سه شنبه, ۱۳ خرداد, ۱۳۹۹ / 2 June, 2020
کتاب درسی
فروش کتاب درسی در کتاب‌فروشی، کورسوی امیدی که مخالفان بسیار دارد
۱۸ ساعت قبل / کتاب درسی / کتابفروشی
فروش کتاب درسی در کتاب‌فروشی، کورسوی امیدی که مخالفان بسیار دارد
تهران-ایرناپلاس- فروش کتاب‌های درسی در کتاب‌فروشی‌ها در شرایطی مورد بررسی قرار گرفته که مدیران برخی از کتاب‌فروشی‌ها مخالف این فعالیت هستند و برخی آن را روشی برای سرپا نگه داشتن کتاب‌فروشی می‌دانند.
دسترسی به فایل‌ کتاب‌ های درسی در کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه
۳۸ ساعت قبل / دانشگاه علامه طباطبایی / کتاب درسی / دانشگاه ها / آموزش مجازی
دسترسی به فایل‌ کتاب‌ های درسی در کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه
فایل‌های کتاب‌های درسی فارسی مورد نیاز دانشجویان و اعضای هیئت علمی در سیستم کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی و سامانه به‌پژوه قابل دسترس‌ است.
متن روان «اقتصاد سیاسی تطبیقی»
۳ روز قبل / اقتصاد / بیکاری / تورم / سیاسی / تطبیقی
متن روان «اقتصاد سیاسی تطبیقی»
اقتصاد سیاسی تطبیقی که اساسا یک متن درسی است، از چند ویژگی متمایز برخوردار است: 1- کتاب متنی تقریبا روان و قابل فهم دارد
ارزیابی اقتصادی طرح‌های صنعتی و خدماتی
۵ روز قبل / اقتصاد / کتاب درسی / zwnj / صنعتی / ارزیابی
ارزیابی اقتصادی طرح‌های صنعتی و خدماتی
کتاب «ارزیابی اقتصادی طرح‌های صنعتی و خدماتی» تالیف مهدی باصولی، عضو هیت علمی جهاددانشگاهی منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
جیب و جیبی
می‌گویند پیدایش کتاب‌های جیبی مربوط به عصر روشنگری است که کم‌کم حرف‌هایی مطرح شد که کلیسا خوشش نمی‌آمد و سر سبز را به باد می‌داد. بعد از آتش‌زدن ناشری در شهر لیون فرانسه (به سال 1546) بود که ملت فهمیدند قضیه جدی است. بنابراین آنهایی که حرف‌های دیگری داشتند می‌رفتند هلند که دور از واتیکان باشند، اما آن حرف‌ها حتی همانجا هم در طبقه‌بندی خطرناک‌ترین‌ها قرار می‌گرفت، بنابراین چاپخانه‌های هلندی فکر بکری کردند و قطعی را ابداع کردند که بشود کتاب‌های مورددار را سریع توی جیب لباس قایم کرد. بعدها که رفته‌رفته این حرف‌ها عادی شد و کلیسا هم بی‌خیال قضیه شد، کم‌کم قطع کتاب‌های جیبی هم مخصوص موضوعات دیگری …
توقف طرح توزیع کتب درسی توسط دولت در سال تحصیلی جدید
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / استانی-اجتماعی / وزارت آموزش وپرورش / توزیع کتاب درسی / استان فارس
توقف طرح توزیع کتب درسی توسط دولت در سال تحصیلی جدید
اتحادیه کتابفروشان استان فارس به کمپین "نامه به رهبری مبنی بر منع ورود دولت در توزیع کتب درسی" پیوست، کمپینی که درخواست‌شان کمک به فعالان کتاب و نوشت افزار فروش با جلوگیری از قطع ارتباط دانش آموزان و والدین آنان به واسطه توزیع اینترنتی کتب درسی، خصوصا در شرایط کنونی اقتصادی، است.
ثبت سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش / سازمان پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی آموزش و پرورش
ثبت سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی ادامه دارد
ثبت سفارش و توزیع کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ برای تمامی دوره‌های تحصیلی از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com ادامه دارد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / تعطیلی مدارس / شیوع کرونا
جدول نهایی تفکیک محدوده ۸۰ و ۲۰ درصدی محتوای امتحانات نهایی
به گزارش فارس، از اوایل اسفند مدارس کشور به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تعطیل شد؛ تا آن زمان دانش‌آموزان پایه دوازدهم حدود 80 درصد محتوای آموزشی کتاب درسی فرا گرفته بودند و در ایام تعطیلی مدارس، آموزش‌های دانش آموزان از طریق تلویزیون و فضای مجازی ادامه داشت.
زنگ قرآنِ تلویزیون از شنبه می‌خورد
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / دانش آموزان / ویروس کرونا / شبکه قرآن / رسانه ملی / تلویزیون
زنگ قرآنِ تلویزیون از شنبه می‌خورد
"زنگ قرآن، زنگ زندگی" ویژه برنامه‌ تلویزیونی برای آموزش کتاب درسی قرآن در تمامی مقاطع تحصیلی است که از شنبه سوم خرداد به مدت 6 روز، اشکالات درسی دانش‌آموزان را برطرف می‌کند.
پاسخ به اشکالات درسی دانش‌آموزان در شبکه قرآن
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / ویروس کرونا / تلویزیون / وزارت آموزش و پرورش / آموزش مجازی ؛ تجربه ای نو در سایه کرونا
پاسخ به اشکالات درسی دانش‌آموزان در شبکه قرآن
تهران-  ایرنا- پخش ویژه برنامه  «زنگ قرآن، زنگ زندگی»  از شنبه سوم خرداد برای آموزش کتاب درسی قرآن و بیان اشکالات درسی دانش آموزان در شبکه قرآن آغاز می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
چنین گفت نجف
در ایامی که از درگذشت استاد نجف دریابندری گذشته، خیلی‌ها به بازخوانی کارنامه حرفه‌ای آقای مترجم و نظریات او در کار و ترجمه پرداخته‌اند. از جمله چیزهایی که در مورد دریابندری جالب است، صراحت لهجه اوست که گاهی حتی باعث دلخوری‌هایی هم می‌شد. مثلا نجف دریابندری رمان معروف «بوف کور» صادق هدایت را «منحط» می‌خواند و می‌گفت منظورش نقطه مقابل «مترقی» است (کتاب «یک گفت‌وگو» با ناصر حریری، ص 154تا 179)؛ «سنگ صبور» صادق چوبک را «تلاشی رقت‌آور برای اثبات وجود خویش از جانب نویسنده‌ای که حس جهت‌یابی را و تناسب از دست داده» می‌دانست (مجموعه مقاله «در عین حال»، ص 94 تا …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
غم بینوایان رخم زرد کرد
در کتاب درسی دبستانی ما حکایتی از باب اول بوستان حضرت سعدی، در عدل و تدبیر بود که ما باید آن را حفظ کرده و آهنگین می‌خواندیم، آن زمان برای نمره گرفتن می‌خواندیم و این روزها برای درک عظمت اندیشه سعی و تذکر همدردی با دیگران، از هر کیش و آیین و مذهب...:  چنان خشکسالی شد  اندر دمشق/ که یاران فراموش کردند عشق / چنان آسمان بر زمین شد بخیل / که لب ‌تر نکردند زرع و نخیل/ بخشکید سرچشمه‌های قدیم / نماند آب، جز آب چشم یتیم...  و الی آخر، در این شرایط سختی که سعدی توصیف می‌کند، مرد توانگری هست که از مال دنیا چیزی کم ندارد و غم نان و آب ندارد اما بسیار غمگین و پریشان است و وقتی که سعدی از او می‌پرسد که تو چرا باید چنین غمگین باشی؟ بر آشفته شده و می‌گوید:  …
بخشی از برنامه درسی می‌تواند توسط معلم تدوین شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / کتاب درسی / مدرسه / معلم / وزیر آموزش و پرورش / آموزش ابتدایی
بخشی از برنامه درسی می‌تواند توسط معلم تدوین شود
ایلنا: معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد: کتاب درسی همه برنامه درسی نیست و بخشی از برنامه درسی می‌تواند توسط معلم انجام شود.
سلطنت کتاب درسی را باید کاهش دهیم
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش / دانش‌آموزان
سلطنت کتاب درسی را باید کاهش دهیم
تهران- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: کتاب درسی را مقدس نمی دانیم و تلاش کنیم سلطنت کتاب درسی را کاهش دهیم. چرا که کتاب همه برنامه درسی نیست و بخشی از برنامه های درسی می تواند توسط معلم انجام شود.
تحول در برنامه درسی بخش بزرگی از تحول واقعی است
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی / کتاب درسی / علی ذوعلم
تحول در برنامه درسی بخش بزرگی از تحول واقعی است
تهران- ایرنا- رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تأکید کرد: تحول در برنامه درسی و تربیتی بخش بزرگی از تحول واقعی است.
گسترش و تقویت شبکه ملی رشد در دستور کار است/پیگیری سیاست چندتالیفی و تهیه بسته‌های یادگیری
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / محمد مهدی کاظمی / سازمان پژوهشی و برنامه ریزی آموزشی آموزش و پرورش / کتاب درسی
گسترش و تقویت شبکه ملی رشد در دستور کار است/پیگیری سیاست چندتالیفی و تهیه بسته‌های یادگیری
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: سازمان به صورت جدی مساله تقویت شبکه ملی رشد را پیگیری می کند تا با گستردگی بیشتر و با کیفت تر به کار خود ادامه دهد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
وداع با جناب مستطاب مترجم
فاطمه امین‌الرعایابرخی او را مولف در ترجمه می‌دانند و برخی هم از او با عنوان یکی از ناخدایان زبان و ادبیات ایران یاد می‌کنند. نجف دریابندری یکی از مطرح‌ترین مترجمان ایران، روز گذشته در سن 91 سالگی درگذشت. در همین مدت بزرگان ادبیات و ترجمه از او و خدماتش به صنعت ترجمه ایران گفتند. اما دریابندری چه تاثیری در ترجمه فارسی داشته که اینگونه از او یاد می‌شود؟نجف دریابندری در سال ۱۳۰۸ در آبادان متولد شد. او دوره ابتدایی را در مدرسه ۱۷ دی گذرانده و وارد دبیرستان رازی آبادان شد. او در سال سوم دبیرستان تحصیل را رها کرد و به دنبال کار رفت.او در سال ۱۳۳۲ اولین اثر خود را که ترجمه کتاب معروف وداع با اسلحه، نوشته ارنست همینگوی بود، برای چاپ به تهران فرستاد، این اثر همچنان از جمله شاهکارهای او به شمار می‌رود.دریابندری …
باب توزیع کتاب درسی توسط کتابفروشی ها بسته نیست/ شروطی که کتابفروشی‌ها نپذیرفتند چه بود؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / محمد مهدی کاظمی / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی
باب توزیع کتاب درسی توسط کتابفروشی ها بسته نیست/ شروطی که کتابفروشی‌ها نپذیرفتند چه بود؟
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: ما مشکلی درباره توزیع کتاب درسی توسط کتابفروشی‌ها نداشتیم و در بخشنامه هم به صراحت آن را اعلام کردیم اما شروطی هم داریم.
۳ راه ساده برای تهیه کتب عمومی و تخصصی دانشگاهی
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کتاب درسی / کتب درسی / مرکز تبادل کتاب / دانشگاه ها / نمایشگاه کتاب تهران
۳ راه ساده برای تهیه کتب عمومی و تخصصی دانشگاهی
قدم زدن در کوچه‌های میدان انقلاب و سرک کشیدن به بیشتر مغازه‌های آن حوالی از کارهایی است که همه دانشجویان ایرانی، حداقل یک‌بار آن را انجام داده‌اند و در خاطراتشان چنین روزی را به یاد دارند.
آموزش و پروش مسبب گرانی کتاب درسی و ورود آن به بازار سیاه است
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کتاب درسی / کتابفروشی / وزارت آموزش و پرورش
آموزش و پروش مسبب گرانی کتاب درسی و ورود آن به بازار سیاه است
رئیس اتحادیه صنف لوازم‌التحریر و کتابفروشان شهرری جزئیاتی از دیدار نمایندگان اصناف کتابفروش با نمایندگان وزارت آموزش آموزش و پرورش بر سر توزیع کتاب‌های درسی بازگو کرد.
ممانعت از ثبت‌نام اینترنتی کتاب‌های درسی می‌‌تواند باعث اتلاف 1200 تُن کاعذ شود!
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / دانش‌آموزان / وزارت آموزش و پرورش / کتاب های درسی
ممانعت از ثبت‌نام اینترنتی کتاب‌های درسی می‌‌تواند باعث اتلاف 1200 تُن کاعذ شود!
معاون سازمان پژوهش با بیان اینکه سال گذشته که کتاب‌های درسی دوره متوسطه دوم را از طریق مدارس توزیع کردیم، یک هزار و 200 تُن کاغذ کمتر مصرف شد، گفت: اگر ثبت‌نام کتاب‌های درسی به صورت اینترنتی انجام نشود بین 10 تا 12 درصد کتاب باید بیشتر تولید شود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
اعتبار ۳ ساله و ۵ ساله کتاب‌های درسی
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش خبر از ثبت‌نام کتاب درسی بیش از ۲ میلیون دانش‌آموز در سامانه سناد داد. محمد مهدی کاظمی درباره آخرین آمار ثبت نامی دانش آموزان در سامانه سناد به مهر گفت: حتی امسال یک پیش بینی که در سازمان شده است این است که اعتبار برخی کتاب‌های درسی مهر سه ساله و ۵ ساله بخورد که بتوانیم در سال‌های بعد در صورت زیاد آمدن کتاب‌ها از آنها استفاده کنیم و این مهر یعنی تا سه سال کتاب‌ها قرار نیست تغییری داشته باشند. این راه حل بسیاری از مشکلات ما را حل خواهد کرد. معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: حجم کاغذی که ما برای چاپ کتاب‌های درسی نیاز داریم بالاست و به دو بخش آن را تقسیم کرده‌ایم. تولید داخلی …
مهر اعتبار ۳ ساله و ۵ ساله روی کتاب‌های درسی/ آخرین جزئیات ثبت‌نام کتاب‌های درسی در تمام پایه‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / محمد مهدی کاظمی / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش
مهر اعتبار ۳ ساله و ۵ ساله روی کتاب‌های درسی/ آخرین جزئیات ثبت‌نام کتاب‌های درسی در تمام پایه‌ها
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش خبر از ثبت نام کتاب درسی بیش از ۲ میلیون دانش آموز در سامانه سناد و پیش‌بینی سازمان برای زدن مهر اعتبار سه ساله و ۵ ساله روی برخی کتاب های درسی داد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
بیایید اشتباهاتمان را بخوریم
[شهروند] والدین می‌توانند در کنار فرزندان خود فعالیت‌هایی انجام دهند که فرآیند یادگیری و سرگرمی ‏کودک را تسهیل کند. در مورد کودکان در سن پیش دبستانی و خردسالان، آلیسا مک‌کبی، استاد ‏روانشناسی در دانشگاه ماساچوست در لاول که متخصص توسعه زبان کودکان است، به والدین توصیه ‏می‌کند در طول روز برای خواندن کتاب با آنها وقت بگذارند: «خواندن تعاملی با کودکان (نه صرفا ‏بچه‌های پیش از سن مدرسه) برای آموزش زبان و آموزش محتوای درسی بسیار مفید است. والدین باید ‏فرزندان خود را ترغیب کنند که در مورد تصاویر صحبت کنند، پیش‌بینی کنند که در ادامه داستان چه ‏اتفاقی خواهد افتاد و شخصیت‌ها چه احساسی دارند.»‏ او همچنین توصیه می‌کند که تا …
باید از ۸۰ درصد محتوای کتاب‌ها امتحان گرفته شود
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کتاب درسی / کمیسیون آموزش و تحقیقات / مجلس شورای اسلامی / مدرسه / وزیر آموزش و پرورش
باید از ۸۰ درصد محتوای کتاب‌ها امتحان گرفته شود
ایلنا: اخیرا وزیر آموزش ‌و پرورش اعلام کرد که با راه‌اندازی سامانه شاد قصد دارند حجم ‌صد درصدی کتاب درسی را امتحان بگیرند که ما مخالف هستیم.‌
امتحانات دانش‌آموزان براساس میزان محتوای آموزش داده شده کتاب‌های درسی
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کتاب های درسی / امتحانات نهایی / دانش‌آموزان
امتحانات دانش‌آموزان براساس میزان محتوای آموزش داده شده کتاب‌های درسی
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر امتحانات حضوری باشد باید اطینان حاصل کنیم همه دانش‌آموزان آموزش‌ها را دریافت کرده‌اند، اگر معلمی 90 درصد کتاب درسی را آموزش داده است همان میزان را امتحان می‌گیرد.
دلایل اختلاف میان آموزش‌وپرورش و کتابفروشان بر سر کتاب‌های درسی
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / کتابفروشی / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی
دلایل اختلاف میان آموزش‌وپرورش و کتابفروشان بر سر کتاب‌های درسی
وزارت آموزش و پرورش در جوابیه‌ای به گزارش مهر درباره اختلاف‌های میان خود و صنف کتابفروشان درباره توزیع کتاب‌های درسی مواردی را متذکر شد.
توزیع کتب درسی دوره متوسطه با مشارکت کتابفروشی‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / محمد مهدی کاظمی / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش
توزیع کتب درسی دوره متوسطه با مشارکت کتابفروشی‌ها
محمد مهدی کاظمی گفت: در شیوه‌نامه توزیع کتاب درسی اعلام کردیم که کتابفروشی‌ها می‌توانند با پذیرفتن شرایط سازمان، نسبت به توزیع کتب دوره متوسطه اول و متوسطه دوم نظری اقدام کنند.
سفارش الکترونیکی کتاب‌های درسی پایش و کنترل می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / سازمان پژوهش و برنامه ‌ریزی آموزشی / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش / دانش‌آموزان
سفارش الکترونیکی کتاب‌های درسی پایش و کنترل می‌شود
تهران - ایرنا - مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش با مثبت ارزیابی کردن میزان ثبت‌نام والدین و دانش‌آموزان در سامانه فروش و توزیع موادآموزشی گفت: در این سامانه نظام‌مند می‌توان به صورت برخط و لحظه‌ای فرآیند سفارش الکترونیکی کتاب‌های درسی از سطح استان تا دانش‌آموز پایش و کنترل کرد.
پیشنهاد مجلس دانش‌آموزی؛ سوالات امتحانات پایانی و آزمون کنکور از تمام کتاب درسی نباشد
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / وزارت آموزش و پرورش / ویروس کرونا
پیشنهاد مجلس دانش‌آموزی؛ سوالات امتحانات پایانی و آزمون کنکور از تمام کتاب درسی نباشد
مهر نوشت: نمایندگان نهمین دوره مجلس دانش آموزی دغدغه های خود را درباره تدریس غیرحضوری به دلیل شیوع کرونا مطرح کرده و خواستار برگزاری امتحانات از دروسی شدند که تا سوم اسفند تدریس شده است.
اختصاص یارانه خرید کتب درسی برای خانواده های آسیب دیده از کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / ویروس کرونا / علی ذوعلم / وزارت آموزش و پرورش
اختصاص یارانه خرید کتب درسی برای خانواده های آسیب دیده از کرونا
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از ارائه پیشنهادی به وزیرآموزش و پرورش برای در نظر گرفتن یارانه خرید کتاب درسی به خانواده‌های آسیب دیده از ویروس کرونا برای سال تحصیلی آینده خبر داد.
پیشنهاد یارانه کرونایی جدید در دولت | حاجی میرزایی پیگیر است
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
پیشنهاد یارانه کرونایی جدید در دولت | حاجی میرزایی پیگیر است
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: پیشنهادی از سوی این سازمان مبنی بر در نظر گرفتن یارانه‌ای ویژه مهر ماه ۹۹ از محل منابع مدیریت کرونا برای تأمین بخشی از هزینه خرید کتاب درسی خانوار آسیب‌دیده از کرونا اختصاص پیدا کند، به وزیر آموزش و پرورش ارائه و قول مساعد پیگیری داده شده است.
پیشنهاد در نظر گرفتن یارانه خرید کتاب درسی به وزیر آموزش و پرورش
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی / وزیر آموزش و پرورش / یارانه / سال تحصیلی / خرید کتاب
پیشنهاد در نظر گرفتن یارانه خرید کتاب درسی به وزیر آموزش و پرورش
ایلنا: رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از ارائه پیشنهادی به وزیرآموزش و پرورش برای در نظر گرفتن یارانه خرید کتاب درسی به خانواده‌های آسیب دیده از ویروس کرونا…
امکان تدریس تمام محتوای درسی هست، اما در کیفیت تضمینی نیست/ سالهاست نمره جای یادگیری نشسته است
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / محمدرضا نیک نژاد / تهران / اینترنت
امکان تدریس تمام محتوای درسی هست، اما در کیفیت تضمینی نیست/ سالهاست نمره جای یادگیری نشسته است
یک معلم با سابقه آموزش و پرورش گفت: من معلم می توانم به صورت دستوری عمل کنم و یک فصل یک کتاب را هم در یک جلسه تمام کنم ولی این روش باعث می شود نمره جای یادگیری را بگیرد.
نحوه ثبت‌نام کتب درسی دانش‌آموزان اتباع خارجی اعلام شد
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی / اتباع خارجی
نحوه ثبت‌نام کتب درسی دانش‌آموزان اتباع خارجی اعلام شد
مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور نحوه ثبت‌نام کتب درسی را برای دانش‌آموزان اتباع خارجی تعیین کرد
ضرورت طراحی راهکار مقابله با آسیب‌های حوزه آموزش در شرایط بحران
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / علی محبی / وزارت آموزش و پرورش / ویروس کرونا / کتاب درسی
ضرورت طراحی راهکار مقابله با آسیب‌های حوزه آموزش در شرایط بحران
دستیار رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی راهکارهایی برای مواجهه با بحران‌هایی از این دست ارائه و بر ضرورت بازبینی مسائل و نکات آموزشی، بهداشتی و مراقبتی در برنامه درسی تاکید کرد.
«۳۰ منزل نورانی در ماه رمضان» برای خانواده‌ها ارائه می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / ویروس کرونا / قرآن کریم / وزارت آموزش و پرورش / اخلاق / سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی
«۳۰ منزل نورانی در ماه رمضان» برای خانواده‌ها ارائه می‌شود
تهران- ایرنا- نویسنده کتاب‌های درسی قرآن گفت: درسنامه تربیتی خانواده قرآنی با عنوان «۳۰ منزل نورانی برای ماه مبارک رمضان» درنظر گرفته شده تا مردم در ایام کرونایی بتوانند بیشتر از مفاهیم این کتاب آسمانی بهره‌برداری کنند.
دانش‌آموزان تا ۲۴ خرداد برای ثبت درخواست کتاب فرصت دارند
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / استانی-اجتماعی / مدیرکل آموزش و پرورش فارس / کتاب درسی
دانش‌آموزان تا ۲۴ خرداد برای ثبت درخواست کتاب فرصت دارند
کارشناس کتب درسی و نشریات کمک آموزشی آموزش و پرورش استان فارس اعلام کرد که دانش‌آموزان برای سفارش کتاب‌های درسی مورد نیاز خود تا ۲۴ خرداد فرصت دارند که در سامانه‌های پیش‌بینی شده ثبت‌نام کنند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
هیچ بخشی از کتب‌ درسی در امتحانات حذف نخواهد شد
دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش با بیان اینکه تصمیم‌گیری درباره پایان سال تحصیلی با ستاد ملی مبارزه با کرونا است، گفت: امتحان پایان سال دانش‌آموزان از تمام مفاهیم درسی است. به گزارش ایلنا، مهدی نوید ادهم با اشاره به اینکه هیچ بخشی از کتاب‌های درسی حذف نخواهد شد، بیان کرد: از مدیران و معلمان خواسته می‌شود در فرصت باقیمانده با استفاده از امکانات موجود، تمام مفاهیم آموزشی را به دانش‌آموزان منتقل کنند و آموزش‌ها را در فرصت باقیمانده ادامه دهند. دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش افزود: درمورد دانش‌آموزان پایه دوازدهم نیز معلمان و مدیران تلاش کنند که تدریس تمام کتاب‌های درسی تا پایان اردیبهشت به اتمام برسد زیرا تمام محتوای کتاب درسی مبنای امتحانات و کنکور …
تدوین سیاست‌های اردویی دانش آموزان با توجه به اهداف دوره‌های تحصیلی
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / مدارس / کتاب درسی / دانش‌آموزان
تدوین سیاست‌های اردویی دانش آموزان با توجه به اهداف دوره‌های تحصیلی
تهران-ایرنا- معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش بر تدوین سیاست‌های اردویی دانش آموزان با توجه به اهداف دوره‌های تحصیلی و مواد کتب درسی و مدنظر قراردادن موضعات متنوع تربیتی در اردوها تاکید کرد.
تمام محتوای کتاب درسی پایه دوازدهم مبنای کنکور است/هیچ بخشی از کتاب‌های درسی حذف نمی‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / مهدی نوید ادهم / کنکور / ویروس کرونا
تمام محتوای کتاب درسی پایه دوازدهم مبنای کنکور است/هیچ بخشی از کتاب‌های درسی حذف نمی‌شود
مهدی نوید ادهم گفت: برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم تأکید شد که معلمان و مدیران تلاش کنند که تدریس تمام کتاب‌های درسی تا پایان اردیبهشت تمام شود زیرا تمام محتوای کتاب درسی مبنای کنکور است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / قیمت کتاب درسی / کتاب درسی
قیمت کتاب درسی سال آینده چقدر است؟
به گزارش فارس، محمدمهدی کاظمی معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در شبکه خبر درباره ثبت‌نام اینترنتی کتاب‌های درسی سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: ثبت‌نام کتاب‌های درسی سال آینده به صورت اینترنتی انجام می‌شود.
اعلام قیمت کتب درسی سال تحصیلی جدید / جزئیاتی از ثبت سفارش اینترنتی
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / قیمت کتاب درسی / ثبت نام کتاب درسی
اعلام قیمت کتب درسی سال تحصیلی جدید / جزئیاتی از ثبت سفارش اینترنتی
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ضمن اعلام جزئیاتی از ثبت سفارش کتب درسی، قیمت پشت جلد کتب درسی برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.
افزایش ۳۳ درصدی قیمت کتاب های درسی به طور میانگین/مشکلی در فرایند تولید و توزیع نداریم
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / محمد مهدی کاظمی / سامانه سنا / کتاب درسی
افزایش ۳۳ درصدی قیمت کتاب های درسی به طور میانگین/مشکلی در فرایند تولید و توزیع نداریم
مهدی کاظمی گفت: با توجه به اینکه ما در بخش هایی از فرآیند تولید کتاب درسی در سال گذشته افزایش قیمت را لحاظ نکردیم، امسال به طور میانگین ۳۳ درصد رشد قیمت کتاب های درسی را خواهیم داشت.
آغاز ثبت‌نام کتب درسی سال آینده از امروز/ برای ثبت‌نام کلیک کنید
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / کتاب درسی / آموزش / وزارت آموزش و پرورش
آغاز ثبت‌نام کتب درسی سال آینده از امروز/ برای ثبت‌نام کلیک کنید
فارس نوشت: ثبت‌نام کتاب درسی دانش‌آموزان پایه‌های دوم تا ششم دوره ابتدایی، پایه‌های هشتم و نهم دوره اول متوسطه و پایه‌های یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه(نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش) از امروز آغاز شده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
جامعه‌شناسی حرفه‌ای برای غیرحرفه‌ای‌ها
‌انسان در دنیای امروز احساس آزادی می‌کند و احساس هیجان و سردرگمی و حتی تناقضی تمام‌عیار. دوستی‌ها و ارتباط‌ها به یمن نوآوری‌های بی‌شمار در رسانه‌های جدید و اینترنت و دنیای آنلاین نسبت به گذشته از بسیاری جهات ساده‌تر شده است ولی، درعین حال، جرایم خشونت‌آمیز و تروریسم و جنگ و نابرابری اجتماعی دیرپا را شاهدیم. تکنولوژی با سرعت فزاینده‌ای پیش می‌رود و فرصت‌ها و امکانات جدیدی پدید می‌آورد، اما از سوی دیگر، نگرانی نسبت به اثر ویرانگر حیات مدرن بر محیط طبیعی و گرم‌شدن زمین و فرسایش محیط‌زیست هم دامن می‌گسترد. زندگی اکثر مردم کشورهای نسبتا ثروتمند از لحاظ مادی بهتر از گذشته است ولی در نقاط دیگر جهان میلیون‌ها انسان …
دانش‌آموزان نخبه به فرایند تألیف کتاب‌های درسی ورود کنند
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی / کتاب درسی / دانش‌آموزان
دانش‌آموزان نخبه به فرایند تألیف کتاب‌های درسی ورود کنند
تهران- ایرنا- رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بر استفاده از دانش‌آموزان نخبه برای ساماندهی و تألیف کتاب‌های درسی تاکید کرد.
چگونه با مطالعه کتاب هوش و استعداد دانش آموزان  کنکوری را تقویت کنیم؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۰
چگونه با مطالعه کتاب هوش و استعداد دانش آموزان  کنکوری را تقویت کنیم؟
دوران کنکور یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین دوران تحصیلی برای هر دانش آموزی است. در این دوران طلایی و مهم دانش آموزان بایستی علاوه بر مطالعه مکرر و مداوم، داشتن تغذیه مناسب و قرار گرفتن در شرایط روحی قابل قبول، مغز خود را نیز تغذیه کنند. می پرسید چگونه ممکن است؟ در دوران کنکور حجم اطلاعاتی وارده به مغز بیش از انتظار است به همین دلیل ذهن را خسته می کند و همین مسئله می توان موجب بازدهی کم در هنگام مطالعه و انجام آزمون های آزمایشی باشد به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در خلال مطالعات درسی کارهایی را انجام دهید که به بازدهی ذهنی و تقویت هوش و ذکاوت شما کمک بکند.
بهترین روش برای خرید و تحویل کتاب درسی قبل از شروع سال تحصیلی
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
بهترین روش برای خرید و تحویل کتاب درسی قبل از شروع سال تحصیلی
همین که سال تحصیلی به انتها می رسد، بیشتر والدین و دانش آموزان دغدغه ثبت نام کتاب های درسی خود را برای سال آینده دارند.
تعامل برنامه‌ریزان آموزشی با دانش‌آموزان اساسی است
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان / کتاب درسی / دانش‌آموزان / فرهنگیان
تعامل برنامه‌ریزان آموزشی با دانش‌آموزان اساسی است
تهران-ایرنا- دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان گفت: ضرورت تعامل برنامه ریزان آموزشی با دانش آموزان که مخاطبان اصلی هستند امری مهم و اساسی است و فرصت بسیار خوبی را برای جلوگیری از آسیب پذیری و بهره گیری از تنوع، به روز بودن و پاسخگویی به نیازها فراهم می کند.
کلاس‌های درسی تلویزیون در سه‌شنبه ۲۷ اسفند
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / مدرسه / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش / شبکه چهار سیما
کلاس‌های درسی تلویزیون در سه‌شنبه ۲۷ اسفند
پخش برنامه‌های درسی دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه از شبکه آموزش و شبکه ۴ همچنان ادامه دارد. در شبکه آموزش، دوره‌های ابتدایی و متوسطه اول به همراه درس‌های رشته‌های تجربی و ریاضی تدریس می‌شود. شبکه چهار هم به رشته‌های ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و فنی و حرفه‌ای اختصاص دارد.
کتاب‌های آموزشی نامناسب از مصادیق فساد در تعلیم‌ و تربیت است
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / حسن ملکی / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی
کتاب‌های آموزشی نامناسب از مصادیق فساد در تعلیم‌ و تربیت است
قائم مقام رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: کتاب‌های آموزشی نامناسب از مصادیق فساد در تعلیم‌ و تربیت است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
چه باشد آنچه خوانندش تفکر
پنجمین چاپ کتاب «چه باشد آنچه خوانندش تفکر؟» شامل ترجمه سیاوش جمادی از کتاب «Was heist Denken?» مارتین هایدگر توسط نشر ققنوس منتشر شد.این کتاب نخستین درس‌گفتارهای ارایه شده توسط هایدگر پس از رفع ممنوعیتش از تدریس بود که در سال‌های ۱۹۵۱ و ۱۹۵۲ در دو ترم درسی عرضه شد. ترم اول آن شامل ۱۰ درس‌گفتار و ترم دوم ۱۱ درس را دربر می‌گیرد. در نسخه نهایی کتاب، هایدگر بین هر درس‌گفتار مرور گذرایی نگارش کرده بر آنچه تاکنون نوشته است. اصل آن مفصل‌تر است از آن چیزی که به عنوان کتاب در دوره آثارش آمده است. این کتاب شرح و بیانی کمابیش منظم و شفاف درباره فلسفه هایدگر پس از «هستی و زمان» را عرضه می‌کند.این کتاب در ۴۵۵ صفحه به بازار کتاب عرضه شده …
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
"زنگ قرآن"? در شبکه قرآن به صدا درآمد
"زنگ قرآن، زنگ زندگی" ویژه برنامه‌ای است برای آموزش کتاب درسی قرآن در تمامی مقاطع که از شنبه روی آنتن می‌رود.
نیازسنجی فرهنگ قومیت‌ها در تالیف کتب درسی لحاظ شود
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی / کتاب درسی / دانش‌آموزان
نیازسنجی فرهنگ قومیت‌ها در تالیف کتب درسی لحاظ شود
تهران- ایرنا- معاون سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی گفت: به منظور پرداختن به فرهنگ قومیت ها در کتب درسی باید نیازسنجی های آموزشی در چند لایه انجام شود، نیازسنجی باید در سطح کلان، ملی، منطقه‌ای و محلی صورت گیرد.
هراس چرخاندن قلم بر دفتر سفید
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
هراس چرخاندن قلم بر دفتر سفید
[شهروند] در مدرسه ابتدایی خیابان ستارخان، معلم‌ها ساعت درسی کم‌نیاوردند. دو زنگ 40 دقیقه‌ای در طول هفته بود که هر معلمی که می‌خواست می‌توانست آن را بگیرد و با درس‌های دیگری مثل ریاضی و علوم پر کند. زنگ انشای بچه‌ها در خیلی از مدرسه‌ها جور تعطیلی را کشید. معلم‌ها می‌گویند «هر کسی ساعت کم دارد، می‌گویند با املا و انشا پر کنید.» برای بچه‌هایی که از کودکی با انگیزه کنکور درس می‌خوانند، نوشتن جایی ندارد و اگر هم تلاشی در زنگ‌های انشا برای تقویت توانایی نوشتن انجام‌می‌شود، بستگی به معلم و مدیر مدرسه و البته علاقه دانش‌آموزان دارد. معلم‌ها می‌گویند کم‌اهمیت بودن زنگ انشا در مدارس دو دلیل دارد، …
حذف دروس درسی باید توجیه علمی داشته باشد
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / رشته ریاضی / کتاب درسی / دانش‌آموزان
حذف دروس درسی باید توجیه علمی داشته باشد
تهران- ایرنا- کارشناس آموزشی و عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: حذف محتوای برخی دروس مانند انتگرال باید توجیه علمی مناسب داشته باشد، مولفان باید نظرات مختلف را کنار هم بگذارند و از نظرات افراد باتجربه در این زمینه استفاده کنند.
زبان خارجی یاد گرفتن به معنای تهاجم فرهنگی نیست
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / محمود امانی تهرانی / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی
زبان خارجی یاد گرفتن به معنای تهاجم فرهنگی نیست
محمود امانی طهرانی گفت: باید با گونه‌های مختلفی زبان ‏خارجی را تقویت کرد باید این ذهنیت را از بین برد که زبان خارجی یادگرفتن به معنای تهاجم فرهنگی است.
۵ هزار معلم محیط زیست را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / مدارس / سازمان حفاظت محیط زیست / معلم
۵ هزار معلم محیط زیست را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند
تهران- ایرنا- مشاور علمی سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی گفت: ۵ هزار معلم برای آموزش کتاب انسان و محیط زیست و آموزش مسائل مربوط به آب و سیلاب آموزش دیده‌اند که در گروه‌های آموزشی جغرافیا، زمین یا زیست شناسی این مطالب را به دانش آموزان منتقل می کنند.
ریاضی درس زندگی، تفکر و حل مساله است/ ادامه چالش‌های حذف انتگرال از دروس دبیرستان
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / منصور واعظ پور / انتگرال / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش
ریاضی درس زندگی، تفکر و حل مساله است/ ادامه چالش‌های حذف انتگرال از دروس دبیرستان
آموزش و پرورش می‌گوید مباحث دشواری مانند انتگرال را از سرفصل دروس حذف می‌کنیم تا برای دروس مهارتی جا باز شود و از سویی دیگر کارشناسان می‌گویند این دروس سخت عین مهارت‌آموزی هستند.
چالش ۲۰ زبان زنده و یک کتاب درسی
۱۳۹۸-۱۱-۲۸
چالش ۲۰ زبان زنده و یک کتاب درسی
کشور ایران با تنوع و رنگین کمانی از اقوام مختلف، به‌عنوان آزمایشگاه زنده‌ از زبان‌های دنیا مطرح است و 20 زبان زنده را در میان اقوام خود دارد، اما این موضوع بعضا چالش‌هایی را به همراه داشته است که برای رفع آن نگاه برنامه‌ریزان فرهنگی را می‌طلبد. یکی از این چالش‌ها و ضعف‌ها که باعث شده بسیاری از مردم و دانش آموزان در درک مفاهیم کتب درسی با چالش روبه‌رو شوند و بعضا به‌دلیل عدم درک مطالب کتب درسی، شاهد ترک تحصیل بسیاری از دانش آموزان هستیم، بیگانگی کتب فارسی با مناطق دو و چند زبانه است.
حذف برخی عبارات از کتاب درسی ربطی به تطهیر روسیه ندارد
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
حذف برخی عبارات از کتاب درسی ربطی به تطهیر روسیه ندارد
معاون طراحی و تولید بسته‌های یادگیری به درج برخی اخبار مبنی بر تطهیر روسیه در کتب درسی اشاره کرد و گفت: کارشناسان برای تعدیل حجم کتاب درسی، عباراتی را از دروس مختلف کاسته‌اند و از این درس هم عباراتی حذف شده بود که هیچ ربطی به تطهیر روسیه نداشت.
مخاطب‌محوری در تصاویر کتب درسی رعایت نمی‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / مدارس / دانشگاه شاهد / سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی / کتاب درسی
مخاطب‌محوری در تصاویر کتب درسی رعایت نمی‌شود
تهران- ایرنا- تصویرگر و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد گفت: مهم ترین ضعف کتب درسی مخاطب محوری نبودن آن است که در تصاویر کتب درسی رعایت نمی شود.
یک نظریه جامع باید برای نظام آموزش کشور تدوین شود
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / دانشگاه علامه طباطبایی / آموزش زبان فارسی / سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی / کتاب درسی
یک نظریه جامع باید برای نظام آموزش کشور تدوین شود
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: نداشتن نظریه و نادیده گرفتن نقش برنامه درسی در تولید محتوا و برنامه‌ریزی از مهم‌ترین مشکلات کتاب های درسی است و از این رو باید به یک نظریه جامع برای نظام آموزش کشور دست یافت.
ادعای حذف رشادت‌های عباس میرزا و تطهیر روسیه در کتاب فارسی دقیق نیست
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
ادعای حذف رشادت‌های عباس میرزا و تطهیر روسیه در کتاب فارسی دقیق نیست
معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره ماجرای تطهیر روسیه از کتاب‌ فارسی توضیحاتی داد و از آغاز نشست‌های نقد کتاب‌های درسی در این سازمان خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •