دوشنبه, ۲۸ مهر, ۱۳۹۹ / 19 October, 2020
هند و اسرائیل
هند را دریابیم؛ شاید قابل بازیافت باشد
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / ایران و هند / جواهر لعل نهرو / هند / هند و امریکا / ایران و هند و امریکا / هند و اسرائیل
هند را دریابیم؛ شاید قابل بازیافت باشد
سید وحید کریمی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می رسد باید محور سیاست خارجی را بر مبنای منافع دراز مدت اولویت بندی کرد. باید در سیاست خارجی یک محور اصلی تعیین کرد و حول آن محور حرکت کرد. آیا هدف تعیین روابط بر مبنای رفتار هند با مسلمانان است یا امنیت جمعی آسیا؟ یا هر دو. اولویت کدام است؟ آیا هدف تامین منافع اقتصادی تحت عنوان منافع ملی است یا توجه به مسیر سیاسی هند با اسرائیل و امریکا نیز تاثیرگزار است؟ لذا مشاهده می شود جمیع خواسته ها که بعضا در تضاد با یکدیگر قرار دارند؛ حداقل در شرایط فعلی، قابل جمع نیستند.
پاسخ عجیب به این که چرا امریکا به ایران هسته ای معترض است اما به پاکستان و هند و اسرائیل نیست!
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / ایران هسته ای / ایران و امریکا / خروج امریکا از برجام / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / توافق هسته ای
پاسخ عجیب به این که چرا امریکا به ایران هسته ای معترض است اما به پاکستان و هند و اسرائیل نیست!
«امریکا نتوانست مانع کره شمالی شود. با وجود مواضع جهانی اش با این وضعیت هم‌زیستی کرد یا اگر مذاکرات ترامپ و  کیم جونگ اون (یا عزیزش، آن طور که در برابر رسانه های جهان او را نامیده است) موفق شود خود را آماده هم‌زیستی با آن می کند. پس چرا در آینده با ایران هسته ای همزیستی نکند؟»
چشم انداز روابط هند و اسرائیل در دوره مودی
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / اسرائیل / هند / روابط هند و اسرائیل / نارندرا مودی / بنیامین نتانیاهو
چشم انداز روابط هند و اسرائیل در دوره مودی
حسام الدین حجت زاده در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: شواهد نشان می دهند که به دلایل سیاسی و تاریخی، آتال بیهاری واجپایی (۲۰۰۴ ـ ۱۹۹۹) و نارندرا مودی (۲۰۱۹ ـ ۲۰۱۳) نخست وزیران راستگرای هند در مقایسه با رهبران حزب چپگرای کنگره هند، تمایل بیشتری به برقراری روابط صمیمانه با غرب و رژیم صهیونیستی داشته اند. در عین حال، وجود یک اقلیت یهودی ۸۰ هزار نفری در هند و یک اقلیت کوچک از یهودیان هندی تبار در فلسطین اشغالی بهانه خوبی برای صهیونیست ها و راستگرایان هندو فراهم ساخته تا به گسترش روابط سیاسی و فرهنگی فیمابین بر اساس ایدئولوژی های شان اقدام کنند.
رد پای اسرائیل در تحولات کشمیر؛ آیا کشمیر فلسطین دوم خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / هند / کشمیر / منطقه کشمیر / مناقشه کشمیر / پاکستان / شیعیان / اهل تسنن / اسرائیل / هند و اسرائیل
رد پای اسرائیل در تحولات کشمیر؛ آیا کشمیر فلسطین دوم خواهد شد؟
سید هانی موسوی در یادداشتی اختصاصی از کشمیر برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: دولت هند در کشمیر برنامه "Divide and rule" یعنی تفرقه بینداز و حکومت کن در پیش گرفته است، در حالی که در حملاتش فرقی بین شیعه و سنی نمی گذارد و تمام مسلمانان کشمیر را دشمن خود می بیند. تمامی این برنامه ریزی ها شباهت بسیاری به کارهای رژیم صهیونیستی دارد که نشان می دهد ارتباط گسترده ای میان این دو برقرار است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
ترامپ در آینه بولسونارو
محمدرضا ستاریشیوع و همه‌گیری بیماری کرونا در سراسر جهان در حالی به بحرانی بی‌سابقه بدل شده که در این میان، برخی از رهبران راست‌گرا و پوپولیست شیوه‌ها و عملکردهایی عجیب و غریب برای مقابله با این بیماری در پیش گرفته‌اند. برای برخی از این رهبران مانند ترامپ در آمریکا و جانسون در انگلیس، نحوه مقابله با کرونا هر روز چالش‌برانگیزتر از گذشته می‌شود و دائماً زیر فشار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار دارند. در مقابل در فیلیپین، برخی کشورهای اروپای شرقی مانند لهستان و مجارستان، هند و اسرائیل شرایط به‌وجودآمده ناشی از کرونا، سبب شده تا رهبران آنها از موقعیت ایجادشده در جهت تقویت قدرت و نیز سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی خود استفاده کنند. نمونه منحصر بولسونارویکی از این کشورها که همه‌گیری کرونا در آن در حال تبدیل …
توافق هند و اسرائیل برای ایجاد یک کانال ارتباطی متمرکز در راستای مقابله با کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
توافق هند و اسرائیل برای ایجاد یک کانال ارتباطی متمرکز در راستای مقابله با کرونا
نارندرا مودی نخست وزیر هند روز شنبه در مکالمه تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در خصوص همکاری تکنیکی دو طرف برای کنترل شیوع ویروس کرونا گفت و گو کرد. در ادامه این بیانیه آمده است: مودی و نتانیاهو توافق کردند تا یک کانال ارتباطی متمرکز را در راستای مقابله با کرونا ایجاد کنند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / هند / مسلمانان هند / ایران و هند / شاخ هند / نارندرا مودی / هند و امریکا / هند و اسرائیل / هند و کشورهای اسلامی
هندی که دیگر نمی شناسیم
علی قوامی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: روزگاری نه چندان دوری بود که هند از ترس کشورهای عربی، با اسراییل رابطه نداشت. زمانی بود گرسنگان هندی، برای سیر شدن در کشورهای عربی سرگردان بودند. زمانی بود هند از ترس چین، تعیین مرز با چین را رها کرده بود. زمانی بود هندی ها دریافت کننده کمک های همسایگان برای سیر کردن شکم بیش از یک میلیارد جمعیت بودند و الآن، به کشورهای گرسنه آفریقایی، با برنج باسماتی مرغوب که، در ایران هم مصرف کننده دارد، کمک می کنند. دوران حکمرانی هندوها یا هند جدید، با شروع "دولت های متعصب هندو" از جمله دولت فعلی آقای "ناریندرا مودی" شروع و دست اندازی به حوزه مسلمانان آغاز شد که به نظر می رسد باید موضوع جدی گرفته شود. 
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
بی‌نظمی جدید جهانی
اطلاعات جاسوسی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و می‌توان دیپلماسی را هم فعال کرد تا مانع از این شود که بحران از وضعیت وخامت‌بار به کاربرد تسلیحات هسته‌ای برسد. در مورد دشمنان آشکار، بازدارندگی می‌تواند با اطمینان از این مساله فعال شود که گزینه‌های تلافی‌جویانه روی میز هستند و در صورت لزوم استفاده از آنها گوشزد شود. تسلیحات دفاعی (مانند سیستم‌های ضدموشکی) هم می‌توانند به‌کار گرفته و مستقر شوند؛ این مورد، جوهره تصمیم ژوئیه ۲۰۱۶ آمریکا و کره‌جنوبی مبنی بر استقرار سیستم‌های ضدموشکی در کره‌جنوبی برای خنثی کردن تهدید روزافزون کره‌شمالی بود. طبق این رویکرد، منع اشاعه زمینه‌ساز تعامل می‌شود. با این حال، وضعیت کره‌شمالی فرق دارد. برخلاف هند و اسرائیل که این اطمینان وجود دارد که تسلیحات هسته‌ای به شکل …
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ / روابط هند و ایران / روابط هند و اسرائیل / روابط مودی با عربستان و امارات / توقف فعالیت های هند در چابهار / توقف خرید نفت هند از ایران / سرمایه گذاری های عربستان و امارات در هند / دولت جدید ناراندرا مودی
چرخش هند از ایران به سمت اسرائیل، عربستان و امارات
ناراندرا مودی به رغم اقتصاد ضعیف هند و نرخ بالای بیکاری در این کشور، در انتخابات سراسری ماه مه با اکثریت تک حزبی پیروز شد. اکنون، با توجه به الزامات داخلی، آشفتگی های ژئوپلیتیک جهانی و تنش ها میان ایران با ایالات متحده و متحدان آن، انتظار می رود سیاست های هند در خاورمیانه در چند سال آینده دستخوش تغییر شود و این مساله در منطقه تاثیرگذار خواهد بود.
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
قریشی: از حمله موشکی هند و اسرائیل به پاکستان کاملاً باخبر بودیم
وزیر خارجه پاکستان اعلام کرد: از حمله موشکی هند و اسرائیل به پاکستان کاملاً باخبر بودیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •