دوشنبه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۹ / 21 September, 2020
دانشگاه بریستول
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
بزرگ‌ترین شکارچی دریا
محققان دانشگاه بریستول در انگلیس با انجام یک بررسی جدید روی کوسه‌های عهد باستان به این نتیجه رسیده‌اند که نمونه‌های بالغ آنها بیش از ۱۵ تا 18‌متر طول داشته‌اند. به گزارش دیلی‌میل، مگالدون به‌عنوان بزرگ‌ترین شکارچی دریاها دوبرابر بزرگ‌ترین کوسه سفیدی که امروزه در اقیانوس‌ها وجود دارد، طول داشته و بررسی فسیل‌های غول‌پیکر آن نشان می‌دهد برخی دندان‌های این کوسه از دست انسان بزرگ‌تر است. نکته قابل توجه این است که کوسه‌های یادشده در زمان تولد هم ابعادی نزدیک به کوسه‌های بالغ داشته‌اند و فقط باله‌ها و سر …
کوسه‌های ۱۵ متری؛ بزرگترین شکارچیان دریایی کره زمین
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / اقیانوس / انگلیس / باستانی / تولد / زمین
کوسه‌های ۱۵ متری؛ بزرگترین شکارچیان دریایی کره زمین
اقتصادنیوز : ​محققان دانشگاه بریستول در انگلیس با انجام یک بررسی جدید بر روی کوسه‌های عهد باستان به این نتیجه رسیده اند که نمونه‌های بالغ آنها بیش از ۱۵ متر طول داشته‌اند.
کوسه‌های عهدباستان ۱۵ متر طول داشتند
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / کوسه / کوسه ماهی / دایناسور / فسیل
کوسه‌های عهدباستان ۱۵ متر طول داشتند
محققان دانشگاه بریستول در انگلیس با انجام یک بررسی جدید بر روی کوسه‌های عهد باستان به این نتیجه رسیده اند که نمونه‌های بالغ آنها بیش از ۱۵ متر طول داشته‌اند.
فعالیت فیزیکی در نوجوانی و استخوان‌هایی سالم در بزرگسالی
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / پوکی استخوان / کلسیم / سرطان
فعالیت فیزیکی در نوجوانی و استخوان‌هایی سالم در بزرگسالی
تهران - ایرنا - مطالعات اخیر محققان دانشگاه بریستول در انگلیس نشان می‌دهد فعالیت بدنی متوسط متمایل به شدید در کودکی و نوجوانی مهم‌ترین عامل در سلامت استخوان‌ها در میانسالی و سالمندی است.
کشف یک خطای علمی پس از ۳۴۰ سال؛
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / اسپرم / علم / تحقیقات
کشف یک خطای علمی پس از ۳۴۰ سال؛ "اسپرم" شنا نمی‌کند، می‌چرخد
تیم تحقیقاتی دانشگاه بریستول بریتانیا پس از دو سال تحقیق، عکس برداری و مطابقت دادن الگو‌های حرکتی اسپرم‌ها با معادلات ریاضی به این نتیجه رسیده‌اند که این اجزای ذره بینی واقعا مثل مار یا مارماهی‌ها شنا نمی‌کنند بلکه همچون سمور‌های آبی بازیگوش با تکانه‌های تک جهتی به دور خود می‌چرخند.
تولید ربات "جویدن" برای آزمایش آدامس‌های دارویی
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / دانشگاه بریستول / محقق ایرانی / آدامس / ربات
تولید ربات "جویدن" برای آزمایش آدامس‌های دارویی
محققان دانشگاه بریستول به رهبری یک محقق ایرانی رباتی ساختند که می‌تواند برای آزمایش آدامس‌های دارویی مورد استفاده قرار گیرد.
علائم دیابت نوع ۲ در کودکی قابل تشخیص است
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
علائم دیابت نوع ۲ در کودکی قابل تشخیص است
محققان دانشگاه بریستول انگلیس دریافتند علائم زودهنگام ابتلا به دیابت نوع ۲ در بزرگسالی از سال‌ها قبل و در هشت سالگی قابل تشخیص است.
بحران کروناویروس آمار افراد سیگاری‌ اروپا را افزایش داده است
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / استانی-اجتماعی / ترک سیگار
بحران کروناویروس آمار افراد سیگاری‌ اروپا را افزایش داده است
محققان دانشگاه بریستول انگلستان دریافتند که تنهایی طولانی مدت، عاملی در آغاز استعمال سیگار است و بر اساس این بررسی، تنهایی باعث می‌شود تا افراد شروع به سیگار کشیدن کنند و همین تنهایی باعث می‌شود تا ترک آن سخت‌تر شود.
آزمایش موفقیت‌ آمیز واکسن جدید کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / واکسن کرونا
آزمایش موفقیت‌ آمیز واکسن جدید کرونا
دانشمندان دانشگاه بریستول انگلیس با همکاری یک شرکت ویتنامی موفق به ساخت واکسن کرونا شدند که در مرحله کارآزمایی موفق بوده است.
مصرف طولانی مدت داروهای کورتون باعث التهاب غدد فوق کلیوی می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / داروهای کورتون / غده فوق کلیوی
مصرف طولانی مدت داروهای کورتون باعث التهاب غدد فوق کلیوی می‌شود
پژوهشگران دانشکده پزشکی "دانشگاه بریستول" انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئیدی یا کورتون(Corticosteroids) می‌تواند التهاب غده فوق کلیوی را افزایش دهد.
رابطه مصرف الکل در دوره بارداری و خطر ابتلا فرزند به افسردگی
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / مادران باردار / مشروبات الکلی / افسردگی
رابطه مصرف الکل در دوره بارداری و خطر ابتلا فرزند به افسردگی
محققان دانشگاه بریستول انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند مادرانی که در دوره بارداری الکل مصرف می‌کنند احتمال اینکه فرزندشان در دوره نوجوانی دچار افسردگی شود، ۱۷ درصد بیشتر از بقیه است.
هیچ اقتصادی توان تعطیلی یکساله را ندارد/ اگر مردم سر کار بروند کرونا می‌کشدشان و اگر خانه بمانند، فقر!
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / ایلنا / کرونا / کرونا 2019 / صفحه اندیشه ایلنا / عالمگیری کر / گفت و گوهای خارجی ایلنا / گفت و گو با فیلیپ توماس / دانشگاه بریستول / ابعاد اقتصادی کرونا / کرونا و فقر
هیچ اقتصادی توان تعطیلی یکساله را ندارد/ اگر مردم سر کار بروند کرونا می‌کشدشان و اگر خانه بمانند، فقر!
ایلنا: فیلیپ توماس معتقد است که راهبرد تعطیلی گسترده که البته از نظر او ناگزیر است در همین میان مدت موجب بار آمدن آثار اقتصادی ویژه‌ای خواهد شد: این توهم است که…
شناسایی نانوذراتی که قابلیت کشتن باکتری‌های مضر را دارند
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / نانو ذرات / باکتری
شناسایی نانوذراتی که قابلیت کشتن باکتری‌های مضر را دارند
محققان "دانشگاه بریستول" (University of Bristol) انگلیس در مطالعه اخیرشان از طیف وسیعی از ابزارهای تصویربرداری پیشرفته، دستگاه‌های سنجشی و سیستم آنالیز پروتئومیک استفاده کردند تا روش‌های جدیدی که در آنها نانوذرات می‌توانند به باکتری‌های مضر آسیب برساند را شناسایی کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / احمد رضا الهیار ترکمن / حیات وحش / دامپزشکی / معرفی کتاب
ترجمه کتاب مرجع «طب خرگوش» به فارسی منتشر شد
کتاب مرجع طب خرگوش نوشته پروفسور مولی وارگا، استاد دانشگاه بریستول انگلستان برای نخستین بار در کشور به فارسی ترجمه و منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / سرطان تخمدان
کاهش احتمال سرطان تخمدان با شایع‌ترین داروی کاهنده چربی
تهران – ایرنا – مطالعات اخیر محققان دانشگاه بریستول نشان می‌دهد، مصرف طولانی‌مدت داروی استاتین، احتمال بروز سرطان تخمدان را حدود ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / پایگاه اینترنتی ساینس دیلی
تشکیل شبکه‌های ژلی بدون نیاز به جاذبه میان ذره‌ای
تهران- ایرنا- دانشمندان دانشگاه بریستول و دانشگاه پاریس ساکلی، ژل‌هایی را کشف کردند که شبکه آن‌ها بدون نیاز به چسبیدن ذرات کلوئیدی به یکدیگر تشکیل می‌شود.  
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تحول انتقال اطلاعات بدون ارتباط فیزیکی و الکتریکی
 در دنیای امروز که اطلاعات به‌راحتی سرقت می‌شود، نقل و انتقال داده‌ها شکل حساس‌تری به‌خود گرفته و ایجاد راه‌های ارتباطاتی امن برای نقل و انتقال اطلاعات بیشتر از هرزمانی ذهن دانشمندان را درگیر کرده است. یکی از بهترین راه‌ها می‌تواند اینترنت کوانتومی باشد؛ جایی که اطلاعات خیلی فوری می‌تواند بین گره‌هایی که به‌صورت کوانتومی درهم تنیده شده‌اند، منتقل شوند. چندی پیش دانشمندان دانشگاه بریستول و دانشگاه فنی دانمارک توانستند برای نخستین بار به تکنولوژی انتقال کوانتومی بین دو تراشه کامپیوتری دست پیدا کنند. …
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
نخستین انتقال کوانتومی بین دو تراشه کامپیوتری
فیزیکدانان برای اولین بار در تاریخ علم توانستند بین دو تراشه کامپیوتری انتقال کوانتومی انجام دهند. به گزارش «ساینس الرت»، همان‌طور که سال ۲۰۱۹ به پایان خود می‌رسد، تلاش‌ها در مسیر دستیابی به رایانش کوانتومی ادامه دارد؛ فیزیکدانان در جدیدترین دستاورد خود در این زمینه موفق شدند برای اولین‌بار بین دو تراشه کامپیوتری انتقال کوانتومی انجام دهند. به زبان ساده، این به آن معناست که اطلاعات بین این دو تراشه نه به واسطه اتصالات الکترونیکی فیزیکی بلکه از طریق فرآیند درگیری کوانتومی (جفت‌شدگی ذرات) منتقل شدند. در تئوری، درگیری کوانتومی در هر مسافتی کار می‌کند. دو ذره پیوندی ناگسستنی با یکدیگر برقرار می‌کنند به این معنا که با نگاه کردن به یک ذره می‌توان اطلاعات لازم را در مورد ذره دیگر، هرجایی که هست (در …
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / استانی-علمی و آموزشی
تاثیر پروبیوتیک‌ها در دختران و پسران متفاوت است
گروه تحقیقاتی دانشگاه بریستول و ریدینگ دریافتند عملکرد پروبیوتیک‌ها در افزایش سلول‌های ایمنی، آنتی‌بادی و دیگر مولکول‌های مرتبط با ایمنی بر اساس جنس متفاوت است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / سرطان پروستات / ورزش
تاثیر ورزش در ابتلاء به سرطان پروستات
پژوهشگران "دانشگاه بریستول" انگلیس در مطالعه اخیر خود مدعی شده‌اند ورزش کردن می‌تواند تا ۵۱ درصد از ابتلای آقایان به سرطان پروستات جلوگیری کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / سیستم ایمنی / سلول / پاتوژن / دانشگاه بریستول
شناسایی روشی برای تسریع بهبود زخم بیماران پس از جراحی
دانشمندان انگلیسی موفق شدند شبکه‌ای از عوامل محافظتی را کشف کنند که عملکرد یک سپر را برای سلول‌های بدن دارند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
با شریعتی می‌توان افق جهانی گفت‌وگو را گشود، نه صدیقی
همدلی| چندی پیش سید‌جواد میری در کانال شخصی‌اش مطلبی درباره کتاب خود که در آن به خوانش دکتر شریعتی از سارتر پرداخته‌است، منتشر کرد، در همین راستا او در گفت و گو با همدلی به نوع نگاه فلسفی و نگرش دکتر شریعتی و همچنین انتقادهایی که در مورد وی مطرح کرده‌اند، می‌پردازد. چه چیزی باعث شد تا به سراغ آثار شریعتی بروید و به بازخوانی آثار ایشان بپردازید؟بازخوانی آثار ایشان دارای چهل سال سابقه است، در سال 1357 برای اولین بار من با شریعتی و آثارش آشنا شدم، به خاطر دارم که کتاب «شناخت اسلام» را همراه با مادرم از دستفروشی در خیابان پیروزی در حالی که موسم انقلاب شروع شده بود، خریداری کردم. از آن پس تقریبا من تمام آثار شریعتی را خواندم و زمانی هم که در دهه شصت خورشیدی به سوئد رفتم، تمامی مجموعه آثار و ارجاعاتی …
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / پوست مصنوعی / فناوری لمسی
تولید نسل جدید تجهیزات لمسی با استفاده از پوست مصنوعی
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه بریستول رابط جدیدی را برای تجهیزات تعاملی واقعیت مجازی ساختند که دربرگیرنده غشایی شبیه به پوست مصنوعی است و فناوری‌های لمسی مورد استفاده در این تجهیزات و همچنین گوشی‌های هوشمند، تجهیزات پوشیدنی و کامپیوترها را یک گام به پیش می‌برد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / ربات / فناوری / دانشگاه بریستول
قابلیت تعامل لمسی میان انسان و ربات فراهم می‌شود
پژوهشگران انگلیسی، نوعی بازوی رباتیک ابداع کرده‌اند که می‌تواند قابلیت تعامل لمسی میان انسان و ربات را فراهم کند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / استانی-اجتماعی / قارچ / محیط زیست
استفاده از قارچ زنده در ساختمان‌سازی سبز
محققان دانشگاه بریستول (UWE) انگلستان، انقلابی در ساختمان‌سازی هوشمند با استفاده از مصالح ساختمانی سبز ایجاد کردند. در این ساختمان، از قارچ زنده به عنوان مصالح استفاده شده که قادر به تشخیص سطح روشنایی و مواد شیمیایی موجود در محیط است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / علفکش / ساعت بیولوژیکی گیاه
تاثیر ساعت بدن گیاهان بر کارایی علف‌کش‌ها
محققان دانشگاه بریستول دریافتند که براساس ساعت بدن گیاهان می‌توان کارایی علف‌کش‌ها را که وظیفه حذف علف‌های هرز را دارند، افزایش داد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰
رژیم غذایی مردم قرون وسطی کشف شد
محققان دانشگاه بریستول برای اولین بار با بررسی کوزه‌های باستانی برجای مانده از قرون وسطی موفق به کشف اطلاعاتی دقیق در مورد عادات غذایی و سبک زندگی مردم این دوره شده اند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
میری، استاد دانشگاه: انقلاب نکردیم که مینی‌ژوب‌ها به چادر و ریش سه تیغ به ریش بلند تبدیل شود
روزنامه جوان با دکتر سیدجواد میری که وی را دانش‌آموخته جامعه‌شناسی دانشگاه بریستول انگلیس و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و علوم انسانی معرفی کرده مصاحبه ای انجام داده است.
۱۳۹۷/۱۱/۲۶
۲ آتش‌فشان در بالی با ۱۸ کیلومتر فاصله از زیر به هم وصل هستند
طبیعتمحققان دانشگاه بریستول متوجه شده‌اند که دو آتش‌فشان (آگونگ و باتور) در منطقه بالی اندونزی هرچند ۱۱ مایل از یکدیگر فاصله‌دارند، اما به هم وصل بوده و فوران‌شان به هم ارتباط دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •