پنجشنبه, ۸ خرداد, ۱۳۹۹ / 28 May, 2020
اختلالات اضطرابی
مدار مغزی مرتبط با استرس شناسایی شد
۵۸ دقیقه قبل / اختلالات اضطرابی / شریان مغزی / افسردگی
مدار مغزی مرتبط با استرس شناسایی شد
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه ییل با استفاده از فناوری‌های جدید تصویربرداری توانستند مدار مغزی مسئول احساس استرس را شناسایی کنند.
افزایش اختلالات اضطرابی در دوران کرونا/ تبعات قطع داروهای مصرفی
۶ ساعت قبل / سلامت روان / روانپزشکی / ویروس کرونا
افزایش اختلالات اضطرابی در دوران کرونا/ تبعات قطع داروهای مصرفی
یک روانپزشک، نسبت به افزایش اختلالات اضطرابی در دوران کرونا هشدار داد.
اهمیت دوستی کودکان بعد از ۳ سالگی
۲۳ ساعت قبل / دوست یابی / اعتماد به نفس / تربیت فرزند / سبک زندگی / پارسی خبر
اهمیت دوستی کودکان بعد از ۳ سالگی
لیلا شقاقی، روانشناس درباره اهمیت دوستی کودکان بعد از ۳ سالگی اظهار کرد: زندگی اجتماعی کودکان با کاهش وابستگی به والدین آغاز می‌شود ارتباط یکی از نیاز‌های اساسی بشر است و زمانی که کودک مرحله خودمحوری را پشت سر می‌گذارد نیاز به برقراری ارتباط در او نمایان می‌شود. او افزود: کودکان در اولین محیط‌های اجتماعی مهارت‌هایی را یاد می‌گیرند که هیچ گاه در کنار والدین خود این مهارت‌ها را نیاموخته اند زیرا گروه‌های همسال در کنار یکدیگر تعامل برقرار کرده و در این تعامل مهارت‌های اساسی اجتماعی توسط کودکان کسب می‌شوند. کودکان در این تعامل یاد می‌گیرند چگونه خواسته‌های خود را مطرح کرده و چگونه دوستی‌ها را حفظ کنند. دوستی در کودکان به رشد احساسی و اجتماعی آنها کمک می‌کند و در این رابطه چیز‌های زیادی می‌آموزند. او …
ریشه و درمان اختلال دلبستگی در روابط عاشقانه
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / پارسی خبر / روابط عاطفی / عاشقی / روانشناسی / اختلالات عشق
ریشه و درمان اختلال دلبستگی در روابط عاشقانه
مصطفی زارعان، با اشاره به وجود تعاریف مختلف برای عشق، گفت: برخی دیدگاه‌ها، عشق را یک الگوی ناهنجار مغزی معرفی می‌کند که باعث برانگیختگی شدید کل مغز به مدت محدود شده و برعکس سایر احساسات، باعث فعال بودن تمامی اجزای مغز می‌شود. وی افزود: حالاتی که هنگام عاشق شدن در انسان‌ها بروز می‌کند، الگو‌های متفاوتی دارد به طوری که برخی عشق‌ها بسیار شدید و غیرقابل تصور هستند و روان فرد را به شدت بهم می‌ریزند، اما سایر عشق‌ها در چارچوب منطق و دایره عقل قرار دارد.وی ادامه داد: احساس عاشقی شدید که با روان آدمی بازی می‌کنند، موجب بروز اختلال در رابطه و حتی بیماری‌های روانی می‌شود.دلیل بروز اختلالات عاشقیزارعان در خصوص دلیل بروز اختلالات عاشقی، گفت: کسانی که در روابط عاطفی با مراقب اولیه خود یعنی مادر، خانواده …
تأثیر روزه‌داری بر سلامت روانی دانشجویان
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / استانی-علمی و آموزشی / روزه داری / دانشجویی / اختلالات روانی
تأثیر روزه‌داری بر سلامت روانی دانشجویان
اختلالات روانی عامل 15 درصد ناتوانی‌ها و مرگ‌های زودرس در کشورهای رو به رشد است و در این میان، اختلالات خلقی و اضطرابی در صدر قرار دارند، به گونه‌ای که یک چهارم افراد واجد معیارهای تشخیصی یک اختلال اضطرابی هستند.
۵۰ درصد از بهبودیافتگان کرونا دچار مشکلات روحی شده‌اند
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / وزارت بهداشت / ویروس کرونا / اختلالات اضطرابی / اختلالات روان / اختلال استرس پس از حادثه / اختلال شناختی / سازمان جهانی بهداشت
۵۰ درصد از بهبودیافتگان کرونا دچار مشکلات روحی شده‌اند
تهران-ایرناپلاس- نتایج یک پیمایش نشان می‌دهد نزدیک به ۵۰ درصد از بهبودیافتگان کرونا در تهران، دچار مشکلات روحی و روانی شده‌اند، به‌طوری که این مشکل در مردان شایع‌تر از خانم‌ها بوده و اغلب افراد در گروه سنی بین ۴۰ تا ۵۰ سال قرار داشتند. همچنین این بحران در شرق تهران بیش از سایر نقاط است.
مشاوره روانشناسی و هیپنوتیزم درمانی اضطراب اجتماعی
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / اضطراب اجتماعی / مشاوره ازدواج / مشاوره روانشناسی / هیپنوتیزم درمانی
مشاوره روانشناسی و هیپنوتیزم درمانی اضطراب اجتماعی
اختلال اضطراب اجتماعی، یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که معمولا در بین مردم عادی به کمرویی یا خجالتی بودن معروف است. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند معمولا در جلسات مشاوره و روان درمانی مشکلات زیر را مطرح می کنند.
وسواس، خوره‌ای که مغزتان را نابود می‌کند
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / وسواس / مغز / سلامت روان / پارسی خبر
وسواس، خوره‌ای که مغزتان را نابود می‌کند
وسواس معمولا در کودکی یا اوایل بزرگسالی آغاز می‌شود و غالبا با سیر مزمن خود تاثیر منفی شدیدی بر کارکرد روانی، اجتماعی و شغلی افراد مبتلا بر جای می‌گذارد. نشانه اصلی این بیماری، وجود مشغولیت‌های فکری و عملی مکرر است.وسواس‌های فکری عبارتند از: افکار، تصاویر ذهنی پایدار و تکانه‌های ناخواسته و مزاحمی که معمولا از جانب فرد مبتلا به صورت بی معنی، ناپذیرفتنی و مقاومت ناپذیر تلقی شده و نهایتا منجر به پریشانی آشکار می‌شوند. وسواس فکری همراه با احساس‌های ناراحتی، اضطراب و خنثی سازی بروز پیدا می‌کند. خنثی سازی اغلب شکل رفتار اجباری همانند شستن یا وارسی کردن به خود می‌گیرد.وسواس‌های عملی نیز شامل رفتار‌ها یا پاسخ‌های ذهنی تکراری، قالبی و هدفمندانه‌ای هستند که بیمار از نظر ذهنی، برای عمل کردن به آن‌ها احساس …
آمیختن کنکور با کرونا و اضطراب به توان ۲
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / ویروس کرونا / اختلالات اضطرابی / آزمون سراسری / سمنان / معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
آمیختن کنکور با کرونا و اضطراب به توان ۲
سمنان- ایرنا- تعطیلی مدارس و آموزش حضوری و هم چنین تعویق برگزاری کنکور و امتحانات نهایی، اضطراب دانش‌آموزان کنکوری در سال جاری را بیشتر از سال های گذشته کرده است و لزوم مهار اضطراب این دانش‌آموزان بیش از پیش احساس می‌شود.
چگونه شیطنت کودکان را در دوران قرنطینه مدیریت کنیم؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / تربیت کودک / شیطنت کودکان / پارسی خبر / والدین
چگونه شیطنت کودکان را در دوران قرنطینه مدیریت کنیم؟
دکترای متخصص روانشناسی گفت: تنبیه کودک در هر شرایطی آثار جبران ناپذیر شخصیتی، اختلالات اخلاقی و اضطرابی را به همراه دارد.
بلندگوهای هوشمند، اضطراب ناشی از سخنرانی را کاهش می‌دهند
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / اختلالات اضطرابی / گوشی‌های هوشمند / نرم افزار / افسردگی
بلندگوهای هوشمند، اضطراب ناشی از سخنرانی را کاهش می‌دهند
تهران - ایرنا - گروهی از محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با استفاده از پلتفرم Amazon Alexa، یک مربی خانگی هوشمند برای یادگیری سخنرانی ساختند که امکان تمرین تجدید ساختار شناختی را برای کاربر فراهم می‌کند.
اضطراب جدایی در کودکان
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
اضطراب جدایی در کودکان
سیده مریم زوار موسوی ـ روانپزشک کودک و نوجوان اختلالات اضطرابی جزو شایع‌ترین اختلالات در دوره کودکی و نوجوانی محسوب می‌شوند. اضطراب یک واکنش هیجانی، شناختی و رفتاری دربرابر یک تهدید واقعی یا ذهنی است. اضطراب می‌تواند یک پدیده سازگارانه باشد که قادر است فرد را در برابر خطرات محافظت کند، ولی وقتی واکنش اضطرابی بسیار شدید باشد و سبب رنج و ناراحتی شود یا در عملکرد فرد اختلال ایجاد کند به‌عنوان یک اختلال بالینی درنظر گرفته می‌شود. یکی از این اختلالات اضطرابی شایع در کودکان، اختلال اضطراب جدایی است. …
درمان اختلالات ناشی از کرونا به تعویق نیفتد
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / اختلالات روانی / کرونا / بیماری ویروسی
درمان اختلالات ناشی از کرونا به تعویق نیفتد
سلامت نیوز:وسواس و اضطرابی که عملکرد را مختل کند، احتیاج به درمان دارد مشاوره تلفنی جایگزین مراجعه حضوری برای افرادی که استطاعت مالی ندارند شست‌وشوی وسواس‌‌گونه وسایل، استرس‌داشتن و بی‌خواب‌شدن، نگرانی ممتد برای از دست‌دادن عزیزان، افسردگی و از دست‌دادن ارتباطات اجتماعی تنها مواردی از آثار ویروس کرونا بر زندگی انسان‌هاست؛ آثاری که مشخص نیست چه زمانی ما را رها کند.
ضرورت رعایت بهداشت خواب در دوران خانه‌نشینی و ماه رمضان
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / اختلالات اضطرابی / سلامت روان / کم خوابی / پرخوابی / زندگی پس از کرونا
ضرورت رعایت بهداشت خواب در دوران خانه‌نشینی و ماه رمضان
ساری - ایرنا - قرنطینه خانگی و تعطیلی مدارس و بسیاری از فعالیت‌های شغلی ، نظم عادی زندگی در خانواده‌ها را به هم زده و سبب تغییر زمان و میزان خواب افراد شده که از نظر پزشکان می‌تواند روی سلامت جسمی و روحی افراد تاثیرات منفی زیادی بگذارد.
ظرفیت همنوع دوستی ایرانی را با در خانه ماندن تقویت کنیم 
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / ویروس کرونا / اختلالات اضطرابی / سهم_من_در_مهارکرونا / دانشگاه شهید بهشتی / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
ظرفیت همنوع دوستی ایرانی را با در خانه ماندن تقویت کنیم 
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: جامعه ایرانی ظرفیت کمک‌رسانی و همنوع دوستی بالایی دارد و در مساله همه‌گیری کرونا این موضوع بیش از پیش نمایان شد؛ با این حال نیاز است این مزیت خوب اخلاقی- رفتاری در راستای رعایت بیشتر موارد توصیه شده برای مهار کرونا مانند ماندن در خانه تقویت شود.
مامان تب دارم؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / ویروس کرونا / اختلالات اضطرابی / سهم_من_در_مهارکرونا / پرونده | پیشنهادهایی برای پیشگیری از کرونا / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
مامان تب دارم؟
تهران - ایرنا - گرفتار ویروس کرونا آنقدر شده‌ایم که حتی فراموش کردیم که کودکان را نباید درگیر کرونا کنیم و نگذاریم آنها این وضعیت را بفهمند، اما وقتی صدا می زنند مامان بیا تبم رو بگیر، این یک هشدار است که کودکان هم اسیر ویروس کرونا شده‌اند.
ضرورت مدیریت زمان در قرنطینه خانگی برای کودکان
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / کمیته کشوری کرونا / سازمان نظام روانشناسی و مشاوره / اختلالات اضطرابی / مشاوره / زندگی پس از کرونا
ضرورت مدیریت زمان در قرنطینه خانگی برای کودکان
ساری - ایرنا - مدیریت زمان و برنامه‌ریزی برای درست گذراندن شبانه‌روز در مدت طولانی خود قرنطینگی از نگاه مشاوران و روانشناسان مهم‌ترین نکته برای پیشگیری از آسیب‌های روحی و روانی به کودکان است که باید توسط والدین جدی گرفته شود.
تپش قلب ناشی از اضطراب یا حمله پانیک را چطور رفع کنیم؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / سلامت / حمله قلبی / حمله / بیماری قلبی / اضطراب / پانیک
تپش قلب ناشی از اضطراب یا حمله پانیک را چطور رفع کنیم؟
همه ی ما مقادیری از اضطراب و نگرانی را در زندگی خود تجربه می کنیم، اما اختلالات اضطرابی چنان فشار زیادی وارد می کنند که ممکن است روی زندگی روزمره ی ما تأثیر بگذارند.
چه عواملی به اضطراب بیماری کرونا دامن می‌زند؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / ویروس کرونا / اختلالات اضطرابی / سهم_من_در_مهارکرونا / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها / هراس جهانی از ویروس کرونا
چه عواملی به اضطراب بیماری کرونا دامن می‌زند؟
تهران- ایرنا- رییس پژوهشکده علوم شناختی مغز دانشگاه شهید بهشتی گفت: جدید بودن ویروس و دانش کم نسبت به آن، وجود اطلاعات ضد و نقیض، نبود برنامه‌ریزی منسجم و انتشار اطلاعات غیرموثق از جمله عواملی است که اضطراب بیماری کرونا را در بین مردم افزایش می‌دهد.
سوء استفاده مجرمان بین المللی از اضطراب کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / ویروس کرونا / اختلالات اضطرابی / پلیس اینترپل
سوء استفاده مجرمان بین المللی از اضطراب کرونا
تهران - ایرنا - جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا گفت: مجرمان بین المللی از اضطراب کرونا ویروس برای کلاهبرداری آنلاین، از آسیب‌دیدگان استفاده می‌کنند.
رنجی که از اضطراب کرونا می‌کشیم
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / ویروس کرونا / اختلالات اضطرابی / آذربایجان غربی / دانشگاه ارومیه / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها / هراس جهانی از ویروس کرونا
رنجی که از اضطراب کرونا می‌کشیم
ارومیه- ایرنا- این روزها زمان زیادی را برای شناختن یک ویروس ناشناخته و خبرهای راست و دروغ مربوط به مرگ‌ومیر ناشی از آن صرف می‌کنیم و گاهی نیز با پس زدن شرایط فعلی در ذهن خود، به رنج ناشی از اضطراب دچار می‌شویم.
کاهش اضطراب دختران با چند راهکار ساده
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ / اضطراب دختران / کاهش اضراب / پارسی خبر
کاهش اضطراب دختران با چند راهکار ساده
نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد درمان گروهی شناختی-رفتاری می‌تواند اضطراب دختران مبتلا به اختلالات اضطرابی فراگیر را کاهش دهد.
راهی برای کاهش اضطراب دختران
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ / اضطراب / دختران / جوانان
راهی برای کاهش اضطراب دختران
نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد درمان گروهی شناختی-رفتاری می‌تواند اضطراب دختران مبتلا به اختلالات اضطرابی فراگیر را کاهش دهد.
تأثیر اضطراب بر عملکرد حافظه
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / حافظه / قدرت تمرکز / تمرکز حواس / پارسی خبر
تأثیر اضطراب بر عملکرد حافظه
یکی از رایج‌ترین اختلالاتی که هر فردی می‌تواند دچار آن شود اختلالات اضطرابی است. این اختلال چیزی فراتر از استرس‌ها و اضطراب‌های روزمره‌ای است که ممکن است در زندگی هر فردی رخ دهد، تا جایی که تمام زندگی او را تحت تاثیر قرار داده و از او فردی بی‌قرار و نگران می‌سازد که در بسیاری از مواقع شکننده نیز می‌شود.
با مدیریت هیجانات منفی به جنگ ویروس کرونا برویم
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / ویروس کرونا / اختلالات اضطرابی / بیماری های ویروسی / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
با مدیریت هیجانات منفی به جنگ ویروس کرونا برویم
تهران- ایرنا- استاد تمام رشته روانشناسی دانشگاه علم و فرهنگ گفت: ‌هیجانات مثبت، چراغ سبز را برای زندگی روشن می کند و با مدیریت هیجانات منفی به جنگ ویروس کرونا برویم و مطمئن باشیم او را شکست می‌دهیم.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
هراس اجتماعی
یکی از اختلالات عمده و مورد توجه در روانشناسی، اختلالات مرتبط با اضطراب و هراس است که افراد مبتلا را شدیدا درگیر کرده و تاثیر مهمی در زندگی روزانه و همچنین عملکرد شخصی و اجتماعی آنها می‌گذارد. در طبقه‌بندی‌ای که روانشناسان از این طیف ارایه کرده‌اند، یک اختلال بیشتر به چشم می‌آید، مخصوصا در شرایط کنونی جامعه که تمام ارکان، از جمله مردم در گیر و ‌دار مبارزه با شیوع ویروس کرونا هستند؛ اختلال اضطراب و هراس اجتماعی. این روزها عموم مردم با بالا رفتن شیوه‌های اطلاع‌رسانی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی به نوعی با ماهیت این ویروس و اقدامات لازم جهت مقابله با آن آشنا شده‌اند، اما نکته مهم در مورد این اتفاق و اتفاقات مشابه این است که در هنگام به وقوع پیوستن …
پادزهر ناامیدی در جوانان چیست؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / اختلالات روان / اختلالات اضطرابی / دانشجو / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / دانش‌آموزان
پادزهر ناامیدی در جوانان چیست؟
تهران - ایرنا - زندگی اقشاری از جامعه بویژه جوانان و نوجوانان با کمترین مشکلات و مصائب گاه به یاس ختم می‌شود که در صورت بی‌توجهی به ارائه پادزهرهای مناسب، فردای این قشر حساس را به مرز نیستی می‌کشاند.
استرس موها را سفید می‌کند
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / اختلالات اضطرابی / دانشگاه هاروارد
استرس موها را سفید می‌کند
تهران- ایرنا- نتایج یک تحقیق علمی برای نخستین بار نقش استرس در سفیدی زودرس موها را ثابت کرد؛ این پدیده ناشی از آسیبی است که هورمونی که در نتیجه استرس ترشح می‌شود به سلول‌های بنیادی عامل رنگ مو وارد می‌کند.
اختلالات اضطرابی ریشه ژنتیکی دارند
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / ژنتیک / اختلالات اضطرابی
اختلالات اضطرابی ریشه ژنتیکی دارند
تهران- ایرنا- نتایج بزرگترین مطالعه ژنتیکی که تا به امروز در مورد اضطراب انجام شده است از ارتباط بخش‌هایی از ژنوم انسان با افزایش خطر بروز اختلالات اضطرابی پرده برداشت.
علائم آسیب های روانی در کودکان/علل بروز اختلالات اضطرابی
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / افسردگی / روانپزشکی / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
علائم آسیب های روانی در کودکان/علل بروز اختلالات اضطرابی
یک فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان، اختلالات اضطرابی را از پیامدهای مواجهه کودکان با اخبار ناگوار عنوان کرد.
نکاتی مهم درباره شیوع اضطراب و افسردگی  
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
نکاتی مهم درباره شیوع اضطراب و افسردگی  
بر اساس آمارها، تنها در ایالات متحده 6.7 درصد از بزرگسالان آمریکایی از اختلال افسردگی عمده یا افسردگی بالینی رنج می برند و 18 درصد از مردم نیز سالانه از اضطراب رنج می برند. متأسفانه ، تنها 36.9 درصد از مبتلایان به اختلالات اضطرابی درمان مورد نیاز خود را دریافت می کنند.
علل ایجاد اختلالات اضطرابی در کودکان و نوجوانان
۱۳۹۸-۱۰-۰۷
علل ایجاد اختلالات اضطرابی در کودکان و نوجوانان
اضطراب کودکان و نوجوانان یکی از شایع‌ترین اختلالات روانپزشکی محسوب می‌شود. اضطراب یا تشویش یک احساس ناخوشایند و مبهم هراس و نگرانی با منشا ناشناخته است که به فرد دست می‌دهد و می‌تواند کیفیت زندگی افراد را کاهش داده و بخصوص در کودکان و نوجوانان مشکلات بسیاری را فراهم نماید زیرا سرچشمه بسیاری از ناراحتی‌های ظاهراً غیر منطقی نوجوانان اضطرابی است که از عوامل گوناگون ناشی می‌شود.
۲۰۰۰۰۰۰۰ نفر دچار اختلالات روانی
۱۳۹۸-۱۰-۰۴
۲۰۰۰۰۰۰۰ نفر دچار اختلالات روانی
کارشناسان بر این باورند که این روزها با افزایش نرخ تورم، گرانی‌ها، مشکلات شهرنشینی، بیکاری و کاهش درآمدها، آمار افسردگی و اختلالات روانی نیز در کشور به شکل قابل توجهی رو به‌ رشد است و در آخرین آمار، وزارت بهداشت از افزایش آمار افسردگی و اختلالات روانی در جامعه خبر می‌دهد. طبق آمار رسمی این وزارتخانه که چندی پیش منتشر شد، ۱۲.۵‌درصد مردم افسردگی، ۲۵ درصد دچار اختلالات روانی و ۱۴.۶‌درصد از جمعیت کشور نیز دارای اختلالات اضطرابی هستند.
واقعیت افسرده سلامت روان جامعه
۱۳۹۸-۱۰-۰۲
واقعیت افسرده سلامت روان جامعه
آمارهای وزارت بهداشت حاکی از وجود اختلالات روحی در بین 23.6(بیست و سه و شش‌دهم درصد) مردم کشورمان است که از این تعداد 12.7درصد (دوازده و هفت‌دهم‌درصد) مبتلا به اختلالات افسردگی و 14.6(چهارده و شش‌دهم درصد) نیز دارای اختلالات اضطرابی هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
دوره‌ توانمندسازی و ارتقای مشاورین و پرستاران در ماهشهر برگزار شد
در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی شرکت‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر، مجموعه دوره‌های توانمندسازی و ارتقای مشاورین و پرستاران ‏با طراحی و برنامه‌ریزی حوزه مشاور مسئولیت اجتماعی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، هماهنگی موسسه مدارس غیرانتفاعی ‏پتروشیمی، آموزش و پرورش شهرستان و کارگروه بانوان و خانواده شرکت‌های پتروشیمی و همچنین پشتیبانی و اجرای مدیریت فرهنگی و ‏مرکز مشاوره شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات پتروشیمی در سطح شهرستان بندر ماهشهر برگزار می‌شود.‏به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مجموعه دوره‌های مرتبط با توانمندسازی و ارتقای مشاورین مدارس آموزش ‏و پرورش، مشاورین مدارس موسسه غیرانتفاعی پتروشیمی و مشاورین مراکز تخصصی مشاوره شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات ‏پتروشیمی ماهشهر در راستای استانداردسازی …
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / اختلالات اضطرابی / معرفی کتاب / کتاب / جامعه
کتاب، داروی کاهنده اندوه اجتماعی
در همه دوران‌ها و در هر سرزمینی، روزگاری پیش می‌آید که جامعه التهاب را تجربه می‌کند و در چنین شرایطی کتاب‌ها می‌توانند مثل یک دارو از التهاب و یا اندوه جامعه بکاهد. کتاب در همه دوره‌های تاریخی نقش ویژه‌ای داشته است، هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند نقش این یار قدیمی را در رویدادهای مهم و تاثیرگذار انکار کند و آن را نادیده بگیرد، تاریخ ایران هم سرشار از کتاب‌هایی است که در بزنگاه‌های تاریخی نقشی پررنگ داشته‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / اختلالات اضطرابی / اختلالات روان / سلامت زنان / فرهنگستان علوم پزشکی
نشانگرهای اختلالات روان در زنان خانه‌دار ایرانی بیشتر است
تهران- ایرنا- عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: نشانگرهای اختلالات اعصاب و روان مانند افسردگی در بیشتر نقاط دنیا در زنان شاغل بیشتر از زنان خانه‌دار است اما در ایران برعکس است که نشان می‌دهد محیط خانه احتیاج به یک اصلاح اساسی دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اختلالات اضطرابی / سلامت روان / آلودگی هوا / بهداشت و سلامت / نفسِ تنگ شهرها
آلودگی هوا افسردگی را تشدید می‌کند
تهران- ایرنا- یک روانپزشک و روان درمانگر گفت: افسردگی فصلی یکی از انواع اختلالات خلقی است که به صورت دوره‌ای در فصول سرد سال بیشتر در بین افراد دارای زمینه بیماری های روانی و عصبی،‌ مشاهده و در زمان وارونگی هوا که آلودگی به همراه دارد،‌ تشدید می شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / اختلالات اضطرابی / بیماری پوستی / خودکشی / سروتونین / سلامت روان / افسردگی
کشف ارتباط خارش پوست با اختلالات روان
تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که خارش پوست با بروز مشکلات روانی چون اضطراب، افسردگی و فکر به خودکشی در فرد مبتلا ارتباط دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / اختلالات اضطرابی / کرمان / ایرنا / افسردگی
ایرانی‌ها بیشتر از اروپایی‌ها داروی ضد افسردگی مصرف می‌کنند
کرمان - ایرنا - نماینده شورای عالی بیمه سلامت کشور با اشاره به اینکه تنها یک سوم مردم اروپا داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند، گفت: استفاده از داروهای افسردگی در کشور ما بیشتر از اروپا است که فرهنگسازی و اصلاح رفتارها می‌تواند در پیشگیری و کاهش استفاده از این داروها موثر واقع شود.  
۱۳۹۸/۰۸/۰۹
پنیک یا وحشت‌زدگی چیست؟
یکی از اختلالات اضطرابی که برخی افراد را درگیر خود می‌کند، حملات پانیک یا وحشت‌زدگی است. در حقیقت حمله اضطراب شدید همراه با احساس مرگ قریب‌الوقوع را اختلال وحشت‌زدگی می‌نامند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۷
ترس از مرگ، عامل اصلی بسیاری از هراس‌ها و اضطراب‌ها است
آیا اختلالات اضطرابی از ترسی عمیق‌تر نشات می‌گیرند؟ برخی مطالعات نشان داده‌اند که ترس از مرگ می‌تواند عامل اصلی بروز اضطراب و انواع اختلالات اضطرابی باشد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / فوبیا / سلامت روان
فوبیای اجتماعی با تجویز دارو و روان شناختی درمان می‌شود
تهران- ایرنا- عضو انجمن علمی روانپزشکان گفت: افرادی که مبتلا به فوبیای اجتماعی هستند، دائماً سعی می کنند از محیط های جمعی دوری کنند، این افراد از سخنرانی یا حرف زدن در جمع، غذا خوردن در رستوران، انجام کاری در حضور دیگران ترس دارند، این اختلال مانند سایر اختلالات اضطرابی به درمان های دارویی و روان شناختی نیاز دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / اختلالات اضطرابی / استرس / رشد مغز / سلامت روان
استرس مادر تاثیر منفی بر مغز کودک دارد
تهران - ایرنا - مطالعات جدید محققان کالج سلطنتی لندن نشان می‌دهد، استرس مادر در دوران قبل از بارداری و بارداری، بر رشد مغز کودک تاثیر می‌گذارد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / هفته سلامت روان / وزارت بهداشت / اختلالات افسردگی / طرح سراج
آمار اختلالات روان در ایرانیان/ ضرورت خدمات پیشگیرانه برای افراد سالم
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات بهداشتی و درمانی در خصوص بیماران روان گفت: از ۲۳.۶درصد افرادی که در گروه ۱۵ تا ۶۴ساله نیازمند مداخله روانپزشکی شناخته شده‌اند، ۱۲.۷ درصد دارای اختلال افسردگی و ۱۴.۶درصد دارای اختلالات اضطرابی هستند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۵ / اختلالات اضطرابی / استرالیا / شبکه اجتماعی مجازی / فیس بوک / افسردگی
استرالیا، ایستگاه نخست فیس‌بوک در طرح پنهان کردن تعداد لایک‌ها
تهران- ایرنا- فیس‌بوک آزمایش طرح مخفی کردن تعداد لایک پست‌های منتشر شده در این شبکه اجتماعی را از امروز ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) در کشور استرالیا آغاز می‌کند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲
ویژگی افراد «مضطرب» چیست؟
یک روان پزشک مهمترین ویژگی اختلالات اضطرابی در افراد و تفاوت آن با استرس را بیان کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۰ / اختلالات اضطرابی / هیپنوتیزم / دانشگاه فردوسی مشهد / انجمن بین‌المللی هیپنوتیزم
هیپنوتیزم؛ بهترین ابزار برای درمان اختلالات اضطرابی
رئیس کمیته آموزش انجمن بین‌المللی هیپنوتیزم گفت: هیپنوتیزم آچار فرانسه نیست که بتواند هر مشکلی را حل کند؛ اما برای اختلالاتی مانند دردها، اختلالات اضطرابی و فوبی‌ها بهترین ابزار است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۷
آیا می‌دانید اضطراب چه تاثیری بر زندگی انسان دارد؟
عبارت «بیماری روانی» به گستره‌ای از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که اختلالات رفتاری و مربوط به روان و ذهن افراد را در بر می‌گیرند. بیماری‌های روانی الگوهایی از نشانه‌های رفتاری و روانشناختی هستند که بخش‌های مختلفی از زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به عبارت دیگر بیماری‌های روانی با توجه به مشکلاتی که فرد با ذهن، افکار و حالات روحی و اخلاقی خود تجربه می‌کند تعریف می‌شوند. این بیماری‌ها در درجات مختلف باعث ایجاد زحمت و درماندگی برای شخصی که این نشانه‌ها را تجربه می‌کند می‌شوند.علل این اختلالات به طور کامل و دقیق شناسایی و درک نشده‌اند اما نشانه‌ها و علائم بیماری‌های روانی از لحاظ علمی معتبر و شناخته شده هستند. درمان این اختلالات ترکیبی از روان‏درمانی و دارودرمانی است. معیارهای تشخیصی این بیماری‌ها …
۱۳۹۸/۰۲/۰۷ / اختلالات روانی / دانشگاه تبريز / منطقه آذربایجان‌شرقی
میزان شیوع اختلالات روانی در جمعیت دانشجویی دانشگاه تبریز/کاهش مصرف ترامادول در بین دانشجویان
رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تبریز با ارائه گزارشی از میزان شیوع اختلالات روانی در جمعیت دانشجویی دانشگاه تبریز، گفت: اختلالات اضطرابی و افسردگی در ۱۰ درصد جمعیت دانشجویی دانشگاه دیده شده است و شایع‌ترین مشکلات نیز مشکلات تحصیلی-آموزشی بوده‌اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •