پنجشنبه, ۸ آبان, ۱۳۹۹ / 29 October, 2020
مهاجران افغان
95%  پناهندگان افغان میان مردم ایران زندگی میکنند نه در اردوگاه
۲۵ ساعت قبل
95% پناهندگان افغان میان مردم ایران زندگی میکنند نه در اردوگاه
آقای دکتر مهدی محمودی مدیر کل دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در رابطه با فعالیت های این اداره کل در زمینه ی مهاجران افغان به خبرنگار اسپوتنیک در تهران چنین گفت:
دانشگاه ها ظرفیتی برای ایجاد همدلی با مهاجران افغان
۲ روز قبل / دانشگاه علامه طباطبایی / افغانستان / ایران
دانشگاه ها ظرفیتی برای ایجاد همدلی با مهاجران افغان
تهران- ایرنا- مهاجرت افغان ها به ایران سابقه ای طولانی دارد. این مهاجرت در دنیای کنونی دارای ابعاد جدیدی است که جامعه مهاجر را علاوه بر مسائل اقتصادی و درآمدی، با مشکلات روحی و روانی ناشی از سیاست های کشورهای مبدا و مقصد هم روبرو می کند که برای مرتفع کردن آن باید از ظرفیت دانشگاه ها بهره گرفت.
تاثیر تحریم های آمریکا در پذیرش مهاجران افغان توسط ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
تاثیر تحریم های آمریکا در پذیرش مهاجران افغان توسط ایران
کشور جمهوری اسلامی ایران اکنون بیش از 40 سال است که به دلیل نا آرامی های داخلی و تعارضات خارجی در کشور افغانستان پذیرای مهاجرین و پناهندگان افغان است.
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / اتباع افغانستان در ایران / مهاجرت افغان ها از ایران
کدام استانها بیشترین جمعیت اتباع افغانستانی را دارند؟ + نقشه
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا؛ در سرشماری سال 1395، جمعیت مهاجران افغانستانی مقیم ایران یک میلیون و 583 هزار نفر اعلام شده است با این حال معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در سال گذشته از حضور حدود 3 میلیون نفر اتباع افغانستانی در ایران خبر داد.
پرونده مرگ 4 کودک افغانستانی در انتظار نتیجه پزشکی قانونی
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / مرگ / کودکان / مهاجران افغان
پرونده مرگ 4 کودک افغانستانی در انتظار نتیجه پزشکی قانونی
ایران نوشت:روز دوشنبه 17 شهریور خبر ناپدید شدن 4 کودک افغانستانی که به قصد بازی در گیم نت از خانه خارج شده بودند به پلیس اعلام شد. در حالی که تحقیقات برای یافتن آنها ادامه داشت روز چهارشنبه ۱۹ شهریور پیکر سه نفر از این کودکان در کانال آب روبه‌روی شرکت هواپیماسازی (هسا) و پیکر نفر چهارم نیز دو روز بعد پیدا شد.
تلگراف| اقدام غیرانسانی نیروی دریایی فرانسه و هدایت قایق مهاجران به سمت انگلیس
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / انگلیس / فرانسه / بحران پناهجویان / قاچاق انسان
تلگراف| اقدام غیرانسانی نیروی دریایی فرانسه و هدایت قایق مهاجران به سمت انگلیس
روزنامه انگلیسی در گزارشی اختصاصی از اقدام اخیر نیروی دریایی فرانسه در همراهی کردن قایق مهاجران افغانستانی شامل زنان و کودکان به سمت آب‌های انگلیس و رها کردن آن که خبر داد.
امیدواری مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران به استقرار صلح و ثبات کامل در افغانستان
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / رسول موسوی / مدیرکل آسیای غربی / گفت و گوی بین الافغانی
امیدواری مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران به استقرار صلح و ثبات کامل در افغانستان
مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران نسبت به نتیجه بخش بودن گفت و گوهای بین الافغانی و استقرار صلح و ثبات کامل در افغانستان و بازگشت مهاجران افغان به میهن خود ابراز امیدواری کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
خورشید تقدیم به 152‌میلیون کودک کار
مجید مجیدی در کنفرانس مطبوعاتی فیلم «خورشید» از شرایط اقتصادی حاکم بر جهان گفت و اینکه چرا فیلمش را به ۱۵۲‌میلیون کودک کار در سراسر جهان تقدیم کرده است:   «کودک کار یک واقعیت بسیار تلخ در همه جای دنیاست که آمارش خیلی بیشتر از این حرف‌هاست. در هند که سال‌ها در آنجا کار کرده‌ام، این آمار تقریبا بی‌شمار است. به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جهان، کشورهایی مدام ضعیف و ضعیف‌تر شده‌اند و سفره‌های خانواده‌ها کوچک و کوچک‌تر شده است. همه این شرایط باعث شده که بچه‌ها وارد میدان کار شوند که بسیار هم تلخ است. بچه‌ها سرمایه‌های هر کشوری هستند که به راحتی هرز می‌روند. این بچه‌های کار از همه چیز محروم شده‌اند …
غریبه‌های آشنا | گفت‌وگو با مهاجران افغانستانی درباره تجربه زندگی در ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
غریبه‌های آشنا | گفت‌وگو با مهاجران افغانستانی درباره تجربه زندگی در ایران
آماری گرفته نشده است اما نگاه برخی از ایرانی‌ها به مهاجران افغانستان تصویر کارگر افغانی است؛ همان کارگری که در سریال‌های طنز تلویزیون نام شنبه، جمعه  و... را دارد. اما خارج از قاب تلویزیون محله‌هایی هم پیدا می‌شود که افغان‌ها حضور دارند و می‌توان بی‌واسطه به گفت‌وگو با آنها نشست.
غریبه‌های آشنا
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
غریبه‌های آشنا
عطیه ملک‌زاهدی-خبرنگار از سال1200 هجری قمری که تهران پایتخت شد هر سال افراد زیادی از شهرها و روستاهای مختلف به این شهر مهاجرت کردند. اما فقط ایرانی‌ها نبودند که تهران را برای اقامت دائمی انتخاب کردند. شهروندان کشورهای دیگر نیز پایتخت ایران را برای زندگی انتخاب کردند و بیشتر آنها شهروندان همسایه شرقی ایران بودند. 4دهه‌ای می‌شود که تهران میزبان مهاجرانی از کشور افغانستان است اما هنوز برخی نگاه‌های منفی به افغانستانی‌ها وجود دارد. آماری گرفته نشده است اما نگاه برخی از ایرانی‌ها به مهاجران افغانستان …
ترک ایران توسط تعدادی دیگر از مهاجران افغان
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / ایران
ترک ایران توسط تعدادی دیگر از مهاجران افغان
ایلنا: العربیه گزارش داد که ترک ایران توسط مهاجران افغان ادامه دارد.
افغانستان:‌ مهاجران افغان در ایران ساماندهی می شوند
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / مهاجران / افغانستان / دولت
افغانستان:‌ مهاجران افغان در ایران ساماندهی می شوند
کابل - ایرنا - وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد : براساس تفاهم نامه امضاء شده بین این وزارتخانه، وزارت امور مهاجران و اداره ملی احصائیه و معلومات (آمار) این کشور مهاجران افغانی مقیم ایران سامان دهی می شوند.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
ضرورت تدوین پلکان امید برای مهاجران در ایران
طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395 ایران به صورت رسمی میزبان حدود یک میلیون و 600 هزار نفر مهاجر غیرایرانی بود. از این تعداد 95درصدشان افغانستانی، ۳درصد عراقی و مابقی از کشورهای پاکستان و ترکیه و سایر کشورها بودند. مهاجران رسمی حاضر در ایران مدارک اقامتی گوناگونی دارند. برخی با پاسپورت و ویزا در ایران حضور دارند و اکثریت آنها با مدرکی موسوم به کارت آمایش. دلیل مهاجرت بسیاری از مهاجران افغانستانی در دهه‌های گذشته وقوع جنگ و ناامنی در کشور افغانستان بود. ایران در دهه ۶۰ به دلیل علقه‌های ایدئولوژیک و اینکه اتباع افغانستانی برادران مسلمان ما هستند از این مهاجران استقبال و درهای خود را به روی‌شان باز کرد. به غیر از این از نظر بین‌المللی نیشز ایران نسبت به مهاجران افغانستانی …
ثبت‌نام کودکان افغانستانی بدون مدرک در مدارس ایرانی
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / وزارت آموزش و پرورش / دانش‌آموز / مهاجران افغان
ثبت‌نام کودکان افغانستانی بدون مدرک در مدارس ایرانی
تسنیم نوشت: ثبت‌نام کودکان بدون مدرک افغانستانی در مدارس ایرانی آغاز شده است و تا ۱۰ شهریور ماه ادامه دارد.
وضعیت مهاجران افغان‌ در اروپا
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / سازمان ملل متحد / افغانستان / اتحادیه اروپا / حقوق بشر
وضعیت مهاجران افغان‌ در اروپا
لندن – ایرنا – بحران فراگیری کرونا و مشکلات کشورها در سراسر جهان برای مقابله با این پدیده، نگرانی‌های جدی را متوجه هزاران شهروند افغان، به عنوان بزرگترین جمعیت آوارگان در جهان کرده که به دلایل مختلف خانه و کاشانه خود را ترک کرده و راهی غرب شده‌اند.
«اینجا آزاد» با پرونده‌ای پیرامون مهاجران افغانستان منتشر شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / اتباع افغانستانی / مهاجران افغان / دانشجویان / دانشگاه آزاد اسلامی / اصفهان / شهید نسیم افغانی / دکه روزنامه / نشریات دانشجویی / معرفی نشریات
«اینجا آزاد» با پرونده‌ای پیرامون مهاجران افغانستان منتشر شد
نخستین شماره از نشریه دانشجویی «اینجا آزاد» با پرونده‌ای پیرامون مشکلات و مصائب مهاجران افغانستانی در ایران منتشر شد.
وزیر کشور: عمده کودکان کار از مهاجرین افغانستانی هستند
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / افغانستان / کودکان کار / شورای اجتماعی کشور / عبدالرضا رحمانی فضلی
وزیر کشور: عمده کودکان کار از مهاجرین افغانستانی هستند
تهران-ایرنا- وزیر کشور با بیان اینکه عمده کودکان کار خیابانی به مهاجران افغانستانی مربوط می‌شود، گفت: پیشتر در این خصوص با مسئولان دولت افغانستان و سفیر افغانستان در ایران و اخیرا با وزیر خارجه این کشور گفت وگوی مفصلی داشتیم که همکاری و حمایت کرده و مانع از ورود کودکان کار به کشورمان شوند.
قتل نوجوان ۱۷ساله در عروسی
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / قتل / مهاجران افغان / چاقوکشی
قتل نوجوان ۱۷ساله در عروسی
خراسان نوشت:نزاع مرگبار اتباع خارجی که از جشن عروسی در یکی از تالارهای مشهد آغاز و به بیرون از تالار کشیده شد، به قتل نوجوان 17 ساله مهمان انجامید.
کودکان افغانستانی پذیرای آثار انتشارات علمی و فرهنگی شدند
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / انتشارات علمی و فرهنگی / مهاجران افغان / کتاب و کتابخوانی
کودکان افغانستانی پذیرای آثار انتشارات علمی و فرهنگی شدند
بیش از 800 جلد از تولیدات انتشارات علمی و فرهنگی به کودکان مهاجر افغانستانی اهدا شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
عکس‌نوشت
خبرگزاری تسنیم با انتشار مجموعه عکسی از مصطفی حسن‌زاده گزارش داد: «روستای نومل در نزدیکی شهر گرگان، دارای بیشترین کوره‌های آجرپزی به روش سنتی در استان گلستان است. نومل از گذشته محل داد و ستد و فعالیت کوره‌های آجرپزی بوده و این روز‌ها پذیرای نیروی کار غیربومی از جنوب ایران و مهاجران افغانستانی شده است. کارگرانی که برای بهبود وضعیت معیشت، رنج دوری از خانه، کاشانه و وطن را تحمل می‌کنند و در فصل گرما از صبح تا عصر مشغول کار در کوره‌های آجرپزی هستند.» تصویری که می‌بینید از این مجموعه انتخاب شده است.
تصاویر: کوره های آجرپزی نومل - گرگان
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
تصاویر: کوره های آجرپزی نومل - گرگان
روستای نومل در نزدیکی شهر گرگان، دارای بیشترین کوره‌های آجرپزی به روش سنتی در استان گلستان است.نومل از گذشته محل داد و ستد و فعالیت کوره‌های آجرپزی بوده، و این روز‌ها پذیرای نیروی کار غیر بومی از جنوب ایران و مهاجران افغانستانی شده است. کارگرانی که برای بهبود وضعیت معیشت، رنج دوری از خانه، کاشانه و وطن را تحمل می‌کنند و در فصل گرما از صبح تا عصر مشغول کار در کوره‌های آجرپزی هستند.
استان‌ها و خدماتی که به پناهجویان افغان ارایه می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / پناهجویان / افغانستان / کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد / وزارت امور خارجه
استان‌ها و خدماتی که به پناهجویان افغان ارایه می‌شود
استانها - ایرنا - نقطه اوج دوستی ها و همکاری های دو کشور ایران و افغانستان را می توان در میزبانی ۴۰ ساله بی منت ایران از مهاجران افغان در استان های مهاجر پذیر دانست ، میزبانی سخاوتمندانه ایی که بدخواهان را بر آن داشت تا یکبار دیگر با دستاویز قراردادن حوادث روی داده برای مهاجران افغانستانی در خاک ایران رابطه دوهمسایه را نشانه بگیرند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
الحاق کرانه باختری اشتباهی«تاریخی» است
باخبرشدیم وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی تصمیم این رژیم برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری را اشتباهی تاریخی دانست.تزیپی لیونی، وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت: من معتقدم که الحاق ۳۰ درصد کرانه باختری به معنای بی‌نیازی از صلح در آینده است و این به ضرر منافع اسرائیل است. لیونی تاکید کرد که به راهکار تشکیل دو کشور و همزیستی مسالمت‌آمیز ایمان دارد و اتخاذ اقدامات یکجانبه درباره الحاق کرانه باختری اشتباه تاریخی بزرگی است.قرار است رژیم صهیونیستی اول ژوئیه روند الحاق کرانه باختری را آغاز کند./ایسنا اعتراض بغداد به ترکیهشنیده شده، نهاد ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، عملیات‌های مکرر ترکیه و نقض حریم هوایی عراق، نقض آشکار اصل حسن همجواری و مخالف آشکار با …
شناسنامه برای افغانستانی -ایرانی‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
شناسنامه برای افغانستانی -ایرانی‌ها
آرش نصر اصفهانی _ پژوهشگر اجتماعی سلسله‌ای از رویدادها در ماه‌های اخیر سبب شده وضعیت مهاجران افغانستانی در ایران و شرایط زندگی‌شان مورد توجه بیشتری قرار گیرد. عموما مصایب این بخش از ساکنان این کشور در میان انبوه مسائل روزمره توجهی جلب نمی‌کند و ازهمین‌رو چنین فرصت‌های محدودی را باید غنیمت دانست و از آن برای بهبود وضعیت مهاجران و خصوصا ‌پیش بردن برنامه‌های ادغام ساختاری بهره گرفت. بعد از به‌ثمر نشستن تلاش‌های تحسین‌برانگیز بخشی از سیاستگذاران و فعالان مدنی برای شناسنامه‌دار شدن کودکان حاصل از ازدواج …
بیانیه مشترک ایران و افغانستان آب سردی بر آتش بدخواهان روابط دو کشور بود
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ایران و افغانستان / سید رسول موسوی / مهاجران افغان در ایران / مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران / توافقات ایران و افغانستان
بیانیه مشترک ایران و افغانستان آب سردی بر آتش بدخواهان روابط دو کشور بود
ایلنا: مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران در توئیتر خود با اشاره توافقات ایران و افغانستان، نوشت: بیانیه مشترک دو کشور آب سردی بود بر آتش بدخواهان روابط ایران و اف…
بهره‌مندی اتباع افغان از حمایت‌های بیمه‌ای ایران
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / دستمزد / _بیمه / اتباع بیگانه / اشتغال / وزارت کار و رفاه اجتماعی / بیکاری / پرستار / مسکن / ساختمان / پروانه کار
بهره‌مندی اتباع افغان از حمایت‌های بیمه‌ای ایران
برابر اعلام وزارت کار طی سال گذشته ۲۰۰ هزار پروانه کار برای اتباع افغان شاغل در ایران صادر شده است. شرایط کار مهاجران افغانستانی در ایران از روند مطلوبی برخوردار است؛ به نحوی که بیش از ۳۰ هزار کارفرمای افغانستانی در ایران مشغول فعالیت هستند.
شهادت اعضای خانواده شهید نسیم افغانی در افغانستان
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / شهیدان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی / ایران افغانستان / مهاجران افغان
شهادت اعضای خانواده شهید نسیم افغانی در افغانستان
تسنیم نوشت: فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: پدر، مادر، خواهران و برادران شهید افغانی در حمله نیروهای اشغالگر شوروی به شهادت رسیدند.
نجیب، سمبل یگانگی هرات و خراسان
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / زبان فارسی / مهاجران افغان / ایران افغانستان
نجیب، سمبل یگانگی هرات و خراسان
محمدجعفر یاحقی، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: «نجیب مایل هروی از دانشمندان شاخص افغانستانی است که به‌دنبال سال‌ها زندگی در ایران و بویژه خراسان، شاهد خدمات فرهنگی- ادبی بسیاری به همت ایشان و برای حفظ و اعتلای ادبیات کشورمان بوده‌ایم.»
روایت شهادت نسیم افغانی، آر پی جی زن شجاع «والفجر ۱»
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / شهیدان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی / ایران افغانستان / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / مهاجران افغان
روایت شهادت نسیم افغانی، آر پی جی زن شجاع «والفجر ۱»
تسنیم نوشت: همرزم شهید نسیم افغانی می‌گوید: شجاعت این شهید افغانستانی ویژگی منحصر به فردی بود که همه همرزمان از او به یاد دارند.
دوستی تهران - کابل و ضرورت همگرایی منطقه ای
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / افغانستان / دولت
دوستی تهران - کابل و ضرورت همگرایی منطقه ای
تهران- ایرنا- جمهوری اسلامی ایران بیش از ۴۰ سال است که میزبان بی منت مهاجران افغانستانی است که به اذعان بسیاری از ناظران بین المللی نمره مهمانداری ایرانیان عالی و سطح زندگی مهاجران افغان در طول این سالیان همواره با سیر صعودی همراه بوده است.
ممنوعه‌هایی برای افغان‌ها: روایت مهاجرزاده‌ای که در تهران و کابل بیگانه بود
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
ممنوعه‌هایی برای افغان‌ها: روایت مهاجرزاده‌ای که در تهران و کابل بیگانه بود
. پس از مرگ جورج فلوید، مرگ چند تن از افغان‌ها در جاده‌های یزد و رودخانه هیرمند و سر آخر نظرسنجی «نگرش ایرانیان به افغانستانی‌ها» در یکی از روزنامه‌ها، سبب شد بسیاری از مهاجران افغان ساکن ایران زبان به نقد بگشایند از تجربه نژادپرستی بگویند. حالا مروری بر ممنوعه‌ها و سیاست‌های حکومت ایران در قبال بزرگ‌ترین جامعه مهاجر ساکن آن، می‌تواند راه‌گشای پاسخ به ایران پرسش باشد که آیا رفتار ایرانی‌ها با برادران و خواهران افغانشان نژادپرستانه هست یا نه؟
مرزبانی ایران دخالتی در مرگ اتباع افغانستان نداشته است
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / اتباع افغانستان / مرزبانی ایران / مرگ اتباع افغانستان / مهاجران افغان
مرزبانی ایران دخالتی در مرگ اتباع افغانستان نداشته است
شفقنا- رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: مرزبانی جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در خصوص مرگ اتباع افغانستان در مرز ایران و افغانستان (هریرود) نداشته است و اگر مسئولان افغانستان مستنداتی دارند، ارائه کنند. صداوسیما گزارش داد: حجت الاسلام بهرامی در...
پیگیری ایجاد کنسولگری افغانستان در کرمان
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / اتباع بیگانه / افغانستان / اخبار اجتماعی - کرمان / استانی-اجتماعی / استانداری کرمان
پیگیری ایجاد کنسولگری افغانستان در کرمان
مدیرکل امور اتباع استانداری کرمان خطاب به مهاجران افغانستانی گفت: توصیه این است که باید خیلی مراقب بود و شما اتباع می توانید سفیران خوبی برای اسلام و جمهوری اسلامی باشید و اجازه ندهید دشمن با کینه توزی دیرینه ای که نسبت به ایران و افغانستان دارد، به اهداف خود برسد و البته توقع هیچ بزرگ نمایی نداریم.
انتشار اولین سند مساعدت شهید چمران از مهاجران افغان 
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / دفاع مقدس / چمران
انتشار اولین سند مساعدت شهید چمران از مهاجران افغان 
تهران - ایرنا - مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سالروز شهادت شهید مصطفی چمران برای اولین بار سندی منتشر کرد که در رابطه با توجه و مساعدت وی به مشکلات مربوط به مهاجران افغان است.
ایران شاهراه ارسال کمک‌های مهاجران افغانستان به هموطنانشان
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / شهر کابل / مشهد / آستان قدس رضوی / افغانستان / اتباع خارجی / امام جواد / طالبان / آلمان / کمیته امداد امام خمینی (ره) / هلند
ایران شاهراه ارسال کمک‌های مهاجران افغانستان به هموطنانشان
مشهد- ایرنا- جمهوری اسلامی ایران بر خلاف تبلیغات دشمنان ظرف چهار دهه اخیر نه تنها عمده‌ترین پناهگاه مهاجران خسته از جنگ و ناامنی در افغانستان بوده و با آغوش گشاده خواهران و برادران کشور همسایه را پذیرفته و اسکان داده بلکه همواره شاهراهی مطمئن برای انتقال کمک‌ آنان به اقوام ساکن در خاک کشورشان بوده است.
آنهایی که از تفرقه افکنی بین کابل و تهران سود می برند
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / مهاجران افغان / روابط تهران و کابل / تلاش ایران برای صلح افغانستان / مشکلات مرزی ایران و افغانستان / تبعیض نژادی
آنهایی که از تفرقه افکنی بین کابل و تهران سود می برند
حدود ۱۰ روز پیش در میانه اعتراض های گسترده مردمی به تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان در پی کشته شدن جورج فلوید توسط پلیس ایالات متحده، بسیاری در رسانه های اجتماعی و برخی از خبرگزاری های خارجی مخالف ایران هم به ماجرای کشته شدن اتباع افغان در خودرویی در یزد پرداختند و از تبعیض نژادی نوشتند و همراه با شعار «نمی توانم نفس بکشم» سیاه پوستان، شعار «کمی آب بیار که سوختم» را گسترش دادند. اما انتشار اخبار این سانحه دردناک، بیشتر یک اقدام سیاسی بود تا بشردوستانه.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / سازمان ملل متحد / افغانستان / سازمان بیمه سلامت ایران
ایران پیشتاز ارائه بیمه درمانی به مهاجران افغان
نیویورک- ایرنا- بیش از یک میلیون پناهجوی قانونی و ۲ میلیون پناهجوی غیرقانونی در ایران از بیمه خدمات درمانی بهره‌مند هستند که این مساله ایران را پیشتاز ارائه کمک‌هزینه درمانی به پناهجویان ساخته است.
دوست دیرینه ادیب افغانستانی: میهمان‌نوازی ۵۰ ساله ایران نباید خدشه‌دار شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
دوست دیرینه ادیب افغانستانی: میهمان‌نوازی ۵۰ ساله ایران نباید خدشه‌دار شود
مشهد- ایرنا- دوست دیرینه "نجیب مایل هروی" استاد نسخه‌شناس افغانستانی ساکن مشهد که اخیرا به طعمه خبری دشمنان مبدل شده است گفت: باید روشنگری صورت گیرد تا نیم قرن میهمان‌نوازی خالصانه و همه‌جانبه ایران و ایرانیان از مهاجران افغانستانی به خصوص چهره‌های فرهنگی کشور دوست و همسایه ما توسط دشمنان غرض‌ورز دو ملت به راحتی خدشه‌دار نشود.
سرپرست وزارت خارجه افغانستان به تهران می‌آید
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
سرپرست وزارت خارجه افغانستان به تهران می‌آید
ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که هیاتی به ریاست سرپرست وزارت خارجه این کشور برای گفت‌وگو درباره مشکلات مهاجران افغان هفته آینده به تهران سفر خواهد کرد.
اعزام هیاتی بلندپایه از افغانستان به ایران درباره مهاجران
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / افغانستان / ایران افغانستان
اعزام هیاتی بلندپایه از افغانستان به ایران درباره مهاجران
فارس نوشت: دولت افغانستان اعلام کرد هیاتی بلندپایه برای بررسی مشکلات مهاجران افغان به ایران سفر خواهد کرد.
کابینه افغانستان به موضوع مهاجران در ایران پرداخت
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
کابینه افغانستان به موضوع مهاجران در ایران پرداخت
کابینه دولت افغانستان نشستی را به منظور بررسی موارد مبتلابه مهاجران افغان در ایران و همچنین نحوه اعزام هیأت دولتی به جمهوری اسلامی ایران برگزار کرد.
خبر مهم ربیعی درباره زمان اخذ شناسنامه فرزندان مادران ایرانی دارای همسر خارجی
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / حسن روحانی / شناسنامه / دو تابعیتی / مهاجران افغان
خبر مهم ربیعی درباره زمان اخذ شناسنامه فرزندان مادران ایرانی دارای همسر خارجی
سخنگوی دولت گفت: زنان ایرانی دارای همسران خارجی که در ایران ساکن هستند می‌توانند از ابتدای تیرماه تا پایان تابستان برای اخذ شناسنامه فرزندانشان به استانداری‌ها مراجعه کنند و مادران ایرانی خارج از کشور نیز می‌توانند در همین مدت برای این کار به کنسولگری‌ها بروند.
ماجرای آب و آتش: نگاه یک مهاجر افغانستانی به بازتاب اتفاقات اخیر
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / مهاجرین افغانستانی / کتاب و ادبیات
ماجرای آب و آتش: نگاه یک مهاجر افغانستانی به بازتاب اتفاقات اخیر
محمدکاظم کاظمی در یادداشتی به بررسی بازتاب حوادث رخداده برای مهاجران افغانستانی در بزد پرداخته است.
ایران؛ محبوب‌ترین و پذیراترین مقصد برای همسایگان افغانستانی‌اش
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / استانی-علمی و آموزشی / مهاجران افغانستانی / جهاد دانشگاهی / پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی
ایران؛ محبوب‌ترین و پذیراترین مقصد برای همسایگان افغانستانی‌اش
دکتر ندا رضوی زاده، عضو هیأت علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی در یادداشتی، با استفاده از داده‌های مستخرج از دپارتمان امور اقتصادی اجتماعی بخش جمعیت سازمان ملل متحد، برخورد ایرانی‌ها با افغانستانی‌ها را مورد بررسی قرار داده است.
چرا افغانستان برای ایران شمشیر را از رو بسته است؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / افغانستان / ایران افغانستان / اشرف غنی احمدزی / عبدالله عبدالله / مهاجران افغان
چرا افغانستان برای ایران شمشیر را از رو بسته است؟
به نظر می رسد که برخی دست های بیگانه در شعله ور کردن آتش اختلافات میان تهران و کابل در حال نقش آفرینی هستند.
ایران به ۳ میلیون تبعه افغان، امکان کار و زندگی داده است
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / افغانستان / مهاجران افغان / ایران افغانستان
ایران به ۳ میلیون تبعه افغان، امکان کار و زندگی داده است
ایلنا نوشت: تحلیلگر مسائل افغانستان درباره ریشه مهاجرت افغانستانی‌ها با حضور آمریکا و جنگ‌های داخلی و همچنین پایین نگه داشته شدن سطح رفاه مردم در این کشور خاطرنشان کرد: این واقعیت است که آمریکایی‌ها به رغم همه وعده‌هایی که در مورد توسعه و ایجاد شغل در افغانستان داده‌ بودند، هیچ کدام از شعارهایشان را عملیاتی نکردند و علاوه بر صرف میلیون‌ها دلار هزینه، حضورشان هیچ سودی در برنداشته است و تنها برای بخش کوچکی از افرادی که در قدرت هستند، مفید بوده اند.
فرشته حسینی؛ بازیگری که یکشبه محبوب شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / فرهنگ / فرشته حسینی / سینما / افغانستان
فرشته حسینی؛ بازیگری که یکشبه محبوب شد
رشته حسینی پیشتر گفتگو‌های انتقادی درباره نحوه برخورد ایرانی‌ها با مهاجران افغانستانی داشته است، اما او در گفتگو با شبکه طلوع هم شرایط سخت و تحقیر در ایران را کاملا رد نکرد.
توضیحات وزارت کشور درباره حادثه یزد و غرق شدن اتباع در رودخانه هریرود/ تشریح خدمات ارائه شده رایگان به مهاجران در دوران کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / مهاجران افغانستان / هریرود
توضیحات وزارت کشور درباره حادثه یزد و غرق شدن اتباع در رودخانه هریرود/ تشریح خدمات ارائه شده رایگان به مهاجران در دوران کرونا
مدیرکل دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به خدمات ارائه شده در ایام شیوع ویروس کرونا به مهاجران از تحصیل ۵۶۳ دانشجوی افغانستانی در رشته‌های مختلف پزشکی در کشور خبر داد.
مسئولان افغانستان مرزها را رها کرده‌اند/ ۴ میلیون مهاجر از مسیر روابط خوب تهران و کابل ارتزاق می‌کنند
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / ایران افغانستان / مهاجران افغان
مسئولان افغانستان مرزها را رها کرده‌اند/ ۴ میلیون مهاجر از مسیر روابط خوب تهران و کابل ارتزاق می‌کنند
ایلنا نوشت: تحلیلگر مسائل افغانستان معتقد است جامعه افغانستان قدردان کمک‌های دولت و ملت ایران به مردم این کشور هستند و علت اصلی بروز حوادثی همچون آتش‌سوزی ماشین حامل سرنشینان افغان را در ناامنی بی‌ثباتی و اقتصاد بد افغانستان می‌داند.
سایه بلند پول‌های کثیف بر اقتصاد و سیاست/نرخ جابه‌جایی هر مهاجر غیرقانونی چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / پول‌های کثیف / قاچاق انسان / مهاجران افغان
سایه بلند پول‌های کثیف بر اقتصاد و سیاست/نرخ جابه‌جایی هر مهاجر غیرقانونی چقدر است؟
در لابه‌لای حرف‌های محسن بهاروند، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه که با خبرگزاری صدا و سیما در مورد حادثه آتش‌سوزی خودروی حامل اتباع افغان و مرگ سه نفر از آن‌ها و البته ماجرای رودخانه هریرود صحبت کرده بود، عنوان شد: «در سال ۵۰۰ هزار نفر تردد غیرقانونی از سمت مرز‌های شرقی به ایران دارند و مرزبانی ایران فقط آن‌ها را دستگیر و در نهایت آنان را اخراج می‌کند.»
روایتی از پدیده شوم افغان‌کشی
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / زاهدان / افغان ‌کشی / مهاجران افغان / قاچاق انسان / سیستان و بلوچستان
روایتی از پدیده شوم افغان‌کشی
دو گروهند، هر دو در جست‌وجوی شغل و درآمد، یکی پشت صندوق‌عقب اتومبیل همراه با ۶ و ۷ نفر دیگر می‌نشیند و دیگری پایش را روی پدال گاز فشار می‌دهد و جاده‌های فرعی و خاکی را با سرعت بالا می‌راند. روان، سیب‌سوران، مهرستان، ایرانشهر، خاش، زاهدان، جاده‌های این شهر‌ها تاکنون بار‌ها شاهد عبور «افغانی‌کش»‌ها بوده است.
بالاتر از ‌همسایگی
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
بالاتر از ‌همسایگی
۲ اتفاق مشکوک در سال۹۹ حسن همجواری ایران و افغانستان را نشانه گرفته است؛ حادثه در خشکی و دریا مرگ چندین مهاجر افغان را به همراه داشته است.  یکی از این حوادث به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب منجر شد تا در رابطه دوستی و حسن همجواری ایران و افغانستان خدشه وارد نشود. اواسط اردیبهشت‌ماه غرق‌شدن شماری از مهاجران افغان حین عبور از مرز مشترک ۲کشور و برخی احتمالات درباره عمدی‌بودن این حادثه حساسیت مقامات ۲کشور را برانگیخت و نزدیک به یک ‌ماه بعد در ۱۴خردادماه شلیک مأموران نیروی انتظامی به‌ خودروی قاچاق حامل بیش …
دلیل رفتار غیر دیپلماتیک کابل در خصوص ورود غیرقانونی اتباعش به ایران چیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / مهاجران افغان / ایران افغانستان
دلیل رفتار غیر دیپلماتیک کابل در خصوص ورود غیرقانونی اتباعش به ایران چیست؟
نورنیوز نوشت: رفتارهای نه چندان سازنده مسئولین افغانستانی در دو حادثه‌ای که اخیرا برای اتباع این کشور که ورود غیرقانونی به ایران داشتند، رخ داد، می تواند موجب شکل گیری سوء تفاهم در روابط دو کشور و بر هم خوردن امنیت روانی چند میلیون مهاجر افغانستانی ساکن در ایران شود.
فرصت طلبان در پی تخریب روابط کابل- تهران
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / عبدالغفور لیوال / افغانستان / یزد / قاچاق
فرصت طلبان در پی تخریب روابط کابل- تهران
کابل - ایرنا - در پی حادثه تصادف خودرو حامل مهاجران افغان در یزد، شماری از افراد فرصت طلب در ایران و افغانستان با عنوان‌های مختلف در تلاش برای تخریب روابط ایران و افغانستان، آستین بالا زدند.
توضیحات سردار اشتری درباره غرق شدن مهاجران افغانستانی در تایباد
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / مرگ / مهاجران افغان / حسین اشتری
توضیحات سردار اشتری درباره غرق شدن مهاجران افغانستانی در تایباد
فارس نوشت: فرمانده ناجا درباره ماجرای غرق شدن چند تبعه افغانستانی در رودخانه مرزی هریرود توضیح داد و گفت: با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر کشور دوست و همسایه افغانستان و فشارهای احتمالی به این کشور در عدم همکاری با کمیته کارشناسی احساس می شود عملاً قصدی برای بررسی مشترک ادله موجود و روشن شدن ابعاد حادثه وجود ندارد.
نتایج تازه تحقیقات وزارت خارجه در مورد حادثه غرق شدن مهاجران افغان
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
نتایج تازه تحقیقات وزارت خارجه در مورد حادثه غرق شدن مهاجران افغان
معاون بین‌المللی و امور حقوقی وزارت امور خارجه، حادثه هریرود را نتیجه ترددهای غیرقانونی در مرز مشترک ایران و افغانستان عنوان کرد و گفت: تحقیقات ما نشان نمی‌دهد اتفاق رخ داده در هریرود حاصل مداخله مرزبانان ایرانی باشد با این حال اسناد طرف افغانستانی را مهم تلقی کرده و در اختیار مراجع ذی صلاح قرار دادیم.
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
رسانه‌های فارسی‌زبان به قاچاق انسان توجه نکردند
گروه اجتماعی| عیادت سفیر افغانستان در ایران از اتباع این کشور که به شکل غیرقانونی در حال تردد بین کرمان و یزد بودند و خودروی حامل آنها دچار حادثه شد، بهانه جدید رسانه‌های فارسی‌زبان اروپانشین شد. این در حالی است که اتباع افغانستان که در سانحه جاده مهریز - یزد مصدوم شده بودند تاکید کرده‌اند راننده‌ خودرویی که به شکل غیرقانونی آنها را سوار کرده بود به دستور ایست ماموران پلیس توجه نکرده و با وجودی که چندبار از او خواسته‌اند خودرو را متوقف کند او به حرکت ادامه داده است. جالب اینجاست که بعد از شلیک پلیس به لاستیک خودروی قاچا‌ق‌بر این خودرو به دلیل ترکیدگی لاستیک روی رینگ‌ها به فرار ادامه داده که همین اقدام موجب انحراف آن و برخورد با گاردریل و آتش‌سوزی در …
واکنش وزارت خارجه به اظهارات سفیر افغانستان: پلیس ایران به قاچاقچیان شلیک می‌کند، چه قاچاقچی مواد مخدر، چه قاچاقچی انسان، اگر به اخطار پلیس توجه نشود
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
واکنش وزارت خارجه به اظهارات سفیر افغانستان: پلیس ایران به قاچاقچیان شلیک می‌کند، چه قاچاقچی مواد مخدر، چه قاچاقچی انسان، اگر به اخطار پلیس توجه نشود
مدیر کل غرب آسیا در وزارت خارجه گفت: حمل ١٣ نفر در یک خودرو ٤ نفره (٣ نفر در صندوق عقب) اگر قاچاق نیست، چیست؟ وی ادامه داد: حمل ١٣ نفر در یک خودرو ٤ نفره (٣ نفر در صندوق عقب) اگر قاچاق نیست چه هست؟ اجازه دهید با کلمات بازی نکنیم. پلیس ایران به قاچاقچیان شلیک می‌کند. چه قاچاقچی مواد مخدر باشد چه قاچاقچی انسان، اگر به اخطار پلیس توجه نشود. سفیر افغانستان در تهران در اظهاراتی گفته است که مسوولان ایرانی پذیرفته‌اند که به خودروی حامل مهاجران افغان شلیک کرده اند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
علت آتش‌سوزی‌ خودروی حامل اتباع غیرمجاز چه بود؟
گروه اجتماعی | مرگ سه تبعه افغانستانی در حین تردد غیرمجاز در قالب خودروهایی که قاچاق انسان و موادمخدر مرتکب می‌شوند بار دیگر زنگ خطر فعالیت قاچاقچیان انسان در مسیر شرق کشور به مناطق مرکزی را پررنگ کرد. تنها یک ماه پس از آن ماجرایی که در مرز موسوم به «دهانه ذوالفقار» منجر به مرگ چند تن از همزبانان افغان ما شد اینک در حادثه‌ای که پس از تعقیب و گریز ماموران مبارزه با مواد مخدر با چند خودروی سوداگران مرگ روی داد چند تبعه افغان زخمی و سه تن نیز جان باختند. شاید اگر در ماجرای ورود غیرقانونی اتباع افغانستان در «دهانه ذوالفقار» به جای جوسازی رسانه‌ای فرصت کالبدشکافی ماجرا به ویژه بررسی نقش قاچاقچیان انسان پرداخته شده بود شاید از مرگ بیشتر همزبانان‌مان که از …
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
سیاست ایران، توسعه روابط با همه همسایگان به‌ویژه افغانستان است
[ایسنا] روسای‌جمهوری ایران و افغانستان با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه دو کشور، بر ضرورت تلاش برای توسعه و تحکیم همه‌جانبه مناسبات تهران- کابل در راستای تأمین منافع دو ملت تأکید کردند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی دوشنبه در تماس تلفنی محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان با او، ضمن تبریک دوره جدید ریاست‌جمهوری او در افغانستان و اظهار خرسندی از توافق به وجود آمده میان گروه‌های سیاسی در این کشور، ابراز امیدواری کرد با تلاش همه ارکان دولت و شورای عالی مصالحه،‌ شاهد صلح، ثبات و امنیت بیشتر در افغانستان باشیم. رئیس‌جمهوری با اشاره به اقدامات و موفقیت‌های کشورمان در مبارزه با کرونا و ارایه خدمات رایگان درمانی و بهداشتی به مهاجران افغانستانی‌ …
روحانی در تماس تلفنی با اشرف غنی چه گفت؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
روحانی در تماس تلفنی با اشرف غنی چه گفت؟
رئیس جمهور در تماس تلفنی رئیس جمهور افغانستان با اشاره به ارائه خدمات رایگان درمانی و بهداشتی به مهاجران افغان در ایران، تاکید کرد: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی نسبت به برادران افغانستانی در مسیر مبارزه با کرونا با همین روند ادامه خواهد داشت.
رایزنی تلفنی روحانی و رئیس جمهور افغانستان درباره کرونا و تحولات منطقه
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / حسن روحانی / اشرف غنی احمدزی / ایران افغانستان
رایزنی تلفنی روحانی و رئیس جمهور افغانستان درباره کرونا و تحولات منطقه
رئیس جمهور در تماس تلفنی رئیس جمهور افغانستان با اشاره به ارائه خدمات رایگان درمانی و بهداشتی به مهاجران افغان در ایران، تاکید کرد: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی نسبت به برادران افغانستانی در مسیر مبارزه با کرونا با همین روند ادامه خواهد داشت.
«چشم سگ»؛ زیستن رنج، بدون رستگاری
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / جوایز ادبی / افغانستان / کتاب / ادبیات / تورق کتابخانه ۹۸
«چشم سگ»؛ زیستن رنج، بدون رستگاری
تهران- ایرنا- مجموعه‌داستان «چشم سگ»، روایتی از مهاجران افغانستانی است که هیچ امیدواری در آن دیده نمی‌شود، روایت چشمان باز نویسنده‌ای که رنج را زیسته است. 
زخم هریرود و نوشداروی شفافیت
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
زخم هریرود و نوشداروی شفافیت
نکته بسیار مهم دیگر لزوم برخورد شفاف مسئولان و مقامات کشورمان با این مسئله است. باید اسناد و مدارک طرف ایرانی به صورت روشن در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. جنایت بر علیه مهاجران افغانی اتهامی ساده نیست. اگر چنین جنایتی رخ داده باشد، دولت و ملت ایران مدعی اول بر علیه خاطیان است. اگر هم بر اساس اظهارات مقامات رسمی کشورمان چنین اتفاقی نیفتاده است باید مدارک و اسناد در اختیار افکار عمومی قرار گیرد و توضیحات به روشنی از سوی مقامات رسمی به مردم ارایه شود. زخم هریرود باید با داروی شفافیت شفا یابد و هیچ چاره دیگری در کار نیست. 
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
مذاکره با افغانستان برای کشف راز حادثه هریرود
  [یاسمن طاهریان] با ورود هیأتی از ایران به کابل به منظور بررسی حادثه غرق‌شدن تعدادی از مهاجران افغانستانی در مرز دو کشور، تحقیقات درباره آن آغاز شده است. این هیأت به ریاست محسن بهاروند، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه وارد کابل شد که سیدرسول موسوی، دستیار وزیر خارجه و نماینده مرزبانی ایران نیز او را همراهی کردند. هیأت ایرانی در جریان این تحقیقات با حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، عبدالله عبدالله، رئیس شورای‌عالی مصالحه و معاون اقتصادی وزارت خارجه و حمید طهماسی معاون شورای امنیت ملی افغانستان دیدار کرد. بهاروند با تأکید بر اینکه مرزبانان و دیپلمات‌های ایران تحقیقات جدی را درباره این حادثه آغاز کرده‌اند، گفت: «تحقیقات ما دال …
 وزارت کشور ایران، ادعای شکنجه و بازداشت اتباع غیر قانونی را تکذیب کرد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / شکنجه افغان ها / مرزبانی جمهوری اسلامی / مهاجران افغان / وزارت کشور ایران
 وزارت کشور ایران، ادعای شکنجه و بازداشت اتباع غیر قانونی را تکذیب کرد
شفقنا- مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزرات کشور در واکنش به ادعای شکنجه و بازداشت اتباع غیر قانونی در مرزهای استان خراسان رضوی اعلام کرد:هرچند در خصوص صحت این صحنه سازی و ارتباط آن با زمان و...
واکنش سفیر ایران به خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا به تهران/ادامه مذاکرات ایران و افغانستان درباره غرق شدن مهاجران افغان/واکنش روسیه به ادعای آمریکا مبنی بر ارسال جنگنده‌ به لیبی/تقابل نیروهای آمریکا و روسیه در شمال سوریه
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
واکنش سفیر ایران به خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا به تهران/ادامه مذاکرات ایران و افغانستان درباره غرق شدن مهاجران افغان/واکنش روسیه به ادعای آمریکا مبنی بر ارسال جنگنده‌ به لیبی/تقابل نیروهای آمریکا و …
واکنش سفیر ایران به خبر انتقال 9 تن طلا از ونزوئلا به تهران، واکنش روسیه به ادعای آمریکا مبنی بر ارسال جنگنده‌ به لیبی، توافق روسای جمهور ترکیه و الجزائر برای ایجاد آتش‌بس فوری در لیبی و تقابل نیروهای آمریکا و روسیه در شمال سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به ادامه مذاکرات ایران و افغانستان درباره غرق شدن مهاجران افغان نیز اشاره کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
مذاکرات ایران و افغانستان برای رفع سوءتفاهم
مذاکرات هیأت‌های سیاسی ایران و افغانستان درباره غرق شدن تعدادی از مهاجران افغانستانی در مرز با ایران روز سه‌شنبه، انجام شد. هیأت ایرانی که دیروز راهی کابل شد متشکل از محسن بهاروند، معاون حقوقی وزیر خارجه، سیدرسول موسوی، دستیار وزیر خارجه و نماینده مرزبانی ایران هستند. نیمه اردیبهشت برخی رسانه‌های محلی افغانستان با انتشار تصاویری مدعی شدند که تعدادی از اتباع افغانستانی توسط مرزبانی ایران در رودخانه هریرود غرق شده‌اند. این رسانه‌ها مدعی بودند که مرزبانان ایران اتباع افغانستانی را به‌کار اجباری مجبور …
مذاکرات هیات‌های سیاسی ایران و افغانستان درباره غرق شدن مهاجران افغان
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
مذاکرات هیات‌های سیاسی ایران و افغانستان درباره غرق شدن مهاجران افغان
مذاکرات هیات های سیاسی ایران و افغانستان روز سه شنبه درباره غرق شدن تعدادی از مهاجران افغانستانی در مرز با ایران، انجام شد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / مرز ایران و افغانستان / وزارت خارجه ایران / هریرود
اعزام هیات ایرانی به کابل درباره حادثه هریرود
به گزارش ایرنا، محسن بهاروند، معاون حقوقی وزیر خارجه، سیدرسول موسوی، دستیار وزیر خارجه و نماینده مرزبانی امروز به منظور بررسی حادثه غرق شدن مهاجران افغانستانی عازم کابل می‌شوند.
هیأت ایرانی امروز راهی کابل می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / ایران و افغانستان
هیأت ایرانی امروز راهی کابل می‌شود
ایلنا: امروز هیاتی از ایران به منظور بررسی حادثه غرق شدن مهاجران افغانستانی در رودخانه هریررود به کابل سفر می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
تقریبا به مرز مهار کرونا رسیده‌ایم
رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه هیأت دولت با اشاره به تلاش‌ دولت در سه ماه گذشته، اعلام کرد ایران تقریبا به مرز مهار کرونا رسیده است. حسن روحانی در جمع اعضای هیأت دولت با بیان اینکه ما در غم کسانی که در جریان شیوع ویروس کرونا عزیزان خود را از دست دادند شریک هستیم، تصریح کرد: «در سه ماه گذشته، قدم به قدم در راستای مبارزه با شیوع این ویروس در حال پیشرفت هستیم. ما تاکنون پیشرفت‌های خوبی در راستای مقابله با این ویروس خطرناک داشته‌ایم و تقریبا به مرز مهار رسیده‌ایم.» او با اشاره به اهمیت همکاری مردم در راستای مقابله با این ویروس، به وضع چند استان کشورمان که اکنون در شرایط نامساعد قرار دارند، اشاره کرد و گفت: «اگر احتیاط‌های لازم انجام و دستورالعمل‌های …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •