سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹ / 7 July, 2020
کمانچه
۵ روز قبل
پروژه تهران - کابل
«پروژه تهران – کابل» یک اجرای مشترک نوازندگان ایران و افغانستان است؛ مجموعه‌ای که مشترکات فرهنگی و هنری و طبیعتاً موسیقایی فراوانی در چارچوب ایران بزرگ دارند. در این اجرا همایون سخی نوازنده رباب، کیا طبسیان نوازنده سه تار، ضیا طبسیان نوازنده تنبک و سعید کمجو نوازنده کمانچه حضور دارند. این اجرا را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
منهای سینما
 آلبوم «پالیز ۲» تازه‌ترین اثر گروه موسیقی «پالیز» است که به تازگی با هنرمندی کیخسرو مختاری و ستار خطابی پیش‌روی علاقه‌مندان قرار گرفت. در آلبوم «پالیز ۲» که در قالب مجموعه چهارگاه (دو نوازی کمانچه و سازهای کوبه‌ای) منتشر شده، قطعات «پیش‌درآمد»، «کمانچه»، «ضربی»، «تمبک»، «رنگ» و «دخترک ژولیده» عناوین قطعات را تشکیل می‌دهند.  بنیاد رودکی برای اجرا در تالارهای خود به گروه‌های هنری فراخوان داد و اعلام کرد که در سالن مجموعه برج آزادی، تالارهای وحدت، رودکی، حافظ و فردوسی که تحت نظارت این بنیاد است، آثار هنری اجرا می‌شود.  استاپ موشین «چرت …
حسین قلمی درگذشت
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / تار / دو تار / سه تار / کمانچه / سازهای ایرانی / موسیقی سنتی
حسین قلمی درگذشت
حسین قلمی از سازندگانِ سرشناسِ سازهای ایرانی، در سن ۷۱ سالگی درگذشت. او دارنده نشان درجه یک هنری در این رشته بود و شاگردان زیادی را تربیت کرده است.
مثنوی نوا ؛ محمدرضا شجریان و همایون شجریان
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
مثنوی نوا ؛ محمدرضا شجریان و همایون شجریان
«مثنوی نوا» یکی از اشعار عطار نیشابوری است که محمدرضا شجریان و همایون شجریان در یک هم آوازی شنیدنی با همراهی حسین علیزاده نوازنده تار و کیهان کلهر نوازنده کمانچه در کنسرت هم‌نوا با بم اجرا کردند. این اجرا را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
ابراز خرسندی علی اکبر شکارچی از حضور موثر بانوان در سازسازی + ویدیو
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / ساخت ساز / علی‌اکبر شکارچی / بانوان سازنده ساز / ساخت ساز کمانچه
ابراز خرسندی علی اکبر شکارچی از حضور موثر بانوان در سازسازی + ویدیو
علی‌اکبر شکارچی پس از نواختن ساز یک بانوی هنرمند که کمانچه‌ای را ساخته و به او اهدا کرده بود، چنین گفت: سازهای این بانوی هنرمند با سازهایی که مردان می‌سازند، برابری می‌کند.
برسان باده؛ محمدرضا شجریان
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
برسان باده؛ محمدرضا شجریان
«برسان باده» یکی از قطعات اجرا شده در کنسرت هم‌نوا با بم با صدای محمدرضا شجریان و همراهی تار حسین علیزاده و کمانچه کیهان کلهر، متکی بر شعری از هوشنگ ابتهاج (ه. الف. سایه) است. این اجرا را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
داوود گنجه‌ای: برای تجارت دنبال موسیقی نرفتم
[شهروند] داوود گنجه‌ای، استاد کمانچه  ایرانی پس از هفت دهه زندگی تعریف جالبی درباره هنر دارد. او هنر را دنیایی از معرفت می‌بیند؛ یک باغ بسیار رنگین و قشنگ که هیچ‌گاه درختان در آن خشک نیستند و هر شکل از آن دنیایی از عظمت است: «از زندگی خود خیلی راضی هستم و هرکاری که خواسته‌ام، انجام داده‌ام. خیلی خوشحالم که از ابتدا برای تجارت به دنبال موسیقی نرفته‌ام بلکه موسیقی رابطی بین من و عشقی که در وجود خود داشتم، بود. موسیقی همیشه مرا سرحال نگه داشته است. هیچ چیزی نبوده که می‌خواسته‌ام و موفق به انجام آن نشده‌ باشم و هرکاری را هم که بخواهم، انجام می‌دهم. در زندگی صراط مستقیم را پیش گرفتم و یک زندگی درویش‌مسلکانه داشتم. می‌گویند که انسان …
داوود گنجه‌ای: موسیقی همیشه مرا سرحال نگه داشته است
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / داوود گنجه‌ای / نوازنده ویولن / نوازنده کمانچه
داوود گنجه‌ای: موسیقی همیشه مرا سرحال نگه داشته است
داوود گنجه‌ای ـ استاد کمانچه ـ که در همین هفته پایانی خرداد ماه شمع ۷۸ سالگی‌اش را فوت کرد، در توصیف هنر چنین می‌گوید: «هنر را دنیایی از معرفت می‌بینم. هنر یک باغ بسیار رنگین و قشنگ است که هیچگاه درختان در آن خشک نیستند و هر شکل از آن برای من دنیایی از عظمت است.»
کمانچه به دستان بهاری زنده شد + ویدیو
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / کمانچه نوازی / موسیقی مطربی / نوازنده ویولن / علی‌اکبر شکارچی / داوود گنجه‌ای / علی‌اصغر بهاری
کمانچه به دستان بهاری زنده شد + ویدیو
در سالگرد درگذشت علی اصغر بهاری ـ یکی از اساتید مطرح کمانچه‌نوازی ـ جمعی از شاگردان او به صورت آنلاین به بحث درباره ویژگی‌های شخصیتی، نوازندگی و شیوه آموزشی این استاد موسیقی پرداختند.
غم عشقت بیابون پرورم کرد؛ محمدرضا شجریان
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
غم عشقت بیابون پرورم کرد؛ محمدرضا شجریان
«غم عشقت بیابون پرورم کرد» شعری از بابا طاهر است که محمدرضا شجریان با هم آوازی همایون شجریان در کنسرت هم‌نوا با بم با همراهی تار حسین علیزاده و کمانچه کیهان کلهر اجرا کرد. این اجرا را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
کتاب «نواخته‌های محمود تبریزی‌زاده» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / موسیقی / نشر / کمانچه / کتاب نواخته های محمود تبریزی زاده / انتشارات عارف / چکاد فشارکی / آوانویسی
کتاب «نواخته‌های محمود تبریزی‌زاده» منتشر شد
ایلنا: کتاب «نواخته‌های محمود تبریزی‌زاده» با نگارش و آوانویسی چکاد فشارکی از سوی انتشارات موسیقی «عارف» منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
روی خط موسیقی
 کتاب «موسیقی‌شناسی قومی؛ تاریخی‌نگری موسیقی ایران» نوشته‌ محسن حجاریان توسط موسسه‌ «آبی پارسی» و انتشارات «پل فیروزه» منتشر شد. این کتاب دربرگیرنده‌ 14 گفتار پیرامون مباحث تاریخی و تحلیلی موسیقی دستگاهی ایران از تشریح روابط موسیقی ایران با حوزه‌ عرب و ترک تا تحلیل مفاهیم و بازخوانی تعاریف صوت و نغمه در آثار فارابی، ابن سینا، صفی‌الدین ارموی و قطب‌الدین است.  اداره کل فرهنگی، هنری اردوها و فضاهای پرورشی، در شبکه «شاد» آثاری را در قالب فیلم‌های کوتاه آموزشی درباره موسیقی نواحی، فیلمنامه‌نویسی، نمایشنامه‌نویسی، نقالی، ساخت عروسک‌های نمایشی، کاریکاتور، نقاشی آبرنگ و هنرهای دستی …
بزرگداشت علی‌اصغر بهاری آنلاین برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / موسیقی / بزرگداشت / نوازنده / آهنگساز / کمانچه / سید محمد موسوی / جلیل شهناز / موسیقی ایرانی / گروه اساتید موسیقی ایران / شهرام صارمی
بزرگداشت علی‌اصغر بهاری آنلاین برگزار می‌شود
ایلنا: آیین بزرگداشت زنده‌یاد علی‌‌اصغر بهاری (موسیقی‌دان و نوازنده) 19 و 20 خردادماه به صورت آنلاین برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
تحریم‎های آمریکا؛ مانع پخش آنلاین کنسرت کیهان کلهر
کیهان کلهر نوازنده بین‌المللی و پرآوازه کمانچه در اول خردادماه هم‌زمان با شب تولد جلیل شهناز، استاد فقید و عالی‌مرتبه بداهه‌نوازی تار، در موزه آبگینه به تک‌نوازی سه‌تار پرداخت. این اجرا از ابتدا قرار بود بدون هیچ‌گونه تماشاگر در محل موزه برگزار شود و از مدیران دولتی و سازمانی در آن خبری نباشد و همگان تنها از طریق اینترنت شنونده و بیننده این اجرا باشند و این موارد در آن کاملاً رعایت شد. تنها به علت تحریم‌های آمریکا این کنسرت امکان پخش هم‌زمان از آیدی دانشگاه استنفورد را که پیش‌تر رسماً اعلام‌شده بود را نیافت و البته به علت تحریم‌های خودی‌ها یا بهتر بگوییم خودتحریمی‌ها و عدم امکان استفاده از یوتیوب بدون فیلترشکن این کنسرت در …
دقایقی از اجرای کیهان کلهر در موزه آبگینه تهران + فیلم
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دقایقی از اجرای کیهان کلهر در موزه آبگینه تهران + فیلم
کیهان کَلهُر (زادهٔ ۳ آذر ۱۳۴۲ در کرمانشاه) موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازندهٔ کرد اهل ایران می‌باشد. ساز تخصصی کیهان کلهر کمانچه است و افزون بر آن تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان نیز می‌نوازد. کلهر با هنرمندان نامی ایرانی همانند محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، حسین علیزاده، علی‌اکبر مرادی ، علیرضا افتخاری و اعضای گروه دستان به آهنگسازی و نوازندگی پرداخته‌است.
بیوگرافی همایون شجریان؛ به مناسبت تولد پسر خسرو آواز ایران
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
بیوگرافی همایون شجریان؛ به مناسبت تولد پسر خسرو آواز ایران
همایون شجریان (۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ تهران) خوانندهٔ موسیقی سنتی ایرانی و نوازندهٔ تنبک و کمانچه است. وی پسر محمدرضا شجریان و برادر مژگان شجریان می‌باشد.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
سه‌تار نوازی آنلاین کیهان کلهر
کیهان کلهر، نوازنده کمانچه و آهنگساز، قرار است یکم خرداد به صورت آنلاین به اجرای موسیقی و سه‌تارنوازی بپردازد.به گزارش ایسنا، کیهان کلهر در صفحه شخصی خود از پخش زنده تکنوازی‌اش خبر داده است. قرار است این اجرا پنجشنبه، یکم خرداد ساعت ۲۱:۳۰ از صفحه اینستاگرام این هنرمند و یوتیوب پخش شود.کیهان کَلهر، موسیقیدان، آهنگ‌ساز و نوازنده است. ساز تخصصی او کمانچه است و افزون بر آن تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان نیز می‌نوازد. کلهر با هنرمندان نامی ایرانی همانند محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، حسین علیزاده، علی‌اکبر مرادی و اعضای گروه دستان به آهنگسازی و نوازندگی پرداخته‌ است. این هنرمند برنده جوایزی از جمله نوزدهمین جایزه جهانی موسیقی (وومکس) و جایزه گرمی است.
نوازندگی کیهان کلهر به صورت آنلاین
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / کیهان کلهر / کنسرت آنلاین / کمانچه
نوازندگی کیهان کلهر به صورت آنلاین
کیهان کلهر، تازه‌ترین هنرمند موسیقی کشورمان است که در شرایط همه‌گیری کرونا، اقدام به برگزاری اجرای زنده در شبکه‌های اجتماعی می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
کیهان کلهر کنسرت آنلاین برگزار می‌کند
تک‌نوازی کیهان کلهر را در کنسرت مجازی بشنوید. کیهان کلهر نوازنده و آهنگساز شناخته‌شده موسیقی ایرانی روز پنجشنبه اول خردادماه در فضای مجازی کنسرت تک‌نوازی سه‌تار را برگزار می‌کند. کیهان کلهر نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی که اغلب مخاطب از او به‌عنوان یکی از نوازندگان چیره‌دست کمانچه یاد می‌کند، ساعت ۲۱ و30دقیقه روز پنجشنبه اول خردادماه اجرای تک‌نوازی سه‌تار خواهد شد.بر اساس اطلاعیه‌ای که در صفحه شخصی کیهان کلهر منتشر شده، این نوازنده و آهنگساز ساعت ۲۱و۳۰دقیقه تا ۲۲ و30دقیقه روز پنجشنبه اول خردادماه به اجرای تک‌نوازی سه‌تار خواهد پرداخت.
راه فرار از قرنطینه با کمانچه
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / موسیقی / نوازنده و آهنگساز / کمانچه
راه فرار از قرنطینه با کمانچه
نوازندگان سازهای هم‌خانواده کمانچه از کشورهای مختلف جهان، بر آن شده‌اند برای بازسازی امید و شوق زیستن و همچنین تقویت روحیه صبوری خانواده‌ها در دوران قرنطینه، فستیوال موسیقی آنلاین را برگزار کنند.
دلایل برگزاری فستیوال آنلاین کمانچه/ ما اطمینان داریم!
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / موسیقی ایرانی / کنسرت آنلاین / علی اکبر شکارچی / حسام اینانلو
دلایل برگزاری فستیوال آنلاین کمانچه/ ما اطمینان داریم!
هیات داوران فستیوال آنلاین کمانچه در آستانه برگزاری این رویداد موسیقایی در گستره بین المللی بیانیه ای را منتشر کردند.
«سوگ خراسانی» اثر جدید سینا علم+صوت
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / موسیقی / وزارت ارشاد / خانه موسیقی / سوگ / دفتر موسیقی / کمانچه / موسیقی خراسان / موسیقی فولکوریک / ویلون / سینا علم
«سوگ خراسانی» اثر جدید سینا علم+صوت
ایلنا: قطعه «سوگ خراسانی» ساخته سینا علم بر اساس ملودی «الله‌مزار» به تازگی منتشر شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
آدم آدم است‎
[علی انوری] ‎‎‏«آدم آدم است» نام دومین آلبوم مستقل سهیل مخبری نوازنده کمانچه، فارغ‌التحصیل کارشناسی موسیقی از دانشکده ‏هنر و معماری و از شاگردان اردشیر کامکار است که در دی ماه‌سال ۹۵ منتشر شد. به گفته سهیل مخبری، ایده اصلی ساخت این ‏آلبوم، بعد از تماشای فیلم مستندی به نام «فی‌فی از خوشحالی زوزه می‌کشد» به کارگردانی میترا فراهانی شکل گرفته؛ روایتی از ‏آخرین ماه‌های زندگی بهمن محصص و نگاه بسیار شخصی و بی‌پروای او از شیوه زندگی و نگرش و آثارش.‏ نام این آلبوم نیز ملهم است از انسان‌محور بودن آثار بهمن محصص و دغدغه‌های او. پس از دانستن بن‌مایه‌های شکل‌گیری آلبوم، ‏به مدد جادوی انتزاع موسیقایی، …
ببینید | بازآفرینی ربنای شجریان با کمانچه
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / کمانچه / محمدرضا شجریان / ماه رمضان
ببینید | بازآفرینی ربنای شجریان با کمانچه
اینبار روزبه استغفاری، ربنای شجریان را با کمانچه می نوازد.
برخی می‌خواهند ویلون ایرانی و استاد صبا را حذف کنند/ ویلون هرگز در دانشگاه‌ها تدریس نشده/ برخی اساتید تمام عمر فقط ردیف میرزا عبدالله را حفظ کرده‌اند
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / انقلاب / انقلاب اسلامی / پدر / دانشگاه تهران / موسیقی / موسیقی سنتی / وزارت ارشاد / جوان / جشنواره فجر / بنیاد رودکی
برخی می‌خواهند ویلون ایرانی و استاد صبا را حذف کنند/ ویلون هرگز در دانشگاه‌ها تدریس نشده/ برخی اساتید تمام عمر فقط ردیف میرزا عبدالله را حفظ کرده‌اند
ایلنا: صمد برقی که در زمینه آموزش نیز فعال است، می‌گوید: طی پانزده، بیست سال گذشته که در خراسان به آموزش مشغول بوده‌ام حدود دوهزار شاگرد داشته‌ام که از میان آنها…
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
سِفرِ عُسرت
[امیر بهاری‎ ‎] ‏«سِفرِ عُسرت» حدود 11‌سال پیش در یکی از مهم‌ترین فراز‌های تاریخ معاصر ایران منتشر شد؛ فرخزاد لایق، آهنگساز این آلبوم برای نخستین اثرش جمعی از بهترین نوازندگان (ارسلان کامکار،بیژن کامکار، ‏سیامک آقایی، همایون نصیری،شروین مهاجر و...) را با آواز شهرام ناظری همراه کرد تا با چیدمانی درخشان از اشعار مهدی ‏اخوان ثالث، محمدرضا شفیعی‌کدکنی، احمد شاملو و هوشنگ ابتهاج تجربه‌ زیسته خویش را روایت کند، حماسه‎ای که در‌سال 1388 به بازار آمد‎. ‏«سِفرِ عُسرت» چندین‌سال در وزارت ارشاد ماند تا مجوز بگیرد و وقتی منتشر شد، جامعه‌ ایرانی مویه‌گویی‌های ‏شهرام ناظری را نتوانست به‌درستی …
دلیل عقب‌ماندگی کمانچه، کمانچه‌نوازان هستند/ کمانچه‌نوازان امروزی ردیف‌های صبا و تجویدی را بلد نیستند
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / ذهن / عجیب و غریب / مشکلات / معلم / موسیقی / وزارت ارشاد / ایلنا / اردشیر کامکار / خانه موسیقی / دانشگاه هنر
دلیل عقب‌ماندگی کمانچه، کمانچه‌نوازان هستند/ کمانچه‌نوازان امروزی ردیف‌های صبا و تجویدی را بلد نیستند
ایلنا: صمد برقی درباره وجود منابع مکتوب و موثق در زمینه ساز کمانچه می‌گوید: در حال حاضر اگر کسی بخواهد رپرتوار کمانچه را…
انتشار کتاب و لوح صوتی قطعات فولکلور کُردی در استرالیا
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / موسیقی / استرالیا / کتابخانه / کمانچه / موسیقی نواحی
انتشار کتاب و لوح صوتی قطعات فولکلور کُردی در استرالیا
کتاب و سی دی «قطعات فولکلور موسیقی کُردی» با گردآوری و تنظیم سالار ایوبی، توسط کتابخانه ملی استرالیا منتشر شد.
همنوازی کیهان کلهر، یویوما و نوازندگان چیره دست بر سنگ‌فرش‌های استانبول +فیلم
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / کیهان کلهر / موسیقی
همنوازی کیهان کلهر، یویوما و نوازندگان چیره دست بر سنگ‌فرش‌های استانبول +فیلم
ویدئویی زیبا ببینید از همنوازی کیهان کلهر، استاد کمانچه ایران و اعضای گروه "جاده ابریشم" به سرپرستی یویوما بر روی سنگفرش‌های استانبول.
آوایی روح‌نواز از دونوازی کمانچه و دف
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / ایران / شهرام ناظری / صدا و سیما / موسیقی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
آوایی روح‌نواز از دونوازی کمانچه و دف
هادی منتظری و مسعود حبیبی، دو نوازنده کمانچه و دف، با پیوستن به پویش مشاهنر، قطعه‌ای را با همکاری یکدیگر برای این روزهای مردم عرضه کردند.
ابتذال یا نوآوری در موسیقی لرستان / مسیری که پسرِ اسطوره کمانچه نوازی در پیش گرفته است
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
ابتذال یا نوآوری در موسیقی لرستان / مسیری که پسرِ اسطوره کمانچه نوازی در پیش گرفته است
مسلم علیپور نوازنده کمانچه و فرزند فرج علیپور است؛ او مدتی است که به خواننده شدن فکر می‌کند و در همین راستا هم کلیپی منتشر کرده است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۵
نمایش عروسکی در اینستاگرام
گروه تئاتر «پل» در این روزهای قرنطینه خانگی و کرونایی از طریق اینستاگرام برای کودکان نمایش‌هایی عروسکی اجرامی‌کنند. احسان سامانی‌منش، سرپرست این گروه می‌گوید: «نمایش عروسکی ما هر بار یک قصه دارد که من و آرش صادقیان‌حقیقی به‌عنوان دو عضو اصلی گروه آن را اجرا و روایت می‌کنیم، اما به فراخور قصه، اگر نیاز باشد نوازنده کمانچه و عروسک‌گردان‌های دیگری را اضافه می‌کنیم. معتقدم اگر در این شرایط هر کاری که فکر می‌کنیم می‌تواند حال دیگران را خوب‌کند، انجام بدهیم، این کار باعث می‌شود مفید باشیم و حال خودمان هم در ایام تعطیلات ضروری فعالیت‌های هنری، خوب باشد. معتقدم وظیفه هر کسی در این شرایط، کمک به بهترشدن حال هم‌وطنانش …
عارف عاشق؛ زادروز روز علی اکبر شکارچی نوازنده کمانچه
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
عارف عاشق؛ زادروز روز علی اکبر شکارچی نوازنده کمانچه
علی اکبرشکارچی نوازنده شهیر و پیشکسوت ساز کمانچه 71 ساله شد. استاد شکارچی ششم فروردین ماه سال ۱۳۲۸ در روستای ایستگاه چم سنگر شهرستان دورود استان لرستان متولد شد.
فعالیت فرهنگی نباید متوقف شود، حتی با حمله‌ مغول!
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ / همه_باهم_علیه_کرونا / آموزش موسیقی / کنسرت آنلاین
فعالیت فرهنگی نباید متوقف شود، حتی با حمله‌ مغول!
افشین هاشمی را اغلب افراد به بازیگری می‌شناسند اما جالب است بدانید در روزهایی که خیلی از فعالیت‌های فرهنگی هنری به علت شیوع ویروس کرونا متوقف شده‌ است و به تبع آن تدریس و آموزش موسیقی هم مسکوت مانده است، هاشمی این بار در مقام نوازنده کمانچه و نه بازیگر مشغول به کار است.
تکنوازی کیهان کلهر برای پرستاران، عزاداران و خانه‌نشینان+فیلم
۱۳۹۹/۰۱/۰۳ / پرستار / شادی / نوروز / وزارت ارشاد / کرونا / پرستاران / پزشکان / کلهر / تکنوازی / کیهان کلهر
تکنوازی کیهان کلهر برای پرستاران، عزاداران و خانه‌نشینان+فیلم
ایلنا: کیهان کلهر موسیقیدان، آهنگساز و نوازنده، تکنوازی خود را به پرستاران، عزاداران و خانه‌نشینان این روزها تقدیم کرده است.
از نواختن دف صلح توسط ایرانیان تا گلوبال‌فست کیهان کلهر
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / کیهان کلهر / دفتر موسیقی / نوازنده و آهنگساز
از نواختن دف صلح توسط ایرانیان تا گلوبال‌فست کیهان کلهر
ایرنا نوشت: سال ۹۸ سالی پربار برای موسیقی ایران درعرصه جهانی بود و هنرمندان ایرانی توانستند با حضور در صحنه‌های بین‌المللی و کسب جوایز و افتخارات معتبر برای فرهنگ ایران افتخارآفرینی کنند که در این میان کیهان کلهر نوازنده چیره‌دست کمانچه پیشتاز بود.
از دف صلح تا وومکس ۲۰۱۹
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / هلسینکی / کیهان کلهر / دفتر موسیقی / سفارت مکزیک
از دف صلح تا وومکس ۲۰۱۹
تهران- ایرنا- سال ۹۸ سالی پربار برای موسیقی ایران درعرصه جهانی بود و هنرمندان ایرانی توانستند با حضور در صحنه‌های بین‌المللی و کسب جوایز و افتخارات معتبر برای فرهنگ ایران افتخارآفرینی کنند که در این میان کیهان کلهر نوازنده چیره‌دست کمانچه پیشتاز بود.
بهای سنگین یک عشق؛ به قیمت وداع با انگشتان!
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / نمایشگاه ساز خانه موسیقی / کمانچه / موسیقی ایرانی / ساز غربی
بهای سنگین یک عشق؛ به قیمت وداع با انگشتان!
به موسیقی و نواختن ساز علاقه داشته‌اند. رفتند تا سازی برای خود تهیه کنند ولی دیدند که پولشان قد نمی‌دهد. پس تصمیم گرفتند خودشان ساز بسازند. بعد از مدتی به ساخت ساز علاقه پیدا کردند و به این کار روی آوردند. ساخت ساز آسیب‌ها و بهایی را برای آنها به همراه داشت؛ بهایی به قیمت کوتاه شدن انگشتانشان و وداع با نواختن ساز. با این حال با عشقی که به ساخت ساز داشتند، کار خود را ادامه دادند گرچه که بازار کار خوبی در انتظارشان نیست و هر روز ممکن است فضا برایشان محدودتر شود.
بداهه‌های حسام اینانلو دیدنی شد/ فاصله گرفتن از واقعیت این روزها
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / حسام اینانلو / موسیقی ایرانی / نماهنگ
بداهه‌های حسام اینانلو دیدنی شد/ فاصله گرفتن از واقعیت این روزها
حسام اینانلو آهنگساز و نوازنده کمانچه در ادامه پروژه بداهه‌نوازی‌هایش تازه‌ترین موزیک ویدئوی خود را در دسترس مخاطبان قرار داد.
کلهر و علیزاده از ظریف نوشتند
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / حسین علیزاده / کیهان کلهر / دفتر موسیقی / چهره ماندگار موسیقی
کلهر و علیزاده از ظریف نوشتند
تهران- ایرنا- «حسین علیزاده» آهنگساز و نوازنده شهیر تار و «کیهان کلهر» نوازنده چیره دست کمانچه کشورمان در سوگ استادشان، ‌ «هوشنگ ظریف» دست به قلم شدند.
کتاب اشعار سیدرضا باباتبار در آستانه انتشار
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / کتاب / پدر / شعر / موسیقی / وزارت ارشاد / دفتر موسیقی / مجموعه شعر / صداو سیما / مراسم چهلمین روز درگذشت / سیدرضا باباتبار
کتاب اشعار سیدرضا باباتبار در آستانه انتشار
ایلنا: همزمان با مراسم چهلمین روزِ درگذشتِ سیدرضا باباتبار - (شاعر، ترانه سرا و نوازنده‌ کمانچه و ویولن) کتابِ اشعار او نیز در آستانه انتشار قرار گرفت.
ابوالحسن خوشرو آوازی سرکش و عصیانگر داشت
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / خنیاگر موسیقی نواحی / ابوالحسن خوشرو / علی‌اکبر شکارچی
ابوالحسن خوشرو آوازی سرکش و عصیانگر داشت
نوازنده سرشناس کمانچه و موسیقیدان ایرانی، درگذشت ابوالحسن خوشرو را در یادداشتی به اهالی موسیقی و خانواده این هنرمند گرامی تسلیت گفت.
کیهان کلهر کنسرت‌های خود را لغو کرد/ هزینه بلیت‌ها عودت داده می‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / موسیقی / وزارت بهداشت / کرونا / ارومیه / اهواز / آلبوم / کنسرت / بوشهر / مهاباد / کیهان کلهر
کیهان کلهر کنسرت‌های خود را لغو کرد/ هزینه بلیت‌ها عودت داده می‌شود
ایلنا: کیهان کلهر (آهنگساز و نوازنده کمانچه) که قرار بود طی روزها و هفته‌های آینده در شهرهای اهواز، بوشهر، ارومیه و مهاباد به اجرای برنامه بپردازد، به دلیل شیوع…
حشمت‌الله جودکی، نوازنده پیشکسوت درگذشت
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
حشمت‌الله جودکی، نوازنده پیشکسوت درگذشت
حشمت الله جودکی ۱۳۰۹ در بروجرد به دنیا آمد. پدرش از نوازندگان کمانچه و عمویش استاد ویولن بودند.
اجرای «مظفر شفیعی» و «هادی منتظری» در تالار رودکی
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
اجرای «مظفر شفیعی» و «هادی منتظری» در تالار رودکی
ایرنا - تهران - اجرای دو نفره به خوانندگی «مظفر شفیعی» و نوازندگی کمانچه توسط «هادی منتظری» شامگاه چهارشنبه در بخش «ساز و آواز» جشنواره موسیقی فجر در تالار رودکی تهران برگزار شد.
اگر برخی نمی‌دانند کمانچه و سه‌تار چیست، مقصر تلویزیون است
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / موسیقی / موسیقی سنتی / خانه موسیقی / دفتر موسیقی / کمانچه / سه تار
اگر برخی نمی‌دانند کمانچه و سه‌تار چیست، مقصر تلویزیون است
ایلنا نوشت: ندا شیرَوی درباره وضعیت شغلی سازندگان ساز می‌گوید: هنوز میان استادان نوازنده و کسانی که در موسیقی دستی بر آتش دارند این مسئله وجود دارد که سازسازی هنر است یا صنعت! آیا سازندگان ساز نجار هستند یا هنرمندانی هستند که خلق می‌کنند.
جاده را برای حضور بانوان صاف کردیم/ وضعیت بد اقتصادی امکان فعالیت حرفه‌ای را از جوانان گرفته است
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / موسیقی / موسیقی پاپ / وزارت ارشاد / محمدرضا لطفی / فریدون شهبازیان / فرهاد فخرالدینی / خانه موسیقی / دفتر موسیقی / کمانچه / حسن ناهید
جاده را برای حضور بانوان صاف کردیم/ وضعیت بد اقتصادی امکان فعالیت حرفه‌ای را از جوانان گرفته است
ایلنا: بهناز ذاکری درباره علاقه‌اش به ساز قیچک می‌گوید: قیچک را آنطور که باید دوست نداشتم و این موضوع را به استادم زنده‌یاد حسین دهلوی می‌گفتم. ایشان در اینباره…
«کمانچه‌نوازی به بیراهه رفته است»
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / کمانچه نوازی
«کمانچه‌نوازی به بیراهه رفته است»
در مراسم رونمایی از آلبوم «به‌یاد بهاری: تک‌نوازی کمانچه» ـ اثر آیدین نورمحمدی ـ مطالبی درباره این آلبوم و نحوه‌ای که آموزش کمانچه‌نوازی و اجرای آن در پیش گرفته است، بیان شد.
عامیانه شدن ضربه شدیدی به موسیقی مناطق زده است/ در مازنداران دیگر نوازنده قدر نداریم
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / کتاب / موسیقی پاپ / وزارت ارشاد / پژوهش / تحقیق / داریوش طلایی / دفتر موسیقی / موسیقی نواحی / کمانچه / موسیقی گیلان
عامیانه شدن ضربه شدیدی به موسیقی مناطق زده است/ در مازنداران دیگر نوازنده قدر نداریم
ایلنا: مهبد نبوی تهرانی درباره وضعیت فعلی مقام‌ها و قطعات کهن موسیقی مازندران می‌گوید: طی این سال‌ها و دهه‌ها، شیوه اجراها فرق کرده‌ است.مثلا شیوه‌های کتولی و امیری…
قطعه بی‌کلام «تمنای برگ» منتشر شد+صوت
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / وزارت ارشاد / قطعه / آلبوم / کنسرت / بنیاد رودکی / ردیف / خانه موسیقی / دفتر موسیقی / کمانچه / موسیقی دستگاهی
قطعه بی‌کلام «تمنای برگ» منتشر شد+صوت
قطعه «تمنای برگ» ساخته سینا و سحاب علم، پس از دریافت مجوز ارشاد منتشر شده و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
آلبوم تک‌نوازی «به یاد بهاری» در فرهنگسرای سرو رونمایی‌ می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / فرهنگسرای سرو / سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران / کمانچه / موسیقی
آلبوم تک‌نوازی «به یاد بهاری» در فرهنگسرای سرو رونمایی‌ می‌شود
تهران-اینرا-آلبوم تک‌نوازی کمانچه «به یاد بهاری» با هنرمندی آیدین نورمحمدی در فرهنگسرای سرو رونمایی می‌شود.
عرضه آلبوم کمانچه به یاد «علی‌اصغر بهاری»
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / علی‌اصغر بهاری / کمانچه
عرضه آلبوم کمانچه به یاد «علی‌اصغر بهاری»
آلبوم تک نوازی کمانچه «به یاد بهاری» با هنرمندی آیدین نورمحمدی روز پنجشنبه (سوم بهمن ماه) در فرهنگسرای سرو رونمایی می‌شود.
آلبوم «به یاد بهاری» رونمایی می شود/ میزبانی در فرهنگسرای سرو
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / موسیقی ایرانی / آلبوم موسیقی / فرهنگسرای سرو
آلبوم «به یاد بهاری» رونمایی می شود/ میزبانی در فرهنگسرای سرو
آلبوم تک نوازی کمانچه «به یاد بهاری» با هنرمندی آیدین نورمحمدی روز پنجشنبه سوم بهمن ماه در فرهنگسرای سرو رونمایی می شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
غیبت کیهان کلهر در مراسم دریافت جایزه گلوبال فست
جایزه گلوبال فست‌ سال ۲۰۲۰ در بخش هنرمند ‌سال به کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده سه‌تار و کمانچه رسید اما مراسم اهدای جایزه بدون حضور این موزیسین ایرانی برگزار شد. در صفحه اینستاگرام کیهان کلهر هم در این متن به نقل از برگزارکنندگان این جایزه منتشر شده است: «ما مفتخریم از سه هنرمند برتر در جشنواره جهانی فست ۲۰۲۰ تقدیر به عمل آوریم؛ کیهان کلهر، تام اشنابل و لیزا استنفورد برای مشارکت‌های منحصر‌به‌فرد، چشمگیر و انگیزشی شما در عرصه هنر از شما سپاسگزاریم. گلوبال فست باور دارد که موسیقی می‌تواند یک محرکه‌ به سوی جامعه‌ای باشد که تنوع فرهنگی را به‌عنوان منبع وحدت ارزش‌گذاری می‌کند. با انتقال موسیقی بین‌المللی به مرکز هنرهای نمایشی، گلوبال …
تبریک مدیر دفتر موسیقی به کیهان کلهر
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / کیهان کلهر / دفتر موسیقی / کمانچه
تبریک مدیر دفتر موسیقی به کیهان کلهر
محمد الهیاری، مدیرکل دفتر موسیقی، با تبریک کسب جایزه گلوبال‌فست ۲۰۲۰ به کیهان کلهر، از تلاش‌های این آهنگساز و نوازنده تقدیر کرد.
گنجینه جوایز جهانی کیهان کلهر، رنگین‌تر شد
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / کیهان کلهر / موسیقی سنتی / کمانچه / سازهای ایرانی
گنجینه جوایز جهانی کیهان کلهر، رنگین‌تر شد
کیهان کلهر، جایزه‌ای دیگر به گنجینه جوایز جهانی خود افزود. این نوازنده و آهنگساز، به عنوان هنرمند سال، جایزه گلدبال فست ۲۰۲۰ را دریافت کرد.
کیهان کلهر و کسب یک جایزه جهانی دیگر
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / کیهان کلهر / گلوبال فست
کیهان کلهر و کسب یک جایزه جهانی دیگر
جایزه گلوبال فست سال ۲۰۲۰ در بخش هنرمند سال به کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده سه تار و کمانچه رسید.
حیلت رها کن عاشقا ؛ شجریان
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
حیلت رها کن عاشقا ؛ شجریان
«حیلت رها کن عاشقا» قطعه‌ای بر اساس یکی از غزلیات دیوان شمس مولوی است با هم‌آوازی محمدرضا و همایون شجریان است که در کنسرت و آلبوم فریاد ثبت شد. اجرای این قطعه را در کنسرت مراکش با همراهی تار حسین علیزاده، کمانچه کیهان کلهر و تنبک همایون شجریان می‌بینید و می‌شنوید.
تشییع پیکر فرود گرگین‌پور پیشکسوت موسیقی قشقایی
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / موسیقی نواحی / قشقایی شیراز / تالار وحدت
تشییع پیکر فرود گرگین‌پور پیشکسوت موسیقی قشقایی
ایرنا - تهران - مراسم تشییع پیکر فرود گرگین‌پور پیشکسوت موسیقی قشقایی روز چهارشنبه در تالار وحدت برگزار شد.فرود گرگین‌پور متولد ۱۳ اسفند ۱۳۲۴ خورشیدی در میان ایل قشقایی در فارس است. وی موسیقی‌دان، نوازنده ویولن و کمانچه بود که عاشقانه در راه اعتلای فرهنگ موسیقی اصیل قشقایی زحمات زیادی را متحمل شد و به تدوین و گردآوری آهنگ‌های محلی که در حال فراموش شدن بودند، پرداخت.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
دامون شش‌بلوکی پژوهشگر موسیقی نواحی درباره فرود گرگین‌پور و تاثیرات او بر موسیقی اقوام ایرانی گفت
فرود، سمبلی برای عاشقانه‌های‌قشقاییهمدلی| رضا نامجو: در آغاز، الیاس خان شاگرد داوود خان نکیسا موسیقیدان ایل قشقایی بود. او در دوران آموزش به موسیقی علاقه نشان نداد و همین ماجرا باعث شد تا حبیب‌الله خان برادرش موسیقی را نزد داوود خان دنبال کند. حبیب‌الله خان، در دوره‌ای که ناصر خان صولت‌الدوله عاشق‌های ایل را برای بهره‌گیری از محضر استادان موسیقی ایرانی به تهران آورد، به دلیل علاقه‌مندی‌اش به هنر و به‌ویژه موسیقی، با آن‌ها همراه شد و از محضر استادان بنامی بهره برد. او بعدها با بی‌بی‌معصومه بهمنی(بهمن‌بیگی) ازدواج کرد و به دلیل نسبت فامیلی چهار فرزندان حاصل این ازدواج نابینا به دنیا آمدند. حبیب‌الله‌خان از فرزندانش حمایت ویژه‌ای کرد و آنان را نزد استادان موسیقی فرستاد تا این هنر را بیاموزند. او …
درباره فرود گرگین‌پور
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / قشقایی شیراز / انجمن موسیقی ایران / دانشگاه شیراز / شیراز / نوازنده / موسیقی / فارس
درباره فرود گرگین‌پور
تهران- ایرنا- فرود گرگین‌پور موسیقی‌دان، نوازنده ویولن و کمانچه بود که عاشقانه در راه اعتلای فرهنگ موسیقی اصیل قشقایی زحمات زیادی را متحمل شد و به تدوین و گردآوری آهنگ‌های محلی که در حال فراموش شدن بودند، پرداخت و آثاری از جمله ترکمن صحرا، هجران، کوراغلو و مجموعه موسیقی قشقایی را از خود به یادگار گذاشت.
از مرکز اشاعه موسیقی تا کامکارها، ابتهاج و دیگران
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
از مرکز اشاعه موسیقی تا کامکارها، ابتهاج و دیگران
امروز هفتاد و سومین زادروز محمدرضا لطفی فقید است. موسیقیدان، آهنگساز، نوازنده چیره‌دست تار و سه‌تار و کمانچه که 12 اردیبهشت پنج سال پیش به روزی که در ایران به روز معلم شناخته می‌شود، از دنیا رفت. درگذشتی که به لحاظ تاریخ وقوعش، وجهی نمادین و پیامی مستتر در خود داشت و بر آنچه او در تمام سال‌های کارش، مستقیم و غیرمستقیم همچون مدرسی بهنگام به دیگرانی در عالم موسیقی ایرانی آموخته بود، دلالت داشت.
فرود گرگین‌پور موسیقی‌دان و نوازندۀ درگذشت
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
فرود گرگین‌پور موسیقی‌دان و نوازندۀ درگذشت
فرود گرگین‌پور موسیقی‌دان و نوازندۀ کمانچه و ویولن، شامگاه سه شنبه دهم دی ماه بر اثر ایست قلبی در تهران درگذشت.
نوازنده‌ بزرگ ایل قشقایی درگذشت
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
نوازنده‌ بزرگ ایل قشقایی درگذشت
موسیقی‌دان و نوازندۀ کمانچه و ویولن شامگاه امروز بر اثر ایست قلبی در تهران درگذشت.
انتشار یک آلبوم کمانچه‌نوازی
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / کمانچه نوازی
انتشار یک آلبوم کمانچه‌نوازی
آلبوم کمانچه نوازی هومان رومی با عنوان «نهان گاه» منتشر شد.
تصاویر | نوای خوش کمانچه کیهان کلهر در تهران
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / کنسرت / تالار وحدت
تصاویر | نوای خوش کمانچه کیهان کلهر در تهران
کنسرت «شهر خاموش» کیهان کلهر با همراهی کوارتت زهی مینیاتور برای چندمین‌بار، هفتم دی‌ماه در تالار وحدت برگزار شد.
میراثِ موسیقاییِ کتول‌ها برای تمدنِ ایران چیست؟ / چکه سماع، کله‌کش، بیدخوانی، سرگریه، زنانه‌مقام و لالایی‌های کتولی هنوز در دل‌ها غوغا می‌کنند
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / موسیقی / وزارت ارشاد / مراسم عزاداری / دفتر موسیقی / موسیقی نواحی / کمانچه / سرنا / دوتار / موسیقی دستگاهی / موسیقی آوازی
میراثِ موسیقاییِ کتول‌ها برای تمدنِ ایران چیست؟ / چکه سماع، کله‌کش، بیدخوانی، سرگریه، زنانه‌مقام و لالایی‌های کتولی هنوز در دل‌ها غوغا می‌کنند
ایلنا: محمدرضا برزگر (پژوهگشر و نوازنده) درباره برخی آداب و مناسک موسیقی‌محور منطقه کتول می‌گوید: در گذشته که هنوز زندگی شهری…
۱۳۹۸/۱۰/۰۵
آلبوم متفاوت یک تار نواز
آلبوم «هفّ» به آهنگسازی «پیام جهانمانی» و با نوازندگی تار همین آهنگساز و همچنین با حضور نوازندگانی چون «امیرحسین نجفی» نوازنده سازهای تارسوپرانو و دوتار، «کیارش روزبهانی» نوازنده تار باس و رباب و «یاشار اطاعتی»، کمانچه و قیچک آلتو از سوی نشر «ماهور» منتشر شده است. این ‌آلبوم در نوع خود اثری قابل‌توجه و نیازمند بررسی دقیق و ویژه‌ای است. اثری که در نوع خود واجد تفاوت‌هایی بنیادی با آثار پیشین این آهنگساز است. به بیان دیگر شاید در بین کارهای اخیر پیام جهانمانی که از تکنوازی صرف فاصله گرفته است، این آلبوم از همه شخصی‌تر باشد و شاید، از شوخی روزگار، حتی شخصی‌تر از آلبوم‌های تک‌نوازی‌اش. پیام جهانمانی یک ویرتئوز(نوازنده چیره دست) تار است؛ یک آموزش‌دیده موسیقی ایرانی در جهان امروز. و هفّ یک اثر موسیقایی …
مروری بر موسیقی تهران؛ از تعزیه‌زنان تا روحوضی‌خوانی
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ششمین دوره‌ی فستیوال موسیقی آیینی و نواحی «آینه‌دار» / موسیقی کوچه بازار تهران / تعزیه / موسیقی ترکمن صحرا / لولوچی / عاشق‌چی / موسیقی دستگاهی ایران / کمانچه
مروری بر موسیقی تهران؛ از تعزیه‌زنان تا روحوضی‌خوانی
علی مغازه‌ای درباره برگزاری فستیوال موسیقی آینه‌دار با همکاری بخش خصوصی گفت: در جشنواره‌های دولتی از هنرمندان و افراد ثابتی استفاده می‌کنند ولی ما به این امر معتقد نیستیم. اگر کسی معتقد است که نحوه برگزاری فستیوال ما اشتباه است احتمالا منظورشان این است که هنرمندان ثابت جشنواره‌های دیگر را برای اجرای موسیقی بیاوریم و یا از خودشان در برگزاری جشنواره استفاده شود؛ چون معتقد هستند که آنها بهترند. ولی ما اساسا به دنبال بهتر یا بدتر بودن نیستیم. فستیوال آینه‌دار برای حمایت از اساس و اصل هنر است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •