دوشنبه, ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ / 30 March, 2020
دلایل افسردگی
مصطفی مهرآئین: جامعه ایران همواره سوگوار است/ روان کلی جامعه ما به سمت ویرانی است
مصطفی مهرآئین: جامعه ایران همواره سوگوار است/ روان کلی جامعه ما به سمت ویرانی است
به خود و اطرافمان که نگاه می‌کنیم می‌بینیم به انسان‌های افسرده، غمگین و حتی سطحی بدل شده‌ایم که میلی به اندیشیدن و تفکر نداریم. مصطفی مهرآیین پژوهشگر و جامعه شناس در گفتگو با دیدارنیوز با نگاهی عمیق به ویژگی جامعه ایرانی و تبیینی تاریخی ـ روانشناسی، بحران معنا در میان ایرانیان و در همین رابطه، افسرده و خشمگین بودن آنان در دوران کنونی را مورد واکاوی قرار می‌دهد. وی در بیان یکی از دلایل افسردگی ما ایرانیان گفت: بروز و ظهور نوعی فردگرایی مخرب و گسست از دیگران، در کنار از دست رفتن توان ما برای گفتگو و معاشرت با دیگری، در بروز حالات روحی انسان جدید در جامعه موثر بوده است، زیرا ساحت وجودی انسان مرکب است. ما فرد نیستیم، ما به این جهان آمده‌ایم که در ارتباط و پیوند با دیگران زندگی کرده و خود را بشناسیم، …
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ /
عبور از گپ گفتمانی در پساکرونا
هیچ‌ یک از ۸۰ میلیون ایرانی نشسته بر سر سفره هفت‌سین نوروز ۱۳۹۸ تصور نمی‌کرد سالی اینچنین را از سر بگذراند. سالی که با سیل آغاز شد و می‌رود تا با بحران کرونا به نوروز بعد سلام کند.سالی که بیش از هر چیز اندوه و نومیدی و تلخکامی را میراث آینده کرده است. از همان سیل نخستین روزها تا افزایش ۳۰۰ درصدی بهای بنزین و وقایع آبان ماه و ترور سردار سلیمانی و کشته شدن عده‌ای از مشایعت‌کنندگان پیکر سردار و اصابت هواپیمای اوکراینی در نتیجه خطای انسانی! و... همه‌وهمه ایران را دست کم کانون بحران‌خیز منطقه لقب داده است.در این میان آنچه از تک‌تک این بحران‌ها، بحرانی‌تر و فاجعه‌بارتر می‌نماید، بحران اعتماد از دست رفته اجتماعی است.این روزها تنها بخشی از نگرانی مردم از ناحیه سریع‌الانتقال یا خطرناک بودن ویروس کرونا …
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ /
چند دلیل که باعث افسردگی در مردان می‌شود
چند دلیل که باعث افسردگی در مردان می‌شود
طبق مطالعات انجام شده در حال حاضر متوسط سن شیوع افسردگی در مردان 14 سالگی است و به‌طور متوسط از هر 8 مرد یک نفر مشکل افسردگی دارد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / افسردگی / دلایل افسردگی / مردان / پارسی خبر /
8 درمان طبیعی برای افسردگی
8 درمان طبیعی برای افسردگی
برخی آزمایش های بالینی نشان داده اند که مخمر سنت جان ممکن است برای بهبود افسردگی خفیف تا متوسط موثر باشد.افسردگی یک اختلال روانی شایع در جهان است که به اقدامات درمانی مناسب نیاز دارد. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی به دلایل مختلف برای درمان اقدام نمی کنند و این در شرایطی است به اکثریت آنها می توان از طریق درمان مناسب کمک کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ /
قیمت‌های تلخ بازار زیتون
قیمت‌های تلخ بازار زیتون
فرخنده رفائی ـ خبر‌نگار روغن زیتون با خواص بسیاری که برای آن برشمرده‌اند از بهترین و سالم‌ترین روغن‌هایی است که می‌تواند هم به‌صورت خام و هم برای پخت‌وپز مورد استفاده قرار گیرد. جلوگیری از سکته قلبی، رفع مشکلات گوارشی، مراقبت از پوست و مو، بهبود حافظه و حتی درمان افسردگی را از جمله خواص روغن زیتون دانسته‌اند. با این حال این روغن مفید در رژیم غذایی بسیاری از ما جایگاه مناسبی ندارد. میزان مصرف روغن زیتون به دلایل اقتصادی و فرهنگی در کشور ما پایین‌تر از استانداردهای جهانی است. علاوه بر آشنا نبودن …
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ /
دلایل افسردگی دوره‌ای در خانم‌ها چیست؟
دلایل افسردگی دوره‌ای در خانم‌ها چیست؟
تحریک‌پذیری، نوسانات خلقی، احساس غم و اندوه، ترک دوستان و خانواده، خستگی و اضطراب از علائم افسردگی پیش از قاعدگی هستند که می‌توانند بر زندگی یک خانم تأثیر منفی بگذارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / افسردگی / افسردگی فصلی زنان / دلایل افسردگی /
افسردگی نوجوانان در اثر نشستن بیش از حد
افسردگی نوجوانان در اثر نشستن بیش از حد
محققان دانشگاه کالج لندن دریافتند نشستن طولانی موجب افزایش خطر بروز افسردگی در نوجوانی می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / افسردگی / افسردگی نوجوانان / دلایل افسردگی / نشستن بیش از حد /
وقتی زنان افسرده می‌شوند
وقتی زنان افسرده می‌شوند
افسردگی در زنان در سنین مختلفی رخ میدهد و دلایل زیادی دارد ولی عمده ترین دلایل آن میتوان به افسردگی در زمان یائسگی. افسردگی پس از زایمان . افسردگی بارداری و افسردگی پس از ازدواج اشاره کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ /
افسردگی خندان در پشت نقاب خنده‌ها
وحید خاکباز متخصص روانشناسی در خصوص افسردگی خندان گفت: افسردگی خندان یک اصطلاح جدید در حوزه علم روانشناسی است که با وجود یک مشکل واقعی برای مردم در هیچ یک از کتاب‌های روانشناختی مطلبی در این زمینه نوشته نشده است.او بیان کرد: عموم مردم در مواجهه با کلمه افسردگی یک شخص غمگین خمیده و ژولیده را تجسم می‌کنند، اما واقعیت افسردگی خندان این است که با شخصی خندان و خوشرو روبرو هستیم و اکثر مردم به این نوع افسردگی مبتلا هستند که با خنده و روابط معمولا شاد این موضوع را پنهان می‌کنند.خاکباز بیان کرد: از دلایل شناخته نشدن و بی توجهی افسردگی خندان می‌توان به مخفی کاری که در این بیماری وجود دارد اشاره کرد یعنی اینکه افراد در حین اینکه روابط بسیار شاد و معمولی دارند حاضر نیستند مشکلات و غم خود را مطرح کنند و …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ /
۱۰ نکته دربارۀ ۶ وزیر زن در کابینۀ لبنان
۱۰ نکته دربارۀ ۶ وزیر زن در کابینۀ لبنان
نمی‌توان تنها به آمار دانشجویان زن و کارمندان زن استناد کرد. مهم‌تر از زن و تحصیل‌کرده و فعال مدنی بودن احساس شکوفایی است. حتی اگر نمادین یا نمایشی باشد خبرهایی از این دست برای دیگران دل‌گرم کننده است. یکی از دلایل شیوع افسردگی در جامعۀ ما همین احساس ناشکوفایی یا محدود بودن رشدهایی این‌گونه به افراد و گروه‌های خاص است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / لبنان /
آیا راهبرد روابط خارجه خطاست؟
کورش الماسی - شرایط سخت معیشتی، ناامیدی و افسردگی عمومی و انواع چالش‏های بی‏سابقه در عرصه‏های اقتصادی، آموزش و پرورش بی‏مقصد، صنعتی، تجاری و... که ارتباطی مستقیم با تحریم‌ها و روابط خارجه دارد، دلیلی برای تعمق در اهداف، عملکرد و دستاوردهای راهبرد روابط خارجه است. نظرات گوناگونی در مورد اهداف، عملکرد و دستاوردهای روابط خارجه وجود دارد که پرداختن به آنها در توان این موجز نیست، اما آنچه از شواهد عینی از زیست روزمره و ملموس شهروندان بر‏می‌آید، اینکه راهبرد روابط خارجه شدیدا نیازمند کارآمد، سودمند و منطقی‌تر شدن است.پاسخ به این پرسش که آیا راهبرد روابط خارجه خطاست، برای افرادی که به اندیشه‏ها و اهداف هسته تصمیم‏‏ساز و تصمیم‏گیر کلان از جمله دست‏اندرکاران مدیریت روابط خارجه، دسترسی ندارند، ممکن نیست. …
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ /
عصبانی نیستیم...‌
عصبانی نیستیم...‌
«این روزها با افزایش پرخاشگری‌هایمان در زندگی روزمره، به نظر می‌رسد وضعیت هشدار را هم پشت سر گذاشته‌ایم. شهروندانی هستیم که هر کدام ممکن است با یک تلنگر بغضی را تبدیل به فریاد کنیم. یا چه بسا این خشم و استیصال را به یک افسردگی عمیق ببازیم و گوشه‌ای در انفعال روزگار بگذرانیم. بسیاری از روانشناسان ریشه افسردگی‌های عمیق را خشمی فروخورده می‌دانند و معتقدند یکی از دلایل بسیار مؤثر در بروز افسردگی، خشم است.»
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / جامعه /
مهم‌ترین دلایل گرایش زنان به اعتیاد چیست؟
مهم‌ترین دلایل گرایش زنان به اعتیاد چیست؟
به دلیل تغییراتی که در بعضی از ترکیبات شیمیایی مغز رخ می‎دهد می‌توان آن‌ها را معلول افسردگی به ویژه در زنان گرفتار اعتیاد دانست. براین اساس حتی الگوی مصرف و نوع مواد مصرف در زنان نسبت به مردان تفاوت دارد و می‌توان گفت: افراد وابسته به مواد از بهداشت روان و کیفیت زندگی پایین‌تری برخوردارند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / زنان / اعتیاد /
دولت موظف به تامین سلامت روان جامعه است
دولت موظف به تامین سلامت روان جامعه است
شکست عشقی، بیکاری، وضعیت بد معیشتی و... همه از دلایل افسردگی است. هرچقدر رفاه جامعه را بالا ببریم یقیناً افسردگی کاهش می‌یابد. متاسفانه اوضاع و احوال اقتصادی مردم روز‌های خوبی را سپری نمی‌کند و همین یک دلیل کافیست تا با افزایش آمار‌ها در این حوزه روبرو شویم. جامعه ناسالم از لحاظ سیاسی و فرهنگی تنش‌هایی را ایجاد می‌کند که به‌دنبال آن بیماری‌هایی از جمله افسردگی را به همراه می‌آورد. هرچند یکی از عمده دلایل بالارفتن آمار افسردگی و خودکشی مسائل اقتصادی است، اما باید بدانیم این موضوع همه ماجرا نیست. در همین خصوص شکور پورحسین‌شقلان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با دیدارنیوز به بررسی عواملی که موجب افزایش میزان افسردگی در کشور شده است پرداخت.
۱۳۹۸/۰۸/۲۹ /
راهکارهای مقابله با افسردگی فصلی | شما هم پاییزها افسرده می‌شوید؟
راهکارهای مقابله با افسردگی فصلی | شما هم پاییزها افسرده می‌شوید؟
تا حالا از خیلی‌ها شنیده‌ایم که در فصل پاییز دچار افسردگی می‌شوند و دل و دماغ انجام هیچ کاری را ندارند. اما آیا افسردگی پاییزی دلایل علمی دارد؟ چرا پاییز با این همه زیبایی و ویژه بودن باید افرادی را افسرده کند؟
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ /
علت واقعی افسردگی کشف شد
علت واقعی افسردگی کشف شد
در زمینه تقاضای روزافزون داروهای ضد افسردگی در بازار، پزشکان، نظریه جدیدی در مورد دلایل افسردگی مطرح کردند. علت این بیماری در سیستم ایمنی بدن انسان است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۷ /
وضعیت مصرف مشروبات الکلی در بین ایرانیان چگونه است؟
وضعیت مصرف مشروبات الکلی در بین ایرانیان چگونه است؟
به نظر می‌رسد مصرف الکل، مشخصاً در بین مردان جوان و دانشجویان افزایش پیدا کرده است. این موضوع از این نظر مهم است که به رغم غیرقانونی و غیرشرعی بودن تولید، توزیع و مصرف الکل در ایران، جوانان و دانشجویان این ممنوعیت را زیر پا گذاشته، و از نظر سیستم حاکم مرتکب یک نوع کجروی شده اند. در توضیح دلایل اعتیاد به الکل می‌توان به وجود پدیده هایی، چون افسردگی و ناامیدی در بین افراد و روی آوردن به الکل به عنوان یک مُسکن و افراط در مصرف آن اشاره کرد. دلیل دیگر مصرف بی رویه الکل، فقدان آگاهی نسبت به مضرات الکل و احتمال وابستگی و اعتیاد به آن است. به علاوه گزاره‌های نادرستی نیز درخصوص بعضی از فواید مصرف مشروب در بین افراد رواج دارد که آن‌ها را به مصرف الکل تشویق می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ /
چرا درمان افسردگی ضرورت دارد؟
چرا درمان افسردگی ضرورت دارد؟
وب‌سایت «بیا حرف بزنیم» نوشت: افسردگی اختلالی است که به دلایل مختلف با آشفتگی عملکرد مغز مرتبط است و بر کل ارگانیزم و شخصیت اثر می‌گذارد. «اراده» به تنهایی برای مقابله با اختلالی تا این حد پیچیده کافی نیست و به همین دلیل بی‌تردید دریافت درمان‌های تخصصی، زمانی که ما از این اختلال رنج می‌بریم ضروری است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / سلامت روان / افسردگی / درمان افسردگی /
بررسی مکانیسم تاثیر ورزش بر بهبود خُلق‌وخو
بررسی مکانیسم تاثیر ورزش بر بهبود خُلق‌وخو
شواهد فزاینده‌ای مبنی بر کمک ورزش به بهبود خلق‌ و خو و معالجه علائم افسردگی وجود دارد که دلایل مشخصی برای آن وجود ندارد، هر چند به تازگی مطالعه‌ای تاثیر سیستم اندوکانابینوئید را بر آن کشف کرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / افسردگی / ورزش /
تزریق سه هورمون روده منجر به کاهش وزن می شود
شفقنا زندگی- عامل اصلی دیابت، بیماری‌های قلبی و آرتروز و یک عامل تاثیرگذار در آلزایمر، افسردگی و انواع سرطان محسوب می‌شود؛ کاهش وزن بسیاری از اختلالات از جمله دیابت را به راحتی کنترل می‌کند.چاقی یکی از مهمترین دلایل مرگ زودرس است. در سراسر جهان، چاقی و اضافه وزن عامل اصلی ۴۴ درصد از موارد ابتلا به دیابت، ۲۳ درصد بیماری‌های […]
۱۳۹۸/۰۵/۱۷ /
نشانه‌های افسردگی را بشناسید
شفقنا- یک روان پزشک با اشاره به علل مختلف ایجاد افسردگی، افت عملکرد فرد در حوزه شغلی و روابط با افراد، گفـت: گوشه‌گیری، از جمع فاصله گرفتن، کاهش انگیزه، دید منفی به آینده و طلب مرگ کردن، از جمله نشانه‌های بروز افسردگی است. نشانه‌های افسردگی را بشناسید سوده تاجیک اسماعیلی روان‌پزشک در گفت‌وگو با فارس، درباره «افسردگی و دلایل به […]
۱۳۹۸/۰۵/۱۱ /
شرح پریشانی ما گوش کنید
شرح پریشانی ما گوش کنید
گزارش «شهروند» از دلایل افسردگی در بین نوجوانان ایرانی و مسائلشان در مراجعه به روانشناسان؛ آمار موسسه‌های معتبر دنیا مانند گالوپ درباره میزان افسردگی، خشم، عصبانیت و... از نامناسب‌بودن حال عمومی جامعه ایران حکایت دارد. مسئولان هم البته پیش از این، درباره این آمار افسردگی و اختلالات روانی چندین‌بار هشدار دادند.
۱۳۹۸-۰۵-۰۶ /
شبکه‌های اجتماعی احتمال افسردگی جوانان را افزایش می‌دهد
پژوهشگران دانشگاه مونترآل کانادا در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیده‌اند یکی از دلایل افسردگی نوجوانان مدت زمان استفاده آنها از شبکه‌های اجتماعی است و استفاده طولانی مدت از این شبکه‌ها می‌تواند سبب افسردگی آنها شود.به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران کانادایی در مطالعه اخیر خود هزاران نوجوان کانادایی را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند نوجوانانی که به مدت طولانی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند احتمال افسردگی در آنها زیاد است و این در حالی است که احتمال ابتلا به افسردگی در نوجوانانی که بازی‌های ویدیوئی انجام می‌دهند و با رایانه کار می‌کنند، کم است.طی این مطالعه پژوهشگران نزدیک به ۴۰۰۰ فرد ۱۲ ساله را به مدت چهار سال مورد بررسی و مطالعه قرار دادند و از هر یک از این افراد درخواست کردند …
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ /
تهدید دختر نوجوان به انتشار تصاویر خصوصی در اینستاگرام
رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و کشف پرونده با موضوع تهدید اینترنتی با انتشار تصاویر خصوصی دختر نوجوان خبر داد و گفت: متهم با سوءاستفاده از اعتماد و دوستی در شبکه اجتماعی اینستاگرام، اهداف مجرمانه خود را عملی می کرد.سرهنگ تورج کاظمی در تشریح این خبر بیان داشت: چندی پیش مردی پای در پلیس فتا تهران بزرگ گذاشت و با طرح شکایتی عنوان داشت که مدتی پیش بنا بر اصرار دختر نوجوانم، یک عدد تلفن همراه هوشمند برایش خریدم. این پدر نگران در حالی که نمی‌دانست چطور شکایت خود را به پلیس توضیح دهد در ادامه با حالتی شرمگین توضیح داد: چند روز پیش متوجه شدم دخترم به صورت پنهانی در شبکه اجتماعی اینستاگرام با مردی ناشناس ارتباط گرفته و در مدت کوتاهی این فرد ناشناس توانسته است اعتماد دخترم را جلب کند. وی در ادامه …
۱۳۹۸/۰۴/۱۴ /
چالش‌های درمانِ روان
گروه جامعه : «مگه من دیوانه‌ام برم روانشناس؟»، «- بد نیست پیش یه مشاور بری! +‌ دیوانه خودتی!»؛ ... این دیالوگ‌ها را شاید گاه در واکنش دوستان و آشنایان‌تان به توصیه مراجعه وی به یک مشاور یا روانشناس شنیده باشید؛ حتی چه بسا خودتان هم این جملات را گفته باشید. با این حال باید دانست که تنها دلیل نیاز انسان برای مراجعه به مشاور و روانشناس، جنون یا دیوانگی نیست. شرایط امروز زندگی انسان، دلایل بسیاری را برای این کار پیش روی او گذاشته است و در عین حال، آگاهی از اینکه مشکل شما نیاز به مراجعه به کدام متخصص حوزه روان دارد، شرایط متفاوتی را رقم می‌زند.«بیا حرف بزنیم»؛ این شعار سازمان بهداشت جهانی در سال 2017 برای مقابله با «افسردگی» بود. افسردگی بزرگ‌ترین چالش جامعه امروز جهانی در حوزه بیماری‌های روان محسوب …
۱۳۹۸/۰۴/۰۱ /
وابستگی به گوشی، قاتل زندگی خوب و پرمعنا
اگر شما هم جزو آن دسته از معتادان تلفن همراه هستید که حتی نمی‌توانید یک ساعت بدون تلفن همراه‏تان دوام بیاورید، پس خودتان را برای یک سرزنش حسابی آماده کنید! ما می‌دانیم که یک مکالمه‌ واقعی چه شمایلی داردآیا شما هم از آن لحظه‌ای متنفر هستید که مثلاً برای دوستتان یک داستان هیجان‌انگیز راجع به دیروزتان تعریف می‌کنید و او در همان لحظه گوشی تلفنش را چک می‌کند؟ برخی از مردم باور دارند که من اصلاً در تعریف کردن اتفاقات تبحر ندارم، اما برای این مسئله، معتادان تلفن همراه را سرزنش می‌کنم. اگر شما هم با کسی در حال صحبت باشید و او ناگهان رویش را برگرداند و با شخص دیگری صحبت کند، چه حالی پیدا می‌کنید؟ حالا، این روی برگرداندن و حرف زدن چه فرقی با خواندن یک متن در گوشی دارد؟ پس لطفا جمله‌ تکراری «ادامه بده، …
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ /
سه تکنیک برای اینکه هر روز کمی شادتر باشید
سه تکنیک برای اینکه هر روز کمی شادتر باشید
مواقعی در زندگی همه ما پیش می‌آید که دچار افسردگی می‌شویم، این افسردگی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مثلا به هم خوردن یک رابطه از دست دادن عزیزی، شکست خوردن در کاری یا هر دلیل دیگری. در این ویدیو نمی‌خواهیم به دلایل افسردگی بپردازیم، بلکه می‌خواهیم راه‌هایی برای شاد بودن را به اشتراک بگذرایم. اشتباه نکنید این ویدیو مثل سایر ویدیوها نیست که فقط سعی دارند چهارچوب ذهنی و طرز فکر شما را تغییر دهند، این ویدیو به سه روش عملی می‌پردازد که واقعا می‌توانید آنها را انجام دهید و بلافاصله حس بهتری پیدا کنید.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸ /
افسردگی از دلایل اساسی اعتیاد دانشجویان به مواد مخدر است
افسردگی از دلایل اساسی اعتیاد دانشجویان به مواد مخدر است
سمنان- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان گفت: افسردگی و مشکلات عاطفی از دلایل اساسی اعتیاد دانشجویان به مواد مخدر در دانشگاه های استان است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹ /
آشنایی با اعتیاد آنلاین و دلایل گرفتار شدن افراد به آن
آشنایی با اعتیاد آنلاین و دلایل گرفتار شدن افراد به آن
اینترنت می‌تواند راه‌ حلی برای فرار از افسردگی باشد، اما استفاده بیش از حد آن همه چیز را بدتر می‌کند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •