جمعه, ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 5 June, 2020
کوستا گاوراس
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
موسیقی شاهکار فیلم حکومت نظامی + فیلم
حکومت نظامی (به انگلیسی: State Of Siege) فیلمی ساخته کوستا گاوراس (فیلمساز یونانی الاصل سینمای فرانسه) در سال ۱۹۷۲ است.
ویدئو / موسیقی فیلم؛ «هانا ک.»
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / گابریل یارد / کوستا گاوراس / موسیقی / موسیقی فیلم / معرفی موسیقی فیلم
ویدئو / موسیقی فیلم؛ «هانا ک.»
«هانا ک.» فیلمی درام به کارگردانی «کوستا گاوراس» کارگردان مشهور یونانی‌تبار است که با موضوعات سیاسی فیلم‌هایش شناخته می‌شود. موسیقی متن این فیلم را «گابریل یارد» آهنگساز ۷۰ ساله لبنانی - فرانسوی ساخته است.در کارنامه «یارد» موسیقی متن حدود ۲۰ فیلم سینمایی دیده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به «آقای ریپلی بااستعداد» و «زندگی دیگران» اشاره کرد.
به نام یونان، اما در مقام هشداری برای ایران
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / فیلم سینمایی بزرگان در اتاق
به نام یونان، اما در مقام هشداری برای ایران
اگر چه داستان تلخ و البته بی پایان بدهی های کشور یونان با نگاه انتقادی چپ گرایانه و کمونیستی کوستا گاوراس دستمایه و سوژه فیلم سینمایی بزرگان در اتاق شده است، اما به نظر می رسد که این فیلم وصف حال کنونی کشور ما و هشداری برای ایران نیز باشد. چرا که این روزها ایران نیز به واسطه تداوم و تشدید تحریم های ایالات متحده آمریکا، سقوط شدید بهای نفت خام در بازارهای جهانی به واسطه جنگ نفتی میان عربستان سعودی و روسیه و به خصوص آثار و تبعات مخرب تداوم شیوع کرونا بر اقتصاد داخلی ناگزیر به سمت تقاضای وام ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول رفته است. کما این که در این میان نیز اخبار تایید نشده ای از تقاضای وام ۱۸ میلیارد دلاری ایران سخن گفته بود.
یک عکس، یک خاطره
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
یک عکس، یک خاطره
کوستا گاوراس (چپ) در کنار ییلماز گونی (کارگردان ترکیه‌ای) و ویتوریو گاسمن (بازیگر ایتالیایی)- جشنواره فیلم کن 1982 هشتادوهفت سال پیش در چنین روزی، برابر سیزدهم فوریه 1933 میلادی، کوستا گاوراس، کارگردان یونانی‌الاصل سینمای فرانسه به دنیا آمد. اصلی‌ترین دلیل شهرت گاوراس در دنیای سینما ساخت آثاری با پس‌زمینه سیاسی است. مشهورترین فیلم او «Z» سال 1969 میلادی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد. از مهم‌ترین آثار گاوراس می‌توان به «اعتراف» (1970)، «حکومت نظامی» (1973)، «گمشده» (1982)، «هاناک» (1983)، «جعبه موسیقی» (1989) و «آمین» (2003) اشاره کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰
تجلیل جشنواره فیلم ونیز از کوستا گاوراس به عنوان سقراط سینما
هفتادو ششمین دوره جشنواره فیلم ونیز با اهدای نشان ویژه از کوستا گاوراس کارگردان یونانی تقدیر کرد .
۱۳۹۸/۰۵/۲۹
تقدیر سن‌سباستین از کوستا گاوراس | دومین جایزه در یک هفته
همشهری آنلاین: کوستا گاوراس جایزه دونوسیتا جشنواره فیلم سن‌سباستین را برای یک عمر دستاورد هنری دریافت می‌کند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۵
موسیقی متن فیلم گم شده ؛ ونجلیس
فیلم سینمایی «گم شدن / گم شده / Missing» به کارگردانی کوستا گاوراس محصول سال 1982 و برنده نخل طلای کن است. گمشده داستان زندگی یک روزنامه نویس آمریکایی است که در زمان کودتای 11 سپتامبر 1973 آگوستینو پیونشه در شیلی مفقود شده و حالا گروهی به دنبال یافتن او هستند. جک لمون، سیسی اسپیسک، ملانی مایرون و کیث سارابایکا مقابل دوربین ریکاردو آرونوویچ بازی کردند. موسیقی متن این فیلم را ونجلیس ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.
 •  •  •  •  •  •