پنجشنبه, ۱۶ مرداد, ۱۳۹۹ / 6 August, 2020
موزه ملی ایران
گنجینه موزه ملی در مسیر بهشت زهرا
۲ روز قبل
گنجینه موزه ملی در مسیر بهشت زهرا
روزنامه اینترنتی فراز نوشت: خبر راه اندازی شعبه دوم موزه ملی ایران در زیر زمین یکی از صحن های مرقد امام، از آن دست خبرهای حساسیت برانگیز است، آن هم وقتی سنگ بنای آن در سکوت خبری گذاشته شده و پس از ده روز به صورت محدود رسانه ای شود. سناریویی که ده روز قبل در ارگ آزادی تهران نوشته شد.
مخزن موزه ملی ایران به مرقد امام‌ منتقل می‌شود؟
۲ روز قبل / موزه ملی ایران / مرقد امام‌ خمینی
مخزن موزه ملی ایران به مرقد امام‌ منتقل می‌شود؟
حرف‌وحدیث‌های انتقال ٢ تا ٣‌هزار شیء مخزن موزه ملی ایران به زیرزمین مرقد امام خمینی (ره) جنجال‌هایی به پا کرده است. در حالی که مدیرکل ‏موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی این موضوع را تکذیب می‌کند و ‏می‌گوید: «ما فقط بهره‌برداری از یک فضای ٢٥‌هزار متری را در شهر آفتاب پیشنهاد کرده‌ایم که ممکن است ‏موزه یا نمایشگاه شود و هنوز موافقت نکرده‌اند.»
۲ روز قبل
چالش‌های یک پیشنهاد مبهم
  [ مهتاب جودکی ] حرف‌وحدیث‌های انتقال 2 تا 3‌هزار شیء مخزن موزه ملی ایران به زیرزمین مرقد امام خمینی(ره) جنجال‌هایی به پا کرده  است . در حالی که مدیرکل ‏موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی در گفت‌وگو با «شهروند» این موضوع را تکذیب می‌کند و ‏می‌گوید: «ما فقط بهره‌برداری از یک فضای 25‌هزار متری را در شهر آفتاب پیشنهاد کرده‌ایم که ممکن است ‏موزه یا نمایشگاه شود و هنوز موافقت نکرده‌اند.» پیشنهاد استفاده از این فضا در جلسه‌‌ای که 11روز پیش ‏بدون حضور خبرنگاران برگزار شد از سوی علی‌اصغر مونسان اعلام شده و از دو روز پیش شایعاتی درباره ‏بودجه‌ 250 میلیاردتومانی …
عتاب جمهوری اسلامی به مجلس یازدهم: جایگاه خود را بشناسید‏/هفت‌تپه در اختیار متهم قضایی! ‏/سیاست بایدن در مقابل ایران چگونه خواهد بود؟
۲ روز قبل
عتاب جمهوری اسلامی به مجلس یازدهم: جایگاه خود را بشناسید‏/هفت‌تپه در اختیار متهم قضایی! ‏/سیاست بایدن در مقابل ایران چگونه خواهد بود؟
برگزاری کنکور قطعی شد، احیای اقتصاد کوپنی؟، حواشی راه‌اندازی موزه ملی در حرم امام، پایان تاریخ مصرف نتانیاهو؟، ‏تاراج با رمز خصوصی‌سازی، طرحی علیه جماران، اوقاف ملی بودن جنگل‌های آق‌مشهد را پذیرفت، ۲۰ میلیارد ارز بازنگشته ‏دست دولتی‌هاست!، خط تحریف از مشروطیت تا انقلاب اسلامی و شایعات مربوط به «احضار» و «خانه‌نشینی» وزیر ارتباطات ‏از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
زیرزمین مرقد امام  خمینی «شعبه موزه ملی» می‌شود
۲ روز قبل
زیرزمین مرقد امام خمینی «شعبه موزه ملی» می‌شود
۱۰روز پیش در دیدار حسن خمینی، نوه امام‌خمینی، در ارگ آزادی تهران با علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی و گردشگری، دو طرف توافق کرده‌اند تا شعبه دوم موزه ملی ایران را در زیر حرم امام‌خمینی راه‌ بیندازند. محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی گفت: راه‌اندازی این موزه، در گام اول، ۲۵۰میلیارد تومان هزینه دارد و قرار است در روزهای آینده در قالب یک تفاهم‌نامه رسمی اعلام شود. بنابر این توافق، بیش‌از دو تا سه‌هزار اثر باستانی، ازجمله بخشی‌از آثار دوره پارینه سنگی تا دوره قاجار که در کاوش‌های باستان‌شناسی در ایران به دست آمده به زیرزمین حرم امام‌خمینی برده می‌شود تا به‌نمایش دربیایند.
علاقه‌مندی موزه تاریخ بلاروس به همکاری با ایران
۳ روز قبل / ایران / بلاروس / روسیه / مسکو / موزه
علاقه‌مندی موزه تاریخ بلاروس به همکاری با ایران
ایلنا: رییس موزه ملی تاریخ بلاروس برای گسترش همکاری فرهنگی با ایران ابراز علاقه‌مندی کرد و گفت: فرهنگ و تاریخ دو کشور از ذخایر فراوانی برخوردار است.
گذر فرهنگی، در هفته ای که گذشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / موزه ملی ایران / ایالات متحده آمریکا
گذر فرهنگی، در هفته ای که گذشت
تهران- ایرنا- درگذشت بدرالزمان قریب پژوهشگر، ایران‎شناس، زبان‌شناس و شاعر و مترجم پیشکسوت و نامدار ایران را می‌توان از مهمترین و البته تلخ‌ترین رویدادهای هفته ای که گذشت، عنوان کرد.
موزه‌ها باز بمانند یا بسته شوند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / ویروس کرونا / موزه ملی ایران / محمدرضا کارگر / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / موزه
موزه‌ها باز بمانند یا بسته شوند؟
تهران- ایرنا- ادامه فعالیت موزه‌ها در شرایط کرونایی که تقریبا تمامی رویدادهای فرهنگی تعطیل شده اند، سردرگمی‌هایی ایجاد کرده که مخالفان را به اعتراض و موافقان را به ارائه پیشنهاد تداوم فعالیت و بی خطربودن بازدید از این اماکن با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی واداشته است.
موزه ملک میزبان نشست باز زنده‌سازی کاشی معرق در تاریخ معاصر ایران
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / استاد دانشگاه / ایران / کتابخانه / موزه ملی ملک / کتابخانه و موزه ملک
موزه ملک میزبان نشست باز زنده‌سازی کاشی معرق در تاریخ معاصر ایران
ایلنا: نشست باز زنده‌سازی کاشی معرق در تاریخ معاصر ایران با نگاهی به کاشی‌های معرق ساختمان کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
یادی از حسین ملک و وقف‌های ماندگارش
حسین ملک خانواده‌اش اصالتا تبریزی و مجتهدزاده بودند. پدربزرگش آقا مهدی به کسوت روحانیان درنیامد، بلکه در جنگ‌های ایران و روس به قشون دولتی پیوست و تا درجه سرهنگی پیش رفت. پس از جنگ به تجارت روی آورد و به پاس خدماتش لقب ملک‌التجاری گرفت. محمدکاظم ملک‌التجار، از راه تجارت و از املاک وسیعی که در خراسان خریده بود، ثروت انبوهی را برای فرزندانش به ارث گذاشت و این اساس ثروت حاج حسین ملک بود.  او املاک و مستغلات زیادی را در تهران و خراسان وقف امور خیریه و عام کرد. او دستیاری پدرش در اداره املاک خراسان را برعهده داشت و گویا نخستین علقه‌های فرهنگی‌اش در سفری که همراه پدر به مشهد رفت، بسته شد. حسین ملک در سفر به خراسان همچنین با گنجینه نفیسی از حرم امام رضا (ع) که امروز …
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / موزه ملی ایران / نمایش آثار اسپانیا در موزه ایران
  میراث اسپانیایی‌ها از موزه ملی ایران به الیکانته برگشت
به گزارش مهر، جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران با اعلام این خبر در خصوص پیامدهای ناشی از شیوع بیماری کرونا بر این نمایشگاه گفت: طبق با برنامه تدوینی اولیه تاریخ پایان نمایشگاه ۲۶ فرودین ۱۳۹۹ اعلام شده بود، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی رسمی موزه‌ها از ۲۹ اسفندماه، نمایشگاه مذکور نیز تعطیل شد.
آثار باستانی آلیکانته از ایران به اسپانیا بازگردانده شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / اسپانیا / جبرئیل نوکنده / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی / موزه
آثار باستانی آلیکانته از ایران به اسپانیا بازگردانده شد
تهران- ایرنا- رئیس کل موزه ملی گفت: گزیده‌ای از آثار موزه باستان‌شناسی الیکانته اسپانیا پس از یک دوره ۱۰ ماهه نمایش در موزه ملی ایران با رعایت تمام استانداردهای موزه ای به سلامت به این کشور بازگردانده شد.
بازگشت آثار نمایشگاه میراث باستان‌شناسی اسپانیا به سرزمین مادری
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / اسپانیا / ایران باستان / موزه ملی ایران / الیکانته
بازگشت آثار نمایشگاه میراث باستان‌شناسی اسپانیا به سرزمین مادری
ایلنا: با پایان زمان برگزاری نمایشگاه میراث باستان‌شناسی اسپانیا، آثار به موزه باستان‌شناسی الیکانته بازگردانده شد.
موزه‌ها به دنبال صلح، وفاق و ره‌گشای آینده
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / موزه ملی ایران / جبرئیل نوکنده / موزه
موزه‌ها به دنبال صلح، وفاق و ره‌گشای آینده
تهران- ایرنا- کارشناسان موزه معتقدند که موزه‌ها دیگر جایی برای نگه‌داری اشیای تاریخی نیستند بلکه مکان‌هایی به‌دنبال صلح و وفاق و ره‌گشای آینده هستند.
رونمایی از شاهکارهای خطی کتابخانه و موزه ملک
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / موزه ملی ملک / آستان قدس رضوی
رونمایی از شاهکارهای خطی کتابخانه و موزه ملک
تهران- ایرنا- یکی از شاهکارهای خطی کتابخانه و موزه ملی ملک در گستره فرهنگ و ادب ایران با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان کتابخانه و موزه ملی ملک منتشر می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
بازدید از موزه بانک ملی برای یک هفته مجازی شد
براساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی‌بر بازگشت محدودیت‌ها در تهران، موزه بانک ملی ایران به مدت یک هفته تعطیل خواهد بود. به گزارش روابط‌عمومی بانک ملی ایران، با بالا رفتن آمار شیوع و فوتی‌های ویروس کرونا در کشور، ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های تعطیلی و عدم تردد را به مدت یک هفته در شهر تهران برقرار کرد که در پی این اقدام، موزه بانک ملی ایران از روز 24 تیرماه به مدت یک هفته بازدید حضوری نخواهد داشت. با این حال علاقه‌مندان به بازدید از موزه می‌توانند با مراجعه به سایت، به‌صورت مجازی از آثار ارزشمند آن بازدید کنند. همچنین اطلاعات مربوط به اشیای این موزه در کانال و صفحه اینستاگرام موزه بانک ملی ایران قابل‌مشاهده است.
عکس| مرد شمی هم ماسک زد
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / مرد شمی / ماسک / موزه ملی ایران
عکس| مرد شمی هم ماسک زد
موزه ملی ایران تعطیلی خود را بر اساس اعلام ستاد مبارزه با کرونا با زدن ماسک روی صورت مرد شمی اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
گنجینه داوود رشیدی در موزه سینما
گنجینه زنده‌یاد داوود رشیدی در آستانه سالروز تولد این هنرمند با حضور خانواده‌اش در موزه سینمای ایران رونمایی شد. احترام برومند، همسر این هنرمند جوایز، اسناد، مدارک، یادگاری‌ها، وسایل شخصی و ... او را به موزه سینمای ایران اهدا کرد. گزیده‌ای از اقلام اهدا شده مرحوم داوود رشیدی به این شرح است: «تندیس خانه سینما، تندیس بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، تندیس و کارت چهره‌های ماندگار از صدا و سیما، گواهینامه درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یادمان پانزدهمین جشن خانه سینما، تندیس دهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی، لوح دیپلم افتخار از سازمان میراث، مدال عبدالحسین نوشین، کتاب کاپیتن قراگز از آثار ترجمه‌شده داوود رشیدی و جلال ستاری، …
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
تعطیلی موزه بانک ملی ایران در پی اعمال محدودیت های ستاد ملی مقابله با کرونا
بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر بازگشت محدودیت ها در تهران، موزه بانک ملی ایران به مدت یک هفته تعطیل خواهد بود. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، با بالا رفتن آمار شیوع و فوتی های ویروس کرونا در کشور، ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت های تعطیلی و عدم تردد را به مدت یک هفته در شهر تهران برقرار کرد که در پی این اقدام، موزه بانک ملی ایران از روز 24 تیرماه به مدت یک هفته بازدید حضوری نخواهد داشت.با این حال علاقه مندان به بازدید از موزه می توانند با مراجعه به سایت، به صورت مجازی از آثار ارزشمند آن بازدید کنند.همچنین اطلاعات مربوط به اشیای این موزه در کانال و صفحه اینستاگرام موزه بانک ملی ایران قابل مشاهده است.
همۀ پهنۀ تخت فولاد موزه است
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / استانی-فرهنگی و هنری / تخت فولاد / موزه
همۀ پهنۀ تخت فولاد موزه است
مدیر مجموعه فرهنگی، مذهبی تخت فولاد اصفهان، این مجموعه را یک سایت موزه دانست و از امضای تفاهم‌ نامه‌ای با کمیته ملی موزه‌های ایران به منظور مرتبط کردن تخت فولاد با شبکۀ موزه‌های جهانی خبر داد.
کارگاه مجازی ثبت برند جهانی فرش دستباف ایران برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / فرش / مجازی / فرش دستباف ایران
کارگاه مجازی ثبت برند جهانی فرش دستباف ایران برگزار می‌شود
ایلنا: مدیر موزه ملی فرش ایران گفت: کارگاه زنده تخصصی فرش با همکاری انجمن علمی فرش ایران روز دوشنبه ۲۳ تیرماه در گفتگوی بر خط پریسا بیضایی با مهدی ابراهیمی علویجه…
بازدید رییس ایکوم ‌از موزه تاریخ کانون پرورش فکری
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / ایکوم / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان / احمد محیط طباطبایی / اینستاگرام
بازدید رییس ایکوم ‌از موزه تاریخ کانون پرورش فکری
رییس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) در نشست آموزش تاریخ به کودکان در موزه تاریخ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بر لزوم توجه به تاریخ برای حرکت روبه‌جلو تاکید کرد.
سایت پالایش اخبار و اطلاعات درباره کرونا راه‌اندازی شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / دانشگاه تربیت مدرس / موزه ملی علوم و فناوری
سایت پالایش اخبار و اطلاعات درباره کرونا راه‌اندازی شد
به همت موزه ملی علوم و فناوری ایران و به منظور اطلاع‌رسانی دقیق در زمینه بیماری کرونا، سایت پالایش اخبار و اطلاعات (پالا) راه‌اندازی شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
هویت موزه‌ها را جابه‌جا نکنید
این روزها خبری مبنی بر جمع‌آوری آثار شاخص موزه هنرهای زیبای سعدآباد که آثار شاخص هنر ایرانی را در خود جای داده است و شاید بتوان آن را مهم‌ترین موزه هنر کلاسیک ایران قلمداد کرد، منتشر شده است. گویی این موزه برای ایجاد موزه‌ای جدید با آثاری که مرتبط با این موزه و مجموعه نیستند، خالی شده است. همواره تاکید می‌شود موزه‌ها مراکزی هستند که می‌توانند برای جامعه ایجاد هویت کنند، علاوه بر آن برای ایجاد هویت خود موزه‌ها، تناسب هویتی در مکان و مجموعه و همنشینی ضروری است. از سوی دیگر پایداری موزه‌ها خود سبب ایجاد هویت است، بقای موزه‌ها باعث می‌شود در میان مردم و متخصصان شناخته شوند و مرجع قرار گیرند. همین پایداری می‌تواند گردشگران را جذب کند به‌طور …
موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی استان مرکزی
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی استان مرکزی
موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی استان مرکزی که سال ۹۸ از خانه محسنی به قلعه وکیل منتقل شد، تعداد ۲۵۰ اثر شاخص از صنایع دستی هنرمندان استان مرکزی شامل فرش دستباف، گلیم، آثار قلمزنی، آثار چوبی، تابلو فرش و تابلو خطاطی را در خود جای داده است. پنج اثر موجود در موزه شامل کمانچه، گیوه، قیچک، سه تار و تذهیب دارای مهر اصالت جهانی هستند که در معرض دید علاقمندان قرار گرفته‌اند. قلعه حاج وکیل مربوط به دوره قاجار در شهر اراک است که به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کرونا مقصدِ بعدی الواح هخامنشی را نامعلوم کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / جبرئیل نوکنده / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / موزه
کرونا مقصدِ بعدی الواح هخامنشی را نامعلوم کرد
تهران- ایرنا- مدیرکل موزه ملی ایران با اعلام این که هم اکنون ۴۰ لوح دوره هخامنشی در موزه قزوین برای بازدیدکنندگان به نمایش درآمده، گفت: با شیوع کرونا ایستگاه بعدی برای نمایش این گِل‌نبشه‌ها نامعلوم است.
احیا جایگاه از دست رفته پیشکسوتان در دولت تدبیر و امید
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / موزه ملی ورزش / کمیته ملی المپیک / دولت تدبیر و امید / بهداد سلیمی / سید رضا صالحی امیری / حسن رنگرز / وعده‌هایی که تحقق یافت
احیا جایگاه از دست رفته پیشکسوتان در دولت تدبیر و امید
تهران- ایرنا- کمیته ملی المپیک در اقدامی فرهنگی با احیا جایگاه از دست رفته پیشکسوتان، از نصب پلاک افتخار گرفته تا راه‌اندازی موزه ملی ورزش و تالار مشاهیر، جان تازه‌ای به نسل طلایی ورزش ایران بخشید تا سکوی دیگری را در خاطراتشان تداعی کند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / علیرضا منادی / مجلس شورای اسلامی
۷۰ درصد قوانین برنامه پنج ساله اجرایی نشده/ ۹۵ درصد بودجه سالیانه مربوط به حقوق‌ها است
به گزارش فارس، علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی امروز (پنج‌شنبه ۵ تیر) در نشست علمی انجمن انقلاب اسلامی ایران با موضوع تحلیل و کالبدشکافی وقایع اخیر آمریکا و شاخصه‌های مجلس انقلابی که در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد، اظهار داشت: تا زمانی که مردم در رأس امور باشند مجلس هم در رأس امور است اما این موضوع فراز و نشیب دارد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
تماشای تاریخ ورزش ایران در یک قاب
[شهروند] در یکی، دو‌سال اخیر یکی از برنامه‌های اصلی صالحی‌امیری در کمیته ملی المپیک تقدیر از قهرمانان و پیشکسوتانی بوده که قبلا برای ورزش ایران افتخارآفرینی کردند. از راه‌اندازی موزه ورزش تا نصب پلاک افتخار بر سر درِ منزل قهرمانان و درنهایت دیروز افتتاح تالار مشاهیر ورزش ایران که قرار است محلی برای قرارگرفتن سردیس قهرمانان نامدار ایرانی از المپیک 1948 به بعد باشد.
افتتاح تالار مشاهیر ورزش با حضور شهردار دوچرخه‌سوار
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / پیروز حناچی / کمیته ملی المپیک / مسعود سلطانی فر / وزنه برداری / سید رضا صالحی امیری
افتتاح تالار مشاهیر ورزش با حضور شهردار دوچرخه‌سوار
تهران- ایرنا- تالار مشاهیر ورزش ایران که بخشی از موزه ملی ورزش کشور محسوب می‌شود امروز (سه‌شنبه) با حضور شهردار تهران و مقامات ارشد ورزشی گشایش یافت.
موزه های مهم ایران را بشناسید
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
موزه های مهم ایران را بشناسید
غنای فرهنگی و تاریخی ایران را می‌توان در مهم‌ترین موزه‌های ایران نظیر موزه ایران باستان، موزه آذربایجان، کاخ موزه‌ سعدآباد، موزه‌ جواهرات ملی و... مشاهده کرد.
برگزاری مراسم افتتاح تالار مشاهیر ورزش در موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / کمیته ملی المپیک / المپیک / رضا صالحی امیری
برگزاری مراسم افتتاح تالار مشاهیر ورزش در موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک
سایت کمیته ملی المپیک نوشت:نوشت:مراسم افتتاح تالار مشاهیر ورزش ایران و رونمایی از تندیس ۶ قهرمان المپیکی و پارالمپیکی کشور هفته آینده برگزار خواهد شد.
ساطور و تبر انسان‌های اولیه
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
ساطور و تبر انسان‌های اولیه
پرنیان سلطانی موزه ایران باستان یا همان موزه ملی ایران، بخشی به نام پارینه‌سنگی دارد که در آن دست‌ساخته‌های بشر از عصر سنگ را به نمایش گذاشته است؛ عصری که در آن انسان‌های اولیه با برش‌دادن سنگ‌ها برای خودشان ابزار زندگی و جنگ‌افزار می‌ساختند. اشیای به‌نمایش درآمده در این بخش، قطعه‌سنگ‌هایی سفت و سخت هستند که به گفته باستان‌شناسان قدمتی از 200هزار تا یک میلیون سال دارند و درواقع قدیمی‌ترین دست‌ساخته‌های بشر به‌حساب می‌آیند! این ابزارهای سنگی باقیمانده از دوره پارینه‌سنگی، برای انسان‌های نخستین …
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
کرونا داستان
فراگیر شدن ویروس کرونا پیامدهای مختلف و شگفت‌آوری به همراه آورد و جوامع مختلف بشری را تحت تاثیر قرار داد. یکی از جنبه‌های مختلف این تاثیر، تجربه‌های تلخ و شیرین و حسرت‌باری بود که شاغلین و دانشجویان رشته‌های مرتبط با سلامت از پرستاران و پزشکان تا سایر حرفه‌مندان و دانشجویان این رشته‌ها از سر گذراندند که مرگ‌های تلخ و اندوهبار تا بهبودهای سخت و نفسگیر را دربرمی‌گیرد. تجربه کرونا و مصائبی که پشت  سر گذاشته‌ایم و همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم موجب طرح ایده‌ ای شد تا افراد ضمن نگارش روزهای کرونا و تجربه‌های‌شان   در مسابقه ای به همین منظور شرکت کنند. ضمن اینکه به بهترین آثار ارسال شده نیز جوایزی تعلق می‌گیرد.  …
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
موزه هنر مشکین فام شیراز (عکس)
موزه هنر مشکین فام در خانه تاریخی فروغ الملک بازگشایی شد. به دنبال اعلام بازگشایی مراکز فرهنگی و بخصوص موزه‌ها با در نظر گرفتن پروتکل بهداشتی اعلام شده از سوی کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی جهت سلامت بازدیدکنندگان و پرسنل موزه و همچنین آثار ارزشمند موجود در موزه، بخاطر شیوع کرونا، این جاذبه گردشگری تاریخی شیراز بازگشایی شد.
تصاویر: بازگشایی موزه هنر مشکین فام
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
تصاویر: بازگشایی موزه هنر مشکین فام
موزه هنر مشکین فام در خانه تاریخی فروغ الملک بازگشایی شد. به دنبال اعلام بازگشایی مراکز فرهنگی و بخصوص موزه‌ها با در نظر گرفتن پروتکل بهداشتی اعلام شده از سوی کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی جهت سلامت بازدیدکنندگان و پرسنل موزه و همچنین آثار ارزشمند موجود در موزه، بخاطر شیوع کرونا، این جاذبه گردشگری تاریخی شیراز بازگشایی شد. موزه هنر مشکین فام شیراز هفدهمین سال فعالیت خود را پشت سر می‌گذارد و یکی از گنجینه هنرهای تجسمی کشور به شمار می‌رود. موزه هنرمشکین فام در خانه تاریخی فروغ الملک در گذر تاریخی سنگ سیاه، بعد از امامزاده بی‌بی دختران (ع) قرار دارد.
برگزاری نشست مجازی بررسی جایگاه امروز فرش در صنایع دستی
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / صنایع‌دستی / صنعت فرش
برگزاری نشست مجازی بررسی جایگاه امروز فرش در صنایع دستی
مدیر موزه ملی فرش ایران اعلام کرد که نشست مجازی بررسی جایگاه امروز فرش در صنایع دستی ایران، صبح روز شنبه (۱۷ خردادماه) در گفت‌وگوی آنلاین با سیدعبدالمجید  شریف زاده برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
آینده فرهنگ با کرونا
پیش‌ آمد اپیدمی کرونا باعث تغییرات بسیار زیادی در فعالیت‌های روزمره شهروندان و مردم شد. یکی از مهم‌ترین روش‌های مقابله با گسترش اپیدمی آن بود که فضاهای عمومی و اجتماعی تعطیل شود. در همین زمان استفاده از فضای مجازی، برای آن بخش از فعالیت‌هایی که می‌توانست به شکل حضوری نباشد، دریچه جدیدی را به روی فعالیت‌های فرهنگی مردم گشود. این شیوه در فضای گالری‌ها و موزه‌ها و نمایشگاه‌ها و بسیاری از موارد دیگر استفاده شد. موزه‌ها در ایران به خصوص بعد از تعطیلات عید نوروز، ابتدا در تهران و سپس در شهرستان‌ها، موفق شدند تورهای مجازی و فعالیت‌های مختلفی را حتی به شکل بازدید زنده برقرار کنند که همین باعث تغییری بسیار مثبت در شیوه فعالیت موزه و فعالان …
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
منهای سینما
 مرکز فرهنگی شهر کتاب امسال با همکاری بنیاد روسکی‌میر و به مناسبت صدوشصتمین‌سال تولد چخوف برنامه‌ «یک هفته با چخوف» را از روز یکشنبه اول تیر به مدت یک‌هفته و با حضور نویسندگان، چخوف‌شناسان ایران و روسیه و استادان و دانشجویان زبان و ادبیات روسی و نمایش‌نامه‌نویسان و علاقه‌مندان به آثار چخوف برگزار می‌کند و در طول این هفته، با انتشار یادداشت، مقاله، فایل صوتی، فایل تصویری و برگزاری نشست‌ها و میزگردها به صورت مجازی تلاشی در معرفی و تحلیل بیشتر زندگی و آثار چخوف دارد.  خانه هنرمندان ایران پس از سه‌ماه تعطیلی، از روز یکشنبه ۱۸ خردادماه فعالیت گالری‌های خود را آغاز می‌کند. ساعت کار این مجموعه فرهنگی و هنری همه‌روزه …
بازدید معاون میراث‌فرهنگی کشور از موزه ملی ایران
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / ویروس کرونا / موزه ملی ایران / جبرئیل نوکنده / محمدحسن طالبیان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
بازدید معاون میراث‌فرهنگی کشور از موزه ملی ایران
تهران - ایرنا - همزمان با اعلام بازگشایی موزه‌ها با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری؛ معاون میراث‌فرهنگی کشور به شکل سرزده از موزه ملی ایران بازدید کرد.
درهای موزه سینمای ایران به روی علاقمندان سینما باز شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / موزه سینما / ویروس کرونا / فیلم / موزه / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
درهای موزه سینمای ایران به روی علاقمندان سینما باز شد
تهران - ایرنا - همزمان با صدور مجوز ستاد ملی مبارزه با کرونا و طبق دستور ریاست جمهوری مبنی بربازگشایی موزه های کشور؛ موزه سینما آغاز به کار کرد.
چگونه از موزه ملی بازدید کنیم؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / ویروس کرونا / موزه ملی ایران / پرسش از خبر / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / موزه ایران باستان
چگونه از موزه ملی بازدید کنیم؟
تهران- ایرنا- موزه ملی ایران با انتشار پروتکلی، فعالیت خود را آغاز کرده که در این پروتکل تعداد بازدیدکنندگان و زمان بازدید با شرایط خاص تعریف شده است.
بازدید از موزه ملی ایران نوبت‌بندی شد/اول پروتکل‌ها را بخوانید بعد به موزه بروید
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / موزه ملی ایران / همه_باهم_علیه_کرونا / موزه
بازدید از موزه ملی ایران نوبت‌بندی شد/اول پروتکل‌ها را بخوانید بعد به موزه بروید
مدیر کل موزه ملی ایران از نوبت بندی زمان بازدید از این موزه با رعایت…
از محراب سنگی تا قالیچه محرابی
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / موزه ملی ایران / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی
از محراب سنگی تا قالیچه محرابی
تهران - ایرنا -موزه ملی ایران امسال همزمان با ماه مبارک رمضان به منظور آشنا کردن علاقمندان به آثار و تاریخ ایران، برخی از اشیای ارزشمند را مانند محراب سنگی مسجد کرمان تا قالیچه سجاده با رنگ زمینه لاکی و طرح محرابی خود را معرفی کرد.
تقدیراز فعالیت‌های مجازی موزه سینما در دوران کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / سینما / سازمان سینمایی
تقدیراز فعالیت‌های مجازی موزه سینما در دوران کرونا
کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) از موزه سینمای ایران برای فعالیت‌های مجازی‌اش در دوران شیوع ویروس کرونا تقدیر کرد.
نگین‌های تاریخی که برای تبرک به کار می‌رفتند
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / رمضان از نگاه موزه ملی ایران / موزه ملی ایران
نگین‌های تاریخی که برای تبرک به کار می‌رفتند
نگین عقیق صفوی، مزین به آیت‌الکرسی و صلوات بر چهارده معصوم با پایه‌ی نقره‌ای در دو سمت خارجی و داخلی آن احادیثی و دعاهایی حک شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
قناعت، وقف یا سلطان‌پروری
قناعت پیشه کردن در فرهنگ ایرانی از ارکان زندگی پاکدستانه شمرده می‌شود. البته که قناعت کردن در سنت ما اصلا و ابدا به مفهوم گوشه‌ای نشستن و چشم به دست این و آن داشتن نیست. همان قدر که قناعت‌پیشگی ستوده شده، بیکاری و بی‌خیری نکوهیده می‌شود. در فرهنگ ما کار کردن و کوشیدن و ثروت ساختن، آباد کردن و وقف کردن راه و روش آدمیان صالح است. سرزمین ما تا همین امروز از برکت وقف‌ها بر پا مانده. هزاران رشته قنات توسط بانیان آن حفر و وقف آبادانی شده‌اند. هزاران کاروانسرا، مدرسه، شفاخانه، کتابخانه و سقاخانه به همین روش در اختیار عموم مردم قرار گرفته‌اند و جمع عظیمی از حاصل آنها برخوردار شده‌اند.  بزرگ‌ترین بانی وقف در ایران، مرحوم حاج آقا حسین ملک بودند، از …
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
«یوزتا ابد» نتیجه داد؛ گربه‌های خجالتی برگشتند
گروه اجتماعی|یک هفته پس از مشاهده یک خانواده یوزپلنگ در زیستگاه توران مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن بیان اینکه امیدواریم امسال بتوانیم پس از حدود 5 سال زیستگاه‌های یوز در کشور را پایش و سال آینده آمار جدیدی از یوزپلنگ‌ها در طبیعت داشته باشیم، گفت: برای حفظ یوزپلنگ در کشور باید تمام گزینه‌های حفاظتی در دستور کار باشد. این اتفاقات در حالی به وقوع می‌پیوندد که از مدت‌ها پیش پروژه جهانی حفاظت از یوزپلنگ و پویش‌هایی نظیر «یوز تا ابد» با رایزنی بسیار و فرهنگ‌سازی جامعه روستایی را در این زیستگاه به سمتی سوق دادند تا برای چراندن گله‌های‌شان و احتمال مواجهه سگ‌های گله با یوز‌ها چاره‌ای بیندیشند. این اقدامات سبب شد منطقه توران …
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
رونمایی از وصیت تختی
در سالروز افتتاح موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک و همزمانی آن با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، مرحله دیگری از مراسم اهدای کاپ، مدال، اسناد، عکس، فیلم، لوازم و آرشیو ورزشی شخصی مسئولان، پیشکسوتان، قهرمانان، مربیان و داوران برگزار شد.  در میان اسناد اهدایی به موزه، وصیتنامه جهان پهلوان تختی نیز وجود دارد که از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار است. این وصیتنامه که به شکل دستی نوشته شده، توسط بابک تختی، فرزند ایشان به صورت امانی به موزه ملی ورزش اهدا شده است. در این مراسم مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، رضا صالحی‌امیری رییس کمیته ملی المپیک و روسای فدراسیون‌ها حضور داشتند و از تعدادی پیشکسوتان ورزش ایران از جمله محمد نصیری، تقی عسگری و محمد ذهتاب تجلیل شد. همچنین تندیس‌های …
رنگرز: موزه ملی دغدغه 40 ساله ورزش ایران را برطرف کرد
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / حسن رنگرز / اختصاصی ورزش3
رنگرز: موزه ملی دغدغه 40 ساله ورزش ایران را برطرف کرد
صحبتهای حسین رنگرز در حاشیه مراسم اهدای مدال قهرمانان ورزش به موزه ولی ورزش
از پالایش اخبار کرونا تا مذاکره با صداوسیما برای پخش برنامه‌های زنده آموزشی
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / موزه ملی علوم و فناوری / روز جهانی موزه‌ها / همه_باهم_علیه_کرونا / کروناویروس
از پالایش اخبار کرونا تا مذاکره با صداوسیما برای پخش برنامه‌های زنده آموزشی
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران درباره تصمیم‌گیری این موزه برای مذاکره با صداوسیما گفت: تصمیماتی مبنی بر مذاکره با صداوسیما وجود داشت که اگر امکانش باشد زمانی را در اختیار ما قرار دهند تا برنامه‌های آموزشی را به صورت تلویزیونی نیز ارائه کنیم، چون همه مردم به صورت یکسان به اینترنت دسترسی ندارند. بنابراین لازم است این برنامه‌های آموزشی را وارد تلویزیون کنیم. ان‌شاءالله مذاکراتمان را در این زمینه آغاز می‌کنیم تا اگر زمان مناسبی را در اختیارمان قرار دادند، به صورت زنده برنامه‌های آموزشی را از ساختمان مرکزی موزه پخش کنیم و این می‌تواند در کنار بقیه برنامه‌های آموزشی صداوسیما مفید باشد.
تندیس قهرمانان ایرانی در موزه ملی ورزش (عکس)
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / کمیته المپیک
تندیس قهرمانان ایرانی در موزه ملی ورزش (عکس)
در سالگرد یک سالگی موزه ملی ورزش ایران از تندیس سه تن از پیشکسوتان وزنه برداری و شیرجه رونمایی شد و تعدادی از قهرمانان هم کاپ ها، مدال ها و یادبودهای خود را به این موزه اهدا کردند.
شب‌های قدر در گنجینه‌ی موزه ملی ایران
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / رمضان از نگاه موزه ملی ایران / موزه ملی ایران
شب‌های قدر در گنجینه‌ی موزه ملی ایران
از پنجره چوبی مزین به دعای شهدا تا پارچه‌ی زربفت منقوش شده با سوره‌ی نصر و محراب منحصربفرد دوره تیموری که نام حضرت علی (ع) روی آن نقش بسته است، همزمان با شب‌های قدر از گنجینه‌ی موزه ملی ایران معرفی شد.
از پنجره دعا تا خمره خیام
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / جبرئیل نوکنده
از پنجره دعا تا خمره خیام
تهران- ایرنا- پنجره‌ای چوبی در مخزن موزه ملی ایران وجود دارد؛ دو لنگه کوچک در میان یک چهار چوب با تزئینات قرینه قرار گرفته است. این پنجره مزین به دعای شب‌های قدر است.
نشست مجازی
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
نشست مجازی "رویکرد پژوهشی در موزه فرش ایران"
مدیر موزه ملی فرش ایران گفت: به مناسبت روز جهانی موزه ۲۹ اردیبهشت نشست مجازی "رویکرد پژوهشی در موزه فرش" در ارتباط بر خط با تورج ژوله پژوهشگر فرش ایران برگزار می‌شود.
موزه‌ها؛ آیینه‌ تمام‌نمایی از فرهنگ و هنر
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / موزه ملی ایران / فرانسه / کاخ گلستان / شهر سوخته / اردبیل / شوش / مجلس شورای ملی / موزه ایران باستان / فارس
موزه‌ها؛ آیینه‌ تمام‌نمایی از فرهنگ و هنر
تهران- ایرنا- موزه‌ها به‌عنوان مکانی برای نگهداری میراث ملموس و ناملموس جامعه بشری شناخته می‌شوند که آثار و اشیای به نمایش درآمده در آن، آیینه‌ تمام‌نمایی از فرهنگ، هنر، آداب و رسوم، باورها و اعتقادات گذشتگان را به تصویر می‌کشد که آن را می‌توان پل ارتباطی میان گذشته، حال و آینده به شمار‍ آورد.
برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن در موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن در موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک
نمایشگاه مشترک مجازی قرآن در موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک در شب‌های قدر برگزار شده است.
همسایه‌ها، نمایشگاه مجازی قرآن برگزار کردند + تیزر
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / نمایشگاه مجازی / قرآن کریم / موزه ملی ایران / کتابخانه و موزه ملی ملک / شب قدر
همسایه‌ها، نمایشگاه مجازی قرآن برگزار کردند + تیزر
«مصحف_نور» عنوان نمایشگاه مجازی مشترک قرآن‌نگاری موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک است که همزمان با شب‌های قدر و نزول قرآن برگزار شده است.
از اسطرلاب برنجی تا شاهنامه‌ای با کاغذ ترمه‌
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / موزه ملی ایران
از اسطرلاب برنجی تا شاهنامه‌ای با کاغذ ترمه‌
تهران - ایرنا- مسلمانان و ایرانیان از گذشته‌های دور ید طولایی در نجوم و ستاره‌شناسی داشتند، موزه ملی یکی از این ابزارها را، یعنی اسطرلاب قدیمی را از مخزنش را درآورده ؛همچنین به علاقمندان نسخه‌ای خطی از شاهنامه فردوسی را که در آن مجلس یازدهم این شاهنامه «دیدار گرسیوز و سیاوش»  به تصویر کشیده شده را معرفی می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
ثبت ملی «سردیس فردوسی» در کتابخانه ملی ایران
در آستانه ۲۵ اردیبهشت ماه و روز بزرگداشت «حکیم ابوالقاسم فردوسی»، سردیس این شاعر پرآوازه و بزرگ ایرانی، اثر «استاد ابوالحسن صدیقی» در فهرست آثار منقول ملی ثبت شد.به گزارش «ابتکار» و به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این اثر که در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود در ششم اسفند ماه سال گذشته از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور به شماره ۱۴۴۸ در فهرست آثار ملی منقول به ثبت رسیده‌ است.مراحل ارزیابی اصالت اثر و تکمیل شناسنامه ثبتی آن توسط هنرمندان و صاحب‌نظران حوزه مجسمه‌سازی و فرزند استاد صدیقی صورت گرفت و نهایتا مراتب ثبت اثر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری پس از انجام تشریفات قانونی به استانداری تهران و وزارتخانه‌های …
سردیس ۸۶ ساله فردوسی، ثبت ملی شد/ عکس
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / ابوالقاسم فردوسی / مجسمه / سازمان اسناد و کتابخانه ملی
سردیس ۸۶ ساله فردوسی، ثبت ملی شد/ عکس
سردیس فردوسی که در سال ۱۳۱۳ به دست ابوالحسن صدیقی ساخته شده و اینک در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود، ثبت ملی شد.
از محراب معرق دوره صفوی تا کوزه منقش به آیت الکرسی
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / جبرئیل نوکنده / میراث فرهنگی
از محراب معرق دوره صفوی تا کوزه منقش به آیت الکرسی
تهران - ایرنا- موزه ملی ایران به منظور شناساندن آثار ارزشمند و مذهبی در طول ماه مبارک رمضان، این‌بار محراب معرق متعلق به دوره صفوی، نسخه خطی از قرآن کریم به‌جامانده از سده هشتم و همچنین کوزه‌ای که منقش به آیت الکرسی را معرفی کرده است.
از کوزه منقش به آیات تا محراب گچ‌بری سلجوقی
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / رمضان از نگاه موزه ملی ایران
از کوزه منقش به آیات تا محراب گچ‌بری سلجوقی
موزه ملی ایران از سه اثر اسلامی گنجینه خود، کوزه سفالی منقش به آیاتی از سه سوره بقره، سجده و روم، محراب سنگی میمه با خصوصیات کامل گچ‌بری‌شده یک اثر تاریخی و نسخه بیاض دعای الصباح رونمایی کرد.
صدای تاریخ، آوای ارجان
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / موزه ملی ایران / کنسرت موسیقی
صدای تاریخ، آوای ارجان
تهران - ایرنا- همزمان با میلاد امام حسن مجتبی (ع) موزه ملی ایران با مشارکت موزه ارتباطات و کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) اقدام به برگزاری برنامه زنده صدای تاریخ، آوای ارجان می‌کند.
از نسخه بیاض دعا الصباح تا سکه دوران ابومسلم خراسانی
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / موزه ملی ایران / موزه
از نسخه بیاض دعا الصباح تا سکه دوران ابومسلم خراسانی
تهران - ایرنا- نسخه دعا الصباح، جامه فتح، منبر منبت کاری و سکه دوران ابومسلم خراسانی از جمله آثاری هستند که موزه ملی به مناسبت ماه رمضان به معرفی آنها پرداخته است.
همکاری‌ دوجانبه موزه ملی ایران و میراث فرهنگی کرمان گسترش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / خبرگزاری جمهوری اسلامی / کرمان / میراث فرهنگی
همکاری‌ دوجانبه موزه ملی ایران و میراث فرهنگی کرمان گسترش می‌یابد
کرمان - ایرنا - رئیس‌کل موزه ملی ایران بر همکاری‌های دوجانبه و گسترش تعاملات فرهنگی با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان تاکید کرد.
مونسان درگذشت احمد تهرانی‌مقدم را تسلیت گفت
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / احمد تهرانی مقدم / احمد تهرانی‌مقدم درگذشت
مونسان درگذشت احمد تهرانی‌مقدم را تسلیت گفت
ایلنا: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پیامی، درگذشت احمد تهرانی‌مقدم هفدهمین رئیس‌کل موزه ملی ایران و برادر ارشد شهیدان تهرانی‌مقدم را تسلیت گفت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •