شنبه, ۸ آذر, ۱۳۹۹ / 28 November, 2020
پاسداشت زبان فارسی
داستانی تاریخی از مردی که برای پاسداشت زبان فارسی کوشید
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
داستانی تاریخی از مردی که برای پاسداشت زبان فارسی کوشید
ایلنا: «ایرانشاه» نوشته‌ محمداسماعیل حاجی‌علیان توسط نشر صاد منتشر شد.
توضیحی درباره یک اشتباه
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی / مهدی عیسی زاده / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / زبان فارسی
توضیحی درباره یک اشتباه
روز چهارشنبه 23 مهرماه به دلیل اشتباه در تنظیم خبر ، مطلبی با عنوان «انتقاد نماینده کرمانشاه از لزوم نامگذاری فیلم‌های تولید داخل به زبان فارسی» که در حقیقت «انتقاد نماینده میاندوآب از لزوم نامگذاری فیلم‌های تولید داخل به زبان فارسی» بود منتشر شد.
هرگونه اسامی در قلمرو فرهنگ و تمدن این مرز و بوم ایرانی محسوب می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / پاسداشت زبان فارسی / استانی-فرهنگی و هنری
هرگونه اسامی در قلمرو فرهنگ و تمدن این مرز و بوم ایرانی محسوب می‌شود
چندی پیش در دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، موضوع حفظ و صیانت از زبان فارسی و استفاده از نام‌های اصیل ایرانی برای فیلم‌های سینمایی و نام‌های مغازه و اصناف مطرح شد که حاشیه‌های بسیاری را به دنبال داشت.
انتقاد نماینده کرمانشاه از لزوم نامگذاری فیلم‌های تولید داخل به زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی / محمد رشیدی / زبان فارسی
انتقاد نماینده کرمانشاه از لزوم نامگذاری فیلم‌های تولید داخل به زبان فارسی
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس در انتقاد از اظهارات اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر لزوم نامگذاری فیلم‌های تولید داخل به زبان فارسی، گفت: اجبار و الزام به نامگذاری فیلم‌های تولید داخل به اسامی فارسی ضمن اینکه در تضاد با اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی است.
توضیح وزارت ارشاد در مورد حاشیه یک خبر نشست شورای هماهنگی زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / دولت
توضیح وزارت ارشاد در مورد حاشیه یک خبر نشست شورای هماهنگی زبان فارسی
تهران - ایرنا - مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه شنبه شب با ارایه توضیحی در مورد حاشیه خبر دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی نوشت: منظور از اسم فارسی برای فیلم های سینمایی کشور، اسم های ایرانی است که در قلمرو فرهنگ و تمدن این مرز و بوم وجود دارد و از اعتبار، اصالت و احترام لازم برخوردار هستند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
رضا عطاران در «خمیراک»!
 «بنگاه شیشه‌ای» حاتمی‌کیا، «اختلاط» مهرجویی، «فانوس‌کشی» درمیشیان و «آبزی‌دان» ایرج قادری! [یاسر نوروزی] دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی صبح امروز با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و برخی اعضای آن تشکیل شد. مهم‌ترین نکته‌ای که وزیر فرهنگ در این جلسه بر آن تأکید داشت این بود که در نام‌گذاری اسامی فیلم‌های سینمایی حتما باید از اسامی فارسی استفاده شود؛ در واقع نوعی نبرد قدیمی در حفظ زبان فارسی؛ نبردی که بیشتر بر تقویت لایه بیرونی زبان تأکید دارد. به ویژه فرض کنید چنانچه هیأتی مرکب از افراد زبده در این‌باره تصمیم‌نگیرند، …
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
فیلم‌های سینمایی باید نام فارسی داشته باشد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه در استفاده از اسامی، زبان فارسی باید مورد توجه باشد، گفت: این اقدام در بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ آغاز و حتی تاکید شده که فیلم‌های سینمایی هم باید نام فارسی داشته باشد. به گزارش ایرنا، سیدعباس صالحی در دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی با تبریک روز حافظ، افزود: به دلیل ضرورت توجه به جایگاه زبان فارسی، اولین قدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه راه‌اندازی دبیرخانه مستقل زیر نظر وزیر بود. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: فعال کردن حوزه‌هایی مانند اداره کل چاپ و نشر و معاونت مطبوعاتی و همچنین ارتباط با دیگر معاونت‌ها و بخش‌هایی که غیرمستقیم در این زمینه نقش دارند، از اقدامات دیگر است. صالحی تصریح کرد: …
پاسداشت زبان فارسی از نام فیلم‌های سینمایی گرفته تا نام مغازه‌ها و اصناف
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / زبان فارسی / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / سیدعباس صالحی
پاسداشت زبان فارسی از نام فیلم‌های سینمایی گرفته تا نام مغازه‌ها و اصناف
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی با تاکید بر این‌که در استفاده از اسامی زبان فارسی باید مورد توجه باشد، گفت: «این اقدام در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش‌های مختلف آغاز شده و حتی تاکید شده است که فیلم‌های سینمایی هم باید نام فارسی داشته باشند.»
ایهام اشعار حافظ را باید به صورت‌های گوناگون تفسیر کرد
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / حافظ / شیراز
ایهام اشعار حافظ را باید به صورت‌های گوناگون تفسیر کرد
تهران- ایرنا- مشاور وزیر فرهنگ در امور پاسداشت زبان فارسی گفت: از آنجا که ابهام و ایهام در سخن حافظ کار را برای مخاطب سخت می‌کند، بنابراین تغییرات در اشعار و ایهام‌هایی که در شعر حافظ مطرح می‌شود را باید به صورت‌های گوناگون تفسیر و تحلیل نمود.
معاون جدید صدا برای رادیو چه برنامه هایی دارد؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / معاونت صدا / علی بخشی زاده
معاون جدید صدا برای رادیو چه برنامه هایی دارد؟
معاون صدا توجه به موسیقی، پاسداشت زبان فارسی و در نظرگرفتن شاخص‌های امیدآفرینی را از جمله مهمترین اهداف این معاونت در دوره جدید دانست.
کرونا مانع از تداوم آموزش زبان برای فارسی‌آموزان در خارج کشور نشد
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / ویروس کرونا / آموزش زبان فارسی / زبان فارسی / بنیاد سعدی / آموزش / آموزش مجازی
کرونا مانع از تداوم آموزش زبان برای فارسی‌آموزان در خارج کشور نشد
تهران- ایرناپلاس- زبان فارسی، زبان یک فرهنگ و تمدن است. با توجه به اهمیت ترویج و پاسداشت زبان فارسی، اقدامات حمایتی بسیار خوبی برای فعالیت‌ها در این بخش بویژه در این اوضاع کرونایی برای فارسی‌آموزان در خارج از کشور از سوی مسئولان ذیربط در کشور انجام شده است.
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
قانون استفاده از اسامی فارسی باید به صورت قاطع اجرا شود
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی با اعلام خبر آغاز اقدامات پژوهشی این شورا در زمینه پاسداشت زبان فارسی، گفت: امروز قانون استفاده از اسامی فارسی با توجه به اقدامات پژوهشی باید به صورت قاطع اجرا شود.به گزارش ایرنا، محمود شالویی با اشاره به آنکه کارگروه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی طی سال جاری جلسات متعددی به صورت مجازی و حضوری با اعضای خود برگزار کرده است، یادآورشد: مبحث آخرین جلسه این کارگروه به بررسی ثبت تقاضاها در بدو ورود با تاکید به استفاده از اسامی فارسی به عنوان الزامی قانونی اختصاص داشت.دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی خاطرنشان کرد: در گام نخست باید بدانیم تاکنون در این زمینه چه اتفاقی افتاده و چه اقداماتی را باید مدنظر داشته باشیم. درمورد …
بی توجهی به زبان فارسی، خیرمقدم گفتن به واژه‌های بیگانه است
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / اختصاصی ایرنا / ادبیات فارسی
بی توجهی به زبان فارسی، خیرمقدم گفتن به واژه‌های بیگانه است
تهران- ایرنا- دبیر شورای پاسداشت زبان فارسی، معتقد است: دبیرشورای پاسداشت زبان فارسی با اشاره به اهمیت زبان فارسی که همیشه مورد هجوم بیگانگان قرارگرفته اما همواره در طول تاریخ از خود مراقبت کرده، تصریح کرد:‌ امروز نیز باید اراده ملی و عزم قوی‌تر باشد در غیراینصورت و بی‌توجهی به زبان فارسی، ناگهان با خیرمقدم گفتن به واژه‌های بیگانه مواجه خواهیم شد.
فارسی، زبان دوم جهان اسلام است
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / ادبیات فارسی
فارسی، زبان دوم جهان اسلام است
تهران- ایرنا- دبیر شورای پاسداشت زبان فارسی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در روز بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی، با اشاره به اهمیت این زبان در جهان گفت: فارسی، زبان دوم جهان اسلام و دین و معرفت است.
ابراز نگرانی‌‎ حداد عادل درباره پاسداشت زبان فارسی در صدا و سیما
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / انقلاب / تلویزیون / رادیو و تلویزیون / صدا و سیما / فرهنگستان زبان و ادب فارسی
ابراز نگرانی‌‎ حداد عادل درباره پاسداشت زبان فارسی در صدا و سیما
اقتصاد نیوز : رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در دیدار با مدیران صدا و سیما، در رابطه با پاسداشت زبان فارسی در رادیو و تلویزیون سخن گفت و خواستار هماهنگی بین بخش‌های مختلف این سازمان برای مبارزه با لغات غربی شد.
پاسداشت زبان
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
پاسداشت زبان
علی‌اکبر شیروانی  سال1319 محمدمعین «حافظ شیرین سخن» را منتشر کرد که نوید پژوهشگری کوشا در زبان فارسی می‌داد. حافظ شیرین سخن از تعلّق شخصی معین نشأت می‌گرفت و نسبت به دیگر کارهایش جایگاه سترگی نداشت، اما کارنامه او در پاسبانی و پاسداشت زبان فارسی قابل مناقشه نیست. معین، طلیعه نسل دوم پژوهشگران مدرن زبان فارسی بود؛ بعد از نسل اول که عمدتاً تحصیل‌کرده‌های دانشگاه‌های اروپایی بودند. معین گام نویی در ارائه سبک در نثر برنداشت اما با پافشاری‌اش هم نوشتار پالوده شد و هم در انتخاب موضوع‌ تألیفی، تأثیر …
انتصاب «دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی»
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی / محمود شالویی
انتصاب «دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی»
سیدعباس صالحی در حکمی محمود شالویی را به عنوان دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی منصوب کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
پاسخ به استعلام 925 عنوان واحد صنفی گیلان در سامانه سَردَرِ اصناف
معاون امور فرهنگی و رسانه فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار کرد: از آغاز فعالیت سامانه برخط سَردَرِ اصناف تا کنون، به استعلام 925 عنوان واحد صنفی استان در این سامانه پاسخ داده شده است.به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، حسین ابراهیمیان گفت: سامانه برخط سردر واحدهای صنفی به آدرس Sardarasnaf.ir در راستای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه، از دی‌ماه سال گذشته به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دسترس عموم قرار گرفت.وی با بیان اینکه بخشی از مراجعات روزانه به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط به عنوان سردر واحدهای صنفی بود، اظهار کرد: این سامانه با هدف صرفه جویی در زمان و انجام غیرحضوری فعالیت‌ها ایجاد شد و در حال حاضر …
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / مجریان تلویزیون / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / شبکه آموزش / ترویج و گسترش زبان فارسی / رسانه ملی / تلویزیون / سریال ایرانی
مأموریت جدید برنامه‌های تلویزیون برای پاسداشت زبان فارسی/ استفاده از اسامی خارجی در تبلیغات، ممنوع
وقتی گسترش فرهنگِ زبان فارسی در صداوسیما جدی شد، برنامه‌سازی در دستور کار قرار گرفت و بخش‌هایی تلاش کرده‌اند تا مجریان تلویزیون سردمدار این فرهنگسازی باشند؛ خبرهایی از بخشنامه جدید بازرگانی برای جلوگیری از تبلیغ آگهی‌ با نام خارجی به گوش می‌رسد.
محمود شالویی: اشتیاق به زبان فارسی را باید از کودکی در دانش‌آموزان نهادینه کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
محمود شالویی: اشتیاق به زبان فارسی را باید از کودکی در دانش‌آموزان نهادینه کرد
محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور پاسداشت زبان فارسی گفت: اشتیاق به زبان فارسی را باید از کودکی در دانش‌آموزان نهادینه کرد تا دانش آموزان نسبت به یادگیری زبان‌های دیگر اشتیاق نشان ندهند.
چهار روایت درباره فرجام رستم
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / استانی-فرهنگی و هنری / بزرگداشت فردوسی / پاسداشت زبان فارسی
چهار روایت درباره فرجام رستم
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: چند نوع روایت درباره فرجام رستم وجود دارد، اولین روایت، مرگ رستم در پایان داستان رستم و اسفندیار، روایت بعدی روایت مرگ طبیعی رستم، روایت سوم داستان رستم و شغاد و چهارمین روایت که بیشترین حضور کمّی را در منابع دارد، کشته شدن رستم به دست بهمن در ماجرای کینه اسفندیار است.
هیچ اثر اسطوره‌ای به اندازه شاهنامه تاثیرگذار نبوده است
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / استانی-فرهنگی و هنری / بزرگداشت فردوسی / پاسداشت زبان فارسی
هیچ اثر اسطوره‌ای به اندازه شاهنامه تاثیرگذار نبوده است
دکتر بهمن نامور مطلق گفت: هیچ آثار اسطوره‌ای به اندازه شاهنامه تاثیرگذار نبوده، بقیه به دلایلی به افسانه‌ها نزدیک شدند. شاهنامه به خاطر ترکیب خوبی که میان حکمت، خلاقیت و آفرینش انجام می‌دهد، اسطوره‌ای‌ترین کتاب است.
تندیس می‌تواند به یک پویش مردمی برای احترام به فردوسی تبدیل شود
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / استانی-فرهنگی و هنری / بزرگداشت فردوسی / پاسداشت زبان فارسی / محمدجعفر یاحقی / فردوسی / حکیم ابوالقاسم فردوسی / بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی
تندیس می‌تواند به یک پویش مردمی برای احترام به فردوسی تبدیل شود
محمدجعفر یاحقی گفت: تندیس‌هایی از فردوسی ساخته شده که اگر تاریخچه این تندیس‌ها نوشته و تنظیم شود، کتاب بسیار دلپذیری می‌شود و وجهه مردمی فردوسی و دلپذیری کارهای هنری که در ارتباط با فردوسی انجام شده را مطرح می‌کند.
پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویبنار همایش تخصصی فردوسی
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / استانی-فرهنگی و هنری / روز بزرگداشت فردوسی / بزرگداشت فردوسی / «روز پاسداشت زبان فارسی» / پاسداشت زبان فارسی
پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویبنار همایش تخصصی فردوسی
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیامی را به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی برای ویبنار همایش تخصصی حکیم ابوالقاسم فردوسی ارسال کرد.
تمرکز زدایی از سیاست‌های سال جاری انجمن‎های ادبی استان خراسان رضوی
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / استانی-شهرستانها / شب شعر / کاشمر / خبرهای شهرستان کاشمر
تمرکز زدایی از سیاست‌های سال جاری انجمن‎های ادبی استان خراسان رضوی
دبیر انجمن‎های ادبی استان خراسان رضوی گفت: سیاست امسال سعی در تمرکز زدایی برنامه‎های ادبی است؛ در مناسبت‎های مختلف فرهنگی تقویم کشور در شهرستان‌های خراسان رضوی بیش از 30 مراسم ادبی بزرگ شامل جشنواره‎های شعر و داستان، همایش‎ها و بزرگداشت‌‏های مفاخر و مشاهیر با مشارکت ادارات و نهادهای مربوطه و با هدف آموزش، انتقال تجربه، استعدادیابی و پاسداشت زبان فارسی برگزار خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
«فارسی» را چقدر پاس بداریم؟
فاطمه امین‌الرعایااین کلماتی که هم‌اکنون در حال خواندن آن‌ها هستید، مسیر بسیار پر و پیچ و خمی را پشت سر گذاشته‌اند تا ما امروز بتوانیم با آن با یکدیگر حرف بزنیم، بنویسیم و از روی آن بخوانیم. «زبان فارسی» را می‌گوییم، زبانی با قدمتی بسیار زیاد که از پس حمله قوم‌های فراوان و تلاش برای حذف آن زنده ماند و امروز ما میراث‌دارش هستیم. اما آیا ما به خوبی از آن مراقبت می‌کنیم تا فرزندان‌مان هم به زبان ما صحبت کنند؟پیشینه کهن زبان فارسی به ایران باستان بازمی‌گردد. روند تاریخی زبان فارسی را به سه دوره باستان، میانی و نو بخش می‌کنند. زبان فارسی امروزی ریشه در فارسی میانه دارد و فارسی میانه ریشه در فارسی باستان. فارسی تنها زبان ایرانی است که هر سه دوره تاریخی آن ثبت شده و از آن‌ها نوشتارهایی به‌جا مانده ‌است.عده‌ای …
پاسداشت زبان فارسی، فردوسی و خیام در بلاروس
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / روز بزرگداشت فردوسی / پاسداشت زبان فارسی
پاسداشت زبان فارسی، فردوسی و خیام در بلاروس
ویژه برنامه روز پاسداشت زبان فارسی، بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام نیشابوری به صورت برخط (آنلاین) در بلاروس برگزار شد.
فردوسی، باورهای اصیل دینی و معنوی را با غیرت و حمیت میهنی در هم آمیخته
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
فردوسی، باورهای اصیل دینی و معنوی را با غیرت و حمیت میهنی در هم آمیخته
تهران-ایرنا- مشاور وزیر در امور پاسداشت زبان فارسی، در یادداشتی به مناسبت بزرگداشت فردوسی نوشت: بدون تردید، حکمت فردوسی و روح حاکم برابیات و عمق عبارات او می‌تواند در مسیر معاد و معاش پیوندی منطقی را برقرار و به مدار زندگی هویتی ستودنی ببخشد و در این راستا باورهای اصیل دینی و معنوی را با غیرت و حمیت میهنی در هم آمیزد.
هیچ نهادی نمی‌تواند مانع تغییرات زبان فارسی شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / نظامی / صدا و سیما / بهروز غریب پور / سعدی / شاهنامه / کرسی زبان و ادبیات فارسی / ادبیات فارسی / گلستان / حافظ / وزارت آموزش و پرورش
هیچ نهادی نمی‌تواند مانع تغییرات زبان فارسی شود
تهران-ایرنا-مدیر مرکز سعدی‌شناسی، به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی، گفت: رشد تکنولوژی، ایجاد فضاهای مجازی و تاثیر مستقیم اطلاعات جهانی طبیعتاً بر زبان فارسی اثر می‌گذارد و هیچ نهادی قادر نیست جلوی این تاثیر را بگیرد، این تاثیری نیست که با بخشنامه یا قوانین فرهنگستان یا تغییر آموزش یا برنامه‌های صدا و سیما بتوانیم آن را متوقف کنیم.
چرا باید زبان را پاس داشت؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / «روز پاسداشت زبان فارسی» / ایوب دهقانکار
چرا باید زبان را پاس داشت؟
ایوب دهقان‌کار، سرپرست موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران  به مناسبت پاسداشت روز زبان فارسی یادداشتی را منتشر کرد . 
بیم آن است «زبان فارسی» از اصل بیفتد
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / فردوسی / «روز پاسداشت زبان فارسی» / شاهنامه / استانی-علمی و آموزشی / زبان فارسی / ادبیات
بیم آن است «زبان فارسی» از اصل بیفتد
یک استاد زبان و ادبیات فارسی تشریح کرد: هیچ تمدنی بدون زیربنای محکم فرهنگی بنا نخواهد شد و شاهنامه و در مجموع  ادبیات فارسی، می تواند رسالت فرهنگسازی را به درستی به انجام برساند اما دریغ و افسوس که «گوش اگر گوش من و ناله اگر ناله توست، آنچه البته به جایی نرسد فریاد است».
شاهنامه؛ نماینده تفکر پرورش‌یافته فردوسی از فرهنگ ایران
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / فردوسی / شاهنامه فردوسی / روز بزرگداشت فردوسی / بزرگداشت فردوسی / «روز پاسداشت زبان فارسی» / پاسداشت زبان فارسی / حکیم ابوالقاسم فردوسی / بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی / شاهنامه‌پژوهی
شاهنامه؛ نماینده تفکر پرورش‌یافته فردوسی از فرهنگ ایران
یک شاهنامه‌پژوه گفت: شاهنامه یک اثر جهانی و مجموعه‌ای از باورها، اندیشه‌ها، آداب، آیین و منش‌های اخلاقی است که نماینده تفکر پرورش‌یافته فردوسی از فرهنگ ایران است.
وزیر فرهنگ: بی‌ فردوسی و شاهنامه سرنوشت زبان فارسی نامعلوم بود
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / ابوالقاسم فردوسی / سیدعباس صالحی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ: بی‌ فردوسی و شاهنامه سرنوشت زبان فارسی نامعلوم بود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت بزرگداشت روز ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، شاهنامه را رفیع‌ترین قله ادب پارسی خواند.
دل پرخون فردوسی از آسیب‌های صداوسیما به فارسی!
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
دل پرخون فردوسی از آسیب‌های صداوسیما به فارسی!
امروز روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است که به عنوان روز پاسداشت زبان فارسی نیز نامگذاری شده و بهانه خوبی است برای مرور اجمالی بر وضعیت زبان فارسی در کشور به ویژه اینکه یک سال از ابراز نگرانی رهبر معظم انقلاب درباره زبان فارسی می‌گذرد.
پیام دکتر محمدجعفر یاحقی به مناسبت بزرگداشت فردوسی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
پیام دکتر محمدجعفر یاحقی به مناسبت بزرگداشت فردوسی
محمدجعفر یاحقی به مناسبت ۲۵ اردیبهشت، روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی پیامی را منتشر کرد.
بزرگداشت فردوسی، تکریم ارزش‌های ملی و باورهای دینی و مذهبی ایرانی‌هاست
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / فردوسی / بزرگداشت فردوسی / ۲۵ اردیبهشت
بزرگداشت فردوسی، تکریم ارزش‌های ملی و باورهای دینی و مذهبی ایرانی‌هاست
ایلنا: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسب ۲۵ اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی پیام صادر کرد.
تاکید مدیرکل دفتر چاپ وزارت ارشاد بر توجه به زبان فارسی در محصولات چاپی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / صنعت چاپ / ترویج و گسترش زبان فارسی
تاکید مدیرکل دفتر چاپ وزارت ارشاد بر توجه به زبان فارسی در محصولات چاپی
مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ در پیامی به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی بر توجه به این زبان در محصولات چاپی تاکید کرد.
انتقاد از ناهنجاری زبانی و نوشتاری در برخی کالاهای چاپی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / صنعت چاپ / زبان فارسی / مهرزاد دانش
انتقاد از ناهنجاری زبانی و نوشتاری در برخی کالاهای چاپی
مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت ارشاد در پیامی به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی از ناهنجاری زبانی و نوشتاری در برخی کالاهای چاپی انتقاد کرد.
ملغمه‌ای بی‌هویت در زبان مندرج در بسته‌بندی‌ کالاها
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / مهرزاد دانش / «روز پاسداشت زبان فارسی»
ملغمه‌ای بی‌هویت در زبان مندرج در بسته‌بندی‌ کالاها
مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی نوشت: زبان مندرج بر بسته‌بندی و برچسب و اعلان بسیاری از کالاها، ملغمه‌ای بی‌هویت و کژمدار و بدشکل از واژه‌های جعلی و ترکیبی و بیگانه است.
همایش مجازی روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / انجمن آثار و مفاخر فرهنگی / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / فردوسی / حسن بلخاری
همایش مجازی روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی امروز ساعت ۱۶، نشست مجازی روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی را برگزار می‌کند.
مراسم بزرگداشت روز ملی فردوسی به صورت مجازی برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / استانی-فرهنگی و هنری / روز بزرگداشت فردوسی / بزرگداشت فردوسی / روز ملی فردوسی / «روز پاسداشت زبان فارسی» / پاسداشت زبان فارسی / محمدجعفر یاحقی / حکیم ابوالقاسم فردوسی / بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی / نشان عالی فردوسی
مراسم بزرگداشت روز ملی فردوسی به صورت مجازی برگزار می‌شود
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از برگزاری برنامه‌های بزرگداشت روز ملی فردوسی و پاسداشت زبان فارسی به صورت مجازی و در آینده نزدیک به صورت حضوری خبر داد.
رونمایی از سامانه آموزش مجازی «مینا»
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / آموزش زبان فارسی / سامانه آموزش مجازی مینا
رونمایی از سامانه آموزش مجازی «مینا»
بنیاد سعدی برای علاقه‌مندان به یادگیری آموزش زبان فارسی، ۲۵ اردیبهشت‌ماه همزمان با روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی از سامانه آموزش مجازی «مینا» رونمایی می‌کند.
واکنش مشاور وزیر ارشاد به اظهارات مجری تلویزیون درباره زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / ترویج و گسترش زبان فارسی
واکنش مشاور وزیر ارشاد به اظهارات مجری تلویزیون درباره زبان فارسی
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور پاسداشت زبان فارسی به مناسبت روز بزرگداشت سعدی و همچنین واکنش به اظهارات مجری یکی از برنامه‌های تلویزیونی پیامی صادر کرد
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر / مجید مجیدی / زبان فارسی
«خورشید» مجید مجیدی، بهترین فیلم جشنواره فجر از نگاه پاسداشت زبان فارسی
ایسنا نوشت: کارشناسان ادبی و سینمایی رادیو ایران، فیلم‌های جشنواره فجر امسال را از چشم‌انداز پاسداشت زبان فارسی بررسی و فیلم برگزیده را معرفی کردند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / «پاسداشت زبان فارسی در تولیدات پویانمایی»
ساخت برنامه برای شاعران نامی ایران
رئیس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی معاونت سیما از ساخت برنامه‌های تلویزیونی با موضوع زندگی‌نامه و معرفی آثار مفاخر و شاعران نامی کشور خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / آموزش زبان فارسی / معاونت سیما / معاونت سیمای صداوسیمای جمهوری اسلامی
تیشه به ریشه زبان و ادب فارسی
تهران- ایرنا- صداوسیما پس از انتقاد مقام معظم رهبری، کمیته‌ای برای حفظ، ترویج و پاسداشت زبان فارسی تشکیل داد اما این کمیته از ۳۱ اردیبهشت تاامروز دستاورد قابل‌توجهی در این امر جز پایش مجریان نداشته است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴
جزییات فعالیت «شورای پاسداشت زبان فارسی» از زبان مشاور وزیر ارشاد
مشاور وزیر ارشاد در امور پاسداشت زبان فارسی گفت: شورای داخلی زبان فارسی با حضور مجموعه‌ای از همه مسئولین در وزارت ارشاد در سطح معاونت‌ها تشکیل شد. افراد معرفی شده‌اند و شورای پاسداشت زبان فارسی طی یکی دو هفته آینده آغاز به کار می‌کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
مجریان برتر تلویزیون معرفی شدند + اسامی
مشاور عالی معاون سیما در نامه‌ای خطاب به مدیران شبکه‌ها، مجریان برتر را در حوزه‌های پاسداشت زبان فارسی و دیگر صلاحیت‌های حرفه‌ای در بازه زمانی تابستان معرفی کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / تلویزیون / سازمان صدا و سیما
مشاور عالی تلویزیون برای هت‌تریک واژه جایگزین پیشنهاد داد
تسنیم نوشت: مشاور عالی معاون سیما معتقد است در رسانه ملی پاسداشت زبان فارسی را آغاز کرده‌ایم، هم در خبر و هم در برنامه‌های زنده با تشویق و تنبیه کار را جلو می‌بریم.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / مجری تلویزیون / سازمان صداوسیما / رضا پورحسین
دومین لیست از مجریان شایسته تشویق/ چه کسانی فارسی را پاس داشتند؟
مجریان برتر تلویزیون که در فصل بهار امسال بیشترین اهتمام را در پاسداشت زبان فارسی داشتند، معرفی و شایسته تشویق شناخته شدند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / مجری رادیو و تلویزیون / تلویزیون / زبان فارسی
کدام مجری‌ها بهتر فارسی حرف می‌زنند؟
ایسنا نوشت: مجریان برتر تلویزیون که در فصل بهار امسال بیشترین اهتمام را در پاسداشت زبان فارسی داشتند، معرفی شدند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۵
هادیان: صداوسیما در محتوای فضای مجازی تاثیر دارد/ بیابانکی: برای پاسداشت زبان فارسی به یک قوه قهریه نیاز است/ عباسپور: زبان فارسی به همین راحتی تخریب نمی‌شود
نشست نقد و اندیشه با موضوع «درست نویسی زبان فارسی در فضای مجازی» با حضور سه نفر از صاحب نظران این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
آیا پست مشاور وزیر در امور پاسداشت زبان فارسی تزیینی است؟
با انتخاب اخیر وزیر ارشاد در حوزه پاسداشت زبان فارسی به نظر می‌رسد شخصیت‌های ممتاز حوزه زبان و ادب فارسی، نادیده گرفته شده‌اند یا او درباره انتخاب مشاور خود با شخصیت‌های بزرگ این عرصه مشورت نکرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۷ / رادیو ایران / رادیو / زبان فارسی
فراخوان «آیین سخن» رادیو ایران تمدید شد
فراخوان حضور در «آیین سخن» که از طرف رادیو ایران برای پاسداشت زبان فارسی طراحی شده است، تمدید شد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
مشاور جدید وزیر ارشاد: در حال آماده‌سازی «طرح‌نامه» زبان فارسی هستیم
مشاور وزیر در امور پاسداشت زبان فارسی گفت: در حال مهیا کردن «طرح‌نامه‌ای» هستیم تا در بخش‌های مختلف و متعدد از آن بهره‌مند شویم. صیانت، حمایت، هدایت، گسترش و تقویت زبان فارسی از مواردی است که در این طرح‌نامه به آن توجه شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۴
یک تیر و دو نشان وزیر ارشاد/ پیگیری تأکید رهبری و زمینه‌سازی برای یک تغییر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دو روز قبل در حکمی، مشاوری برای خود در حوزه پاسداشت زبان فارسی معرفی کرد که این انتصاب را می‌توان حاصل تأکید رهبر انقلاب در دیدار نیمه ماه رمضان ایشان با شاعران و فرهیختگان دانست.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
فوتبال جهان|تاتنهام قرارداد ستارگانش را تمدید کرد
مدیر شبکه مستند می‌گوید اصطلاحات نامانوسِ غیرفارسیِ زیادی وارد زبان‌مان شده و هنر دوبله می‌تواند نقش مهمی در پاسداشت زبان فارسی ایفا کند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۴
شبکه پنج برای زبانِ فارسی برنامه دارد
روزنامه تصویری «یه روز تازه» آیتم ویژه‌ای برای پاسداشت زبان فارسی تدارک دیده که روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.
۱۳۹۸/۰۳/۱۷ / والیبال / شبکه سه سیما / تلویزیون
قدردانی شبکه ۳ از تهیه‌کننده و گزارشگر مسابقات جهانی والیبال برای پاسداشت زبان فارسی
با توجه به رعایت زبان فارسی تا این مرحله از مسابقات جهانی والیبال، مدیر گروه ورزش شبکه سه از تهیه‌کننده و گزارشگر این بازی‌ها تقدیر کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۶
داریوش ارجمند: مجریان تلویزیون شلوار‌های تنگی می‌پوشند که پدربزرگِ من هنگام رفتن به رختخواب می‌پوشید؛ این‌ها مانکن هستند نه مجری
ارجمند با انتقاد از رویه حضور بازیگران روی آنتن تلویزیون، گفت: شما لباس‌های مجریان تلویزیون را ببینید؛ شلوار‌های تنگی می‌پوشند که پدربزرگِ من هنگام رفتن به رخت‌خواب می‌پوشید. این‌ها مانکن هستند نه مجری! از سَر و زلف و لباس تا دیالوگ گفتن؛ آدم فکر می‌کند از روی ترجمه صحبت می‌کنند. تلویزیون برای برون رفت از این مشکلات و پاسداشت زبان فارسی باید بر روی این عبارت تأمل کند "عالم دیگری را باید ساخت و از نو آدمی!".
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
تصاویر/ تجلیل از مریم نشیبا پیشکسوت رادیو
مراسم «آیین سخن» ویژه نگهبانی از زبان فارسی، به مناسبت پاسداشت زبان فارسی صبح امروز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت با حضور حداد عادل در شبکه رادیویی ایران برگزار شد.در این مراسم از مریم نشیبا پیشکسوت رادیو تجلیل و قدردانی به عمل آمد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹
رادیو از گوینده «شب بخیر کوچولو» تقدیر می‌کند
همزمان با پاسداشت زبان فارسی و در جریان مراسم «آیین سخن» در رادیو از مریم نشیبا تجلیل می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / رادیو ایران / رادیو / مریم نشیبی
رادیو ایران از مریم نشیبی تقدیر می‌کند
در مراسم «آیین سخن» ویژه نگهبانی از زبان فارسی که به مناسبت پاسداشت زبان فارسی در روز (۳۱ اردیبهشت ماه) در این شبکه رادیویی برگزار می‌شود، از مریم نشیبی تقدیر خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / زبان فارسی / منطقه قزوین
ارتقاء جایگاه این میراث مظلوم در جهان آرزوی ماست
عنوان بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در تقویم ما ایرانیان در روز 25 اردیبهشت ماه حک شده است؛ اما پاسداشت زبان فارسی که آیینه هویت ما ایرانیان است و با ظرفیتی که دارد بخش عظیمی از سرزمین‌های جهان را تحت نفوذ معنوی خود قرار داده است؛ تنها متعلق به یک روز نیست بلکه برای حفظ و ترویج میراث مظلومی که سینه‌به‌سینه و نسل‌به‌نسل به دست ما رسیده است تا همیشه باید همت گماشت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •