یکشنبه, ۳۰ شهریور, ۱۳۹۹ / 20 September, 2020
یونسکو
هنوز قرآن رسمی به نام جمهوری اسلامی ایران به خط خودمان نداریم
۳ ساعت قبل / یونسکو / کتابت قرآن / قرآن کریم / هر روز با قرآن
هنوز قرآن رسمی به نام جمهوری اسلامی ایران به خط خودمان نداریم
رضا بنی رضی گفت: تغییر فرهنگ نوشتاری و کاربرد خط باعث شده جامعه با خط بیگانه ‌شود و از سوی مسئولین نیز همتی برای توسعه خوشنویسی وجود ندارد.
ثبت جهانی برای کردستان ثروت آفرین است
۱۷ ساعت قبل / ثبت جهانی / اورامان / استانی-اجتماعی
ثبت جهانی برای کردستان ثروت آفرین است
عضو فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی ثبت جهانی برای کردستان را ثروت آفرین دانست و گفت: معرفی در سطح جهانی و برخورداری از منابع سازمان جهانی یونسکو می‌تواند به توسعه زیرساخت ها و رونق صنعت گردشگری در منطقه کمک کند.
(تصاویر) سافاری با شتر و بالن سواری در شهر افسانه‌ای کاپادوکیا
۲۰ ساعت قبل / کاپادوکیا / سافاری / شتر / گردشگران / بالن / ترکیه
(تصاویر) سافاری با شتر و بالن سواری در شهر افسانه‌ای کاپادوکیا
سافاری با شتر یکی از برنامه‌های تفریحی پرطرفدار گردشگری در ‌شهر تاریخی و زیبای کاپادوکیای ترکیه است. کاپادوکیا با داشتن طبیعت بی‌نظیر، تاریخ و فرهنگ که در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار دارد، با تورهای بالن خود توجه گردشگران را به خود جلب می کند. در حالی که گردشگران در ساعات اولیه صبح با بالن هوای گرم کاپادوکیا را از آسمان کاوش می کنند ، صدها گردشگر از مکان‌های مرتفع منظره زیبای بالون‌ها را تماشا می کنند.
کدام کاخ تهران دربار پادشاهان ایران بود؟
۲ روز قبل
کدام کاخ تهران دربار پادشاهان ایران بود؟
کاخ گلستان یکی از جاهای دیدنی تهران است که در فهرست میراث یونسکو ثبت شده و دربار شاهان سه دوره سلطنت در ایران بوده است.
دولت‌ها بازگشایی مدارس را در اولویت قرار دهند
۲ روز قبل / ویروس کرونا / بازگشایی مدارس
دولت‌ها بازگشایی مدارس را در اولویت قرار دهند
سازمان جهانی بهداشت، یونسکو و یونیسف از زیر مجموعه‌های سازمان ملل متحد با اعلام اینکه هنوز نیمی از جمعیت دانش آموزان در جهان نمی‌توانند به دلیل بحران شیوع کرونا به مدرسه بازگردند، از دولت‌ها خواستار اولویت قرار دادن بازگشایی مدارس و صدور دستورالعمل‌های جدید باهدف تضمین سلامت دانش آموزان و پرسنل مدارس شدند.
مرز پرگهر
۳ روز قبل / زمین / قشم / یونسکو / zwnj / ستارگان
مرز پرگهر
دره ستارگان عارضه‌ای طبیعی و بسیار زیبا در قشم است که به عقیده بومیان منطقه بر اثر افتادن ستارگان بر زمین چنین شکلی به خود گرفته است.
جشنواره ترانه‌های شرقی ازبکستان
۳ روز قبل
جشنواره ترانه‌های شرقی ازبکستان
کیوان پهلوان ـ نویسنده و پژوهشگر موسیقی جشنواره دوسالانه شرق ترانه لَری (ترانه‌های شرقی) در سمرقند؛ رقابت نوای ملل از چهارگوشه جهان است. سال۲۰۱۹، 32کشور در این جشنواره شرکت کردند. این دوازدهمین دوره جشنواره ترانه‌های شرقی بود، جشنواره‌ای که به کمک سازمان یونسکو برای معرفی موسیقی ملی و بومی کشورها در محوطه تاریخی ریگستان در شهر سمرقند برگزار می‌شود. این جشنواره یک جایزه بزرگ، 3مقام اول تا سوم، و چند جایزه فرعی دارد. مقام‌های اول تا سوم هرکدام به 2گروه می‌رسند. در این سال، جایزه بزرگ از آن مهرنگار، …
واشنگتن سازمان تجارت جهانی را به ناتوانی در برابر چین متهم کرد
۳ روز قبل / سازمان ملل متحد / واشنگتن / دولت ترامپ / سازمان تجارت جهانی / ایالات متحده آمریکا / یونسکو / پکن
واشنگتن سازمان تجارت جهانی را به ناتوانی در برابر چین متهم کرد
تهران – ایرنا – دولت آمریکا روز چهارشنبه پس از آنکه سازمان تجارت جهانی تصمیم واشنگتن را برای اعمال تعرفه‌ها و عوارض بازرگانی و گمرگی بر کالاهای چینی، غیرقانونی دانست، با حمله به این نهاد، آن را در برابر چین کاملا ناتوان خواند.
اقیانوس‌ها تنظیم‌ کننده اصلی تغییرات آب و هوا هستند
۳ روز قبل / تغییرات آب و هوا / یونسکو / پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی
اقیانوس‌ها تنظیم‌ کننده اصلی تغییرات آب و هوا هستند
تهران - ایرنا - سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو گفت: ‏به خوبی می‌دانیم که اقیانوس‌ها تنظیم کننده اصلی تغییرات آب و هوا هستند، امری که یکی از مهمترین چالش‌های جهانی است بنابراین باید در حفاظت از این حوضه‌های آبی کوشا و جدی باشیم.
اظهار نگرانی سازمان ملل درخصوص اعمال خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سراسر جهان
۳ روز قبل / سازمان ملل متحد / یونسکو / اعتراضات در آمریکا / خبرنگاران
اظهار نگرانی سازمان ملل درخصوص اعمال خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سراسر جهان
گزارش جدید سازمان ملل نشان می‌دهد، استفاده از زور توسط مجریان قانون علیه روزنامه‌نگارانی که اعتراضات در سراسر جهان را پوشش می‌دهند، در طول پنج سال گذشته بیش از دو برابر شده است و جداول نیز بیانگر افزایش نگران‌کننده استفاده از سلاح‌های "غیرکشنده" و دستگیری‌های هدفمند است که آزادی‌ جهانی مطبوعات را تهدید می‌کند.
خوش خط و خالِ سمّی!
۴ روز قبل / وزارت آموزش و پرورش / سند 2030 یونسکو / هنرهای تجسمی / عکس / پوستر
خوش خط و خالِ سمّی!
پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی پوستر جدید خود را با عنوان «خوش خط و خالِ سمّی» منتشر کرد.
اجرای چراغ خاموش
۴ روز قبل / سند ۲۰۳۰ یونسکو / مجلس / علیرضا سلیمی / اخبار داغ
اجرای چراغ خاموش "سند ۲۰۳۰" در بدنه دولت
با هشدارهای نمایندگان مجلس نسبت به اجرای سند ۲۰۳۰ در آموزش و پرورش، روند اجرای آن متوقف شد اما هنوز افراد و تصمیم‌گیرانی در بدنه دولت هستند که قصد دارند این سند را به صورت چراغ خاموش اجرا کنند.
۴ روز قبل
پارک شهر میزبان مراسم روز جهانی صلح
بزرگداشت «روز جهانی صلح و هفته دفاع‌مقدس» امسال همزمان برگزار می‌شود. این مراسم روز دوشنبه 31شهریور و با همکاری «انجمن علمی مطالعات صلح ایران»، «کرسی حقوق بشر، صلح و دمکراسی یونسکو» و دانشگاه شهید بهشتی و به میزبانی شورای استان تهران برگزار می‌شود. به گزارش همشهری، از سال ۱۹۸۲ که مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد روز 21سپتامبر را به‌عنوان روز جهانی صلح برگزید، هرساله مراسم‌های متعددی در گوشه و کنار جهان برگزار می‌شود و ایران هم میزبان یکی از این مراسم‌هاست. ندا حاجی‌وثوق، دبیر کمیته زنان و کودکان انجمن …
۴ روز قبل
راه‌اندازی بازار آنلاین محصولات صنایع‌دستی
با هدف توسعه و رونق فروش محصولات صنعتگران باشگاه صنایع‌دستی زمزم، بازار آنلاین راه‌اندازی می‌شود. مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع‌دستی استان تهران و دبیر اجرایی باشگاه «صنایع‌دستی و فرش یونسکوـ تهران‌ـ ایران» با اعلام این خبر گفت: «ایجاد زمینه‌های بازاریابی و فروش آنلاین محصولات صنعتگران باشگاه صنایع‌دستی یونسکو(زمزم) از اهداف راه‌اندازی این بازار است که با توجه به شیوع ویروس کرونا و کمبود بازار فروش صنایع‌دستی انجام می‌شود.» «خاطره استادرضایی» افزود: «این بازار آنلاین با همکاری شهرداری منطقه17 …
نماینده مجلس: ثبت جهانی هورامان زمینه ساز توسعه کردستان است
۴ روز قبل / کردستان / اورامان تخت / سروآباد / نماینده مجلس شورای اسلامی / مدیرکل دفتر پایگاه های ثبت جهانی / یونسکو
نماینده مجلس: ثبت جهانی هورامان زمینه ساز توسعه کردستان است
سنندج - ایرنا - نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش برای ثبت جهانی هورامان در یونسکو گفت: این اقدام زمینه ساز توسعه استان کردستان است و این منطقه را در سطح ملی و جهانی بیشتر و بهتر معرفی می‌کند.
کلینیک حقوق کودک با کدام بحران‌ها مقابله می‌کند
۵ روز قبل / وزارت دادگستری / فاطمه قاسم زاده / یونسکو / کودکان خیابانی / کودکان / کودک آزاری / کودکان کار / نوجوانان / حقوق کودک / حقوق بشر
کلینیک حقوق کودک با کدام بحران‌ها مقابله می‌کند
تهران- ایرناپلاس- با افتتاح بیستمین کلینیک‌ حقوق کودک در استان خراسان رضوی، تاکنون در ۹ استان کشور کلینیک‌های حقوق کودک راه‌اندازی شده است. براساس برنامه‌ریزی‌ها این مراکز به منظور آموزش و ترویج حقوق کودکان در همه استان‌ها راه اندازی می‌شوند. اما این کلینیک‌ها چه کارایی دارند و به مسائل کودکان چه کمکی می‌کنند؟
حق تربیت در برابر حق امنیت
۵ روز قبل
حق تربیت در برابر حق امنیت
از مدت‌ها پیش با نزدیک شدن فصل آغاز به‌کار مدارس در سال تحصیلی جدید در بسیاری از کشورهای درگیر کرونا، این پرسش در محافل علمی و اجرایی به‌شدت مطرح شد که باوجود جولان کرونا در این جوامع، مدارس که جایگاه تربیت نسل آینده‌ساز است روی این نسل بازگشوده شده یا اینکه تعطیل شود؟ متعاقب طرح این پرسش سلسله‌ای از مباحث و نظرات متفاوت در محافل مطرح شد. نهادهای بین‌المللی مانند یونسکو نیز در این زمینه وارد شدند و توصیه‌هایی را به ملت‌ها نشر دادند. بررسی سرجمع مباحث مطروحه در این زمینه حاکی از آن است که عقل سلیم بشر امروزی بر تداوم حیات مدرسه حتی در دوران همه‌گیری کرونا رای می‌دهد. مدرسه و تحصیل مدرسه‌ای نقش و جایگاه ارزشمندی در زندگی بشر امروزی دارد که نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد. سیاستی که کم‌وبیش از قبل مورد …
خلق زیبایی بر ذره ذرة جان کاغذ
۵ روز قبل
خلق زیبایی بر ذره ذرة جان کاغذ
نخستین نمایشگاه مجازی تذهیب ایرانی به میزبانی کمیسیون ملی یونسکو در حال برگزاری است
۵ روز قبل / سازمان ملل متحد / روزنامه نگار / اعتراض / یونسکو
یونسکو: حملات به خبرنگاران در جهان افزایش یافته است
تهران – ایرنا – سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) روز دوشنبه اعلام کرد که شمار وقایع خشونت‌بار علیه خبرنگاران درحال پوشش اعتراض‌ها در سراسر جهان به‌شدت افزایش یافته است.
"تحمیل اسناد بین‌المللی" به کشورها ابزار استعمار فرانو و کاملاً پنهان است
۵ روز قبل / سند 2030 یونسکو
"تحمیل اسناد بین‌المللی" به کشورها ابزار استعمار فرانو و کاملاً پنهان است
مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: نوعی از ابزار استعمار فرانو، کاملاً پنهان است و تأثیر و عمق آنها هم بیشتر است؛ یکی از این موارد، "اسناد بین‌المللی" و تحمیل آنها با همان روح و هویت خودشان به شکل یکجانبه به کشورها است.
7 روز تا آمدن ارزیابان یونسکو به اورامانات فرصت مانده
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه اورامانات / ثبت جهانی / کرمانشاه / یونسکو
7 روز تا آمدن ارزیابان یونسکو به اورامانات فرصت مانده
مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات با بیان اینکه تنها یک هفته تا آمدن ارزیابان یونسکو به اورمانات فرصت باقی است، گفت: از هفته گذشته تاکنون حدود 40 درصد از موانع اضطراری ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات را برداشته‌ایم.
هنر
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / یونسکو
هنر "تذهیب‌" سمبل فرهیختگی مردم ایران است
دبیر کمیسیون ملی یونسکو ــ ایران گفت: تذهیب، هنر کتاب‌آرایی از عهد ساسانی تا به امروز است؛ مردم این سرزمین با طلا، کتاب، شعر و کلام الهی را زرباران کردند؛ فکر می‌کنم هنر تذهیب یک نماد و سمبل است؛ سمبل فرهیختگی این مردم.
نمایشگاه مجازی تذهیب ایرانی افتتاح شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / کمیسیون ملی یونسکو / محمد نباتی / عبدالمهدی مستکین / موسسه فرهنگی اکو / حجت الله ایوبی
نمایشگاه مجازی تذهیب ایرانی افتتاح شد
نمایشگاه تذهیب ایرانی به میزبانی کمیسیون ملی یونسکو - ایران شامگاه شنبه ۲۲ شهریورماه به صورت مجازی افتتاح شد.
تمدنی را سراغ نداریم که با طلا، کتاب را آرایش کنند
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / تذهیب / کمیسیون ملی یونسکو
تمدنی را سراغ نداریم که با طلا، کتاب را آرایش کنند
دبیر کمسیون ملی یونسکو ایران در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه مجازی تذهیب ایرانی، با بیان اینکه «هنر تذهیب باعث افتخار ماست و باید این هنر را به دنیا نشان بدهیم»، اظهار کرد: به هنرمندان تذهیب، بدهی داریم: احساس می‌کنم تذهیب‌کاران ورق را عاشقانه به آغوش می‌کشند و آن را زرباران می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
بر گزاری نمایشگاه تذهیب ایرانی با همکاری موسسه فرهنگی اکو + جزئیات
کمیسیون ملی یونسکو – ایران با همکاری موسسه فرهنگی اکو نمایشگاه تذهیب ایرانی برگزار می کند.
شاهنامه‌خوانی نماد قدرت فرهنگی ایران در عرصه تغزلِ حماسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / جشنواره موسیقی نواحی / دفتر میراث فرهنگی و هنری یونسکو  / شاهنامه / محمد اله یاری / ابوالقاسم فردوسی
شاهنامه‌خوانی نماد قدرت فرهنگی ایران در عرصه تغزلِ حماسی
تهران- ایرنا- شاهنامه فردوسی بیش از هر چیز دیگری برای ما میراث گرانقدری در عرصه ادبیات پارسی شناخته شده است اما از نظر شاهنامه خوانان ایران شاهنامه خوانی خود به تنهایی نمادی است از غنای فرهنگی موسیقی آوازی ایران در عرصه حماسه خوانی و تغزل در جهانی که امروز بیش از هر زمان دیگری تشنه شنیدن اصالت قومی و ملی در موسیقی است.
ارسال ۴۲۰ فیلم به اولین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰»
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / محمدرضا عرب / کمیسیون ملی یونسکو / شهرداری تهران
ارسال ۴۲۰ فیلم به اولین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰»
تهران- ایرنا- با پایان مهلت ثبت نام در اولین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰»، تعداد ۴۲۰ اثر به دبیرخانه آنلاین این رویداد سینمایی ارسال شد.
۱۲ جاذبه ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / سرویس زیارت و گردشگری / میراث فرهنگی / میراث جهانی یونسکو / میراث جهانی / فهرست میراث جهانی یونسکو / شهرسوخته / جنگل های هیرکانی / میراث جهانی گنبد قابوس / مسجد جامع اصفهان / شهر باستانی شوش
۱۲ جاذبه ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است
ایران با توجه به تعداد بالای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی جزء کشورهای مطرح جهان در این زمینه است؛ در آمار اعلام شده توسط سازمان جهانی یونسکو، ایران از جمله ۱۰ کشور دنیا با بیشترین آثار ثبت شده در فهرست یونسکو است.
ساوه در مرز جهانی شدن
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / ساوه / دفتر امور پایگاه های ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی کشور / میراث فرهنگی / یونسکو
ساوه در مرز جهانی شدن
ساوه - ایرنا - قلعه ماچوپیچو در پرو، دیوار چین، میدان نقش جهان اصفهان و کتیبه داریوش در بیستون آنگاه که از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) به عنوان آثار فاخر شناخته و ثبت جهانی شدند اعتباری به وسعت گیتی یافتند و مسیر ورود گردشگران، ارزآوری، ‌توسعه مشاغل و کسب درآمد ساکنان بومی هم هموار شد.
ترامپ؛ علیه همکاری‌های بین‌المللی
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / برجام / تحریم / سازمان ملل متحد / دونالد ترامپ / ترامپ / یونسکو / سازمان جهانی بهداشت
ترامپ؛ علیه همکاری‌های بین‌المللی
دونالد ترامپ از آغاز ریاست جمهوری‌اش تا کنون از نهادها و معاهدات بین‌المللی متعددی خارج شده است. این روند بی‌اعتنایی به نقش سازمان‌های بین‌المللی و یک‌جانبه‌گرایی دولت آمریکا اکنون با تحریم مقامات دیوان بین‌المللی‌ کیفری توسط این کشور تکمیل شده است.
‌یاقوت سبز هرمزگان
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / هرمزگان / طبیعت / ایرانگردی
‌یاقوت سبز هرمزگان
گنو به عنوان یکی از ۱۳ ذخیره گاه زیست کره در یونسکو ثبت شده از نظر مکانی در استان هرمزگان در شمال غربی شهر بندرعباس قرار گرفته است.
راه حفاظت از ابنیه تاریخی واگذاری احیاء به مردم و نظارت صحیح بر آن است
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / بناهای تاریخی / صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اما
راه حفاظت از ابنیه تاریخی واگذاری احیاء به مردم و نظارت صحیح بر آن است
ایلنا: مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در نشست دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران و اعضای…
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
یاد جلال
«زندگی چیزی نیست جز خاطره‌هایی که به یاد می‌آوریم و آن را روایت می‌کنیم»  (گابریل گارسیا مارکز)  بیش از 50 سال از خاموشی جلال آل‌احمد می‌گذرد، اما نام وی و یاد وی همچنان بر زبان‌ها، دل‌ها و اندیشه‌ها جاری است. جلال که خانه‌اش میان بن‌بست «ارض» و «سما» جای داشت گویی همچنان میان زمین و آسمان است. میان «تقدیس» دلدادگان و «تکفیر» دشمنان. جلال عمری دراز و طولانی نداشت، به 50 نرسیده خاموش شد. اما «عرض» عمرش عمیق و گسترده بود. با کارهایی که کرد و بناهایی که پی افکند.  همیشه در چشم من جلال چند چهره هماهنگ داشته است. نویسنده‌ای توانا، معلمی و مترجمی دانا و اندیشمندی …
آفت‌ها بلای جان چنارهای ولیعصر
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
آفت‌ها بلای جان چنارهای ولیعصر
پریسا امیرقاسم‌خانی- خبر‌نگار تهران را با چنارها و چنارهایش را با خیابان ولیعصرش می‌شناسند. خیابانی که در مرحله ثبت جهانی قرار دارد و برای همین نگاه یونسکو بر آن متمرکز است و طبق نظر متخصصان و کارشناسان یکی از معدود خیابان‌ها در دنیاست که شمال شهر را به جنوب آن وصل می‌کند و سرتا سر این پیوستگی با فضای سبز و نماد درخت چنار اتفاق افتاده است. اما چندی است که خبر  و شایعاتی باعنوان «قتل عام درختان چنار پارک ملت» در منابع خبری دیده می‌شود. خبری که هر ایرانی را دچار سردرگمی می‌کند و برای یک لحظه می‌مانید …
شگفتی توریست‌های خارجی از هنر تعزیه ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / ماه محرم / تعزیه / اختصاصی ایرنا / تماشاخانه سرو
شگفتی توریست‌های خارجی از هنر تعزیه ایران
تهران - ایرنا - مدیر تماشاخانه سرو از حضور اتفاقی توریست‌های خارجی و شگفتی آنها از گنجینه تنها هنر آئینی ایران که در یونسکو نیز به ثبت رسیده است، در این تماشاخانه خبر داد.
۱۲۹ شهر به مرحله نهایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر راه یافتند
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / کمیسیون ملی یونسکو / معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / ایران
۱۲۹ شهر به مرحله نهایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر راه یافتند
تهران- ایرنا- دبیر اجرایی انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر از راهیابی ۱۲۹ شهر به مرحله نهایی این طرح خبر داد.
تقدیر یونسکو از دو هنرمند در اولین «سلفی ۲۰»
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / کمیسیون ملی یونسکو / فیلم کوتاه / حجت الله ایوبی
تقدیر یونسکو از دو هنرمند در اولین «سلفی ۲۰»
تهران- ایرنا- نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» و کمیسیون ملی یونسکو به منظور تجلیل از دو هنرمند پیشکسوت سینما تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
ثبت جهانی اورامان تجربه ارزشمندی برای دنیا می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / کردستان / اورامان تخت / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / میراث فرهنگی / یونسکو
ثبت جهانی اورامان تجربه ارزشمندی برای دنیا می‌شود
سنندج - ایرنا - مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ثبت جهانی اورامان با توجه به غنا و وسعت این منطقه تجربه ارزشمندی برای همه دنیا می‌شود.
ارزیاب یونسکو آخر شهریور به اورامان کردستان سفر می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / کردستان / اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کردستان / اورامان تخت / اختصاصی ایرنا / یونسکو
ارزیاب یونسکو آخر شهریور به اورامان کردستان سفر می‌کند
سنندج - ایرنا - مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت: آخر شهریور (۲ هفته دیگر) ارزیاب سازمان فرهنگی یونسکو برای بررسی شرایط ثبت جهانی منطقه اورامانات به کردستان سفر می‌کند.
روایت دو زبانه رحمت امینی از «آوازخوان طاس»
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / تئاتر / رحمت امینی / اوژن یونسکو / نمایشنامه آوازخوان طاس / کروناویروس
روایت دو زبانه رحمت امینی از «آوازخوان طاس»
رحمت امینی از آماده‌سازی نمایش «آوازخوان طاس» به دو زبان فارسی و فرانسوی خبر داد.
سند توسعه هنر و ایجاد شبکه شهرهای خلاق دستاورد بزرگ معاونت امور هنری
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / سید محمد مجتبی حسینی / هنرهای تجسمی / هنرمند تئاتر / اختصاصی ایرنا / دفتر موسیقی / یونسکو / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا
سند توسعه هنر و ایجاد شبکه شهرهای خلاق دستاورد بزرگ معاونت امور هنری
تهران - ایرنا - معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توضیح درباره برنامه کرونایی این معاونت و طرح های کلان این نهاد برای هنرمندان از پیگیری پرداخت تسهیلات خبر داد و سند توسعه هنر، شبکه شهرهای خلاق هنر؛ دو طرح کلان این معاونت در دولت دوازهم دانست.
احتمال ثبت جهانی بادگیرها با کشور ثالث/ ثبت جهانی درختان دیرزیست با محوریت سرو ابرکوه/ ضریب اشغال هتل‌های یزد در محرم کمتر از ۱۰ درصد بود
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / محرم / یزد / یونسکو / کرونا / ثبت جهانی / بادگیر / میراث جهانی / سرو ابرکوه / هتل های یزد
احتمال ثبت جهانی بادگیرها با کشور ثالث/ ثبت جهانی درختان دیرزیست با محوریت سرو ابرکوه/ ضریب اشغال هتل‌های یزد در محرم کمتر از ۱۰ درصد بود
ایلنا: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد از احتمال ثبت جهانی بادگیرها با کشور ثالث و ثبت جهانی درختان دیرزیست با محوریت سرو ابرکوه خبر داد.
تجهیز محوطه‌های فرهنگی‌تاریخی و موزه‌ها به سیستم بلیت الکترونیک
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / الکترونیک / قم / گردشگری و صنایع دستی / موزه / یونسکو
تجهیز محوطه‌های فرهنگی‌تاریخی و موزه‌ها به سیستم بلیت الکترونیک
معاون میراث وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از افتتاح ۷۰ پروژه تجهیز محوطه‌های فرهنگی‌تاریخی و موزه‌ها به سیستم بلیت الکترونیک به زودی خبر داد. محمدحسن طالبیان گفت:
ابولحسن صبا؛ برجسته‌ترین چهره  موسیقی ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / ایران / مدرسه / موسیقی / نقاشی / یونسکو
ابولحسن صبا؛ برجسته‌ترین چهره موسیقی ایران
ابوالحسن صبا (زاده در تهران درگذشته۲۹ آذر ۱۳۳۶ در تهران)، استاد موسیقی ایرانی، آهنگساز و نوازنده ایرانی بود. او از برجسته‌ترین چهره‌های موسیقی معاصر ایران بوده است. نام استاد صبا در فهرست مشاهیر یونسکو به ثبت رسیده است.
"اورامانات" در آستانه ثبت جهانی/ حضور یونسکو در کرمانشاه
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / صنایع دستی و گردشگری / معاون / یونسکو / جهانی / اورامانات
"اورامانات" در آستانه ثبت جهانی/ حضور یونسکو در کرمانشاه
اقتصادنیوز: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: ارزیابان یونسکو ۳۱ شهریور برای بازدید از منظر فرهنگی تاریخی اورامانات وارد کرمانشاه خواهند شد.
ارزیابی مجدد ثبت جهانی اورامانات توسط ارزیابان یونسکو انجام می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
ارزیابی مجدد ثبت جهانی اورامانات توسط ارزیابان یونسکو انجام می‌شود
ایلنا: جلسه رفع موانع ثبت جهانی اورامانات و سفر ارزیاب سازمان جهانی یونسکو به کرمانشاه با حضور معاون میراث‌فرهنگی کشور و مسئولان استانی برگزار شد.
ثبت ۱۲۲۷ اثر در فهرست آثار ملی در سال ۹۸/ ارسال پرونده‌های چند ملیتی به یونسکو/ بهره‌برداری ۹۸ بنا در سال ۹۸/ تهیه و تدوین سند حفاظت از نقوش برجسته و سنگ نگاره‌های تاریخی کشور
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / میراث فرهنگی / یونسکو / طالبیان / نقش برجسته
ثبت ۱۲۲۷ اثر در فهرست آثار ملی در سال ۹۸/ ارسال پرونده‌های چند ملیتی به یونسکو/ بهره‌برداری ۹۸ بنا در سال ۹۸/ تهیه و تدوین سند حفاظت از نقوش برجسته و سنگ نگاره‌های تاریخی کشور
ایلنا: معاون میراث فرهنگی کشور از ثبت ۱۲۲۷ اثر در فهرست آثار ملی و ارسال پرونده‌های چند ملیتی به یونسکو و بهره‌برداری ۹۸ بنا در سال ۹۸ خبر داد.
جهان، هنر تعزیه را به عنوان تئاتر ملی ایران می‌شناسد
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / ماه محرم / تعزیه / داوود فتحعلی بیگی / اداره کل هنرهای نمایشی
جهان، هنر تعزیه را به عنوان تئاتر ملی ایران می‌شناسد
تهران - ایرنا - پژوهشگر نمایش‌های آئینی و یکی از مجریان ثبت هنر تعزیه به عنوان میراث معنوی نمایش آئینی ایران در یونسکو با اشاره به آنکه شبیه‌خوانی بی‌نظیرترین هنر آئینی ایرانیان شیعه مذهب است تصریح کرد: در دائرةالمعارف تئاتر دنیا وقتی به نام ایران می‌رسند هنر نمایش تعزیه، معرف ملی‌ترین گونه تئاتر ایرانی برای جهانیان به شمار می‌رود.
عراقچی: اعتمادی به اروپایی‌ها و اینستکس نداریم
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / کمیسیون مشترک / انگلیس / شورای امنیت / نیویورک / تهران / یونسکو / روسیه / آژانس بین‌المللی انرژی اتمی / سیدعباس عراقچی / پاریس
عراقچی: اعتمادی به اروپایی‌ها و اینستکس نداریم
معاون وزیر خارجه گفت: همه اعضای برجام اراده خود را یک بار دیگر اعلام ‌کردند که می‌خواهند برجام را حفظ کنند و ارزش آن را می فهمند و با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند.
ناپدید شدن تدریجی 420دشت ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
ناپدید شدن تدریجی 420دشت ایران
سرعت فرونشست در ایران 90برابر بیشتر از سطح هشدار جهانی است و براساس اطلاعات دریافتی همشهری از سازمان زمین‌شناسی، 378دشت از 420دشت ایران با فرونشست بسیار زیاد روبه‌رو هستند و وضعیت آنها از حالت تعادل خارج شده است. براساس اعلام یونسکو اگر میزان فرونشست سالانه یک دشت ۴میلی‌متر باشد، این عدد مخاطره‌آمیز است. درحالی‌که بیشتر دشت‌های ایران، روزانه یک میلی‌متر فرونشست دارند و این آمار در ایران بسیار نگران‌کننده‌تر است. حالا سازمان زمین‌شناسی ایران پیشنهادی برای مهار و مقابله با فرونشست زمین در دشت‌های …
کرمانشاه میزبان آخرین رویداد نوروزی قرن چهاردهم شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / شهرداری کرمانشاه / کرمانشاه / جهانگردی / یونسکو
کرمانشاه میزبان آخرین رویداد نوروزی قرن چهاردهم شد
کرمانشاه- ایرنا- رییس اداره گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه از میزبانی تهران و شهرهای عضو مسیر گردشگری تاریخ و تمدن در برگزاری آخرین رویداد نوروزی قرن چهاردهم خبر داد و گفت: کرمانشاه در ۲۸ فروردین سال ۱۴۰۰ میزبان این رویداد بین‌المللی است.
مکن ای صبح طلوع
۱۳۹۹/۰۶/۰۹
مکن ای صبح طلوع
سروده و ‌صدای احمدجلالی سفیر در یونسکو با استفاده از موسیقی لوریس چکناواریان، محمدرضا علیقلی
مهم‌ترین اقدامات در حوزه فرهنگ دولت یازدهم و دوازدهم
۱۳۹۹/۰۶/۰۸ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / سینما / اینفو توسعه / یونسکو / اینفوگرافیک هفته دولت
مهم‌ترین اقدامات در حوزه فرهنگ دولت یازدهم و دوازدهم
دولت تدبیر و امید در هفت سال فعالیت خود سعی در رشد و ارتقاء کمی و کیفی حوزه‌های مختلف فرهنگ داشته است. از این رو برای ایجاد فضای مناسب و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی برنامه‌ریزی و اقدام کرده است. افزایش تعداد سالن‌های سینما، کتابخانه‌های عمومی و خانه‌های جوان بخشی از این اقدامات هستند.
قول دادند شبیه "تکیه دولت" بسازند اما یک آجر هم نگذاشتند
۱۳۹۹/۰۶/۰۸ / تعزیه / احمد عزیزی هنرمند تعزیه / محرم 99 / کروناویروس
قول دادند شبیه "تکیه دولت" بسازند اما یک آجر هم نگذاشتند
چند سال پیش که تعزیه به نام ایران در یونسکو ثبت شد، مسئولان قول دادند در بسیاری از شهرها تکیه‌هایی شبیه تکیه دولت بسازد ولی یک آجر نگذاشتند روی آجری دیگر.
پیگیری ثبت سردرود به عنوان شهر ملی صنایع‌دستی در زمینه تابلو فرش
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / سردرود تبریز / یونسکو / ثبت جهانی / تابلو فرش / آذربایجان شرقی
پیگیری ثبت سردرود به عنوان شهر ملی صنایع‌دستی در زمینه تابلو فرش
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از پیگیری پرونده ثبت سردرود به عنوان شهر ملی صنایع دستی در زمینه تابلوفرش خبر داد.
روایت‌های ناصر تقوایی از اربعین و تعزیه
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / نمایش ایرانی / تعزیه / ناصر تقوایی
روایت‌های ناصر تقوایی از اربعین و تعزیه
روزنامه ایران نوشت: سال ۱۳۸۳ ثبت جهانی «پرونده تعزیه» برای نخستین بار در یونسکو مطرح می‌شود. در دورانی که ایران در تلاش برای تکمیل پرونده تعزیه است کشور ترکیه هم عزمش را جزم کرده تا این آیین را به‌ نام خود ثبت کند.
فقط 74 گردشگر در بهار امسال به ایران آمدند
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / سها رضانژاد / علی‌اصغر مونسان / گردشگری / گردشگری در کرونا / گردشگری و صنایع دستی / منطقه آزاد گردشگری / وزیر میراث فرهنگی / یونسکو
فقط 74 گردشگر در بهار امسال به ایران آمدند
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ایران در سه ماه نخست امسال با وجود کرونا ۷۴ نفر ورودی گردشگر خارجی داشت. گردشگری نزدیک به صفر شد و ۱۲ هزار میلیارد تومان تا مردادماه ضرر وارد شد که برای جبران آن فقط ۱۷۵ میلیارد تومان به شرط حفظ مشاغل پرداخت شد. نوشته فقط 74 گردشگر در بهار امسال به ایران آمدند اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
نقشه سه بعدی دریاچه سبلان به وسیله شناور بدون سرنشین تهیه شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور / وزارت دفاع / استان اردبیل / سبلان / یونسکو
نقشه سه بعدی دریاچه سبلان به وسیله شناور بدون سرنشین تهیه شد
تهران- ایرنا- رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: پروژه آب نگاری با شناور بدون سرنشین، به عنوان کاری نو در دنیا در دومین دریاچه مرتفع آتشفشان جهان صورت پذیرفت که براساس آن داده‌های آب‌نگاری و زمین‌شناسی برداشت و به نقشه‌های سه بعدی تبدیل می‌شود.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
رویداد
بازگشایی مدارس استثنایی در چارچوب دستورالعمل‌ها [شهروند] رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی از بازگشایی مدارس براساس دستورالعمل بازگشایی به همراه خلاقیت‌های مدیریتی خبر داد. سیدجواد حسینی با اشاره به اینکه ثبت‌نام به موقع دانش‌آموزان، اجرای دقیق دستورالعمل بازگشایی مدارس، ثبت و توزیع کتب درسی، سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان، اجرای برنامه‌های ابلاغی بسته‌های تحولی، ساماندهی نیروی انسانی و برگزاری مانور بازگشایی مدارس ازجمله مواردی است که باید در برنامه‌ریزی‌های روسای ادارات استان‌ها مدنظر قرار گیرد، گفت: «هدایت تحصیلی و توسعه متوازن، اطلس شیوه‌های یادگیری، آمایش سرزمینی دانش‌آموزانی که به امکانات ارتباطی …
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
آیا ترامپ به آخر خط نزدیک است؟
سعید محمدی*- دونالد ترامپ در جریان برگزاری کارزار انتخاباتی خود با استفاده از کارت ایران به دنبال کسب برتری و پیروزی در انتخابات است. او در آخرین سخنرانی خود اعلام کرد که پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ظرف یک هفته با ایران توافق خواهد کرد. این سخنان در نشست شورای سیاستگذاری ملی در شهر آرلینگتون ایالت ویرجینیا انجام شد. ترامپ با اشاره به برقراری تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران گفت: «ما شدیدترین تحریم‌‌های تاریخ ایالات متحده را علیه ایران اعمال کردیم. من قبلاً گفته‌ام که پس از پیروزی در انتخابات ظرف یک ماه با ایران به توافق می‌رسیم، اما الان می‌گویم ممکن است حتی ظرف یک هفته به توافق برسیم. آنها فقط منتظر هستند که ببینند اگر من پیروز شوم، توافق کنند و اگر به هر دلیلی پیروز نشدم، آنها …
نام شهر ملی تنبور؛  دالاهو یا کرمانشاه
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / ایران / صنایع دستی و گردشگری / موسیقی / یونسکو / تنبور
نام شهر ملی تنبور؛ دالاهو یا کرمانشاه
تیرماه گذشته بود که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از تکمیل پرونده ثبت دالاهو به عنوان شهر ملی تنبور و ارسال آن به وزارت میراث فرهنگی خبر داد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
بایکوت رسوم ناعادلانه
طبق تعریف یونسکو، میراث معنوی یا ناملموس شامل سنت‏ها و نمایش‎های شفاهی از جمله زبان به عنوان ابزار انتقال میراث فرهنگی معنوی، هنرهای اجرایی مانند موسیقی و تئاتر، آداب و رسوم ویژه، دانش و تجربیات مرتبط با طبیعت و جهان و صنعتگری سنتی می‌شود. این میراث برای ثبت باید دو ویژگی اصلی را دارا باشند؛ نخست آنکه استمرار داشته باشند و دیگر اینکه با فرهنگ جامعه پیوند خورده باشند. اما برخی آداب و رسوم گذشته، با مناسبات اجتماعی و قانونی حال حاضر همخوانی ندارد و نه تنها نباید به عنوان میراث معنوی به ثبت برسند، بلکه باید نکوهش شوند. زمزمه ثبت ملی آیین «خون بس» هنگامه مناسبی برای بازنگری در آداب و رسومی بود که برای ثبت ملی برگزیده می‌شوند.  اما «خون بس» چه رسمی است؟ …
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
تیشه به ریشه جنگل زدیم
‏اختلافات و موضوعاتی که بر سر‏ 5 هزار و 600 هکتار از جنگل‌های آق‌مشهد ساری ‏پیش آمد، سبب ‏شد که بار دیگر موضوع جنگل‌های هیرکانی داغ شود. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ‏در فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی با همکاری سازمان جنگل‌ها و مراتع، سازمان حفاظت محیط ‏زیست، دانشگاه تربیت مدرس و بنیاد سوکوی آلمان؛ پرونده جنگل‌های هیرکانی را برای ثبت ‏در لیست میراث جهانی یونسکو ارایه کردند. در تیرماه سال گذشته ‏از ‏مجموع نزدیک به ‏دو ‏میلیون هکتار جنگل هیرکانی موجود در شمال ایران ۳۱۰ هزار هکتار آن ثبت جهانی شد‏. ‏این ۳۱۰ هزار هکتار از ۱۲ سایت منتخب تشکیل شده و ‏حدود ۱۸۰ هزار هکتار ‏هم ‏به عنوان ‏حریم حفاظتی ‏لحاظ شده است‏.‏ …
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
کشمکش بر سر خاستگاه تنبور
گروه فرهنگ و هنر - حدودا 15 روز پیش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از تکمیل پرونده ثبت دالاهو به عنوان شهر ملی تنبور و ارسال آن به وزارت میراث شفرهنگی خبر داد. گرچه برخی می‌گویند‌ خاستگاه اصلی این ساز دالاهو است اما در حال حاضر در بسیاری شهرهای دیگر نیز تنبور به عنوان ساز اصلی شناخته و نواخته می‌شود. به همین دلیل ثیت دالاهو به عنوان شهر ملی ساز تنبور با موافقت‌ها و مخالفت‌هایی مواجه شده است.تنبور، کهن‌ترین ساز زهی زخمه‌ای است، به این معنا که اولین سازی است که دسته‌ای بلند به همراه کاسه و وتر داشته. در کتب و رسالات زیادی در این مورد سخن گفته‌اند. کتاب دیکشنری گراو که در زمینه‌سازشناسی است، قدمت این ساز را پنج الی شش هزار سال دانسته و مجسمه‌های سنگی در موزه‌ها و آثار …
دفتر یونسکو به همدان می‌آید
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / استانی-فرهنگی و هنری / یونسکو / شورای اسلامی شهر همدان / گردشگری / موزه
دفتر یونسکو به همدان می‌آید
رئیس شورای اسلامی شهر همدان از مستقر شدن دفتر منطقه‌ای غرب کشور کمیسیون ملی یونسکو در شهر همدان خبر داد.
تصویب ایجاد مرکز منطقه ای یونسکو در زمینه تاب آوری زلزله در ایران
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / تاب آوری زلزله در ایران / مرکز منطقه ای یونسکو
تصویب ایجاد مرکز منطقه ای یونسکو در زمینه تاب آوری زلزله در ایران
شفقنا-ایجاد مرکز منطقه ای یونسکو در زمینه تاب آوری زلزله در ایران در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در چهلمین مجمع عمومی یونسکو در پاریس و با حضور مقامات عالی رتبه کشورهای عضو، مطرح و...
نقش رستم و نقش رجب با پیوست به تخت‌جمشید ثبت جهانی می‌شوند
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / ویروس کرونا / تخت جمشید / مرودشت / شیراز / یونسکو / فارس
نقش رستم و نقش رجب با پیوست به تخت‌جمشید ثبت جهانی می‌شوند
شیراز- ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام کرد: تهیه پرونده برای یادمان تاریخی نقش رستم برای پیوست به تخت جمشید و ثبت جهانی آن در حال پیگیری است؛‌ افزون بر این برای نقش رجب نیز به عنوان بخشی دیگر از این مجموعه ثبتی در مرحله تهیه پرونده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
بنای عجیبی که پس از قرن‌ها به یک شاهکار معماری تبدیل شد!
از گنبد سرخ رنگ گرفته تا برج ناقوس آن، سانتا ماریا دل فیوریک گوهر معماری است. این کلیسا که به نام کلیسای جامع فلورانس نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین و پربازدیدترین مکان‌ها در ایتالیا و چهارمین کلیسای بزرگ اروپا است. به گزارش خبرآنلاین، در نگاه اول، کلیسای جامع فلورانس ممکن است یک شاهکار بزرگ معماری به نظر برسد اما در واقع از چند مولفه‌ مختلف ساخته شده‌است. ساخت آن در سال 1296 به سبک گوتیک آغاز شد، اما تکمیل این پروژه چندین قرن طول کشید و در آن هم رنسانس قرن پانزدهم و هم عناصر احیای گوتیکی قرن نوزدهم با هم ترکیب شده‌اند. کلیسای جامع فلورانس قرن‌ها در حال ساخت برای تبدیل شدن به یک شاهکار معماری بود. کلیسای جامع فلورانس، مانند دیگر بناهای تاریخی آن زمان، با عبور از دستان بسیاری و در واقع با …
مدیر عامل بیمه ایران : ضریب نفوذ بیمه در جامعه پایین است
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / محمد رضایی / شیراز / خسارت بیمه / یونسکو / فارس / بیمه درمان
مدیر عامل بیمه ایران : ضریب نفوذ بیمه در جامعه پایین است
شیراز- ایرنا- مدیر عامل بیمه ایران گفت: با توجه به پایین بودن ضریب نفوذ بیمه در کشور، شرکت‌های بیمه‌گر باید بر اساس نیاز جامعه بیمه‌های خاص طراحی کرده و فقط به بیمه‌نامه‌های سنتی اکتفا نکنند.
به‌جای دزدی فرهنگی، همکاری را جایگزین کنید
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
به‌جای دزدی فرهنگی، همکاری را جایگزین کنید
تجربه یک دهه گذشته نشان داده است کشورهای منطقه به جای رقابت و ستیز ناسالم سرِ ثبت میراث معنوی و ناملموس مورد ادعایشان در یونسکو، بهتر است به همکاری مشترک در این زمینه روی بیاورند.
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
انتقاد روحانی از منتقدان برجام
رئیس‌جمهوری روز گذشته در سخنانی از نحوه اظهار نظر و انتقاد منتقدان برجام شِکوه کرد و گفت منتقدان برجام حماقت‌های دشمن را نمی‌بینند. رئیس‌جمهوری گفت: «برخی می‌گویند برجام اگر پایه‌هایش محکم بود، آمریکا نمی‌توانست چنین و چنان کند. آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد، پایه‌های آن هم محکم نبود؟ از یونسکو و نفتا خارج شد، پایه‌هایشان محکم نبود؟ از سازمان بهداشت جهانی خارج شد، آن هم پایه‌هایش محکم نبود؟ او از هرچه پیمان مفید بوده خارج شده است؛ چرا حماقت دشمن را نمی‌بینیم؟ اگر دولت قوی باشد، نظام قوی است و اگر دولت شکست بخورد، نظام شکست می‌خورد. همه در کنار هم خدمتگزار مردم هستیم.» به گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه دیروز هیأت …
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
چرا حماقت دشمن را نمی‌بینیم؟
رئیس جمهوری گفت: برخی می‌گویند برجام اگر پایه‌هایش محکم بود آمریکا نمی‌توانست چنین و چنان کند. آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد، پایه‌های آن هم محکم نبود؟ از یونسکو و نفتا خارج شد، پایه‌هایشان محکم نبود؟ از سازمان بهداشت جهانی خارج شد آن هم پایه‌هایش محکم نبود؟ او از هرچه پیمان مفید بوده خارج شده، چرا حماقت دشمن را نمی‌بینیم؟ اگر دولت قوی باشد نظام قوی است و اگر دولت شکست بخورد نظام شکست می‌خورد. همه در کنارهم خدمتگزار مردم هستیم.به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه هر امت و ملتی روزهای سختی دارد و در همان روزها جوهرهای انسانی مشخص می‌شود، اظهار کرد: این ماجرا را می‌شود از حرکت ابی‌عبدالله الحسین هم دید. ما امسال در محرم مثل هر سال عشق به ایشان …
چرا بازار وکیل شیراز ثبت جهانی نمی‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
چرا بازار وکیل شیراز ثبت جهانی نمی‌شود؟
معاون میراث فرهنگی استان فارس با بیان دلایل عدم قرار گرفتن بازار وکیل در فهرست ثبت جهانی گفت: یکی از این عوامل هتل آسمان و دیگری بحث مدیریت بازار بود چراکه یونسکو راجع به هر محدوده‌ای که ثبت جهانی می‌کند، نخستین موردی که می‌پرسد این است که نظام مدیریتی اثر باید تبیین شود اما در بازار وکیل این نظام مدیریتی وجود ندارد.
خطر حذف دوباره میدان نقش جهان از فهرست جهانی یونسکو
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
خطر حذف دوباره میدان نقش جهان از فهرست جهانی یونسکو
سال‌هاست ماجرای ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم بافت تاریخی نصف جهان به یکی از مهم‌ترین چالش‌های این کلانشهر تبدیل شده است، تا جایی که این امر برخی از مهم‌ترین آثار تاریخی مانند میدان نقش جهان را تا پای حذف از فهرست میراث جهانی یونسکو پیش برده است.
آواز ایران، بمان و بخوان
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
آواز ایران، بمان و بخوان
احمد جلالی - سفیر در یونسکو
گردش در اطراف کاستل دل مونته
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
گردش در اطراف کاستل دل مونته
«کاستل دل مونته / Castel del Monte» به معنی قصر کوه، کاخی در جنوب ایتالیا مربوط به سده 13 میلادی است. این کاخ در منطقه آندریا و آپولیا واقع شده و در خلال دهه 1240 توسط فریدریش دوم، امپراتور مقدس روم ساخته شده‌است. مرمرها و مبلمان داخلی این قصر در سده‌های بعدی غارت شده‌است. این کاخ نه خندق و نه تخته‌پل دارد و به احتمال زیاد در واقع هرگز به عنوان یک قلعه دفاعی در نظر گرفته نشده‌است. این کاخ که در «دانشنامه ایتالیا» از آن به عنوان «جذاب‌ترین قلعه ساخته شده توسط فردریش دوم» یاد شده، در فهرست بناهای محافظت‌شده میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این قلعه و کاخ تاریخی را در قاب 4K می‌بینید.
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
ماضی نه چندان بعید
   پنجاه‌ودو ‌سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌ونهم مرداد 1347 خورشیدی، فضل‌الله رضا، دانشمند بزرگ و از نوابغ علوم ریاضی و الکترونیک جهان به وسیله شورای دانشگاه تهران به ریاست این دانشگاه انتخاب شد. پروفسور رضا پس از تکیه‌زدن بر کرسی ریاست دانشگاه تهران، برنامه‌های درسی و ضوابط تحصیلی را اصلاح کرد. همچنین آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌های پژوهشی را نوسازی کرد و تحقیق و پژوهش را سرلوحه همه امور قرار داد. فضل‌الله رضا در آن دوره دکتر محمدحسن گنجی، پدر هواشناسی ایران، یعنی همان کسی که دستور داده بود به روزنامه‌هایی که نام دریای مازندران را به عمد یا سهو دریای خزر می‌نویسند گزارش هوا (پیش‌بینی هواشناسی) ندهند، معاون دانشگاه تهران کرد. …
کشف اسکلت های انسانی در آبراهه های تخت جمشید
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / تخت جمشید / شیراز / باستان شناسی
کشف اسکلت های انسانی در آبراهه های تخت جمشید
ایرنا - شیراز - بقایای ۱۳ اسکلت انسانی و ۲ اسکلت حیوانی، توسط کاووشگران در جریان فصل چهارم لایروبی آبراهه‌های دروازه نیمه‌تمام به سمت حیاط صدستون مجموعه جهانی تخت جمشید کشف شد. در تخت‌جمشید سه کیلومتر کانال زیر زمینی وجود دارد که تاکنون دو کیلومتر آن لایروبی شده است. فصل چهارم کاوش آبراهه‌های تخت جمشید توسط پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با همکاری پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور و دانشگاه هنر شیراز از ۵ مرداد ماه آغاز شده و تا ۱۸ شهریور ماه سال جاری به مدت ۴۵ روز، ادامه خواهد داشت.یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) …
حمایت جامعه جهانی از میراث بیروت
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / موزه لوور / ایکوم / یونسکو / انفجار بیروت
حمایت جامعه جهانی از میراث بیروت
ائتلافی از موزه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی برای حمایت از موسسه‌های فرهنگی و هنری و میراث لبنان اعلام آمادگی کرده‌اند.
۵۰ اثر تاریخی ایران در فهرست موقت ثبت جهانی قرار گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / محمدحسن طالبیان / یونسکو / میراث فرهنگی / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
۵۰ اثر تاریخی ایران در فهرست موقت ثبت جهانی قرار گرفت
شاهرود- معاون وزیر میراث فرهنگی با اشاره به ظرفیت‌های تاریخی قابل ثبت کشور در فهرست جهانی، گفت: ۵۰ اثر تاریخی در فهرست موقت ثبت جهانی قرار گرفته که کاروانسراهای استان سمنان در این زمره است.
ای دل ؛ محمدرضا شجریان
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
ای دل ؛ محمدرضا شجریان
«ای دل» یکی از قطعاتی است که محمدرضا شجریان در کنسرت یونسکو و پس از دریافت نشان پیکاسو متکی بر اشعاری از خیام و با همراهی بهروز همتی نوازنده تار، سعید فرج‌پوری نوازنده کمانچه و همایون شجریان نوازنده تنبک اجرا کرد. این خیام خوانی را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
افزایش صادرات صنایع دستی اصفهان با عضویت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / ویروس کرونا / اصفهان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / حوزه هنری / جهانگردی / صادرات غیر نفتی
افزایش صادرات صنایع دستی اصفهان با عضویت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو
اصفهان- ایرنا- بر پیکره صنایع دستی نصف جهان این تماشاگه خوش منظر جهانی، در طول فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم به گفته مسئولان امر تدابیری اتخاذ شد که چشم‌انداز این بخش را در مقایسه با سال های پیشین وسیع‌تر کرده است.
والتا از نمای نزدیک
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
والتا از نمای نزدیک
«والتا / Valletta» پایتخت کشور اروپایی مالت است. این پایتخت کم جمعیت اروپایی است. این شهر را ژان پاریسو دلا والت در 28 مارس 1566 بنیاد کرده ‌است. شهر والتا در میان مردم مالت ایل بلت نامیده می‌شود که معنی شهر را می‌دهد. شهر والتا آثار زیادی از قرن شانزدهم در خود دارد و از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی برگزیده شد. والتا را از نمای نزدیک با کیفیت 4K می‌بینید.
افتتاح مجازی نمایشگاه خوشنویسی «سپیدجامه‌گان؛ طبیبان عشق»
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / خوشنویسی / کمیسیون ملی یونسکو / محمد حیدری
افتتاح مجازی نمایشگاه خوشنویسی «سپیدجامه‌گان؛ طبیبان عشق»
نمایشگاه مجازی «سپیدجامه‌گان؛ طبیبان عشق» با نمایش ۱۷ اثر از ۱۳ هنرمند و به منظور حمایت از کادر درمانی ۲۸ مرداد افتتاح می‌شود.
«فردوس»؛ تهدیدی برای شهر مردگان
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / مصر / تخریب بنای تاریخی / میراث فرهنگی / یونسکو / قاهره
«فردوس»؛ تهدیدی برای شهر مردگان
تهران- ایرنا- قرن‌های متمادی اجساد پادشاهان، شاهزاده‌ها، اندیشمندان و مردمان عادی در دو قبرستان واقع در قاهره مصر دفن شد و شهر مردگان را به وجود آورد؛ حال پروژه ساخت یک بزرگراه به‌نام «فردوس» که از دل این محوطه تاریخی می‌گذرد، طرفداران حفاظت از میراث تاریخی را نگران کرده است.
نمایشگاهی برای کادر درمانی کشور
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / نمایشگاه آنلاین
نمایشگاهی برای کادر درمانی کشور
نمایشگاه مجازی «سپیدجامه‌گان؛ طبیبان عشق» به همت کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران و در حمایت از کادر درمانی کشور، ۲۸ مرداد افتتاح می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •