جمعه, ۴ بهمن, ۱۳۹۸ / 24 January, 2020
وزارت صنعت، معدن و تجارت
65 درصد مشاغل ما در 20 سال آینده متحول می‌شود
فارس / ۱۹ ساعت قبل / اقتصادی
65 درصد مشاغل ما در 20 سال آینده متحول می‌شود
رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با رشد انقلاب صنعتی چهارم، 65 درصد مشاغل ما در 20 آینده متحول می‌شود.
واردات گوشی ۲/۵ برابر شد
همشهری‌آنلاین / ۲۹ ساعت قبل / اقتصادی
واردات گوشی ۲/۵ برابر شد
جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، ‌ معدن و تجارت (صمت) حاکی از ۲/۵ برابر شدن واردات گوشی همراه در ۸ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است. 
دنیای اقتصاد / ۳۳ ساعت قبل / اقتصادی
تاکید بر حذف پراید و پژو 405
قائم مقام معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در تلاشیم تا تولیدات خود را با استانداردهای تعیین شده مطابق کنیم و در این مسیر از سال ٩٩ تولید پراید و پژو ۴٠۵ متوقف می‌شود. سید مهدی نیازی در چهل ودومین جلسه کارگروه آلودگی هوا افزود: درخصوص استانداردها برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته و متناسب با تحریم‌ها پیش می‌رود، هر چند می‌دانیم که مشکلاتی در این مسیر وجود دارد. وی اظهار کرد: سال گذشته تصمیم گرفته شد تولید محصول با استاندارد یورو۴ یک سال عقب بیفتد، اما می‌بینیم امسال شرایط (شرایط هوا) بدتر است. نیازی گفت: از سوی دیگر تولید سوخت یورو۵ با مشکل مواجه شده. وقتی خودرو یورو ۵ باشد و با سوخت یورو ۴ کار کند، کاتالیست آن بعد از ۱۰ هزار کیلومتر پیمایش از بین می‌رود و خودروی موردنظر ممکن است …
روزنامه ابتکار / ۳۳ ساعت قبل / ...
روند تامین کالاهای اساسی در سال جاری باید در سال ۹۹ نیز استمرار یابد
معاون اول رئیس‏جمهوری گفت: باید روند مناسب تامین و تخصیص ارز مورد نیاز کالاهای اساسی که در سال ۹۸ انجام شد در سال ۹۹ نیز استمرار پیدا کند.به گزارش پایگاه اطلاع‏رسانی معاون اول رئیس‏جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی نحوه تامین ارز مورد‏نیاز کالاهای اساسی با قدردانی از دستگاه‏های اجرایی مرتبط با تامین کالاهای اساسی در سال جاری افزود: لازم است نیازهای ارزی سال ۹۹ برای تامین کالاهای اساسی به صورت دقیق و کارشناسی احصاء شود.وی همچنین خاطرنشان کرد: با وجود فشارها و محدودیت‏های سال جاری، همت و تلاش بانک مرکزی و سایر دستگاه‏های ذی‏ربط باعث شد مشکلی برای تامین کالای اساسی در کشور وجود نداشته باشد.معاون اول رئیس‏جمهوری با تاکید بر اینکه خوشبختانه در سال جاری کالاهای اساسی مورد‏نیاز جامعه به وفور در بازار …
زمان توقف تولید پراید و پژو ۴٠۵ اعلام شد
همشهری‌آنلاین / ۴۲ ساعت قبل / اقتصادی
زمان توقف تولید پراید و پژو ۴٠۵ اعلام شد
قائم مقام معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در تلاشیم تا تولیدات خود را با استانداردهای تعیین شده مطابق کنیم و در این مسیر از سال ٩٩ تولید پراید و پژو ۴٠۵ متوقف می‌شود.
وضع عوارض ۱۰ درصدی بر روی صادرات آهن اسفنجی
مهر / ۴۲ ساعت قبل / اقتصادی
وضع عوارض ۱۰ درصدی بر روی صادرات آهن اسفنجی
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای وضع عوارض ده درصدی بر روی صادرات آهن اسفنجی از دهم بهمن۹۸، گفت: وزارت صنعت،از صادرات با ارزش افزوده بالا حمایت می کند.
  حسین مدرس خیابانی  وزارت صنعت معدن و تجارت  آهن اسفنجی  عوارض صادراتی
حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید مهمترین ضرورت امروز کشور است
ایسنا / ۴۳ ساعت قبل / اقتصادی
حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید مهمترین ضرورت امروز کشور است
مدیرکل دفتر حقوقی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حفظ اشتغال موجود و تلاش برای ایجاد اشتغال جدید مهمترین نیاز و ضرورت امروز کشور است که باید با مشارکت سازمان صمت انجام شود.
  استانی-اقتصادی  وزارت صمت  اشتغال
واردات غذای سگ و گربه ممنوع است/به شدت مراقب واردات کالاها هستیم
مهر / ۴۵ ساعت قبل / اقتصادی
واردات غذای سگ و گربه ممنوع است/به شدت مراقب واردات کالاها هستیم
مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه‌ای در مورد واردات رسمی غذای سگ و گربه اعلام کرد: از ابتدای اردیبهشت امسال، واردات غذای سگ و گربه ممنوع است.
  وزارت صنعت معدن و تجارت  واردات کالا  سعید عباسپور
دنیای اقتصاد / ۲ روز قبل / اقتصادی
راه‌اندازی سامانه توانیران در وزارت «صمت»
سامانه توانمندی‌ها و اعلام نیازمندی‌های ایران (توانیران) با هدف ایجاد فرصت برای داخلی‌سازی نیازهای وارداتی کشور راه‌اندازی شد. این سامانه دیروز در مراسمی با حضور رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی شد. سامانه توانیران براساس جزء (1) بند الف ماده (4) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، مصوب پانزدهم اردیبهشت ماه سال 98 به منظور معرفی توانمندی‌های داخلی (کالا و خدمات) راه‌اندازی شده است. این سامانه به‌دنبال ایجاد فرصت برای داخلی‌سازی نیازهای وارداتی کشور است.
دنیای اقتصاد / ۲ روز قبل / اقتصادی
تفویض بخشی از اختیارات صنعت و معدن به استان‌ها
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس کمیسیون نظارت بر تشکل‌های صنعتی و معدنی گفت: هفت اختیار این وزارت به ۱۲ خانه صنعت و معدن در استان‌ها تفویض شده است.
هنوز تصمیمی برای برگزاری نمایشگاه بهاره نگرفته ایم
ایسنا / ۳ روز قبل / اقتصادی
هنوز تصمیمی برای برگزاری نمایشگاه بهاره نگرفته ایم
رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه برنامه های نظارتی و کنترلی اصناف تا پایان تعطیلات ادامه خواهد یافت، گفت: تا به امروز تصمیمی برای برگزاری نمایشگاه های بهاره اتخاذ نشده و در صورت نیاز و صلاحدید وزارت صنعت، معدن و تجارت این نمایشگاه برگزار خواهد شد.
  نمایشگاه بهاره  رییس اتاق اصناف تهران
دنیای اقتصاد / ۳ روز قبل / اقتصادی
اجرای سند راهبردی توسعه صنعت پوشاک کشور از سال آینده
با حضور معاون طرح و برنامه، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و انجمن‌ها، تشکل‌ها و صاحب‌نظران این بخش سند راهبردی توسعه تولید پوشاک بررسی شد. در این جلسه سعید زرندی، معاون طرح و برنامه گفت: صنعت پوشاک و نساجی از صنایع مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور است. وی گفت: ایران توان تولید انواع محصولات مرتبط با پوشاک و صادرات آن را دارد، بنابراین باید یک نقشه راه عملیاتی برای آن مشخص شود. زرندی گفت: امیدواریم با همراهی همه ذی‌نفعان این بخش به زودی شاهد نهایی شدن سند راهبردی صنعت پوشاک باشیم و در سال 99 اجرایی شدن آن را آغاز کنیم. در این جلسه هر کدام از انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنعتی و صنفی پوشاک، نظرات خود را درباره چگونگی نهایی شدن سند راهبردی ارائه کردند. در این جلسه همچنین مقرر شد، …
دنیای اقتصاد / ۳ روز قبل / اقتصادی
اولویت‌دهی به ایجاد شناسه کالا
اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران در نشستی که با حضور سعید عباس‌پور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، به بیان مهم‌ترین مشکلات خود درخصوص تخصیص ارز و ثبت‌سفارش کالا پرداختند. مهم‌ترین مشکلات مطرح شده از سوی فعالان این حوزه درخصوص تخصیص ارز و ثبت‌سفارش کالا بود. عباس‌پور در این نشست از در دستور کار قرار گرفتن ایجاد شناسه برای ثبت‌سفارش کالاهای وارداتی خبر داد.
پارسال ۱.۴ میلیارد دلار مصنوعات پلاستیک صادر شد
ارانیکو / ۳ روز قبل / اقتصادی
پارسال ۱.۴ میلیارد دلار مصنوعات پلاستیک صادر شد
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان صادرات مصنوعات پلاستیکی در سال گذشته را نزدیک به ۵۹۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: این میزان صادرات معادل ۱.۴ میلیارد دلار است که بطورعمده به کشورهای همسایه انجام شد.
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
فروشندگان اسباب‌بازی از امکان حضور در اتحادیه‌ها استفاده کنند
رئیس گروه صدور و نظارت بر مجوزهای وزارت صنعت گفت: بهتر است فروشندگان و واردکنندگان اسباب‌بازی برای رسیدن به اهداف‏شان، از حضور در اتحادیه‌های رسته اسباب‌بازی کشور استفاده کنند.احمدعلی بابایی، مشاور دبیر هیئت عالی نظارت و رئیس گروه صدور و نظارت بر مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‏وگو با خبرنگار مهر گفت: فروشندگان و واردکنندگان باید با قدرت بیشتری کنار دپارتمان اسباب‏بازی اتحادیه صنف خرازی تهران قرار بگیرند. این انسجام و در کنار یکدیگر قرار گرفتن برای تحقق خواسته‌های آنها ضروری است.وی افزود: اتحادیه صنف خرازی‏فروشان با توجه به قدرت علمی و حقوقی که دارد، می‌تواند به‌عنوان لیدر صنف اسباب‌بازی، کل موضوع اسباب‏بازی را مدیریت کند. پیشنهاد من این است که طی یک جلسه هم‌اندیشی، دپارتمان اسباب‌بازی …
دنیای اقتصاد / ۴ روز قبل / اقتصادی
آغاز واگذاری مراحل صدور جواز فعالیت به خانه‌های صنعت
در راستای تفاهم‌نامه تفویض اختیارات وزارت صمت به خانه‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، اولین گام جهت تحقق بند 1 تفویض‌نامه مذکور، اقدامات اجرایی در 14 استان آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، تهران، خراسان رضوی، زنجان، سمنان، فارس، کرمان، کرمانشاه، گلستان، مازندران، مرکزی و یزد از روز گذشته 29 دی آغاز شد. به گزارش روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران؛ بنا بر توافقات انجام شده، ثبت، بررسی و رسیدگی به تقاضای تاسیس واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی در سایت بهین یاب تا مرحله صدور و امضای جواز تاسیس توسط روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها بر عهده خانه‌های صمت استان خواهد بود. سایر استان‌های باقی‌مانده نیز به زودی نسبت به اجرای مفاد بند 1 این تفویض‌نامه اقدام خواهند کرد. از سوی دیگر …
روزنامه تعادل / ۴ روز قبل / اقتصادی
اخبار
ایسنا| جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاکی از ۲.۵ برابر شدن واردات گوشی همراه در هشت…
  رشد  شب عید  مشکلات  واردات  وزارت صنعت معدن و تجارت
واردات گوشی تلفن همراه در هشت ماهه سال جاری ۲/۸ برابر شد
ارانیکو / ۴ روز قبل / اقتصادی
واردات گوشی تلفن همراه در هشت ماهه سال جاری ۲/۸ برابر شد
گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد، واردات گوشی موبایل در هشت‌ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲/۸ برابر شده است.
کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با میزهای ساخت داخل
ایرنا / ۵ روز قبل / اقتصادی
کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با میزهای ساخت داخل
تهران- ایرنا- سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ مجموعه قراردادها و تفاهم‌نامه‌های میزهای ساخت داخل برگزار شده، تاکنون کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی به همراه داشته است.
  وزارت صنعت معدن و تجارت  داخلی سازی
چند نفر شاغل می‌شوند؟
ایسنا / ۵ روز قبل / اقتصادی
چند نفر شاغل می‌شوند؟
بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) تا پایان آبان‌ماه ۵۳ هزار و ۶۲۴ طرح در کل کشور در دست اجرا هستند که بیش از نیمی از آن‌ها کمتر از ۲۰ درصد و حدود شش درصد از آن‌ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند و پیش‌بینی می‌شود که با تکمیل طرح‌ها بیش از یک میلیون و ۶۴۱ هزار نفر در این طرح‌ها مشغول به کار شوند.
  اشتغال  پیشرفت فیزیکی
۳۲ طرح برای توسعه ۱۲ استان کمتر برخوردار در حال اجرا است
ایرنا / ۵ روز قبل / اقتصادی
۳۲ طرح برای توسعه ۱۲ استان کمتر برخوردار در حال اجرا است
تهران- ایرنا- معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای تامین نقدینگی مورد نیاز واحدها نباید محدود به بانک‌ها باشیم، گفت: ۱۲ استان کم‌برخوردار و محروم انتخاب شده و در مجموع ۳۲ طرح در این استان‌ها در حال پیگیری است.
  صنعت و معدن  سعید زرندی  معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت معدن و تجارت  محرومیت
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصادی
نهضت ساخت داخل با 9 محور در وزارت‌صمت آغاز شد
ایلنا|سید مهدی نیازی قائم‌مقام معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر لزوم تشکیل میزهای مختلف برای توسعه و فراگیر شدن…
  استفاده از ظرفیت  ایران  خودرو  فولاد  وزارت صنعت معدن و تجارت
سیگار | بررسی میزان ذرآمد دولت از تولید و واردات سیگار
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
سیگار | بررسی میزان ذرآمد دولت از تولید و واردات سیگار
شفقنا اقتصادی _ جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که صادرات توتون در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۸ برابر شده است. ایسنا نوشت:  بر اساس این آمار در هشت ماهه امسال حدود ۱۵۱۳ تن توتون صاد…
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
چقدر از تولید و واردات سیگار به جیب دولت می‌رود؟
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که صادرات توتون در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۸ برابر شده است. در همین حال واریزی درآمد محصولات دخانی به خزانه دولت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۱.۹ درصد افزایش داشته است.
لزوم تشکیل میزهای مختلف برای توسعه و فراگیر شدن توانمندی‌های ساخت داخل
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
لزوم تشکیل میزهای مختلف برای توسعه و فراگیر شدن توانمندی‌های ساخت داخل
ایلنا: قائم مقام معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر لزوم تشکیل میزهای مختلف برای توسعه و فراگیر شدن توانمندی‌های ساخت داخل تاکید کرد.
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
عـــدد خــبــــر
5.5% طرح‌های صنعتی پیشرفت بالای 80‌درصد دارند تعداد طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی و معدنی کشور تا پایان آبان امسال به 53‌هزار و 624 مورد می‌رسد که 3‌هزار و 163 طرح یعنی معادل 5.6‌درصد کل طرح‌ها دارای پیشرفت فیزیکی 80 تا 99‌درصد هستند. به گزارش فارس، از وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان آبان امسال 53‌هزار و 624 مورد بوده که 36‌هزار و 138 مورد دارای پیشرفت فیزیکی کمتر از 20‌درصد هستند. همچنین 3‌هزارو 518 طرح دارای پیشرفت فیزیکی 20 تا 40‌درصد بوده و 3‌هزارو 579 طرح 40 تا 60‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند. تعداد طرح‌هایی که پیشرفت فیزیکی 60 تا 80‌درصدی دارند، به 7‌هزار و 226 مورد می‌رسد و درعین …
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
روی موج خبر
روحانی رییس‌جمهور، یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرد.
  ایران  رییس جمهور  قانون  نفت  وزارت صنعت معدن و تجارت
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
راهکار وزارت صمت برای کاهش قیمت خودرو
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ساخت قطعات در داخل که رشد تولید و کاهش قیمت خودرو را به دنبال خواهد داشت در دستور کار قرار دارد و در یکی، دو ماه گذشته تولید خودرو افزایش یافته و تلاش می‌شود این روند ادامه یابد و در نتیجه بر بازار خودرو تاثیربگذارد.
۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل تبصره ۱۸ پرداخت شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل تبصره ۱۸ پرداخت شد
تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل اعتبارات تبصره ۱۸ قانون بودجه به ۳۸۶ واحد فعال و طرح و پروژه بالای ۶۰ درصد در سراسر کشور پرداخت شده است.
  وزارت صنعت معدن و تجارت
افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو در دستور کار وزارت صنعت
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو در دستور کار وزارت صنعت
تهران - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز ساخت قطعات در داخل، رشد تولید که پیامد کاهش قیمت خودرو را به دنبال خواهد داشت در دستور کار قرار دارد و در یکی دو ماه گذشته تولید خودرو افزایش یافت و تلاش می شود این روند ادامه یابد و در نتیجه بر بازار خودرو تاثیر می‌گذارد.
  رضا رحمانی  خسارت سیل  وزارت صنعت معدن و تجارت  رونق تولید  خودرو
رییس جمهوری یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / سیاسی
رییس جمهوری یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد
تهران-ایرنا-حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرد.
  وزارت صنعت معدن و تجارت  اتحادیه اقتصادی اورآسیا
یزد از تهران جلو زد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
یزد از تهران جلو زد
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که بیشترین تعداد جواز تاسیس صنعتی در هشت ماهه امسال در یزد و کمترین تعداد این جوازها در استان کهگیلویه و بویر احمد صادر شده است.
  جواز تاسیس صنعتی  تهران  یزد  کهگیلویه و بویراحمد
حذف شرط بررسی سابقه واردات در تایید و رد مجوز ارزی + سند
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
حذف شرط بررسی سابقه واردات در تایید و رد مجوز ارزی + سند
مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت در نامه‌ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت 31 استان و جنوب استان کرمان شرایط حذف شرط بررسی سابقه واردات در ضمن تایید یا رد مجوز ارزی در سازمان صمت استان‌ها را اعلام کرد.
خرما ۱۲۹ درصد گران شد
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
خرما ۱۲۹ درصد گران شد
بررسی آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم خرمای مضافتی در آبان ماه امسال به ۲۵ هزار و ۹۴۳ تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۲۹.۶ درصدی را نشان می‌دهد.
جزئیات نحوه تایید نوع ارز  پرونده‌های ثبت سفارش ارجاعی + سند
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
جزئیات نحوه تایید نوع ارز پرونده‌های ثبت سفارش ارجاعی + سند
مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای جزئیات نحوه تایید نوع ارز پرونده‌های ثبت سفارش ارجاعی را تشریح کرد.
چالش جدید سر راه تامین قطعات خارجی خودرو
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اقتصادی
چالش جدید سر راه تامین قطعات خارجی خودرو
در شرایطی که به گفته وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان، روند تولید طی چند هفته گذشته بهبود یافته، خبر می‌رسد تامین قطعات از خارج با چالشی جدید مواجه شده است. چالش جدید اما ناشی از محدودیت‌هایی است که کشورهای مختلف به خصوص چین در پرواز به ایران، در نظر گرفته‌اند.
تحریم‌ فلزات، فرصت‌سازی کرد/ مشکلی از بابت تامین ورقه خودرو نداریم
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اقتصادی
تحریم‌ فلزات، فرصت‌سازی کرد/ مشکلی از بابت تامین ورقه خودرو نداریم
مدیرکل صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: اعمال محدودیت برای صنایع فلزی معدنی نه تنها ایجاد مشکل‌ و محدودیت نکرد، بلکه فرصت‌هایی نیز ایجاد کرد تا توان تولید داخل افزایش یافته و به سمت بومی‌سازی حرکت کنیم.
گاز گلخانه ای | ایرانی ها ۷۲ درصد بیشتر از متوسط جهان گاز گلخانه ای تولید می کنند
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اقتصادی
گاز گلخانه ای | ایرانی ها ۷۲ درصد بیشتر از متوسط جهان گاز گلخانه ای تولید می کنند
شفقنا اقتصادی _  معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز بخشی‌نگری‌ها منجر به سهم ۱.۷۲ درصدی هر ایرانی در تولید گازهای گلخانه‌ای شده که دستکم ۷۲ درصد بیش از متوسط جهانی است. ایرنا نوشت: «برات قبادیان» امروز (دوشنبه)‌در گفت‌وگویی افزود: تولید خودروهای با استاندارد آلایندگی یورو۵ و در مقابل استفاده […]
تزریق پول به «خودرو»؛ درمان یا مُسکن؟
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اقتصادی
تزریق پول به «خودرو»؛ درمان یا مُسکن؟
با تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت و موافقت شورای پول و اعتبار، سقف اعتباری ایران‌خودرو و سایپا افزایش یافت تا راه برای پرداخت تسهیلات جدید به دو خودروساز بزرگ کشور باز شود. با توجه به این مصوبه، ظاهرا قرار است «پول درمانی» صنعت خودرو همچنان ادامه یابد، روشی که مخالفان و موافقان خاص خود را دارد.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / اقتصادی
برنامه‌های تنظیم بازار برای ایام پایانی سال
وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه، پیرامون گزارش ارائه شده از اقدامات ستاد تنظیم بازار کشور و تحلیل وضعیت بازار در ۹ ماهه سال جاری گفت: ستاد تنظیم بازار کشور در یک‌سال گذشته عملکرد خوبی داشته و این عملکرد بعد از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین کاملا قابل توجه بوده که مورد تایید بخش‌های مختلف کشور نیز است. رضا رحمانی در ادامه به برنامه‌های تنظیم بازار برای روزهای پایانی سال اشاره کرد و گفت: در ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان که پیش روی قرار دارد، کنترل دقیق فرآیندهای تولید، تامین و همچنین بخش توزیع، باید در دستور کار ویژه قرار گیرد و با تشریح اصولی اقدامات مناسب انجام گرفته، بیش از پیش حمایت و مشارکت عمومی را در اجرای سیاست‌های تنظیمی بازار جلب کنیم. او تصریح کرد: برخی اقدامات …
گوجه‌فرنگی | صدرنشین افزایش قیمت کالاهای اساسی در آبان‌ماه
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اقتصادی
گوجه‌فرنگی | صدرنشین افزایش قیمت کالاهای اساسی در آبان‌ماه
شفقنا اقتصادی _ جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در آبان ماه امسال گوجه‌فرنگی، جوجه یکروزه گوشتی و پیاز بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه پیش از خود داشتند. ایسنا نوشت:  قیمت هرکیلو گوجه‌فرنگی در آبان ماه امسال با افزایش ۹۰.۲ درصدی نسبت به ماه […]
خرما | افزایش ۱۲۹ درصدی بهای خرمای مضافتی در یکسال
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اقتصادی
خرما | افزایش ۱۲۹ درصدی بهای خرمای مضافتی در یکسال
شفقنا اقتصادی _  بررسی آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم خرمای مضافتی در آبان ماه امسال به ۲۵ هزار و ۹۴۳ تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۲۹.۶ درصدی را نشان می‌دهد. ایرنا نوشت: برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک ماه منتهی […]
آمادگی وزارت صمت برای توزیع لاستیک خارج از پیمایش با ثبت سفارش
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
آمادگی وزارت صمت برای توزیع لاستیک خارج از پیمایش با ثبت سفارش
ایلنا: معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست وزیر صمت با اعضای اتاق تعاون ایران گفت: بخش تعاون با تاکیدات وزیر صمت همواره مورد توجه در ستاد تنظیم…
  ایران  تنظیم بازار  گوشت  معاون  وزارت صنعت معدن و تجارت
آمادگی چین برای خرید فرش دستبافت/ تفاهمنامه وزارت صمت با بانک مرکزی برای تامین نقدینگی صنایع
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
آمادگی چین برای خرید فرش دستبافت/ تفاهمنامه وزارت صمت با بانک مرکزی برای تامین نقدینگی صنایع
ایلنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: براساس توافق‌های صورت گرفته با بانک مرکزی مقرر شد به ترتیب اولویت صنایعی را که به نقدینگی نیاز دارند به بانک مرکزی معرفی…
  بانک مرکزی  چین  سرمایه  فرش  نقدینگی
وزیر صنعت: لاستیک‌های وارداتی، به بازار عرضه می‌شوند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
وزیر صنعت: لاستیک‌های وارداتی، به بازار عرضه می‌شوند
تهران - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: لاستیک‌های سنگین که برای تنظیم بازار وارد و توزیع آنها به دلیل اشباع متوقف شده بود، می‌توانند با همکاری وزارت راه و شهرسازی در بازار توزیع شوند.
  لاستیک  رضا رحمانی  وزارت صنعت معدن و تجارت
توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک سنگین با هماهنگی وزارت راه
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک سنگین با هماهنگی وزارت راه
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره علت عدم صدور مجوز توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک سنگین گفت: با هماهنگی وزارت راه، واردکنندگان می‌توانند نسبت به توزیع این لاستیک‌ها اقدام کنند.
دارایی‌های مجازی؛ نزدیک‌تر از همیشه
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فناوری
دارایی‌های مجازی؛ نزدیک‌تر از همیشه
بلاک‌چین (زنجیره بلوکی) و ذیل آن رمزارزها از فناوری‌هایی هستند که اخیرا مورد توجه بسیاری از افراد و سازمان‌ها قرار گرفته‌اند. بسیاری از موسسات بزرگ تحقیقاتی دنیا مانند گارتنر هر سال در گزارش‌های خود از این فناوری به‌عنوان یکی از چند فناوری موردتوجه و درآمدزای دنیا یاد می‌کنند. به تازگی در آخرین گزارش گارتنر، این فناوری در بین ۱۰ فناوری استراتژیک سال ۲۰۲۰ قرار گرفته استاین روند در کشور ما ایران نیز وجود داشته است. چندسالی است که در کشور سرمایه‌گذاری و خریدوفروش رمزارزها جاافتاده و در سطح کلان نیز قانون‌هایی توسط وزارت صنعت، معدن تجارت و دولت در زمینه ماینینگ تدوین شده است. همچنین کارگروه‌های مختلفی در دستگاه‌های گوناگون دولتی جهت قانون‌گذاری و تدوین سیاست‌های دست بالا این فناوری تشکیل شده است. …
تغییر ویترین نیمه‌تمام‌های صنعتی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
تغییر ویترین نیمه‌تمام‌های صنعتی
کارنامه نیمه‌تمام‌های صنعتی در میانه پاییز بیانگر آن است که افزایش صدور جوازهای جدید صنعتی موجب شده تا شاهد افزایش طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی در کشور باشیم. مطابق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان آبان ماه امسال53هزار و 624فقره طرح نیمه‌تمام در کشور ثبت شده، این در حالی است که تا پایان مهر ماه 47هزار و 554فقره طرح نیمه‌تمام ثبت شده بود. افزایش تعداد طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی به واسطه صدور جوازهای جدید در حالی است که کندی در روند تکمیل طرح‌‌های نیمه‌تمام موجب شده بود تا متولیان این بخش حذف طرح‌‌های بدون پیشرفت را در دستور کار قرار دهند تا به این طریق شاهد کاهش تعداد نیمه‌تمام‌‌های صنعتی بدون پیشرفت باشیم؛ تنها در مهر ماه با صدور 6 هزار و 871 فقره جواز جدید شاهد آن بوده‌ایم که تعداد طرح‌های …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
تعیین تکلیف دلارهای صادراتی 97
آخرین مهلت برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سال 97 از سوی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد. بر این اساس پایان دی سال‌جاری آخرین فرصت برای این گروه از صادرکنندگان تعیین شده است. به گزارش کنفدراسیون صادرات ایران، سعید عباس‌پور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای اعلام کرده است: براساس نامه مورخ دهم آذر ۱۳۹۸ بانک مرکزی، کلیه صادرکنندگان کالا در سال ۱۳۹۷ که تاکنون موفق به رفع تعهد ارزی نشده‌اند حداکثر تا پایان دی‌ سال‌جاری (۱۳۹۸) فرصت خواهند داشت برای آخرین بار جهت بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی سال یاد شده نسبت به رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات متعلقه اقدام کنند.
کار نیازمند جوانی و تدبیر است/ ایران خودرو ورشکسته نیست/ قطعات داخلی استاندارد را برای ۵ سال به صورت تضمینی خرید می‌کنیم
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / اقتصادی
کار نیازمند جوانی و تدبیر است/ ایران خودرو ورشکسته نیست/ قطعات داخلی استاندارد را برای ۵ سال به صورت تضمینی خرید می‌کنیم
دیدارنیوز که بررسی جوانگرایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت را آغاز نموده است، در بخش دوم از پرونده خود به سراغ مدیرعامل جوان ایران خودرو رفته است. فرشاد مقیمی که متولد سال ۱۳۵۵ است تا شهریورماه گذشته، معاون وزیر صمت بود و در طی پنج ماه گذشته، به مدیرعاملی ایران خودرو منصوب شده است. وی در این گفتگو از اقدامات خود برای ارتقای وضعیت ایران خودرو گفت و ضمن رد شایعاتی مبنی بر ورشکستگی ایران خودرو به حضور نیروی جوان در این شرکت اشاره کرد و گفت: کار؛ هم جوانی و هم تدبیر را باهم می‌خواهد و باید در کنار هم باشند. انرژی جوانی ما باعث می‌شود که ما هیچ روز تعطیلی نداشته باشیم و از همه روز‌های کاریمان برای پیشبرد امور استفاده می‌کنیم.
هر روز بر شمار مدفون‌شدگان در خاک‌ِ معادن افزوده می‌شود/ در نبود تشکل‌های نظارتی کاهش آمار مرگ و میر ممکن نیست
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / اجتماعی
هر روز بر شمار مدفون‌شدگان در خاک‌ِ معادن افزوده می‌شود/ در نبود تشکل‌های نظارتی کاهش آمار مرگ و میر ممکن نیست
ناظران وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌توانند پوشش مسائل را بدهند. تمام کارگاه‌ها با ضعف نظارتی رو به رو است. تا زمانی که به NGOها تشکلات صنفی تخصصی بها ندهیم و آنها را وارد عرصه نظارتی نکنیم، خیلی از معضلات در مورد بحث نظارتی‌، کنترل و استانداردسازی مغفول می‌ماند.
  حوادث کار
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / اقتصادی
رفت‌و‌آمد خودروهای مونتاژی
آمار تولید خودرو هر ماه با اعداد و ارقام عجیبی منتشر می‌شود. در یک ماه برخی از خودروها روند صعودی مناسبی طی می‌کنند و در ماه دیگر همان خودرو به‌طور عجیبی با افت تولید همراه می‌شود. اما عجیب‌تر از آن تولید خودروهایی است که خودروسازان توقف آنها را در خطوط تولید از پیش اعلام کردند، با این حال آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تداوم تولید آنها حکایت دارد. به‌عنوان نمونه دو خودروی سراتو و دانگ فنگ از مدت‌ها پیش با توقف تولید همراه بودند و در آمارها نیز دیده نمی‌شدند. بر این اساس حتی شرکت سایپا چند ماه پیش از تولید آخرین خودروی سراتو در خط این شرکت خبر داد و اعلام کرد که به دلیل تحریم این گروه صنعتی دیگر قادر به تولید سراتو نخواهد بود. متعاقب این خبر سایپا به ثبت‌نام‌کنندگان سراتو …
هدف نهضت ساخت داخل حرکت از مونتاژکاری به نوآوری است
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اقتصادی
هدف نهضت ساخت داخل حرکت از مونتاژکاری به نوآوری است
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ما نهضت پروژه‌های ساخت داخل را راه‌اندازی کرده‌ایم و در نظر داریم تا سال ۱۴۰۰، ۱۰ میلیارد دلار واردات کشور را از طریق ساخت کالاها و تجهیزات در داخل جایگزین کنیم.
تداوم حمایت از تولید داخل/۴۸۵ میلیون یورو نیاز وارداتی،داخلی‌سازی شد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اقتصادی
تداوم حمایت از تولید داخل/۴۸۵ میلیون یورو نیاز وارداتی،داخلی‌سازی شد
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از زمان عملیاتی‌شدن برنامه نهضت ساخت داخل تاکنون، در مجموع ۴۸۵ میلیون و ۶۸۲ هزار یورو از نیازهای وارداتی در چارچوب میزهای ساخت داخل، داخلی سازی و منجر به کاهش ارزبری شده است.
  وزارت صنعت،معدن و تجارت  پتروشیمی  صنعت  تولید  واحد های تولیدی
آمادگی وزارت صمت برای اجرای ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اجتماعی
آمادگی وزارت صمت برای اجرای ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار
وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرای ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار اعلام آمادگی کرد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
افزایش ۲۰ درصدی تولید سیگار
جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در هشت‏ماهه امسال ۳۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید ۲۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نخ در سال گذشته ۲۰.۴ درصد رشد داشته است.به گزارش ایسنا، طبق این آمار واردات رسمی سیگار که از سال ۱۳۹۷ به صفر رسیده بود همچنان متوقف است، اما صادرات این محصول در این مدت ۴۶.۷ درصد کاهش داشته، به طوری که صادرات سیگار از ۱۵۰ میلیون نخ در هشت‏ماه منتهی به آبان سال گذشته به ۸۰ میلیون نخ در مدت مشابه امسال رسیده است. برآورد وزارت صمت از میزان قاچاق سیگار نیز نشان می‌دهد در حالی که میزان قاچاق سیگار در هشت‏ماهه سال گذشته ۱۴ میلیارد ۲۱۰ میلیون نخ تخمین زده شده بود، این رقم در مدت مشابه امسال هشت میلیارد و ۱۶ میلیون نخ برآورد …
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اقتصادی
کاهش ۷.۲درصدی تولید لوازم خانگی/ تولید کدام کالا افزایش داشت؟
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید انواع لوازم خانگی به جز تلویزیون در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشته است و بیشترین افزایش تولید نیز به ماشین‌ لباسشویی اختصاص داشته است.
  تولید لوازم خانگی  لوازم خانگی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
حذف قاچاق لوازم خانگی در سه گام
طرح مبارزه با قاچاق لوازم خانگی در حالی با نصب شناسه کالا آغاز شده که موفقیت این طرح منوط به تکمیل و اجرایی شدن سایر حلقه‌های این زنجیره است.به گزارش میزان، موضوع قاچاق بحث تازه‌ای در اقتصاد کشور ما نیست و طی سال‌های اخیر همواره بار‌ها در این باره از سوی کارشناسان صحبت شده است. حجم قاچاق در کشور به حدی زیاد است که بر اساس ادعای گمرک این رقم به ۱۳۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد، رقمی که البته به دلیل اینکه کالای قاچاق از مبادی رسمی و غیر‏رسمی وارد کشور می‌شود رقم دقیقی به شمار نمی‌رود و نمی‌توان رقم دقیق کالای قاچاق به کشور را اعلام کرد، اما‏ به ازای هر یک واحد قاچاق، ۵ شغل مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پوشاک و لوازم خانگی از جمله کالا‌هایی هستند که بیشترین حجم قاچاق به کشور را تشکیل …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / اقتصادی
ایران در مسیر تولید موتورهای برقی
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هیچ کشوری در جهان به تنهایی نتوانسته خودروی الکتریکی بسازد، گفت:‌ امروز ایران در مسیر تولید موتورهای برقی گام برمی‌دارد و اخبار خوشی از این بخش در راه است. برات قبادیان افزود: پیش از هر چیز برای موفق شدن در این مسیر، باید براساس ارتباط با سایر کشورها کار دنبال شود و در این مورد شرکت‌های خودروسازی دولتی و خصوصی از جمله ایران‌خودرو و سایپا اقداماتی انجام داده‌اند.
شرط توقف تولید خودروهای ناقص از بهمن‌ماه
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اقتصادی
شرط توقف تولید خودروهای ناقص از بهمن‌ماه
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: امیدواریم تا پایان دی ماه وجوه قول داده شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) تامین و تزریق شود؛ در این صورت قطعه‌سازان قابلیت تامین قطعات مورد نظر را داشته و از ابتدای بهمن‌ماه دیگر هیچ خودروی ناقصی تولید نخواهد شد.
  قطعه‌سازی  تسهیلات  خودروسازی  اتمام تولید خودرو ناقص
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اقتصادی
وزارت صمت ناجی‌خودروسازی؟
وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) همچنان اصرار دارد که ثابت کند خودروسازی را از گرداب تحریم نجات داده و به ساحل آرامش رسانده است؛ اما آیا واقعیت همین است که وزارت صمت می‌گوید؟
تب مجوزدهی در میانه پاییز
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اقتصادی
تب مجوزدهی در میانه پاییز
درخواست برای دریافت جواز صنعتی در میانه پاییز همچنان گرم است و می‌توان گفت صف تقاضا برای دریافت جواز صنعتی با وجود شدت گرفتن تحریم‌ها همچنان وجود دارد؛ این در حالی است که بسیاری از فعالان اقتصادی خلاف این امر را پیش‌بینی کرده بودند. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان‌دهنده رشد حدود 16 درصدی درخواست برای جواز تاسیس و رشد حدود 4 درصدی درخواست برای پروانه بهره‌برداری (ایجادی و توسعه‌ای) است.