یکشنبه, ۲۹ دی, ۱۳۹۸ / 19 January, 2020
رشته معماری
گروهی از داوطلبان آزمون مهندسی مقابل وزارت راه تجمع کردند
ایرنا / ۹ ساعت قبل / اقتصادی
گروهی از داوطلبان آزمون مهندسی مقابل وزارت راه تجمع کردند
تهران-ایرنا- گروهی از شرکت‌کنندگان در آزمون ورودی نظام مهندسی رشته معماری طراحی امروز شنبه در اعتراض به سوالات و نتایج اعلام شده مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند.
  آزمون  تهران  وزارت راه و شهرسازی  معترضان  معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی
دانشجوی ساوجی آجر ضد موج ساخت
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / علمی و آموزشی
دانشجوی ساوجی آجر ضد موج ساخت
برای اولین بار در ایران یک دانشجوی کارشناسی ارشد رشته معماری انرژی موسسه آموزش عالی انرژی ساوه توانست آجر ضد موج بسازد.
  اختراعات  انرژی  معماری  دانشگاه انرژی ساوه  استانی-علمی و آموزشی  استانی-شهرستانها
خانه ثقه‌الاسلام
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ...
خانه ثقه‌الاسلام
ثقه‌الاسلام،یکی از مبارزان و آزادیخواهان دوره مشروطه است، که توسط روس ها کشته شد. خانه محل تولد این مشروطه خواه، امروزه به عنوان یکی از بناهای تاریخی و توریستی شهر تبریز شناخته می‌شود. این بنا مربوط به دوره پهلوی دوم است و در خیابان چایکنار شهر تبریز واقع شده است. خانه ثقه الاسلام دارای سه طبقه با کف چوبی است که طبقه زیرزمین آن دارای خروجی جداگانه ای از زیر ایوان به همکف است و با معماری ارزشمندی خود جزو انگشت شمار بناهای سه طبقه ای است که قاب بندی آجری و یک رشته راه پله چوبی دارد. این بنا در ابتدا آموزشگاه هنرهای سنتی بوده و اکنون به موزه سفال تبریز تبدیل شده است.
  استانی-عکس
تفکر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
تفکر "عملکردگرایی صِرف" در معماری، یک اندیشه مربوط به دوران جدید است
یک پژوهشگر و مدرس رشته معماری در دانشگاه‌ها گفت: تفکر "عملکردگرایی صِرف" یک اندیشه مربوط به دوران جدید است.
  استانی-علمی و آموزشی  معماری  خانه
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / سیاسی
همایش ملی «حق بر سلامت روان؛ شهر و شهروند» برگزار می‌شود
همایش ملی حوزه مطالعات میان رشته ای حقوق، روانشناسی و معماری با عنوان «حق بر سلامت روان؛ شهر و شهروند» روز 26 ماه جاری برگزار می‌شود.
  روانشناسی  سلامت روانی
تهویه به وسیله ایجاد کوران طبیعی و بهره‌گیری از بادگیرهای کوتاه در ساختمان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / علمی و آموزشی
تهویه به وسیله ایجاد کوران طبیعی و بهره‌گیری از بادگیرهای کوتاه در ساختمان
یک پژوهشگر و مدرس دانشگاه در رشته معماری می‌گوید: معماران همواره تلاش کرده‌اند که از کوران طبیعی استفاده کنند.
  استانی-علمی و آموزشی  بادگیر  معماران
بهره‌گیری از ساخت‌مایه همساز با اقلیم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / علمی و آموزشی
بهره‌گیری از ساخت‌مایه همساز با اقلیم
یک پژوهشگر و مدرس دانشگاه در رشته معماری گفت: ساخت‌مایه اصلی ساخت خانه در بافت قدیم شهر خرم‌آباد، عبارت از خشت و آجر بوده است.
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / ...
خانه امید، از نی و گچ و گل
آن شب و شب‌های بعدش شهر پُر شد از آدم، از زلزله‌زده‌های بی‌پناه و آنها که به کمک‌شان آمده بودند، خیابان‌ها و جاده‌ها را بستند با وانت‌ها، کامیون‌ها، نیسان‌ها و ماشین‌هایی که از وسیله سرریز شده بود؛ وسایلی برای ادامه حیات. در جایی مردم در صف انتظار چادر نشسته بودند و در جایی دورتر آستین‌ها بالا زده شد تا خانه‌هایی از جنسی دیگر برای زلزله‌زده‌ها ساخته شود؛ از جنس خاک و گل و نِی و گچ. (رئیس سازمان امدادو‌نجات، از توزیع ٧٥‌هزار و ٩٢٦ چادر میان زلزله‌زده‌های کرمانشاه خبر داد؛ آبان ٩٦.) چهار روز از زمین‌لرزه کرمانشاه نگذشته بود که گروهی وارد روستاهای زلزله‌زده شدند؛ گروهی متفاوت با همه آنهایی که تا آن روز مسیر غرب کشور را گرفته بودند. آنها نه بسته‌های خوراکی همراه‌شان بود، نه پتو و لباس. با دست خالی …
به‌دنبال احیای معماری ایرانی در دانشگاه هستیم/فارغ‌التحصیلان رشته‌های معماری دانش کافی ندارند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / علمی و آموزشی
به‌دنبال احیای معماری ایرانی در دانشگاه هستیم/فارغ‌التحصیلان رشته‌های معماری دانش کافی ندارند
رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر، مهمترین ویژگی این دانشکده را وجود هیئت علمی جوان و پویا در آن دانست و گفت: به این دلیل ارتباط خوبی که میان استاد و دانشجو در این دانشکده برقرار است، توانسته‌ایم تاب‌آوری خوبی در برابر مشکلات داشته باشیم و درصدد رفع آنها برآییم.
  دانشگاه هنر  معماری اسلامی  رشته معماری  فارغ‌التحصیلان دانشگاهی
پدیدارشناسی  و معماری
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / اقتصادی
پدیدارشناسی و معماری
کتاب «پرسش‌های ادراک» برای اولین‌بار در سال 1994 در شماره ویژه نشریه ژاپنی A+U به چاپ رسید و با توجه به اهمیت موضوع مجددا در سال 2007 در قالب یک کتاب انتشار یافته است. این نوشتار، یکی از مهم‌ترین تالیفات سال‌های اخیر در عرصه نظریه معماری است و توسط محققان برجسته معماری، استیون هال، آلبرتو پرز-گومز و یوهانی پالاسما به‌صورت سه نوشتار مجزا که به لحاظ موضوعی به هم پیوسته‌اند، به رشته تحریر در آمده است؛ هرکدام سعی در تشریح نقشی دارند که ادراک انسانی و تجربه پدیدار شناسانه، در معماری ایفا می‌کند.نوشتار اول با عنوان معماری مبتنی بر هفت حس، به نقد معماری بصرمحور و فقدان انعطاف در آن می‌پردازد که توسط یوهانی پالاسما به رشته تحریر درآمده است. پالاسما مهم‌ترین نظریه‌پرداز در زمینه پدیدارشناسی معماری است …
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / ...
قلعه منصور کوه نماد معماری قلعه‌سازی، بازمانده‌ای از دوره اسماعیلیه
قلعه منصور کوه مربوط به دوره اسماعیلیه‌ و جز قلعه‌های رشته کوه البرز بوده که در فاصله‏ 21 کیلومتری شمال شهر دامغان واقع شده است. در دامنه غربی‏ منصور کوه، روستا منصور آباد قرار دارد و فاصله منصور کوه‏ و منصور آباد از جاده آسفالته دامغان-چشمه علی حدود 4 کیلومتر...
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / ...
برای خوشبخت کردن عده‌ای توانمند مسکن نمی‌سازیم
وزیر راه‏وشهرسازی با بیان اینکه برای خوشبخت کردن عده‌ای از توانمندها طرح اقدام ملی حمایت از تولید و عرضه مسکن را به اجرا نمی‌رسانیم، گفت: ما این خانه‌ها را برای مردمی می‌سازیم که با توان مالی خود به راحتی نمی‌توانند از واحدهای موجود در بازار استفاده کنند.به گزارش ایلنا، محمد اسلامی صبح دیروز با حضور در دانشکده علوم پایه دانشگاه علم و صنعت ایران از روند برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی بازید کرد.وی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این آزمون در هفت رشته برگزار می‌شود، گفت:‌ شامل عمران در سه صلاحیت محاسبات و نظارت و اجرا معماری در سه صلاحیت طراحی نظارت و اجرا، شهرسازی در ترافیک، نقشه‌برداری، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی در دو صلاحیت طراحی و نظارت است.اسلامی ادامه داد: در این …
«دکتر-مهندسِ بیکار»| فارغ التحصیلان کدام رشته‌ها از بقیه بیکارترند؟
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۷/۱۲ / اقتصادی
«دکتر-مهندسِ بیکار»| فارغ التحصیلان کدام رشته‌ها از بقیه بیکارترند؟
مطابق آمارهای رسمی، بیشترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان مربوط به رشته های معماری و ساختمان ، هنر، علوم زیستی، فرآوری و ساخت و ارتباطات و فناوری اطلاعات است.