سه شنبه, ۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 26 May, 2020
لایه ازن
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
حفره ازن بر فراز قطب شمال بسته شد
حفره ایجادشده در لایه ازن در بخش قطب شمال ترمیم شده و دانشمندان گفته‌اند بسته‌شدن حفره ایجادشده در لایه ازن در قطب شمال البته ارتباطی به همه‌گیری ویروس کرونا در جهان ندارد. به‌گفته آنها حفره ایجادشده در لایه ازن تنها در قطب شمال 3برابر وسعت منطقه گرینلند در اقیانوس منجمد شمالی بود که اکنون ترمیم شده است. به گزارش رویترز، محققان سازمان جهانی هواشناسی در نشست خبری در سازمان ملل اعلام کردند که حفره ایجادشده در لایه ازن در بخش قطب شمال از سال2011 تاکنون به بیشترین میزان خود رسیده بود که حالا ترمیم و …
لبه نقره‌ای ابر سیاه کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
لبه نقره‌ای ابر سیاه کرونا
کرونا دنیا را فراگرفته‌، میلیون‌ها نفر را در قرنطینه قرار داده و هر روز آماری از فوت‌شدگان بر اثر آن از طریق مقامات بهداشتی کشورها منتشر می‌شود. از نظر اقتصادی هم دنیا در گرداب رکود گرفتار‌ آمده و زندگی برای بسیاری از مردم سخت شده است. تعطیلی سینماها، تئاترها‌، پارک‌ها،  مکان‌های تفریحی و آموزشی از دیگر پیامدهای کووید 19 است. با این حال در لبه تاریک‌ترین ابرها لایه‌ای شفاف و درخشان است که نباید از آن غافل شد. از این‌رو در بدترین مصیبت می‌توان جنبه‌ای خوشایند را یافت، به شرط آنکه بگردیم و آن را پیدا کنیم. می‌گویند روزی حضرت عیسی از کوچه‌ای رد می‌شد که عده‌ای را دید دور سگی مرده جمع شده‌اند. هر یک در …
زمین در بهترین شرایط خود طی ۵۰ سال گذشته
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / روز زمین پاک / کروناویروس / گازهای گلخانه‌ای / لایه ازن / حیات وحش
زمین در بهترین شرایط خود طی ۵۰ سال گذشته
در آستانه جهانی زمین پاک و با توجه به همزمانی آن با همه‌گیری جهانی ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و در خانه ماندن در سراسر جهان، عضو کرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورای عالی امنیت ملی کشور گفت: امسال که جهانیان پنجاهمین سالگرد روز جهانی زمین را جشن می‌گیرند در کل زمین در بهترین شرایط خود طی نیم قرن اخیر قرار دارد.
حفره جدید در لایه ازن
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
حفره جدید در لایه ازن
در شرایطی که تصور می‌شد مشکل ایجاد حفره در لایه ازن به میزان چشمگیری رفع شده، یک ماهواره حفره تازه‌ای را در این لایه و بر فراز قطب شمال شناسایی کرده است. به‌گزارش نیواطلس، پژوهشگران می‌گویند طبق داده‌های ماهواره‌ای جمع‌آوری شده، بزرگ‌ترین حفره را بر فراز لایه ازن در ۲۵سال گذشته شناسایی کرده‌اند. لایه ازن از زمین در برابر تشعشعات خطرناک ماورای بنفش خورشید محافظت می‌کند. ولی در اواسط دهه۸۰ میلادی برای بار اول شکافی در آن بر فراز قطب جنوب شناسایی شد.  
ایجاد یک سوراخ غیرمعمول در لایه اوزون قطب شمال
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / تخریب لایه اوزون / لایه ازن / آژانس فضایی اروپا
ایجاد یک سوراخ غیرمعمول در لایه اوزون قطب شمال
محققان "آژانس فضایی اروپا" با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای دریافتند که غلظت اوزون در قطب شمال کاهش چشمگیری یافته است.
نجات زمین با الگوی ترمیم لایه ازن
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
نجات زمین با الگوی ترمیم لایه ازن
با گزارش‌های بسیار زیادی که در مورد وضعیت آب و هوا ارائه می‌شود، احساس ناامیدی بین مردم رو به افزایش است. اما تاریخ بشر در گذشته نشان داده است که ما می‌توانیم برای حل مشکلات زیست‌محیطی که به ظاهر غیرقابل تحمل هستند متحد شویم. «پروتکل مونترآل» در دهه 1980شرایطی را فراهم کرد که لایه ازن بازیابی شود. اکنون دانشمندان دریافتند که این پروتکل فواید دیگری هم داشته است؛ چراکه تغییرات اقلیمی تا 25درصد کند شده است. به گزارش نیواطلس، لایه ازن در بالای جو، با بازتاب مضرترین اشعه‌های خورشید، به قابل سکونت‌ماندن …
انسان‌ها، در گذشته یک بار روند بحران اقلیمی را آهسته کرده‌اند
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
انسان‌ها، در گذشته یک بار روند بحران اقلیمی را آهسته کرده‌اند
 مبارزه با انتشار گازهای تخریب‌کننده‌ی لایه‌ی ازن و موفقیت در ترمیم این لایه نشان می‌دهد که انسان‌ها می‌توانند از بروز وقایع فاجعه‌بار اقلیمی پیشگیری کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / گرمایش زمین / لایه ازن / تغییرات اقلیمی
کاهش ۲۵ درصدی سرعت تغییرات اقلیمی از برکات نجات لایه اُزن
تهران-ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که همکاری‌های بین‌المللی برای نجات لایه اُزن، سرعت پیشرفت تغییرات اقلیمی را تا ۲۵ درصد کاهش داده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / فصلنامه سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی / روز بین المللی لایه ازن
لایه ازن در حال ترمیم است
تهران- ایرنا- آخرین ارزیابی‌های علمی انجام شده در مورد تخریب لایه ازن که سال ۲۰۱۸ با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای انجام شده، نشان می‌دهد از سال ۲۰۰۰ در هر دهه، بخش‌هایی از لایه ازن به میزان یک تا سه درصد، ترمیم شده و  نیمکره شمالی و منطقه عرض جغرافیایی میانه تا سال ۲۰۳۰ کاملا ترمیم خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / روز بین المللی لایه ازن
جایگزینی فناوری بومی برای حفاظت از لایه ازن در دستور کار است
تهران- ایرنا- مدیر طرح ملی حفاظت از لایه ازن گفت: در مسیر اجرای پروتکل مونترال برای کاهش گازهای مخرب لایه ازن، تاکید ما بر جایگزینی و استفاده از فناوری بومی و سازگار با شرایط کشور و صنایع داخلی است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / مسعود تجریشی / روز بین المللی لایه ازن
اولویت ایران همگامی با جامعه جهانی در مبحث تغییرات اقلیمی است
تهران- ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از اولویت‌های ما همگام شدن با جامعه جهانی در مباحث مرتبط با تغییرات اقلیمی و بهره‌وری انرژی است و لازم است دست‌اندرکاران با همکاری نهادها و سازمان‌های ذیربط موضوعات مرتبط را با توجه به منافع و اهداف کشور به دقت بررسی و زمینه‌های لازم برای تصویب اصلاحیه کیگالی را فراهم کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / محیط زیست / روز بین المللی لایه ازن / آنتونیو گوترش
مقابل تهدید تجارت غیرقانونی مواد مخرب لایه ازن هوشیار باشیم
تهران- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: همانطور که به درستی انرژی خود را معطوف به تغییرات اقلیمی کرده‌ایم، مراقب باشیم در مورد حفاظت از لایه ازن بی‌توجهی نشود و باید در مقابل تهدید تجارت غیرقانونی مواد مخرب لایه ازن هوشیار باشیم.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / سازمان حفاظت محیط زیست / زنگ آموزش
تخریب لایه ازن و اثرات زیست محیطی
تهران- ایرنا- برنامه چهل و چهارمین زنگ آموزش کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست با اختصاص به موضوع تخریب لایه ازن و اثرات زیست محیطی آن، روز چهارشنبه ۲۷ شهریورماه از ساعت ۸.۳۰ در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / محیط زیست / روز بین المللی لایه ازن
۳۲ سال تلاش و ترمیم
تهران- ایرنا- ۳۲ سال تلاش و همبستگی جهانی در راستای حفاظت از لایه ازن نه تنها ترمیم این لایه محافظتی را ممکن کرده بلکه به کنترل نسبی تغییرات اقلیمی و جلوگیری از گرمایش زمین نیز کمک کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / لایه ازن / روز بین المللی لایه ازن
کاهش بیش از ۹ هزار تن مواد مخرب لایه ازن در کشور
تهران- ایرنا- لایه ازن همچون سپر از زمین و موجودات آن محافظت می‌کند اما روند تخریب و نازک شدن آن طی دهه‌های گذشته شدت گرفته و تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه به شکل‌گیری پروتکل مونترال برای حفاظت از لایه ازن منجر شد، طبق آخرین اطلاعات محققان امر در سال ۲۰۱۸، بخش‌هایی از لایه ازن به میزان یک تا سه درصد در هر دهه ترمیم شد و امید است تا سال ۲۰۳۰ نیمکره شمالی ترمیم و بخش‌هایی از نیمکره جنوبی نیز به سطح قابل ملاحظه‌ای برسد. ایران نیز در فاز نخست پروژه حفاظت از لایه ازن موفق به حذف ۹ هزار و ۸۰۰ تن گاز مخرب لایه ازن شد و در فاز دوم نیز باید دو هزار تن دیگر را حذف کند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
«ابتکار» از راه‌های فراموش و تعلیق شده مقابله با آلاینده «ازن» در ایران گزارش می‌دهد
«آلودگی» بدون «دود» ازن از ابتدای سال تاکنون ۲۵ روز از هوای پایتخت را آلوده کرده است. آلاینده‌ای که به خصوص در روزهای گرم تابستان بیشتر از سایر روزها خودنمایی می‌کند. روزهایی مثل امروز شنبه، 19 مرداد ماه سال 98 که براساس پیش‌بینی‌های شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت با افزایش تابش نور خورشید، کاهش سرعت باد و در دسترس بودن سایر عوامل لازم برای انجام واکنش‌های فتوشیمیایی، شرایط بهتری برای شکل‌گیری آلاینده ازن فراهم است و انتظار می‌رود بین ساعات ۱۳ تا ۱۸ بر غلظت آلاینده ازن در مقایسه با روز گذشته‌ (‌جمعه، 18 مرداد) افزوده شود؛ اتفاقی که کاهش کیفیت هوا و تنگی نفس تهرانی‌ها را به همراه دارد. آلاینده‌ای که در ابتدای حضور پررنگش در اتمسفر تهران سازمان حفاظت محیط‌زیست را هم شوکه و متعجب کرد. گزارش‌های اولیه …
۱۳۹۸/۰۵/۱۴
تلاش موثر ایران در کاهش گازهای مخرب لایه ازن
تهران- ایرنا- جمهوری اسلامی ایران، مصرف گازهای هیدروفلوروکربن‌ها را برای جلوگیری از تخریب لایه ازن و گرمایش زمین کاهش می‌دهد و در این زمینه، اقدامات موفقیت‌آمیزی داشته است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / آلاینده ازن / پرتو خورشیدی / لایه ازن / امواج الکترومغناطیسی / گاز رادون / پرتو ماورا بنفش
عوارض تشعشعات خورشیدی و چند توصیه
مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت ضمن اشاره به منابع پرتوهای طبیعی و تاثیر آنها بر انسان، عوارض تشعشعات خورشیدی و چگونگی محافظت در برابر آنها را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۱
ازن چه تاثیری بر سلامت شهروندان دارد/آلاینده تابستانه
شفقنا- مهدی کمری کارشناس بهداشت هوا، اظهار داشت: ازن با توجه به موقعیت قرار گرفتنش در اتمسفر می‌تواند هم خوب باشد هم بد. اگر ازن در لایه‌های بالایی جو (استراتوسفر) تولید شود، تشکیل یک سپر ایمنی در مقابل پرتوهای مضر خورشید مثل پرتو فرابنفش را می‌دهد که همه ما آن را با نام لایه ازن می‌شناسیم. این لایه برای سلامتی […]
۱۳۹۸/۰۴/۱۷
آشنایی با عامل آلودگی هوای این روزهای تهران + توصیه‌های بهداشتی
مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به چگونگی تولید آلاینده ازن و تفاوت آن با لایه ازن گفت: آلاینده ازن طی ظهر و عصر روزهای تابستانی به بیشترین مقدار خود می‌رسد. از این رو به افراد جامعه به ویژه گروه‌های حساس توصیه می‌کنیم که بین ساعات ۱۲ تا ۱۸ فعالیت خود در فضاهای باز را کاهش دهند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ / آلودگی هوا / لایه ازن / شهرداری تهران
چرا هوای تهران این روزها آلوده است؟
ایسنا نوشت: از ابتدای سال تاکنون هوای پایتخت پنج روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته است که علت آن در هر پنج روز، افزایش غلظت "آلاینده ازن" بود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / آلودگی هوای تهران / لایه ازن / هوای تهران
افزایش آلاینده ازن در تهران
حسین شهبازی، مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، از افزایش موقتی غلظت آلاینده‌های ذرات معلق و ازن در هوای پایتخت طی برخی ساعات امروز (۲۸ اردیبهشت) خبر داد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۰
ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه به وقت زمین؛یک ساعت به کره خاکی استراحت بدهیم!
«ساعت زمین»فرصتی است تا امشب زمین یک ساعت خاموش شود، زمینی که به دلیل تغییرات آب و هوایی، کاهش لایه ازن و ... نفس‌هایش به شماره افتاده؛ امسال نیز استان‌های مختلف ایران به این طرح پیوسته‌اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •