پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
جایزه فیلدز
فعالیت‌های بنیاد "مریم میرزاخانی"
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / مریم میرزاخانی / بنیاد مریم میرزاخانی / جایزه فیلدز / ریاضی
فعالیت‌های بنیاد "مریم میرزاخانی"
مدیر روابط عمومی بنیاد مریم میرزاخانی با بیان این که این بنیاد در شهریور سال ۹۸ به ثبت رسیده است، گفت: فعالیت‌های زیادی می‌خواستیم انجام دهیم؛ اما به علت شیوع کرونا بسیاری از آن‌ها متوقف شد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
دانشگاه: فضایی آزاد برای تفکر
بیست و چهارم تیرماه، روزی بود که یک ضایعه بزرگ برای جامعه علمی و جهان اتفاق افتاد و آن درگذشت دانشمند بزرگ ایرانی مریم میرزاخانی بود. قبل از شروع بحثم قصد دارم درباره این اتفاق و ربط آن با ضرورت گفت‌وگو و تعامل سازنده با دنیا توضیحاتی را ارایه کنم. مریم میرزاخانی، ریاضیدان و فرزند این آب و خاک بود. وی از جمله المپیادی‌هایی بود که بنا به گفته وزیر وقت آموزش و پرورش توانست در کمال ناباوری، مدال طلای این مسابقات را به دست آورد. او در دانشگاه شریف ادامه تحصیل داد و در دانشگاه استنفورد به تدریس و تحقیق مشغول شد. پروفسور مریم میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ موفق شد مدال فیلدز که معتبرترین جایزه در ریاضی است را به دست آورد. اینکه مریم و دانشمندان دیگری اعم از زن و مرد جلای وطن می‌کنند، موضوع مهمی …
بیوگرافی مریم میرزاخانی؛ به مناسبت روز مرگ نابغه ریاضی
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / مریم میرزاخانی / ریاضی
بیوگرافی مریم میرزاخانی؛ به مناسبت روز مرگ نابغه ریاضی
مریم میرزاخانی (۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ – ۲۳ تیر ۱۳۹۶) ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برندهٔ مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی تنها زن و اولین ایرانی برندهٔ مدال فیلدز است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
تولد نابغه
آنهایی که مریم میرزاخانی را از نزدیک می‌شناختند می‌گویند هم بسیار فروتن بود و هم بسیار بیشتر از آنچه به نظر می‌رسید جاه‌طلب. از همان جنس جاه‌طلبی‌هایی که مرحوم عبدالحسین زرین‌کوب آن را «جاه‌طلبی مشروع اهالی علم» می‌‌خواند. سختکوش و در کارش جدی بود و می‌توانست ساعت‌ها، بی‌وقفه درباره موضوع یا مساله‌ای فکر کند. منظم و در پیگیری برنامه‌هایش بسیار جدی بود و ذهن خود را درگیر حاشیه‌ها و مسائل گذرا نمی‌کرد. عمر کوتاهی داشت و با آن مرگ زودهنگام، حسرت تلخی برای خیلی‌ها ـ که بیشترشان تازه بعد از مرگش او را شناختند ـ باقی گذاشت. سال 1356 در چنین روزی در تهران متولد شد و اگر به آنچه درباره‌اش نوشته‌اند …
به مناسبت تولد
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
به مناسبت تولد "مریم میرزاخانی" و "روز زنان در ریاضیات"؛ نابغه‌ای برای در هم کوبیدن کلیشه‌ها
۲۲ اردیبهشت روز تولد مریم میرزاخانی است؛ روزی که از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان به عنوان روز زنان در ریاضیات نامگذاری شده است. مریم میرزاخانی اولین زن برنده جایزه فیلدز بود که در سال ۱۳۹۶ و در سن ۴۰ سالگی درگذشت.
در هم کوبیدن کلیشه‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / مریم میرزاخانی / ریاضیات / مدال فیلدز
در هم کوبیدن کلیشه‌ها
۲۲ اردیبهشت روز تولد مریم میرزاخانی است؛ روزی که از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان به عنوان روز زنان در ریاضیات نامگذاری شده است. مریم میرزاخانی اولین زن برنده جایزه فیلدز بود که در سال ۱۳۹۶ و در سن ۴۰ سالگی درگذشت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / مریم میرزاخانی
فیلم | جایزه مریم میرزاخانی به این مرد رسید!
ایسنا نوشت: دو سال پس از فوت مریم میرزاخانی اولین زن و اولین ایرانی برنده جایزه فیلدز و استاد تمام دانشگاه استنفورد، بنیاد جایزه دستاورد علمی، جایزه بزرگ ریاضیات موسوم به "مرزهای نوین" که برای زنان ریاضیدان جوان درنظر گرفته را به افتخار میرزاخانی به نام وی نامگذاری کرده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / ریاضی‌دان / مریم میرزاخانی / الکس اسکین / دانشگاه شیکاگو / magic wand theorem / قضیه چوب جادو / دانشگاه استنفورد / ریاضی / ریاضی دان / اتاق آینه
چوب جادو/ جایزه 3 میلیون دلاری به ریاضی‌دان آمریکایی برای پروژه مشترکش با مریم میرزاخانی
ماجرای «قضیه چوب جادو» چیست که ارزش اعطای نخستین مدال فیلدز به یک ریاضی‌دان زن و البته سه میلیون دلار را داشت؟ اسکین در توضیح آن می‌گوید عنوان این قضیه در واقع استعاره‌ای از سودمندی آن است و ماجرا ربطی به یک شیئ فیزیکی ندارد. به گفته او «چوب جادویی در کار نیست. این قضیه در چندین حوزه متفاوت در ریاضی کاربرد دارد.»
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
ارزش نوبل اقتصاد
نوبل اقتصاد تبدیل به یک رویداد مهم در این حوزه از دانش شده است. هر چند این انتقاد وجود دارد که جایزه سالانه برای نوبل اقتصاد، بیش از ظرفیت این علم است، چرا که به این تعداد کارها و مقالاتی که توانسته باشند اثرات انقلابی بر علم بگذارند وجود ندارد و شاید الگوبرداری از جوایزی چون فیلدز در ریاضیات که هر چهارسال یک‌بار داده می‌شود، برای علم اقتصاد مفیدتر باشد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۷ / دانشگاه / مهندسی / دانشگاه‌های برتر / باراک اوباما / علی اکبر صالحی / بیل گیتس / دانشگاه کلمبیا / یاهو / منطقه دره سیلیکون / محمدرضا عارف
برترین دانشگاه‌های آمریکا در رشته مهندسی کدامند؟
"مهندسی" از جمله رشته‌هایی است که در آمریکا از اهمیت فروانی برخوردار است. می‌توان گفت برترین دانشکده‌های مهندسی در این کشور قرار دارند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۲ / مریم میرزاخانی / جایزه فیلدز / ستاره / میراث یک ستاره / بنیاد نیکوکاری مریم
میراث یک "ستاره"
خواستم بنویسم دو سال از خاموشی یک ستاره می‌گذرد؛ بعد فکر کردم مگر می‌شود یک نابغه، آن هم کسی شبیه "مریم میرزاخانی" که بر روی پیچیده‌ترین مسائل ریاضی کار کرد و فعالیت‌هایش الهام‌بخش افراد زیادی شد، خاموش شده باشد؟ مگر می‌شود درخشش اولین زن برنده مهم‌ترین جایزه ریاضی جهان از یادها برود؟ دو سال از مرگ میرزاخانی می‌گذرد و او شاید بیش از قبل الهام‌بخش و تاثیرگذار در عرصه‌های مختلف علمی، سیاسی و اجتماعی است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۲ / مریم میرزاخانی
جایزه فیلدز "میرزاخانی" انقلابی در جهان مذکر بود
پیشکسوت انجمن ریاضی ایران و چهره ماندگار کشور با اشاره به وجود تبعیض در بین زن و مرد چه در ریاضی و سایر عرصه‌ها گفت: جایزه فیلدز مریم میرزاخانی یک انقلاب فرهنگی و علمی در جهان مذکر بود.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
خبر دریافت جایزه فیلدز پرفسور "بیرکار" بهترین خبر عمرم بود
استاد دانشگاه تربیت معلم کردستان گفت: دانشمندان تراز اولی همچون (کوچر بیرکار) تنها به کشور و زادگاه خود تعلق ندارند بلکه همه جهانیان به علم این اندیشمندان می‌بالند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •