چهارشنبه, ۹ مهر, ۱۳۹۹ / 30 September, 2020
منظومه شمسی
شناسایی سیاره فوق سوزان که در آن آهن به گاز تبدیل می‌شود
۱۰ ساعت قبل / اکتشافات فضایی / سیاره مشتری / فناوری فضایی
شناسایی سیاره فوق سوزان که در آن آهن به گاز تبدیل می‌شود
ماهواره اکتشافی چیپوس آژانس فضایی اروپا موفق به شناسایی سوزان ترین و داغ‌ترین سیاره در خارج از منظومه شمسی شده که به دور ستاره‌ای دیگر می‌چرخد.
ویدئو / احتمال وجود حیات در منظومه شمسی چقدر است؟
۴۳ ساعت قبل
ویدئو / احتمال وجود حیات در منظومه شمسی چقدر است؟
هفته گذشته خبری درباره تأیید وجود گاز فسفین در سیارۀ زهره منتشر شد که شگفتی دانشمندان را در پی داشت. این گاز در کرۀ زمین با فعالیت‌های میکروبی تولید می‌شود که نشان از احتمال وجود حیات فرازمینی در سیارۀ زهره دارد. در سال‌های اخیر، کشف وجود حیات در نقاطی از کرۀ زمین که شرایط محیطی نامناسبی داشتند، امید برای یافت حیات در سایر سیارات را نیز افزایش داده است. مأموریت‌هایی مثل ارسال مریخ نورد استقامت (Perseverance) به سیارۀ سرخ، آوردن نمونه‌های خاک و سنگ این سیاره به کرۀ زمین را تا یک دهۀ آینده عملی خواهد کرد و پاسخی به احتمال وجود حیات در مریخ خواهد داد.
کاوشگر «پارکر» به خورشید نزدیک تر می شود
۲ روز قبل / خورشید / کاوشگر / اکتشافات فضایی / ناسا
کاوشگر «پارکر» به خورشید نزدیک تر می شود
طبق اطلاعات ناسا امروز کاوشگر خورشیدی پارکر برای ششمین بار از کنار درخشان ترین ستاره منظومه شمسی گذر می کند و فاصله آن تا سطح خورشید به ۸.۴ میلیون مایل می رسد.
سیارکی به اندازه اتوبوس از فاصله بسیار نزدیک زمین رد شد
۳ روز قبل / سیارک / زمین / ماهواره / منظومه شمسی
سیارکی به اندازه اتوبوس از فاصله بسیار نزدیک زمین رد شد
سیارکی که به اندازه یک اتوبوس است به تازگی از فاصله ۲۷ هزار کیلومتری زمین رده شده است. این فاصله از ارتفاع ماهواره ها در مدار سیاره خاکی کمتر است.
کشف سیاره نپتون
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / نپتون
کشف سیاره نپتون
«این سیاره را به خاطر رنگ آبی‌اش، به اسم خدای دریاها در اساطیر رومی، نپتون نامیدند. این سیاره از مشتری و زحل و اورانوس کوچک‌تر است و از این‌ رو چهارمین سیاه بزرگ منظومه شمسی شناخته می‌شود. جرم آن ۱۷ برابر جرم زمین و قطرش ۴ برابر قطر سیاره ماست. ۱۶۵ سال زمینی طول می‌کشد که یک بار به دور خورشید بچرخد و به عبارت دیگر، یک سال آن ۱۶۵ برابر یک سال ماست. یعنی از زمان کشف تاکنون، فقط یک سال در آنجا سپری شده است.»
بیشترین امید بشر به کشف حیات فرازمینی در کدام دنیاها است؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / حیات فرازمینی / مریخ / قمر اروپا / انسلادوس / تایتان
بیشترین امید بشر به کشف حیات فرازمینی در کدام دنیاها است؟
سیاره مریخ و قمرهای اروپا، انسلادوس و تایتان چهار دنیایی در منظومه شمسی هستند که بشر امیدوار است حیات فرازمینی را در آنها بیابد.
عکس روز| مشتری رنگارنگ
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
عکس روز| مشتری رنگارنگ
عکس جدیدی از سیاره مشتری که بوسیله تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است، بزرگترین سیاره منظومه شمسی را با رنگ‌های شگفت‌انگیز نشان می‌دهد
ببینید | جدیدترین تصاویر منتشر شده از سیاره مشتری
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / سیاره / مشتری سیاره منظومه شمسی / ناسا
ببینید | جدیدترین تصاویر منتشر شده از سیاره مشتری
ناسا تصاویری جدید از سیاره مشتری را منتشر کرده است. منبع: صدا و سیما
کشف سیاره‌هایی از جنس الماس
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / سیاره الماسی / کربن / حیات / فضا / کهکشان / تلسکوپ / منظومه شمسی
کشف سیاره‌هایی از جنس الماس
کاربید و آب را تحت حرارت قرار دادند و کاربید سیلیسیم بر اثر گرما و فشار با آب واکنش انجام داد و الماس و سیلیس تولید کرد.  متاسفانه بعید است که سیاره‌های الماسی بستر حیات فرازمینی باشند.
آیا واقعا در
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / سیاره زهره / فضا / زندگی / حیات / گاز فسفین / کهکشان
آیا واقعا در "زهره" زندگی جریان دارد؟
وقتی از حیات در دیگر نقاط منظومه شمسی صحبت می‌شود، نام زهره خیلی به گوش نمی‌رسد. این سیاره در مقایسه با زمین مثل جهنم است. ۹۶ درصد جو زهره از کربن دی‌اکسید تشکیل شده است.
2تصویر جدید مشتری از نگاه هابل
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
2تصویر جدید مشتری از نگاه هابل
ناسا در تصویر روز خود، عکس‌هایی از سیاره مشتری منتشر کرد که در تاریخ ۲۵ آگوست توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده است. به‌گزارش دیلی‌میل، سیاره مشتری که ۴۰۶میلیون مایل از سیاره زمین فاصله دارد، بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی با رنگ‌هایی خیره‌کننده است. ترکیب داده‌ها در نورهای ماورای بنفش، مرئی و فروسرخ نزدیک، دید جدیدی از مشتری را به محققان ارائه می‌دهد؛ دیدگاهی که راجع به اتمسفر غلیظ گازی این سیاره است.در این تصویرها، قسمت‌هایی از جو مشتری که در ارتفاعات بیشتر هستند، به‌ویژه در بالای قطب‌ها، به‌دلیل …
آیا زمین تنها سیاره‌ی منحصر‌به‌فرد منظومه شمسی است؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
آیا زمین تنها سیاره‌ی منحصر‌به‌فرد منظومه شمسی است؟
دنیاهای دیگر منظومه‌ی شمسی هم هوا دارند؛ اما چه عاملی جوّ زمین را برای حیات خاص و منحصر‌به‌فرد کرده است؟
چرخش سیارات الماسی در کیهان
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / الماس / رخداد نجومی / دانشگاه شیکاگو
چرخش سیارات الماسی در کیهان
تهران- ایرنا- نتیجه یک مطالعه جدید نشان داده است که سیارات فراخورشیدی یا سیارات خارج از منظومه شمسی که حاوی کربن بیشتری نسبت به زمین هستند، ممکن است از الماس ساخته شده باشند.
سیارکی با قطر ۱۰۰ متر پنجشنبه از کنار زمین می گذرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / سیارک / زمین / منظومه شمسی
سیارکی با قطر ۱۰۰ متر پنجشنبه از کنار زمین می گذرد
روز پنج شنبه سیارکی با قطر ۴۸ تا ۱۰۰ متر از فاصله بیش از یک میلیون مایلی زمین می گذرد.
کشف گاز مربوط به حیات موجود زنده در سیاره زهره
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / تحقیقات علمی / منظومه شمسی / اکتشافات فضایی
کشف گاز مربوط به حیات موجود زنده در سیاره زهره
تحقیقی جدید نشان می دهد در سیاره زهره گاز فسفین وجود دارد. این گاز با موجودات زنده مرتبط است و همچنین نخستین باری است که این ماده در سیاره صخره ای غیر از زمین رصد شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
«واقعیت افزوده» کلاس‌های زمین‌شناسی را متحول خواهد کرد
یک تیم در دانشگاه «واشنگتن» نشان داده‌اند که با فناوری واقعیت افزوده(AR) چگونه می‌توان اجسام را در سطح مولکولی کاوش کرد و در عین حال به سیاره‌های دیگر سفر کرد و درواقع انقلابی در حوزه زمین شناسی ایجاد کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، شاید انیمیشن سفرهای علمی را که در آن یک معلم، دانش آموزان خود را سوار بر یک اتوبوس جادویی می‌کرد و به کاوش در دنیای علم می‌پرداختند، به خاطر داشته باشید. آنها با استفاده از آن اتوبوس جادویی به سفرهای باورنکردنی می‫رفتند و به عنوان مثال برای کشف رازهای بدن انسان در مقیاس مولکولی به داخل بدن یک فرد می‌رفتند یا با موشک‌های در حال پرتاب به فضا همراه می شدند و به منظومه شمسی سفر می‌کردند.اکنون در حالی که دانشجویان زمین شناسی برای اکتشاف ساختارهای سنگی قرار نیست …
نمایی زیبا از کره زمین
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / زمین / ستاره / فضانوردان / فناوری فضایی
نمایی زیبا از کره زمین
زمین سومین سیاره منظومه شمسی است که در فاصلهٔ۱۴۹٬۶۰۰٬۰۰۰ کیلومتر از ستاره خورشید قرار دارد. از نظر واژه‌شناسی ایرانی، واژه زمین را «جسم سرد» معنا کرده‌اند.
کشف ۴۵ سیاره دوردست که آب مایع دارند
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / منظومه شمسی / زمین / سوئد / کره زمین / فناوری
کشف ۴۵ سیاره دوردست که آب مایع دارند
محققان سوئدی با مطالعه اتمسفر سیارات دوردست متوجه شدند ۴۵ سیاره خارج از منظومه شمسی جو مشابه زمین هستند و آب مایع دارند.
زمین باید خشک می‌بود!
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
زمین باید خشک می‌بود!
طبق مدل‌های تشکیل منظومه شمسی، زمین باید یک سیاره خشک و عاری از آب باشد. با این حال، اقیانوس‌های وسیع، جو مرطوب و زمین شناسی مرطوب سیاره پر از آب ما با جسارت، چنین پیش بینی‌هایی را کنار زده است. چیزی که آن را در میان دیگر سیارات سنگی منظومه شمسی بی نظیر می‌کند؛ بنابراین تاکنون منشاء پیدایش آب روی کره زمین ناشناخته مانده بود.
انتشار تصاویر جدیدی از ساختار میدان مغناطیسی خورشید
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
انتشار تصاویر جدیدی از ساختار میدان مغناطیسی خورشید
تصاویر جدید و خیره کننده ای از خورشید، ساختار میدان مغناطیسی "پاپ‌کورن مانند" ستاره منظومه شمسی را نشان می‌دهد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
کهکشان مادر
[شهروند] «راه ‌شیری» هم خانه‌ ماست و هم خانه‌ منظومه شمسی و میلیاردها‌ میلیارد ستاره و سیاره. تاریخ و افسانه‌های بسیاری از تمدن‌های جهان به کهکشان راه‌شیری گره خورده است. این کهکشان سال‎هاست که حواس ستاره‌شناسان و دانشمندان را به خودش معطوف کرده است. اما بد نیست بدانید درحال حاضر صدها ‌هزار کهکشان با ویژگی‌های مسحورکننده‌ دیگری وجود دارند که هنوز کشف نشده‌اند. شاید سفرکردن به فضا و دیدن شکوه و عظمت کهکشان‌ها رویای خیلی از ما باشد. رویایی که شاید در زمان حیات‌مان به حقیقت نپیوندد، اما می‌توانیم دل‌مان را به دیدن عکس‌های دقیق و زیبایی که ماهواره‌ها می‌گیرند، خوش کنیم. 1- گالیلئو گالیله …
ناسا آب و هوای فضا را بررسی می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
ناسا آب و هوای فضا را بررسی می‌کند
ناسا به‌دنبال اجرای ۵مأموریت جدید با هدف بررسی وضعیت آب و هوای فضاست و بودجه‌ای ۱.۲۵میلیون دلاری را به اجرای هریک از این طرح‌ها اختصاص می‌دهد. اجرای طرح‌های یاد شده درک انسان از نحوه تعامل خورشید با آب و هوای فضا و تأثیر آن بر سیاره‌های منظومه شمسی و به‌ویژه زمین را افزایش می‌دهد. به گزارش مهر، تا به حال ۵طرح پیشنهادی در این زمینه نهایی شده و قرار است هریک برای بهینه‌سازی‌ به‌مدت ۹‌ماه مورد مطالعه قرار بگیرند. در نهایت 2طرح انتخاب می‌شوند تا برای اجرای آنها در فضا اقدامات لازم صورت بگیرد. مقامات …
کشف ۵۰ سیاره فراخورشیدی جدید با استفاده از یک الگوریتم
۱۳۹۹/۰۶/۰۸ / تلسکوپ / سیاره / رخداد نجومی
کشف ۵۰ سیاره فراخورشیدی جدید با استفاده از یک الگوریتم
تهران- ایرنا- محققان یک الگوریتم جدید برای فراگیری ماشینی ابداع کردند که ۵۰ سیاره را در خارج از منظومه شمسی ما کشف کرده است.
انتشار جزئیات جالب دنباله‌دار "نئووایز" توسط تلسکوپ "جمنای"
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / نئووایز / جمنای
انتشار جزئیات جالب دنباله‌دار "نئووایز" توسط تلسکوپ "جمنای"
هنگامی که دنباله‌دار نئووایز( C/۲۰۲۰ F۳)در اواسط سال ۲۰۲۰ در منظومه شمسی دیده شد، اخترشناسان متعجب شدند چرا که گویی این "گلوله برفی کثیف" گاز و گرد و غبار را به فضا می‌ریخت و در حال اجرای نمایشی چشمگیر بود!
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
شهاب‌سنگی کهنسال‌تر از منظومه شمسی
یک سنگ کوچک فضایی به‌نام شهاب‌سنگ آسوکا ۱۲۲۳۶، که تاریخ پیدایش آن به پیش از زمان شکل‌گیری منظومه شمسی برمی‌گردد، می‌تواند برخی رازهای خلقت را رمزگشایی کند. به‌گزارش انگجت، در سال۲۰۱۲ جمعی از پژوهشگران ژاپنی و بلژیکی موفق به شناسایی صخره‌ای کوچک در ابعاد توپ گلف در قطب جنوب شدند. بررسی‌های سازمان ناسا در سال‌های بعد نشان داد که این صخره باستانی مربوط به پیش از زمان پیدایش منظومه شمسی (Solar System) است و با بررسی مواد تشکیل‌دهنده آن می‌توان رازهای زیادی از عالم هستی را کشف کرد. درون این سنگ مقدار …
هوش مصنوعی وجود ۵۰ سیاره را تأیید کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
هوش مصنوعی وجود ۵۰ سیاره را تأیید کرد
اخترشناسان برای نخستین بار با استفاده از یک فرآیند مبتنی بر یادگیری ماشین وجود ۵۰ سیاره خارج از منظومه شمسی را تایید کردند.
تایید وجود ۵۰ سیاره خارج از منظومه شمسی با کمک هوش مصنوعی
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / هوش مصنوعی / منظومه شمسی / تحقیقات علمی / هوافضا / تلسکوپ
تایید وجود ۵۰ سیاره خارج از منظومه شمسی با کمک هوش مصنوعی
محققان برای نخستین بار با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشینی وجود ۵۰ سیاره خارج از منظومه شمسی را تایید کردند.
شهاب سنگی که پارسال در کاستاریکا سقوط کرد ۴۵۶۰ میلیون سال قدمت دارد
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / شهاب‌سنگ / سیارک
شهاب سنگی که پارسال در کاستاریکا سقوط کرد ۴۵۶۰ میلیون سال قدمت دارد
محققان می‌گویند یک شهاب‌سنگ رنگین کمانی که سال گذشته در کاستاریکا فرود آمد، از بقایای منظومه شمسی اولیه است.
صخره کوچک فضایی رازهای خلقت را افشا می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / سیارک / خلقت انسان / ناسا / اکتشافات فضایی
صخره کوچک فضایی رازهای خلقت را افشا می‌کند
یک صخره کوچک فضایی به نام شهاب سنگ آسوکا ۱۲۲۳۶، که تاریخ پیدایش آن به قبل از زمان شکل‌گیری منظومه شمسی بازمی گردد، می‌تواند رازهای خلقت را رمزگشایی کند.
هسته زمین ۱.۳ میلیارد سال قبل سخت شد
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / تحقیقات علمی / زمین / منظومه شمسی
هسته زمین ۱.۳ میلیارد سال قبل سخت شد
تحقیقی جدید نشان می دهد فرایند سخت شدن هسته زمین از حدود ۱.۳ میلیارد سال قبل آغاز شده و این فرایند با قدرتمندشدن میدان مغناطیسی سیاره همزمان بوده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / شهاب‌سنگ / حیات / منظومه شمسی
یک سنگ فضایی قدیمی معمای عدم تقارن عجیب حیات را توضیح می‌دهد
زندگی نامتقارن است و یک کپسول زمان از اولین روزهای شکل گیری منظومه شمسی ممکن است دلیل آن را توضیح دهد. محققان می گویند یک سنگ فضایی قدیمی که در قطب جنوب پیدا شده است، به طرز حیرت انگیزی می تواند رمز و راز عدم تقارن عجیب زندگی را توضیح دهد.
پخش زنده سفر مریخ‌نورد «استقامت» از «چشم‌های ناسا»
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
پخش زنده سفر مریخ‌نورد «استقامت» از «چشم‌های ناسا»
ناسا اعلام کرد؛ همگان می‌توانند مسیر ماموریت «مارس۲۰۲۰» و سفر مریخ نورد «استقامت» به سیاره سرخ را به‌صورت زنده از طریق برنامه «چشم‌های ناسا» دنبال کنند. به گزارش فیز، مدیر طراحی و ناوبری مأموریت «مارس۲۰۲۰» در آزمایشگاه پیشران جت ناسا گفت: «چشم‌های ناسا روی منظومه شمسی» داده‌های مسیر را که گروه ناوبری برای ترسیم مسیر «استقامت» به مریخ استفاده می‌کند، تصویر‌سازی‌ می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید در این سفر با ما همراه باشید، امکان آن وجود دارد. «چشم‌های ناسا» (NASA's Eyes) مجموعه‌ای از برنامه‌های تجسم …
وقتی پای تجارت به سنگ‌های آسمانی باز می‌شود/بیابان‌های ایران مناطق مستعد کشف شهابسنگ‌ها
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / شهاب‌سنگ / بیابان لوت / جنوبگان / فامنین / شهابسنگ نراق
وقتی پای تجارت به سنگ‌های آسمانی باز می‌شود/بیابان‌های ایران مناطق مستعد کشف شهابسنگ‌ها
محقق ایرانی دانشگاه بروکسل علاوه بر آنکه توانست در قالب تز دکتری شهابسنگ‌های ایران را جمع آوری کند و به ثبت برساند، بیابان‌های ایران را به عنوان مناطقی با پتانسیل بالای کشف شهابسنگ معرفی کرد و به گفته وی مطالعه بر روی این سنگ‌های آسمانی راهکاری برای شناسایی نحوه تشکیل سیارات و منظومه شمسی است؛ از این رو ارزش شهابسنگ‌ها بیشتر جنبه‌های تحقیقاتی دارد تا ارزش آفرینی.
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
رصد ۱۰۰ جرم خنک در نزدیکی خورشید
محققان با کمک «تلسکوپ کک» در مائوناکیا هاوایی، حدود ۱۰۰جرم/جهان خنک را در نزدیکی خورشید کشف کرده‌اند.به گزارش تک اکسپلوریست، این اجرام از سیارات عظیم‌تر هستند اما از کوتوله‌های قهوه‌ای سبک‌ترند. علاوه بر این، این اجرام در بین خنک‌ترین اجرام شناخته‌شده قرار دارند و به اندازه کافی خنک هستند تا از ابرهای آبی (water clouds) برخوردار شوند.«آرون میسنر» (Aaron Meisner) محقق این مطالعه از بنیاد ملی علوم «NOIRLab» گفت: این اجرام خنک فرصتی برای درک ساختار جدید در شکل‌گیری و جو سیارات فراتر از منظومه شمسی را …
خورشید یک همتا داشته است!
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / تحقیقات علمی / اکتشافات فضایی / خورشید
خورشید یک همتا داشته است!
طبق نظریه ای جدید احتمالا خورشید یک همتا با حجمی مشابه داشته است. وجود چنین ستاره ای اطلاعات بیشتری درباره سیاره نهم منظومه شمسی فراهم می کند.
من شیخ دیاباته را دوست دارم/ خوش اخلاق‌ترین ببر موجود در منظومه شمسی!
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / استقلال تهران / دیاباته
من شیخ دیاباته را دوست دارم/ خوش اخلاق‌ترین ببر موجود در منظومه شمسی!
ستاره مالیایی استقلال که در فرانسه زندگی می کند،شب گذسته در برنامه فوتبال برتر نشان داد دنیای متفاوتی دارد؛او حالا نه تنها محبوب استقلالی هاست ،بلکه دل همه فوتبالدوستان را ربوده است.
کشف بزرگ‌ترین دهانه ناشی از برخورد اجسام آسمانی در منظومه شمسی
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
کشف بزرگ‌ترین دهانه ناشی از برخورد اجسام آسمانی در منظومه شمسی
محققان ژاپنی از کشف بزرگ‌ترین دهانه ناشی از برخورد ۲ جسم آسمانی در منظومه شمسی خبر دادند.
۱۰ شگفتی منظومه شمسی که احتمالا نمی‌دانید
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
۱۰ شگفتی منظومه شمسی که احتمالا نمی‌دانید
دنیای اطراف خورشید ما از تکه سنگ‌های بیجان گرفته تا غول‌های گازی هرکدام ویژگی‌های شگفت انگیزی دارند. با زومیت همراه باشید تا ۱۰ مورد از شگفتی‌های منظومه شمسی را ببینیم.
اقیانوسی از آب شور در سیارک سرس
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / سیارک / سرس / آبشور / اقیانوس / سیاره کوتوله / منظومه شمسی
اقیانوسی از آب شور در سیارک سرس
سرس با قطری به طول حدود ۹۵۰ کیلومتر تنها «سیارهٔ کوتوله» کمربند سیارک‌ها به شمار می‌رود و احتمالاً بازماندهٔ سیارات ابتدایی است که در ۴.۵ میلیارد سال پیش در منظومه شمسی شکل گرفته‌اند.
ویدئو / از کشف خرچنگ باستانی در ایران تا تولید آب آشامیدنی در نیم ساعت
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / کویر لوت / اقیانوس / سیارک / منظومه شمسی / هیدروهالیت / آب آشامیدنی / زلزله / هلیوسفر / خرچنگ باستانی
ویدئو / از کشف خرچنگ باستانی در ایران تا تولید آب آشامیدنی در نیم ساعت
در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا خبرهایی از کشف یک گونه خرچنگ باستانی در کویر لوت، تبدیل کردن آب دریا به آب آشامیدنی تنها در ۳۰ دقیقه، استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند برای تشخیص زلزله و دو خبر در حوزه فضا را مرور می‌کنیم.
احاطه سیاره زهره با توده ابری عظیم
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / سیاره زهره / توده ابری / کره زمین / اخترشناسان / سیارات / منظومه شمسی
احاطه سیاره زهره با توده ابری عظیم
زهره از بسیاری جهات، از جمله اندازه و حجم، شبیه به کره ماست تا جایی که آن را خواهر زمین خوانده‌اند. اما جوّ زهره به کلی با جوّ اطراف زمین متفاوت است. حرارت سطح زهره ۴۶۵ درجه سانتیگراد است و اتمسفر آن ترکیبی از اسید سولفوریک غلیط است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
35سال پنهان ماندن ابری اسیدی
پژوهشگران متوجه شدند که یک دیواره بزرگ از ابرهای اسیدی که بیش از 4 هزار مایل کشیده شده و با سرعتی مشابه یک هواپیمای جت در حال حرکت است، به‌مدت ۳۵ سال در اتمسفر ونوس پنهان شده است.  به گزارش دیلی میل، این اختلال جوی در حدود ۳۱ مایل بالاتر از سطح سیاره است که بیش از 4 هزار مایل کشیده شده است. ستاره‌شناسان هنوز چنین ابری در مقیاس سیاره‌ای را در جایی دیگر در منظومه شمسی (Solar System) مشاهده نکرده‌اند ولی حدس می‌زنند که این ابر اسیدی بیش از 3 دهه در جو سیاره ونوس کمین کرده بوده است. برای نخستین بار، …
برخی از مناطق خورشید داغ‌تر از مناطق دیگرند
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / خورشید / مغناطیس / کره زمین / پرتو بنفش / گرم و داغ
برخی از مناطق خورشید داغ‌تر از مناطق دیگرند
روی کره زمین، حداقل‌های خورشیدی می‌توانند منجر به افزایش پرتو‌های کیهانی در منظومه شمسی شوند که با تشعشعات پرتو ایکس و فرابنفش، به کره ما برخورد می‌کنند.
رصد ابر اسیدی عظیم در سیاره زهره
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / منظومه شمسی / اکتشافات فضایی / تلسکوپ
رصد ابر اسیدی عظیم در سیاره زهره
دیواری از ابرهای اسیدی عظیم در اتمسفر سیاره زهره رصد شده که در گستره ۴ هزار مایل و با سرعت ۲۰۳ مایل برساعت حرکت می کند.
نام های مستعار تبعیض آمیز سیارات تغییر می کنند
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / ناسا / منظومه شمسی / اکتشافات فضایی / تبعیض نژادی
نام های مستعار تبعیض آمیز سیارات تغییر می کنند
ناسا برای ایجاد عدالت اجتماعی نام های غیر رسمی اجسام آسمانی که تبعیض آمیز باشد را تغییر می دهد.
سیاره مشتری زیر ذره‌بین تلسکوپ "جیمز وب"
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / ناسا / تلسکوپ فضایی جیمز وب / سیاره مشتری
سیاره مشتری زیر ذره‌بین تلسکوپ "جیمز وب"
سیاره "مشتری" که نام آن برگرفته از نام پادشاه خدایان روم باستان است، بزرگترین سیاره منظومه شمسی است. مشتری دارای ۷۹ قمر شناخته شده‌ است. اوایل قرن هفدهم حرکات اقمار این سیاره گالیلئو گالیله(Galileo Galilei)‏ را متقاعد کرد که زمین در مرکز جهان نیست. بیش از ۴۰۰ سال بعد و در همین زمان ستاره شناسان قصد دارند از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا برای رصد این اجرام معروف استفاده کنند و ابزارهای این تلسکوپ به حدی قدرتمند و کاربردی هستند که می‌توانند درک دانشمندان را بسیار ارتقا دهند.
اولین تصاویر رنگی از قطب شمال قمر مشتری منتشر شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
اولین تصاویر رنگی از قطب شمال قمر مشتری منتشر شد
مشتری یکی از سیاره‌های رمزآلود منظومه شمسی با اقماری متنوع است و ناسا برای اولین بار تصاویری رنگی از قطب شمال یکی از قمرهای مشتری به نام گانمید تهیه کرده است.
اولین عکس از منظومه شمسی دیگری غیر از منظومه شمسی ما
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
اولین عکس از منظومه شمسی دیگری غیر از منظومه شمسی ما
اخترشناسان برای نخستین بار تصویری از منظومه متشکل از ستاره خورشید مانند TYC 8998-760-1 و دو سیاره فرا خورشیدی غول پیکر را منتشر کرده اند.
جلوه‌های ویژه فیلم زمین سرگردان
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
جلوه‌های ویژه فیلم زمین سرگردان
فیلم «زمین سرگردان / The Wandering Earth» به کارگردانی فرانت گو است که بر پایه رمانی با همین نام نوشته شده توسط لیو سیچین محصول سال 2019 چین است. پس از خاموشی و ناپایداری خورشید و از بین رفتن تدریجی کهکشان راه شیری و سیاره زمین، بحران سراسر این منظومه را در برگرفته است و طی صد سال بیش از 300 سیاره منظومه شمسی از بین می‌روند. دانشمندان تنها راه‌حل را در ساخت موتورهای غول‌پیکر بین سیاره‌ای و سفری 2500 ساله برای فرار به سوی سیاره‌های دیگر یافتند. در واقع، دانشمندان می‌خواهند زمین را هم با خود برده و در کهکشان دیگری مستقر کنند. راه‌حل ساخت ده هزار جت غول‌پیکر برای از مدار خارج کردن زمین و یک سفر طولانی به کهکشان دیگری است. کو جوشیائو، وو جینگ و ژائو جینامی در این فیلم بازی کرده‌اند. جلوه‌های ویژه …
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
ارز فضایی جایگزین دلار
امیر حسین ذاکری ‪-‬ اخیرا محققان ادعا کردند: موجودات فرازمینی در سیارات دیگر وجود دارند. یکی از دوستان در این باره نوشت: به عنوان یکی از اعضای شورا پیشنهادی دارم هر چند برای حل مشکلات مردم تا حالا هیچ راه حلی ندادم.ولی با توجه به این موضوع پیشنهاد می‌دهم با بیگانگان فضایی ارتباط برقرار کنیم.بیگانگان فضایی که اجنبی نیستند فقط بیگانه اند.شاید این همسایگان در منظومه شمسی از همسایگان ما در کره زمین بهتر باشند همانگونه که برخی همسایگان از فامیل به آدم نزدیک ترند. اصلا چه بسا بتوانیم به آنها نفت بفروشیم.وزیر نفت را از دل نگرانی فروش نفت دربیاوریم. شاید فضایی‌ها نفت بخرند خوش حساب هم باشند.پول فضایی هم ارزشش بیشتر از دلار آمریکا باشد، که میداند؟! چه بسا ارز فضایی وارد بازار شود در خود بازار مهمی چون …
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
جرم گازی آبی رنگ، با کمربند تیره
[شهروند] اورانوس، هفتمین جرم فضایی‌ دور از خورشید و سومین سیاره‌ بزرگ منظومه شمسی است‎. اورانوس هم مثل ‏مشتری و زحل یکی از سیاره‌های غول‌پیکری‌ است که تماماً از گاز تشکیل شده است. نام این سیاره از «اورانوس»، یکی ‏از خدایان یونان باستان گرفته شده است. کما اینکه مشتری به افتخار «زئوس» و زحل هم به یاد «کرونوس» نام‌گذاری ‏شده. درواقع نام‌ اکثر سیارات، ستاره‌ها و اقمار منظومه‌ خورشیدی از شخصیت‌ها، الهه‌ها، اساطیر رومیان و یونانیان ‏باستان گرفته شده است.‏ ‏1- زاویه‌ شیب قطب‌ اورانوس 97درجه است. یعنی جهت قطب جنوبی اورانوس مستقیماً رو به کره‌ زمین قرار گرفته و در ‏واقع، …
منظور از آسمان‌های هفتگانه سیاره‌های منظومه شمسی است؟
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / منظومه شمسی / آسمان های هفتگانه / تفسیر قرآن / سبک زندگی / پارسی خبر
منظور از آسمان‌های هفتگانه سیاره‌های منظومه شمسی است؟
یکی از مباحث علمی مفسران قرآن، مربوط به خلقت آسمان‌های هفتگانه و زمین است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
سیاره۹ می‌تواند یک سیاهچاله نخستین باشد
دانشمندان دانشگاه «هاروارد» با همکاری امیر سراج، دانشمند ایرانی این دانشگاه احتمال می‌دهند که سیاره‌ای موسوم به«سیاره۹» می‌تواند یک سیاهچاله بسیار کهن و ابتدایی باشد. به‌گزارش ای‌ای، به‌نظر می‌رسد «سیاره۹» (Planet9) که یک سیاره احتمالی هنوز تأیید نشده است در یک نقطه از تاریخ ۴.۶میلیارد ساله منظومه شمسی توسط منظومه ما جذب شده است. «سیاره۹» نام موقتی یک سیاره یخی بزرگ احتمالی با جرم تقریبی ۱۰برابر زمین و قطری حدود ۱۳هزار تا ۲۶هزار کیلومتر(نزدیک به ۲ تا ۴برابر قطر زمین) در ناحیه بیرونی سامانه خورشیدی …
ادعای یک محقق ایرانی درباره حضور یک سیاه‌چاله در منظومه شمسی
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / اخبار هوا و فضا
ادعای یک محقق ایرانی درباره حضور یک سیاه‌چاله در منظومه شمسی
یک محقق ایرانی به تازگی ادعا کرده است که در منظومه شمسی و در موقعیت مکانی نپتون یک سیاه چاله کوچک وجود دارد.
دانشمندان مرکز منظومه شمسی را پیدا کردند
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / منظومه شمسی / گرانش
دانشمندان مرکز منظومه شمسی را پیدا کردند
سیاه چاله منطقه‌ای از فضازمان است که جاذبه آن آنقدر قوی است که هیچ ذره‌ای حتی ذرات و تابش الکترومغناطیسی مانند نور نمی‌توانند از آن فرار کنند. طبق نظریه نسبیت عام، یک جرم کاملاً جمع و جور می‌تواند باعث ایجاد تغییر در فضازمان شود تا سیاهچاله ایجاد شود.
به اندازه مشتری، به چگالی پشمک
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
به اندازه مشتری، به چگالی پشمک
عمادالدین قاسمی‌پناه ـ خبرنگار اخترشناسان زمانی معتقد بودند که بیشتر منظومه‌های خورشیدی شباهت بسیاری به منظومه شمسی خودمان دارند. آنها تصور می‌کردند که این منظومه‌ها هم سیارات صخره‌ای کوچکی در نزدیکی خورشید خود دارند و غول‌های گازی در فواصل بیشتری نسبت به این ستاره به دور آن می‌چرخند. در آغاز سال 1992، دانشمندان شروع به یافتن جهان‌هایی کردند که به دور ستاره‌های بیگانه می‌چرخیدند و خیلی زود دریافتند که انواع متنوعی از منظومه‌های خورشیدی در هستی وجود دارد. وب سایت thenextweb در گزارشی نوشته است: …
رصد هسته یک سیاره غول‌پیکر گازی
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / سیاره / منظومه شمسی / گاز / ناسا
رصد هسته یک سیاره غول‌پیکر گازی
ستاره‌شناسان طی بررسی‌های خود موفق شدند هسته یک سیاره گازی را رصد کنند.
علت فرار بزرگ ‌ترین قمر زحل چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / قمر زحل / تیتان / منظومه شمسی / سبک زندگی / پارسی خبر
علت فرار بزرگ ‌ترین قمر زحل چیست؟
براساس تحقیقات انجام شده بزرگترین قمر زحل که تیتان نام دارد در حال فاصله گرفتن از این سیاره است.
غروب آفتاب را در ۴ سیاره منظومه شمسی ببینید
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / نوآوری / فناوری فضایی / منظومه شمسی / ناسا
غروب آفتاب را در ۴ سیاره منظومه شمسی ببینید
یکی از محققان ناسا غروب آفتاب در سیاره های ونوس، مریخ، اورانوس و تایتان را شبیه سازی کرده است.
