شنبه, ۴ بهمن, ۱۳۹۹ / 23 January, 2021
منطقه یزد
توزیع بیش از ۱۴۳میلیون لیتر نفت‌گاز یورو ۴ در یزد
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / استانی-اقتصادی / پخش فرآورده‌های نفتی / گازوئیل یورو4 / یزد
توزیع بیش از ۱۴۳میلیون لیتر نفت‌گاز یورو ۴ در یزد
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد از توزیع بیش از ۱۴۳ میلیون لیتر نفت‌گاز یورو چهار در ۹ ماهه نخست سال‌جاری در سطح استان یزد خبر داد.
حفظ صدرنشینی مخابرات یزد در رشد مشترکان فعال اینترنت پرسرعت
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / استانی-اقتصادی / مخابرات / منطقه یزد / اینترنت پرسرعت
حفظ صدرنشینی مخابرات یزد در رشد مشترکان فعال اینترنت پرسرعت
مخابرات منطقه یزد صدرنشینی کشوری خود را در رشد مشترکان فعال اینترنت پرسرعت حفظ کرد.
ویدئو / پاییز یزد در کوچه‌های کهن و باغ‌هایی که هنوز تخریب نشده‌اند
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / پاییز / منطقه یزد / عقدا / شهر تفت
ویدئو / پاییز یزد در کوچه‌های کهن و باغ‌هایی که هنوز تخریب نشده‌اند
پاییز در مناطق مختلف ایران حال و هوای خاص خود را دارد. استان یزد هم از جمله مناطقی است که هر نقطه‌اش حس متفاوتی در روزهای هزاررنگ ایجاد می‌کند. در این ویدئو، گوشه‌هایی از حال و هوای هفته‌های پایانی فصل پاییز در یزد، تفت، میبد و برخی کوچه‌ها و کوچه‌باغ‌های این استان را شاهد خواهید بود.
دوگانه‌سوز شدن رایگان تاکنون ۳۸۳ دستگاه خودرو عمومی استان یزد
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / استانی-اقتصادی / پخش فرآورده‌های نفتی / دوگانه‌سوز کردن خودروها / خودروهای عمومی
دوگانه‌سوز شدن رایگان تاکنون ۳۸۳ دستگاه خودرو عمومی استان یزد
مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد از دوگانه‌سوز شدن رایگان ۳۸۳ دستگاه خودرو عمومی در سطح این استان تاکنون خبر داد.
ویدئو / قصه تخریب خانه‌های تاریخی؛ این‌بار اردکان
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / منطقه یزد / تخریب خانه تاریخی / بنای تاریخی / بافت تاریخی / دستشویی / سرویس بهداشتی
ویدئو / قصه تخریب خانه‌های تاریخی؛ این‌بار اردکان
تخریب بخشی از خانه‌ای تاریخی در شهر اردکان برای ایجاد سرویس بهداشتی، این روزها گلایه فعالان فرهنگی را برانگیخته به طوری که تعدادی از هنرمندان کشور نیز به این مسأله واکنش نشان داده‌اند. هرچند این اقدام توسط ابزار و ماشین‌آلات شهرداری اردکان انجام شده اما شهرداری مدعی است که از این تخریب اطلاعی نداشته است. از سوی دیگر اداره میراث فرهنگی نیز می‌گوید نه‌تنها این طرح بدون هماهنگی با میراث فرهنگی انجام شده بلکه نسبت به برخورد قانونی با عاملان تخریب نیز شکایت کرده است.
ویدئو / کرونا هنوز می‌تازد؛ کودکان را فراموش نکنیم
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / منطقه یزد / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / روانشناسی کودک / مسئولیت اجتماعی در برابر کرونا
ویدئو / کرونا هنوز می‌تازد؛ کودکان را فراموش نکنیم
کرونا هنوز در بسیاری از کشورها می‌تازد و بسیاری از کودکان هنوز درک درستی از این مسأله ندارند؛ حق هم دارند و آنها قرار نیست درگیر مشکلات این روزها باشند؛ اما مرز این درگیر نبودن، کجاست؟ این‌که در این شرایط چطور باید با کودکان رفتار کنیم، موضوعی نیست که به سادگی از کنار آن بگذریم. در این ویدئو، یک پزشک متخصص اطفال و یک متخصص اعصاب و روان به راه‌های رفتار صحیح و کاهش استرس در این دوران کرونایی می‌پردازند و البته چند کودک هم از حال و هوای خود می‌گویند.
ویدئو / بعد از قرن‌ها، وحشی خانه‌دار شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / خانه وحشی بافقی / منطقه یزد
ویدئو / بعد از قرن‌ها، وحشی خانه‌دار شد
وحشی بافقی از شعرا و مفاخر بزرگ استان یزد و کشور است که با وجود مشخص بودن خانه پدری وی در شهرستان بافق، هنوز آثاری از محل زندگی و دفن او در یزد به عنوان سکونتگاهش مشخص نبود. به دنبال تحقیقات انجام‌شده برای پیدا شدن مزار این شاعر در یزد، محل دقیق دفن وحشی بافقی مشخص و خانه این شاعر بزرگ نیز بطور قطعی شناسایی شد. خانه وحشی بافقی متعلق به دوره صفوی است که در کوچه‌ای به نام «آروک» قرار گرفته و به دلیل اینکه در دوره‌های بعد از صفوی با عنوان «خانه بیات» - به نام صاحب بعدی آن - در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود، پیش‌تر توجه چندانی را در رابطه با تعلقش به وحشی بافقی، جلب نکرده بود.
ویدئو / برداشت پسته ارگانیک توسط کشاورزان اردکانی
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / برداشت پسته / منطقه یزد / پسته ارگانیک
ویدئو / برداشت پسته ارگانیک توسط کشاورزان اردکانی
اواخر تابستان همراه است با اوج برداشت پسته در مزارع کشاورزان اردکانی در استان یزد که با تلاش و استفاده از علم و نوآوری در تولید محصول خود، پسته‌های باکفیتی را روانه بازار داخل و خارج می‌کنند. پسته به لحاظ اقتصادی و همچنین سازگاری با آب و خاک و شرایط جوی مهمترین محصول کشاورزی شهرستان اردکان به شمار می‌رود که چندین سال است توجه به ارگانیک کردن محصول باغات این شهرستان، طعم و مزه خاصی را به طلای سبز این منطقه داده است. این ویدئو در روزهای پایانی برداشت این محصول تهیه شده است.
رشد ۱۷ درصدی مصرف سی‌ان‌جی در استان یزد
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / استانی-اقتصادی / پخش فرآورده‌های نفتی / سی ان جی / یزد
رشد ۱۷ درصدی مصرف سی‌ان‌جی در استان یزد
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد از مصرف بیش از ۵۸ میلیون متر مکعب سی‌ان‌جی در جایگاه‌های استان طی شش ماهه اول سال‌جاری خبر داد.
ویدئو / تجربه آرامش در روستای زرتشتی‌نشین مبارکه
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / زرتشتیان / اشو زرتشت / مبارکه / شهر تفت / منطقه یزد / روستای زرتشتی‌نشین مبارکه
ویدئو / تجربه آرامش در روستای زرتشتی‌نشین مبارکه
روستای زرتشتی نشین مبارکه که رو به فراموشی رفته بود، با همت دهیاری روستا و فعالان گردشگری و همچنین سکنه دوباره احیا شد و به یکی از روستاهای هدف گردشگری تبدیل شد. این روستای کهن، کوچک و زیبا که در مجاورت یزد و از توابع شهرستان تفت محسوب می‎شود، همه ساله میزبان جشن‌های آیینی و ملی ایرانی و همچنین رویدادهای گردشگری مانند جشنواره انار است. در این روستای زیبا و بکر، آرامش‌ موج می‌زند و بوی زندگی بومی و اصیل آن به مشام می‌رسد.
عزاداری مجازی در موسسات قرانی یزد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / استانی-فرهنگی و هنری / اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی / منطقه یزد / موسسات قرآنی
عزاداری مجازی در موسسات قرانی یزد
رییس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد یزد از برگزاری برنامه‌های عزاداری مراکز قرانی به صورت مجازی خبر داد و از برنامه‌ریزی برای برگزاری یک مسابقه مجازی کتابخوانی نیز یاد کرد.
ویدئو / قالی‌بافان یزد، در انتظار حمایت
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / قالیبافی / منطقه یزد / اردکان
ویدئو / قالی‌بافان یزد، در انتظار حمایت
یکی از هنرهای مردم شهرستان اردکان در استان یزد، قالی‌بافی است که با یک قرن فعالیت در این حوزه یکی از حرفه‌های ارزشمند و تاریخی جهان‌شهر یزد به شمار می‌رود؛ اما متاسفانه این روزها قالی‌بافان اردکانی که اکثرا بانوان سرپرست خانوار و همسران مردان سختکوش این دیار کویری هستند، با گلایه از عدم توجه کافی به این حرفه، از خطر فراموشی این هنر گلایه می‌کنند. البته در برپا کردن این هنر، «سرکاری» یا همان بار زدن قالی‌ نیز داستان جالب خود را دارد که در به ثمر رساندن هنر رنگ به رنگ قالی‌بافی اردکانی ارزشمند و در حال فراموشی است.
کرونا ۳۵ درصد به تعداد کاربران اینترنت مخابرات یزد افزود
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / استانی-اقتصادی / مخابرات / یزد / آمار کاربران اینترنت
کرونا ۳۵ درصد به تعداد کاربران اینترنت مخابرات یزد افزود
مشترکان فعال ADSL مخابرات منطقه یزد با شیوع ویروس کرونا، به میزان ۳۵ درصد افزایش یافت.
افتتاح ۱۳۰ طرح مخابراتی در یزد/ ۵۷۳ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
افتتاح ۱۳۰ طرح مخابراتی در یزد/ ۵۷۳ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شد
یزد- مدیر مخابرات منطقه یزد از افتتاح ۱۳۰ طرح مخابراتی در این استان با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۵۷۳ میلیارد ریال به مناسبت هفته دولت خبر داد و مهمترین این طرح‌ها را افزایش ۶۶ تکنولوژی ۳G و ۴G بیان کرد.
ویدئو / یزد «آزاد» می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / منطقه یزد / منطقه آزاد گردشگری / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
ویدئو / یزد «آزاد» می‌شود؟
یزد پس از ثبت شدن در فهرست آثار جهانی به عنوان تنها شهر زنده میراث جهانی ایران و بزرگترین مجموعه خشتی دنیا مطرح شد و هرچند وعده‌های متعددی برای اختصاص ردیف بودجه و اعتباراتی خاص و حتی مزایای معافیتی و مالیاتی مختلف به این شهر داده شد، اما تاکنون این وعده‌ها محقق نشده است. حالا مسئولان استانی در تلاشند تا یزد را به عنوان نخستین منطقه آزاد گردشگری ایران مطرح کنند؛ طرحی که فعلا در دست بررسی است و در صورت تحقق می‌تواند پای گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به آنجا باز کند و در اشتغالزایی منطقه نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.
سهمیه نفت سفید خانوارهای فاقد گاز استان یزد اعلام شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / استانی-اقتصادی / پخش فرآورده‌های نفتی / نفت سفید / یزد
سهمیه نفت سفید خانوارهای فاقد گاز استان یزد اعلام شد
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد اعتبار سهمیه دو ماهه‌ی اعلام شده نفت سفید خانوارهای شهری و روستایی فاقد گاز را تا پایان شهریورماه اعلام کرد و خواستار اقدام به موقع این شهروندان در مهلت مذکور شد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
روابط عمومی مخابرات منطقه یزد در جایگاه نخست کشوری
بر اساس ارزیابی صورت گرفته توسط اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران بر پایه عملکرد شاخص های استراتژیک روابط عمومی‌های مناطق مخابراتی در سه ماهه نخست سال جاری، روابط عمومی مخابرات منطقه یزد رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داد.بر اساس این ارزیابی روابط عمومی مخابرات منطقه یزد با کسب امتیازات لازم در شاخص‌های برنامه های تولید و انتشار آثار رسانه ای، برنامه طراحی و پیاده سازی عناصر برند، برنامه شرکت در همایش ها و نمایشگاه های داخلی و خارجی، همکاری درون گروهی در ارسال اطلاعات استراتژیک و امتیاز مدیریتی براساس مشارکت در تمامی برنامه ها موفق به کسب رتبه اول کشوری در بین روابط عمومی های مناطق مخابرات ایران شد.مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران در نامه‌ای ضمن اعلام …
ویدئو / توصیه‌های حیاتی برای دیابتی‌ها در دوران شیوع کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / انسولین / شهرستان اردکان / استان یزد / دیابت / وضعیت بیماران دیابتی در دوران کرونا / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / منطقه یزد
ویدئو / توصیه‌های حیاتی برای دیابتی‌ها در دوران شیوع کرونا
ترس از ابتلا به کرونا و کمبود قلم انسولین، دو دغدغه‌ای است که طی بیش از پنج ماه گذشته بسیاری از بیماران دیابتی در کشور را درگیر مشکلات و دغدغه‌های زیادی کرده است. این مساله همچنین در استان یزد که از استان‌های صدرنشین کشور در بیماری دیابت است، به چشم می‌خورد. شرایط خاص کلینیک‌های تخصصی دیابت و راه‌اندزای دو پایگاه ویژه در مرکز این استان و همچنین شهرستان اردکان، بخشی از این دغدغه‌ها را کاهش داده است، اما ترس بیماران از مراجعه به محیط‌های درمانی و نیز کمبود انسولین همچنان کام بیماران مبتلا به دیابت را تلخ کرده است.
سامانه ۱۱۸ یزد کشوری می شود/ یزدیها ماهانه ۱۲۰۰۰۰۰ تماس با ۱۱۸ می گیرند
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / استانی-اقتصادی / مخابرات / 118
سامانه ۱۱۸ یزد کشوری می شود/ یزدیها ماهانه ۱۲۰۰۰۰۰ تماس با ۱۱۸ می گیرند
سرپرست مخابرات منطقه یزد از اتصال سامانه راهنمای تلفن ۱۱۸ استان به سیستم کشوری خبر داد و کاهش صف‌های انتظار و دسترسی سریعتر به شماره‌ها با راه اندازی اپلیکشن کاربردی این سامانه تا پایان امسال را به مردم یزد وعده داد.
ویدئو / بلندترین مناره‌های مسجد جهان در قلب بافت جهانی یزد
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / مسجد جامع یزد‎ / منطقه یزد / مناره‌های مسجد جامع کبیر / میراث فرهنگی
ویدئو / بلندترین مناره‌های مسجد جهان در قلب بافت جهانی یزد
مسجد جامع کبیر یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین مساجد جهان اسلام در شهر تاریخی یزد است که به دلیل برخورداری از بلندترین مناره‌های مسجد اهمیت زیادی دارد. این مسجد که پایه‌های آن در دوران ساسانیان بنا نهاده شده و نشانه‌هایی از ادیان دیگر مانند زرتشتی و آیین مهرپرستی را در خود دارد، یکی از بناهای تقویت‌کننده زندگی مسالمت‌آمیز ادیان در یزد به شمار می‌رود که امروزه همچنان با حفظ کاربری مسجد، یک پایگاه فرهنگی، تاریخی و میراثی در بافت جهانی یزد است. یکی از شاخصه‌های مسجد جامع کبیر یزد، مناره‌های آن است.
صرفه‌جویی ۲۶ میلیون لیتری بنزین توسط یزدی‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / استانی-اقتصادی / پخش فرآورده‌های نفتی / مصرف بنزین / سی ان جی / یزد
صرفه‌جویی ۲۶ میلیون لیتری بنزین توسط یزدی‌ها
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد از افزایش مصرف گاز سی‌ان‌جی استان در سه ماهه اول سال جاری به مقدار افزون بر ۲۶ میلیون مترمکعب خبر داد و گفت: به همین مقدار در مصرف بنزین طی این مدت در استان صرفه‌جویی شده است.
ویدئو / ترمیم قلعه و پل تاریخی خرانق با کمک گروه‌های مردمی
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / قلعه تاریخی خرانق / منطقه یزد / مرمت آثار تاریخی
ویدئو / ترمیم قلعه و پل تاریخی خرانق با کمک گروه‌های مردمی
گروهی از جهادگران و حافظان میراث تاریخی شهرستان اردکان در قالب اردوی جهادی با حضور در دهکده تاریخی خرانق به مرمت چند اثر کهن و حفظ هویت بناها، فرهنگ و تاریخ این منطقه پرداختند. این داوطلبان که متشکل از علاقه‌مندان میراث فرهنگی هستند، در سومین اردوی جهادی خود علاوه بر اینکه مرمت پل تاریخی روستای خرانق را - که دستخوش تغییراتی در طول تاریخ شده و آسیب‌‎های فراوانی در اثر عبور آب دیده است - آغاز کردند، بخشی از قلعه تاریخی این روستای کهن را نیز مورد مرمت قرار دادند.
ژنراتورهای برق اضطراری مخابرات یزد روشن شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / استانی-اقتصادی / مخابرات / پیک مصرف برق
ژنراتورهای برق اضطراری مخابرات یزد روشن شد
یک مسئول در مخابرات منطقه یزد از راه‌اندازی ژنراتورهای برق اضطراری این شرکت به منظور حفظ پایداری شبکه برق در این استان خبر داد.
ویدئو / کرونا و عدم حمایت، درد این روزهای زیلوی جهانی میبد
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / استان یزد / زیلوی میبد / صنعت زیلوبافی / کروناویروس / منطقه یزد / تاثیر کرونا بر صنایع دستی
ویدئو / کرونا و عدم حمایت، درد این روزهای زیلوی جهانی میبد
زیلوبافی اصلی‌ترین هنر مردم میبد در استان یزد است و حرفه و درآمد عده زیادی از اهالی میبد به آن بستگی دارد؛ با این حال، این روزها رکود بر تولید و فروش آن سایه انداخته و بسیاری از دست‌بافته‌های مردم میبد گوشه انبارها خاک می‌خورد. کرونا علاوه بر گردشگری، صنایع دستی یزد را هم تحت تاثیر قرار داده و زیلوبافی نیز از هجوم تاثیرات این ویروس در امان نمانده است. در این ویدئو با بخشی از مشکلات این هنر مردمان کویر آشنا می‌شوید.
افزایش دو برابری پهنای باند دیتای استان همزمان با ایام کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / استانی-اقتصادی / مخابرات / یزد / روز جهانی ارتباطات / نشست خبری / ویدیو کنفرانس
افزایش دو برابری پهنای باند دیتای استان همزمان با ایام کرونا
مدیر مخابرات منطقه یزد از با اشاره به افزایش پهنای باند دیتا در استان، گفت:هر چند در ایام کرونا با افزایش مصرف دیتا در استان مواجه بودیم ولی با توجه به اقدامات زیرساختی صورت گرفته در استان، مشکلی در خصوص ارائه خدمات در این حوزه نداشته و نداریم.
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / هنر کاربافی / اردکان / منطقه یزد / استانی-فرهنگی و هنری
کهن سالترین کارباف اردکان با ۱۰۴ سال سن درگذشت
پیرزن ۱۰۴ ساله اردکانی که از آخرین بازماندگان مسن هنر تاریخی کاربافی در استان یزد به شمار می رفت، روز گذشته دارفانی را وداع گفت.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / منطقه یزد / ماه رمضان / کمک به نیازمندان
ویدئو / اجرای طرح اطعام نیازمندان در یزد
طرح سراسری اطعام مهدوی با هدف توزیع وعده افطاری گرم در میان نیازمندان و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی اجرا می‌شود. طبق آمار اعلام‌شده توسط کمیته امداد استان یزد، روزانه ۱۰ هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان استان توسط مراکز نیکوکاری و کانون‌های مساجد محلات با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و همچنین حفظ کرامت انسانی تهیه و تا در منازل توزیع می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / منطقه یزد / آثار تاریخی / تخریب آثار تاریخی
ویدئو / بافت تاریخی یزد؛ ارثیه‌های از یاد رفته
بخش قابل توجهی از بافت تاریخی یزد در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده که یکی از دلایل ثبت این بافت در فهرست آثار جهانی، وجود سکونت و حیات اجتماعی در آن است و در غیر اینصورت، این بافت ارزشمند از فهرست آثار جهانی خارج خواهد شد. این بافت جهانی دارای بیش از ۲۰ هزار خانه و دو هزار پلاک ثبت‌شده در فهرست آثار ملی است؛ اما امروز با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / استانی-اقتصادی / مخابرات / یزد
حکم مدیریت مخابرات منطقه یزد ابلاغ شد
مدیر عامل شرکت مخابرات ایران حکم مدیریت مخابرات منطقه یزد را به «محمد رضا زارع» ابلاغ کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / منطقه یزد / مرمت بناهای تاریخی / کاروانسرای قلعه خرگوشی یزد / میراث فرهنگی
ویدئو / همت میراث‌دوستان برای نجات کاروانسرای تاریخی یزد
جمعی از میراث‌دوستان اردکان در استان یزد با همکاری داوطلبانه برخی از فعالان حوزه گردشگری، انجمن‌های مردمی و نهادهای دولتی و نیمه‌دولتی، نسبت به مرمت اضطراری بخش‌هایی از پشت‌بام و بدنه بنای تاریخی کاروانسرای قلعه خرگوشی اقدا در حوالی این منطقه اقدام کردند. قدمت کاروانسرای قلعه‌خرگوشی مربوط به دوره صفوی است و این بنا سوم اسفند ۱۳۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / منطقه یزد / صنعت فرش / فرش دستباف
ویدئو / روگیری و پرداخت فرش در یزد؛ هنری رو به زوال
عملیات پرداخت و روگیری فرش دستبافت در یزد یکی از هنرهایی است که در این روزها نادیده گرفته شده است. پیش‌تر این فعالیت به صورت دستی انجام می‌شد؛ اما با پیشرفت تکنولوژی، امروزه این کار با استفاده از دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود. در این ویدئو به این هنر فراموش‌شده نگاهی انداخته‌ایم.
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
با افزایش غلظت آلاینده‌های هوا به ۲۸ برابر حد مجاز، ادارات شهر کرمان تعطیل شدند/ «یزد»؛ منشاء گرد و غبارها
"سید مصطفی آیت اللهی موسوی" معاون عمرانی استاندار کرمان با اعلام این خبر که آلودگی هوای شهر کرمان به ۲۸ برابر حد مجاز رسیده است گفت: همه ادارات شهر کرمان امروز چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹ تعطیل هستند. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز کانون این ریزگردها را منطقه یزد دانست و بیان کرد: از شب گذشته در افزایش غلظت گرد و خاک در شهرستان های انار و رفسنجان آغاز شد که اکنون کاهش یافته اما در شهرستان زرند میزان غلظت گرد و غبارها در حال افزایش پیدا کردن است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
خطر در کمین‌ سه یوزپلنگ
گروه اجتماعی | هفدهمین روز سال 99 برای «دلبر» و «کوشکی»، دو یوزپلنگ در اسارت که در پارک پردیسان نگهداری می‌شوند، روز خوبی نبوده است. خبرها حاکی از آن است که صبح یکشنبه، دیروز، اکیپی که چندان کار بی‌هوش کردن را وارد نبوده دست به کار بی‌هوش کردن این دو شده بودند. علاوه بر این یک یوزپلنگ دیگر به نام «ایران» نیز در کنار آنها نگهداری می‌شود که مدیران سازمان محیط زیست برنامه انتقال آنها به سمنان را داشته‌اند در حالی که متخصصان حیات‌وحش این کار را منطقی ندانسته و احتمال خطر در این کار را بسیار بالا توصیف کردند. همچنین خبرگزاری فارس در این باره نوشته است: گفته می‌شود برای بیهوش‌سازی یوزهای پردیسان دارویی به نام متومدین به میزان …
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / منطقه یزد / منطقه سمنان
ویدئو / رزمایش پدافند میکروبی سپاه برای گندزدایی و ضدعفونی شهرها
رزمایش پدافند میکروبی با حضور یگان‌های مختلف بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان‌های مختلف کشور و با هدف پاکسازی و گندزدایی عمومی نقاط مختلف شهری و روستایی از طی دو روز به صورت متمرکز و غیرمتمرکز در سطح شهرستان‌های مختلف کشور برگزار شده است. در این ویدئو گوشه‌هایی از این رزمایش در یزد و سمنان را شاهد خواهید بود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / استانی-فرهنگی و هنری / انقلاب اسلامی ایران / قرآن کریم / منطقه یزد / امام جمعه یزد
همایش «قرآن، کتاب انقلاب» در یزد برگزار شد
دهمین همایش «قرآن، کتاب انقلاب» در استان یزد همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ایران همراه با بزرگداشت سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در دفتر امام جمعه یزد برگزار شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / دادستان کل کشور / منطقه یزد
فعالان اقتصادی نباید به دلیل مشکلات و کمبودها دلسرد شوند
دادستان کل کشور در نشست فعالان اقتصادی استان یزد گفت: فعالان اقتصادی هیچگاه نباید به دلیل مشکلات و کمبودها دلسرد شوند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / استانی-اجتماعی / افتتاح پروژه عمرانی / معاون وزیر کشور / منطقه یزد
افتتاح 3 طرح عمرانی شهری در یزد با حضور معاون وزیر کشور
سه طرح عمرانی شهری در بخش مرکزی یزد با حضور «مهدی جمالی نژاد» معاون عمران توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری و دهیاری‌ها آغاز شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / استانی-اجتماعی / منطقه یزد / تصادفات جاده‌ای / واژگونی خودرو / تصادف فوتی
واژگونی مرگبار خودرو پراید در اردکان
واژگونی خودروی پراید در محور خرانق به سمت روستای ساغند از توابع شهرستان اردکان دو کشته و 2 مصدوم برجای گذاشت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / استانی-اجتماعی / سالمندی / قوانین حمایتی / منطقه یزد / ازدواج و طلاق / فرزندآوری
نقطه‌ کور پیر شدن جمعیت ایران چیست؟
کاهش فرزندآوری مهمترین عامل حرکت جمعیت کشورمان به سمت پیر شدن است ولی چرا با وجود قوانین حمایت‌کننده برای ترغیب جامعه به فرزندآوری بیشتر، همچنان شاهد افزایش جمعیت سالمندان در کشورمان هستیم؟
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / منطقه یزد / دادگستری یزد / استانی-سیاسی / مرگ نوجوانان یزدی در گرجستان / مدرسه فوتبال
حکم دادگاه فوت فوتبالیست‌های یزدی در گرجستان صادر شد
رییس کل دادگستری استان یزد از صدور حکم دادگاه بدوی فوت فوتبالیست‌های یزدی در گرجستان خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸
ابطال و مسدودی ۴۶۷ کارت سوخت غیرمجاز در منطقه یزد
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد از ابطال و مسدودی ۴۶۷ کارت سوخت غیرمجاز توسط گروه‌های کنترل و نظارت خبر داد. به گزارش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه یزد، عبدالرضا انتظاری گفت: در ۶ ماه دوم سال ۹۷ تاکنون، نسبت به شناسایی کارت‌های سوخت غیرمجاز در جایگاه‌ها اقدام شده که نتیجه آن مسدود کردن ۴۶۷ کارت سوخت بوده است. وی افزود: این تعداد کارت براساس بازدیدهای انجام‌شده و ارسال گزارش‌های اولیه به کمیته رسیدگی به تخلفات که مبادرت به سوختگیری غیرمجاز می‌کردند، شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی مسدود یا ابطال شد. انتظاری با بیان اینکه این نظارت‌ها به‌صورت مستمر در جایگاه‌های عرضه سوخت برای حفظ سرمایه‌های ملی و جلوگیری از عرضه خارج از شبکه، با حضور گروه‌های کنترل و نظارتی در حال انجام است، …
۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / دانشگاه یزد / منطقه یزد / استانی-علمی و آموزشی
مرکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه یزد تاسیس شد
دانشگاه یزد به عنوان پنجمین دانشگاه کشور توانست مجوز فعالیت مرکز آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان غیر ایرانی را از سازمان امور دانشجویان وزرات علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / استانی-سیاسی / منطقه یزد / امام جمعه یزد / آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی / بصیرت افزایی
لزوم بصیرت افزایی برای همبستگی ملی در جامعه اسلامی
امام جمعه یزد با اشاره توطئه‌های شوم استکبار جهانی علیه امنیت و آرامش‌ کشورهای اسلامی، گفت: وحدت و همبستگی ملی مستلزم بصیرت افزایی از سوی مردم و شفافیت از سوی مسئولان است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / استانی-اجتماعی / منطقه یزد / کودکان کار و خیابانی / حقوق کودک / دستفروش
کودکانی که با خوشبختی قهرند!
حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان را کودکان با تعریف سن ۷ تا ۱۸ سال تشکیل می‌دهند. متاسفانه به علت مشکلات معیشتی و اقتصادی و تاثیر ناچیز فرهنگ‌ها، کودکان زیر سن کار نیز ناگزیر به مشاغلی کاذب روی آورده‌اند و در کنار خانواده‌هایشان فعالیت اقتصادی دارند. کودکانی که ناگزیر به عنوان نیروی کار در نظر گرفته می‌شوند از ساده‌ترین حقوق یک کودک نیز محروم می‌مانند. متاسفانه به رغم کاهش جمعیت کودکان کار در جهان هنوز در ایران و به ویژه یزد شاهد فعالیت کودکان به عنوان نیروهای کاری هستیم که البته بیش از ۹۵ درصد این کودکان را مهاجران اتباع تشکیل می‌دهند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / هشدار پلیس فتا / استانی-اجتماعی / منطقه یزد / خواستگارنما
انتقام خواستگار ناکام با هویت کاذب در یزد
رییس پلیس فتا استان یزد گفت: خواستگاری که با شنیدن جواب منفی با ایجاد صفحه‌ای در قالب هویت کاذب در شبکه اجتماعی تلگرام در صدد اخاذی برآمده بود، توسط پلیس فتا استان یزد شناسایی و دستگیر شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / حوزه هنری / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه یزد / کتاب
حوزه هنری تهیه کننده 70 درصد کتاب‌های پرفروش کشور
مدیر کل امور استانها و مجلس حوزه هنری کشور گفت: 70 درصد کتاب‌های تقریظ ‌دار یا به عبارتی کتاب پرفروش که ناشی از محتوای غنی بوده، توسط واحدهای استانی حوزه هنری کشور تهیه و منتشر شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / استانی-اقتصادی / استاندار یزد / بانک ها / منطقه یزد
هیچ رانتی نباید موجب کم توجهی به وصول مطالبات بانکی شود
استاندار یزد با اشاره به ضرورت مشارکت بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در تکمیل طرح‌های بزرگ استان، گفت: بانک‌ها باید به بنگاه‌های اقتصادی موثر در توسعه استان تبدیل شوند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / اورژانس / استانی-فرهنگی و هنری / اربعین ۹۸ / منطقه یزد
اعزام تیم عملیاتی سازمان اورژانس یزد به مناطق مرزی
تیم عملیاتی سازمان اورژانس یزد به منظور پوشش امداد رسانی مراسم اربعین، امروز به مرز مهران اعزام می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / نوسازی مدارس یزد / استانی-اجتماعی / وزارت آموزش و پرورش / سازمان نوسازی مدارس کشور / سرانه فضای آموزشی / منطقه یزد
کمبود سه متری فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز در کشور
معاون فنی سازمان توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس کشور با بیان این که امسال برای شروع سال تحصیلی جدید حدود 1700 طرح برنامه ریزی و 10 هزار کلاس درس آماده بهره‌برداری شدند، گفت: سرانه فضای آموزشی کشور به ازای هر دانش‌آموز سه مترمربع کسری دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / استانی-علمی و آموزشی / نیروی انتظامی / جهاددانشگاهی یزد / منطقه یزد / امضا تفاهم نامه همکاری
جهاددانشگاهی و فرماندهی انتظامی یزد تفاهم‌نامه همکاری نوشتند
سازمان جهاددانشگاهی و فرمانده انتظامی استان یزد به منظور اجرای برنامه‌ها و طرح‌های علمی پژوهشی، آموزشی و فرهنگی هنری در راستای پیشگیری از جرایم، آسیبهای اجتماعی، توسعه، تعمیق نظم و انضباط اجتماعی، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / امام جمعه یزد / آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی / نیروی انتظامی / منطقه یزد / استانی-سیاسی
مسئولان در تعامل با مردم بیشتر مدارا کنند
امام جمعه یزد با بیان این که مسئولان باید در ارتباط و تعامل مردم مدارای بیشتری داشته باشند تا مشکلات و سختی‌ آنها افزایش نیابد، گفت: برخورد خوب با مردم بسیار در دل‌های آنها تاثیرگذار است و در مقابل اگر خدای ناکرده با مردم برخورد بد صورت گیرد، آنها اعتمادشان را از دست می‌دهند.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / استانی-عکس / رژه نیروهای مسلح / هفته دفاع مقدس / منطقه یزد / یزد
نمایش اقتدار نیروهای مسلح در یزد همزمان با هفته دفاع مقدس
همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس مراسم رژه اقتدار یگان‌های نمونه نیروهای مسلح با حضور جمعی از مسئولان استانی و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی در یزد برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / استانی-اجتماعی / نوشت افزار / پیش دبستانی / منطقه یزد / یزد / لوازم التحریر
پیش‌دبستانی‌ها عامل اختلال در بازار نوشت‌افزار یزد!
رییس اتحادیه لوازم التحریر و نوشت افزار یزد از تاثیر تداخل صنفی برخی از مدارس و به طور خاص پیش دبستانی‌ها در بازار نوشت‌افزار می‌گوید و معتقد است که این مدارس با عرضه و فروش لوازم‌التحریر با قیمت‌هایی بالاتر و کیفیت‌هایی پایین‌تر از بازار باعث ضرر و زیان فعالان این صنف شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / استانی-اجتماعی / کمیته امداد یزد / منطقه یزد / یزد / مناطق حاشیه‌نشین / دفاتر تسهیل گری
ارتقای مناطق حاشیه‌نشین یزد با همکاری کمیته امداد
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان یزد از همکاری این نهاد با دفاتر تسهیل‌گری توسعه محلی برای ارتقای همه‌جانبه سه منطقه حاشیه‌نشین شهر یزد خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۵ / منطقه یزد / اباعبدالله الحسین / کربلا / محرم 98
«جوش دوره» آیینی ۱۵۰ ساله در مهریز
یکی از آیین‌های سنتی و زیبای عزاداری مردم شهرستان مهریز «جوش دوره» است که قدمت این آیین سنتی به ۱۵۰ سال می ‎‎ رسد .
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / راه و شهرسازی / سعید رسولی / شرکت راه آهن جمهوری اسلامی / حمل و نقل ریلی / قطار سریع السیر تهران اصفهان
بهره‌برداری از خط دوم راه‌آهن سیستان-اصفهان در هفته دولت
مدیرعامل شرکت راه آهن از بهره برداری از خط دوم راه آهن سیستان- اصفهان به طول ۴۷ کیلومتر و خط دوم بخشی از راه آهن منطقه یزد به طول ۴۶ کیلومتر در هفته دولت خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۷ / ایرنا / روز خبرنگار / یزد
میزبانی ایرنا از مسئولان استان یزد در روز خبرنگار
ایرنا - یزد - به مناسبت 17 مرداد، شهادت محمود صارمی خبرنگار ایرنا و روز خبرنگار، استاندار یزد، مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان، سرپرست مخابرات منطقه یزد، رییس سازمان اورژانس 115 و مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، رییس کانون وکلای استان و فرماندار یزد با حضور در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی از خدمات فعالان حوزه اطلاع رسانی این رسانه تقدیر کردند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / یزد / قطار / منطقه یزد / راه‌آهن
پای کارگر راه‌آهن یزد زیر قطار جا ماند
عبور قطار مچ پای چپ کارگر ایستگاه مرکزی راه آهن یزد را قطع کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / حیات وحش / منطقه یزد
ارتقاء 2 منطقه شکار ممنوع یزد به پناهگاه حیات‌وحش
شورای‌ عالی حفاظت محیط زیست در نشست اخیر خود که به ریاست رییس جمهور تشکیل شد، با ارتقاء سطح حفاظتی منطقه شکار ممنوع شیرکوه تفت و منطقه شکار ممنوع کمکی بهاباد در استان یزد به پناهگاه حیات وحش موافقت کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۳ / منطقه یزد / قنات زارچ
آب قنات جهانی زارچ به سرچشمه رسید
مدیر پایگاه میراث جهانی قنات زارچ از رسیدن آب به محل سرچشمه قنات زارچ پس از سال‎‎ها خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۲ / نسخ خطی / منطقه یزد
سارقان فرهنگی در کمین ذخایر غنی یزد
دومین «سه‌شنبه‌های فرهنگی کتابخانه و موزه وزیری یزد وابسته به آستان قدس رضوی» با رونمایی از نسخ خطی آثار شعرای یزدی بویژه شعرای آیینی در این گنجینه برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / سریزد / منطقه یزد / کاروانسرای زین الدین
مهریز؛ نخستین شهر کشور با بیشترین تعداد اثر جهانی
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به تاثیر ثبت جهانی دو کاروانسرای مهریز در فهرست آثار جهانی یونسکو، از این شهر به عنوان نخستین شهر کشور با بیشترین تعداد اثر جهانی یاد کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / بز مورسیا / منطقه یزد
اجرای طرح پرورش گله مادری بز مورسیا در یزد
رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: با ورود گله ۱۲۰۰ رأسی بز مورسیا از کشور اسپانیا، طرح پرورش این نژاد دام پربازده سبک با عاملیت اتحادیه مرکزی دامداران استان یزد وارد مرحله اجرایی شد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / دستگاه استخراج ارز دیجیتالی / ارز دیجیتالی / منطقه یزد
کشف 15 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در یزد
جانشین فرمانده انتظامی یزد با بیان این که طبق قانون استفاده از دستگاه بیت کوین غیرقانونی است، گفت: ۱۵ دستگاه استخراج ارز دیجیتال استان یزد کشف و با حکم قضایی ضبط شدند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / گردشگری / منطقه یزد
بازار داغ گروه‌های مجازی گردشگری در فصل تعطیلات
در حالی به اواسط فصل تعطیلات تابستان نزدیک می‌شویم که بازار گروه‌ها و تورهای مجازی گردشگری هر روز و هر روز داغ‌تر می‌شود ولی به گفته‌ی مسئولان اغلب این تورها به صورت غیرمجاز فعالیت دارند و خدمات ارائه شده از سوی آن‌ها قابل اعتماد و اطمینان نیست.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / منطقه یزد
«عبدالحسین حائری»؛ مجتهد و نظریه‌پرداز جهانی
«عبدالحسین حائری» نوه مؤسس حوزه علمیه در قم، یکی از بزرگان با اصالت یزدی است که در سن 24 سالگی به مقام رفیع اجتهاد نائل شد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / استارت آپ‌ها / منطقه یزد
انتخاب یزد به عنوان پایلوت طرح استفاده از استارتاپ‌های اقتصاد کشاورزی
عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور از انتخاب استان یزد به عنوان یکی از استان‌های پایلوت و پیشرو برای اجرای طرح استفاده از استارتاپ‌ها در زمینه اقتصاد کشاورزی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / جنین / بطری‌های پلاستیکی / منطقه یزد
خطر تداخل ترکیبات شیمیایی بطری‌های پلاستیکی در جنسیت جنین
رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد با تاکید بر خطرات استفاده غیراصولی از بطری‌های پلاستیکی، عنوان کرد: ترکیبات شیمیایی این بطری‌ها در هنگام بهره گیری غیراصولی در جنسیت جنین مادران باردار ایجاد تداخل می‌کند.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / منطقه یزد / میراث فرهنگی
شهر جهانی یزد بی‌بهره از سفرهای اقساطی!
در حالی که برخی از مسئولان کشوری میراث فرهنگی به منظور رفاه مردم موضوع سفرهای ارزان و اقساطی را مطرح می‌کنند اما با توجه به نبود ابلاغ دستورالعملی در این مورد به یزد، به نظر این شهر جهانی از مزایای چنین سفرهایی بی‌بهره است.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / توت / صنایع نساجی / منطقه یزد
پیوست فرهنگی درخت توت با قطب نساجی سنتی ایران
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان این که یزد از تولیدکنندگان مطرح توت در کشور است، نقش این درخت در توسعه پرورش کرم‌ابریشم و تبدیل یزد به قطب دست‌بافته‌های سنتی را به عنوان یک پیوست‌ فرهنگی در شهر یزد یادآور شد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / منطقه یزد
خداحافظی بقعه "سیدون علی نقیا" با موریانه‌ها
سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد از موریانه‌زدایی بنای تاریخی بقعه «سیدون علی نقیا» در شهرستان ابرکوه خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / آلودگی هوا / منطقه یزد / هوای ناسالم برای همه گروه ها
هوای یزد ناسالم برای تمام گروه‌ها
آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های پایش آلودگی هوای یزد، بیانگر ناسالم بودن هوای یزد برای کلیه گروه‌هاست.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / جهاددانشگاهی / مجردها / منطقه یزد
باید انباشت جمعیت مجرد را هر چه سریعتر ساماندهی کرد
مدیر مرکز مطالعات سازمان جهاد دانشگاهی یزد با بیان این‌که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی موجود ناشی از انباشت جمعیت مجرد در استان و کشور است،‌گفت:‌ در صورت بروز نارسایی در حصول امر خطیر ازدواج، مشکلات و چالش‌های عدیده‌ای در سلامت اجتماعی و انسجام کانون خانواده ایجاد می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / منطقه یزد / سرو ابرکوه / درختان دیرزیست
واگذاری ثبت جهانی درختان دیرزیست کشور به میراث فرهنگی یزد
معاون میراث فرهنگی کشور از واگذاری مأموریت تشکیل پرونده ثبت جهانی درخت کهنسال سرو ابرکوه در قالب زنجیره درختان دیرزیست کشور به اداره کل میراث فرهنگی یزد خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / بحران آب / منطقه یزد
زنگ خطر بحران آب در یزد به صدا درآمد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی و سرپرست شرکت آب و فاضلاب شهری استان یزد افزایش 23 درصدی آب در سال جاری نسبت به سال گذشته را زنگ خطری جدی در بحران آب برشمرد و گفت: آیین‌نامه‌های عملیاتی برای برخورد با مشترکان پرمصرف در مواقع بحران آب وجود دارد اما به دلیل مسائل سیاسی و اجتماعی هنوز اجرایی نشده است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / منطقه یزد / میراث فرهنگی / زندان اسکندر
بازی بر سر هویت بنای تاریخی زندان اسکندر در یزد!
در حالی که برخی زندان اسکندر را بنای قدیمی مدرسه ضیائیه می‌دانند و خواهان تغییر عنوان این بنای تاریخی هستند، این تفکر با استناد و شواهد تاریخی پذیرفتنی نیست.
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / منطقه یزد / اینستاگرام / فالگیر
دستگیری مرد زن نمای فالگیر در یزد
رییس پلیس فتا یزد با بیان این‌که افراد باید مراقب دام کلاهبرداری اینترنتی با ترفند درمان ناباروری با فال‌بینی و دعا نویسی باشند،‌گفت:‌ مرد زن نمای فالگیر که با هویتی کاذب در اینستاگرام کلاهبرداری می‌کرد در یزد شناسایی و دستگیر شد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ / بافت تاریخی یزد / منطقه یزد
تشکیل انجمن علمی مرمتگران و معماران برای آسیب‌شناسی بافت تاریخی یزد
یکی از ناظران عالی بافت جهانی یزد با بیان اینکه شناخت و آسیب‌شناسی این بافت از عهده انجمن صنفی مرمت‌گران و معماران خارج است، ایجاد انجمنی علمی از این اقشار را برای شناخت کافی این بافت و سپس آسیب شناسی آن پیشنهاد کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ / نخاله‌های ساختمانی / منطقه یزد
تولید روزانه ۷۰۰ تن نخاله ساختمانی در یزد
رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد با اشاره به تولید روزانه ۷۰۰ تن نخاله ساختمانی در یزد، ساماندهی خودروهای سنگین حمل پسماند و نخاله‌های ساختمانی را از چالش‌های جدی این سازمان برشمرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ / بز مورسیا / منطقه یزد
بز "مورسیا" چیست؟
فرماندار میبد از توزیع و پرورش 2000 راس بز مورسیا وارداتی از کشور اسپانیا در شهرستان میبد به عنوان یک نژاد سازگار با اقلیم شکننده استان یزد از شهریورماه سال جاری خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ / منطقه یزد / هپایتیت c
حذف هپاتیت C تا پایان سال ۹۹
معاون بهداشتی علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به شعار سال ۲۰۱۹ سازمان بهداشت جهانی (سرمایه‌گذاری برای حذف هپاتیت) از شناسایی حداقل ۶۰۰ مبتلا به این بیماری در سطح استان یزد خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / یورو 2016 / منطقه یزد / ثبت جهانی / شهر جهانی یزد
ماجرای پرداخت 1.5 میلیون یوروی اتحادیه اروپا به شهر جهانی یزد چیست؟
اظهارات مسئولان یزد در این مورد که از فرصت ثبت جهانی بافت تاریخی این شهر بهره‌برداری لازم نشده است در حالی این روزها نقل محافل و رسانه‌هاست که به تازگی یکی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی از اختصاص اعتباری ۱.۵ میلیون یورویی از سوی اتحادیه اروپا در این رابطه خبر داده است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / بادگیر / منطقه یزد / ثبت جهانی یزد
مستندات کاملی از بادگیرهای ایران برای ثبت جهانی نداریم
رییس مرکز پژوهشی بین‌المللی بادگیر اعلام کرد: علاوه بر تلاش برای معاصرسازی بادگیرها، سعی در شناسایی بادگیرها در پهنه‌ی سرزمین ایران جهت ثبت جهانی این سازه‌های کهن داریم.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / منطقه یزد / قلیان / بسته ورزشی
قلیان بدهید، بسته ورزشی هدیه بگیرید!
رئیس هیئت ورزش‌های همگانی استان یزد گفت: به منظور حمایت از فرهنگ ورزش بین اقشار مختلف به ویژه نسل جوان به ازای تحویل هر قلیان یک بسته ورزشی هدیه داده می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / منطقه یزد / رکود ساخت و ساز
تاثیر دوچندان گرانی آجر بر رکود ساخت و ساز در یزد
رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی و کاشی و سرامیک یزد با اشاره به تأثیر رکود بازار مصالح ساختمانی متأثر از افزایش دو برابری قیمت آجر و وابستگی صنعت ساخت و ساز به تغییرات قیمت این کالا، گفت: هرچند قدرت خرید مردم نیز تا ۳۰ درصد نسبت به گذشته کاهش یافته ولی امیدوار فرصت جهانی شدن یزد تا حدودی رونق را به این حوزه بازگرداند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / مهاجران افغانی / موتورسیکلت / منطقه یزد
ورود غیرقانونی به کشور با موتورسیکلت، 5 مصدوم بر جای گذاشت!
مهاجران افغانی که قصد ورود غیرقانونی به مرکز کشور را داشتند در محور مواصلاتی یزد- مهریز واژگون و راهی بیمارستان شدند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / بافت تاریخی یزد / منطقه یزد
ضرورت تداوم زندگی اجتماعی در بافت تاریخی یزد
بافت تاریخی یزد ادامه حیات اجتماعی مشترکی است که از کنش‌ها بوجود آمده است لذا تداوم زندگی اجتماعی در آن ضروری است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / تابلو / منطقه یزد
گشودن گره‌کور معضل تابلوهای پزشکان یزد به دست مجلسی‌ها
ازآنجایی که نابسامانی تابلوهای پزشکان در یزد به معضلی فراگیر تبدیل شده، به نظر می‌رسد تا زمانی که قوانین مربوطه در مجلس شورای اسلامی اصلاح نشود همچنان این قصه ادامه دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / نسخه خطی / منطقه یزد / کتابخانه وزیری
وجود ۱۰۰ نسخه خطی و سنگی در کتابخانه وزیری یزد
رئیس کتابخانه وزیری یزد گفت: ۱۰۰ نسخه نفیس رضوی شامل نسخ خطی و چاپ سنگی، زینت بخش کتابخانه وزیری است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •