دوشنبه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۹ / 21 September, 2020
پاتوژن
سوزن های ریز سلامت غذا را می سنجند
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / تحقیقات علمی / حسگر / باکتری / مواد غذایی فاسد
سوزن های ریز سلامت غذا را می سنجند
محققان حسگر نوینی ابداع کرده اند که حاوی سوزن های ریز است و وجود پاتوژن های مختلف از جمله ای-کولای را ردیابی و فاسد شدن غذا را نشان می دهد.
کروناویروس به اشتباه به جای عوامل بیماری زاد به اندام بدن حمله می کند + توئیتر
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
کروناویروس به اشتباه به جای عوامل بیماری زاد به اندام بدن حمله می کند + توئیتر
محققان ایتالیایی: کروناویروس به اشتباه به جای عوامل بیماری زاد و پاتوژن به بافت و اندام بدن حمله می‌کند! محققان ایتالیایی 3 بیمار مسن را ردیابی کردند که با تب 38.8 درجه نتیجه آزمایش کرونایشان مثبت شد. 5 تا 7 روز بعد آنها علائمی مانند افتادگی پلک، دوبینی یا بینایی مضاعف و مشکل در بلع پیدا کردند. متعاقبا بیماری آنها myasthenia gravis به عنوان بیماری نادر ضعف عضلانی تشخیص داده شد. سپس پزشکان به این نتیجه رسیدند که ویروس گروتئین‌های ایمنی بدن را به اشتباه مورد هدف قرار داده و به جای عوامل بیماری زا، به بافت یا اندام شخص حمله می‌کند.
درمان کرونا با مورچه‌!
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
درمان کرونا با مورچه‌!
بسیاری از این میکروب‌ها، پاتوژن‌هایی هستند که در سراسر قلمرو گسترش می‌یابند، اما چنین شرایطی به ندرت پیش می‌آید و این گونه حشرات معمولا می‌توانند گسترش میکروب را محدود کنند.
معمای مصونیت افراد سالم به کووید-19
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
معمای مصونیت افراد سالم به کووید-19
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سیستم ایمنی برخی از افرادی که در معرض ویروس کرونا قرار نگرفته‌اند، می‌تواند با این پاتوژن آشنایی داشته باشد و احتمالا در کاهش شدت بیماری افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، کمک می‌کند. به گزارش ای‌بی‌سی، این مطالعه که در مجله Nature نیز منتشر شده است، نشان می‌دهد که سلول‌های T، 35درصد از 68بیمار بزرگسال در آلمان که در معرض ویروس کرونا قرار نگرفتند، به این ویروس واکنش نشان داده است. سلول‌هایT بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می‌کنند. …
پشه‌ها ناقل کروناویروس نیستند
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / کووید-19 / پشه / پاتوژن / کرونا در جهان
پشه‌ها ناقل کروناویروس نیستند
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تاکید کردند که کروناویروس از پشه به انسان منتقل نمی‌شود.
کشف عامل جدید بیماری پارکینسون با همکاری محقق ایرانی
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
کشف عامل جدید بیماری پارکینسون با همکاری محقق ایرانی
بررسی های جدید محققان نشان می دهد پاتوژن های فرصت طلب موجود در روده از جمله عوامل ابتلا به بیماری پارکینسون هستند.
نقش پاتوژن های «فرصت طلب» در ابتلا به پارکینسون کشف شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / تحقیقات علمی / پارکینسون / محقق ایرانی
نقش پاتوژن های «فرصت طلب» در ابتلا به پارکینسون کشف شد
تحقیق یک محقق ایرانی نشان می دهد پاتوژن های خاصی در روده در ابتلای افراد به پارکینسون نقش دارند.
راهی برای حفظ کله ‌پاچه از باکتری‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / کله پاچه / میکروب / غذای سنتی / آنتی باکتریال / پارسی خبر
راهی برای حفظ کله ‌پاچه از باکتری‌ها
افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی یک امر مهم و اجتناب‌ناپذیر است. کله‌پاچه از آن جایی که یک غذای سنتی و محلی در ایران است، به دلیل رطوبت بالا و بار میکروبی می‌تواند زمینه مناسبی برای رشد پاتوژن‌های غذایی باشد. کله پاچه دارای پروتئین و اسید‌های چرب فراوانی است که می‌تواند محیط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم‌های مولد فساد باشد. محققان در پژوهشی راهی را برای کاهش بار میکروبی کله پاچه بررسی کرده‌اند.در این پژوهش که توسط انوشه شریفان، رامین بهشتی‌زاده و حامد اهری از دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات و همچنین امیرعلی انوار از دانشکده علوم تخصصی دامپزشکی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات انجام شده، آمده است: «استفاده از نانو ذرات فلزی به واسطه سایز کوچک ماده مصرفی (در مقیاس …
نکات جالب درباره خون انسان که نمی دانید
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / خون / خون رسانی / گروه خونی / سبک زندگی / پارسی خبر
نکات جالب درباره خون انسان که نمی دانید
خون ماده جالب توجهی است. احتمالا آنچه از دوران مدرسه به یاد دارید این است که خون وظیفه انتقال اکسیژن و مواد مغذی و حذف محصولات زائد در بدن را بر عهده دارد. اما خون وظایف بسیار بیشتری بر عهده دارد که از آن جمله می‌توان به دفاع در برابر عوامل بیماری‌زا یا پاتوژن ها، تنظیم دمای بدن، و متعادل نگه داشتن سطوح مواد شیمیایی و مواد مغذی درون بدن اشاره کرد. در ادامه چند نکته که شاید درباره خون ندانید، ارائه شده اند. خون ماده‌ای مایع و جامد است خون یک بافت همبند در بدن است. خون دارای یک جز چند سلولی (ساخته شده از گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، و پلاکت ها) و یک ماتریس فراسلولی مایع است. برخلاف دیگر بافت‌های همبند در بدن، خون یک ماده مایع است. ماتریس فراسلولی یا پلاسما ماده‌ای مایع است و سلول‌های موجود در …
دستگاهی که در ۱۲ ثانیه دست ها را ضدعفونی می کند
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
دستگاهی که در ۱۲ ثانیه دست ها را ضدعفونی می کند
دستگاهی ابداع شده که در ۱۲ ثانیه دست ها را ضدعفونی می کند و ۹۹ درصد پاتوژن ها را از بین می برد.
دستیابی محققان به روشی برای تصفیه خون از کروناویروس 
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
دستیابی محققان به روشی برای تصفیه خون از کروناویروس 
محققان موفق شدند با استفاده از داروی ریبوفلاوین و اشعه ماوراءبنفش، پاتوژن‌های ویروس کرونا را در پلاسما و کل خون کاهش دهند.
تصفیه خون از کروناویروس با ریبوفلاوین و ماوراء بنفش
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / کروناویروس / ریبوفلاوین / ماوراء بنفش / کووید-19 / پلاسمای خون / کرونا در جهان
تصفیه خون از کروناویروس با ریبوفلاوین و ماوراء بنفش
محققان موفق شدند با استفاده از داروی ریبوفلاوین و اشعه ماوراء بنفش، پاتوژن‌های ویروس "SARS-CoV-۲" را در پلاسما و کل خون کاهش دهند.
آمریکا ۸ آزمایشگاه مختص ویروس‌های خطرناک در اوکراین ساخته است
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
آمریکا ۸ آزمایشگاه مختص ویروس‌های خطرناک در اوکراین ساخته است
یک رسانه اوکراینی فاش کرد آمریکا ۸ آزمایشگاه کار بر ویروس‌های خطرناکی از قبیل پاتوژن‌های مورد استفاده در تولید سلاح های بیولوژیک در اوکراین ساخته است.
چگونه می‌توانیم مانع از وقوع دنیاگیری بعدی شویم؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
چگونه می‌توانیم مانع از وقوع دنیاگیری بعدی شویم؟
فناوری توالی‌یابی با سرعت بالا که به‌طور استراتژیک در بیمارستان‌های شهری به کار گرفته شود، می‌تواند قبل از اینکه پاتوژن جدیدی شانسی برای انتشار وسیع پیدا کند، آن را شناسایی کند.
ماسکی شبیه لباس فضانوردی برای مقابله با کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
ماسکی شبیه لباس فضانوردی برای مقابله با کرونا
یک استارت آپ کانادایی ماسکی ساخته که شبیه لباس فضایی و مجهز به فیلترهایی است که پاتوژن را حذف می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
اسپری‌های بیهوده
[مجتبی پارسا] حدود 5 ماه از انتشار و گسترش ویروس کرونا در جهان می‌گذرد. حدود 5‌میلیون نفر در سراسر دنیا به این ویروس مبتلا شده و بیش از 313‌هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. با این حال اما از همان روز اول، هر چه زمان می‌گذشت و تحقیقات و مشاهدات بیشتر می‌شد، بسیاری از حرف‌ها و ادعاهای پیشین نقض می‌شد. ابتدا گمان می‌رفت که جوانان به این بیماری مبتلا نخواهند شد، اما چیزی نگذشت که دیدیم کودکان هم می‌توانند به این ویروس مبتلا شوند. سپس گفته شد که فقط افرادی جان خود را از دست می‌دهند که مشکلات ریوی، قلبی یا بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی داشته باشند باز هم چیزی نگذشت که این ادعا نقض شد؛ بسیاری از افراد سالم جان خود را از دست دادند …
مسواک گیاه تاریخی جنوب ایران
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / استانی-علمی و آموزشی / گیاهان دارویی / پژوهش / مسواک
مسواک گیاه تاریخی جنوب ایران
اراک (چوب مسواک) یکی از مواد مؤثر در بهداشت دهان و دندان است که سازمان بهداشت جهانی  (WHO) استفاده از آن را توصیه و ترغیب کرده است؛ تأثیر مثبت چوب مسواک بر پاتوژن‌های پوسیدگی دندان ثابت شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
هرچه می‌خواهید بخورید و چاق نشوید
پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند حذف ژن‌های سلول ایمنی توانسته از چاقی در موش‌هایی که از یک رژیم غذایی پرچرب پیروی می‌کردند، جلوگیری کند.به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، بسیاری از افراد یکی از آرزوهای‌شان این است که هرچه می‌توانند بخورند اما چاق نشوند. تحقیقات جدید محققان آمریکایی نشان داده است که این کار تا حدی در موش‌ها ممکن بوده است. دانشمندان اظهار کرده‌اند با مسدود کردن یک ژن در سلول‌های ایمنی به خصوص، از چاق شدن موش‌ها حتی در هنگام مصرف رژیم غذایی پرچرب جلوگیری کرده‌اند.سلول‌های ایمنی که محققان طی این مطالعه به بررسی آنها پرداختند درشت‌خوارها یا ماکروفاژها (Macrophage) نام دارند. این سلول‌ها مسئول پاسخ‌های التهابی هستند که برای از بین بردن پاتوژن‌ها …
توقف جنگل‌زدایی می‌تواند از وقوع همه‌گیری‌های جهانی پیشگیری کند
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
توقف جنگل‌زدایی می‌تواند از وقوع همه‌گیری‌های جهانی پیشگیری کند
تخریب زیستگاه‌ها، موجب افزایش این احتمال می‌شود که ویروس‌ها و دیگر پاتوژن‌ها انسان‌ها را آلوده کنند و برای پیشگیری از این اتفاق باید روند جنگل‌زدایی متوقف شود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
تاثیر احتمالی ویروس کرونا روی طراحی خودروها!
ویروس کرونا باعث تعطیلی کارخانه‌های خودروسازی و تاخیر در معرفی محصولات جدید زیادی شده، اما این ویروس منحوس تاثیرات بلندمدت دیگری هم خواهد داشت.تعدادی از طراحان خودرویی در مصاحبه با بلومبرگ گفته‌اند که این همه‌گیری گسترده می‌تواند روی طراحی خودروها نیز تاثیر گذاشته و آن را تغییر دهد.گوردون واگنر، مدیر طراحی مرسدس بنز، می‌گوید: همه‌گیری کرونا درک ما از چگونگی تجربه‌ ایمنی و اشرافیت در آینده را تغییر خواهد داد.مدیر طراحی رولزرویس نیز نظرات مشابهی داشته و می‌گوید: آینده بیش از همیشه درباره‌ آزادی سفرهای ایمن خواهد بود و خودروهای آینده هم به کابین و بخش داخلی بیش از هر زمان دیگری اهمیت خواهند داد.پس احتمالاً خودروسازان روی طراحی محیط داخلی ایمن‌تر و سلامت‌تری تمرکز خواهند کرد. اگرچه برخی از خودروسازان …
چگونه عاملی بیماری‌‌زا می‌‌تواند از محیط آزمایشگاه خارج شود؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
چگونه عاملی بیماری‌‌زا می‌‌تواند از محیط آزمایشگاه خارج شود؟
یک متخصص سلاح‌‌های بیولوژیکی توضیح می‌‌دهد که چگونه یک پاتوژن مانند ویروس کرونا می‌‌تواند از ۴ روش مختلف از محیط آزمایشگاه وارد جهان خارج شود.
فرمول خوراکی برای مبارزه با ویروس‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / اخبار سلامت / رژیم غذایی
فرمول خوراکی برای مبارزه با ویروس‌ها
روی یکی از مواد مغذی بسیار توصیه شده برای پشتیبانی از فعالیت سلول‌های ایمنی و تولید پادتن‌ها علیه پاتوژن‌ها (عوامل بیماری‌زا)، از جمله ویروس‌ها است. اگر با هر متخصص پزشکی صحبت کنید، وی به شما خواهد گفت که چیزی به نام درمان ریشه‌کن کننده برای یک ویروس وجود ندارد. ویروس‌ها میکروب‌های بسیار ریزی هستند که می‌توانند در بدن یک میزبان، مانند انسان و با استفاده از سلول‌های وی تکثیر شده و بر همین اساس، هدف قرار دادن آن‌ها با یک درمان خاص دشوار است. سیستم ایمنی بدن تنها دفاعی است که ما در برابر ویروس‌ها داریم. برخلاف باکتری ها، که می‌توان با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها آن‌ها را نابود کرد، عفونت‌های ویروسی، از جمله کروناویروس، بیماری‌هایی هستند که بدن ما مجبور است به تنهایی در برابر آن‌ها مبارزه کند.
تشخیص کروناویروس با گوشی هوشمند
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / کروناویروس / کووید-19 / گوشی هوشمند / پاتوژن
تشخیص کروناویروس با گوشی هوشمند
محققان دانشگاه ایلینوی موفق به ابداع یک افزونه موبایل شده‌اند که می‌تواند…
دانستنی‌هایی درباره انواع مختلف عوامل بیماری‌زا
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / بیماری
دانستنی‌هایی درباره انواع مختلف عوامل بیماری‌زا
پاتوژن ها یا عوامل بیماری‌زای میکروسکوپی در دنیای ما فراوان هستند. این میکروب های مبتنی بر اسید نوکلئیک می توانند در اشکال مختلف از ویروس ها تا قارچ ها وجود داشته باشند. اما به رغم تفاوت در نوع و ساختار، پاتوژن ها در یک چیز مشترک هستند: آنها برای ایجاد بیماری به طور کلی به یک میزبان حمله می کنند.
هشدار پژوهشگران چین در باره گونه‌های تهاجمی کروناویروس
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
هشدار پژوهشگران چین در باره گونه‌های تهاجمی کروناویروس
پاتوژن بیماری «کووید -19» وابسته به نوع ویروس می تواند متفاوت باشد.
ابزاری که باکتری‌های مقاوم در برابر دارو را شناسایی می‌کند
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / باکتری / دارو / پاتوژن
ابزاری که باکتری‌های مقاوم در برابر دارو را شناسایی می‌کند
پژوهشگران آمریکایی، ابزار جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند باکتری‌های مقاوم در برابر دارو را که عامل بیماری‌های کشنده هستند، شناسایی کند.
آزمایش نخستین واکسن غیرفعال‌شده
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
آزمایش نخستین واکسن غیرفعال‌شده
اولین واکسن غیرفعال جهان برای مهار بیماری کووید- ۱۹ در شهر جیائوزو واقع در استان هنان کشور چین، همسایه شمالی مرکز شیوع بیماری یعنی استان هوبی، وارد فاز کارآزمایی بالینی می‌شود. به گزارش‌ای‌ای، واکسن غیرفعال(یا واکسن کشته‌شده) یک واکسن متشکل از ذرات ویروس، باکتری (Bacterium) یا سایر عوامل بیماری‌زا‌ست که در آزمایشگاه کشت‌شده و سپس ظرفیت تولید بیماری را از دست می‌دهد. در مقابل، واکسن‌های زنده از پاتوژن‌هایی استفاده می‌کنند که هنوز زنده هستند، اما تقریبا همیشه رقیق، یعنی تضعیف می‌شوند. پاتوژن‌های واکسن …
«سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک» برای تصفیه کرونا ساخته شد
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / ویروس کرونا / دانشگاه علوم پزشکی ایران / تحقیقات علمی / شرکت دانش بنیان
«سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک» برای تصفیه کرونا ساخته شد
اولین محصول دانش بنیان با عنوان «سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک» دانشگاه علوم پزشکی ایران با تمرکز بر تخریب و تصفیه ویروس کرونا در بخش های مراقب ویژه بیماران کرونای (ICU) ساخته شد.
نگرانی از شیوع نوعی عامل بیماری‌زای گونه‌های گیاهی در اروپا
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / درخت / اروپا / بیماری / پاتوژن
نگرانی از شیوع نوعی عامل بیماری‌زای گونه‌های گیاهی در اروپا
کارشناسان محیط زیست در اروپا نسبت به خسارت های وسیع ناشی از شیوع نوعی عامل بیماری ‌زا (پاتوژن) که شماری از درختان از جمله درختان زیتون در این منطقه را تهدید می‌کند، هشدار دادند.
کرونا در کجای بدن انسان پنهان می شود؟ / چرا این ویروس به HIV شباهت دارد؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
کرونا در کجای بدن انسان پنهان می شود؟ / چرا این ویروس به HIV شباهت دارد؟
ویروس کرونا می‌تواند بدون آن که مطلع باشید در گلوی شما بماند و هر بار که سرفه می‌کنید، افراد اطراف خود را با ویروس مبتلا کنید. برای سالم ماندن و در صورت ابتلا به SARS-CoV-۲، باید در خانه بمانید و فاصله خود را با دیگران حفظ کنید. اما تلاش‌های کل جمعیت برای کنترل ویروس کرونا ممکن است چندان ساده نباشد. ویروس کرونا پاتوژنی نسبتا باهوش، گریزان و مقاوم است که می‌تواند واکسن‌های عادی را خنثی کند. این یافته‌ها موارد اصلی از مطالعه مهم جدیدی محسوب می‌شوند که توسط یک تیم ۱۸ نفری از دانشمندان در آلمان انجام شده است. دانشمندان با کار در دو آزمایشگاه جداگانه، شیوع SARS-CoV-۲ را در بدن ۹ بیمار با دقت مطالعه کردند و برای درک هر مرحله از عفونت، اندازه گیری‌های روزانه را انجام دادند.
تصاویر| درون مرکز ویروس‌شناسی مرموز ووهان چیست؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / ویروس شناسی / ووهان / ویروس کرونا / چین
تصاویر| درون مرکز ویروس‌شناسی مرموز ووهان چیست؟
این مرکز ویروس‌شناسی ووهان است؛ آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی مرموزی که عکس‌های محدودی از آن از جمله از دانشمندان و محققانی با لباس‌هایی مشابه لباس فضانوردان وجود دارد که درباره پاتوژن‌های مرگبار مطالعه و تحقیق می‌کنند. 
دانشمندان میزان تولید مثل پاتوژن های کرونا ویروس را یافتند
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
دانشمندان میزان تولید مثل پاتوژن های کرونا ویروس را یافتند
دانشمندان هنگ کنگی به این نتیجه رسیده اند که "کووید-19" می تواند تا سه برابر بیشتر از عوامل بیماری زای ویروس تولید شده از ویروس ناشی از شیوع پنومونی سارس تولید کند، به همین خاطر کرونا ویروس جدید بهتر پنهان می شود.
سیستم ایمنی بدن شما چگونه با کرونا مبارزه می‌کند؟ / شوالیه‌های محافظ سلول‌های خود را بشناسید
۱۳۹۹/۰۱/۲۲
سیستم ایمنی بدن شما چگونه با کرونا مبارزه می‌کند؟ / شوالیه‌های محافظ سلول‌های خود را بشناسید
زانیا استاماتاکی مدرس ارشد و محقق ایمونولوژی ویروسی در دانشگاه بیرمنگام در مقاله‌ای برای گاردین به بررسی تلاش‌های سیستم ایمنی بدن ما برای مبارزه با ویروس کرونا پرداخته است. او در این مقاله می‌نویسد: من به عنوان دختر یک زوج افسر نیروی هوایی و یک پرستار، مجذوب سیستم‌های دفاعی هستم. هیچ چیز چشمگیرتر از سیستم ایمنی بدن انسان نیست. سیستم ایمنی بدن انسان مجهز به زرادخانه‌ای غنی برای دفاع در برابر انواع مختلف پاتوژن است. ویروس‌ها برای فریب، دور زدن و فرار از این دفاع‌ها تکامل یافته اند. سیستم ایمنی بدن ما نیز به نوبه خود آموخته است که این تاکتیک‌های مخفی ویروس را بشناسد و از آن جلوگیری کند. در Covid-۱۹، دشمن تکه‌ای از مواد ژنتیکی است که دارای یک کت لیپیدی و یک تاج پروتئین است.
انتشار اطلاعاتی در مورد منشاء مصنوعی احتمالی کرونا ویروس
۱۳۹۹/۰۱/۰۵
انتشار اطلاعاتی در مورد منشاء مصنوعی احتمالی کرونا ویروس
دانشمندان آمریکایی و چینی با اجازه مقامات، در مورد افزایش میزان بیماری زای پاتوژن ها از جمله ویروس های آنفلوانزا، مرس و سارس تحقیق کردند.
ایزوله کردن موفق ویروس کرونا با هدف ساخت واکسن
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / ویروس کرونا / کانادا / چین
ایزوله کردن موفق ویروس کرونا با هدف ساخت واکسن
محققان کانادایی موفق به ایزوله کردن رشته‌ای از ویروس کرونا و رشد دادن آن در آزمایشگاه با هدف مطالعه پاتوژن های ویروس مذکور و ساخت واکسن شدند.
ویروس کرونا و بحث
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
ویروس کرونا و بحث "سلاح نژادی"| 25 هزار ژن ایرانی در اختیار آمریکا و اسرائیل +فیلم
یک متخصص بیوتکنولوژی پزشکی با بیان اینکه آمریکا اجازه نمی‌‌دهد سازمان‌‌های بین‌‌المللی، آزمایشگاه‌‌های بیولوژیک آنها را بررسی کنند، گفت: سلاح‌ نژادی می‌‌تواند در نژادهای خاص پاتوژنز و مرگ آوری بیشتری ایجاد کند؛ احتمال دستکاری ویروس کرونا وجود دارد.
روزنامه سوئیسی: کرونا به ویروس سرماخوردگی عادی تبدیل خواهد شد
۱۳۹۸/۱۲/۱۷
روزنامه سوئیسی: کرونا به ویروس سرماخوردگی عادی تبدیل خواهد شد
روزنامه سوئیسی «نویه زورشر سایتونگ» در مقاله‌ای با اشاره به این که کرونا را نباید به عنوان پدیده‌ای "مستقل" یا "اتفاقی ویژه" نگریست، تاکید کرد پاتوژن‌های نوظهور شبیه ویروس کرونای جدید، در طول تاریخ همواره از همراهان بشر بوده‌اند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
ماجرای کرونا تا چه حد بحرانی می‌شود؟
هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، سوالات زیادی وجود دارد که ما  پاسخی برای آنها نداریم و هراسی جمعی در جریان است که «اگر شرایط تغییر نکند، ممکن است بسیاری از ما بمیریم». این همان چیزی است که دونالد جی مک نیل جونیور، خبرنگار علمی و بهداشتی روزنامه «تایمز» صبح روز پنجشنبه در گفت‌وگو با «نیویورک‌تایمز» در مورد شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان گفت. جونیور در این خصوص گفت: «آخرین باری که در مورد پاتوژن جدید (کرونا) نوشتم، زمانی بود که به ‌طور رسمی با عنوان 2019-nCoV شناخته می‌شد و باعث کشته‌شدن 106 نفر در چین شده بود. در آن زمان این سوال که آیا ما در وضع اضطراری جهانی بهداشت قرار داریم یا خیر مطرح بود. اکنون، کمتر …
وارد وادی
ناشناخته‌ای شده‌ایم
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
وارد وادی ناشناخته‌ای شده‌ایم
[یاسمن طاهریان] رئیس سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، مقامات بهداشت عمومی برای رویارویی با ویروس فراگیر کرونا وارد «وادی ناشناخته‌ای» شده‌اند؛ به این معنی که تا به حال با چنین شرایطی برخورد نکرده‌اند.  تاکنون ویروس کرونا بیش از 90هزار نفر را در 73 کشور و منطقه مبتلا کرده است. به گزارش سی‌ان‌ان، تدروس ادهانون، دبیرکل بازرسان بهداشت جهانی در حساب کاربری خود در توییتر تأکید کرد: «ما تا به حال با چنین پاتوژن تنفسی برخورد نکرده بودیم که توانایی انتقال در جوامع را داشته باشد و در عین حال هم بشود با اقدامات درست، شیوع آن را کنترل کرد.» ویروس کرونا که دسامبر‌ سال گذشته در شهر مرکزی ووهان در چین شیوع پیدا کرد، امروز تمام قاره‌ها به جز جنوبگان …
نگرانی از تبدیل کرونا به ویروسی فصلی و همیشگی
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
نگرانی از تبدیل کرونا به ویروسی فصلی و همیشگی
کارشناسان در این مورد نگران هستند که ویروس کرونا جدید به پاتوژنی فصلی و بومی تبدیل شود و برای همیشه در جوامع انسانی باقی بماند.
سیستم ایمنی خود را تقویت کنید تا در مقابل کرونا ویروس امان بمانید
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / تقویت سیستم ایمنی / کرونا ویروس
سیستم ایمنی خود را تقویت کنید تا در مقابل کرونا ویروس امان بمانید
سیستم ایمنی نیز همانند ارتش یک کشور در هوشمندانه ترین و دقیق ترین نوع خود طراحی شده است. سد‌های دفاعی بسیاری از جمله پوست و سطوح مخاطی همانند دیوار های یک دژ مستحکم اولین خط دفاعی در برابر ورود پاتوژن ها که گاه ممکن است یک باکتری و یا یک ویروس باشند، قرار گرفته اند.
به عصر بیماری‌های عالم گیر خوش آمدید / ماجرای «بیماری X» چیست؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۸
به عصر بیماری‌های عالم گیر خوش آمدید / ماجرای «بیماری X» چیست؟
دکتر پیتر دازاک  اکولوژییست بیماری، در مقاله ای در نیویورک تایمز به بررسی عالم گیری ویروس کرونا پرداخته است و در مقدمه این مقاله اشاره کرده که ما باید آنچه را که باعث ایجاد عالم گیری های گسترده می شود ، متوقف کنیم نه اینکه فقط به بیماری های فردی پاسخ دهیم / در اوایل سال 2018 ، در طی جلسه ای در سازمان بهداشت جهانی در ژنو ، گروهی از متخصصان که من نیز عضوشان هستم(طرح تحقیق و توسعه) اصطلاح "بیماری X" را اختراع کردیم. منظور ما از این اصطلاح، بیماری های عالم گیری بود که بعدها رخ می دهند و می توانند ناشی از عواملی ناشناخته باشند. درواقع منبع این نوع بیماری ها پاتوژن جدیدی خواهند بود که هنوز وارد جمعیت بشر نشده باشد
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / گیاه / ژنتیک / پاتوژن / پروتئین
ارائه یک راهبرد جدید برای مقابله با عفونت‌های گیاهی
پژوهشگران کانادایی با بررسی منابع ژنتیکی، راهبرد جدیدی را ارائه داده‌اند که می‌تواند به مقابله با عفونت‌های گیاهی کمک کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
قرارگیری درمعرض پاتوژن‌ها از ابتلای کودکان به آلرژی محافظت می‌کند؟
نتایج پژوهش‌های مختلف، فرضیه‌ی بهداشت را رد کرده و بر تأثیر مثبت حاصل‌از بودن در طبیعت در پیشگیری از آلرژی تأکید می‌کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
دو گونه مار، منشا احتمالی کروناویروس چینی
بررسی برخی شواهد حاکی از آن است که مارها می‌توانند منبع شیوع کروناویروس در شهر ووهانِ چین باشند. به گزارش ایسنا، کارشناسان می‌گویند دو گونه مار - کریت چینی و کبرا چینی- می‌توانند منبع اصلی کروناویروسی باشند که به تازگی در چین شناسایی شده و عامل شیوع بیماری عفونی تنفسی کشنده‌ای در این کشور است. این مارها که از سمی‌ترین گونه‌های کفچه‌ماران به حساب می‌آیند در بیشتر مناطق مرکزی و جنوبی چین و جنوب شرق آسیا یافت می‌شوند. بیماری ناشی از این ویروس اولین بار، اواخر ماه دسامبر سال گذشته در شهر ووهان مشاهده شد و به سرعت گسترش پیدا کرد. از آن زمان تعداد قابل توجهی انسان در چین و کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده به این ویروس آلوده شده‌اند. متخصصان در چین با استفاده از نمونه ویروس گرفته شده از بیماران قرنطینه …
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / گرمایش زمین / تحقیقات علمی / ویروس
گرمایش جهانی ویروس های باستانی را در هوا منتشر می کند
محققان با بررسی تکه یخ هایی از یخچال فلات تبت پاتوژن هایی ناشناخته و باستانی کشف کرده اند. آنها هشدار داده اند با گرمایش جهانی احتمالا ویروس های باستانی در اتمسفر منتشر شوند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
استخراج ژنوم کامل انسان از آدامس ۵۷۰۰ هزار ساله
علاوه بر این محققان توانستند دی ان ای مربوط به میکروب‌های دهان و چندین پاتوژن مهم انسان را از این آدامس استخراج کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / استانی-علمی و آموزشی / درمان سرطان / پروتئین قاتل
درمان سرطان با پروتئین قاتل
پاتوژن‌ها می‌توانند دامنه وسیعی از سموم را برای آسیب رساندن به ارگانیسم میزبان خود به کار گیرند و باکتری‌ها، نیز از یک مکانیزم تزریق ویژه برای آزاد کردن محتوای سمی خود به سلول میزبان استفاده می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / پاتوژن / فناوری نانو / نانوذرات
دست‌کاری سطح نانوذرات برای مقابله با عفونت‌های قارچی
تهران- ایرنا- محققان از راهبرد دستکاری نانوذرات و به دام‌اندازی پاتوژن‌ها به عنوان ابزار مناسبی برای شناسایی پاتوژن‌های خطرناک برای ساخت حسگر زیستی به منظور مقابله با عفونت‌های با منشاء وسایل پزشکی بیمارستانی، استفاده کردند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶
شاسی اعلام خطر
پاتوژن‌ها یا همان عوامل ایجاد کننده بیماری در بدن انسان، در برابر حمله داروها منفعل نیستند. آنها خود را تغییر می‌دهند، نقاط ضعفشان را می‌پوشانند و سازوکارهای جدیدی برای زنده ماندن و فرار از تیررس داروها ایجاد می‌کنند. در این نبرد نابرابر، داروها که ذی‌شعور نیستند و یک عملکرد ثابت و همیشگی دارند، به ویروس‌های هوشمندی که هر لحظه برای دور زدن و بی‌اثر کردن آنها روشی پیدا می‌کنند، می‌بازند. به همین دلیل است که بیماری ساده‌ای مثل سرماخوردگی در طول قرن‌ها همچنان به نمو خود ادامه می‌دهد. حال دارویی خیالی را تصور کنید که به شکل هوشمندانه‌ای تغییرات ویروس‌ها را شناسایی کرده و پادزهر جدیدی که بر آنها موثر باشد را از خود ترشح کند. این دقیقا همان کاری است که خود بدن انسان به‌صورت طبیعی انجام می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / نگهداری حیوانات خانگی
نگه‌داری حیوانات خانگی خطر دارد؟
هر جایی که گوشت و پوست و خون کنار هم قرار بگیرد فرصتی برای یکسری عوامل پاتوژن و بیماری‌زا پیدا می‌شود که از این فرصت استفاده کنند و آن محیط را تبدیل به محیط زندگی خودشان بکنند و از آن طریق استفاده کنند که به حیوانات یا موجودات اطراف آن موجود هم انتقال پیدا کنند،
۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / سیستم ایمنی / سلول / پاتوژن / دانشگاه بریستول
شناسایی روشی برای تسریع بهبود زخم بیماران پس از جراحی
دانشمندان انگلیسی موفق شدند شبکه‌ای از عوامل محافظتی را کشف کنند که عملکرد یک سپر را برای سلول‌های بدن دارند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / بیو تروریسم / ترور بیولوژیک
آمریکا و ترس از تروریسم بیولوژیک
پاتوژن های ساده تری مثل سالمونلا، باکتری رایجی که در برخی مواد غذایی یافت می شود را نیز می توان برای آسیب زدن عامدانه به مردم مورد استفاده قرار داد. در واقع بزرگ ترین حمله تروریستی بیولوژیک در تاریخ آمریکا، از ظرف های سالاد چند رستوران در منطقه شمال غرب پاسیفیک آغاز شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹
احتمال وجود عوامل بیماری‌زا در ماشین‌های لباسشویی خانگی
همشهری آنلاین: متخصصان با مشاهده پاتوژن‌های مقاوم به چندین دارو روی پوست نوزادان نارس در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستانی در آلمان برای چندین مرتبه، از ارائه پاسخ مناسب به این مشاهدات درماندند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / پاتوژن / مقاومت دارویی
ماشین لباسشویی؛ کمین‌گاه پاتوژن‌های مقاوم در برابر دارو
تهران- ایرنا- محققان دریافتند ماشین لباسشویی می‌تواند مکان مناسبی را برای تجمع و رشد پاتوژن‌های مقاوم در برابر داروها فراهم کند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۲
پیشگویی مرگ صدها میلیون انسان
خطر واقعی ظاهرشدن پاتوژنی وجود دارد که ممکن است باعث بروز یک بیماری کشنده همه‌گیر شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶ / شهرنشینی / بیماری های قلبی و عروقی / میکروب / باکتری / ویروس
شهرنشینی عامل افزایش ریسک بیماری های ناشی از میکروب های هوا
مطالعات نشان می دهد پاتوژن های احتمالی موجود در میکروب های هوا با میزان متفاوت شهرنشینی مرتبط هستند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
جویدن ناخن؛ عادتی که خیلی هم وحشتناک نیست!
کودکان اغلب به علت‌های متفاوتی اقدام به جویدن ناخن‌های دست خود می‌کنند که از جمله معمول‌ترین آنها می‌توان به استرس و اضطراب اشاره کرد. این در حالی است که بعضی از آنها هیچ دلیل مشخصی برای کار خود ندارند! از طرفی عادت جویدن ناخن‌ها معمولا در سنین پایین‌تر بیشتر دیده می‌شود که نگرانی‌های زیادی را برای والدین ایجاد می‌کند. اما وضعیت به اندازه‌ای که تصور می‌کنید نیز بحرانی نیست؛ اگرچه جویدن ناخن‌ها عادت خوبی نیست و نیاز به مداخله والدین دارد، اما به تازگی فواید متعددی برای آن عنوان شده است! از این رو ضمن کمک صحیح و اصولی به فرزندانی که با این حالت روبه‏رو هستند، توصیه می‌شود با آرامش وارد عمل شوید و بیش از حد به آنها فشار نیاورید.مطالعه جدیدی که در ژورنال اطفال به چاپ رسیده، نتایج جالبی را نشان می‌دهد. …
۱۳۹۸/۰۳/۱۷
پاتوژن‌ها؛ عامل احتمالی تکامل جانوران خونگرم
طبق یک تئوری جدید، تلاش جانوران قدیمی درجهت مبارزه با عفونت حاصل از پاتوژن‌ها در تکامل صفت خونگرمی نقش داشته است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
گوشت و شیر سرطان زا شده است؟
پاتوژن های موجود در گوشت و شیر با آلوده کردن انسان می توانند باعث ابتلا به بیماری مصرف‌کنندگان آن‌ها بشود.
۱۳۹۸/۰۳/۰۳
استرس می‌تواند باکتری‌های مفید روده را دشمن بدن کند؟
پژوهشگران به‌‌تازگی دریافتند استرس می‌تواند باکتری‌های مفید روده را به پاتوژن (بیماری‌زا) تبدیل کند و بدین‌ترتیب حمله‌ی سیستم ایمنی به بدن را به‌دنبال داشته باشد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۱ / انقراض / پاتوژن / دوزيست
تلاش جهانی برای نجات دوزیستان از انقراض دسته‌جمعی
قورباغه‌ها، وزغ‌ها و سمندرهای سراسر جهان در حال حاضر تحت تهدید گسترده‌ای از سوی پاتوژن‌های تعامل کننده‌ای قرار گرفته‌اند بگونه‌ای که جمعیت جهانی دوزیستان را در معرض خطر قرار داده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۸
آیا آلزایمر واکنشی در برابر عفونت است؟
یک تئوری نسبتا جدید و بحث‌برانگیز می‌گوید که بیماری آلزایمر می‌تواند توسط پاتوژن‌‌ها آغاز شود؛ آیا شواهدی برای این تئوری وجود دارد؟
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
تشخیص پاتوژن‌ها با یک پلتفرم هوش مصنوعی
پژوهشگران اخیراً موفق به توسعه یک پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی شده‌اند که این پلتفرم می‌تواند پاتوژن‌ها را بسیار دقیق و همانند پزشکان آنالیز کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •