یکشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۳۹۹ / 9 August, 2020
نظام بانکی
پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به مناسبت روز خبرنگار
۲ ساعت قبل / جامعه / روابط عمومی / سلامت / افکار عمومی / نظام بانکی
پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به مناسبت روز خبرنگار
مدیرعامل بانک رفاه کارگران در پیامی فرا رسیدن 17 مرداد روز خبرنگار را به تمامی فعالان عرصه خبر و خبرنگاری تبریک گفت.
سرمایه بانک گردشگری 2.5 برابر شد
۴ ساعت قبل / پول / سالن اجتماعات / سرمایه / گردشگری / نظام بانکی
سرمایه بانک گردشگری 2.5 برابر شد
جلسه مجمع عمومی فوق العاده بانک گردشگری با حضور بیش از 57 درصد سهامداران در محل سالن اجتماعات بانک برگزار شد.
مردم در خارج چگونه خانه دار می شوند که ما نمی توانیم؟
۲۱ ساعت قبل / اقتصاد جهانی / بازار مسکن / رکود در بازار مسکن
مردم در خارج چگونه خانه دار می شوند که ما نمی توانیم؟
کشورهای صنعتی برای احیای بازار مسکن از نظام بانکی کمک می گیرند. ارایه وام های بانکی به متقاضیان بالغ بر ۷۰ درصد قیمت ملک رمز موفقیت آنها در مدیریت بازار مسکن است.
بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند
۲۸ ساعت قبل / عباس معمارنژاد / وزارت امور اقتصادی و دارایی / شبکه بانکی کشور / نظام بانکی / سهام عدالت / کارت اعتباری خرید کالای ایرانی
بانک ها موظف به پاسخگویی درباره سهام عدالت شدند
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، طی بخشنامه‌ای، بانک‌های دولتی را موظف کرد، اطلاع رسانی لازم را درباره پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.
آقای همتی؛ نظام بانکی در خدمت تولید است یا در مسیر بورس بازی و سود بردن از نوسان ‌گیری و خرید مسکن؟
۲۹ ساعت قبل
آقای همتی؛ نظام بانکی در خدمت تولید است یا در مسیر بورس بازی و سود بردن از نوسان ‌گیری و خرید مسکن؟
جذابیت بازار سرمایه برای برخی بانک‌ها به حدی بوده است که تنها در بهار امسال این بانک‌ها حجم سرمایه‌گذاری خود را در این بازار تا ۵۷۰ درصد افزایش داده‌اند؛ امری که از رغبت شدید مدیران بانک‌ها به سود بردن از تنور گرم بازار سهام حکایت دارد.
مسیر سخت بازگشت نقدینگی به نظام بانکی/ چرا بانک مرکزی نرخ سود سپرده را افزایش نمی‌دهد؟
۲ روز قبل / علی سعدوندی / سود سپرده های بانکی / کاهش سود سپرده / قیمت دلار / افزایش قیمت دلار
مسیر سخت بازگشت نقدینگی به نظام بانکی/ چرا بانک مرکزی نرخ سود سپرده را افزایش نمی‌دهد؟
کاهش نرخ سود بانکی، به عنوان یکی از مقصران اصلی افزایش قیمت ارز، طلا و سکه معرفی می‌شود. اما چرا دولت و بانک مرکزی این تصمیم را بر بازار سرمایه و اقتصاد کشور تحمیل کردند؟ تصمیمی که از یک سو تولید را دچار مشکل کرد و از سوی دیگر بازار سرمایه، ارز و سکه را با نوسان‌های بسیاری مواجه کرد. یک کارشناس بانکی در گفتگو با رویداد‌۲۴ می‌گوید:تصمیم‌گیران به تبعات کاهش سود سپرده‌های بانکی توجه نکردند و اصلا از تبعات آن باخبر نبودند. البته خودشان ادعا می‌کنند، چون قرار بود از سود سپرده‌ها مالیات گرفته شود تصمیم گرفتند تا سود سپرده‌ها را کاهش دهند.
بزرگترین بانک جنوب شرق آسیا ۲۲ درصد ضرر کرد
۲ روز قبل / ویروس کرونا / نظام بانکی / نظام بانکداری بین المللی
بزرگترین بانک جنوب شرق آسیا ۲۲ درصد ضرر کرد
گروه هولدینگ دی‌بی‌اس، بزرگترین بانک سنگاپور و جنوب شرق آسیا اعلام کرد که در ۳ ماهه دوم نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۲ درصد ضرر کرده است.
سهام عدالت سرمایه‌ای ارزشمند برای آینده است
۳ روز قبل / سهام عدالت / نظام بانکی / سازمان بورس و اوراق بهادار
سهام عدالت سرمایه‌ای ارزشمند برای آینده است
محمود صفر زاده کارشناس بانکی و مدیر امور مالی بانک تجارت، روند مثبت و رو به رشد بازار بورس طی ماه‌های اخیر بسیاری از هموطنان را به سرمایه گذاری در این بازار ترغیب کرده است.
۴ روز قبل
مدیرعامل بانک ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس: نظام بانکی در خدمت جهش تولید است
دکتر محمدرضا حسین زاده با بیان اینکه بانک ها تلاش می کنند منابع موجود را به شکل بهینه تخصیص دهند، افزود: نظام بانکی تلاش می کند با هماهنگی کامل کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اقدامات لازم را در راستای تحقق اهداف دولت و نظام انجام دهد.
همراهی و تعامل سازنده خبرنگاران، تقویت و استحکام شبکه بانکی را به ارمغان می‌آورد
۴ روز قبل / اصحاب رسانه / ایران اسلامی / جامعه / رسانه / نظام بانکی
همراهی و تعامل سازنده خبرنگاران، تقویت و استحکام شبکه بانکی را به ارمغان می‌آورد
رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی و مدیرعامل بانک پارسیان به مناسبت روزخبرنگار گفت: اصحاب رسانه نماد شفافیت و آگاهی در جامعه هستند و بی‌تردید تلاش‌های خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه همراه با ارائه پیشنهادها و بیان انتقادات کارآمد، راهکاری سازنده در مسیر رشد و توسعه نظام بانکی و اقتصادی ایران اسلامی است.
۵ روز قبل
روحانی: کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع و جهش تولید با مسوولیت معاون اول رئیس جمهور تشکیل می‌شود/ دولت از سیاست انتشار اوراق برای تامین اعتبارات عمرانی استفاده کرده که نقش مهمی در ساماندهی بازار پول …
شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه روز سه شنبه با حضور رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه، رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضای ستاد اقتصادی دولت، نمایندگان قوه قضاییه و مقننه در دفتر رئیس جمهوری تشکیل شد.
دوگانه‌ی توسعه بانکداری الکترونیک و مخاطرات امنیتی
۵ روز قبل
دوگانه‌ی توسعه بانکداری الکترونیک و مخاطرات امنیتی
محمدحسین استاد بر ضرورت اتخاذ راهکارهای مناسب برای جلوگیری از سودجویی مالی و ناامنی تراکنش های بانکی با همکاری و تعامل نهادهای امنیتی و نظام بانکی در ایجاد امنیت حداکثری برای استفاده گسترده مردم از بستر بانکداری الکترونیک و خدمات آن تاکید کرد.
۵ روز قبل
تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان
خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه‫های مختلف به چالش بکشد.به گزارش ایرنا برتری چین در عرصه‫های مختلف از اقتصادی و نظامی گرفته تا علمی و فنی زنگ‫های هشدار را برای واشنگتن به صدا دراورده است چین بی‫آنکه حتی یک گلوله شلیک کند به بزرگترین نیرو و چالش به اعتراف سازمان‫های اطلاعاتی و مقام‫های آمریکا، برای آن کشور تبدیل شده است.اینکه چین توانسته است بزرگترین موتور محرکه اقتصاد باشد از لحاظ ذخیره ارزی با بیش از ۳ هزار میلیارد دلار در صدر دنیا قرار گیرد و بزرگترین مصرف کننده بسیاری از کالاها و البته بزرگترین تولید کننده اقلام در دنیا باشد بخودی خود برای آمریکا …
۵ روز قبل
فروش اوراق مشارکت، محرکی برای جذب نقدینگی
سعید معادی، معاونت شعب و بازاریابی بانک توسعه تعاون در پاسخ به سوالی در مورد مهم‌ترین چالش‌های صنعت بانکداری و پرداخت معتقد است: تحریم، کرونا و کاهش سود سپرده‌ها منجر به خروج منابع از بانک‌ها شده است، فروش اوراق مشارکت، می‌تواند به محرکی برای تجهیز منابع شبکه بانکی کشور تبدیل شود.اقتصاد ایران بر مبنای بانک و فعالیت‌های بانکی قرار دارد، پس طبیعی است که چرخه محرک آن، بانک‌ها باشند. بنابراین، اگر شبکه بانکی شرایط مناسبی داشته باشد و چرخه فعالیت آن روی روال مشخصی طی شود، این امر تاثیر مثبتی بر اقتصاد می‌گذارد. اما اگر بانک‌ها با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه باشند، شرایط اقتصادی کشور نیز مختل می‌شود.تحریم و کرونااکنون اقتصاد و شبکه بانکی ایران، با معضلات مهمی مواجه هستند؛ نخست مساله تحریم که فروش نفت و …
شیشه‌های کدر نظام بانکی در انتشار وضعیت تسهیلات کلان +جدول
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / نظام بانکی / بانک های دولتی / بانک های خصوصی / بانک مرکزی / شفافیت / شبکه بانکی / بانک کشاورزی / خاورمیانه
شیشه‌های کدر نظام بانکی در انتشار وضعیت تسهیلات کلان +جدول
علی رغم الزام بانک ها به انتشار عمومی اطلاعات مربوط به تسهیلات کلان و تسهیلات به اشخاص مرتبط، همچنان بسیاری از بانک های دولتی و خصوصی از انجام این کار خودداری می کنند.
سقوط ۶۵ درصدی سود بانک اچ‌اس‌بی‌سی در نیمه اول ۲۰۲۰
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / ویروس کرونا / بانک اچ اس بی سی / نظام بانکی
سقوط ۶۵ درصدی سود بانک اچ‌اس‌بی‌سی در نیمه اول ۲۰۲۰
گزارش روز دوشنبه بانک اچ‌اس‌بی‌سی نشان داد سود قبل از کسر مالیات این بانک در ۶ ماه ابتدایی سال با ۶۵ درصد سقوط به ۴.۳ میلیارد دلار رسیده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
2 روش برای پرداخت ودیعه مسکن
عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن اعلام آمادگی نظام بانکی برای پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن به مستأجران، از تعیین 2 روش برای پرداخت این تسهیلات خبر داد و گفت: در روش اول، مستأجران می‌توانند تسهیلات را یکساله دریافت کنند و صرفاً سود آن را ماهانه بپردازند و در پایان سال، اصل آن را برگردانند و در روش دوم متقاضیان می‌توانند وام را 3‌ساله دریافت کنند و در مدت ۳۶‌ماه اصل ‌و فرع آن را به بانک بپردازند.(ایرنا)
تغییر معادلات ودیعه و اجاره‌مسکن
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
تغییر معادلات ودیعه و اجاره‌مسکن
خدیجه نوروزی_روزنامه نگار در این مدت که دولت نرخ سود سپرده را کاهش داده بود، استقبال مالکان از اخذ ودیعه مسکن به‌شدت کاهش یافته و با افزایش اجاره‌بها، مستأجران به نخستین قربانیان این تصمیم تبدیل شدند. البته این موضوع از زمانی که با دستورات بانک مرکزی به نظام بانکی مبنی بر رعایت نرخ سود مصوب و تقویت زمزمه کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و جمع‌آوری مؤسسات مالی غیرمجاز که رقابت‌های غیرسالمی با نهادهای متشکل پولی و بانکی و مؤسسات اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی بر سر جذب سپرده را آغاز کرده بودند، دامن …
وام مستاجران و توجیه شرعی
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / عباس عبدی / تحلیل گر
وام مستاجران و توجیه شرعی
عباس عبدی در یادداشتی نوشت: آقایانی که این نظام بانکی و پرداخت و دریافت سود را غیرشرعی می‌دانند، کاش یک بانک یا موسسه مالی الگو درست می‌کردند تا معلوم شود که شرع مورد نظر آنان چیست؟ البته موسسات اعتباری غیرمجاز چنین ادعایی را داشتند. ولی آنقدر سود می‌دادند که بسیاری از این مدعیان پول‌های خود را برای کسب سود بیشتر و البته حلال در آنجا سپرده کرده بودند. صداقت هم خوب چیزی است.
اعلام اسامی مشمولان وام ودیعه مسکن تا ۲۰مرداد به بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / نظام بانکی / محمود محمودزاده / وام ودیعه مسکن / وام مرابحه خرید کالا و خدمات
اعلام اسامی مشمولان وام ودیعه مسکن تا ۲۰مرداد به بانک مرکزی
معاون وزیر راه و شهرسازی از اعلام اسامی واجدین شرایط دریافت وام ودیعه مسکن به بانک مرکزی تا ۲۰ مرداد خبر داد .
بررسی طرحی که نظام بانکی را متحول می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بانکداری / بانک مرکزی / نظام بانکی
بررسی طرحی که نظام بانکی را متحول می‌کند
با توجه به اینکه طرحی جدید برای بانکداری در مجلس دهم با انتقاداتی مواجه شد اما گفته می‌شود که در دستور کار مجلس فعلی قرار دارد، اکنون دبیر کمیسیون حقوقی بانک‌ها و موسسات اعتباری ضمن بیان اینکه طرح جدید بانکداری نظام بانکی کشور را از اساس تغییر می‌دهد، ضعف‌های این طرح را مورد بررسی قرار داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
دور زدن دولت با پرداخت معادل ریالی ارز
سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ١۴ متهم دیگر دیروز در شرایطی برگزار شد که همچنان ۵ متهم این پرونده به نام‌های مرجان شیخ‌الاسلامی، محمدحسین شیرعلی، مهدی شریفی نیک‌نفس، سیدامین قریشی سربستانی و اشرف ریاحی ۵ متهم متواری‌اند.  در بخشی از این دادگاه وکیل متهم علایی رحمانی برای دفاع در جایگاه قرار گرفت و توضیحاتی ارایه کرد. توضیحاتی که از منظر ریاست دادگاه «خلط مبحث» بود و قاضی مسعودی‌مقام در واکنش به آن گفت: «تعارض 100 درصدی در حرف شما با مکاتبات وجود دارد و مستندات را مطالعه کردیم. شما ٣٠ نامه شرکت ملی پتروشیمی را لحاظ نمی‌کنید، بحث شما اخلال در نظام ارزی کشور است. ارز مقوله حاکمیتی، اقتصادی، امنیتی …
فساد نباید از درون سیستم بانکی آغاز شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / حقوق / زلزله / قوه قضاییه / کسب و کار / مشکلات
فساد نباید از درون سیستم بانکی آغاز شود
سید ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه که برای بررسی مشکلات و مسائل نظام بانکی میزبان مدیران عامل ۱۲ بانک دولتی و نیمه دولتی و نماینده بانک‌های غیردولتی بود، از مدیران بانکی خواست
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
نرخ های جدید سود سپرده‫های بانک ایران زمین
بر اساس مصوبه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف حفظ ارزش پول ملی و حصول به نرخ تورم و ایجاد ثبات در نظام پولی و مالی کشور نرخ جدید سود سپرده‫های سرمایه‫گذاری در بانک‫ها اعلام شد.بانک ایران زمین بر اساس مصوبه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در‫خصوص سقف نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری نرخ جدید سود سپرده های بانکی خود را اعلام کرد.نرخ سود سپرده‫های سرمایه‫گذاری در بانک ایران زمین به شرح زیر است:سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی ۱۰ درصدسپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه ۱۲ درصدسپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه شش ماهه ۱۴ درصدسپرده سرمایه‌گذاری با سررسید یک سال ۱۶ درصد و نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید دو سال نیز ۱۸ درصد است.سقف نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری که …
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم سیاستگذاری صحیح بانک‌ها برای هدایت منابع به حوزه تولید، از مدیران عامل بانک‌ها خواست واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیلی را که در تملک می‌گیرند، فعال کرده و آن‌ها را وارد چرخه تولید کنند.به گزارش «ابتکار» به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی که برای بررسی مشکلات و مسائل نظام بانکی میزبان مدیران عامل ۱۲ بانک دولتی و نیمه دولتی و نماینده بانک‌های غیردولتی بود، از مدیران بانکی خواست که خودشان پیش از همه پیشگام در عرصه اصلاح نظام بانکی و پیگیری احقاق حقوق بانک‌ها باشند. رئیس قوه قضائیه با تقدیر از اقدامات بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به محرومان و نیازمندان و گره‌گشایی از زندگی مردم به ویژه در ایام شیوع کرونا به آمار بالای متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج …
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
وام ودیعه مسکن در انتظار تفاهم با بانک‌ها
براساس آمارها حدود 2میلیون‌و220هزار نفر متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن هستند که کمتر از یک‌میلیون نفر از آنها شانس دریافت این تسهیلات را دارند؛ تسهیلاتی که نام آن براساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی به تسهیلات مرابحه کالا و خدمات تغییر کرده و آن‌گونه که معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی می‌گوید فرایند پرداخت آن از 20مرداد و با معرفی افراد واجد شرایط به بانک‌ها آغاز خواهد شد؛ اما یک منبع آگاه به همشهری می‌گوید: هنوز در مورد وثیقه و ضمانت این تسهیلات توافق جامعی با نظام بانکی انجام نشده است. به‌گزارش …
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
کاهش تخلفات بانکی به 2 درصد
رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها در حضور رئیس قوه‌قضائیه با ارائه گزارشی‌ از عملکرد بانک‌ها در حوزه نظارت،کاهش فساد و تخلف، توجه به معیشت مردم و آخرین وضعیت مطالبات و معوقات بانک‌ها، اعلام کرد: مبدا و منشا بخش عمده تخلفات بانک‌ها،خارج از نظام بانکی است. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روابط‌عمومی بانک ملی ایران، محمدرضا حسین‌زاده در جلسه‌ای با آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی که با حضور مدیران‌عامل 12 بانک دولتی و نیمه‌دولتی و نماینده بانک‌های غیردولتی به منظور بررسی مشکلات و مسائل نظام بانکی تشکیل شد، تعداد بنگاه‌های کوچک و متوسط که تسهیلات حمایت از تولید را دریافت کرده‌اند 21 هزار واحد عنوان کرد و افزود: بانک‌ها سال گذشته 359 هزار و 51 میلیارد ریال تسهیلات جهت رونق تولید پرداخت کرده‌اند. وی اظهار کرد: …
دکتر حسین زاده رئیس شورای هماهنگی بانک ها: مبداء عمده تخلفات بانک ها، خارج از نظام بانکی است
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
دکتر حسین زاده رئیس شورای هماهنگی بانک ها: مبداء عمده تخلفات بانک ها، خارج از نظام بانکی است
دکتر حسین زاده در حضور رئیس قوه قضاییه با ارائه گزارشی از عملکرد بانک‌ها در حوزه نظارت، کاهش فساد و تخلف، توجه به معیشت مردم و رونق کسب و کار و آخرین وضعیت مطالبات و معوقات بانک‌ها، اعلام کرد که مبداء و منشاء بخش عمده تخلفات بانک ها، خارج از نظام بانکی است.
اولین جلسه کرسی‌های بررسی‌ راهبردی پول و بانک برگزار شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / پژوهشکده پولی و بانکی / نظام بانکی / رامین مجاب / سجاد ابراهیمی
اولین جلسه کرسی‌های بررسی‌ راهبردی پول و بانک برگزار شد
اولین جلسه از سلسله کرسی‌های‌ بررسی‌های راهبردی در حوزه پول و بانک در سال جاری در پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد.
رییس قوه قضاییه: این که فساد از درون سیستم بانکی آغاز نشود خیلی مهم است/ بانک ها با سرمایه سود را افزایش دهند نه با راکد کردن منابع
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / رییس قوه قضاییه / فساد در نظام بانکی / گردش مالی در کشور / مسدود کردن منابع / نظام بانکی
رییس قوه قضاییه: این که فساد از درون سیستم بانکی آغاز نشود خیلی مهم است/ بانک ها با سرمایه سود را افزایش دهند نه با راکد کردن منابع
شفقنا- رییس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم سیاست گذاری صحیح بانک‌ها برای هدایت منابع به حوزه تولید، از مدیران عامل بانک‌ها خواست واحد‌های تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیلی را که در تملک می‌گیرند، فعال کرده و آن‌ها را...
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: تسریع در پرداخت وام ازدواج به زوج‎های جوان
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: تسریع در پرداخت وام ازدواج به زوج‎های جوان
آیت الله سید ابراهیم رئیسی از مدیران بانکی خواست که خودشان پیش از همه پیشگام در عرصه اصلاح نظام بانکی و پیگیری احقاق حقوق بانک‌ها باشند.
انتقادات رئیس قوه قضاییه از نظام بانکی |‌ چرا برخی بانک‌ها وصول معوقاتشان را پیگیری نمی‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
انتقادات رئیس قوه قضاییه از نظام بانکی |‌ چرا برخی بانک‌ها وصول معوقاتشان را پیگیری نمی‌کنند؟
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم سیاست گذاری صحیح بانک‌ها برای هدایت منابع به حوزه تولید، از مدیران عامل بانک‌ها خواست واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیلی را که در تملک می‌گیرند، فعال کرده و آنها را وارد چرخه تولید نمایند.
تذکر رئیس دستگاه قضا به بانک‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / قوه قضاییه / آیت الله سید ابراهیم رئیسی / نظام بانکی
تذکر رئیس دستگاه قضا به بانک‌ها
واحدهایی که به تملک بانک در می آید اگر تعطیل یا نیمه تعطیل است با امکانات بانک باید به چرخه تولید بازگردند.
رئیس قوه قضاییه: باید سازوکاری طراحی شود که به افراد بدحساب وام داده نشود / اعتبارسنجی بانک‌ها برای ارائه وام تشدید شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
رئیس قوه قضاییه: باید سازوکاری طراحی شود که به افراد بدحساب وام داده نشود / اعتبارسنجی بانک‌ها برای ارائه وام تشدید شود
رئیس قوه قضاییه با اشاره به ورشکسته نمایی برخی بدهکاران بانکی برای فرار از بازپرداخت تسهیلات، این اقدام را مصداق بارز جرم غیر قابل گذشت دانست و گفت: نظام بانکی و سیستم قضایی باید با برخورد قاطع با این موضوع، اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات که پول ملت را صرف اموری غیر از تعهداتشان کرده اند، از پرداخت دیون خود فرار کنند بنابراین اعتبارسنجی بانک‌ها برای ارائه تسهیلات باید افزون شود.
اعتبارسنجی بانک‌ها برای ارائه تسهیلات تشدید شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / سید ابراهیم رییسی / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / قوه قضاییه
اعتبارسنجی بانک‌ها برای ارائه تسهیلات تشدید شود
تهران - ایرنا - رئیس قوه قضاییه با اشاره به ورشکسته نمایی برخی بدهکاران بانکی برای فرار از بازپرداخت تسهیلات، این اقدام را مصداق بارز جرم غیر قابل گذشت دانست و گفت: نظام بانکی و سیستم قضایی باید با برخورد قاطع با این موضوع، اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات که پول ملت را صرف اموری غیر از تعهداتشان کرده اند، از پرداخت دیون خود فرار کنند بنابراین اعتبارسنجی بانک‌ها برای ارائه تسهیلات باید افزون شود.
بانک‌ها منابع را به سمت تولید هدایت کنند/ لزوم فعال‌سازی واحدهای تولیدی تملک شده
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / آیت الله رئیسی / قوه قضاییه / نظام بانکی
بانک‌ها منابع را به سمت تولید هدایت کنند/ لزوم فعال‌سازی واحدهای تولیدی تملک شده
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم سیاست گذاری صحیح بانک‌ها برای هدایت منابع به حوزه تولید، از مدیران عامل بانک‌ها خواست واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیلی را که در تملک می‌گیرند، فعال کنند.
بانک‌های چینی مکلف شدند از سوئیفت به شبکه مالی ملی منتقل شوند
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / چین / سوئیفت / نظام بانکی / تحریم اقتصادی / ایالات متحده آمریکا
بانک‌های چینی مکلف شدند از سوئیفت به شبکه مالی ملی منتقل شوند
بانک مرکزی چین اعلام کرد که این کشور باید با افزایش استفاده از سیستم پیام‌رسان بین بانکی داخلی خود، خود را برای تحریم‌های احتمالی آمریکا آماده کند.
دویچه بانک دومین سه ماهه متوالی از ضرر خالص را ثبت کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / دویچه بانک آلمان / نظام بانکداری بین المللی / نظام بانکی
دویچه بانک دومین سه ماهه متوالی از ضرر خالص را ثبت کرد
دویچه بانک آلمان روز چهارشنبه گزارش داد در ۳ ماهه دوم ۲۰۲۰ بالغ بر ۷۷ میلیون یورو (معادل ۹۰.۳ میلیون دلار) ضرر خالص داشته است. این دومین سه ماهه متوالی از ضرر خالص برای این بانک است.
سلطان اصلی بازار ارز کیست؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / اتفاقات ارزی / ارز / ارزش طلا / بازار ارز و طلا
سلطان اصلی بازار ارز کیست؟
بر اساس آخرین داده‌های حوزه پولی کشور مربوط به خرداد‌سال‌۹۹ است، حجم دارایی‌های خارجی سیستم بانکی (بانک مرکزی+ نظام بانکی) به ۱۲۵۸ هزار میلیارد تومان جهش یافته‌است. نوشته سلطان اصلی بازار ارز کیست؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
فیشینگ درگاه‌های پرداخت ۸۵ درصد کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / بانک مرکزی / رشد / روابط عمومی / فتا / نظام بانکی
فیشینگ درگاه‌های پرداخت ۸۵ درصد کاهش یافت
ایلنا: «افشای اطلاعات حساس کارت بانکی» و رخدادهای مرتبط با «فیشینگ درگاه‌های پرداخت» در اسفندماه 1398 نسبت به میانگین رخدادهای شناسایی‌شده در ماه‌های ابتدایی سال…
بدهی خارجی اندک ایران، اجازه ونزوئلایی شدن را نمی‌دهد/ دولت تورم اقلام ضروری را هم اعلام کند/ افزایش نرخ سود، دور باطل ایجاد می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / ایران / حبس / دولت / افزایش نقدینگی / نظام بانکی
بدهی خارجی اندک ایران، اجازه ونزوئلایی شدن را نمی‌دهد/ دولت تورم اقلام ضروری را هم اعلام کند/ افزایش نرخ سود، دور باطل ایجاد می‌کند
ایلنا: استاد دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: باید توجه داشت که ایران بدهی خارجی کمتر و زیر 10 میلیارد دلار دارد، کشورهایی که بدهی خارجی اندک دارد به وضعیت ونزوئلا که…
بزرگ‌ترین تامین مالی تاریخ بورس برای فولاد مبارکه انجام می‌شود/ عرضه 10 هزار میلیارد تومان اوراق
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / ایران / سرمایه / شرکت فولاد / فولاد مبارکه / نظام بانکی
بزرگ‌ترین تامین مالی تاریخ بورس برای فولاد مبارکه انجام می‌شود/ عرضه 10 هزار میلیارد تومان اوراق
مدیرعامل تامین سرمایه امین گفت: رتبه اعتباری فولاد مبارکه A پلاس است و بزرگ‌ترین تامین مالی کشور، برای این شرکت انجام می‌شود. برای اولین بار است که اوراق، بدون ضامن منتشر می‌شود که به دلیل اعتبار شرکت فولاد مبارکه است.
سقف پرداخت وجه نقد در بانک‌ها کم شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / بانک مرکزی ایران / نظام بانکی / پولشویی / پول
سقف پرداخت وجه نقد در بانک‌ها کم شد
بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه ای به بانک‌ها، سقف مقرر برای پرداخت وجه نقد به ارباب رجوع در سال ۱۳۹۹ را به پانزده میلیون تومان کاهش داد.
تکذیب اخبار جعلی درمورد واحدهای مسکونی خالی بانک‌های غیردولتی
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / بانک های غیردولتی / تکذیب خبر / واحدهای مسکونی / واحدهای مسکونی بانک ها
تکذیب اخبار جعلی درمورد واحدهای مسکونی خالی بانک‌های غیردولتی
شفقنا- یک مقام اگاه در نظام بانکی کشور درباره برخی شایعات منتشره در کانال‌های غیر رسمی در مورد نگهداری ۱۰۰۰ واحد مسکونی خالی توسط بانک‌های غیردولتی گفت: این خبر از اساس صحت ندارد. ایلنا نوشت: یک مقام آگاه در نظام...
مبادله پول نقد در اردبیل ممنوع شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
مبادله پول نقد در اردبیل ممنوع شد
استاندار اردبیل با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: هرگونه انتقال و مبادله پول نقد در استان اردبیل ممنوع است تا با این کار از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود. اکبر بهنامجو مرداد در جلسه ستاد کرونای استان اردبیل اظهار کرد: تمام مبادلات نقدی باید از طریق سیستم بانکی و نظام الکرونیک انجام شود تا با این شیوه از مبادله پول نقد جلوگیری شده و سلامت مردم حفظ شود.
حجم نقدینگی از مرز ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد / رشد ۳۰ درصدی بدهی دولت به بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / بانک مرکزی ایران / نقدینگی / بدهی بانک ها به بانک مرکزی / نظام بانکی / خرداد 1399
حجم نقدینگی از مرز ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد / رشد ۳۰ درصدی بدهی دولت به بانک مرکزی
بانک مرکزی میزان نقدینگی در پایان خرداد ماه سال جاری را بیش از ۲ هزار و ۶۵۷ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
مشکلات نظارت عمومی بر شبکه بانکی/ابزار بانک مرکزی برای برخورد با تخلفات چیست؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / نظارت عمومی بر شبکه بانکی / صورت های مالی بانک ها / بانک مرکزی / استقراض شبکه بانکی از بانک
مشکلات نظارت عمومی بر شبکه بانکی/ابزار بانک مرکزی برای برخورد با تخلفات چیست؟
از آنجا که رفتار پرخطر بانک‌ها موجب ایجاد تورم و تضییع حقوق عامه می‌شود لازم است نظارتی همگانی بر عملکرد بانک‌های تجاری برقرار شود. نظارت همگانی موجب کاهش فساد در نظام بانکی و کاهش رشد نقدینگی در اقتصاد خواهد شد.
دلار بده وام بگیر! / جمع کردن دلار مردم بدون هیچ ضمانتی!
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / بازار ارز / بانک اقتصاد نوین / بانک سامان / بانک مرکزی / پرداخت وام / تسهیلات ارزی / قیمت ارز / قیمت دلار / وام ارزی
دلار بده وام بگیر! / جمع کردن دلار مردم بدون هیچ ضمانتی!
تعدادی از بانک‌ها از جمله اقتصاد نوین و سامان با دریافت سپرده‌های ارزی مشتریان به آنان تسهیلات ریالی فوری و بدون نیاز به ضامن می‌دهند. آنها می‌گویند پس از تسویه تسهیلات، اصل ارز را به سپرده‌گذار می‌دهند. اما با توجه به تغییر نرخ دلار و سوابق گذشته نظام بانکی چه تضمینی وجود دارد که بانک‌ها بتوانند این ارز را به مشتریان بازگردانند؟ نوشته دلار بده وام بگیر! / جمع کردن دلار مردم بدون هیچ ضمانتی! اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
بانکداری اسلامی بر سر دو راهی
کیمیا نجفی«بانکداری اسلامی» از جمله مسائلی است که از گذشته تا کنون مورد بحث و بررسی بسیاری قرار گرفته و به گفته بسیاری از کارشناسان آنطور که به نظر می‌رسد هنوز تا رسیدن به بانکداری اسلامی راه درازی در پیش داریم. بانکداری اسلامی، نوعی بانکداری یا فعالیت بانکی است که با احکام اسلام، به‌ویژه از دید نفی رباخواری همخوانی دارد و در قالب اقتصاد اسلامی تعریف می‌شود. بسیاری از کشورهای جهان حتی کشورهای اسلامی بانکداری ربوی دارند اما در ایران پس از انقلاب تلاش‌های بسیاری شد تا بانکداری در مسیر نظام اقتصاد اسلامی قرار بگیرد، اما به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران اقتصاد اسلامی، این حرکت هنوز به مقصد خود نرسیده و با گذشت سالیان سال این نظام هنوز در میانه راه است.احیای بانکداری اسلامی از جمله مسائلی است که بسیاری …
برنامه جدید بانک‌ها برای بازار ارز/ وام فوری و ارزان با سپرده دلاری/ چه تضمینی وجود دارد؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
برنامه جدید بانک‌ها برای بازار ارز/ وام فوری و ارزان با سپرده دلاری/ چه تضمینی وجود دارد؟
تعدادی از بانک‌ها از جمله اقتصاد نوین و سامان با دریافت سپرده‌های ارزی مشتریان به آنان تسهیلات ریالی فوری و بدون نیاز به ضامن می‌دهند. پس از تسویه تسهیلات نیز اسکناس‌ها را به همان ارز توثیقی (دلار/یورو) در اختیار مشتری قرار خواهند داد. سوال این است که با توجه به ریسک تغییر نرخ دلار به ریال از یکسو و بی‌تعهدی‌های سابقه‌دار نظام بانکی از سوی دیگر، چه تضمینی وجود دارد که بانک‌ها بتوانند پس از تسویه تسهیلات این ارز را به مشتریان بازگردانند؟ ظاهرا هیچ تضمینی. نوشته برنامه جدید بانک‌ها برای بازار ارز/ وام فوری و ارزان با سپرده دلاری/ چه تضمینی وجود دارد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
همه اتهام‌هایی که متهمان قبول نکردند
یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ١۴ متهم دیگر روز گذشته برگزار ‏شد‎.‎‏ اتهام وارده در این پرونده مشارکت و معاونت در اخلال کلان اقتصادی در حوزه پتروشیمی به مبلغ ۶‌میلیارد و ۶۵۶ ‏میلیون یورو است، رقمی معادل سه‌برابر بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت. این پرونده البته به گفته برخی منابع آگاه، ‏محدود به پتروشیمی نیست و پا در بنادر ایران هم دارد.‏ روز گذشته در ابتدای این جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام خطاب به متهمان گفت: «متهمانی که با شرکت‎ PCC ‎تماس ‏می‌گیرند و خواهان تغییر صورت‌های مالی هستند، بدانند هر آنچه در پرونده وجود دارد، مستند است. متهم صمیمی و وکیلش ‏بدانند هرچه در پرونده وجود دارد، …
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
رئیس هیات مدیره بانک رفاه: مدیریت ریسک همگام با عصر بانکداری الکترونیک
فرشید فرخ نژاد رئیس هیات مدیره بانک رفاه در یادداشتی بیان داشت: گذار از بانکداری سنتی به بانکداری نوین و تمام الکترونیک به لحاظ تغییر الگوی زندگی بشر یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و عقب ماندن از قافله فن آوری نوین و روز، شهرت سازمان ها را حتی با پیشینه ای هر چند درخشان به صفحات تاریخ خواهد سپرد. برای این منظور، ورود به بازار رقابتی شبکه های پرداخت ایمن و سریع، چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی به عنوان نخستین گام مطرح است و حضور موثر و کارا در این بازار، مستلزم مدیریت و کنترل ریسک های مترتب است، تا ضریب ریسک سیستماتیک معاملات بانکی و نقل و انتقال بین حساب های مشتریان به حداقل برسد. به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، متن یادداشت به این شرح است: دنیای امروز عرصه پیشرفت فن آوری است و زندگی …
چرا کارت اعتباری در ایران توسعه نمی‌یابد؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / تسهیلات بانکی / کارت اعتباری / بانک مرکزی
چرا کارت اعتباری در ایران توسعه نمی‌یابد؟
تهران- ایرناپلاس- کارت اعتباری یکی از ابزارهایی است که در نظام بانکی ایران مغفول مانده و تاکنون نتوانسته آن‌طور که باید مورد استفاده قرار گیرد. پرسش این است که اصلی‌ترین موانع توسعه کارت اعتباری چیست و توسعه این ابزار چه دردی دوا می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۳
کارت اعتباری سهام عدالت هفته آینده ارائه می‌شود
توسعه ایرانی- نائب رییس اول اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران از ارائه کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت از هفته آینده، خبر داد.  حسین سلاح ورزی روز جمعه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «از هفته بعد با حمایت و موافقت دولت و بانک مرکزی، کارت اعتباری در اختیار دارندگان سهام عدالت قرار می‌گیرد.»  وی افزود: با این تصمیم سهامداران مجبور به فروش زودهنگام سهام با ارزش خود نیستند و بورس هم از تلاطم و نوسان در امان می‌ماند.  اعطای کارت اعتباری به مشمولین سهام عدالت از جمله تصمیماتی است که بعد از جلسه شورای هماهنگی اقتصادی رئیس جمهوری و اعلام رئیس کل بانک مرکزی اتخاذ شد تا در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار گیرد. با توجه به این تصمیم اتخاذ شده مشمولان سهام …
یک سر و هزارسودای مستاجری/ مخالفان و موافقان وام ۵۰ میلیونی اجاره‌بها چه می‌گویند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / مصطفی قلی خسروی / وام 50 میلیون تومانی / اجاره بها / تسهیلات
یک سر و هزارسودای مستاجری/ مخالفان و موافقان وام ۵۰ میلیونی اجاره‌بها چه می‌گویند؟
دولت برای کمک به مستاجران دست به ابتکار جدیدی زده است، ابتکاری که یک سر آن به نظام بانکی و یک سر دیگر به مالکان می‌رسد. قرار است به قشر خاصی از مردم با شرایط ویژه وام ۵۰ میلیونی اجاره بها یا همان ودیعه مسکن داده شود، این طرح، اما مخالفان و موافقانی دارد. با این وجود به نظر می‌رسد اجرایی شدن این طرح آنطور که تصور می‌شود نیز راحت نیست و چالش‌هایی به دنبال دارد. رویداد ۲۴ در این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
تشکیل صندوق‌های سرمایه گذاری پتروشیمی
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / پتروشیمی / دولت / سرمایه گذاری / صنعت / نظام بانکی
تشکیل صندوق‌های سرمایه گذاری پتروشیمی
ایلنا: مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تشکیل صندوق‌های پروژه و خصوصی صنعت پتروشیمی با هدف تامین مالی طرح‌های صنعت پتروشیمی خبر داد.
فهرست اوراق عرضه شده در حراج جدید اوراق بدهی دولتی
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / بانک مرکزی ایران / اوراق بدهی / نظام بانکی / سال ۱۳۹۹
فهرست اوراق عرضه شده در حراج جدید اوراق بدهی دولتی
بانک مرکزی ضمن انتشار فهرست اوراق عرضه شده در مرحله نهم حراج اوراق بدهی دولتی، اعلام کرد که حراج مرحله یاده شده، در روز سه‌شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹ اجرا می‌شود.
تاخیر بانک‌ها در انتشار صورت های مالی
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / نظام بانکی / تسهیلات بانکی / نظارت بانکی
تاخیر بانک‌ها در انتشار صورت های مالی
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ۳ بانک بورسی، بیش از ۷ ماه تاخیر از مهلت قانونی انتشار صورت های مالی داشتند، گفت: بعضی بانک‌ها تسهیلات کلان و وثایق مربوطه را منتشر نمی‌کنند.
لزوم تکمیل اطلاعات در سامانه سمات برای اعطای هرگونه تسهیلات
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / بانک مرکزی / روابط عمومی / سامانه / تسهیلات / نظام بانکی
لزوم تکمیل اطلاعات در سامانه سمات برای اعطای هرگونه تسهیلات
ایلنا: اعطای هرگونه تسهیلات به اشخاص حقیقی‏‏‏‏‏/حقوقی صرفاً پس از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات و تعهدات (سمات) و دریافت شماره پیگیری از…
پرداخت هرگونه وام بانکی منوط به ثبت اطلاعات درسامانه سمات شد
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / بانک مرکزی / تسهیلات بانکی / نظام بانکی
پرداخت هرگونه وام بانکی منوط به ثبت اطلاعات درسامانه سمات شد
بانک مرکزی اعلام کرد: اعطای هر گونه تسهیلات به اشخاص صرفاً پس از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات وتعهدات (سمات) و دریافت شماره پیگیری از سامانه مذکور،مجازخواهدبود.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / جهان / خرید و فروش / دولت / شورای پول و اعتبار / کشورهای در حال توسعه
اوراق ودیعه، ابزار نوین سیاست‌گذاری پولی
اوراق ودیعه یکی از جدیدترین نوآوری‌های نظام بانکی کشور در راستای طراحی ابزارهای منطبق با شریعت جهت سیاست‌گذاری پولی با هدف لنگر کردن انتظارات محسوب می‌شود.
در حفظ حقوق عامه خط قرمز نداریم/ بین اعتراض و اغتشاش فرق قائلیم؛ اعتراض را باید شنید
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
در حفظ حقوق عامه خط قرمز نداریم/ بین اعتراض و اغتشاش فرق قائلیم؛ اعتراض را باید شنید
دریافت سود و جریمه بانکی باید منضبط باشد. آشفتگی در اعطای تسهیلات با هر میزان نرخ سود و جریمه باید رفع شود. ناظم بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است ما هم تضمین آن هستیم. اقدام ما در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کمک به انضباط مالی در نظام بانکی بود. مدیران اقتصادی کشور با مردم و بازار سخن بگویند تا مردم مطمئن شوند که برنامه دارند.
اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده بر اثر کرونا اولویت بانک ملی است
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / ایران / جامعه / نیروی کار / سیاست / نظام بانکی
اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده بر اثر کرونا اولویت بانک ملی است
مدیرعامل بانک ملی ایران با تاکید بر اینکه شرط اصلی برای کنترل شیوع کرونا، کاهش حداکثری تعاملات غیرحضوری و تعطیلی بسیاری از واحدهای اقتصادی بوده است، گفت: بعد از دوران قرنطینه، سیاست هایی برای جبران درآمدهای کاهش یافته ناشی از شوک بیماری کرونا به اجرا گذاشته شد که یکی از پیشنهادهای ارایه شده حمایت تمام عیار از کسب و کارها با اولویت حمایت هایی در جهت حفظ نیروی کار و عدم اخراج یا تعدیل آنها بوده است و نقش نظام بانکی در چنین شرایطی تعیین کننده خواهد بود.
روایتی از بلایی که بر سر اقتصاد ایران آمد! قسمت ۲
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / بورس / نظام بانکی / اقتصاد
روایتی از بلایی که بر سر اقتصاد ایران آمد! قسمت ۲
در این قسمت از مجموعه آن روی سکه، به روایت متفاوت از پول و بانک و واقعیت‌های اقتصاد ایران پرداخته شده است.
اصلاحات در نظام بانکی
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / پول / سرمایه / فناوری / مجلس شورای اسلامی / مسلمانان
اصلاحات در نظام بانکی
الگوی مناسب اصلاحات در نظام بانکی باید در محورهای مختلف حاکمیتی، ساختاری، مالی، توسعه سرمایه انسانی و فناوری و تحول دیجیتالی تدوین و تصویب و با اجماع ملی اجرایی شود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / بازار خرید و فروش / دولت / رییس جمهور / گرانی / معاون
اخبار
برخی مسوولان ارشد نظام بانکی در تشریح نتایج جلسه خود با معاون اقتصادی رییس‌جمهور از تسریع در پرداخت تسهیلات کرونایی به مشاغل آسیب دیده خبر دادند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
برگزاری جلسه مشاوران و مدیران حوزه مجلس وزارت اقتصاد به میزبانی بانک ملت
جلسه مشاوران و مدیران حوزه مجلس، بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی با حضور معاون وزیر اقتصاد و به میزبانی بانک ملت برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک ملت، دکتر اسماعیل جلیلی معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد در این جلسه با قدردانی از میزبانی این بانک و بیان این نکته که حضور به‌موقع مدیرعامل بانک ملت و انعطاف‌پذیری و صبر و حوصله وی در رسیدگی به موضوعات قابل‌ستایش است، تاکید کرد: دکتر بیگدلی از مدیران خوشنام نظام بانکی کشور است که شایستگی خود را در نحوه مدیریت، نحوه تعامل و وظیفه‌شناسی به اثبات رسانده است.
رویکرد جدید قوه قضائیه اثربخشی تلاش‌های مجلس را افزایش داده است
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
رویکرد جدید قوه قضائیه اثربخشی تلاش‌های مجلس را افزایش داده است
نماینده ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه بیان داشت: رویکرد جدید قوه قضائیه، اثربخشی تلاش های مجلس، شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را افزایش داده است.
کفایت نقدینگی در بازار بین‌بانکی / هیچ سفارشی برای فروش اوراق بدهی از سوی بانکها ارائه نشد
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / عملیات بازار باز / بانک مرکزی ایران / اوراق بدهی / نظام بانکی
کفایت نقدینگی در بازار بین‌بانکی / هیچ سفارشی برای فروش اوراق بدهی از سوی بانکها ارائه نشد
بانک مرکزی اعلام کرد در هفته گذشته هیچ سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف بانک‌ها دریافت نکرده است که نشان‌دهنده کفایت نقدینگی در بازار بین‌بانکی است.
پرداخت تسهیلات کرونایی به مشاغل آسیب‌دیده سرعت می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / پرداخت تسهیلات / وام کرونا / وام مشاغل
پرداخت تسهیلات کرونایی به مشاغل آسیب‌دیده سرعت می‌گیرد
برخی مسئولان ارشد نظام بانکی نتایج جلسه خود با معاون اقتصادی رییس‌جمهور را تشریح کردند. نوشته پرداخت تسهیلات کرونایی به مشاغل آسیب‌دیده سرعت می‌گیرد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
بخشنامه دستگاه قضا به مراجع قضایی درباره نرخ سود بانکی / درب دادگاه‌ها بر روی بانکهای متخلف بسته شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / قوه قضاییه / یاسر مرادی / نظام بانکی / نرخ سود بانکی / جریمه دیرکرد / بانک مرکزی ایران
بخشنامه دستگاه قضا به مراجع قضایی درباره نرخ سود بانکی / درب دادگاه‌ها بر روی بانکهای متخلف بسته شد
کارشناس حقوق بانکی از صدور بخشنامه جدید رئیس دستگاه قضا درخصوص نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: اجرای صحیح و کامل این بخشنامه تحول بزرگی در رابطه میان بانک‌ها، مشتریان و محاکم قضائی ایجاد
استاندار سمنان: تامین مالی صنعتگران از بانک‌ها به بازار سرمایه سوق یابد
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / سمنان / وزارت صنعت معدن و تجارت / علی رضا آشناگر  / بازار سرمایه / سال ۹۹؛ سال جهش تولید
استاندار سمنان: تامین مالی صنعتگران از بانک‌ها به بازار سرمایه سوق یابد
سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: تامین مالی بخش صنعت و معدن که اکنون وابسته به نظام بانکی است به سمت بازار سرمایه تغییر کند.
آبروی کشور هزینه مواجهه نابخردانه/ مسدودی بی‌اطلاع در دوران کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / اتباع خارجی / نظام بانکی / حقوق شهروندی
آبروی کشور هزینه مواجهه نابخردانه/ مسدودی بی‌اطلاع در دوران کرونا
این روزها شهروندان خارجی ساکن ایران با مشکل واحدی روبرو شده‌اند: مسدود شدن حساب‌ها و کارت‌های بانکی‌شان. به نظر می‌رسد در شرایط شیوع کرونا؛ انجام این کار بدون اطلاع قبلی نابخردی باشد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
نرخ پول در بازار سرمایه 18 درصد
با سرازیر شدن نقدینگی به بازار سهام، کارگزاری‌ها به نقاطی کلیدی در تمرکز بخشی و تجمع این منابع تبدیل شده‌اند. بر اساس گزارش‌های قبلی «دنیای اقتصاد» برخی منابع گزارش می‌دهند نقدینگی تجمیع شده در کارگزاری‌های برابر با 30 درصد منابع حساب‌های جاری در نظام بانکی است. با این حال مکانیزم‌های کمتر شناخته‌ شده‌ای در ساختار کارگزاری‌ها وجود دارد که آنها را به نظام پولی و بانکی مرتبط می‌کند. اعتباردهی اگرچه یکی از شیوه‌‌های خدمات‌دهی به مشتریان کارگزاری‌ها است که البته در روز‌های اخیر با تغییر قوانین کمتر از گذشته شده، اما در عین حال فرآیندی است که منابع آن از نظام بانکی تامین می‌شود و بخش بزرگی از نقدینگی را به خود مشغول کرده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
پاسخ بانک مرکزی به بنیاد مستضعفان درباره تاسیس بانک قرض‌الحسنه
بانک مرکزی در پاسخ به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان اعلام کرد که این بانک منعی برای ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه ندارد و بنیاد مستضعفان می‌تواند از طریق بانک سینا که سهامدار عمده آن است، اقدام کند.به گزارش «ایبِنا» روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی همواره به تاسی از سیره پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) بر حمایت و ترویج فرهنگ و سنت نیکوی قرض‌الحسنه به‌عنوان یکی از توصیه‌های دین مبین اسلام تاکید دارد؛ بر این اساس تلاش شده است با سیاست‌گذاری مقتضی و ایجاد زمینه و زیرساخت‌های لازم، گسترش و توسعه تسهیلات قرض‌الحسنه به‌عنوان یکی از اهداف و مسوولیت‌های نظام بانکی کشور که در قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) نیز بر آن تاکید شده، جامه عمل بپوشاند.
۶۲هزارمیلیارد ریال اوراق بدهی دولتی در حراج فروخته شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / بانک مرکزی ایران / نظام بانکی / اوراق بدهی
۶۲هزارمیلیارد ریال اوراق بدهی دولتی در حراج فروخته شد
بانک مرکزی در اطلاعیه ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹) را اعلام کرد و از برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ ۳۱ تیر ماه سال جاری خبر داد.
عوامل موثر در نوسانات بازار ارز
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / بازار ارز / بازگشت ارز حاصل از صادرات / نرخ ارز / نوسانات بازار ارز
عوامل موثر در نوسانات بازار ارز
یک مقام مسئول در نظام بانکی با تشریح عوامل موثر در نوسانات بازار ارز گفت: اگر سیاست‌های هوشمندانه بانک مرکزی نبود بازار ارز شرایط نابسامانی را تجربه می‌کرد. نوشته عوامل موثر در نوسانات بازار ارز اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
سقوط قیمت نفت موجی از ادغام بانک‌ها در خاورمیانه به راه انداخت
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / نظام بانکی / قیمت نفت / ادغام بانکها / اسیای غربی
سقوط قیمت نفت موجی از ادغام بانک‌ها در خاورمیانه به راه انداخت
بانک‌های خاورمیانه به علت کاهش تقاضای نفت خام و جنگ قیمت آن مجبور شده‌اند برای بقا با یکدیگر ادغام شوند.
رئیسی:پول مردم در بانک‌ها صرف تولید شود نه برج‌سازی/بررسی پیش‌نویس بخشنامه رسیدگی به ترک فعل‌های خسارت‌بار
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
رئیسی:پول مردم در بانک‌ها صرف تولید شود نه برج‌سازی/بررسی پیش‌نویس بخشنامه رسیدگی به ترک فعل‌های خسارت‌بار
رئیس قوه قضائیه گفت: اگر پول مردم که در اختیار نظام بانکی است، در تولید به کار گرفته شود، حتما گره‌گشایی از کشور خواهد بود اما اگر این سرمایه تبدیل شد به برج سازی و انباشت سرمایه در بخش‎های مختلف بانک، برای کشور مشکل ایجاد می کند.
شفافیت تراکنش‌های بانکی؛ زیرساخت سالم‌سازی اقتصاد/ از مهار پولشویی تا کنترل سوداگری و فرار مالیاتی
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / کسری بودجه / شفافیت مالی / تفکیک حسابهای بانکی / نظام بانکی / تراکنش بانکی
شفافیت تراکنش‌های بانکی؛ زیرساخت سالم‌سازی اقتصاد/ از مهار پولشویی تا کنترل سوداگری و فرار مالیاتی
شفافیت تراکنش‎های بانکی می‌تواند با شناسایی فعالیت‎های سوداگرانه و دریافت مالیات از آن، گام بزرگی در افزایش درآمدهای دولت باشد.
فرصت‌هایی که بورس برای نظام بانکی ایجاد کرد/ بانکها در رکود تورمی چگونه سودده شدند؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / بورس / نقدینگی / ترازنامه بانکی / عباس دادجوی توکلی / رکود تورمی
فرصت‌هایی که بورس برای نظام بانکی ایجاد کرد/ بانکها در رکود تورمی چگونه سودده شدند؟
کارشناس اقتصادی معتقد است بانک‌ها از سال ۱۳۹۸ و تا خرداد ماه سال جاری، با استفاده از تورم و رونق یک ساله بورس توانستند ناترازی موجود در صورت‌های مالی خود را کاهش داده و حتی به سوددهی برسند.
مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!
نسخه دوم طرح مسکن مهر با تسهیلات ۹ درصد که اخیراً از طرف مجلس پیچیده شده بنا به گفته کارشناسان نباید دولت را درگیر یک پروژه فرسایشی دیگر کند، اما اگر از تعهد نظام بانکی برای اختصاص ۲۰ درصد تسهیلات به حوزه مسکن فراتر نرود می تواند ساخت و ساز بخش خصوصی را راه بیندازد.
بانک مرکزی از دیدگاه صاحبنظران استقبال می کند
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / بانک مرکزی / بانک مرکزی ایران / نظام بانکی
بانک مرکزی از دیدگاه صاحبنظران استقبال می کند
بانک مر کزی اعلام کرد: بانک مرکزی و بدنه کارشناسان خبره آن تحلیل‌ها و دیدگاه‌های صاحبنظران و منتقدان را به دقت رصد و بررسی و در مباحث خود در حد امکان از آنها استفاده می‌کند.
بدهی بانکی پرورش‌دهندگان مرغ آسیب‌دیده از کرونا یکسال استمهال شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / مرغداری / ویروس کرونا / نظام بانکی / استمهال وام
بدهی بانکی پرورش‌دهندگان مرغ آسیب‌دیده از کرونا یکسال استمهال شد
بانک عامل حوزه کشاورزی به واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادرگوشتی آسیب دیده از کرونا که سررسید اقساط آنان اسفند۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ است،برای یک دوره تولید وحداکثر یکسال مهلت داد.
مانده تسهیلات بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / بانک مرکزی / تسهیلات بانکی / نظام بانکی
مانده تسهیلات بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت
مانده کل تسهیلات بانکی در پایان فروردین ماه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹.۵ درصد رشد کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •