
ایرنا-سمنان- گردنه زیبای آهوان سمنان در فاصله 15 الی 30 کیلومتری جاده سمنان-دامغان و در مسیر زائران مشهد مقدس واقع است و در این گردنه با وجود شیب های تند و یخ زدگی ها حوادث جاده ای و خاطرات تلخی را به خصوص در فصل زمستان برای مسافران بدنبال داشته است. علت نام گذاری این منطقه نیز وجود آهوهای بسیار در این منطقه بوده است که متاسفانه در حال حاضر به علت وجود شکارچیان و عبور جاده از میان این منطقه ،این حیوان زیبا به ندرت دیده می شود ،همچنین این باور وجود دارد که امام رضا(ع) در این منطقه ضامن آهو شده است .
کاهش ۲۹ درصدی آورد رودخانه‌های استان سمنان در ۱۰ سال اخیر/ افزایش 2برابری در سال‌جاری
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / ...
کاهش ۲۹ درصدی آورد رودخانه‌های استان سمنان در ۱۰ سال اخیر/ افزایش 2برابری در سال‌جاری
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان از کاهش ۲۹ درصدی آورد رودخانه های اصلی این استان دردوره ی ۱۰ سال اخیر در مقایسه با دوره بلند مدت خبر داد.
  استانی-اجتماعی  بارندگی  رودخانه  بارش برف و باران  سمنان  ایسنا
۲۵ اثر منقول سمنان در فهرست آثار ملی ثبت شده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / فرهنگی و هنری
۲۵ اثر منقول سمنان در فهرست آثار ملی ثبت شده است
سمنان- ایرنا- مسوول پیگیری امور ثبت جهانی آثار و بناهای تاریخی استان سمنان گفت: ۲۵ اثر منقول استان مربوط به منطقه تاریخی تپه حصار دامغان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
  سمنان  فرهنگی  میراث فرهنگی  دامغان
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
ته‌چین سنتی گرمسار
سفره گرمساری‌ها با ته‌چین هویت دیگری می‌گیرد. یک نوع ته‌چین مخصوص که هم درباره دستور پخت آن باید سراغ خود گرمساری‌ها رفت و هم برای خوردن اصیل‌ترین شکل آن درِ خانه‌هایشان را زد. ته‌چین گرمساری مرغ عزا و عروسی‌شان است و از مراسم عروسی گرفته تا شب‌های محرم این ترکیب پرچرب و پرملات در کنار گرمساری‌هاست. معروف است که گرمساری‌ها در محرم در خانه‌هایشان را باز می‌گذارند تا هر کسی که می‌خواهد از ته‌چینی که به این مناسبت پخته‌اند، بخورد و ببرد. یک لیست بلندبالا از مواد مورد نیاز مثل گوشت، برنج، کشمش، خلال پسته و بادام و ادویه‌های مختلف لازم است تا چلوگوشت مخصوص این منطقه آماده شود و نام ته‌چین گرمساری بگیرد.  …
زخم
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فرهنگی و هنری
زخم "چرمنه" التیام می‌یابد؟
شهردار منطقه یک سمنان از تغییرات اساسی در پروژه نیمه‌تمام برج شیشه‌ای که احداث آن مورد اعتراض دوستداران میراث فرهنگی است و سال‌ها نیمه‌کاره رها شده بود خبر داد.
  استانی-فرهنگی و هنری  بافت تاریخی سمنان  شهرداری سمنان
تصویربرداری از یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت‌شده پرور مهدی‌شهر
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اجتماعی
تصویربرداری از یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت‌شده پرور مهدی‌شهر
سمنان - مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان از تصویربرداری یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت‌شده پرور مهدی‌شهر خبر داد و گفت: چندی پیش نیز از یک خانواده چهار قلاده‌ای پلنگ در منطقه صیداو عکس‌برداری شد.
  محیط زیست سمنان  پلنگ  امیر عبدوس  مهدیشهر
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
ابهام در سرنوشت یوزپلنگ‌ها
سخنان مدیرکل محیط زیست سمنان و سفر معاون سازمان محیط زیست به توران گمانه‌زنی‌ها درباره طرح تکثیر یوز را دامن زده اما سازمان محیط زیست این طرح مهم را نیز در ابهام و پنهان‌کاری محصور کرده است.اوایل دی‌ماه امسال، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان اعلام کرد که طرح تکثیر یوزپلنگ آسیایی در شرایط نیمه اسارت در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت این استان و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دنبال خواهد شد. این موضوع به سرعت در کانال خبری سازمان حفاظت محیط زیست نیز بازتاب پیدا کرد، اما معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر حیات وحش تا همین روزهای اخیر از انجام هر‌گونه مصاحبه و تایید این خبر سرباز زدند‌ تا این‌که در‌نهایت کانال خبری سازمان حفاظت محیط زیست به سفر دو روزه کیومرث کلانتری، معاون محیط طبیعی به …
یکی از نوستالژی‌های سمنان قدیم احیاء می‌شود +تصاویر
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اجتماعی
یکی از نوستالژی‌های سمنان قدیم احیاء می‌شود +تصاویر
شهردار منطقه یک سمنان از پارک هشت شهریور سمنان به عنوان قدیمی‌ترین پارک درون‌شهری این شهر و یکی از نوستالژی‌های شهروندان سمنانی در دهه‌های گذشته نام برد.
  استانی-اجتماعی  سمنان  نوستالوژی  شهرداری سمنان
مرمت دو بنای تاریخی در سمنان و شاهرود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / فرهنگی و هنری
مرمت دو بنای تاریخی در سمنان و شاهرود
دو بنای تاریخی حمام تاریخی منطقه نمونه گردشگری قطری در شهرستان شاهرود و کف بازار تاریخی سمنان در مرکز استان مرمت شد.
  استانی-فرهنگی و هنری  مرمت آثار تاریخی
بازی‌های محلی، میانبری برای احیا و تقویت فرهنگ بومی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ورزشی
بازی‌های محلی، میانبری برای احیا و تقویت فرهنگ بومی
سمنان- ایرنا- استان سمنان همانند دیگر نقاط ایران همزمان با توسعه روزافزون فناوری به کمرنگ‌شدن فرهنگ بومی مبتلا است، بازی‌های محلی که ساختاری متناسب با روحیه، ظرفیت، بافت تاریخی و زیستی هر منطقه دارد، می‌تواند به عنوان مسیری برای بازیابی فرهنگ بومی استان مورد استفاده قرار گیرد.
  فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی  اجتماعی  سمنان  فرهنگی
تصاویر | وضعیت روستای «حسین آباد کالپوش» نه ماه پس از رانش زمین
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اجتماعی
تصاویر | وضعیت روستای «حسین آباد کالپوش» نه ماه پس از رانش زمین
بارش‌های سنگین برف که اواخر سال گذشته برای چندین روز پیاپی در بخش کالپوش شهرستان میامی استان سمنان به وقوع پیوست، باعث رانش شدید زمین در بخش‌هایی از روستای «حسین آباد کالپوش» شد، رانش زمین در فروردین ماه سال جاری با سست شدن بافت خاک در منطقه پیش روی کرد و باعث تخریب کامل ۱۶۰ خانه روستایی و مراکز اداری و خدماتی مانند مدرسه تازه تأسیس، کتابخانه، دهیاری، پاسگاه نیروی انتظامی، مراکز ورزشی و... شد، اضافه بر آن، رانش زمین خسارت‌هایی به بیش از ۳۰۰ واحد روستایی در روستای «حسین آباد کالپوش» شهرستان میامی وارد کرده است که نیاز به نوسازی و بهسازی دارند. منبع: ایسنا
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / فرهنگی و هنری
"پناهگاه خوش‌ییلاق" دو نگاه و دو نیسان آبی‌رنگ!
دو نیسان آبی‌رنگ راهی پناهگاه حیات‌وحش خوش‌ییلاق در شاهرود شدند، دو نیسانی که اگرچه یک‌رنگ واحد داشتند اما هرکدام، رنگ دیگری هم در خود داشتند. رنگی که در پس آن، دو نگاه، دو رویکرد و دو فرهنگ کاملا متضاد خودنمایی می‌کرد.
  استانی-اجتماعی  ایسنا-منطقه سمنان
ایسنا
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / فرهنگی و هنری
ایسنا "هوای تازه‌ای" در سپهر رسانه‌ای ایران
خبرگزاری ایسنا امروز 16 آذر، 20 ساله شد.
  استانی-فرهنگی و هنری  بیستمین سال تاسیس ایسنا  ایسنا-منطقه سمنان
کارگاه آموزشی معلمان و رابطان طرح ملی داناب در استان سمنان برگزار شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
کارگاه آموزشی معلمان و رابطان طرح ملی داناب در استان سمنان برگزار شد
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: اولین دوره کارگاه آموزشی معلمان رابط طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) در استان سمنان در شهرستان سمنان برگزار شد.
  استانی-علمی و آموزشی  _دانش آموز  طرح داناب  منابع آبی
ویدئو / طبیعت زیبای برفی شهمیرزاد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / فرهنگی و هنری
ویدئو / طبیعت زیبای برفی شهمیرزاد
بارش نخستین برف پاییزی، کوهستان‌های زیبای شهمیرزاد از توابع شهرستان مهدیشهر استان سمنان را سفیدپوش کرد. شهمیرزاد در ۲۵ کیلومتری شمال سمنان قرار دارد و طبیعت برفی شهمیرزاد در پاییز و زمستان از جاذبه‌ های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود.
  منطقه سمنان  شهمیرزاد
افزایش بهره‌وری آب در اراضی کشاورزی میامی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / ...
افزایش بهره‌وری آب در اراضی کشاورزی میامی
مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از افزایش بهره‌وری آب در اراضی کشاورزی میامی خبر داد و با اشاره به فعالیت‌های جهادی این مدیریت در مناطق محروم گفت: تاکنون عملیات آبیاری کم فشار در۱۶۶ هکتار از اراضی منطقه «پل ابریشم» میامی اجراشده است.
  استانی-شهرستانها  میامی  سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان
تصاویر : شلیک موشک‌های صیاد، مرصاد، ۱۵ خرداد و تلاش
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / عکس
تصاویر : شلیک موشک‌های صیاد، مرصاد، ۱۵ خرداد و تلاش
دومین و آخرین روز رزمایش مشترک مدافعان آسمان ولایت ۹۸ با حضور سردار سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص)، امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، سردار سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسدارن و امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی کشور، عصر جمعه اول آذر ۱۳۹۸ در منطقه عمومی سمنان با شلیک موشک‌های پدافندی زمین به هوای صیاد، مرصاد، ۱۵ خرداد، تلاش و دیگر سیستم‌های پدافندی و دفاعی برگزار شد.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ / ...
شلیک سامانه‌های موشکی مرصاد، ۱۵ خرداد و تلاش در رزمایش پدافند هوایی 98
مرحله پایانی رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۸ با شلیک سامانه‌های پدافندی بومی مرصاد، ۱۵ خرداد، تلاش و دیگر سامانه های نیروی پدافند هوایی ارتش در منطقه عمومی سمنان برگزار شد.
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ / ...
مرحله پایانی رزمایش مشترک پدافند هوایی 98
مرحله پایانی رزمایش مشترک پدافند هوایی 98 مرحله پایانی رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 98 با شلیک سامانه‌های پدافندی بومی مرصاد، 15 خرداد، تلاش و دیگر سامانه های نیروی پدافند هوایی ارتش در منطقه عمومی سمنان برگزار شد.
(تصاویر) نخستین روز رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۸
فرارو / ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / سیاسی
(تصاویر) نخستین روز رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۸
نخستین روز رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۸، صبح پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ با حضور امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی و امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی در منطقه عمومی سمنان برگرار شد.
  رزمایش  ارتش ایران  سرلشکر موسوی  پدافند هوایی  صباحی فرد  سمنان
رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت برگزار می شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / سیاسی
رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت برگزار می شود
رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۸ در منطقه عمومی سمنان برگزار می شود.
  سمنان  خبرگزاری مهر  قرارگاه رسانه ای رزمایش
۳۰ درصد برق استان سمنان در ایوانکی و گرمسار مصرف می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / اقتصادی
۳۰ درصد برق استان سمنان در ایوانکی و گرمسار مصرف می‌شود
گرمسار - نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس بابیان اینکه ۵۵ درصد صنعت استان سمنان در شهرستان گرمسار و ایوانکی قرار دارد، گفت: ۳۰ درصد برق استان در بخش صنعت این منطقه مصرف می‌شود.
ظرفیت توسعه گردشگری درگرمسار وجود دارد/ایران اسلامی جورچین زیبایی
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / فرهنگی و هنری
ظرفیت توسعه گردشگری درگرمسار وجود دارد/ایران اسلامی جورچین زیبایی
گرمسار - معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری بابیان اینکه استان سمنان و به‌خصوص گرمسار از ظرفیت‌های خوب توسعه گردشگری داخلی است، گفت: جاذبه‌های فرهنگی، تاریخ و طبیعی مزیت‌های این منطقه هستند.
  میراث فرهنگی سمنان  گرمسار  جشنواره اقوام  وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
آزمایشگاه مرکزی دانشگاه سمنان افتتاح به بهره‌برداری می‌رسد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / علمی و آموزشی
آزمایشگاه مرکزی دانشگاه سمنان افتتاح به بهره‌برداری می‌رسد
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان گفت: دهمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها و روسای پارک‌های علم و فناوری منطقه 9 کشور 22 آبان به میزبانی دانشگاه سمنان برگزار می‌شود.
  استانی-علمی و آموزشی  دانشگاه سمنان
افزایش صدور مجوزهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی سمنان/ پیشرفت فیزیکی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / ...
افزایش صدور مجوزهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی سمنان/ پیشرفت فیزیکی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار
 معاون ‌هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان از پیشرفت فیزیکی قابل توجه منطقه ویژه اقتصادی گرمسار خبر داد و گفت: این منطقه ویژه اقتصادی یکی از بهترین مناطق ویژه در استان است.
  استانی-اقتصادی  معاون اقتصادی استاندار سمنان  منطقه ویژه اقتصادی گرمسار
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / ...
واقعا تنها راه نجات سمنان، انتقال آب است؟
آنالیز تصاویر ماهواره ای نشان می‌دهد بیش از ۹۳ درصد استان سمنان دارای پوشش بیابانی است و چیزی حدود دو درصد از کل مساحت استان به کشاورزی اختصاص دارد، اما توسعه کشاورزی در این منطقه به شدت به منابع آبی وابسته بوده به گونه‌ای که بر اساس گزارش‌های کارشناسی بیش...
سفر رئیس پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی کشور به سمنان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / عکس
سفر رئیس پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی کشور به سمنان
رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی کشور در سفر یک روزه خود به استان سمنان ضمن بازدید از روند احداث شعبه منطقه ای پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی در شهرستان مهدیشهر، به همراه معاونین درمانی و پزشکی پژوهشگاه رویان، رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان و تعدادی از معاونین از مجموعه های مختلف دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بازدید کرد. عکس: مسعود محقق - ایسنا
  استانی-عکس  جهاد دانشگاهی  پژوهشگاه رویان  دانشگاه علوم پزشکی
زنگ خطری که باید به صدایش گوش سپرد!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / اجتماعی
زنگ خطری که باید به صدایش گوش سپرد!
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان با اشاره به گستره بیش از 97 کیلومتری این استان گفت: با وجود این گستردگی تنها در کمتر از ۱۰ درصد این گستره آبخوان‌ها وجود دارند.
  استانی-اجتماعی  طرح ملی داناب  استان سمنان
وجود 10 منطقه ممنوعه و یک دشت بحرانی در استان سمنان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / ...
وجود 10 منطقه ممنوعه و یک دشت بحرانی در استان سمنان
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان با اشاره به کم‌آبی در این استان از وجود 10 منطقه ممنوعه و یک دشت بحرانی در این استان خبر داد.
  استانی-اجتماعی  دشتهای ممنوعه  استان سمنان  معاون امور عمرانی  استاندار سمنان
آیین افتتاحیه طرح ملی نجات آب(داناب) در مدارس استان سمنان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / ...
آیین افتتاحیه طرح ملی نجات آب(داناب) در مدارس استان سمنان
آیین افتتاحیه هشتمین دوره و اختتامیه هفتمین دوره طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) در مدارس استان سمنان صبح امروز با حضور معاون عمرانی استاندار سمنان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان، مدیرکل آموزش و پرورش استان و رئیس جهاددانشگاهی استان در دبیرستان دخترانه پیامبر اعظم(ص) سمنان برگزار شد.
  استانی-عکس  منطقه سمنان  آب  _دانش آموز
عبور از کوه‌های اژدها و رسیدن به طبیعت بکر ایل سنگسر+تصاویر
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / فرهنگی و هنری
عبور از کوه‌های اژدها و رسیدن به طبیعت بکر ایل سنگسر+تصاویر
جشنواره ایل سنگسر به میزبانی مهدیشهر سمنان یکی از جذابیت‌های گردشگری این منطقه است که می‌توان برای دیدن آن از کوه‌های اژدها و غارهای نمک عبور کرد و به رود و آبشار و طبیعت بکر رسید.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / ...
«اوپرت» شگفت انگیزترین مرز ایران
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نام و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند،این دیواره اوپرت نام دارد.منطقه‌ای ییلاقی برای مردم محلی که دام‌های خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی، دشت‌های زیبا،کوه‌های زیبای پوشیده شده از چمن وچشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / ...
"تن‌پوش‌های ایل سنگسر" گنجینه ای نامیرا
ایل سنگسر بزرگترین ایل عشایری استان سمنان است البسه و پوشاک سنتی این ایل از تنوع و تلون چشم‌نوازی برخوردار است. به گزارش ایسنا- حفظ این گنجینه نامیرا و انتقال آن به نسل‌های بعد اگر چه با دشوری های زیادی همراه است اما امری ضروری است که می‌تواند به معرفی بیش از پیش فرهنگ این منطقه کمک شایانی کند.
پتانسیل صادراتی منطقه و سهم ناچیز ما از آن!!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / اقتصادی
پتانسیل صادراتی منطقه و سهم ناچیز ما از آن!! "استاندارد" یک حلقه واسط اطمینان‌بخش
معاون امور اقتصادی استانداری سمنان معتقد است که توجه به استانداردها در کشور پرمخاطره و بلاخیزی همچون ایران امری ضروری و حیاتی است.
  استانی-اقتصادی  معاون اقتصادی استاندار سمنان  استانداردسازی
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / ...
آماده و با توان بیشتر در خدمت محرومان
محرومیت در امکانات زندگی و ‏کمبود خدمات بهداشتی و درمانی در زندگی برخی از مردم منطقه دیده می‌شود. یکی از این مناطق تپه طاق یکی از روستاهای ‏شهرستان طبس و آخرین روستای مرزی با خراسان رضوی است که دو استان خراسان جنوبی و رضوی را به هم متصل می‌کند. ‏این منطقه با وجود داشتن موقعیت مناسب و قرار گرفتن در مرز چهار استان مهم از جنوب به خراسان جنوبی از شمال به سمنان ‏و اصفهان و از شرق به خراسان رضوی، می‌توانست یک چهارراه مهم و موثر باشد، اما به دلیل نبود امکانات و اشتغال مناسب شاهد ‏مهاجرت‌های زیادی به شهر بوده است. این منطقه امسال میزبان کاروان سلامت جمعیت هلال‌احمر استان همدان بود که به مدت ‏‏6 روز از تاریخ 24 تا 29 شهریور در این منطقه به ارایه خدمات بهداشتی- درمانی، فرهنگی، خدماتی، حمایتی و معیشتی ‏پرداختند. …
ادعای بی اساس رهاسازی یوزها در چاه‌شیرین سمنان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / علمی و آموزشی
ادعای بی اساس رهاسازی یوزها در چاه‌شیرین سمنان
سمنان- ایرنا- سوم شهریور ماه با انتشار خبری مبنی بر شناسایی چاه شیرین واقع در جنوب شهرستان سمنان به عنوان زیستگاه جدید یوزپلنگ آسیایی در ایران، موجی از شایعات مبنی بر انتقال یوزپلنگ به این منطقه توسط برخی افراد منتشر شد که بر اساس دلایل علمی، این ادعا از پایه بی‌اساس است.
  محیط زیست  سمنان  ایران  علمی
دستگیری باند ۵ نفره شکارچیان در سرخه/ لاشه ۴ رأس قوچ و میش کشف شد
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / اجتماعی
دستگیری باند ۵ نفره شکارچیان در سرخه/ لاشه ۴ رأس قوچ و میش کشف شد
سمنان - مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان از دستگیری باند پنج نفره شکارچیان در منطقه شکارممنوع خنار سرخه خبر داد و گفت: لاشه چهار راس قوچ و میش کشف شد.
  محیط زیست سمنان  امیر عبدوس  شکار و صید
سهم کمتر از یک درصدی آبخوان‌ها از مساحت استان سمنان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / اجتماعی
سهم کمتر از یک درصدی آبخوان‌ها از مساحت استان سمنان
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: وضعیت آبخوان های استان سمنان مطلوب نیست و کمتر از یک درصد از مساحت کل استان کویر سمنان را آبخوان ها تشکیل می دهند.
  استانی-اجتماعی
نجات پیرزن 70 ساله از مرگ حتمی با رسیدن اردوی جهادی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / ...
نجات پیرزن 70 ساله از مرگ حتمی با رسیدن اردوی جهادی
در جریان اردوی سه‌روزه جهادی مددکاران کمیته امداد استان سمنان به منطقه کالپوش و دهستان نردین یک پیرزن ۷۰ ساله تحت حمایت کمیته امداد روستای حق الخواجه توسط مددکار کمیته امداد از مرگ حتمی گارگرفتگی نجات یافت.
طلایی که بلای جان و طبیعت شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / علمی و آموزشی
طلایی که بلای جان و طبیعت شد
سمنان- ایرنا- پس از ترویج فرهنگ تفکیک زباله و بازیافت آن، چیزهایی که روزگاری ارزشی جز سوزاندن و دفن شدن نداشتند این روزها طلای کثیف می‌نامند اما این طلا در برخی نقاط چون منطقه فولاد محله در مرز استان‌های سمنان و مازندران به بلایی برای جان انسان‌ها و طبیعت تبدیل شده است.
وقوع انفجار منزل مسکونی در منطقه گلشهر سمنان/ ۱۱ نفر مصدوم شدند
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / اجتماعی
وقوع انفجار منزل مسکونی در منطقه گلشهر سمنان/ ۱۱ نفر مصدوم شدند
سمنان - مدیرعامل آتش‌نشانی سمنان از وقوع انفجار واحد مسکونی در منطقه گلشهر سمنان خبر داد و گفت: خوشبختانه این حادثه فوتی نداشت اما ۱۱ مصدوم حادثه به مراکز درمانی انتقال یافتند.
  آتش نشانی  سعید اسمعیل پور  عملیات امداد و نجات  سمنان
نقض برجام تجسمی از اقدام مستانه صدام در پاره‌کردن قرارداد الجزایر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / ...
نقض برجام تجسمی از اقدام مستانه صدام در پاره‌کردن قرارداد الجزایر
استاندار سمنان به تجلیل از جایگاه ممتاز کشورمان در جهان و منطقه پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز به وزنه تعادل در محاسبات منطقه‌ای تبدیل شده است.
  استانی-سیاسی  استاندار سمنان  برجام  دفاع مقدس
اهمیت تبدیل
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / علمی و آموزشی
اهمیت تبدیل "رایسست" به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی برای نظام‌مند کردن هزینه‌های کشور
تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از یک طرف و دانشگاه سمنان در نشست مشترک طرفین امروز در شیراز به امضاء رسید.
  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  دانشگاه سمنان  رایسست  همکاری علمی
ماسوله کویر احیا می‌شود؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / ...
ماسوله کویر احیا می‌شود؟
استاندار سمنان از مجن به عنوان یکی از شهرهای با پتانسیل بالای گردشگری در استان نام برد و بر لزوم ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های متنوع این منطقه تاکید کرد.
  گردشگری
تفاهم نامه پایگاه استنادی علوم اسلام با دانشگاه سمنان امضا شد
مهر / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / علمی و آموزشی
تفاهم نامه پایگاه استنادی علوم اسلام با دانشگاه سمنان امضا شد
تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با دانشگاه سمنان امضاء شد.
  پایگاه استنادی جهان اسلام  مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری  تفاهم نامه همکاری  دانشگاه سمنان
جلوگیری 11 روزه مردم 2 استان از دپوی زباله در
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / اجتماعی
جلوگیری 11 روزه مردم 2 استان از دپوی زباله در "گویچاله"
منطقه گویچاله در مرز استان‌های مازندران و سمنان، جایی است که حدود 11 روز است که مردم برخی شهرها و روستاهای مازندران و سمنان از جمله چهاردانگه مازندران و فولاد محله استان سمنان با تجمع خودجوش، به دپوی غیراصولی و انباشت زباله های استان مازندران در منطقه " گویچاله" اعتراض می‌کنند.
  دپوی زباله
مافیای زباله علت دپوی ۱۴ ساله در گویچاله
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / ...
مافیای زباله علت دپوی ۱۴ ساله در گویچاله
مشکل زباله و دفن نامناسب به حدی بغرنج و فرا تر از حد رفته که در طی ۱۴ سال بیش از یک میلیارد کیلوگرم زباله در منطقه گویچاله تخلیه شده است . حکایت این روزهای انباشت زباله شهرهای مازندران و آلوده کردن بخشی از مناطق مرزی استان مازندران و سمنان در روستای گویچاله است .
  زباله  مازندران
مزرعه آفتابگردان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / عکس
مزرعه آفتابگردان
ایرنا - سمنان - مزارع آفتابگردان کالپوش استان سمنان واقع در شهرستان میامی، دشت‌های این منطقه را در اواخر تابستان زیباتر می‌کند . از مزرعه های این منطقه در سال گذشته 887 تن دانه روغنی آفتابگردان برداشت شده است. این دشت ها حدود 350 کیلومتر از مرکز استان سمنان فاصله دارد . عکاس عابد میرمعصومی
  سمنان  مزرعه
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / اقتصادی
گردهمایی روسای بانک ایران زمین در سه استان
چهارمین گردهمایی سراسری روسای شعب استان‌های مازندران، گلستان و سمنان بانک ایران زمین با محوریت بررسی عملکرد شعب تحت پوشش با مدیر امور شعب استان‌ها و مدیر منطقه، روسای شعب و مسوولان دوایر استان در محل سالن کنفرانس این مدیریت برگزار شد.به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، در ابتدای این جلسه سیدمهدی سلیم بهرامی، مدیر منطقه توضیحاتی اجمالی از آمار، عملکرد و وضعیت آموزشی و پرسنلی این استان‌ها در مدت زمان سپری شده از سال و اهداف به‌دست آمده، برای حضار تشریح کرد.
فیلم | عیسی کلانتری: پوپولیستی عمل می‌کنیم، در آب، یارانه و .../ چرا به امثال من یارانه می‌دهید؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۲۲ / اجتماعی
فیلم | عیسی کلانتری: پوپولیستی عمل می‌کنیم، در آب، یارانه و .../ چرا به امثال من یارانه می‌دهید؟
عیسی کلانتری در صحبت‌هایی صریح از نمایندگان و رسانه هایی انتقاد کرد که علیه طرح انتقال آب خزر به سمنان و مناطق کویری دست به رفتارهای منطقه ای می زنند و مصلحت کشور را در نظر نمی گیرند.
  عیسی کلانتری  محیط زیست  دریای خزر
روزانه ۴۰۰ تن زباله خانگی در فولاد محله سمنان دفن می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۶/۱۷ / اجتماعی
روزانه ۴۰۰ تن زباله خانگی در فولاد محله سمنان دفن می‌شود
سمنان-‌نماینده مردم سرخه، سمنان و مهدی‌شهر بابیان اینکه روزانه ۴۰۰ تن زباله خانگی در منطقه گویچاله فولاد محله دفن می‌شود، گفت: این امر سلامتی مردم پشتکوه و فولاد محله را به شدت تهدید می‌کند.
  احمد همتی  محیط زیست سمنان  زباله
شمیم نینوایی در آیین‌های دیار دارالمرحمه
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / فرهنگی و هنری
شمیم نینوایی در آیین‌های دیار دارالمرحمه
سمنان- ایرنا- مردم دیار دارالمرحمه استان سمنان همراه با دیگر شیعیان جهان و دلدادگان واقعه عاشورا در جای جای ایران اسلامی، در قالب آیین‌های خاص منطقه و بومیت خود، در رثای عظمت واقعه نینوا و ازخودگذشتگی بزرگمردان عاشورا به عزاداری می‌پردازند و پیام بزرگ حسینی را زنده نگه‌می‌دارند.
  ماه محرم  سمنان  عاشورای حسینی  عزاداری  محرم ۹۸
اجرای طرح پایش کریدور مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از میاندشت تا خارتوران
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / اجتماعی
اجرای طرح پایش کریدور مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از میاندشت تا خارتوران
‌مدیر کل محیط زیست خراسان شمالی از اجرای طرح پایش مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از منطقه میاندشت جاجرم تا خارتوران استان سمنان خبر داد.
  مهاجرت یوزپلنگ آسیایی
دلیل راندمان پایین آبیاری در استان سمنان چیست؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / ...
دلیل راندمان پایین آبیاری در استان سمنان چیست؟
مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از تجهیز ۴۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه کمتر برخوردار خارتوران شاهرود به سامانه‌های آبیاری کم‌فشار خبر داد و از تعدد منابع، وجود انهار سنتی انتقال و عدم یکنواختی توزیع آب به عنوان مهم‌ترین عوامل راندمان پایین آبیاری در استان و خصوصا اراضی کشاورزی در منطقه خارتوران شاهرود نام برد.
  آبیاری  سمنان
فیلم | مشاهده ۲ یوزپلنگ ایرانی در جنوب سمنان پس از ۴۰ سال!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / فیلم
فیلم | مشاهده ۲ یوزپلنگ ایرانی در جنوب سمنان پس از ۴۰ سال!
محیط بانان پس از ۴۰ سال، ۲ قلاده یوزپلنگ ایرانی را در منطقه چاه شیرین واقع در جنوب سمنان مشاهده کردند.
  یوزپلنگ  استان سمنان
فیلم | شکار لحظه‌ها در حیات وحش سمنان
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ / اجتماعی
فیلم | شکار لحظه‌ها در حیات وحش سمنان
گزارش گزارشگر صداو سیما از منطقه حفاظت شده صیدوا در سمنان را مشاهده می‌کنید.
  حیات وحش  شکار
ارگ سمنان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۰۱ / عکس
ارگ سمنان
ایرنا - سمنان - در حالی که بسیاری از شهرها بدنبال انتخاب و یا ساخت المان هایی هستند که بتوانند از آن بعنوان نماد شهری استفاده کنند ،سمنان از دوران قاجار تا به امروز ارگ را بعنوان نمادی برای خود تعیین کرده است و در حال حاضر نیز اهمیت این نماد در بافت شهری و نشانه ها دیده می شود . ارگ سمنان در حال حاضر در منطقه پر ترافیک شهر بعنوان میدانی مرکزی قرار دارد و عبور و مرور اتومبیل ها بخصوص اتومبیل های سنگین می تواند خطرات جدی را بر این بنای باستانی ایجاد کند . عکاس /عابد میرمعصومی
اعزام تیم بررسی سازمان هواپیمایی به محل سقوط هواپیما در سمنان
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / اقتصادی
اعزام تیم بررسی سازمان هواپیمایی به محل سقوط هواپیما در سمنان
مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: یک فروند هواپیمای آموزشی فوق سبک در منطقه ایوانکی سمنان سقوط کرد.
علت سانحه سقوط هواپیما به محض مشخص شدن اعلام می‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / اقتصادی
علت سانحه سقوط هواپیما به محض مشخص شدن اعلام می‌شود
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که تیم کارشناسی این سازمان به محل سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی فوق سبک در منطقه ایوانکی سمنان اعزام شده و به محض مشخص شدن، علل سانحه اعلام می‌شود.
  سقوط هواپیمای آموزشی
سقوط هواپیمای آموزشی فوق سبک در سمنان/ سرنشینان هواپیما کشته شدند
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / اقتصادی
سقوط هواپیمای آموزشی فوق سبک در سمنان/ سرنشینان هواپیما کشته شدند
شفقنا اقتصادی – سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی فوق سبک در منطقه ایوانکی سمنان خبر داد. به گزارش شفقنا اقتصادی ، رضا جعفرزاده درباره جزییات سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی در منطقه ایوانکی اظهار داشت: حدود ساعت ٩ صبح امروز ۲۴مرداد یک فروند هواپیمای آموزشی فوق سبک در منطقه ایوانکی […]
سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی فوق سبک در منطقه ایوانکی سمنان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / اقتصادی
سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی فوق سبک در منطقه ایوانکی سمنان
تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی فوق سبک در منطقه ایوانکی سمنان و فوت دو سرنشین آن خبر داد.
  هواپیمایی
تصاویر| دپوی زباله‌های مازندران در سمنان
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۵/۰۵ / اجتماعی
تصاویر| دپوی زباله‌های مازندران در سمنان
حدود ۱۴ سال است که روزانه ۴۰۰ تن زباله بیمارستانی را از استان مازندران حمل می‌کنند و در منطقه «گویچاله» روستای فولاد محله در محدوده شهرستان مهدیشهر استان سمنان به شیوه غیر اصولی دپو می‌کنند. این منطقه مرز استان سمنان با استان مازندران است.
  زباله بیمارستانی  استان مازندران  روستای فولاد محله  شهرستان مهدیشهر  استان سمنان
ویدئو / بر فراز ابرها قدم بزن
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۵/۰۳ / فرهنگی و هنری
ویدئو / بر فراز ابرها قدم بزن
جنگل رودبارک شهمیرزاد یکی از مناطق ملی گردشگری شهرستان مهدی‌شهر است که به طبیعت بکر و کم‌نظیر منطقه حفاظت‌شدۀ پرور شهرت دارد. این منطقه در ۶۸ کیلومتری شمال شرق استان سمنان در مسیر جاده شهمیرزاد به فولادمحله در دامنه جنوبی رشته‌کوه البرز واقع شده است. چشم‌انداز رودخانه در مسیر جنگل علت نامگذاری این منطقه به «رودبارک» است. وجود درختان پهن‌برگ و ابرها در این منطقه گویی رؤیای راه رفتن روی ابرها را به واقعیت تبدیل کرده و بخشی از جاذبه‌های کم‌نظیر این منطقه است. این نقطه کوهستانی از دو بخش رودبارک بالا و رودبارک پایین تشکیل شده و در فصول گرم، هوایی معتدل دارد.
  منطقه سمنان  جنگل رودبارک شهمیرزاد
شرق استان سمنان قطب توسعه معدنی/ سرمایه‌گذاری و تحقق مهاجرت معکوس
مهر / ۱۳۹۸/۰۵/۰۳ / اقتصادی
شرق استان سمنان قطب توسعه معدنی/ سرمایه‌گذاری و تحقق مهاجرت معکوس
شاهرود - شرق استان سمنان شامل شهرستان‌های شاهرود، میامی و دامغان قطب معادن فلزی استان سمنان هستند اما با وجود ظرفیت‌های فراوان همچنان ۸۰ درصد منابع معدنی این منطقه دست نخورده است.
  محمد مهدی کریمی  شاهرود  میامی  صنعت، معدن وتجارت سمنان  جذب سرمایه گذاری  معادن  توسعه اقتصادی  اشتغال  عباس آباد  سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان
ویدئو / گلایه ساکنان فولادمحله از دپوی زباله‌ها
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / اقتصادی
ویدئو / گلایه ساکنان فولادمحله از دپوی زباله‌ها
انبوهی از زباله‌ها از جمله زباله‌های بیمارستانی در مرز سمنان و مازندران دپو شده است. این زباله‌ها طی ۱۴ سال در این منطقه کوهی از زباله ساخته‌اند. رئیس شورای اسلامی روستای «فولادمحله» می‌گوید طی ۱۴ سال اخیر، روزانه ۴۰۰ تن زباله بیمارستانی از استان مازندران به منطقه گویچاله روستای «فولاد محله» شهرستان مهدیشهر استان سمنان منتقل و دپو شده و مشکلات زیادی را برای بهداشت و کشاورزی این منطقه بوجود آورده است. این منطقه در مرز دو استان مازندران و سمنان و در ۱۰۰ کیلومتری شهر سمنان قرار دارد.
  دپوی زباله  منطقه مازندران  منطقه سمنان  محل دفن زباله  تاثیر دپوی زباله‌ها بر کشاورزی  دپوی زباله در فولادمحله
منابع آبی فعلی جوابگوی نیازهای استان سمنان نیست
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۴/۰۶ / ...
منابع آبی فعلی جوابگوی نیازهای استان سمنان نیست
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان از مردم و کشاورزان استان خواست تا با مدیریت مصرف در بخش شرب و انتخاب زمان مناسب جهت آبیاری کشت های شان، به مدیریت منابع آب استان در تابستان سال جاری کمک کنند .
  منابع آبی
بررسی آموزش مفهومی و ارزیابی دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های منطقه 9 کشور
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۳/۳۱ / علمی و آموزشی
بررسی آموزش مفهومی و ارزیابی دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های منطقه 9 کشور
در نشست معاونان آموزشی دانشگاه‌های منطقه ۹ کشور که با حضور 25 دانشگاه از استان‌های خراسان رضوی، سمنان، خراسان جنوبی و خراسان شمالی به میزبانی دانشگاه سمنان برگزار شد، آموزش مفهومی، ارزیابی دوره‌های دکترا، چگونگی و هماهنگی در پذیرش دانشجویان غیرایرانی، آیین‌نامه مهارت‌آموزی و آیین‌نامه یکپارچه آموزشی مورد بررسی قرار گرفت.
  آموزش مفهومی  دانشگاه سمنان  دوره‌های دکترا
کاهش مصرف ۳۰۰ میلیون مترمکعبی آب کشاورزی در سمنان هدفگذاری شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / اقتصادی
کاهش مصرف ۳۰۰ میلیون مترمکعبی آب کشاورزی در سمنان هدفگذاری شد
سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: کاهش مصرف ۳۰۰ میلیون مترمکعبی آب براساس سند توسعه آب در بخش کشاورزی استان سمنان هدفگذاری شد.
  آب  صرفه جویی  کشاورزی
افتتاح ۲ کارگاه صنایع دستی در دامغان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ / فرهنگی و هنری
افتتاح ۲ کارگاه صنایع دستی در دامغان
سمنان-ایرنا- ۲ کارگاه صنایع دستی سفال و سرامیک در منطقه تویه دروار و کارگاه خراطی و گالری ساج در جوار مسجد تاریخانه دامغان، با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان افتتاح شد./ عکس: میثم اسماعیلی
  نمایشگاه صنایع دستی  سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی  شهرستان دامغان  سفالگری
مدیر بورس سمنان: بیش از ۵۱ میلیون سهم معامله شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / اقتصادی
مدیر بورس سمنان: بیش از ۵۱ میلیون سهم معامله شد
سمنان- ایرنا- مدیر بورس منطقه سمنان گفت: بیش از ۵۱ میلیون سهم به ارزش ۱۸۳ میلیارد ریال هفته گذشته در بورس این منطقه معامله شد.
  بورس
انتقال آب بین حوضه ای به سمنان بر اساس زمانبندی انجام می شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / اقتصادی
انتقال آب بین حوضه ای به سمنان بر اساس زمانبندی انجام می شود
سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان گفت: انتقال بین حوضه ای آب به سمنان با تلاش مسئولان و دستگاه های اجرایی بر اساس زمانبندی در آینده نزدیک انجام می شود.
  آب  استان سمنان
زیبایی های طبیعت خطیرکوه
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ / عکس
زیبایی های طبیعت خطیرکوه
سمنان- ایرنا- تصاویر زیبایی های کوهستانی منطقه خطیرکوه استان سمنان واقع در شهرستان مهدیشهر را نمایش می دهد. (عکس: سارا خدادادی)
سفر به دشت شقایق‌های کالپوش
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ / فرهنگی و هنری
سفر به دشت شقایق‌های کالپوش
سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: سیزدهمین جشنواره گردشگری "سفر به دشت شقایق‌های کالپوش" ۱۷ خرداد ماه برگزار می‌شود.
  دشت شقایق  منطقه سمنان
مصرف آب کشاورزی سمنان با برنامه ریزی 20 درصد کاهش یابد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۰۷ / اقتصادی
مصرف آب کشاورزی سمنان با برنامه ریزی 20 درصد کاهش یابد
سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی استان با اصلاح الگوی کشت و نصب سامانه های نوین هدف گذاری شد.
کاروانسرای تاریخی که تنها تا سه ماه دیگر زندان می‌ماند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۳/۰۷ / فرهنگی و هنری
کاروانسرای تاریخی که تنها تا سه ماه دیگر زندان می‌ماند
فرماندار سمنان از تخلیه و آزادسازی کاروانسرای تاریخی این شهر که در ۴۰ سال گذشته به عنوان زندان سمنان مورد استفاده قرار می‌گرفته تا حداکثر شهریور ماه خبر داد.
  کاروانسرا  منطقه سمنان
کشت گلخانه ای بر مبنای بهره وری آب هدفمند شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۰۲ / اقتصادی
کشت گلخانه ای بر مبنای بهره وری آب هدفمند شود
سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان گفت: توسعه کشت گلخانه ای و تولید محصولات در این بخش بر مبنای بهره وری مطلوب از منابع آبی هدفمند شود.
  اقتصاد  آب منطقه ای  کشت گلخانه  بهره وری آب
تصویر برداری همزمان از ۳ پلنگ در شاهرود/ تصویر یک یوزپلنگ ثبت شد
مهر / ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / اجتماعی
تصویر برداری همزمان از ۳ پلنگ در شاهرود/ تصویر یک یوزپلنگ ثبت شد
سمنان-مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از تصویربرداری سه پلنگ ایرانی و یک یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران شاهرودخبر داد و گفت: این تصاویر نشان از پویایی زیستی این دو گونه در منطقه می‌دهد.
  محیط زیست استان سمنان  امیر عبدوس  یوزپلنگ  پارک ملی توران  دوربین تله‌ای
ویدئو / آئین افطاری نیمۀ رمضان در سمنان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / فرهنگی و هنری
ویدئو / آئین افطاری نیمۀ رمضان در سمنان
همزمان با پانزدهم رمضان و ولادت امام حسن مجتبی (ع)، آئین سنتی افطاری نیمه رمضان در شب‌های ۱۴ و ۱۵ ماه مبارک در مساجد و حسینیه‌های سمنان برگزار می‌شود. مردم سمنان هر سال در این ایام با اهداء نذورات و جمع‌آوری هزینه و با کمک خیران و بانیان، سفره‌های افطاری ساده در مساجد شهر برپا می‌کنند.
  آداب و رسوم ‌  سنتی  مراسم افطاری  منطقه سمنان  میلاد امام حسن مجتبی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ / فرهنگی و هنری
تشییع پیکر شهید گروهبان یکم مصطفی محمدی در شاهرود
پیکر مطهر شهید گروهبان یکم مصطفی محمدی در آئینی با حضور همرزمان آن شهید، فرماندهان ارتش، مردم و مسؤولان استان تشییع شد.
  منطقه سمنان
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / اجتماعی
تصاویر عجیبی از یک قبرستان قدیمی در سمنان که زمین آن فرونشست
ایرنا نوشت: آرامستان قدیمی «سنادره» در جنوب شهر سمنان و در منطقه ای به همین نام واقع شده و از سال 1364 دفن اموات در این منطقه متوقف شده است. قبرهای این آرامستان به علت فرونشست تخریب شده که این امر باعث ناراحتی اهالی منطقه شده است.فرونشست زمین، پد
  گورستان  فرونشست زمین  استان سمنان
فرونشست زمین در آرامستان سِنادره سمنان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / عکس
فرونشست زمین در آرامستان سِنادره سمنان
ایرنا - سمنان - آرامستان قدیمی «سنادره» در جنوب شهر سمنان و در منطقه ای به همین نام واقع شده و از سال 1364 دفن اموات در این منطقه متوقف شده است. قبرهای این آرامستان به علت فرونشست تخریب شده که این امر باعث ناراحتی اهالی منطقه شده است.فرونشست زمین، پدیده ای است که کارشناسان علوم زمین شناسی از آن به عنوان زلزله خاموش نام می برند.این پدیده می تواند در اثر پدیده های طبیعی زمین شناسی یا فعالیت های انسانی ایجاد شود،اما کاهش شدید سطح آبهای زیرزمینی در اثر برداشت بی رویه از این منابع، مهمترین دلیل فرونشست زمین در ایران است.(عکس از سیدعابد میرمعصومی) *3*19*
امام جمعه شاهرود: مردم کالاهای تولید منطقه خود را بخرند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / فرهنگی و هنری
امام جمعه شاهرود: مردم کالاهای تولید منطقه خود را بخرند
شاهرود - ایرنا - امام جمعه شاهرود گفت : مردم کالاهای تولید شده در منطقه شرق استان سمنان را مصرف کنند تا شعار اشتغال آفرینی و حمایت از تولید داخل محقق شود.
  فرهنگی  شورای فرهنگ عمومی  امام جمعه  شاهرود