ناسا به قمر نپتون فضاپیما می‌فرستد
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / ناسا / منظومه شمسی / فناوری فضایی / اکتشافات فضایی
ناسا به قمر نپتون فضاپیما می‌فرستد
ناسا قصد دارد فضاپیمایی را به یکی از قمرهای نپتون موسوم به تریتون ارسال کند. تریتون بزرگترین ماه طبیعی نپتون بوده و در سال ۱۸۴۶ کشف شده است.
ببینید | تصاویر حیرت انگیز یک ستاره دنباله دار
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / ستاره / دوربین / منظومه شمسی
ببینید | تصاویر حیرت انگیز یک ستاره دنباله دار
مجله نجوم منتشر کرد:این کلیپ از به هم چسباندن تصاویر در مدت زمان ۲۵ دقیقه از ماموریت فیله ایجاد شده است. سطح‌نشین فیله بخشی از ماموریت رزتا به مقصد دنباله‌دار ۶۷p بود. دنباله‌دارها اسراری از زمان پیدایش منظومه شمسی در دل نهفته دارند و بررسی آن‌ها برای شناخت تحولات منظومه شمسی لازم است.
کشف سیاره‌ای مشابه زمین در فاصله ۳ هزار سال نوری
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / منظومه شمسی / آلمان / سیاره / کره زمین / فناوری
کشف سیاره‌ای مشابه زمین در فاصله ۳ هزار سال نوری
محققان با استفاده از اطلاعات تلسکوپ کپلر و دو الگوریتم جدید سیاره ای مشابه زمین رصد کرده اند که هر مدار آن دور ستاره اش ۳۷۸ روز طول می کشد و در فاصله ۳ هزار سال نوری زمین قرار دارد.
از اسرار جدید سیاره مشتری چه می‌دانید؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / نجوم / ستاره‌شناسی / مشتری سیاره منظومه شمسی
از اسرار جدید سیاره مشتری چه می‌دانید؟
عکس‌های با کیفیت بالا جدید از سیاره مشتری، اسراری را در مورد طوفان‌های سهمگین این سیاره فاش می‌کند. 
روش جدید جستجوی حیات در مریخ و دیگر سیارات منظومه شمسی
۱۳۹۹/۰۳/۱۶
روش جدید جستجوی حیات در مریخ و دیگر سیارات منظومه شمسی
دانشمندان روس روش جدید جستجوی حیات در مریخ و دیگر سیارات منظومه شمسی را طرح‌ریزی نموده اند.
داستان دنباله‌دار "اوموآموآ"
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / اوموآموآ
داستان دنباله‌دار "اوموآموآ"
از زمانی که یک شیء عجیب شبیه به سیگار برگ در سال 2017 از منظومه شمسی و نزدیک زمین عبور کرد، ستاره شناسان فرضیه‌های عجیبی نظیر اینکه یک سفینه از جانب بیگانگان است یا یک سیارک عجیب که از خارج از منظومه شمسی آمده، مطرح کردند و اکنون تئوری جدیدی مطرح شده است.
جام جهانی روباتیک در فضا
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
جام جهانی روباتیک در فضا
عمادالدین قاسمی پناه_خبرنگار از زمانی که یک مسابقه هیجان‌انگیز فضایی در دهه1960 آغاز شد، آژانس‌های فضایی سراسر دنیا، شروع به ساخت، آزمایش و پرتاب روبات‌های مختلفی کردند. هرکدام از این روبات‌ها برای یک ماموریت ویژه طراحی شدند تا درباره اتمسفر زمین، کره ماه، مریخ، منظومه شمسی و حتی فراتر از آن، به ما اطلاعات بیشتری دهند. این روبات‌ها از نخستین‌ ماه‌نورد اتحاد جماهیر شوروی سابق در دهه1970 گرفته تا مریخ‌نورد Mars 2020 که چندی پیش نام آن هم انتخاب شد، وظایف بسیار خطرناک یا کم‌هیجانی را برای انسان‌ها …
جدیدترین نظریه درباره شکلگیری منظومه شمسی
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
جدیدترین نظریه درباره شکلگیری منظومه شمسی
محققان اخیرا اظهار کرده‌اند برخورد کهکشانی ممکن است باعث ایجاد منظومه شمسی شده باشد.
برخورد کهکشانی ممکن است باعث ایجاد منظومه شمسی شده باشد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / کهکشان / کهکشان راه شیری / منظومه شمسی
برخورد کهکشانی ممکن است باعث ایجاد منظومه شمسی شده باشد
محققان اخیرا اظهار کرده‌اند برخورد کهکشانی ممکن است باعث ایجاد منظومه شمسی شده باشد.
ستاره ملال‏آور
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
ستاره ملال‏آور
خورشید در مقایسه با صدها ستاره مشابه در کهکشان ما تا حدی کم‏کار است اما شاید همین ویژگی است که پیدایش حیات در منظومه شمسی را ممکن کرد
ثبت تصاویری از تولد یک سیاره دوردست برای اولین بار
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
ثبت تصاویری از تولد یک سیاره دوردست برای اولین بار
گروهی بین المللی از ستاره شناسان به سرپرستی آنتونی بوکالتی از فرانسه برای اولین بار موفق به ثبت تصاویری از تولد یک سیاره دوردست در خارج از منظومه شمسی شدند.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
آتشفشان‌های گلی، عامل ایجاد اشکال عجیب روی مریخ
محققان اروپایی با شبیه‌سازی وضعیت کره مریخ (Mars) روی زمین به این نتیجه رسیده‌اند که در این سیاره آتشفشان‌هایی وجود دارد که از آنها گل خارج و گل‌افشانی آتشفشان‌های یادشده باعث ایجاد اشکال منحصربه‌فرد می‌شود. به گزارش نیواطلس، اگرچه سیاره مریخ این روزها بسیار خشک بوده و فعالیت آتشفشانی خاصی در آن وجود ندارد، اما در گذشته این سیاره محل فعالیت آتشفشان‌هایی ‌بزرگ و منحصربه‌فرد در منظومه شمسی بوده است. سابقه فعالیت برخی از این آتشفشان‌ها به 2میلیارد سال قبل برمی‌گردد. از سوی دیگر در گذشته‌های دور در مریخ …
عکس | تصاویر واضح ، زیبا و جدید فضاپیمای
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / مشتری سیاره منظومه شمسی / کهکشان / ناسا
عکس | تصاویر واضح ، زیبا و جدید فضاپیمای "جونو" از سیاره مشتری
ناسا به تازگی تصویری ثبت‌شده از سیاره مشتری توسط فضاپیمای جونوی خود را منتشر کرده است. این فضاپیما در چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت.
عکس های خیره کننده ناسا از پدیده ای عجیب که نباید در بحبوحه کرونا نادیده بماند! +تصاویر
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
عکس های خیره کننده ناسا از پدیده ای عجیب که نباید در بحبوحه کرونا نادیده بماند! +تصاویر
از زمان اولین فرود بر روی سیاره مشتری در سال ۲۰۱۶، کاوشگر فضایی جونو ناسا (NASA’s Juno) اطلاعات زیادی در مورد بزرگترین سیاره منظومه شمسی به ما داده است.
۸ مکان توریستی در مریخ؛ نگاهی به جذابیت‌های سیاره سرخ
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / علم و فناوری / مریخ / جاذبه‌های توریستی و دیدنی مریخ / کوه المپ / آتشفشان‌ / آتشفشان منظومه شمسی / قطب شمال / تپه‌های ارواح / پارسی خبر
۸ مکان توریستی در مریخ؛ نگاهی به جذابیت‌های سیاره سرخ
مریخ سیاره‌ای پر از شگفتی است، با آتشفشان‌های عظیم، دره‌های عمیق و حفره‌هایی که معلوم نیست در آن‌ها آب جاری است یا نه. وقتی اولین اقامت‌گاه‌ها را روی سیارۀ سرخ برپا کنیم این‌ها به مکان‌های توریسیتی جذابی برای گردشگران تبدیل خواهند شد. برای اجرای چنین برنامه‌هایی در آینده به زمین‌های مسطح نیاز داریم. همچنین با چند روز رانندگی در سطح مریخ هم می‌توان به سراغ این مکان‌ها رفت.
کشف نزدیک‌ترین سیاه‌چاله به زمین
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
کشف نزدیک‌ترین سیاه‌چاله به زمین
جمعی از ستاره‌شناسان «رصدخانه جنوبی اروپا» (ESO) و سایر مؤسسات، یک سیاه‌چاله را کشف کرده‌اند که در فاصله ۱۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. این سیاه‌چاله به اسم «HR 6819» تا به حال رویت نشده بود. به گزارش تک اکسپلوریست، این سیاه‌چاله از هر سیاه‌چاله دیگری که تا به حال کشف شده به منظومه شمسی (Solar System) ما نزدیک‌تر است و قسمتی از سیستم سه‌گانه‌ای را تشکیل می‌دهد که با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده است. این گروه با ردیابی 2 ستاره که در مجاورت این سیاه‌چاله قرار داشتند موفق به کشف این سیاه‌چاله شدند. …
شگفت‌ انگیزترین وقایع تاریخ کیهان +عکس
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / منظومه شمسی / کیهان / تابش / سیاره / برنامه فضایی / فناوری
شگفت‌ انگیزترین وقایع تاریخ کیهان +عکس
در این گزارش به مرور مهمترین وقایع تاریخ کیهان بر اساس استدلال‌ها و مطالعات کیهان شناسان در طول تاریخ پرداخته شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
کویر وحشت کرونا
شبیه‌سازی جهان پس از کرونا صعب است و دشوار و بسیار سخت‌تر از آن است که بتوان از حالا مانیفستی برای آن صادر کرد و آن را متفاوت‌تر از گذشته دانست حتی اگر سیاره آبی مغموم و مظلوم این روز و شبان مرگبار منظومه شمسی به سلامت از این بحران عبور کند که دور از ذهن نیست . اکنون دیگر بحث از کرونا برای همه کسالت‌بار و مشمئزکننده است چون دستش برای بشر رو شده و پژوهشگران و دانشمندان هم خوب دستش را خوانده‌اند و نسخه ژنتیکی آن را دانشمندان روسی و چینی استخراج کرده و توالی‌یابی کرده‌اند و احتمال می‌رود یک باز آن مثل تیمیدین جابه‌جا شده باشد که باعث این همه تلفات شده و تا کنون۲۵۰هزار نفر در جهان را بی‌صدا به کام مرگ کشانده است، اما روی دیگر بیماری که مثل روی دیگر …
ویژگی های مرموز فعالیت تکتونیکی ماه کشف شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / تحقیقات علمی / زمین شناسی / نوآوری / منظومه شمسی
ویژگی های مرموز فعالیت تکتونیکی ماه کشف شد
محققان شواهد جدیدی مبنی بر فعالیت های تکنوتیکی در ماه رصد کرده اند.
سنگ ۱۳.۵ کیلویی ماه حراج می شود
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / منظومه شمسی / حراج کریستیز / شهاب سنگ
سنگ ۱۳.۵ کیلویی ماه حراج می شود
قرار است یک صخره متعلق به ماه با وزن بیش از ۱۳.۵ کیلوگرم به قیمت ۲ میلیون پوند در حراجی کریستیز فروخته شود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / منظومه شمسی / سیارک ها / سیارک های بیگانه / خورشید
سیارک‌های «بیگانه»؛ تهدیدی بزرگ برای منظومه شمسی
گروهی از ستاره شناسان به دنبال بررسی‌های چند ساله خود متوجه شدند که اجرام بیگانه‌ای در منظومه شمسی ما حضور دارند که تاکنون از دید انسان به دور بودند.
سیارک‌های اطراف مشتری از منظومه دیگری آمده‌اند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
سیارک‌های اطراف مشتری از منظومه دیگری آمده‌اند؟
ستاره شناسان می‌گویند جمعیت سیارک‌های موجود در اطراف سیاره مشتری احتمالا متعلق به یک سامانه خورشیدی دیگر هستند که به منظومه شمسی ما مهاجرت کرده‌اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •