چهارشنبه, ۲۵ تیر, ۱۳۹۹ / 15 July, 2020
چاپ اسکناس
تجارت جدید در اینستاگرام: چاپ پول!
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
تجارت جدید در اینستاگرام: چاپ پول!
چاپ و انتشار اسکناس ارزان‌تر از چیزی است که برای ما تمام می‌شود؛ حداقل برای عده‌ای؛ اگرچه پشتوانه‌اش هم آن قدر محکم نیست، هرچند کیفیت کاغذش را تضمین می‌کنند و صاحب دستگاه چاپ اسکناس تاکید دارد که بدون مشکل می‌توان آن را خرج کرد. یکی تبلیغ زده پول‌ها همه با کاغذ پاپیروس و نخ‌دار، یک میلیون تومان، ۳۰۰ هزار تومان. دیگری قیمتی ارزان‌تر دارد. «دیگری نوشته هر کس یک میلیون سفارش می‌ده، فرداش ۵۰ میلیون سفارش می‌ده. اون‌هایی که می‌گن چرا دیر جواب دایرکت را می‌دم، برای این که سرم شلوغه. نمی‌تونم هم پای دستگاه چاپ باشم و هم اینجا.»
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
مراقب اسکناس و ایران‫چک‫های جعلی باشید
 کلاهبرداران و جاعلان همواره تلاش می‫کنند با ارائه اسکناس ها و ایران چک های جعلی و تقلبی به شعب بانک‌ها به اهداف شوم خود دست پیدا کنند.یکی از مسائل و چالش های کارکنان شبکه بانکی در حوزه صف، دریافت اسکناس ها و ایران چک های جعلی از برخی از مشتریان است که در تلاش اند پول های تقلبی و ناسالم را وارد جریان نقدی پول کنند.در همین راستا، ویژگی های امنیتی ایران چک های جدید به شرح زیر است:1- واتر مارک: تصویر سه بعدی یک پرنده و عدد 50 به صورت روشن (الکترو تایپ) در خمیر کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور قابل رویت است.2- نخ امنیتی پنهان: این نخ که عبارت I.R.IRAN روی آن درج شده، درون کاغذ قرار گرفته است.3- نخ امنیتی پنجره‌ای: این نخ از نوع هولوگرافیکی با ریز نوشته به گونه‌ای درون کاغذ قرار گرفته که قسمتی از آن …
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
مانی هِیست اما کم اِست
محمدعلی محمدپور «خانه کاغذی»، «خانه اسکناس»، «سرقت پول»، «مانی هست» یا هر نام دیگری روی سریال را بگذاریم ذره‌ای از شقاوت، شناعت، دنائت و... بله دیالوگ‌ بدبودن سریال کم نمی‌کند. به اعتقاد من این اثر در آب‌دوغ خیاری و مقوایی‌بودن با ستایش 3 قابل مقایسه است. جالب اینجاست خیلی‌ها سریال را با سریال‌های معروف «شکستن بد»، «گیم‌کردن در ترونز» و «قدم‌زنان در مردگی» مقایسه می‌کنند. (گوگل ترنسلیت را می‌بندد) به نظر من، اگر آن سریال‌ها را بتوانیم با ارفاق مزخرف بنامیم، این سریال مزخرف برایش تمجید به حساب می‌آید. ضمنا اگر نگران اسپویل و این سوسول‌بازی‌ها …
۱۰۰ دلاری: محبوب‌ترین اسکناس جهان
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / صد دلاری / اسکناس / دلار
۱۰۰ دلاری: محبوب‌ترین اسکناس جهان
در بین اسکناس‌های مختلف دلار، اسکناس ۱۰۰ دلاری محبوب‌ترین اسکناس در جهان به شمار کی رود تا جایی که ۸۰ درصد کل اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری چاپ شده، در خارج از خاک آمریکا مبادله می‌شود. به طور کلی حدود دو سوم اسکناس‌های دلار چاپ شده، اکنون در خارج از آمریکا هستند.
روسیه اتهام‌زنی آمریکا درباره چاپ اسکناس تقلبی برای حفتر را محکوم کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
روسیه اتهام‌زنی آمریکا درباره چاپ اسکناس تقلبی برای حفتر را محکوم کرد
وزارت امور خارجه روسیه امروز (شنبه) در بیانیه‌ای اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه یک شرکت وابسته به دولت مسکو پول تقلبی برای لیبی چاپ کرده است، رد کرد. این بیانیه پس از آن صادر شد که وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه از خبر کشور مالت مبنی بر توقیف ۱.۱ میلیارد دلار پول رایج لیبی که گفته می‌شد در شرکت دولتی «گوزناک» روسیه به چاپ رسیده استقبال کرد. براساس بیانیه وزارت خارجه روسیه، قرارداد چاپ دینار لیبی در سال ۲۰۱۵ بین شرکت گوزناک و رئیس بانک مرکزی لیبی به امضا رسید. مسکو به عنوان بخشی از تعهدات قراردادی خود، اسکناس‌های لیبی را در محموله‌ای به بانک مرکزی در طبرق ارسال کرده است.
آمریکا: روسیه برای حفتر، اسکناس تقلبی چاپ کرده
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
آمریکا: روسیه برای حفتر، اسکناس تقلبی چاپ کرده
سفارت آمریکا در لیبی اعلام کرد که یک شرکت روسیه به دستور خلیفه حفتر مقداری ارز تقلبی چاپ کرده است. این سفارتخانه در ادامه توییت خود با اشاره به بانک وابسته به شبه‌نظامیان خلیفه حفتر، ژنرال سابق ارتش لیبی آورد: یک تشکل موازی غیرقانونی دستور چاپ این اسکناس‌ها را داد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
معروف‌تر از گرافیتی
[شهروند] یکی از جنجالی‌ترین هنرمندان خیابانی جهان «بنکسی»‌ است. شهرت جهانی او به ‌خاطر گرافیتی‌ها و همچنین ناشناس‌بودنش است. شاید بتوان گفت بنکسی با آنکه هنوز کسی چهره‌اش را ندیده، هم اکنون حتی از خود هنر گرافیتی هم مشهورتر است.    1- برخی می‌گویند نام واقعی او رابین گانینگهام است؛ یک‌جورهایی همان «رابین هود» صدایش می‌کنند! 2- بنکسی در تیم فوتبال «انقلابیون مکزیکی» بازی می‌کرد. 3- آثار بنکسی مرتبا ارزش بیشتری پیدا می‌کند! 4- بنکسی در‌ سال 2007، نمایشگاهی در لس‌آنجلس برگزار کرد و در آن‌ از فیل زنده‌ای رونمایی کرد که صورتی‌اش کرده بودند! 5- او گاهی آثار دیگر هنرمندان …
هزینه‌های ضرب و چاپ سکه و اسکناس بیشتر از ارزش آنهاست
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / پول / تورم / جلسه علنی / کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای / لایحه
هزینه‌های ضرب و چاپ سکه و اسکناس بیشتر از ارزش آنهاست
در جریان بررسی کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی سه نماینده به عنوان موافق و سه نماینده مخالف درباره کلیات این لایحه صحبت کردند.
ببینید: وضعیت پول ملی بعد از حذف ۴ صفر!
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ببینید: وضعیت پول ملی بعد از حذف ۴ صفر!
بعد از تصویب کلیات و جزئیات لایحه اصلاح پول ملی و حذف 4 صفر در مجلس شورای اسلامی، احتمالاً شاهد چاپ اولین اسکناس جدید بدون صفرهای اضافی خواهیم بود! علی رادمند با انتشار کارتونی در صفحه اینستاگرامی خود به این موضوع پرداخت.
احتمال چاپ اسکناس جدید در دولت روحانی
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / چاپ اسکناس / حذف صفر از پول ملی / واحد پول ایران
احتمال چاپ اسکناس جدید در دولت روحانی
تسنیم نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه 15 اردیبهشت) و پس از تصویب کلیات لایحه اصلاح نظام پولی و بانکی، ماده واحده و جزئیات این لایحه رانیز به تصویب رساندند.
اختصاصی تسنیم|پایان کار لایحه حذف صفر پول ملی در مجلس/ احتمال چاپ اسکناس جدید در دولت روحانی
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / دولت دوازدهم / رئیس جمهور / عبدالناصر همتی / مجلس / حذف چهار صفر از پول ملی / بانک مرکزی
اختصاصی تسنیم|پایان کار لایحه حذف صفر پول ملی در مجلس/ احتمال چاپ اسکناس جدید در دولت روحانی
بعد از تصویب کلیات و جزئیات لایحه اصلاح پول ملی در مجلس، دولت باید مقدمات اجرای این طرح را فراهم کند؛ احتمالاً در دولت روحانی اولین اسکناس جدید بدون صفرهای اضافی چاپ خواهد شد.
لایحه اصلاح واحد پولی فوریت ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / مجلس شورای اسلامی / پول / کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی / سید تقی کبیری / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
لایحه اصلاح واحد پولی فوریت ندارد
تهران-ایرنا- عضو کمیسیون اقتصادی در مخالفت با کلیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور گفت: با هزینه های زائدی که در این تغییر پولی از جمله تغییر در چاپ اسکناس ها، تهیه نرم افزاها، امحا اسکناس های فعلی اتفاق خواهد افتاد با وضعیت بودجه و هزینه های جاری کشور؛ آیا فوریت دارد.
بهمنی: ظرف ۵ سال باید واحد پولی ایران تغییر کند | واحد پول ایران چه می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
بهمنی: ظرف ۵ سال باید واحد پولی ایران تغییر کند | واحد پول ایران چه می‌شود؟
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تحمیل هزینه‌های زیاد ضرب و چاپ اسکناس خرد در کشور گفت: باید واحد پولی کشورمان را ظرف مدت ۵ سال تغییر دهیم.
پول نقد نمی‌گیریم؛ حتی از شما
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
پول نقد نمی‌گیریم؛ حتی از شما
رضا کربلائی _ روزنامه‌نگار اتفاقی بزرگ رخ داده، شاید پس از وداع با کرونا دیگر مردم ایران یادشان برود که می‌شود با اسکناس هم به بازار رفت و خرید و فروش کرد. کارشناسانی که با همشهری گفت‌و‌گو کرده‌اند با جدیت می‌گویند این مسئله، یکی از احتمالات پساکروناست و حتی می‌تواند آینده نظام بانکی را دگرگون سازد و هزینه‌های بانک مرکزی و دولت را برای چاپ اسکناس کاهش دهد. به گزارش همشهری، آمارهای رسمی نشان می‌دهد دست‌کم در اسفند پارسال، همزمان با خروج ویروس کرونا از شهر قم به سایر شهرهای ایران، به‌تدریج شهروندان …
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
تصویر پزشک زن روی اسکناس یک کشور عربی نقش بست + عکس
بانک مرکزی تونس با چاپ تصویر نخستین زن پزشک این کشور روی اسکناس ۱۰ دیناری، به جامعه پزشکان زن ادای احترام کرد.
چرا کسری بودجه نباید با چاپ اسکناس جبران شود؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / سید محمد هادی سبحانیان / کسری بودجه / مالیات بر ارزش افزوده
چرا کسری بودجه نباید با چاپ اسکناس جبران شود؟
دولت کسری بودجه را باید با اقداماتی از جنس اصلاح ساختارمثل افزایش پایه‌های مالیاتی و … جبران کند و اگر به سمت استقراض از بانک مرکزی و چاپ اسکناس برود، شاهد جهش تورم خواهیم بود.
از «واگذاری امتیاز چاپ اسکناس به رویتر» تا «رشد سود بانک های چینی»
۱۳۹۹/۰۱/۱۰
از «واگذاری امتیاز چاپ اسکناس به رویتر» تا «رشد سود بانک های چینی»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی دهمین روز فروردین ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
لایحه حذف چهار صفر از واحد پولی در چه مرحله ای است؟
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / بانک مرکزی / حذف صفر از پول ملی / نقدینگی / پول
لایحه حذف چهار صفر از واحد پولی در چه مرحله ای است؟
با افزایش حجم نقدینگی در بازار ایران و هزینه های مربوط به چاپ و انتشار اسکناس ها بانک مرکزی درصدد اصلاح لایحه از صفر از واحد پولی است.
نقدینگی شمشیری دولبه! تحلیل سخنان روحانی برای عدم نگرانی از رشد نقدینگی
۱۳۹۸-۱۱-۲۹
نقدینگی شمشیری دولبه! تحلیل سخنان روحانی برای عدم نگرانی از رشد نقدینگی
حسن روحانی در نشست خبری اخیر خود به توضیح درباره علل رشد نقدینگی پرداخت و گفته است چون رشد نقدینگی، بیشتر ناشی از افزایش ذخایر خارجی بانک مرکزی بود، رشد خوبی محسوب می‌شود و زیاد نگران‌کننده نیست. اگرچه سخنان رئیس جمهور برای عدم نگرانی تنها در جهت تلطیف فضای موجود است، اما به اعتقاد کارشناسان رشد نقدینگی حاصل از چاپ اسکناس بدون پشتوانه تنها منجر به افزایش تقاضای عمومی و در نهایت تورم می‌شود.
موتور جدید چاپ پول شناسایی شد!
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / نقدینگی / پول / چاپ پول / بانک مرکزی / اقتصاد
موتور جدید چاپ پول شناسایی شد!
آمار‌های بانک مرکزی در آذرماه حاکی از دو رخداد مهم در متغیر‌های پولی است. نخست اینکه رشد پایه پولی با ثبت رقم ۲/ ۲۸ درصدی به بیشترین سطح در هفت سال اخیر رسیده است. بر اساس آمارها، علت اصلی رشد پایه پولی، رشد خالص دارایی خارجی بانک مرکزی بوده که متاثر از تجدید ارزیابی و تسعیر نرخ ارز، تغییر روش در خرید ارز نفتی دولت و کاهش تسهیلات خارجی بوده است. پیش‌تر دلیل عمده رشد پایه پولی، افزایش بدهی بانک‌ها و دولت به بانک مرکزی بوده است. رخداد دیگر، در تغییرات اجزای نقدینگی است. در آذرماه سهم «پول» از نقدینگی با ثبت رقم ۱/ ۱۶ درصدی به بیشترین مقدار طی نیم دهه اخیر رسیده است؛ رخدادی که تایید می‌کند درجه سیالیت نقدینگی در پایان آذر افزایش یافته است. انبساط سهم پول که شامل اسکناس و سپرده‌های جاری است، می‌تواند …
چاپ برگه‌های شبه اسکناس برای تبلیغ ممنوع شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / چاپ برگه های شبه اسکناس / بانک مرکزی / سپرده های بانکی / ایین نامه تبلیغات
چاپ برگه‌های شبه اسکناس برای تبلیغ ممنوع شد
تبلیغات روی اسکناس، ایران چک و مسکوکات منتشره بانک مرکزی و همچنین هرگونه تبلیغات از طریق چاپ برگه‌های شبه اسکناس، شبه ایران چک و ضرب شبه مسکوکات بانک مرکزی ممنوع شد.
کارت بانکی چیست؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / پول / سرقت / عابر بانک / چاپ اسکناس / کارت هوشمند
کارت بانکی چیست؟
ازبکستان در سال 2019؛ از اصلاحات و انتخابات تا میزبانی از «سران» و طالبان
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
ازبکستان در سال 2019؛ از اصلاحات و انتخابات تا میزبانی از «سران» و طالبان
تاسیس وزارت اقتصاد و صنعت در ازبکستان، صدور روادید سرمایه‌گذاری توسط ازبکستان، افتتاح نخستین دانشگاه نظامی در ازبکستان، چاپ اسکناس 100 هزار صومی در ازبکستان، راه‌اندازی مرکز
انهدام یک شبکه جعل اسکناس‌ در اروپا
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
انهدام یک شبکه جعل اسکناس‌ در اروپا
یوروپل (پلیس اتحادیه اروپا) اعلام کرد که ۱۱ نفر در عملیات‌های هماهنگ در سراسر اروپا به جرم چاپ اسکناس تقلبی دستگیر شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / نماز جمعه / انتخابات مجلس یازدهم
حال و هوای انتخاباتی تریبون‌های نماز جمعه/پس‌مانده‌های رژیم پهلوی مدعی انتخابات ایران شدند/اقتصاد کشور با چاپ اسکناس درست می‌شود؟
خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان‌ها بیشتر رنگ و بوی انتخابات مجلس را به خود گرفته بود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
اوضاع اقتصادی ایران در دوران تحریم / سرمایه گذاری خارجی کاهش یافته اما آمار شاغلین افزایش / آیا ایران به اقتصاد خود تنوع می بخشد یا به چاپ اسکناس روی می آورد؟
ارزیابی اوضاع فعلی اقتصاد ایران، کار دشواری است؛ به این دلیل که محاسبه خسارت‌های وارد شده به اقتصاد ایران از زمان اعمال تحریمها، در نوسان است؛ با این حال، ایرانی‌ها بر این گمان اند که از بهار سال جاری، رشد مثبت داشته اند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
نکاتی از لایحه بودجه 99
مهدی تقوی‪-‬ در بررسی لایحه بودجه سال 99 باید به نکاتی توجه کرد که این نکات حائز اهمیت است. برخی کارشناسان به موضوع صادرات نفت واین که آیا در بودجه این میزان صادرات محقق می‌شود اشاره می‌کنند. ما در دوران‌های گذشته و در شرایط غیر تحریمی‌تا روزی2 میلیون و 500 تا 3 میلیون بشکه صادرات نفت داشتیم. متاسفانه با تحریم‌های ظالمانه ترامپ و فشارهای ناشی از این امر میزان صادرات نفت ما بسیار پایین آمد که با وجود تلاشهای دولت برای دور زدن تحریم‌ها نتوانسته‌ایم به رقم سابق برگردیم. دولت برای اداره کشور در شرایط کاهش صادرات نفت راه دیگری جز تامین منابع مالی از طریق اخذ مالیات ندارد. منتهی باید توجه کرد اخذ مالیات به صورت عادلانه باشد. به عبارتی مالیات را از ثروتمندان وکسانی که راههای فرار مالیاتی را سالها یاد …
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / چاپ اسکناس / پول مدرن
برزگ‌ترین چاپ‌کننده پول جهان در خطر ورشکستگی
موسسه "دو لا قو" نسبت به ورشکستگی خود در صورت تداوم شرایط فعلی هشدار داد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
سهیلا جلودارزاده: افزایش حقوق بدون افزایش قدرت خرید مردم یک فریب است
یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در حال حاضر گفته می‌شود خط فقر 7 میلیون تومان است. علت این موضوع هم چاپ اسکناس بدون پشتوانه است. پول بی‌ارزش می‌شود چون چاپ آن بدون پشتوانه است. بنابراین افزایش حقوق‌ها با پول بدون پشتوانه قدرتی ندارد، زیرا موجب افزایش قدرت خرید نمی‌شود بلکه تنها توقعات را بالا می‌برد.
۱۳۹۸-۰۹-۰۵
فرار بزرگ خصولتی ها از مالیات
| دولت برای آنکه در شرایط کاهش صادرات نفتی ناچار به چاپ اسکناس و تحمل پیامدهای تورمی آن نشود، روی درآمدهای مالیاتی حساب کرده است. به گفته امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی در ایران به نسبت کشورهای دیگر، به‌ویژه کشورهای توسعه‌یافته پایین است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
هزینه امحای اسکناس در سال ۳۴ میلیارد تومان است
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هزینه چاپ اسکناس در ایران ۱۰ برابر دنیا است، گفت:‌ سالانه ۳۴ میلیارد تومان برای امحای اسکناس در کشور هزینه می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
انارکی محمدی: ایران ۱۰ برابر کشورهای دیگر اسکناس چاپ می‌کند
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ایران حدودا ۱۰ برابر کشورهای دیگر چاپ اسکناس دارد، گفت: نمایندگان بر ضرورت ایجاد ثبات اقتصادی، کاهش تورم و ایجاد زیرساخت‌ها برای حذف چهار صفر از پول ملی تاکید کردند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / اسکناس / اسکناس ایرانی / چاپ اسکناس
اسکناس‌های ایرانی کجا تولید می‌شوند؟
پیش از سال ۱۳۶۲، اسکناس‌های رایج کشور اغلب در اروپا تهیه می شد، اما در این سال با راه‌اندازی کارخانه چاپ اوراق بهادار توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، چاپ اسکناس در داخل کشور آغاز شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸
حذف صفر از پول ملی | مدت زمان تقریبی طرح ۴ سال است
شفقنا اقتصادی_ رئیس کل بانک مرکزی از گردش ۹ میلیارد قطعه اسکناس در اقتصاد ایران خبر داد و گفت: چاپ اسکناس‌هایی با صفرهای حذف شده ۴ سال زمان می‌برد. به گزارش شفقنا اقتصادی به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی گفت: سالانه نزدیک به یک میلیارد …
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی ایران / حذف صفر از پول ملی
چاپ اسکناس‌هایی با صفرهای حذف‌ شده، ۴ سال زمان می‌برد
رئیس کل بانک مرکزی از گردش ۹ میلیارد قطعه اسکناس در اقتصاد ایران خبر داد و گفت: چاپ اسکناس‌هایی با صفرهای حذف شده ۴ سال زمان می‌برد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
سخنگوی کمیسیون اقتصادی: احتمالا مجلس به لایحه حذف چهار صفر از پول ملی رأی نمی‌دهد
در حال حاضر چاپ اسکناس ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی نداریم و معمولا رقمی کمتر از اسکناس هزار تومانی در بازار پیدا و استفاده نمی‌شود. حالا می‌خواهند هزار تومان را یک تومان کنند، پس فرقی ندارد که روی آن یک تومان یا ۱۰ هزار ریال بنویسند. اینها همه نشان می‌دهد که تغییر ریال به عدد تنها هزینه بر خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / تعویض اسکناس / بانک مرکزی / اسکناس نو
تعویض هر برگ اسکناس چند؟
پیش از این عبدالناصر همتی - رئیس کل بانک مرکزی - با اشاره به برخی انتقادات نسبت به هزینه‌بر بودن حذف چهار صفر و چاپ مجدد اسکناس گفته بود تبدیل واحد پولی برای ما هزینه‌ای ندارد. زیرا سالانه ۷۰۰ میلیون اسکناس امحاء و چاپ مجدد می‌شود. علاوه بر این هفت میلیارد قطعه اسکناس رایج در کشور داریم که با این کار به سه میلیارد قطعه تبدیل خواهد شد. در واقع هزینه امحاء و چاپ جایگزین می‌شود و هزینه خیلی زیادی تحمیل نمی‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / چاپ اسکناس / حذف چهار صفر از پول ملی / حذف صفر از پول ملی
صفرهایی که زندگی‌مان را دگرگون می‌کند/ قیمت چاپ هر اسکناس چقدر است؟
چاپ هر قطعه اسکناس هزینه­ نقدی به دنبال دارد؛ نکته ­ای که کمتر درباره آن شنیده ­ایم. طبق آخرین اخبار منتشر شده از سوی بانک مرکزی هزینه چاپ هر قطعه اسکناس را بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ تومان است که دولت باید آن را تامین کند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۸
داستان ادامه‌دار چهار صفر
اکنون ۸ میلیارد و ۷۰۹ میلیون برگ اسکناس و ایران‌چک در اقتصاد ایران در گردش است. سالانه ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد برگ اسکناس نیز امحا و جایگزین می‌شود. در این شرایط، حذف چهار صفر از پول ملی از یک طرف بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی در سال برای جایگزینی اسکناس‌های فرسوده به دنبال دارد. اما از طرف دیگر، تغییر کل اسکناس‌های موجود در کشور حدود یک هزار و ۹۱۶ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.«پدری از ایالتی کوچک با پول کافی برای خرید یک جفت کفش برای فرزندش راهی برلین شد؛ اما زمانی که به آنجا رسید تنها توانست یک فنجان قهوه بخورد و یک بلیت اتوبوس برای برگشت به خانه بخرد.» این حکایتی است که در میان آلمانی‌ها برای روایت از درام دوران ابرتَوَرم باقی مانده‌است. در سال ۱۹۲۳، آلمان نرخ تورم ۲۹ هزار و ۵۰۰ درصدی …
۱۳۹۸/۰۵/۱۶ / حذف چهار صفر از پول ملی / اقتصاددان / نرخ تورم / چاپ اسکناس
هزینه‌های خداحافظی با صفرهای ریال
یک کارشناس اقتصادی گفت: حذف صفر از واحد پول ملی در بلندمدت خوب است و منافع آن بیش از مضراتش است اما مکانیزم اجرایی سختی دارد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
از سال 1350 تاکنون ارزش پول ملی 3500 برابر کاهش یافته
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه حذف ۴ صفر از پول ملی تأثیری بر تورم ندارد،گفت: هر ساله ۷۰۰ میلیون قطعه اسکناس امحاء و چاپ مجدد می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / مجلس شورای اسلامی / حذف صفر پول ملی / عبدالناصر همتی / دولت
سالانه ۷۰۰ میلیون قطعه اسکناس امحاء و چاپ مجدد می‌شود
تهران- ایرنا- رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه حذف ۴ صفر از پول ملی تأثیری بر تورم ندارد،گفت: هر ساله ۷۰۰ میلیون قطعه اسکناس امحاء و چاپ مجدد می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳
حذف 4 صفر تورم فزاینده نخواهد داشت
مدیرکل سابق اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با تاکید براینکه حذف ۴ صفر از پول ملی نه‌تنها باعث افزایش هزینه چاپ اسکناس نمی‌شود؛ بلکه این هزینه را کاهش می‌دهد، گفت: این طرح تورم فزاینده‌ای نخواهد داشت. علیرضا مقتدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره اثرات حذف 4 صفر از پول ملی اظهار کرد: اگر مفروضات طرح و نحوه اجرای آن براساس مطالعات انجام شده در بانک مرکزی باشد اثرات تورمی و هزینه‌های مختلف طرح اصلاح پول ملی و حذف صفرها مورد بررسی قرار گرفته است. وی با بیان اینکه مهم‌ترین اثر حذف صفر از پول ملی در حمل پول و نقل‌و‌انتقال وجوه در دستگاه‌های کارتخوان و خودپرداز دیده می‌شود، گفت: بسیاری از مردم در عملیات کارت به کارت و خرید فروشگاهی به‌دلیل اشتباه در لحاظ صفرها دچار خطا شده و پول را بیشتر یا …
۱۳۹۸/۰۵/۱۲
انتشار رمزینه تنها در اختیار قانون‌گذار
انتشار و عرضه رمزینه‌ها با پشتوانه طلا یا سایر فلزات گران‌بها و دارایی‌های منقول و غیرمنقول در حیطه کار و صلاحیت مراجع تنظیم‌گر و ناظر بازار سرمایه قرار دارد و بانک مرکزی بر اساس قانون تنها مسئول چاپ و انتشار پول ملی در قالب سکه و اسکناس است و این نهاد ناظر برای انتشار ریال رمزینه ای و رمزینه‌ها با پشتوانه طلا، فلزات گران‌بها وانواع دیگر دارایی ها باید از قانون گذار اجازه بگیرد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۲
مدیرکل سابق بانک مرکزی: حذف ۴ صفر هزینه چاپ اسکناس را کم می‌کند/ تورم بالا نخواهیم داشت
مدیرکل سابق اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با تأکید براینکه حذف ۴ صفر از پول ملی نه تنها باعث افزایش هزینه چاپ اسکناس نمی شود بلکه این هزینه را کاهش میدهد، گفت: این طرح تورم فزاینده نخواهد داشت.
۱۳۹۸/۰۵/۱۱
حذف ۴ صفر حتی هزینه چاپ اسکناس را هم کاهش نمی‌دهد
یک کارشناس اقتصادی با بیان این که برخی می گویند حذف ۴ صفر از پول ملی هزینه چاپ اسکناس را کاهش می دهد گفت: این درست نیست، چون صفر‌ها که هزینه‌ای در چاپ اسکناس ندارد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶
چاپ تصویر آلن تورینگ روی اسکناس‌های ۵۰ پوندی انگلستان
آلن تورینگ از میان فهرستی شامل نام بزرگانی چون استیون هاوکینگ فیزیکدان و آیدا لاولیس ریاضیدان، به‌عنوان چهره‌ی برتر برای چاپ روی اسکناس بریتانیا انتخاب شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
ورود سه اسکناس جدید به چرخه پولی ونزوئلا
بانک مرکزی ونزوئلا از سه اسکناس جدید خود رونمایی کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک مرکزی ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد که از سه شنبه این هفته سه اسکناس جدید وارد چرخه پولی خواهند شد. این اسکناس‌ها دارای ظاهری متفاوت از اسکناس‌های موجود خواهند بود و هدف از چاپ آنها افزایش کارآیی سیستم پرداخت‌ها و تسهیل مبادلات تجاری است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۲
هشدار تیموشنکو درباره ادامه سقوط اقتصاد اوکراین
"یولیا تیموشنکو" سیاستمدار معروف اوکراینی نسبت به ادامه سقوط اقتصاد این کشور هشدار داده و چاپ اسکناس برای جبران کمبود بودجه، بدهی‌های خارجی سنگین و عدم پرداخت حقوق‌ها و مزایای بیمه، را عامل افزایش مشکلات در اوکراین دانست.
۱۳۹۸/۰۳/۱۹
برای حفظ ارزش پول ملی، چه باید کرد؟
شفقنا- کارشناس مسائل اقتصادی افزایش صادرات و جلوگیری از چاپ بی‌پشتوانه اسکناس را دو عامل اصلی برای حفظ ارزش پول ملی دانست. دکتر علی حیات‌نیا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تاکید اخیر مقام معظم...
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
چه تعداد اسکناس یورو در جهان وجود دارد؟
مدیر بخش اسکناس در بانک مرکزی اروپا با بیان این که بانک مرکزی اروپا متعهد به توسعه مشخصه‌های امنیتی اسکناس‌های خود است افزود این بانک تاکنون ۲.۳ میلیارد قطعه اسکناس ۲۰۰ یورویی چاپ کرده است اما آنها به طور ناگهانی به بازار تزریق نمی‌شوند و فرایند جایگزینی آنها با اسکناس‌های قدیمی تدریجی خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۰
اشتباه عجیب در اسکناس های استرالیا
میلیونها اسکناس 50 دلاری استرالیا با اشتباه تایپی چاپ شده و اکنون بین شهروندان دست به دست می شود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۹
آشنایی با مردی که مدعی امپراتوری ایالات متحده بود / از چاپ اسکناس تا فرمان انحلال کنگره آمریکا
اقتصادنیوز: در تاریخ ایالات متحده ماجراهای عجیب و غریب زیادی رخ داده است و یکی از عجیب ترین ماجراها را می توان ادعای امپراتوری ایالات متحده توس جاشوآ آبراهام نورتون دانست. مردی که نه تنها در سیاست، بلکه در ادبیات ایالات متحده نیز جا باز کرده است.
۱۳۹۸/۰۱/۳۱
رونالدو؛ موتور گلزنی و دستگاه چاپ اسکناس یوونتوس
تهران- ایرنا- رسانه های ایتالیایی اعلام کردند که یوونتوس در نخستین فصل حضور «کریستیانو رونالدو» با افزایشی 40 درصدی، بیش از 60 میلیون یورو در آمد داشته است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۹
چاپ پول برای مناطق سیل‌زده تکذیب شد
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: منابع ترمیم مناطق سیل‌زده از بودجه و در نهایت صندوق توسعه ملی تامین می‌شود و چاپ اسکناس برای ترمیم مناطق سیل زده صحت ندارد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۹
نوبخت: افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق باید از این ماه محسوب شود/ CNG از تاریخ اول خرداد گران می‌شود/ قیمت تمام شده پراید/ چاپ اسکناس برای ترمیم مناطق سیل زده صحت دارد؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون افزایش تقاضا برای خرید سکه با نزدیک شدن به نیمه شعبان، شیب نزول قیمت طلای جهانی شدت گرفت، دومین قرمزپوشی بورس در سال ۹۸، بازار‌های آسیایی آسوده‌خاطر شدند، وام ۸ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به پاکستان، راهیابی مجدد اوراق به کانال ۵۰ هزار تومانی و نخستین خودروی برقی رنو برای چین را در بر دارد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۸
از تکذیب چاپ اسکناس برای ترمیم مناطق سیل‌زده تا تمدید قرارداد بریتیش پترولیوم در میادین انرژی دریای خزر
توضیح رئیس سازمان برنامه و بودجه پیرامون پرداخت خسارت‌های وارده به سیل‌زدگان، تمدید قرارداد بریتیش پترولیوم در میادین انرژی دریای خزر، کاهش 20 هزار بشکه‌ای تولید نفت، تکذیب چاپ اسکناس برای ترمیم مناطق سیل‌زده و... مهم‌ترین خبرهای اقتصادی امروز 28 فروردین‌ماه بود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
چاپ اسکناس؛ خط قرمز خطرناک جبران خسارات
گذشته از خسارات جبران‌ناپذیر جانی، افزایش خسارات مادی ناشی از وقوع سیل در کشور باعث شده تا اذهان اقتصادی‌ها به نحوه تأمین مالی جبران خسارات سیل معطوف شود؛ در این باره یک اقتصاددان معتقد است که تسهیلات بانکی امکان پوشش خسارات را ندارند و دولت بهتر است برای جبران خسارات به سمت چاپ اسکناس نرود.
۱۳۹۸/۰۱/۱۹
چاپ اسکناس بی‌پشتوانه ممنوع!
بودجه سال ۱۳۹۸ بسته شده و جایی برای جبران خسارت سیلاب ندارد و به نظر می رسد دولت مجبور است با چاپ پول و برداشت از ذخایر ارزی صندوق توسعه ملی به پرداخت خسارت بپردازد که این دو راهکار تورم و نوسان گیری در بازار ارز را به همراه خواهد داشت.
۱۳۹۸/۰۱/۰۴
دلار چگونه چاپ می‌شود؟
ایالات متحده با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید، در هر ساعت 20 میلیون دلار اسکناس چاپ می‌کند. در این ویدیو با نحوه آماده‌سازی و چاپ اسکناس 100 دلاری آشنا می‌شویم.
۱۳۹۸/۰۱/۰۱
از چاپ اسکناس توسط بانک ملی برای اولین بار تا اعلامیه اعلام خطر میکنم امام خمینی (ره)
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی اولین روز فروردین ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
نصیرزاده: من نباید اسکناس چاپ کنم و به شما بدهم/ اینجا از موقعیت فوتبال سواستفاده می‌شود
مدیرعامل باشگاه ماشین‌سازی گفت: برای کمیته اخلاق یادداشتی نوشتم و گفتم اینجا برخلاف بند ۲ ماده ۴ آیین‌نامه کمیته اخلاق از موقعیت فوتبال سواستفاده می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
فناوری بدون پرداخت شمشیری دو لبه
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که رفتن به سمت جامعه بدون پرداخت مانند شمشیری دو لبه است و از طرفی هم چاپ اسکناس معادل 5/ 1 برابر رشد اقتصادی دولت‌ها هزینه دارد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۷
واکنش انتقادی مخاطبان به توئیت سفارت سوئیس در تهران
تهران – ایرنا – سفارت سوئیس در تهران در حساب توئیتری خود خبر چاپ اسکناس جدید یک هزار فرانکی در این کشور را منتشر کرده و با مقایسه ارزش برابری آن با ریال، موجب انتقاد مخاطبان شده است.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰
باز شدن گذرگاه مرزی بین تاجیکستان و افغانستان/ تقویت همکاری‌ها تاجیکستان و فلسطین
باز شدن مجدد یک گذرگاه مرزی بین تاجیکستان و افغانستان، خیز تاجیکستان و فلسطین برای تقویت همکاری‌های دوجانبه و چاپ ازبکستان اسکناس 100 هزار صومی، تنها بخشی از مهمترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته می‌باشد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •