شنبه, ۸ آذر, ۱۳۹۹ / 28 November, 2020
کوبیسم
تاسیس بزرگ‌ترین موزه پیکاسو منتفی شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / فرانسه / کوبیسم / پیکاسو / حوزه هنری / موزه / نقاشی
تاسیس بزرگ‌ترین موزه پیکاسو منتفی شد
تهران- ایرنا- برنامه‌ها برای راه‌اندازی بزرگ‌ترین موزه از مجموعه آثار «پابلو پیکاسو» که قرار بود در جنوب فرانسه تاسیس شود، منتفی شد.
جنگ‌های جهانی چه بر سر هنر آورد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / دادائیسم / سوررئال / کوبیسم
جنگ‌های جهانی چه بر سر هنر آورد؟
جنگ‌های جهانی اول و دوم با گرفتن جان‌ میلیون‌ها قربانی زمینه شکل گیری مکاتب جدید هنری و فلسفی را شکل دادند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
کشف یک نقاشی مخفی از پیکاسو
محققان آمریکایی با روش تصویربرداری مادون قرمز نقاشی جدیدی از «پابلو پیکاسو» را در زیر یکی از آثار انتزاعی وی کشف کردند.به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی لایوساینس، تیمی از محققان موسسه هنر شیکاگو که به بررسی نزدیک و درک لایه‌های پیچیده رنگ در تابلوی طبیعت بی‌جان پیکاسو علاقمند بودند، از اشعه ایکس و تصویربرداری مادون قرمز بر روی این تابلو استفاده کرده و به راز مهمی درباره آن پی بردند. استفاده از فناوری‌های روز به محققان نشان داد زیر طرح این تابلوی انتزاعی یک نقاشی مخفی از یک پارچ، لیوان دسته‌دار و شی‌ای مستطیلی شکل وجود دارد که به ظاهر یک روزنامه است. به گفته محققان، این که پیکاسو روی کارهای قبلی خود نقاشی جدید بکشد غیرعاد و جدید نیست اما وی معمولا این کار را مستقیما روی نقاشی قبل …
پابلو، با استعداد، مسلح و پرکار
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / پابلو پیکاسو
پابلو، با استعداد، مسلح و پرکار
چه کسی است که پیکاسو و نقاشی‌های عجیب ‌و غریبش را نشناسد؟ کسی که به همراه ژرژ براک، نقاش و پیکرتراش فرانسوی، سبک «کوبیسم» را پدید آورد.
در باب ضدیت هیتلر با بلشویسم هنری، کوبیسم، دادایسم و فوتوریسم
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / هیتلر / جنگ جهانی دوم / آلمان / نازیسم / حزب نازی / ترجمه / بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه
در باب ضدیت هیتلر با بلشویسم هنری، کوبیسم، دادایسم و فوتوریسم
فرازهایی از کتاب «نبرد من» نوشته آدولف هیتلر بیانگر مخالفت‌های سیاسی و هنری او با بلشویسم هنری و به‌تبع آن مکاتب کوبیسم، داداییسم و فوتوریسم در جهان هنر است.
فروش استثنایی پالت نقاشی پیکاسو در یک حراجی
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / کوبیسم / پیکاسو / حراج / نقاشی
فروش استثنایی پالت نقاشی پیکاسو در یک حراجی
تهران- ایرنا- یک پالت نقاشی متعلق به «پیکاسو» در حراجی ساتبیز به قیمت استثنایی ۵۶ هزار و ۲۵۰ پوند چکش خورد.
درباره سالوادور دالی
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / اسپانیا / کوبیسم / پیکاسو / رئالیسم / نقاشی
درباره سالوادور دالی
تهران- ایرنا- سالوادور دالی از مشهورترین نقاشان جهان به شمار می‌آید که بیشتر به جهت نقاشی‌های فراواقع‌گرا یا سورئالش شهرت دارد. وی که فردی بسیار، خیال‌پرداز بود، علاقه وافری به انجام کارهایی عجیب برای جلب توجه دیگران داشت و همچنین در عکاسی، مجسمه‌سازی و فیلم‌سازی نیز متبحر بود.
جلیل ضیاپور، پایه‌گذار هنر مدرن ایران  
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / بندرانزلی / کوبیسم / دانشگاه تربیت مدرس / نقاشی
جلیل ضیاپور، پایه‌گذار هنر مدرن ایران  
تهران- ایرنا- جلیل ضیاپور پدر نقاشی مدرن در ایران است که بیش از نیم سده برای تحرک در نوگرایی، دوری از تقلید، توجه به الهام‌گیری، وسعت نگرش و مقایسه‌  آثار به منظور اعتلای اندیشه‌ هنری کوشید و در این راه توانست هنردوستان بسیاری را به خود جلب کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
ما خانه داریم اما روی آب
امیر حسین ذاکری ‪-‬ زندگی خانوادگی یک ژورنالیست خصوصا از نوع طنز پردازش گاهی زندگی پرتنشی است. منطقه‌ای از تنش است. من و زنم گاهی اختلافات عمیقی پیدا می‌کنیم زاویه نگاه ما با هم فرق دارد من و او مثل دو نفر بازدید‌کننده ازیک موزه نقاشی هستیم که با دیدن تابلوهایی از سبک‌های مختلف که به دیوار آویخته شده‌اند تفسیر و برداشت متفاوت داریم. مثلا او با دیدن یک تابلوی سبک کوبیسم می‌گوید چه شلم شوربایی از حجم‌های هندسی؟ من آثار رئال را بیشتر دوست دارم. اما من در مخالفت با وی می‌گویم کوبیسم هم نوعی رئال است چون نمایشگر هرج و مرج زندگی است.اشکال کج و معوج سمبل حکایت اوضاع ماست! یعنی سر برداشت از آثار نقاشی هم دچار تنش و دعوا می‌شویم. خلاصه ما خیلی با هم زاویه داریم، زاویه دارتر از تفکرات جناحی. مثلا وقتی …
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / آلمان / جنگ جهانی / فلسفه / مدرنیسم / ادیان / هیتلر / محتوا / زیبایی شناسی / پیکاسو / بتهوون
سوءاستفاده سیاستمداران از عرضهِ زیبای شرارت‌های اخلاقی/ فرم خوب محتوای شر را توجیه نمی‌کند/ آیا مضمون شرورانه فیلم‌ها، ارزش‌های هنری‌شان را نابود می‌کند؟
ایلنا: استاد فلسفه و ادیان دانشگاه ایثاکا می‌گوید: قطعاً میان ارزش‌های هنری یک اثر و باورهای اخلاقی مولفان آن ارتباط عمیقی…
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / پیکاسو / کوبیسم / اسپانیا
نه ژنرال شدم نه راهب، من پیکاسو شدم!
در سال ۱۹۰۰ اولین نمایشگاه پیکاسو در بارسلونا تشکیل شد. در پاییز همان سال به پاریس رفت تا در آنجا فصل جدیدی از مطالعات خود را آغاز کند. از سال ۱۹۰۴ بود که هنر پیکاسو وارد دوره جدیدی شد که به عنوان دوره رز یا صورتی شناخته می‌شود. او در این دوره برخلاف دوره آبی، محتوای غم‌انگیز را کنار گذاشت و جان تازه‌ای به نقاشی‌هایش بخشید. حضور رنگ‌های جدید و شاد و روحیه‌ای مثبت‌نگرانه‌ای که در آثار جدید پیکاسو به چشم می‌خورد، باعث شد که علاقه‌مندان بیشتری را به خود جذب کند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۰
شریک «یک فصل در کوبیسم» بشوید
محمد قائم خوانی می‌گوید همه کسانی که داستان بلند «یک فصل در کوبیسم» را خواهند خواند، در ساختن آن شریک بوده‌اند.
۱۳۹۸/۰۱/۰۷
کشف یک اثر پیکاسو بعد از سال‌ها زندگی زیرزمینی
یک اثر هنری متعلق به «پابلو پیکاسو»، نقاش مطرح سبک کوبیسم، بعد از سال‌ها دست‌به‌دست شدن در بازارهای زیرزمینی معاملات قاچاق، توسط یک کارگاه آثار هنری در هلند کشف شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •