شنبه, ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ / 9 May, 2020
کتاب و ادبیات
روایتی از سفر نوجوان امروزی به ماجرای تاریخی و مقدس کربلا
۲۶ دقیقه قبل / انتشارات نیستان / کتاب و ادبیات
روایتی از سفر نوجوان امروزی به ماجرای تاریخی و مقدس کربلا
انتشارات کتاب نیستان کتاب تازه خسرو آقایاری را با عنوان «سفیدتر از برف خوش‌بو تر از یاس» منتشر کرد.
بایرامی با "گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند" به گرجستان می‌رود
۸ ساعت قبل / کتاب و ادبیات
بایرامی با "گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند" به گرجستان می‌رود
انتشارات اوکاپشین ترجمه گرجی رمان «گرگ‌ها از برف نمی‌ترسند» محمدرضا بایرامی را سال جاری در کشور گرجستان منتشر می‌‌کند.
۱۱ ساعت قبل
گفتن در عین نگفتن
   [پولاد امین]«ادبیات، نشر و به‌طورکلی بازار کتاب با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کند. اما در معضلات مهم این وادی، مشکل اصلی ریشه در جای دیگری غیر از ادبیات دارد، یعنی اینکه تیراژ کتاب‌هایمان پایین است یا مثلا اینکه مردم دیگر کتاب نمی‌خوانند، نه به ناشر مربوط است و نه به نویسنده. به گمان من این معضلات تأثیر بلندمدت ممیزی است. اتفاقی که موجب می‌شود خوانندگان نسبت به نویسنده بی‌اعتقاد و بی‌اعتماد شوند.» این‌ جملات را جواد مجابی به «شهروند» می‌گوید. نویسنده، نقاش، روزنامه‌نگار، طنزپرداز و منتقدی که ده‌ها کتاب تأثیرگذار و پرطرفدار در زمینه داستان و شعر منتشر کرده است. کارشناسی که بیش از نیم قرن در هوای …
دلنوشته‌های سید مهدی شجاعی به روایت فضه‌‌السادات حسینی+ فیلم
۲ روز قبل / شبکه یک / سید مهدی شجاعی / کتاب و ادبیات
دلنوشته‌های سید مهدی شجاعی به روایت فضه‌‌السادات حسینی+ فیلم
فضه‌السادات حسینی در دهمین قسمت از برنامه "ضیافت عاشقی" گزیده‌ای از کتاب "خدا مال همه است" را خواند.
یادداشت|فرصتی برای پاسداشت شعر و ادب فارسی
۲ روز قبل / امام خامنه‌ای / شعر آیینی / کتاب و ادبیات
یادداشت|فرصتی برای پاسداشت شعر و ادب فارسی
این که هر ساله بالاترین مقام کشور یعنی مقام معظم رهبری زمانی را در نظر می‌گیرند که دیداری صمیمانه با شاعران معاصر و انقلاب اسلامی داشته باشند، نشان دهنده این مسئله است که در نظام جمهوری اسلامی شعر و ادب پارسی دارای جایگاه رفیعی است.
۲ روز قبل
«روان‌پریشی از منظر ژاک لکان» منتشر شد
کتاب «من کیست؟ تو چه می‌خواهی؟» (روان‌پریشی از منظر ژاک لکان) با ترجمه وحید نصرت‌نژاد منتشر شد. به گزارش ایسنا، این کتاب در ۱۰۹ صفحه با شمارگان ۳۰۰ نسخه و قیمت ۱۱هزار تومان توسط انتشارات سیب سرخ منتشر شده است.وحید نصرت‌نژاد با بیان این‌که این کتاب به روان‌پریش از منظر روان‌کاوی لکانی می‌پردازد، گفت: این کتاب ترجمه بخش‌هایی از کتاب «سوژه روان‌پریش از منظر روان‌کاوی لکانی» نوشته استین فان‌هل است. فان‌هل در این کتاب سعی بر آن دارد تا روند شکل‌گیری نظریات لکان در حیطه روان‌پریشی را نشان دهد، روندی که بالغ بر 40 سال استمرار داشته است.او با اشاره به اینکه کتاب ترجمه-تالیف است، گفت: بخش پایانی و پژوهشی کتاب که با کیس فردی به نام رخشنده سروکار دارد، تالیف است و از کتاب فان‌هل جدا است، اما بخش‌های مربوط …
وقتی غول‌های ادبیات ما را ترک می‌کنند
۲ روز قبل
وقتی غول‌های ادبیات ما را ترک می‌کنند
بعضی‌ها در حوزه‌ی کاری خود غول می‌شوند. «نجف‌دریابندری»، مترجم بزرگ کشورمان هم از غول‌های ادبیات است که روز د‌وشنبه ۱۵ اردیبهشت جهان را ترک کرد. «رضی هیرمندی» مترجم، در صفحه‌ی اینستاگرامش درباره‌ی دریابندری نوشت: «بسیاری از ترجمه‌های نجف دریابندری، نسخه‌ی بدلی از اثر اصلی هستند؛ یعنی همان اثر اصلی‌اند به زبان فارسی. مثل «بازمانده‌ی روز»، «هکلبری‌ فین» و...» او مثل کتاب بی‌نظیر مستطاب آشپزی، در ادبیات هم آشپز خوبی بود. مزه‌ی شیرینی، ترشی و تندی ادبیات را به مخاطب می‌چشاند. او آشپز کلمات زیبا بود. …
چند فریم کمتر دیده شده از نجف دریابندری؛ از کتاب آشپزی تا ترک تحصیل!
۲ روز قبل / نجف دریابندری / کتاب آشپزی
چند فریم کمتر دیده شده از نجف دریابندری؛ از کتاب آشپزی تا ترک تحصیل!
نجف دریابندری در آبادان به دنیا می‌آید. زبان انگلیسی را از انگلیسی‌هایی که آن زمان در آبادان بودند یاد می‌گیرد، بعدتر شاهکارهای ادبیات جهان را ترجمه می‌کند، به زندان می‌رود و آن‌جا کتاب فلسفی ترجمه می‌کند و پس از زندان همراه همسرش به نوشتن کتاب آشپزی روی می‌آورد و حالا در زیر خاک آرام گرفته است.
سفر به «جاده ابریشم ادبی» ایران/ نگاهی متفاوت به آنچه بر شعر فارسی گذشت
۲ روز قبل / ترویج و گسترش زبان فارسی / کتاب و ادبیات
سفر به «جاده ابریشم ادبی» ایران/ نگاهی متفاوت به آنچه بر شعر فارسی گذشت
مجموعه «تاریخ ادبیات ایران و قلمرو زبان فارسی» در چهار جلد تلاش دارد تا با نگاهی متفاوت و فارغ از دیدگاه‌های سنتی به جریان شعر فارسی در سده‌های مختلف بپردازد.
از زیارت تا مواجهه با قحطی‌زدگان؛ سفرنامه ناصرالدین‌شاه به کربلا و نجف منتشر شد
۲ روز قبل / کتاب و ادبیات
از زیارت تا مواجهه با قحطی‌زدگان؛ سفرنامه ناصرالدین‌شاه به کربلا و نجف منتشر شد
سفرنامه ناصرالدین‌شاه به عتبات در سال ۱۲۸۷ یکی از خواندنی‌ترین بخش‌های هفتمین جلد از مجموعه «روزنامه خاطرات ناصرالدین‌ شاه قاجار» است. این‎بار می‌توان از زاویه دید شاه صاحب‌قران جامعه بیرون دربار را دید.
ببینید | چرا باید صد سال تنهایی را بخوانیم؟ | روزگار خاندان بوئندیا در فقدان عشق
۲ روز قبل
ببینید | چرا باید صد سال تنهایی را بخوانیم؟ | روزگار خاندان بوئندیا در فقدان عشق
«صد سال تنهایی» از مشهورترین آثار ادبیات امریکای لاتین در میان ماست و گابریل گارسیا مارکز، نویسنده برنده نوبل از معروف‌ترین نویسندگان این منطقه برای ایرانی‌ها. اگر تاکنون این کتاب را نخوانده‌ایم، روزهای کرونا را برای خوانش مغتنم بشماریم. اما اصلا چرا باید آن را خواند؟
۳ روز قبل
نجف مترجم، نجف نقاد
از نجف دریابندری مترجم اگر بخواهم بنویسم می‌توانم او را به دو پاره تقسیم کنم. به دو بخش. یک بخش ترجمه او از آثار ادبیات داستانی غربی است که غالبا از زبان انگلیسی و گاهی از زبان واسطه به فارسی برگردانده شده است. آثار فلسفی و فکری هم همین‌طور. او این آثار را به فارسی ترجمه کرده و اتفاقا جزو مهم‌ترین کتاب‌های این حوزه نیز شناخته می‌شوند؛ مثل تاریخ فلسفی راسل و کتاب متفکران روس اثر مهم آیزیا برلین. 
«ایهام» در بازار کتاب
۳ روز قبل / کتاب و ادبیات / ادبیات داستانی
«ایهام» در بازار کتاب
انتشارات کتابستان معرفت «ایهام»، اولین رمان سیدحسام‌الدین رایگانی، را منتشر کرد.
استقبال از آخرین اثر شفیعی کدکنی/ ۵۰ سال تلاش برای چشاندن لطف سخن شیخ نیشابور
۳ روز قبل / کتاب و ادبیات
استقبال از آخرین اثر شفیعی کدکنی/ ۵۰ سال تلاش برای چشاندن لطف سخن شیخ نیشابور
تصحیح و شرح محمدرضا شفیعی کدکنی برای هفدهمین‌بار در یک‌سال گذشته بازنشر شد. این اثر حاصل ۵۰ سال تحقیق این استاد و پژوهشگر برای چشاندن شیرینی کلام و لطف سخن عطار به فارسی‌زبانان امروز است.
۳ روز قبل / امام حسن (ع) / کتاب و ادبیات / رسانه ملی / رادیو
"صلح امام حسن(ع)" رادیویی شد
کتاب گویای «صلح امام حسن(ع)» اثر شیخ راضی آل یاسین پژوهشگر و عالمی دینی شیعی، ترجمه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رونمایی شد.
۳ روز قبل / کتاب و ادبیات
"همدلی و همزبانی" مقالاتی درباره ادبیات کودک افغانستان
سید‌علی کاشفی خوانساری از انتشار کتاب «همدلی و همزبانی» حرف‌هایی درباره ادبیات کودک افغانستان خبر داد.
دریابندری نقشی اساسی در ارتقای زبان فارسی ایفا کرد
۳ روز قبل / کتاب و ادبیات
دریابندری نقشی اساسی در ارتقای زبان فارسی ایفا کرد
نیکنام حسینی‌پور با ارسال پیامی، درگذشت نجف دریابندری مترجم و نویسنده توانا و پرتلاش کشورمان را تسلیت گفت.
۳ روز قبل / کتاب و ادبیات
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت نجف دریابندری را تسلیت گفت
سید عباس صالحی در جدیدترین توئیت خود با تسلیت درگذشت نجف دریابندری نوشت: بخشی از مانایی و پویایی زبان پارسی در دوره معاصر، مدیون او و چونان اوست.
«ساداکو و هزار درنای کاغذی» در ایران 40 ساله شد
۳ روز قبل / کانون پرورش فکری / کتاب و ادبیات
«ساداکو و هزار درنای کاغذی» در ایران 40 ساله شد
«ساداکو و هزار درنای کاغذی» کتاب خواندنی الینور کویر، براساس روایتی مستند به زندگی صلح‌آمیز دختری به نام ساداکو از آسیب‌دیدگان بمباران هیروشیما می‌پردازد.
ذبیح‌الله صفا و حماسه‌های ملّی
۴ روز قبل / هند / ذبیح‌الله صفا / بهمن / شاهنامه / حماسه سرا / ادبیات فارسی / شعر / زرتشت / ادبیات / رستم
ذبیح‌الله صفا و حماسه‌های ملّی
تهران- ایرنا- «حماسه‌سرایی» در ایران از مهم‌ترین کوشش‌های علمیِ ذبیح‌الله صفا، محقق برجسته زبان و ادبیات فارسی محسوب می‌شود. این کتاب برای هر آن‌که می‌کوشد یا علاقه‌مند است، اطلاعاتِ مفیدی را درباره بسیاری از حماسه‌های ایران زمین به‌دست آورد، بسیار مفید و خواندنی است. حماسه‌سرایی در ایران از جمله کتاب‌هایی به شمار می‌رود که خواننده را ترغیب و تشویق می‌کند تا حسّ کنج کنجکاوی خویش درباره آثارِ مختلفِ یادشده در متن را با مراجعه به اصلِ منظومه‌های حماسی سیراب کند.
۴ روز قبل
عمو نجف
بخت آن داشتم که در سال 1366 راه به خانه نجف دریابندری داشته باشم. مسبب، دوست عزیزم، مرحوم کاوه گلستان بود. کاوه از کودکی و از آبادان نجف را می‌شناخت و عمو خطابش می‌کرد و من نیز به تبعیت از کاوه ایشان را عمو نجف می‌گفتم. هر وقت می‌رفتیم به دیدارشان قطعا یک وعده ناهار یا شام میهمان ایشان بودیم و سعادت طعام از سفره بی‌نظیرشان داشتیم و چقدر تشکر و سپاسگزاری از فهیمه خانم همسر ایشان داشتیم. فهیمه راستکار همسر دوم نجف بود، هنرپیشه برجسته تئاتر بود و البته در چند فیلم سینمایی هم بازی کرده بود. روزی که بسیار تشکر کردیم بابت دستپخت فهیمه‌خانم، نجف گفت: آقاجان تمام این غذاها را خود من می‌پزم اما تشکرش نصیب فهیمه می‌شود. این حرف را جدی تلقی نکردیم تا «کتاب مستطاب …
۴ روز قبل
وصله ناجور روزگار ما
نوشتن از نجف دریابندری سهل و ممتنع است. مثل خودش؛ مثل اقیانوسی که فروتنی و آرامشش گول می‌زند و وقتی درونش شیرجه می‌زنی پایانی نمی‌بینی. نجف دریابندری برای من لااقل همین‌طور بود. کافی است کتابی که نام او را یدک می‌کشد به اتفاق ‌برداری؛ نمی‌توانی از خواندنش دل بکنی، آنقدر که کلمه‌هایش به جانت شیرین می‌نشیند، آنقدر که دریابندری برای تک‌تک واژه‌ها حرمت قائل بود و بیش از واژه‌ها برای مخاطبانی که می‌خواستند با این واژه‌ها از زندگی روزمره رها شوند. نگاه کنید به مقدمه کتاب بازمانده روز (اثر کازئو ایشی‌گورو) نجف درباره انتخاب زبان این کتاب در چند پاراگراف و صفحه عمری تجربه را با مخاطب بیان می‌کند. او کتاب را روی میز قرار نداده …
۴ روز قبل
او از نسل دایناسورها بود
 به یاد می‌آورم. البته ترجمه تاریخ سینما نوشته آرتور نایت و افسانه دولت ویلیام کاسیرو از جمله کتاب‌های ترجمه‌شده توسط نجف دریابندری است که تاثیر بسیاری در من گذاشته‌اند. اینک که هنوز شماری از دوستان در قرنطینه خانگی به سر می‌برند پیشنهاد می‌کنم کتاب‌های این مترجم بزرگ تازه درگذشته را بخوانند چون به عقیده من غنیمتی است که کمتر نصیب آدمی می‌شود. صحبت که به اینجا رسیده است دلم می‌خواهد از چند دایناسور دیگر که از دوستان نجف در دنیای ترجمه بودند نام ببرم و آثارشان را برای خواندن پیشنهاد کنم. در میان آنها محمد قاضی، کتاب دن‌کیشوت و جزیره پنگوئن‌های آناتول فرانس. محمود اعتمادزاده (به‌آذین) با کتاب‌های بزرگی از ادبیات فرانسه مثل زنبق …
شعر خواندن در حضور شما جرأت می‌خواهد/ خاطراتی از ۱۳ سال مدیریت جلسات شعر رمضان در محضر رهبر انقلاب
۴ روز قبل / حوزه هنری / امام خامنه‌ای / ادبیات انقلاب اسلامی / شعر آیینی / کتاب و ادبیات
شعر خواندن در حضور شما جرأت می‌خواهد/ خاطراتی از ۱۳ سال مدیریت جلسات شعر رمضان در محضر رهبر انقلاب
عباسعلی براتی‌پور جزو اولین کسانی است که اداره جلسات شعر نیمه رمضان را عهده‌دار بود. او که ۱۳ سال مدیر این جلسات بود، در گفت‌وگویی با تسنیم از خاطرات خود و سرمشق‌های این جلسات برای شاعران گفت.
۴ روز قبل
وداع با جناب مستطاب مترجم
فاطمه امین‌الرعایابرخی او را مولف در ترجمه می‌دانند و برخی هم از او با عنوان یکی از ناخدایان زبان و ادبیات ایران یاد می‌کنند. نجف دریابندری یکی از مطرح‌ترین مترجمان ایران، روز گذشته در سن 91 سالگی درگذشت. در همین مدت بزرگان ادبیات و ترجمه از او و خدماتش به صنعت ترجمه ایران گفتند. اما دریابندری چه تاثیری در ترجمه فارسی داشته که اینگونه از او یاد می‌شود؟نجف دریابندری در سال ۱۳۰۸ در آبادان متولد شد. او دوره ابتدایی را در مدرسه ۱۷ دی گذرانده و وارد دبیرستان رازی آبادان شد. او در سال سوم دبیرستان تحصیل را رها کرد و به دنبال کار رفت.او در سال ۱۳۳۲ اولین اثر خود را که ترجمه کتاب معروف وداع با اسلحه، نوشته ارنست همینگوی بود، برای چاپ به تهران فرستاد، این اثر همچنان از جمله شاهکارهای او به شمار می‌رود.دریابندری …
نجف دریابندری؛ مترجمی با ذائقه ماجراجو! +تصاویر
۴ روز قبل / نجف دریابندری / مترجم / مترجم معروف / مترجم معروف و مهم / فهیمه راستکار / دوبلور / کتاب مستطاب آشپزی / شفیعی کدکنی / ادبیات / ارنست همینگوی
نجف دریابندری؛ مترجمی با ذائقه ماجراجو! +تصاویر
نجف دریابندری مترجم معروف و مهم معاصر درگذشت. مانند همه اخبار از این دست وقتی این جمله کوتاه را می‌شنویم در کسری از ثانیه تمام اتفاقات برجسته آن شخص از ذهن عبور می‌کند در مورد دریابندری برای من این‌گونه بود:داشتن اسم نجف ( اسم یک شهر!)، مترجم" وداع با اسلحه با آن جلدآبی"، چهره یک روشنفکر، همسر فهیمه راستکار (دوبلور معروف و هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون)، «کتاب مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز» ، روحیه طنز و البته اهل جدل و نقد جدی (او به بسیاری از مترجمان معروف را مورد انتقاد قرار داد) و ...نجف دریابندری هم متعلق به نسلی از روشنفکری ایران است که شاید بتوان گفت دیگر جز 2 یا 3 نفر کسی دیگر از آنها در قید حیات نمانده است، بزرگانی چون شاملو، نیما یوشیج، اخوان ثالث، ابراهیم گلستان، هوشنگ پزشک‌نیا و …
استقبال از اثر جدید حامد عسکری
۴ روز قبل / کتاب و ادبیات
استقبال از اثر جدید حامد عسکری
چاپ اول کتاب «خال سیاه عربی» در سه روز نخست از آغاز پیش‌‎فروش به اتمام رسید. انتشارات امیرکبیر این کتاب را منتشر کرده است.
موجی از بیکاری در میان تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی/ چالش جدید برای تامین بازار مهرماه
۴ روز قبل / کتاب و ادبیات
موجی از بیکاری در میان تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی/ چالش جدید برای تامین بازار مهرماه
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار از موج جدید بیکاری‌ها در این صنف بر اثر شیوع کرونا خبر داده و نسبت به تامین بازار سال تحصیلی آینده با شرایط فعلی ابراز نگرانی می‌کند.
نجف دریابندری درگذشت
۴ روز قبل / کتاب و ادبیات
نجف دریابندری درگذشت
نجف دریابندری نویسنده و مترجم ایرانی امروز بر اثر ایست قلبی درگذشت.
حافظ از زبان حافظ؛ نگاهی متفاوت به زندگی و زمانه خواجه شیراز
۴ روز قبل / کتاب و ادبیات
حافظ از زبان حافظ؛ نگاهی متفاوت به زندگی و زمانه خواجه شیراز
پایمرد در کتاب «زندگی حافظ شیرازی» قصد دارد تا بدون اسطوره‌سازی‌ها و نقل قول‌هایی که گاه تعصب رنگ حقیقت را از چهره آنها شسته است، با توجه به دیوان و اشعار خود شاعر، زندگی و زمانه او را دریابد. سفری داشته باشد به جهان حافظ از زبان حافظ.
پاسخ صریح امیرخانی به تقدیم‌نامه رئیس دانشگاه صدا و سیما/ راهمان از بیخ فرق می‌کند
۴ روز قبل / کتاب و ادبیات / سینما
پاسخ صریح امیرخانی به تقدیم‌نامه رئیس دانشگاه صدا و سیما/ راهمان از بیخ فرق می‌کند
لحن و بیانی که شهاب اسفندیاری نویسنده کتاب «دولت‌ها چه‌گونه به سینما کمک می‌کنند» در تقدیم‌نامه کتاب به رضا امیرخانی استفاده کرده است، منجر به واکنش صریح وی شد.
۴ روز قبل / کپی رایت / کتاب و ادبیات
"بی‌کتابی" شرفی‌خبوشان به اکراین رفت
رایت کتاب »بی‌کتابی» نوشته محمدرضا شرفی‌خبوشان به انتشارات آنه‌تا در اوکراین واگذار شد.
«باران‌زاد»؛ روایتی شجاعانه با پایانی کم‌جان
۴ روز قبل / جوایز ادبی / جایزه ادبی نوفه / ادبیات / ژانر وحشت
«باران‌زاد»؛ روایتی شجاعانه با پایانی کم‌جان
تهران- ایرنا- کتاب «باران‌زاد»، نوشته «ضحی کاظمی» می‌تواند مخاطب ادبیات ژانری و گمانه‌زن را قانع کند، نویسنده در این کتاب قلمش را شجاعانه و آزادانه حرکت داده است؛ اما با از دست دادن شجاعت شعله سرکش قصه را ناگهان خاموش می‌کند.
ورشکستگی و تعطیلی گسترده پیش روی ناشران دینی/ خیابان‌ها شلوغ اما کتابفروشی‌ها خلوت است
۴ روز قبل / کتاب و ادبیات
ورشکستگی و تعطیلی گسترده پیش روی ناشران دینی/ خیابان‌ها شلوغ اما کتابفروشی‌ها خلوت است
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان قم گفت: اگر دولت اقدام به موقع نکند،‌ ورشکستگی و تعطیلی گسترده در انتظار ناشران به ویژه ناشران دینی خواهد بود.
برگزاری مسابقه رمان‌خوانی کتاب
۵ روز قبل / دانشگاه الزهرا
برگزاری مسابقه رمان‌خوانی کتاب "الایام"
انجمن علمی دانشجویی زبان و ادبیات عربی دانشگاه الزهرا(س) مسابقه رمان خوانی عربی کتاب "الایام" طه حسین را برگزار می‌کند.
۵ روز قبل
این شما و این دکتر و مهندس‌های دنیای فوتبال!
روزنامه مارکا به 21 بازیکنی اشاره کرده که علاوه بر موفقیت در زمین فوتبال، توانسته‏اند در ادامه تحصیلات دانشگاهی و به ثمر رساندن آن نیز موفق عمل کنند.همانطور که در فوتبال ما همواره علی دایی به عنوان الگویی در زمین فوتبال و زندگی تحصیلی مورد توجه قرار می‏گیرد و حسین کلانی بازیکن سال‏های دور تیم ملی به خاطر توجهش به تحصیلات و مطالعه، مورد تمجید است، در کشورهای دیگر هم بازیکنان از این امر مستثنی نیستند و آنهایی که توانسته‏اند در کنار فوتبال حرفه‏ای که وقت زیادی را به خود اختصاص می‏دهد، تحصیلات آکادمیک هم داشته باشند، در کانون توجه و تمجید رسانه‏ها قرار دارند.به گزارش ورزش سه، روزنامه مارکا در روزهایی که ویروس کرونا فوتبال را متوقف کرده، یادی کرده از چهره‏های سرشناسی که هم در زمینه فوتبال و هم زمینه …
«نامه‌های فهیمه» شنیدنی شد/ یک عاشقانه آرام در دل جنگ
۵ روز قبل / ادبیات دفاع مقدس / کتاب و ادبیات
«نامه‌های فهیمه» شنیدنی شد/ یک عاشقانه آرام در دل جنگ
«نامه‌های فهیمه» با صدای سارا منفرد در قالب کتاب صوتی در دسترس علاقه‌مندان به ادبیات دفاع مقدس قرار گرفت. این اثر نمایی است از زندگی، آرزوها و آرمان‌های زوج‌های دهه ۶۰.
۵ روز قبل / انتشارات نیستان / کتاب و ادبیات
"یادداشت‌های مترسک" منتشر شد
یادداشت‌هالی مترسک نوشته علیرضا غفاری با تصویرگری فرهاد جمشیدی از سوی انتشارات نیستان منتشر شد.
حضور کانون در نمایشگاه مجازی کتاب کودک بولونیا
۵ روز قبل / کانون پرورش فکری / کتاب و ادبیات
حضور کانون در نمایشگاه مجازی کتاب کودک بولونیا
محصولات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه مجازی کتاب کودک بولونیا 2020 عرضه می‌شود.
ارتزاق ۷ هزار واحد صنفی از توزیع کتاب‌های درسی/ نان کتابفروشان را آجر کردند
۵ روز قبل / کتاب و ادبیات
ارتزاق ۷ هزار واحد صنفی از توزیع کتاب‌های درسی/ نان کتابفروشان را آجر کردند
حمید خرمی رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از ارتزاق ۷ هزار واحد صنفی از توزیع کتاب‌های درسی در کتابفروشی‌ها خبر داد و گفت:‌آموزش و پرورش با کنار گذاشتن این صنف نان آن‌ها را آجر کرد.
رمانی از نخستین برنده ژاپنی نوبل در ایران
۵ روز قبل / کتاب و ادبیات
رمانی از نخستین برنده ژاپنی نوبل در ایران
انتشارات ققنوس کتاب « قلمرو رویای سپید» نوشته یاسوناری کاواباتا نخستین برنده ژاپنی نوبل را منتشر کرد.
یادداشت|
۵ روز قبل / کتاب و ادبیات
یادداشت| "ملداش"؛ تبلیغ دراماتیک نمایشی
محمدقائم خانی در یادداشتی می‌نویسد: «ملداش» نوشته آقای فیروزجایی رمان است، یعنی اثری دراماتیک است، پس بر عمل بنا شده، یعنی تغییر انسان‌ها را به دنبال دارد.
ماه رمضان متفاوت یک زوج طلبه/ سفر به روستایی پر از جادو و جنبل
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / کتاب و ادبیات / سوره مهر
ماه رمضان متفاوت یک زوج طلبه/ سفر به روستایی پر از جادو و جنبل
«زن آقا» داستان زوج جوان و طلبه‌ای است که برای تبلیغ به روستایی رفته‌اند که هنوز جادو و جنبل در آن رونق دارد. خواندن این کتاب در این روزها که برگزاری اجتماعات مذهبی به دلیل احتمال شیوع بیماری کرونا تحت تأثیر قرار گرفته، لطف دیگری دارد.
دعوت امام جمعه تهران از مردم برای شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / کتاب و ادبیات
دعوت امام جمعه تهران از مردم برای شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی
امام جمعه موقت شهر تهران طی پیامی از مردم برای شرکت در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کرد.
برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی/ناشران ایرانی فرصت را دریابند
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / کپی رایت / کتاب و ادبیات
برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی/ناشران ایرانی فرصت را دریابند
مدیر آژانس ادبی پل می‌گوید:‌ برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی به دلیل شیوع ویروس کرونا فرصتی برای ناشران ایرانی است که نمایشگاه کتاب تهران را از دست داده‌اند.
«دختر تبریز»؛ سیمای دیده نشده زن ایرانی در جنگ تحمیلی/ این زنان سرنوشت جنگ را تغییر دادند
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / کتاب و ادبیات / ادبیات دفاع مقدس
«دختر تبریز»؛ سیمای دیده نشده زن ایرانی در جنگ تحمیلی/ این زنان سرنوشت جنگ را تغییر دادند
«دختر تبریز» روایتی است از حضور زنان در خلال مبارزات پیش از انقلاب، جنگ تحمیلی و پس از آن. هدی مهدی‌زاد، نویسنده این اثر، می‌گوید جای خالی روایت زنان در این برهه‌های تاریخی به خوبی احساس می‌شود، این کتاب تلاشی است برای پر کردن این خلأ.
چند پیشنهاد راهبردی به دولت برای بیرون آوردن نشر از وضعیت موجود
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / کتاب و ادبیات
چند پیشنهاد راهبردی به دولت برای بیرون آوردن نشر از وضعیت موجود
چنانچه مدیریت صحیحی در این خصوص اعمال شود، می‌توان وضعیت اسفناک موجود در حوزه نشر را مدیریت کرد و با حمایت‌های هدفمند از این مهلکه نجات یافت.
درس‌های اخوان ثالث در دانشگاه تهران منتشر شد/ انتقاد م. امید از شاعران هم‌عصرش
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / کتاب و ادبیات
درس‌های اخوان ثالث در دانشگاه تهران منتشر شد/ انتقاد م. امید از شاعران هم‌عصرش
«نقد و بررسی شعر معاصر» در واقع تقریرات درس اخوان ثالث در دانشگاه تهران است که به همراه چند مقاله انتقادی از او به کوشش یدالله جلالی پندری منتشر شده است.
شیوه‌های مبارزاتی فرهنگیان علیه رژیم پهلوی
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / تلویزیون / وزارت آموزش و پرورش / کتاب و ادبیات / نهاد کتابخانه‌های عمومی / مرکز اسناد انقلاب
شیوه‌های مبارزاتی فرهنگیان علیه رژیم پهلوی
با آغاز مبارزه علنی علیه رژیم پهلوی، معلمان نیز همچون دیگر اقشار جامعه به سبب دارا بودن اندیشه سیاسی و باورهای اعتقادی، نقش ویژه‌ای در فرآیند نهضت و انتقال پیام انقلاب ایفا کردند.
بانوی داستان‌ها و روایت‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
بانوی داستان‌ها و روایت‌ها
نیلوفر ذوالفقاری نامش شده بانوی داستان ایران و با واژه‌ها، سطرها و صفحه‌های کتاب گره خورده است؛ سیمین دانشور، نخستین زن داستان‌نویس ایران و خالق ماندگارترین آثار ادبی؛ زنی که زندگی و سرنوشتش هم دست‌کمی از داستان‌های خواندنی خودش ندارد. برای همه ما، چه اهل ادبیات و داستان باشیم و چه نه، نام سیمین دانشور با رمان «سووشون» شناخته شده است. داستان خوشه‌چین‌ها در کتاب ادبیات مدرسه همه ما را با این چهره ادبی آشنا کرد. زندگی مشترک او با جلال آل‌احمد و عاشقانه‌های این دو نویسنده بزرگ، بخشی از تاریخ ادبیات …
خدمت جدید کتابخانه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در روزهای شیوع ویروس کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / کتاب و ادبیات / موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
خدمت جدید کتابخانه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در روزهای شیوع ویروس کرونا
کتابخانه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در اقدامی جدید، فرآیند سفارش و تحویل کتاب به متقاضیان را به صورت غیر حضوری انجام می‌دهد.
شمشیر و جغرافیا؛ خلیج فارس از چه زمانی به خلیج عربی جعل شد؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / کتاب و ادبیات / خلیج فارس
شمشیر و جغرافیا؛ خلیج فارس از چه زمانی به خلیج عربی جعل شد؟
مهمترین پرسش درباره جعل نام «خلیج فارس» این است که از چه زمانی و با چه پشتوانه علمی و تحقیقاتی استفاده از نام جعلی «خلیج عربی» مطرح شد؟
آغاز ثبت‌نام طرح «بهارانه کتاب » از امروز
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / کتاب و ادبیات / خانه کتاب
آغاز ثبت‌نام طرح «بهارانه کتاب » از امروز
طرح «بهارانه کتاب» 1399 از 20 اردیبهشت تا 3 خردادماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
برگزاری روز فردوسی به صورت مجازی
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / کتاب و ادبیات
برگزاری روز فردوسی به صورت مجازی
نخستین جشنواره اینترنتی شاهنامه‌پژوهی همزمان با روز بزرگداشت فردوسی به صورت مجازی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در این جشنواره تا 20 اردیبهشت‌ماه زمان دارند تا آثار خود را ارسال کنند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / کتاب و ادبیات
"بسمه آفتاب" منتشر شد
"بسمه آفتاب" مجموعه اشعار مجید جعفری اقدم از سوی انتشارات آناپل منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
با کوه در میان بگذار
نشر نقش جهان، رمان «با کوه در میان بگذار» شاهکار جیمز بالدوین را با مقدمه تونی موریسون و ترجمه محمدصادق رییسی منتشر کرد.  جیمز بالدوین (1987-1924) از بزرگ‌ترین نویسندگان قرن بیستم امریکا است که با نخستین رمانش «با کوه در میان بگذار» نام خود را در ادبیات جهان جاودانه کرد. آن‌طور که خودش می‌گفت اگر قرار بود تنها یک کتاب می‌نوشت، آن کتاب، «با کوه در میان بگذار» بود. امروزه از رمان «با کوه در میان بگذار» به عنوان یکی از کلاسیک‌های ادبیات امریکا و جهان یاد می‌کنند، چنانچه در سال ۱۹۹۸، کتابخانه‌ مدرن آن را سی‌ونهمین رمان در فهرست ۱۰۰ کتاب برتر انگلیسی‌زبان قرن بیستم قرار داد، مجله‌ تایم در سال 2005 …
نامه جمعی از شاعران برای حفظ خانه احمد عزیزی+ عکس
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کتاب و ادبیات
نامه جمعی از شاعران برای حفظ خانه احمد عزیزی+ عکس
جمعی از شاعران و فعالان فرهنگی با انتشار نامه‌ای بر حفظ میراث معنوی زنده‌یاد احمد عزیزی تأکید کردند.
ماجرای پس گرفتن خانه احمد عزیزی/ آیا نباید میراث معنوی یک شاعر جریان‌ساز حفظ شود؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کتاب و ادبیات
ماجرای پس گرفتن خانه احمد عزیزی/ آیا نباید میراث معنوی یک شاعر جریان‌ساز حفظ شود؟
فرزند زنده‌یاد احمد عزیزی نسبت به اخبار منتشر شده درباره تحویل خانه پدری توسط بنیاد مستضعفان واکنش نشان داد و در این‌باره توضیحاتی ارائه کرد.
«بانگ خاموش»؛ یادداشت‌های توفیق سبحانی درباره ۲ شاهکار جهانی
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کتاب و ادبیات
«بانگ خاموش»؛ یادداشت‌های توفیق سبحانی درباره ۲ شاهکار جهانی
«بانگ خاموش»، تازه‌ترین اثر توفیق سبحانی از سوی نشر نگاه معاصر منتشر شد. این اثر یادداشت‌هایی از این پژوهشگر نامی درباره فردوسی و شاهنامه و همچنین مولانا و مثنوی ارائه می‌دهد.
مرگ‌اندیشی‌های حمید رضا شکارسری در دست انتشار
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کتاب و ادبیات
مرگ‌اندیشی‌های حمید رضا شکارسری در دست انتشار
حمیدرضا شکارسری از انتشار تازه‌ترین مجموعه سروده‌های خود با عنوان " ذکر نام نزدبک تو" از سوی انتشارات آرادمان خبر داد.
تشریح اقدامات وزارت ارشاد در حمایت از کسب و کارهای فرهنگی
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / کتاب و ادبیات
تشریح اقدامات وزارت ارشاد در حمایت از کسب و کارهای فرهنگی
معاون مدیریت توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجموعه اقدامات این وزارتخانه با هدف حمایت از کسب و کارهای فرهنگی متاثر از ویروس کرونا را تشریح کرد.
چگونه از تهدیدی به نام کرونا برای نشر یک فرصت بسازیم?
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / ویروس کرونا / کتاب و ادبیات
چگونه از تهدیدی به نام کرونا برای نشر یک فرصت بسازیم?
عرضه کتاب با دو وضعیت متفاوت مواجه است، یکی عدم مراجعه مردم به کتابفروشی‌ها به دلیل قرنطینه بودن و دیگری استقبال از کتاب‌خوانی به دلیل فرصت داشتن ، در قرنطینه بودن وجه مشترک معضل و فرصتی است که نتیجه آن بستگی به تدابیر ما دارد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
به مبارکی زادروز سیمین دانشور
در دیده و دل من سیمین دانشور اولین بود. اول شاگرد دیپلمه سراسر کشور. نخستین بانوی داستان‌نویس ایران. نخستین بانوی دکترای ادبیات فارسی. فرزندی نداشت و‌ روزی گفت من مادر مردم ایران هستم. عمر باشکوهی داشت، چهار فصل زندگی در حیاتش نمودار بود. به بهاران ‌زاده شد. دوران نوجوانی و جوانی را در تابستان زندگی با شور و شوق و عشق و آشنایی با جلال و ازدواجش با وی گذراند. پس از پرواز جلال در پاییز زندگی از پا ننشست و همواره در پی آفریدن بود. آفریدن زمانی زیباتر با زبانی روان و رسا. در زمستان زندگی، امید به بهاران داشت. این بخت خوش را داشتم که سال‌های بسیار در خدمتش باشم و به برکت جلال به خانه‌اش روم، به خانه نقلی‌اش در انتهای کوچه فردوسی تجریش. در یک خانه آجری که جلال برایش ساخته …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
اندوه سرنوشت
  [ترجمه فرشاد رضایی] ویلیام ترور، رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس ایرلندی که از او به‌عنوان یکی از قله‌های داستان ‏کوتاه انگلیسی معاصر یاد می‌شود، سه بار برنده جایزه ادبی کاستا بوک و پنج نوبت نامزد جایزه ادبی من بوکر شد. او در ‏سال ۱۹۹۹ نیز موفق به دریافت جایزه دیوید کوهن شد. ترور که در مجسمه‌سازی به شهرت رسیده بود، آن را به‌طور ‏کامل کنار گذاشت و به نوشتن پرداخت. مهارت او در فرم و تکنیک داستان، سبب شد با نویسندگانی ‏چون چخوف، موپاسان و جیمز جویس مقایسه شود. گراهام گرین در نقدی که در‌سال ۱۹۷۵ بر مجموعه داستان کوتاه ‏‏«فرشتگان» در رویترز نوشت، تأکید کرد اگر این کتاب را بهترین مجموعه داستان بعد از دوبلینی‌های جیمز …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / کتاب و ادبیات / امام خامنه‌ای / شبکه سه / شبکه شما / رسانه ملی / تلویزیون
شاعران میهمان ضیافت افطار رهبر انقلاب به تلویزیون می آیند
محمود حبیبی کسبی درباره ویژه برنامه "میزبان" که نگاهی به ضیافت‌های افطاری شاعران با رهبر انقلاب دارد، گفت: شاعران جوانی که در محضر رهبر انقلاب شعر خوانده‌اند مهمان این برنامه‌اند و آنها از اتفاقات قابل توجه و جذاب این ضیافت می‌گویند.
«روز کارنامه» به قلم قباد آذرآیین برای نوجوانان منتشر شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / کتاب و ادبیات / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب کودک و نوجوان
«روز کارنامه» به قلم قباد آذرآیین برای نوجوانان منتشر شد
«روز کارنامه» نوشته قباد آذرآیین داستان خواهر و برادر نوجوانی است که به روایت زندگی خود برای مخاطبان می‌پردازند.
عرضه ویژه خاطرات شهدای مدافع حرم در ماه مبارک رمضان
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / شهدای مدافع حرم / کتاب و ادبیات
عرضه ویژه خاطرات شهدای مدافع حرم در ماه مبارک رمضان
انتشارات «راه یار» به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان و با توجه به تداوم شیوع بیماری کرونا، کتاب‌های خود را با تخفیف ویژه به صورت اینترنتی عرضه کرده است.
فروش حق انتشار2 کتاب ادبیات نوجوان به گرجستان
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / کتاب و ادبیات
فروش حق انتشار2 کتاب ادبیات نوجوان به گرجستان
2 کتاب از ادبیات کودک و نوجوان ایران به انتشارات توکا پیشین گرجستان برای ترجمه و انتشار به زبان گرجی واگذار شد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
۲۳ رمان نوجوان صوتی می‌شوند
منصور ضابطیان از انتشار ۲۳ عنوان کتاب صوتی از میان بهترین رمان‌های نوجوان با صدای بازیگران سینما و تلویزیون و گویندگان رادیو در سال ۹۹ خبر داد.به گزارش «ابتکار» به نقل از اداره‌کل روابط‌‌عمومی و امور بین‌الملل کانون، مجموعه‌ کتاب‌ صوتی کانون با عنوان «کتاب آوا» که در نخستین گام ۲۰ عنوان از کتاب‌های کودک و نوجوان را در اختیار مخاطبان خود قرار داده بود، در دومین گام ۱۰ عنوان رمان ایرانی و ۱۳ عنوان رمان خارجی را به نوجوانان بالای ۱۲ سال معرفی خواهد کرد.منصور ضابطیان، مدیر پروژه‌ بخش نوجوان «کتاب آوا» با اعلام این خبر گفت: در ادامه‌ مشارکت هنرمندان در تولید کتاب‌های صوتی به زودی ۲۳ عنوان کتاب جدید برای نوجوانان منتشر خواهد شد. در این مرحله نیز همچون دوره‌ گذشته آثاری مدنظر قرار گرفت که شمارگان بالای …
تولید 23 کتاب صوتی برای بچه‌ها با صدای بازیگران
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / کتاب و ادبیات / کانون پرورش فکری
تولید 23 کتاب صوتی برای بچه‌ها با صدای بازیگران
منصور ضابطیان از انتشار 23 عنوان کتاب صوتی از بهترین رمان‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با صدای بازیگران سینما و تلویزیون و گویندگان حرفه‌ای رادیو در سال 99 خبر داد.
نابغه‌ای که زیر سایه حافظ و سعدی ماند
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / کتاب و ادبیات
نابغه‌ای که زیر سایه حافظ و سعدی ماند
کتاب «زندگی خواجوی کرمانی» را می‌توان اثری مختصر و در عین حال کامل برای شناخت نخل‌بند شاعران دانست. این اثر از مجموعه «دو سده سخنوری» زیر نظر کاووس حسن‌لی به چاپ رسیده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ترویج و گسترش زبان فارسی / کتاب و ادبیات / ماه مبارک رمضان / شبکه یک / رسانه ملی / تلویزیون
سریالی برای پاسداشت از زبان فارسی/ "چایخانه هم‌زبان" در شب‌های رمضان
مجموعه اپیزودیک و نمایشی "چایخانه هم‌زبان" هر شب بعد از سریال "زیرخاکی" پخش می‌شود.
برگزاری جشنواره مجازی کتابخوانی در روزهای کرونایی
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ویروس کرونا / کتاب و ادبیات
برگزاری جشنواره مجازی کتابخوانی در روزهای کرونایی
نشر معارف با در نظر گرفتن شیوع بیماری کرونا اقدام به برگزاری جشنواره مجازی کتابخوانی با شعار «در خانه بمانیم، کتاب بخوانیم و جایزه بگیریم» کرده است.
«آلیس در سرزمین معماها» روی پیشخوان کتابفروشی‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / کتاب و ادبیات
«آلیس در سرزمین معماها» روی پیشخوان کتابفروشی‌ها
مجموعه دوجلدی «آلیس در سرزمین معماها» نوشته ریموند اسمولیان و ترجمه حسام سبحانی طهرانی و صهبا ثابت‌قدم جهرمی در انتشارات مدرسه منتشر و روانه بازار نشر شد.
چگونه از توقف مرگ‌بار نشر در پساکرونا جلوگیری کنیم؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / کتاب و ادبیات
چگونه از توقف مرگ‌بار نشر در پساکرونا جلوگیری کنیم؟
انتشار کتاب در شرایط موجود با دشواری‌هایی روبروست، اما به یُمن وجود تکنولوژی‌های جدید و وسایل ارتباطی در فضای مجازی و با اتخاذ تدابیر حرفه‌ای می‌توان با کمترین آسیب و خطر برای عوامل اجرایی و نیروهای متخصص به امور انتشارات پرداخت.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
سخت نگیر
مقدمه مترجم  کتاب اسلاوی ژیژک درباره ویروس کرونا در واقع کتابی درباره یک بحران مشخص است که در 10 فصل همراه با مقدمه و ضمیمه منتشر شده است. این کتاب(که بخش‌هایی از آن در واقع مقالاتی بوده‌اند که ژیژک طی این مدت در برخی رسانه‌ها منتشر کرده‌) تلاشی برای بررسی همه جوانب بحران ناشی از ویروس است: اگر بپذیریم که یکی از مهارت‌های ژیژک، تفسیر‌های فلسفی روی موضوعات روزمره باشد(که در ادبیات سترون دانشگاهی این رویکرد را با نام بی‌مسمای‌ مطالعات فرهنگی می‌شناسند) مساله بین‌المللی بحران کرونا تقریبا طیف کاملی از این دست موضوعات را برای او فراهم آورده‌ است. موضوعاتی که جسته‌ و گریخته در دیگر متون ژیژک پیدا می‌شد اینجا همگی در یکجا جمع شده‌اند. …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
عشق زمینی هیچ‌وقت کهنه نمی‌شود
مرتضی کاردر ـ روزنامه‌نگار سخن از سعدی که می‌شود یکی از نخستین گزینه‌ها برای گفت‌و‌گو دکتر ضیاء موحد است. او در دهه70 کتاب «سعدی» را در مجموعه بنیان‌گذاران فرهنگ امروز (انتشارات طرح نو) منتشر کرد. این کتاب، پس از گذشت بیش از 2دهه، هنوز یکی از بهترین پژوهش‌ها درباره سعدی است که بارها چاپ شده. ضیاء موحد، استاد منطق و فلسفه است و شاعر و پژوهشگر حوزه ادبیات. در مقام پژوهشگر ادبیات «درآمدی بر نظریه ادبیات» رنه ولک و اوستین وارن را همراه پرویز مهاجر ترجمه کرده. «از خلق تا تقلید، بحثی درباره اسلوب شعری …
سوسن طاقدیس درگذشت
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
سوسن طاقدیس درگذشت
سوسن طاقدیس، نویسنده «قدم یازدهم»؛ برگزیده بیست و سومین دوره کتاب سال ایران، در ۶۱ سالگی از دنیا رفت.به گزارش خبرآنلاین، سوسن طاقدیس، نویسنده متولد شیراز بود که بسیاری او را برای داستان‌هایش در کیهان بچه‌ها می‌شناختند. این نویسنده نام آشنا که برنده جایزه کتاب سال هم شده بود، در حالی که ۶۱ سال داشت، جمعه پنجم اردیبهشت بر اثر عارضه قلبی چشم از جهان فروبست. او آثار متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به بازار نشر ارائه داده است که «قدم یازدهم» ،تصویرگر معصومه کشایی»، «زرافه من آبی است» تصویرگر: علیرضا …
«نان سال‌های جنگ»؛ صدای خاطرات سربازان گمنام جبهه‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کتاب و ادبیات / ادبیات دفاع مقدس
«نان سال‌های جنگ»؛ صدای خاطرات سربازان گمنام جبهه‌ها
کتاب «نان سال‌های جنگ»؛ مروری بر نقش زنان روستای صدخرو سبزوار در پشتیبانی دفاع مقدس به همت انتشارات «راه یار» راهی بازار نشر شد.
4 رمان ایرانی رهسپار مصر شد/ انتشار خبرنامه آژانس پل برای ناشران ایرانی
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کپی رایت / کتاب و ادبیات
4 رمان ایرانی رهسپار مصر شد/ انتشار خبرنامه آژانس پل برای ناشران ایرانی
مدیر آژانس ادبی پل از واگذاری حق ترجمه و نشر 4 رمان ایرانی به انتشارات الثقافی مصر خبر داد.
برگزاری مسابقه کتابخوانی «تفسیر سوره مجادله» رهبر معظم انقلاب
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کتاب و ادبیات / انتشارات انقلاب اسلامی
برگزاری مسابقه کتابخوانی «تفسیر سوره مجادله» رهبر معظم انقلاب
انتشارات انقلاب اسلامی همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان مسابقه کتابخوانی «تفسیر سوره مجادله» آیت‌الله خامنه‌ای را برگزار می‌کند.
اعلام فراخوان جشنواره
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کتاب و ادبیات
اعلام فراخوان جشنواره "نگارش داستان کوتاه در خانه"
دبیرعلمی جشنواره "نگارش داستان کوتاه در خانه"جزئیات این جشنواره را تشریح کرد.
یادداشت| فیلمساز آپارات بر دوش
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / ادبیات دفاع مقدس / ادبیات انقلاب اسلامی / کتاب و ادبیات
یادداشت| فیلمساز آپارات بر دوش
«آپاراتچی» حاصل تلاشی کم‌نظیر است؛ کم‌نظیر در یافتن سوژه‌ای استثنایی و کم‌نظیر در روایت. روایتی که تا تمام شدن کتاب مخاطب را میخکوب می‌کند.
خاطرات یک نویسنده از روزهای کرونایی / «نترسیدن» رمز شکست کرونا است
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / ویروس کرونا / کتاب و ادبیات
خاطرات یک نویسنده از روزهای کرونایی / «نترسیدن» رمز شکست کرونا است
عباس حسینی‌نژاد، نویسنده و شاعر که مبتلا به کرونا شده بود، گفت: خیلی از کسانی که مبتلا شده بودند به من تأکید می‌کردند که امیدوار باشم و اصلاً نترسم؛ زیرا «نترسیدن» باعث شکست این بیماری می‌شود.
چرا و چگونه نوجوانان را با ادبیات معاصر آشنا کنیم?
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کتاب و ادبیات
چرا و چگونه نوجوانان را با ادبیات معاصر آشنا کنیم?
اکثر نوجوانان حتی آنها که کتابخوان حرفه‌ای هستند، ذهنیتی درباره قله‌های ادبیات معاصر کشورشان در شاخه‌های شعر، داستان، نمایشنامه و ... ندارند.
سوسن طاقدیس، خالق داستان‌های «کیهان بچه‌ها» در دهه ۶۰ درگذشت
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
سوسن طاقدیس، خالق داستان‌های «کیهان بچه‌ها» در دهه ۶۰ درگذشت
سوسن طاقدیس نویسنده «قدم یازدهم» برگزیده بیست و سومین دوره کتاب سال ایران به علت عارضه قلبی درگذشت. طاقدیس شاعر و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان متولد ۱۷ بهمن ۱۳۳۸ در شیراز نویسنده ایرانی بود که خیلی ها او را با کیهان بچه ها می شناختند.
برنده جایزه کتاب سال و نویسنده کودکان درگذشت
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / سوسن طاقدیس درگذشت / سوسن طاقدیس
برنده جایزه کتاب سال و نویسنده کودکان درگذشت
ایلنا: سوسن طاقدیس، نویسنده و شاعر ادبیات کودک و نوجوان درگذشت.
۱۳۹۹/۰۲/۰۵
منهای سینما
    مرکز فرهنگی‌-هنری کانون پلدختر در سیل فروردین ‌سال گذشته لرستان دچار خسارت‌های فراوانی شد اما گویا روند بازسازی و تجهیز این مرکز به پایان رسیده است و  پس از عادی‌شدن شرایط بهداشتی و اعلام ستاد کرونا، بازگشایی خواهد شد. این مکان فرهنگی در پلدختر با زیربنای حدود ۴٠٠ مترمربع یک سالن اجتماعات با ظرفیت حدود ٨٠ نفر و کارگاه‌های ادبی و هنری، سالن نوجوان و... دارد.  گلچهره اعظم‌آوا، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تاشکند و مولف چند کتاب در زمینه آموزش زبان فارسی، دوم اردیبهشت در 68 سالگی به علت بیماری کلیوی در شهر تاشکند درگذشت. او از فارغ‌التحصیلان دانشگاه خاورشناسی تاشکند در رشته زبان و ادبیات فارسی بود و جز آموزش زبان و ادب فارسی در …
یادداشت‌های پساکرونایی| رها نکردن خلوت در روزگار جلوت
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / موسیقی / شعر آیینی / ویروس کرونا / کتاب و ادبیات
یادداشت‌های پساکرونایی| رها نکردن خلوت در روزگار جلوت
با گذار از دوران کرونا، اهالی خرد و هنر، علاوه بر اینکه می‌بایست مرواریدهای صیدکرده از اقیانوس خلوت را به ساحل‌نشینان عرضه دارند، رسالتی دیگر نیز بر دوش‌شان هست که آن، تداوم خلوت‌گزینی سنجیده در روزگار جلوت است.
برگزاری 74 جلسه کارگاه داستان‌نویسی توسط انتشارات به نشر
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / کتاب و ادبیات / ادبیات داستانی / آستان قدس رضوی
برگزاری 74 جلسه کارگاه داستان‌نویسی توسط انتشارات به نشر
سید احمد میرزاده معاون تولید انتشارات به نشر از برگزاری 74 جلسه کارگاه داستان‌نویسی در سال 98 توسط این انتشارات خبر داد و گفت:دوره‌های آموزشی داستان‌نویسی به‌نشر، آموزش داستان‌نویسی صِرف نیست، بلکه داستان‌نویسی با رویکردی دینی است‌.
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
مرور یک‌قرن از تاریخ روسیه
مجموعه‌داستان «تزار عشق و تکنو» نوشته آنتونی مارا به‌تازگی با ترجمه مریم حسین‌زاده توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش مهر، مجموعه‌داستان «تزار عشق و تکنو» نوشته آنتونی مارا به‌تازگی با ترجمه مریم حسین‌زاده توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این‌کتاب در سال ۲۰۱۵ در انگلستان چاپ شده است.آنتونی مارا نویسنده آمریکایی این‌کتاب، متولد سال ۱۹۸۴ در واشینگتن دی‌سی است. او اولین‌رمانش را در سال ۲۰۱۳ با نام «منظومه‌ای از پدیده‌های حیاتی» چاپ کرد که جوایز مختلفی را برایش به ارمغان آورد. او کتاب «تزار عشق و تکنو» را در سال ۲۰۱۶ به چاپ رساند که باعث شد به‌خاطرش جایزه فرهنگستان هنر و ادبیات آمریکا را برنده شود. این‌نویسنده در سال ۲۰۱۷ در فهرست بهترین نویسندگان جوان آمریکایی قرار …
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
زندگی یک رمان است
امیر حاج‌رضایی ـ کارشناس فوتبال برای من همیشه یک سه‌گانه وجود داشته که زندگی‌ام با آنها می‌گذرد و در این روزهای خانه‌نشینی، عزیزترین‌شان یعنی فوتبال غایب است. اما 2نازنین دیگر یعنی کتاب و فیلم وجود دارد و دوگانه دلپذیری را برایم رقم می‌زند. از کتاب یادداشت‌ها اثر آلبر کامو شروع می‌کنم. در میان ارتشی از نویسندگان برجسته فرانسوی، کامو را بیش از همه دوست دارم. زمانی که در سال1957 برای دریافت جایزه نوبل ادبیات به سوئد رفت، در دانشگاه اوپسالا در سخنرانی خود تحت عنوان «هنرمند و زمانه‌اش» گفت: نویسنده …
نامه همدلی نویسندگان و شاعران ایرانی خطاب به ملت هندوستان
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / کتاب و ادبیات / اخبار"هند"
نامه همدلی نویسندگان و شاعران ایرانی خطاب به ملت هندوستان
جمعی از شاعران و نویسندگان ایرانی با ارسال نامه‌ای خطاب به مردم هندوستان با اشاره به شیوع بیماری کرونا در این کشور، با آنها ابراز همدردی و همدلی کردند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •