پنجشنبه, ۱ آبان, ۱۳۹۹ / 22 October, 2020
کشف اسکلت
اخبار عصرگاهی ایرنا در ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / مدارس / آذربایجان غربی / دشت آزادگان / واکسن / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / سرطان / آنفولانزا / بورس / مرز چذابه
اخبار عصرگاهی ایرنا در ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
اخبارعصرگاهی ایرنا در۲۹شهریور۱۳۹۹ کشف اسکلت با تدفین اسلامی در کاوش های باستان شناسی «گوک تپه» ،نقش مدعیان طب سنتی در کاهش مصرف لبنیات ،تردد زایران اربعین حسینی در گذرگاه مرزی چذابه ممنوع ،بورس مثبت شد،افزایش سرمایه بانک های دولتی ، مزارسپهبد شهید سلیمانی ثبت ملی می شود ،«بیدبلند خلیج فارس» نامزد جایزه جهانی مگا پروژه های ۲۰۲۰شد ،کشف رابطه رژیِم غذایی با سرطان دستگاه گوارش ،بخشی از موضوعاتی است که در اخبار عصر گاهی امروز خواهید شنید «ببینید،بشنوید، نشردهید»
کشف یک اسکلت با تدفین اسلامی در آذربایجان غربی
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / باستان شناسی / کشف اسکلت
کشف یک اسکلت با تدفین اسلامی در آذربایجان غربی
یک اسکلت انسانی که به شیوه اسلامی تدفین شده بود در روستای گوک تپه استان آذربایجان غربی به تازگی کشف شد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / کشف اسکلت / اشکانیان / اصفهان / تپه اشرف / باستان شناسی
(تصاویر) کشف اسکلت‌ دختر نوجوان اشکانی در اصفهان
یک اسکلت دختر نوجوان اشکانی به قدمت دو هزار سال در عملیات نجات‌بخشی آثار تاریخی شمال تپه تاریخی اشرف اصفهان کشف شد. و شواهدی از یک سکو، بقایای یک کوزه و ستون‌ فقرات یک اسب نشان از معماری قبری دارد که پیرو آیین مهر در این گورستان طراحی شده است.
ماجرای ۲۳ اسکلت کشف شده در هفت‌تپه چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / کشف اسکلت / هفت تپه / باستان شناسی
ماجرای ۲۳ اسکلت کشف شده در هفت‌تپه چیست؟
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه گفت: برداشت اشتباه یکی از رسانه‌های کشور از یک مصاحبه منتشرشده باعث انتشار خبری در خصوص کشف ۲۳ اسکلت طی یک کاوش در هفت‌تپه شد در حالی که این کشف مربوط به ۵۰ سال پیش است!
کشف اسکلت انسان در میامی/ احتمال قتل و اختفای جنازه وجود دارد
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / محیط زیست سمنان / علی‌اکبر قربان‌لو / شاهرود
کشف اسکلت انسان در میامی/ احتمال قتل و اختفای جنازه وجود دارد
شاهرود- رئیس اداره محیط‌زیست شاهرود بابیان اینکه ماموران پایش محیط زیست در حوالی میامی اسکلت یک انسان را یافته‌اند، گفت: این جنازه در میان سنگ‌ها مخفی شده بود.
کشف اسکلت‌های ۲۳ دختر جوان با گردن‌های بریده در هفت‌تپه | شاید دختران جوان خود را تقدیم خدایان کرده باشند
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
کشف اسکلت‌های ۲۳ دختر جوان با گردن‌های بریده در هفت‌تپه | شاید دختران جوان خود را تقدیم خدایان کرده باشند
هرچند هر محوطه باستانی ویژگی‌های خاص خود را دارد اما شوش و خوزستان از خاص‌ترین محوطه‌های ایران هستند. در هفت تپه باستان‌شناسان با گوری که دربردارنده ۲۳ اسکلت دختران جوان است، درحالی‌که گردن‌هایشان بریده شده، مواجه شدند.
اکتشافات جدید در تخت‌جمشید زمینه‌ساز توسعه گردشگری خلاق
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / تخت جمشید / اختصاصی ایرنا / شیراز / میراث فرهنگی / جهانگردی / فارس
اکتشافات جدید در تخت‌جمشید زمینه‌ساز توسعه گردشگری خلاق
شیراز- ایرنا- کشف اسکلت‌های انسانی و حیوانی امکان به فعل رساندن ظرفیت‌های تازه‌ای را در سایت جهانی تخت‌جمشید فراهم می‌آورد که می‌تواند این مجموعه را در زمینه گردشگری روایت‌محور، ادبی، تاریخی و فرهنگی به نمونه‌ای منحصر به فرد در ایران و جهان بدل سازد.
پیدا شدن آلبوم ناصری/ کشف اسکلت در تخت جمشید
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / میراث فرهنگی / صنایع دستی / گردشگری
پیدا شدن آلبوم ناصری/ کشف اسکلت در تخت جمشید
ماجرای دوباره ثبت ملی خونبس، پیدا شدن آلبوم ناصری در روز عکاسی، خسارت کرونا به گردشگری، لغو سفر مسافران دوبی و کشف اسکلت در تخت جمشید خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
کشف اسکلت انسانی و حیوانی در تخت جمشید
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
کشف اسکلت انسانی و حیوانی در تخت جمشید
در فصل چهارم کاووش های تخت جمشید در کارگاه دریچه A دروازه ناتمام تعدادی اسکلت انسانی و حیوانی توسط باستان شناسان و کاوشگران پایگاه مجموعه جهانی تخت جمشید کشف گردید ، که این دریچه آبراهه A تماما به صورت دستی حفر شده و در پی ریزش بخشی از آبراهه قسمتی از مسیر آن مسدود گردیده است که پیشبینی میگردد تا پایان شهریور ماه بخش های اصلی آبراهه دروازه ناتمام بازگردند.همچنین این آبراهه عمقی در حدود ۵ متر از سطح زمین را داراست. در تصاویر روز عکس های این اکتشافات تازه را ببینید.
استانداری فارس: با کشف اسکلت‌ها در تخت‌جمشید، منتظر اطلاعات جدید از تمدن ایرانی باشیم
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
استانداری فارس: با کشف اسکلت‌ها در تخت‌جمشید، منتظر اطلاعات جدید از تمدن ایرانی باشیم
معاون زیارتی و گردشگری استانداری فارس گفت: کشف اسکلت‌هایی در کانال‌های انتقال آب مجموعه جهانی تخت‌جمشید به حتم کسب اطلاعات جدید از تمدن ایرانی را به دنبال خواهد داشت. لقمانی با اشاره به اینکه اسکلت‌های کشف شده، متعلق به اجسادیست که تدفین نشده بودند، گفت: نتایج تحقیقات بر روی این اسکلت‌ها بر دانسته‌هایمان از تمدن ایرانی خواهد افزود.
کاووش‌های جدید در تخت جمشید، زوایای پنهان تاریخ ایران را روشن می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / استانی-فرهنگی و هنری / دوره هخامنشی / پایگاه میراث جهانی / علی اسدی / تخت جمشید / کشف اسکلت انسانی در تخت جمشید
کاووش‌های جدید در تخت جمشید، زوایای پنهان تاریخ ایران را روشن می‌کند
سرپرست تیم کاووش آبراهه‌های تخت‌جمشید با یادآوری اینکه بقایای ۱۰ پیکر انسانی و ۲ پیکر حیوانی در کاووش‌ها کشف شده است، انجام آزمایشات تخصصی را منجر به روشن شدن زوایای پنهان از تاریخ دوران هخامنشی و بعد از آن دانست.
۱۳ اسکلت در آبراهه‌های تحت جمشید
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / تخت جمشید / کشف اسکلت
۱۳ اسکلت در آبراهه‌های تحت جمشید
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از کشف بقایای استخوانی و اسکلت ۱۳ انسان و حیوان در فصل سه و چهارم احیای آبراهه‌های تخت جمشید، خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / تخت جمشید / کشف اسکلت در تخت جمشید
کشف اسکلت‌ در تخت جمشید/ احتمال ارتباط اسکلت‌ها با حمله اسکندر
 به گزارش مهر، گروه استان‌ها: فصل چهارم کاوش آبراهه‌های تخت جمشید توسط پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با همکاری پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور و دانشگاه هنر شیراز از ۵ مرداد ماه آغاز شده است و تا ۱۸ شهریور ماه سال جاری به مدت ۴۵ روز، ادامه خواهد داشت.
کشف اسکلت دومین بانوی اشکانی در کاوش‌های تپه اشرف اصفهان
۱۳۹۹/۰۵/۲۴
کشف اسکلت دومین بانوی اشکانی در کاوش‌های تپه اشرف اصفهان
ایلنا: مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان از کشف اسکلت دومین بانوی اشکانی در ادامه فصل هفتم کاوش‌های محوطه باستانی تپه اشرف اصفهان خبر داد.
دفن به روش کرونایی، اسکلتِ اشکانی را رو کرد
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / استان مازندران / باستانی / زمین / سربازی / کشاورزی
دفن به روش کرونایی، اسکلتِ اشکانی را رو کرد
خبرهای اولیه از کشف اسکلت سربازی اشکانی در روستای پاجی در بخش دودانگه شهر ساری در استان مازندران خبر می‌داد؛
پیدا شدن سرباز اشکانی، هنگام دفن یک فوتی کرونا! + تصاویر
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
پیدا شدن سرباز اشکانی، هنگام دفن یک فوتی کرونا! + تصاویر
خبرهای اولیه از کشف اسکلت سربازی اشکانی در روستای پاجی در بخش دودانگه شهر ساری در استان مازندران خبر می‌داد؛ آن‌هم وقتی قصد داشتند یکی از فوت‌شدگان کرونا را در قبرستان بالامزار پاجی دفن کنند. حالا به جای دفن آن مرحوم، از آن قبر اشیای دفن شده و استخوان‌های دو هزار ساله را بیرون کشیدند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
کشف اسکلت پسر تهرانی با دندان‌های لمینت
جدیدترین اخبار گوناگون را در «تابناک با تو» از دست ندهید. در این سایت شما هر روز گزید‌ه‌ای از تازه ترین اخبار پیرامون موضوعات خانواده، سلامت و بهداشت، سرگرمی و دانستنی‌ها، آشپزی، فیلم و عکس‌هایی از سراسر جهان، دکوراسیون و ... را دنبال خواهید کرد. همچنین «تابناک باتو» هر روزه آماده است، مطالب ارسالی شما را نیز متناسب با موضوعات همسان با سایت منتشر کند. گزارش کامل از گزیده‌خبر‌های امروز «تابناک با تو» را با کلیک بر تیتر آن بخوانید.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
کشف اسکلت حیرت‌انگیز نئاندرتال در غاری در کردستان عراق
اسکلت جدیدی در غار شانه‌در در کردستان عراق پیدا شده است. این اسکلت به نشان‌دادن این موضوع کمک می‌کند که نئاندرتال‌ها چگونه با مردگان خود رفتار می‌کردند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / روسیه
فیلم | کشف اسکلت یکی از ژنرال‌های ناپلئون در روسیه
تیمی از باستان شناسان فرانسوی و روسی یک اسکلت 200 ساله مربوط به یکی از ژنرال‌های ناپلئون بناپارت را در ماه ژوئیه در طی کاوش در شهر روسی اسمولنسک کشف کردند که در فاصله 250 مایلی غرب مسکو قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸
کشف اسکلت یک زوج باستانی 4 هزار ساله
باستان‌شناسان موفق به کشف اسکلت یک زوج باستانی 4 هزار ساله در یکی از قبرستان‌های قزاقستان شدند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۹
کشف اسکلت‌های 5 هزارساله در سیبری+فیلم و تصاویر
باستان‌شناسان موفق به کشف یک گورستان باستانی در سیبری‌ شدند که دست کم 5 هزار سال قدمت دارد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / فرهنگی / میراث فرهنگی / شهر سوخته / کشف اسکلت
کشف نادر در شهرسوخته؛ میمون باستانی در قفس مرده است
زاهدان- ایرنا- سرپرست گروه باستان شناسی شهرسوخته گفت: براساس مطالعات علمی انجام شده بر روی اسکلت میمون کشف شده در گورستان شهر سوخته، این حیوان در حالت اسارت در قفس مرده و به سبب اهمیت آن برای صاحبش همچون کودکی به همراه ظرفی زیبا دفن شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰ / فرهنگی / میراث فرهنگی / کشف اسکلت میمون پنج هزار ساله / شهر سوخته
اسکلت میمون پنج هزار ساله در شهرسوخته سیستان کشف شد
زاهدان- ایرنا- معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: اسکلت میمون پنج هزار ساله که در شهرسوخته کشف شده برای نخستین بار در موزه منطقه ای جنوب شرق رونمایی شد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸
کشف اسکلت ۲۰۰۰ ساله شاهزاده ایرانی
پژوهشگران با بررسی متوجه شدند که اسکلت متعلق به یک رهبر قبیله سرمتی است. سرمت‌ها قومی ایرانی‌زبان بودند و شاخه غربی از سکاها به‌شمار می‌آمدند که در قرن 4 و 5 پیش از میلاد زندگی می‌کردند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۱
شوک کشف اسکلت عجیب ۲۶ انسان در انگلیس
جدیدترین اخبار گوناگون را در «تابناک با تو» از دست ندهید. در این سایت شما هر روز گزید‌ه‌ای از آخرین اخبار پیرامون موضوعات خانواده، سلامت و بهداشت، سرگرمی و دانستنی‌ها، آشپزی، فیلم و عکس‌هایی از سراسر جهان، دکوراسیون و ... را دنبال خواهید کرد. همچنین «تابناک باتو» هر روزه آماده است، مطالب ارسالی شما را نیز متناسب با موضوعات نامبرده در سایت منتشر کند. گزارش کامل از گزیده‌خبرهای امروز «تابناک با تو» را با کلیک بر تیتر آن بخوانید.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
کشف اسکلت‌های سه هزارساله قربانیان آئین‌های خاص، در انگلیس
تهران- ایرنا- ده‌ها اسکلت دوره نوسنگی از قربانیان آئین‌های خاص در منطقه ای با قدمت تقریبا سه هزار ساله واقع در «آکسفوردشایر» انگلیس کشف شد.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰
اسکلت‌های عاشق در ایران و جهان/ زوجی که ۷ قرن دست در دست هم دارند
پارسینه نوشت: یکی از کشف‌های جالب‌توجه درطول کاوش‌های باستان‌شناختی، تدفین‌های زوج یا تدفین‌های عاشقانه به کشف اسکلت‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت زوج زن و مرد کنار هم دفن شده‌اند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۸
چرا میراث‌فرهنگی آزمایشگاه‌ تخصصی ندارد/کشف اسکلت دختربچه‌ ۵۰۰۰ ساله + جزییات و عکس
سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی تپه تاریخی بزرودپی با اعلام کشف دانه‌های گیاهی برای معطر بودن، درمان و آرایش برای سه هزار سال پیش از کشف اسکلت دختربچه‌ای پنج هزار ساله نیز خبر داد و نسبت به نبود آزمایشگاه‌های تخصصی در میراث‌فرهنگی ابراز تاسف کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •