چهارشنبه, ۷ آبان, ۱۳۹۹ / 28 October, 2020
کرسی زبان فارسی
علاقه مصری‌ها به زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
علاقه مصری‌ها به زبان فارسی
رایزن سفارت ایران در مصر گفت: ما حدود ۲۷ کرسی زبان فارسی در دانشگاه‌های مصر و براساس آمار غیررسمی، پنج‌هزار فارسی‌آموز داریم که این نشان‌دهنده علاقه مصریان به زبان فارسی است.
فارسی دومین زبان منتخب دانشجویان صرب/ راه‌اندازی کرسی زبان فارسی بلگراد در آینده نزدیک
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / ترویج و گسترش زبان فارسی
فارسی دومین زبان منتخب دانشجویان صرب/ راه‌اندازی کرسی زبان فارسی بلگراد در آینده نزدیک
بنا به گفته رایزن فرهنگی ایران در صربستان،‌ وضعیت آموزش زبان فارسی در این کشور رونق گرفته است،‌ به طوری که ۴۰۰ دانشجوی زبان فارسی در این کشور مشغول به آموزش هستند که بعد از انگلیسی رتبه دوم است.
همکاری دانشگاه‌ها مهم‌ترین محور علم و فناوری پیش‌نویس سند ۲۵ ساله ایران و چین
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / وزارت علوم تحقیقات و فناوری / سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین / حسین سالارآملی
همکاری دانشگاه‌ها مهم‌ترین محور علم و فناوری پیش‌نویس سند ۲۵ ساله ایران و چین
تهران-ایرنا- قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل، مهم‌ترین محور بخش علم و فناوری پیش‌نویس سند همکاری ۲۵ ساله تهران - پکن را مشارکت دانشگاه ها، توسعه کرسی زبان فارسی در کشور چین، همکاری پارک‌های علم و فناوری، اعطای بورس متقابل ۲ کشور به یکدیگر عنوان کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
تاکید مدیران رسانه بر گسترش زبان فارسی در جهان
وظیفه حفظ و یا گسترش کرسی‌های زبان فارسی در خارج از کشور و اعزام استاد برای این کرسی‌ها برعهده وزارت علوم است و در جایی که کرسی زبان فارسی نباشد و یا نیازمند راه اندازی باشند، ما با معرفی دانش آموختگان زبان فارسی کمک می‌ کنیم.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷
وزیر علوم: پیامک‌ها به ادبیات فارسی آسیب زده است
شفقنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه پیامک‌ها در سال‌های گذشته به ادبیات فارسی آسیب زده است، گفت: برای حفظ جایگاه زبان فارسی باید تلاش کرد و از وزارت آموزش و پرورش بخواهیم دانش‌آموزان را بیشتر با ادبیات فارسی آشنا کنند. به گزارش ایرنا، منصور غلامی بعد از ظهر چهارشنبه در آیین افتتاح ۵۰ کرسی زبان فارسی در […]
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / کرسی زبان فارسی / منصور غلامی / وزارت علوم
حمایت جدی وزارت علوم از توسعه کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دنیا
وزیر علوم بر حمایت جدی وزارت علوم از توسعه کرسی های زبان و ادبیات فارسی در دنیا تاکید کرد و افزود: بر این اساس در همان زمان ما جلسه‌ای را با وزارت امور خارجه و با حضور آقایان نوبخت، جهانگیری و همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم و همه آنها برای حمایت از این کرسی‌ها اعلام آمادگی کردند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / کرسی زبان فارسی
کاهش تعداد کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی به دلیل مسائل ارزی/ تلاش برای ایجاد ۵۰ کرسی
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به کاهش تعداد کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی ایران در سال گذشته به دلیل مسائل ارزی گفت: تلاش می‌کنیم در مهر ماه امسال این کرسی‌ها به ۳۳ و تا ترم دوم تحصیلی نیز به ۵۰ کرسی افزایش یابد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹
حتی یک کرسی زبان فارسی هم تعطیل نشده است
معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی می‌گوید: تاکنون حتی یک کرسی زبان فارسی هم در دو سال اخیر تعطیل نشده است،‌ بلکه خروج اساتید ایرانی از این کرسی‌ها آن‌ها را تضعیف کرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵ / ناهید نوروزی / کرسی زبان فارسی / ویس و رامین / ترجمه
وضعیت زبان و ادبیات فارسی در ایتالیا
ناهید نوروزی می‌گوید: در ایتالیا، زبان فارسی نسبت به زبان‌های دیگر…
۱۳۹۸/۰۴/۲۶
عجایب زبان فارسی/ به‌کارگیری ۱۹ فعل در یک جمله!
خراسان نوشت: صحبت‌های عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی که گفته بود: «هیچ کشوری با زبانش کاری نمی‌کند که ما می‌کنیم!» خیلی زود در فضای مجازی پخش شد و بازتاب زیادی در بین اهالی ادبیات داشت. حسن ذوالفقاری همچنین از تعلیق تعداد زیادی از ۶۵ کرسی زبان فارسی در خارج از کشور خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲
چراغ کم‌سوی فارسی‌آموزی در دنیا
گروه فرهنگ - بارها درباره نقش زبان فارسی به عنوان سفیر فرهنگی صحبت شده اما در عمل چه حمایت‌هایی در این زمینه صورت گرفته است؟ مدتی است که دوباره موضوع کاهش کرسی‌های زبان‌ فارسی در جهان در میان متخصصان این امر مطرح شده اما راه‌حل برون‌رفت از وضعیت کنونی چیست؟تقریبا 10 روز پیش، بهادر باقری، معاون گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های خارج از کشور مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم در اینستاگرامش، با انتشار فیلمی از دانشجویان فارسی‌آموز گرجستانی که اشتیاق دانشجویان خارجی به فراگیری زبان فارسی زیر نظر استادان اعزامی را نشان می‌دهد، درباره این موضوع هشدار داد. به گفته او در حال حاضر حدود 200 کرسی زبان فارسی یا ایران‌شناسی در دنیا مشغول فعالیت هستند که از این تعداد حدود 60 کرسی به وزارت …
۱۳۹۷/۱۱/۲۴
راه اندازی بانک اطلاعاتی کرسی های زبان فارسی خارج از کشور
معاون زبان فارسی در خارج از کشور وزارت علوم از راه اندازی بانک اطلاعاتی کرسی های زبان فارسی خارج از کشور خبر داد و گفت: اکنون در ۲۰۰ کشور خارجی کرسی زبان فارسی وجود دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •