یکشنبه, ۹ آذر, ۱۳۹۹ / 29 November, 2020
کتابخانه مجلس شورای اسلامی
ممیزی تختی
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
ممیزی تختی
ممیزی و حساسیت نهادهای امنیتی و فرهنگی روی نام غلامرضا تختی به اندازه‎‌‎ای بود که در یک اقدام جالب توجه پس از درخواست مجوز برای کتاب «پژوهشی در ورزش باستانی ایران» نوشته محمدمهدی تهرانچی به‎‌‎دلیل چاپ عکسی از تختی، وزارت فرهنگ از ساواک می‎‌‎پرسد که انتشار این عکس مانعی دارد یا خیر (سند اول) و ساواک در پاسخ می‎‌‎گوید که برای پاسخ به این اداره مراجعه نمایند (سند دوم). این کتاب اما در نهایت منتشر شد و در کتابخانه مجلس شورای اسلامی به ثبت رسیده است. نویسنده کتاب محمد مهدی تهرانچی خبرنگار و نویسنده ورزشی …
سیاسی‌کاری، کتابخانه مجلس را به بی‌راه می‌برد
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
سیاسی‌کاری، کتابخانه مجلس را به بی‌راه می‌برد
تهران- ایرناپلاس- سخنان این روزهای حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان در مسند ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی درباره سیاست‌های او در این بخش، نگرانی‌های زیادی در بین پژوهشگران و اهالی کتاب ایجاد کرده به گونه‌ای که مدیر اسبق کتابخانه مجلس گفته، اگر فردی فرهنگی در این جایگاه باشد، اما دیدگاه بسته‌ و رویکرد سیاسی داشته باشد، فعالیت‌های این مجموعه محدود شده و به بی‌راهه می‌رود.
خلف صالح مدیران سلف باشید/سرمایه گذشته را «هباء منثوراً» نسازیم
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / کتابخانه مجلس شورای اسلامی / کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس / غلامرضا قاسمیان / نسخ خطی
خلف صالح مدیران سلف باشید/سرمایه گذشته را «هباء منثوراً» نسازیم
کتابخانه مجلس، به تصریح اساس‌نامه وظیفه‌اش در وهلۀ اول جمع‌آوری کتاب و انتشار مناسب آثار کمیاب و نسخ خطی است و سپس ارائه خدمات کتابخانه‌ای به همگان و در رأس آنها نمایندگان مردم.
انتصاب دبیر هفته کتاب و معرفی نامزدهای جوایز ادبی فرانسه
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / هفته کتاب / جشنواره نقد کتاب / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / کتابخانه مجلس شورای اسلامی / کتاب / جایزه گنکور / جایزه بوکر / جایزه ادبی
انتصاب دبیر هفته کتاب و معرفی نامزدهای جوایز ادبی فرانسه
انتصاب دبیران هفته کتاب و جشنواره نقد کتاب در داخل و معرفی چندعنوان از جوایز ادبی فرانسه و جهان،‌ ازجمله مهم‌ترین خبرهای حوزه کتاب در این‌هفته بودند.
تمام کتاب‌ها و اسناد کتابخانه مجلس تا پایان سال دیجیتال می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
تمام کتاب‌ها و اسناد کتابخانه مجلس تا پایان سال دیجیتال می‌شود
حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان گفت: دیجیتال‌سازی و بارگذاری کتاب‌ها و اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی تا پایان سال انجام می‌شود.
پژوهش‌ها را به سمت انضمامی شدن می‌بریم / از پارلمان گذر نمی‌کنیم
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / شهریار زرشناس / کتابخانه مجلس شورای اسلامی / کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس
پژوهش‌ها را به سمت انضمامی شدن می‌بریم / از پارلمان گذر نمی‌کنیم
شهریار زرشناس می‌گوید که پژوهش‌های پیشین در کتابخانه مجلس ناظر به مسائل انضمامی کشور نبود. ما دچار شبه‌مدرنیته هستیم و باید از آن گذر کنیم که این گذر البته درباره پارلمان نیست.
وظیفه کتابخانه مجلس خدمت به پارلمان است/روی اسناد چنبره زده بودند
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / غلامرضا قاسمیان / کتابخانه مجلس شورای اسلامی / مجلس شورای اسلامی
وظیفه کتابخانه مجلس خدمت به پارلمان است/روی اسناد چنبره زده بودند
حجت الاسلام قاسمیان در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن اشاره به برنامه‌های جدید این نهاد گفت که وظیفه خدمت به پارلمان را که پیشتر انجام نمی‌شد به کتابخانه مجلس برمی‌گردانیم.
از نخستین منصوب جعفریان تا نخستین انتصاب قاسمیان در کتابخانه مجلس شورای اسلامی
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / کتابخانه مجلس
از نخستین منصوب جعفریان تا نخستین انتصاب قاسمیان در کتابخانه مجلس شورای اسلامی
رئیس مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی که از نخستین منتصبان جعفریان در سال 87 در کتابخانه به شمار می‌رفت،‌ نخستین مدیر رفتنی رئیس جدید کتابخانه مجلس شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خوشتر ز کتابخانه جایی نبود
رسول جعفریان از آن دسته افرادی است که این بیت شعر در همه کارهایش دیده می‌شود. علاقه و اشتیاق او به کتاب بر کسی پوشیده نیست و جدا از تالیفات بسیار در حوزه کتاب یا مقالات، نقش و عملکرد او در کتابخانه‌هایی که مسوولیت داشته نشان از این امر است. کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران در قم یکی از این موارد است که به‌نوبه خود به تدریج دارد تبدیل به یک گنجینه می‌شود. فعالیت‌های جعفریان در طول چهار سالی که مسوولیت کتابخانه مجلس شورای اسلامی را داشت نیز نشان از دغدغه اوست برای تسریع در گسترش هر چه بیشتر اطلاعات، آن هم نه فقط به طریق مکتوب که بیشتر از فضای مجازی و از این رو او جزو اولین پیشروانی است که به تبلیغ و حمایت از فضای مجازی در حوزه آموزش و پژوهش روی آورد. کتابخانه مجلس در …
پس از ۵ دهه پژوهش و حضور در ایران، روی گذرنامه ‏اش نوشته شد «شغل: بیکار» / شهاب مایل هروی: علت افسردگی پدرم این بود که اجازه اقامتش در ایران تمدید نشد؛ گفتند باید ظرف ۱۵ روز از ایران خارج شوی / اقامت ده ساله‌ای که به پدرم داده اند، اعتبار بین‌المللی ندارد؛ آلمان اجازه سفر درمانی به او را نداد
۱۳۹۹/۰۳/۲۸
پس از ۵ دهه پژوهش و حضور در ایران، روی گذرنامه ‏اش نوشته شد «شغل: بیکار» / شهاب مایل هروی: علت افسردگی پدرم این بود که اجازه اقامتش در ایران تمدید نشد؛ گفتند باید ظرف ۱۵ روز از ایران خارج شوی / اقامت ده …
سال ۱۳۵۰، به مشهد آمد. تحصیلاتش را در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی به پایان برد. سال‌ها در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به تصحیح متون ادبی و پژوهش در رسایل خطی پرداخت و شاخص‌ترین کتاب‌هایش را در آنجا تألیف کرد. پس از آن، به تهران آمد و در کتابخانه مجلس شورای اسلامی و بنیاد دائرةالمعارف بزرگ اسلامی به پژوهش مشغول شد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
اندر مزیت کرونا در کتابخانه‌ها
درباره چند ماهی که کشور ما درگیر کروناست، مطالب زیای نوشته شد و حرف‌های زیادی مطرح. حرف‌هایی که اگر برگردیم به عقب برخی از آنها چندان درست نبود و نشان داد که ما در شرایط بحرانی به ویژه در حوزه فرهنگ چه قدر خالی از اندیشه و راهبرد و ایده هستیم. حال اگر همین حوزه فرهنگ را به کتابخانه‌ها تقلیل دهیم، اوضاع خیلی اسفناک است در زمانی که با بحران کرونا درگیر شدیم، دیگر آن مدیران محاسن‌دار و آن زنان محجبه بیرون آمده از دل سیاست کارگشا نبود با اولین نشانه‌های کرونا در سکوت محض فرو رفتند و چند بیان کلیشه‌ای و بی‌معنا نتوانستند نقشی فراخور وظیفه و حرف‌های قشنگ معارفه و نشست‌‌های خبری ایفا کنند. مدیرانی که پشت میز کتابخانه‌ها نشستند و در دوران کرونا می‌توانستند …
آغاز 18 طرح پژوهشی جدید در حوزه اسناد پارلمان
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / کتابخانه مجلس
آغاز 18 طرح پژوهشی جدید در حوزه اسناد پارلمان
رئیس مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از آغاز 18 طرح پژوهشی جدید در حوزه اسناد پارلمان در ایران در کتابخانه مجلس خبر داد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / کتابخانه مجلس شورای اسلامی
تصاویر | اهداء اسناد خاندان سامنی در مرکز اسناد کتابخانه مجلس
اسماعیل سامنی از سال ۱۲۹۵ خورشیدی وارد خدمت دولتی می‌شود و تا اواسط دهه ۳۰ در مناصب مهم قضایی و دولتی حضوری پررنگ داشته است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / سید علی عماد / قانون گذاری / مجلس شورای اسلامی / امام خمینی(ره)
مجلس همیشه باید در رأس امور باشد
رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: امام (ره) فرمودند که «مجلس در رأس امور است و همه باید از حافظان این شعار بزرگ باشیم».
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / لاریجانی / مجلس شورای اسلامی / مشروطه / کتابخانه مجلس شورای اسلامی
هفتمین همایش تاریخ مجلس با سخنرانی لاریجانی برگزار می‌شود
رئیس کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از برگزاری هفتمین همایش تاریخ مجلس با سخنرانی رئیس مجلس خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / رسول جعفریان / نخبگان / خبرآنلاین / کتابخانه مجلس شورای اسلامی / کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران / کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران / کتاب الکترونیکی / سازمان اسناد و کتابخانه ملی
رسول جعفریان؛ جست‌وجوگر گذشته با دغدغه‌های آینده
او کتابشناس، مولف و محقق، مدیرکتابخانه‌هایی ارزشمند، روحانیِ روشنفکر و استاد تاریخی است که در سه دهه گذشته، چه بسیار برای ترویج فرهنگ مکتوب و توسعه کتابخانه‌ها و اندیشه «وقفِ کتاب» کوشیده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / کتابخانه مجلس شورای اسلامی / یونان / رایزنی فرهنگی
رئیس کتابخانه ملی یونان از توسعه روابط با ایران استقبال کرد
رئیس کتابخانه ملی یونان در جریان دیدار با رئیس کتابخانه، موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی در آتن، دستاوردهای علمی ایران را مهم و از همکاری‌های کتابخانه‌ای با کشورمان استقبال کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۲ / باشگاه دانشجویان ایسنا
بازدید دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی از کتابخانه مجلس
کانون کتاب و کتابخوانی دانشگاه علامه طباطبایی برنامه بازدیدی از کتابخانه مجلس شورای اسلامی برگزار کند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۲ / کتابخانه مجلس شورای اسلامی / قرآن کریم / ماه مبارک رمضان
نمایشگاهی از نسخ خطی قرآن کریم؛ از احمد نیریزی تا دختر فتحعلی‌شاه
کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نمایشگاهی از نسخ خطی قرآن کریم موجود در بخش خطی کتابخانه را برپا کرده است. در این نمایشگاه نسخه خطی قرآن به خط دختر فتحعلیشاه نیز ارائه شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
جدیدترین آثار منتشره کتابخانه مجلس در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد
جدیدترین آثار منتشره کتابخانه مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •