شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۹ / 19 September, 2020
کره زمین
۴ ساعت قبل
حقایق عجیب و باور نکردنی دنیا
ما هر روز شاهد ماجراها و یا شنیدن اخباری از سراسر جهان هستیم که باورشان بسیار مشکل است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، در اطراف ما اتفاقاتی رخ می‌دهند که هیچکس انتظارشان را نداشته و تصورشان را نمی‌کرده است. این گونه رویداد‌ها و حقایق تنها مختص به دوره ما نیستند و از گذشته نیز وجود داشته اند. علی رغم آنکه بیشتر موارد در کتاب‌های درسی و یا اطلاعات عمومی گفته شده، اما حقایقی درباره افراد و یا جهان وجود دارد که کمتر کسی از آن‌ها آگاه است.۱- ریاست جمهوری آلبرت اینشتیندر ۱۷ نوامبر سال ۱۹۵۲ میلادی، نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی به صورت رسمی پیشنهاد ریاست جمهوری سرزمین‌های اشغالی را به آلبرت اینشتین ارائه کرد. با این حال دانشمند آلمانی پیشنهاد را رد کرد و اظهار داشت که علاقه‌ای به انجام این کار ندارد.۲- …
دو کوه یخ حیاتی در قطب جنوب درحال نابودی هستند
۴۴ ساعت قبل
دو کوه یخ حیاتی در قطب جنوب درحال نابودی هستند
به علت مداخله انسان در طبیعت و گرم شدن کره زمین، دو کوه یخی حیاتی در قطب جنوب در حال نابودی هستند.
۲ روز قبل / لایه ازن / محیط زیست
چه عواملی منجر به تخریب لایه ازن می‌شود؟
شفیع موسوی در گفت و گو با ایسنا، یکی دیگر از عوامل موثر بر تخریب لایه ازن را فعالیت‌های انسانی برشمرد و گفت: ایک سری فعالیت‌های انسانی که منجربه انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود نیز می‌تواند باعث تخریب یا کاهش ضخامت لایه ازن ‌شود همچنین دانشمندان اخیرا دریافته‌اند که گرم شدن کره زمین باعث افزایش دما در لایه تروپوسفر( پایین‌ترین لایه اتمسفر زمین) یعنی لایه‌ای که انسان‌ها در آن زندگی می‌کنند، می‌شود اما باعث سرد شدن لایه استراتوسفر (در ارتفاع  ۱۸ تا ۵۰ کیلومتری از سطح زمین) می‌شود و سرد شدن این لایه زمینه را برای شکل‌گیری ابرهای استراتوسفری قطبی و در نتیجه تخریب لایه ازن فراهم می‌کند.
محیط زیستتغییرات آب و هوایی بیش از همه جزایر گرمسیری را تهدید می‌کند | فاجعه انسانی زیست محیطی با کرونا
۲ روز قبل
محیط زیستتغییرات آب و هوایی بیش از همه جزایر گرمسیری را تهدید می‌کند | فاجعه انسانی زیست محیطی با کرونا
جزیره‌های گرمسیری بر اساس پژوهش مشترک دو نهاد آلمانی، بیش از سایر نقاط کره زمین از جانب بلایای طبیعی تهدید می‌شوند. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که امن‌ترین کشور در این رابطه یک کشور حاشیه خلیج فارس است.
ویدئو | تنها نقطه بدون کرونا روی کره زمین
۲ روز قبل
ویدئو | تنها نقطه بدون کرونا روی کره زمین
در شرایطی که زندگی همه جهان با ماسک عجین شده، نقطه‌ای شبیه به یک جهان موازی در این سیاره وجود دارد که ویروس کرونا به آن راهی پیدا نکرده است.
۳ روز قبل
یک توافق الهام ‌بخش
35 سال قبل گروهی از دانشمندان به صورت اتفاقی متوجه شدند که مساحت قابل توجهی از لایه ازن در منطقه قطب جنوب به ‌شدت آسیب دیده و این خطر هست که با گسترش این حفره، حیات همه ‌ساکنین کره زمین به خطر بیفتد. آنها اعلام کردند، گازهایی که در یخچال‌ها و سیستم‌های سرمایشی‌، برخی اسپری‌ها، افشانه‌ها، حلال‌ها و مواد ضد عفونی‌‌کننده‌ استفاده می‌شوند، عامل اصلی این مشکل هستند. در آن زمان دانشمندان به صراحت اعلام کردند که در صورت تداوم این وضعیت این گازهای مخرب می‌توانند تا سال ۲۰۵۰ لایه ازن را به‌ طور‌کامل نابود کنند. اهمیت این موضوع باعث شد که بلافاصله رهبران جهان در سازمان ملل متحد تلاش کنند تا معاهده‌‌ای بین‌المللی را …
۳ روز قبل
بزرگترین بودای سنگی جهان نیمه جان شد!
بودای غول‌ پیکر لشان، ساخته ‌شده از سنگ، بزرگ‌ترین مجسمه بودای جهان و متعلق به دوران سلسله تانگ در استان سیچوان، چین است. به گزارش خبرآنلاین، بزرگ‌ترین مجسمه بودا بر روی کره زمین در یک استان جنوب غربی چین تا حدودی در اثر سیل غرق ‌شده است. افزایش سطح آب انگشتان بودای غول‌پیکر لشان (L eshan) در استان سیچوان (Sichuan) در جنوب غربی چین را پوشانده است. آخرین باری که این مجسمه نمادین خیس شد، سال 1949 بود. دلیل برجسته بودن لشان این است که "بزرگ‌ترین پیکره سنگی بودا در جهان و بلندترین مجسمه پیشامدرن باقی‌مانده است". نگرانی‌ها دو برابر شده است. در وهله اول مهم‌ترین مسئله آب است که بودا با ارتفاع 233 فوت (71 متر) را لمس می‌کند. همان‌طور که ایندیپندنت گزارش می‌دهد، "یک افسانه محلی می‌گوید اگر پای مجسمه …
لایه ازن به اندازه اکسیژن برای انسان اهمیت دارد
۳ روز قبل
لایه ازن به اندازه اکسیژن برای انسان اهمیت دارد
۱۶ سپتامبر هر سال روز جهانی لایه ازن است؛ لایه‌ای که با جذب پرتو فرابنفش خورشید موجب ادامه زندگی روی کره زمین می‌شود و نابودی آن به منزله نابودی حیات انسان‌ها است.
ترامپ: کره‌زمین خنک خواهدشد/ علم چیزی درباره تغییر اقلیم نمی‌داند
۳ روز قبل / دونالد ترامپ / تغییرات آب‌وهوایی / تغییر اقلیم / آتش‌سوزی جنگل‌های کالیفرنیا
ترامپ: کره‌زمین خنک خواهدشد/ علم چیزی درباره تغییر اقلیم نمی‌داند
اقتصادنیوز؛ ​دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه «فکر نمی‌کنم علم چیزی درباره تغییرات آب و هوایی بداند»، گفت که کره زمین خنک‌تر خواهد شد.
احتمال وجود حیات در سیاره زهره
۳ روز قبل / سیاره / زهره / ناهید / حیات / اخترشناسی / فسفر / اتم
احتمال وجود حیات در سیاره زهره
این کره از نظر ساختار مشابه کره زمین، اما کمی کوچک‌تر از آن است. این سیاره جوی به شدت غلیظ و سمی دارد که گرما را به دام می‌اندازد و به همین خاطر دمای این سیاره به ۴۷۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، به حدی داغ که می‌تواند سرب را ذوب کند.
ترامپ: روند گرم شدن کره زمین معکوس می­‌شود / هوا رو به سرد شدن خواهد رفت
۳ روز قبل
ترامپ: روند گرم شدن کره زمین معکوس می­‌شود / هوا رو به سرد شدن خواهد رفت
ترامپ در گفت‌و‌گو با «ود کرافوت»، رئیس آژانس منابع طبیعی کالیفرنیا درباره آتش‌سوزی جنگل­‌ها در غرب آمریکا نگرانی‌­ها درباره تغییرات آب و هوایی را نادیده گرفت و گفت: «تو فقط تماشا کن.» کرافوت در پاسخ به ترامپ گفت: «امیدوارم علم با شما هم‌نظر باشد.»
ازون عزیز
۳ روز قبل / استانی-اجتماعی / محیط زیست / لایه ازن
ازون عزیز
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: لایه ازون با جذب پرتو فرابنفش خورشید، موجب ادامه زندگی بر روی کره زمین می‌شود و نابودی آن به منزله نابودی حیات انسان هاست.
تا ترمیم کامل لایه اوزون چقدر زمان باقی است؟
۳ روز قبل / استانی-علمی و آموزشی / لایه اوزون / زمین / آلودگی / محیط زیست / افزایش دمای کره زمین / کره زمین
تا ترمیم کامل لایه اوزون چقدر زمان باقی است؟
سی و پنج سال از تصمیم بشر برای محافظت از لایه اوزون می‌گذرد؛ لایه محافظ کره زمین که نقشی تاثیرگذار در حیات بشر ایفا می‌کند و حالا با تلاش‌های بشر برای حفظ کره خاکی، می‌توان امیدوار بود لایه اوزون از وضعیتی که آن را به نابودی می‌کشاند، رهایی یافته و خبرهایی خوش در راه است.
آیا در زهره حیات وجود داشته است؟ یافتن یک گاز مرتبط با حیات در جو سیاره همسایه زمین
۴ روز قبل
آیا در زهره حیات وجود داشته است؟ یافتن یک گاز مرتبط با حیات در جو سیاره همسایه زمین
دانشمندان می‌گویند در ابرهای به دشت اسیدی پوشاننده سیاره زهره گازی به نام فسفین یافته‌اند که نشان‌ می‌دهد میکروب‌هایی ممکن است زمانی در این همسایه سکونت‌ناپذیر کره زمین زندگی کرده باشند.
۵ روز قبل
خاکستر یک شهر-اورگان
اورگان در چند روز گذشته متحمل بیش از ۱۰۰ آتش سوزی شده است که خسارات جدی به این ایالت وارد کرده است. دلیل اصلی این آتش سوزی‌ها در آمریکا کرمای شدید فصلی است که با بالاتر ترفتن دمای کره زمین شدت گرفته است.
فیلم | چشم‌انداز فالکون ۹
۵ روز قبل
فیلم | چشم‌انداز فالکون ۹
شرکت اسپیس‌ایکس در ۳۰ اوت (۹ شهریور) با موشک فالکون ۹ برای نخستین بار از ساحل شرقی آمریکا ماهواره‌ای را در مدار قطبی کره زمین قرار داد.
نژادهای مردم کره زمین به فرزندان کدام پیامبر می‌رسند؟
۵ روز قبل / پیامبران / مردم / جهان / برشی از تاریخ / جالب
نژادهای مردم کره زمین به فرزندان کدام پیامبر می‌رسند؟
مورخان معتقدند که تمام نژادهای امروز کره زمین به سه فرزند نوح باز می گردند، نژاد حامی در منطقه آفریقا ساکنند و نژاد سامی در خاورمیانه و خاور نزدیک سکنی دارند و نژاد یافث را ساکنان چین می دانند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
ظهور یک جشنواره جدید با هنرمندان حوزه‌های مختلف
جشنواره سراسری «هنر زنده است» در چهار بخش فیلم، تئاتر، موسیقی و دیجیتال آرت باهدف حمایت و معرفی نسل جوان و جدید هنرمندان، به شکل رقابتی در شبکه‌های اینترنتی اجرا می‌شود.به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره «هنر زنده است»، در شرایطی که مکان‌های عرضه متداول هنر چون سالن‌های سینما، تئاتر، موسیقی، نگارخانه‌ها و دیگر عرصه‌های هنری به خاطر پاندمی کرونا ویروس بسته‌شده است، جمعی از هنرمندان بر آن شدند پس از چندین ماه تحقیق، گفتگو و برنامه‌ریزی امکانی را به وسعت کره زمین ایجاد کنند تا انسدادی را که با این تعطیلی فراگیر و بی‌رونقی در عرصه هنری ایجادشده است رفع کنند.جشنواره «هنر زنده است» با ایجاد بستری مناسب برای رشد و بالندگی هنرمندان جوان و علاقه‌مند در شرایط امروز جامعه هنری که پاندمی ویروس کرونا …
نمایی زیبا از کره زمین
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / زمین / ستاره / فضانوردان / فناوری فضایی
نمایی زیبا از کره زمین
زمین سومین سیاره منظومه شمسی است که در فاصلهٔ۱۴۹٬۶۰۰٬۰۰۰ کیلومتر از ستاره خورشید قرار دارد. از نظر واژه‌شناسی ایرانی، واژه زمین را «جسم سرد» معنا کرده‌اند.
تب زمین را با کاهش مصرف گوشت بکاهیم
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / گرمایش زمین / حقوق حیوانات
تب زمین را با کاهش مصرف گوشت بکاهیم
تهران - ایرنا - گاز متان یکی از خطرناک‌ترین گازهای گلخانه‌ای در روند گرمایش جهانی است، بررسی‌ها نشان می‌دهد دامداری‌های صنعتی گاو و خوک در جهان عامل تولید ۵۱ درصد این گاز در کره زمین هستند، بنابراین می‌توان با کاهش مصرف گوشت تب زمین را تا حد زیادی کم و به محیط‌زیست کمک کرد.
کشف ۴۵ سیاره دوردست که آب مایع دارند
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / منظومه شمسی / زمین / سوئد / کره زمین / فناوری
کشف ۴۵ سیاره دوردست که آب مایع دارند
محققان سوئدی با مطالعه اتمسفر سیارات دوردست متوجه شدند ۴۵ سیاره خارج از منظومه شمسی جو مشابه زمین هستند و آب مایع دارند.
هجوم زباله ها به طبیعت در مازندران + عکس
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
هجوم زباله ها به طبیعت در مازندران + عکس
انسان بزرگترین زباله ساز روی کره زمین است و عجیب اینکه بکرترین و زیباترین مناطق طبیعت را به دپو و دفن زباله اختصاص می دهد. در شمال ایران زباله های شهری قائمشهر و روستاهای اطراف آن به مناطق جنگلی انتقال داده می شود و شیرابه آن نیز باعث آلودگی رودخانه ها و مناطق در مسیر رودخانه از جمله زمین های کشاورزی و شالیزارها می شود. اینگونه است که انسان با دست خود آلودگی زباله را ناخواسته و ندانسته به چرخه زندگی خود برمی گرداند. منبع: میزان
در خارج از کره زمین، هیچ موجود زنده ای وجود ندارد/ دنبالش نگردید
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / استرالیا / ستاره
در خارج از کره زمین، هیچ موجود زنده ای وجود ندارد/ دنبالش نگردید
مشرق نوشت: صفحه توییتر دیلی‌میل آنلاین نوشت: منجمان استرالیایی با استفاده از رادیو تلسکوپ MWA بعد از جستجو میان 10 میلیون سامان ستاره‌ای به این نتیجه رسیدند که خبری از زیست فرازمینی نیست.
اگر کره ماه وجود نداشت زندگی ما چگونه بود؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / کره ماه / چرخش کره زمین / ونوس / سیاره زمین / سبک زندگی / پارسی خبر
اگر کره ماه وجود نداشت زندگی ما چگونه بود؟
کره ماه همواره در حال حرکت است. قمر سیاره زمین هر ساله به میزان تخمینی ۱/۵ اینچ (۳/۸ سانتیمتر) بیشتر از زمین دور می‌شود. این فرآیند به تدریج باعث کمتر شدن سرعت چرخش کره زمین می‌شود. اما اگر یک شب کره ماه ناپدید شود چه؟ دلمان برایش تنگ خواهد شد؟ ماه کامل به طور متوسط ۱۴ هزار بار روشن‌تر از ونوس است که بعد از ماه رتبه‌ی دوم را از نظر میزان درخشندگی در میان اجرام آسمان شب دارد. پس اگر کره ماه نباشد شب‌های زمین بسیار تاریک خواهد بود، اما ستاره‌ها را بهتر خواهیم دید. اما تا صبح روز بعد متوجه خواهید شد که وجود ماه تا چه حد برای زندگی روی زمین اهمیت دارد. برای شروع باید این نکته را بدانید که میان، خورشید، گردش زمین و ماه، ماه بزرگ‌ترین تأثیر را بر روی جزر و مد آب‌های کره زمین دارد. بدون وجود ماه، میزان …
دانشمندان معتقدند زمین باعث شده ماه "زنگ" بزند
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / زمین / ماه / زنگ زدگی / زنگ آهن / هماتیت
دانشمندان معتقدند زمین باعث شده ماه "زنگ" بزند
دانشمندان می گویند ماه در حال زنگ زدن است و کره زمین در این مسئله نقش اصلی را دارد.
زمین باید خشک می‌بود!
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
زمین باید خشک می‌بود!
طبق مدل‌های تشکیل منظومه شمسی، زمین باید یک سیاره خشک و عاری از آب باشد. با این حال، اقیانوس‌های وسیع، جو مرطوب و زمین شناسی مرطوب سیاره پر از آب ما با جسارت، چنین پیش بینی‌هایی را کنار زده است. چیزی که آن را در میان دیگر سیارات سنگی منظومه شمسی بی نظیر می‌کند؛ بنابراین تاکنون منشاء پیدایش آب روی کره زمین ناشناخته مانده بود.
نخستین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین با موفقیت فرود آمد
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
نخستین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین با موفقیت فرود آمد
نخستین فضاپیمای آزمایشی قابل استفاده مجدد چین پس از ۲ روز گردش در مدار کره زمین روز یکشنبه۱۶ شهریور با موفقیت به محل تعیین شده بازگشت.
کوسه‌های ۱۵ متری؛ بزرگترین شکارچیان دریایی کره زمین
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / اقیانوس / انگلیس / باستانی / تولد / زمین
کوسه‌های ۱۵ متری؛ بزرگترین شکارچیان دریایی کره زمین
اقتصادنیوز : ​محققان دانشگاه بریستول در انگلیس با انجام یک بررسی جدید بر روی کوسه‌های عهد باستان به این نتیجه رسیده اند که نمونه‌های بالغ آنها بیش از ۱۵ متر طول داشته‌اند.
ناسا تأثیر "آب و هوای فضایی" را بر روی زمین بررسی می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / ناسا
ناسا تأثیر "آب و هوای فضایی" را بر روی زمین بررسی می‌کند
ناسا با ماموریت‌هایی نظیر تجزیه و تحلیل جو خورشید و مناطق قطبی دیده نشده آن در پی اینست که تأثیر "آب و هوای فضایی" را بر روی کره زمین بررسی کند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
رسیدن یک سیگنال مرموز به زمین از اعماق کاینات + عکس
ستاره شناسان یک سیگنال گرانشی را ثبت کرده اند که از اعماق کاینات به کره زمین آمده و از بزرگ ترین پیوند سیاهچاله ها در طول تاریخ ناشی شده است.
حضور آگاهانه در جنگ با زلزله
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
حضور آگاهانه در جنگ با زلزله
بسیاری از نقاط کشور ما در معرض خطر وقوع زلزله است. زمین‌لرزه یا زلزله به مفهوم ‏جابه‌جایی ناگهانی زمین به علت آزاد شدن ناگهانی فشاری است که مدت‌های مدید در سنگ‌های ‏پوسته زمین تراکم پیداکرده است. قشر کره زمین از صفحات زمینی (تکتونیک) عظیمی تشکیل‌شده ‏است، این صفحات به‌آرامی روی‌هم، در کنار هم و در زیر همدیگر حرکت می‌کنند. در برخی مواقع ‏این صفحات به همدیگر قفل‌شده و قادر به تخلیه انرژی متراکم نیستند. وقتی‌ این انرژی متراکم ‏به‌اندازه کافی زیاد شود، صفحات از همدیگر جدا می‌شود. اگر این روند در مناطق مسکونی روی ‏بدهد، بسته به میزان انرژی آزاد شده (بزرگای) منجر به بروز تلفات انسانی و خسارات مالی خواهد ‏شد. با دانش فعلی بشر، زمان و مکان وقوع زلزله و بزرگای آن قابل پیش‌بینی نیست اما اگر ‏تمهیدات لازم …
چرا در ایام کرونا فرشهایتان را اعلاشویی و نانوشویی کنیم؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
چرا در ایام کرونا فرشهایتان را اعلاشویی و نانوشویی کنیم؟
شیوع coronavirus 2019 یا COVID-19 تأثیر قابل توجهی بر کل کره زمین داشته است. این یک بیماری بی رحم است که با سرعت بالایی رواج می یابد و حتی می تواند منجر به مرگ انسان شود.
پرواز بر فراز مجمع الجزایر سوالبار
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
پرواز بر فراز مجمع الجزایر سوالبار
«سوالبار / سوالبارد/ Svalbard» به معنای کرانه سرما مجمع الجزایری در منطقه شمالگان واقع در اقیانوس منجمد شمالی، شمالی‌ترین منطقه تحت کنترل کشور نروژ است. سوالبار در شمالی‌ترین نقطه اروپا و بین نروژ و قطب شمال قرار دارد. بزرگترین جزیره سوالبار، اسپیتس‌برگن است که در کنار دیگر جزایر اصلی نورداستلندت و ادگئویا قرار دارد. مرکز اداری و اجرایی مجمع الجزایر، شهر لانگییربین است. سوالباردر دهه نود سده نوزدهم، مقصدی برای گردشگران سرزمین‌های شمالگان گردید. ساکنان شبه جزیره اسکاندیناوی، بنا بر احتمال قوی در قرن دوازدهم میلادی کاشفان سوالبارد بوده‌اند. متون کهن و باستانی اسکاندیناوی به سرزمینی با نام سوالبارث اشاره کرده‌است اما بدون تردید اولین کاشف سوالبارد ویلم برنتز دانمارکی است، او به منظور یافتن دریای …
نوعی خاص از شهاب سنگ‌ها عامل فراوانی آب در زمین
۱۳۹۹/۰۶/۰۹
نوعی خاص از شهاب سنگ‌ها عامل فراوانی آب در زمین
نتایج یک بررسی جدید در فرانسه نشان می‌دهد نوعی خاص از شهاب سنگ‌ها موسوم به شهاب سنگ‌های کندریت یا غیرفلزی عامل فراوانی آب در کره زمین هستند.
عکس روز | مجسمه گایا
۱۳۹۹/۰۶/۰۷
عکس روز | مجسمه گایا
«گایا» مجسمه‌ای هفت‌متری که با استفاده از تصویرهای ناسا از کره زمین خلق شده است در کالج قدیمی نیروی دریایی در گرینیچ در لندن پایتخت بریتانیا به نمایش درآمده است.
تأثیر منفی  کرونا بر سلامت روانی میلیونها نفر در جهان
۱۳۹۹/۰۶/۰۷
تأثیر منفی کرونا بر سلامت روانی میلیونها نفر در جهان
تدروس آدهانوم قبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو اعلام کرد بیماری همه گیر ناشی از نوع جدید ویروس کرونا بر سلامت روانی میلیون ها نفر در سراسر کره زمین تأثیر منفی گذاشته است.
ترامپ و تئوری «مرد دیوانه» | تحلیل فارین پالسی
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
ترامپ و تئوری «مرد دیوانه» | تحلیل فارین پالسی
به نوشته‌ی فارین پالسی جلد کتاب جدید جیم شوتو، “تئوری مرد دیوانه”، دونالد ترامپ را چشم‌بسته با یک چماق به تصویر می‌کشد که آماده است تا به کره زمینی که آویزان است، ضربه بزند. کتاب قبلی شوتو با نام “جنگ سایه”، به تهدیداتی پرداختی بود که روسیه و چین علیه…
بررسی رفتار ترامپ در قالب "تئوری مرد دیوانه"
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / دونالد ترامپ / انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا / کیم جونگ اون و ترامپ / کره شمالی / چین / دریای چین جنوبی
بررسی رفتار ترامپ در قالب "تئوری مرد دیوانه"
«جلد کتاب جدید جیم شوتو، "تئوری مرد دیوانه"، دونالد ترامپ را چشم‌بسته با یک چماق به تصویر می‌کشد که آماده است تا به کره زمینی که آویزان است، ضربه بزند. کتاب قبلی شوتو با نام "جنگ سایه"، به تهدیداتی پرداختی بود که روسیه و چین علیه آمریکا باعث می‌شوند- شوتو حالا توجه خود را به سهم آمریکا در بی‌ثباتی جهانی داده است.»
آمریکا، عامل اول در پدیده گرمایش زمین
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
آمریکا، عامل اول در پدیده گرمایش زمین
آلاینده‌هایی مانند دی اکسید کربن (CO۲) و سایر آلاینده‌های هوا و گازهای گلخانه‌ای، که می‌توانند سالها در جو بمانند، گرما را به دام می اندازند و باعث داغ شدن کره زمین می‌شوند. در ایالات متحده ، سوختن سوخت‌های فسیلی برای ساختن برق بزرگترین منبع آلودگی و به دام افتادن گرماست و سالانه حدود دو میلیارد تن CO۲ تولید می‌کند. نیروگاه‌های سوزاننده زغال سنگ بزرگترین آلاینده‌ها هستند. دومین منبع آلودگی کربن بخش حمل و نقل است که حدود ۱.۷ میلیارد تن CO۲ در سال تولید می‌کند.
ویدئو | پیشی ‌گرفتن مرگ ناشی از گرمایش زمین از تلفات بیماری‌های عفونی | مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
ویدئو | پیشی ‌گرفتن مرگ ناشی از گرمایش زمین از تلفات بیماری‌های عفونی | مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر
یک مطالعه‌ جدیدنشان می‌دهد شمار افرادی که بر اثر افزایش دما در سطح جهان جان خود را از دست می‌دهند از تعداد قربانیان تمام بیماری‌های واگیردار پیشی خواهد گرفت و افزایش دما به‌ویژه در مناطق فقیرتر و گرم‌تر کره زمین تاثیرات ویرانگری خواهد داشت و حتی در کشورهای ثروتمند احساس خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
ترسناک همچون ایوان
[شهروند] 500‌ سال قبل سرزمینی که امروز آن را با نام «روسیه» می‌شناسیم محدوده‌ای از خان‌نشین‌ها بود و در پهنه آن حکام ریز و درشت بر قلمروهای مستقل خود از سواحل بالتیک تا شرق سیبری فرمان می‌راندند. در چنین عصری یا به عبارت بهتر 490‌ سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌وپنجم آگوست 1530 میلادی، در کاخ سلطنتی واسیلی سوم پادشاه روسیه پسری به دنیا آمد که او را ایوان نامیدند. او که از پشت شخص پادشاه بود بعدها با عنوان «ایوان چهارم» بر تخت سلطنت روسیه نشست و نقشی مهم در یکپارچه‌شدن خان‌نشین‌ها و نزدیک‌شدن سرزمین روسیه به حدود و ثغور امروزی از خود ایفا کرد. ایوان چهارم که در تاریخ او را با لقب «ایوان مخوف» می‌شناسند، …
یک سیارک به اندازه کامیون روز پیش از انتخابات آمریکا از کنار زمین می‌گذرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
یک سیارک به اندازه کامیون روز پیش از انتخابات آمریکا از کنار زمین می‌گذرد
سازمان هوافضای آمریکا (ناسا) اعلام کرد احتمال اندکی وجود دارد که یک سیارک در ۲ نوامبر (۱۲ آبان) روز پیش انتخابات آمریکا وارد مدار کره زمین شود.
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
هوش مصنوعی، شمشیر دولبه
فروشگاه‌های بسته، خیابان‌های خلوت و ساکت، اندک افراد حاضر در اجتماع، ماسک زده و فراری از هم، صدای آژیر آمبولانس در دور و نزدیک، کادر پزشکی همراه با لباس‌هایی کاملا پوشیده. شاید اگر 6 ماه پیش‌تر، چنین کلماتی را می‌خواندیم، تصور می‌کردیم توصیفی از فضای یک فیلم تخیلی بیولوژیکی است اما حالا چندین ماه است که ما در چنین فضایی زندگی می‌کنیم. داستان‌های ژول ورن، زمانی به غایت تخیلی و دور از دسترس بود اما روزگاری رنگ واقعیت گرفت، تجربه این چند ماه زندگی برای همه مردم دنیا این حس را به وجود می‌آورد که زمان واقعی شدن صحنه‌های فیلم‌های هوش مصنوعی و سیطره ربات‌ها بر کره زمین در انتظار ماست.هوش مصنوعی برای مقابله با شیوع بیماری کرونا، آرام و خزشی …
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
قبیله عجیبی که خود را زیباترین مردمان دنیا می‌دانند!
مردمان فولانی یا مردمان فولا در مجموع با جمعیتی در حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن یکی از بزرگترین گروه‌های قومی مذهبی مسلمان در آفریقای غربی هستند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، خورشید عظیمی به رنگ سرخ درخشان را پشت خط افق تصور کنید. هوا بسیار گرم است و شما بعد از یک پیاده روی طولانی در بیابان آماده‌ خوابیدن می‌شوید. عضلات تان خسته اند، اما شما لبخند به لب دارید، چون فردا قرار است زیباترین مردان روی کره زمین برایتان آواز بخوانند، فقط برای شما، آن هم تمام روز. مردم فولانی، پرجمعیت‌ترین قوم کوچ نشین دنیا اینگونه زندگی می‌کنند و نمایندگان یکی از زیرگروه‌های این قوم خود را زیباترین مردمان دنیا می‌دانند.یکی از زیرگروه‌های قوم فولانی در آفریقا به نام وودابه هر ساله جشنواره‌ای به نام Guérewo- برگزار می‌کنند. …
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / تعطیلات / جهان / زمین / موزه / ویروس
پایان تعطیلات کرونایی موزه «هنر مدرن»
نزدیک به 6 ماه است که جهان دستخوش تغییر و تحولاتی شگرف شده است. با ورود ویروس کرونا به زندگی بشر انگار فصلی تازه از زیست در کره زمین آغاز شده و بعد از آن هول و هراس‌های ابتدایی دنیا کم کم با این واقعیت کنار آمده که نمی‌تواند زندگی را تعطیل کند
بارش شهابی ارابه‌ران به اوج خود می‌رسد
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / رخداد های نجومی / مدار کره زمین
بارش شهابی ارابه‌ران به اوج خود می‌رسد
تهران-ایرنا-  کارشناس علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران گفت: بارش شهابی ارابه‌ران روز دوشنبه 10 شهریور به اوج خود می‌رسد.
چین ماهواره جدیدی برای بررسی شرایط زمین به فضا فرستاد
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / ماهواره / چین / تصویربرداری
چین ماهواره جدیدی برای بررسی شرایط زمین به فضا فرستاد
چین ماهواره جدیدی به نام «گائوفن ۹ ۵۰» به فضا فرستاده تا بتواند شرایط و وضعیت کره زمین را بررسی کند.
سطح ازن آلاینده زمین در نیم‌کره شمالی افزایش یافته است
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / زمین / ایالات متحده آمریکا / خبرگزاری یونایتدپرس
سطح ازن آلاینده زمین در نیم‌کره شمالی افزایش یافته است
تهران-ایرنا- تحقیقات جدید نشان می‌دهد که سطوح ازن تروپوسفری در عرض ۲۰ سال گذشته در سراسر نیم کره شمالی کره زمین افزایش یافته است.
چگونه ویروس‌ها جهان ما را شکل می‌دهند؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
چگونه ویروس‌ها جهان ما را شکل می‌دهند؟
نشریه انگلیسی اکونومیست طرح روی جلد و سرمقاله این هفته خود را به موضوع جهان ویروس‌ها اختصاص داد و نوشت که این بیگانگان نامرئی چگونه جهان ما را شکل می‌دهند. ویروس‌ها عامل بسیاری از بیماری‌های همه‌گیر در جهان ما هستند از کووید-19 و اچ‌آی‌وی/ ایدز گرفته تا شیوع آنفلوآنزا در سال‌های 1918 تا 1920. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، اکونومیست با اشاره به اینکه پیش از آن، تشکیل مهاجرنشین‌های اروپایی‌ در آمریکا همراه شده بود با شیوع بیماری‌هایی همچون آبله، سرخک و آنفلوآنزا افزود، البته نفوذ ویروس‌ها بر حیات روی کره زمین به خیلی پیش‌تر از تراژدی‌های یک نوع ویروس خاص باز می‌گردد. امروز اما فشار وارده از سوی ویروس سارس-کوو-2 احساس می‌شود. تحقیق جدیدی که به تازگی نتایج آن منتشر شده، …
پاسخ متفاوت علم‌الهدی به یک سوال؛ چرا برای اجرای مراسم عزاداری محرم سخت‌گیری می‌شود اما پاساژها باز است؟
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / سید احمد علم الهدی / عزاداری / محرم / ویروس کرونا / نماز جمعه
پاسخ متفاوت علم‌الهدی به یک سوال؛ چرا برای اجرای مراسم عزاداری محرم سخت‌گیری می‌شود اما پاساژها باز است؟
امام جمعه مشهد در خطبه مجازی این هفته خود گفت: وقتی می‌گوییم «ما ملت امام حسینیم»، یعنی در مبارزات، مجاهدات و مقابله با دشمنان خدا در روی کره زمین از پای نمی‌نشینیم، کوتاهی نمی‌کنیم و در هیچ کجا عقب‌نشینی نداریم، تا آنجایی می‌رویم که تا آخرین قطره خون ما در راه دفاع از دین و مقابله با دشمنان خدا ریخته شود.
کشف یک پدیده غیر عادی بر فراز کره زمین
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
کشف یک پدیده غیر عادی بر فراز کره زمین
ناسا نسبت به افزایش روز افزون ناهنجاری در میدان مغناطیسی برفراز آمریکای جنوبی و بخش جنوبی اقیانوس اطلس که بر داده های ماهواره ای و کار رایانه ها تأثیر می گذارد، هشدار داده است.
عبور یک سیارک با کمترین فاصله از زمین
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / کره زمین / زمین / سیارک / ناسا / فناوری
عبور یک سیارک با کمترین فاصله از زمین
سیارک فضایی ناشناسی با ابعادی تقریبا به اندازه یک اتومبیل روز گذشته با فاصله‌ نزدیکی از کنار کره زمین عبور کرد.
گرم‌ترین دمای کره زمین در
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / دره مرگ / آمریکا / کالیفرنیا / گرم ترین / کره زمین
گرم‌ترین دمای کره زمین در "دره مرگ"
مقامات کالیفرنیا برای جلوگیری از قطع کامل برق در سراسر ایالت، برق را سهمیه‌بندی کرده و قطع نوبتی را در پیش گرفته‌اند تا از مصرف بیش از حد جلوگیری کنند. افزایش دما دو روز پیش باعث "گردباد آتشین" در محله لاسن کالیفرنیا هم شد.
گرمایش زمین، تهدیدی جدی برای امنیت غذایی دنیا
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / اقتصاد جهانی / گرمایش زمین / کشاورزی / فائو
گرمایش زمین، تهدیدی جدی برای امنیت غذایی دنیا
تغییرات جوی و گرمایش زمین از مهمترین خطراتی است که دنیا را تهدید می کند. این بحران می تواند تولید محصولات کشاورزی را کم کند و کیفیت مواد غذایی را نیز تقلیل دهد. در نتیجه سلامت انسانها و بقای آن روی کره زمین تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
تلاش ۳۵ کشور برای جایگزین کردن منابع پاک با سوخت‌های فسیلی/آغاز و انجام ساخت "خورشیدک" در ایران
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / پروژه ایتر / توکامک / دانشگاه امیرکبیر / هم‌جوشی هسته‌ای
تلاش ۳۵ کشور برای جایگزین کردن منابع پاک با سوخت‌های فسیلی/آغاز و انجام ساخت "خورشیدک" در ایران
با توجه به کمبود انرژی در کره زمین محققان ۳۵ کشور دنیا با الهام از…
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
عصر ارتباطات و نیاز به حکمرانی متفاوت
تقریبا عادت کرده‌ایم که هر از چندی یک بار موج جدیدی علیه فضای مجازی ببینیم و قُرم‌قرم تازه‌ای بشنویم که فضای مجازی به بهانه‌ای باید محدود شود. خیلی از این موارد البته که عملی نمی‌شود یا نمی‌تواند بشود. آن جاها هم که محدودیت‌ها اتفاق افتاده، در عمل توفیقی وجودد نداشته و عِرض خود برده‌اند و زحمت ما داشته‌اند. نمونه‌های فیلتر تلگرام و توییتر شاهد خوبی است که تاثیری در حضور مخاطبان و حتی مسوولان عالیرتبه نداشته و فقط باعث فراوانی فیلتر‌شکن‌ها شده است و وقتی طبیعی جلوه کند که همه فیلتر‌شکن داشته‌ باشند و امکان این را یابند که به هر نقطه‌ای سر بزنند، مرزهای ممنوعه پذیرفته بشری هم نادیده گرفته می‌شود. واقعیت این است که …
آیا روس‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / داروی کرونا / اسپوتنیک
آیا روس‌ها "کرونا" را با "کره ماه" اشتباه گرفته‌اند؟
علت این نامگذاری به دلیل پرتاب ماهواره "اسپوتنیک" ساخت اتحاد جماهیر شوری است که در ۴ اکتبر سال ۱۹۵۷ میلادی به عنوان نخستین شیء دست‌ساز بشر در مدار پایینی کره زمین قرار گرفت و به این ترتیب روسیه توانست آمریکا را در این مرحله از مسابقات فضایی دوران جنگ سرد شکست دهد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
کرونا به مثابه اُبژه
حال که در بخش پیشین نشانه‌شناسی ارتباط ذهن اجتماعی ما با پدیده‌هایی از جنس و نوع ویروس کرونا مورد بازشناسی قرار گرفت باید دید نوع شناخت و به تعبیر عام درک ما از وجود چنین موجود یا موجوداتی چگونه است. موجوداتی که در تصورات نوع بشر مدرن تخیل‌گرا همیشه هدف و داعیه ضربه زدن به نوع بشر را دارند. چه بخواهند نوع انسان را از روی این کره خاکی ریشه‌کن کنند یا بخواهند مالک قطعی این کره خاکی با نعمت‌های خاص و فراوانش بشوند. آیا همان‌طور که موجودات جهان پیرامون خودمان را می‌شناسیم یا اقدام به درک و وقوف به آنها را ملاک ارزیابی‌مان در باب یک پدیده قلمداد می‌کنیم یا نه صورتی دیگر از شناخت مبتنی بر تعقل منطقی-  فلسفی در حال شکل گرفتن است. صورتی از شناخت که گستره …
رایج‌ترین اشتباهات والدین در روزهای کرونایی
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / کودکان / والدین / کرونا
رایج‌ترین اشتباهات والدین در روزهای کرونایی
حدود شش ماه است که زندگی همه انسان‌های کره زمین به دو بخش قبل از کرونا و بعد از کرونا تقسیم شده است. همگی ما طوری از شش ماه قبل صحبت می‌کنیم که گویی هزاران سال پیش بوده و به راحتی و سلامت آن روزها غبطه می‌خوریم. اما آن چه امروز بیش از هر چیزی ما را آزار می‌دهد، فقط خود بیماری نیست بلکه ابهام از مدت زمان باقی مانده برای یافتن راه حل قطعی در ریشه کن کردن این ویروس است.
احاطه سیاره زهره با توده ابری عظیم
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / سیاره زهره / توده ابری / کره زمین / اخترشناسان / سیارات / منظومه شمسی
احاطه سیاره زهره با توده ابری عظیم
زهره از بسیاری جهات، از جمله اندازه و حجم، شبیه به کره ماست تا جایی که آن را خواهر زمین خوانده‌اند. اما جوّ زهره به کلی با جوّ اطراف زمین متفاوت است. حرارت سطح زهره ۴۶۵ درجه سانتیگراد است و اتمسفر آن ترکیبی از اسید سولفوریک غلیط است.
ناشرهری‌پاتر، امتیاز کتاب دالایی‌لاما را گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ناشرهری‌پاتر، امتیاز کتاب دالایی‌لاما را گرفت
انتشارات بلومسبری، صاحب امتیاز کتاب‌های هری‌پاتر توانست رقبای انگلیسی خود را کنار بزند و امتیاز چاپ کتاب جدید دالایی­‌لاما، رهبر بوداییان تبت را کسب کند.  به گزارش بوکسلر، «جیم مارتین» ویراستار ارشد انتشارات بلومسبری عنوان این کتاب را «تنها خانه ما» اعلام کرده است که فقط جلد این کتاب را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است. امتیاز چاپ این کتاب را در آمریکا و کانادا انتشارات هارپرکالینز گرفته است.  رهبر بوداییان تبت در این کتاب از رهبران سیاسی جهان خواسته است که تغییرات آب و هوایی در کره زمین را جدی بگیرند …
برخی از مناطق خورشید داغ‌تر از مناطق دیگرند
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / خورشید / مغناطیس / کره زمین / پرتو بنفش / گرم و داغ
برخی از مناطق خورشید داغ‌تر از مناطق دیگرند
روی کره زمین، حداقل‌های خورشیدی می‌توانند منجر به افزایش پرتو‌های کیهانی در منظومه شمسی شوند که با تشعشعات پرتو ایکس و فرابنفش، به کره ما برخورد می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
نه واشنگتن به رشد اتمی خاورمیانه
سوتیتر: کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته خواستار گزارشی از دولت درباره تلاش‌های عربستان برای انجام یک برنامه اتمی با کشوری دیگر بجز آمریکا شدند؛ اقدامی که بیانگر افزایش گمانه‌زنی‌هاستدر بحبوحه گزارش‌های منتشر شده درباره اینکه عربستان و امارات گام‌های جدی را در راستای اهداف اتمی برمی‌دارند، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای تاکید کرد که مشکل گسترش تسلیحات اتمی بزرگ‌تر از مشکل گرمایش کره زمین است.دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای با وب‌سایت آکسیوس گفت: اگر بتوانیم در رابطه با روسیه در زمینه گسترش تسلیحات اتمی که مشکلی بسیار بزرگ است، کاری انجام دهیم بسیار خوب می‌شود چرا که مشکل گسترش تسلیحات اتمی در جهان بسیار بزرگ‌تر از مشکل گرمایش کره زمین است.به گزارش ایسنا، به نقل از …
آیا ترامپ به ریاض و ابوظبی اجازه تولید بمب اتم را می‌دهد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / دونالد ترامپ / امارات متحده عربی / عربستان
آیا ترامپ به ریاض و ابوظبی اجازه تولید بمب اتم را می‌دهد؟
آناتولی نوشت: در بحبوحه گزارشات منتشر شده درباره اینکه عربستان و امارات گام‌های جدی را در راستای اهداف اتمی برمی‌دارند، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای تاکید کرد که مشکل گسترش تسلیحات اتمی بزرگ‌تر از مشکل گرمایش کره زمین است.
آیا آمریکا اهداف اتمی عربستان و امارات را نادیده می‌گیرد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / عربستان / امارات متحده / آمریکا / تسلیحات هسته‌ای / توافق هسته‌ای عربستان و چین
آیا آمریکا اهداف اتمی عربستان و امارات را نادیده می‌گیرد؟
در بحبوحه گزارشات منتشر شده درباره اینکه عربستان و امارات گام‌های جدی را در راستای اهداف اتمی برمی‌دارند، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای تاکید کرد که مشکل گسترش تسلیحات اتمی بزرگ‌تر از مشکل گرمایش کره زمین است.
استفاده از میدان مغناطیسی زمین به جای جی.پی.اس
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / کره زمین / میدان مغناطیسی / نیروی هوایی آمریکا
استفاده از میدان مغناطیسی زمین به جای جی.پی.اس
نیروی هوایی ایالات متحده قصد دارد با کمک هوش مصنوعی از میدان های مغناطیسی کره زمین به عنوان یک جایگزین برای سیستم مسیریابی جی پی اس استفاده کند.
تاثیر زیاد مشارکت مردم بر حفظ منابع طبیعی 
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / مشارکت مردمی / حفاظت از محیط زیست / منابع طبیعی
تاثیر زیاد مشارکت مردم بر حفظ منابع طبیعی 
درپی انتشار اخباری مبنی بر وقف بخش‌هایی از عرصه‌ها و منابع طبیعی کشور یک متخصص منابع طبیعی و علوم جنگل با اشاره به اینکه منابع طبیعی هر کشور نه تنها ثروت ملی آن کشور به حساب می‌آید بلکه برای پایداری و سلامت کل کره زمین نیز اهمیت دارد، گفت: حضور پررنگ مردم و مشارکت آنان در حفظ منابع طبیعی بسیار موثر است.
اسپیس‌ایکس ۵۷ ماهواره دیگر استارلینک را به فضا فرستاد| اینترنت فضایی آماده آزمایش می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۸
اسپیس‌ایکس ۵۷ ماهواره دیگر استارلینک را به فضا فرستاد| اینترنت فضایی آماده آزمایش می‌شود
اسپیس‌ایکس روز جمعه ۱۷ مرداد با ۵۷ ماهواره اینترنتی استارلینک و دو ماهواره کوچک رصدکننده زمین را با موفقیت در مدار کره زمین قرار داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
گفتمان بلا در اندیشه دینی
شاید در جهان، سرنوشت هیچ روایتی به گرد ویروس کرونا و بیماری کووید-19 نرسد. آوازه ذره غیر قابل رویت و نانومتری به‌مثابه صور اسرافیل در هر جایی از کره زمین دمیده شد و سیمایی بسیار اندک از محشر را بازتولید کرد. داستان‌های هزار و یک شب، تفسیرها و تبیین‌های دامنه‌دار و تا حدی خارج از عداد در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و بهداشت و درمان که گاهی اوقات مغزها را دچار اختلال‌های بالینی از قبیل هذیان و توهم، واکنش‌های شدید عصبی از نوع اضطراب و نافرمانی از جنس سیاسی-‌ اجتماعی نموده است. در کارزار مرگ و حیاتی که کرونا آن را فرماندهی می‌کند، وسوسه‌ها و دغدغه‌های فکری و روانی بر روح انسان در بازار، دانشگاه، خانواده و بیمارستان به‌نحوی آشفتگی و بی‌قراری خلق …
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
آخرالزمان کرونا
 بدون هیچ تعارفی تو گویی که همه ما مردمان این کره خاکی که سری و گوشی در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی و فیلم و ... جنبانده‌ایم، آماده وقوع و تحقق چنین شرایطی بوده‌ایم. شاید اگر دنیا امروز نشسته و خودش را به نوعی در قرنطینه‌های سفت و سخت یا نیمه حساس توامان با رعایت پروتکل‌های جهانی بهداشت قرار داده که بتواند بر بیماری کووید19 غلبه کند در واقع پذیرش شکستی است که بشر مدرن از فعالیت‌های ویروس کرونا و بیماری کووید19 خورده است. منتها عکس داستان ملتزم صبر و بردباری جهانی است که با قرنطینه، زدن ماسک و در نهایت ساخت واکسن بناست برای نوع بشر محقق شود. پس بی‌هیچ اکراه و شکی همه ما ولو در گوشه ذهن‌مان یا منتظر بروز چنین شرایطی بوده‌ایم یا در آن بخش از مخیله‌مان …
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
طرح ادعاهای عجیب و نامعتبر درباره درمان ویروس کرونا از رسانه‌های رسمی چقدر آسیب‌زا است؟
از «داروهای گیاهی» تا «نیش زنبور»!در این چند ماهی که ویروس کرونا جهان را درنوردیده، دانشمندان بسیاری تلاش کردند تا راهی ساده‌تر از آزمایش‌های طولانی برای تشخیص این بیماری بیایند یا واکسنی برای آن پیدا کنند، موفقیت‌هایی هم در حد تحقیقات آزمایشگاهی به دست آمده که بشر را به آینده امیدوار کرده است. اما در این میان گاهی ادعاهای عجیب و بعضا خنده‌داری هم از سوی برخی افراد در همین زمینه‌ها شنیده شده است. تا اینجا شاید اتفاق مهمی نباشد اما وقتی رسانه به پوشش این ادعاها می‌پردازد و آن را به عنوان دستاوردهایی جدی معرفی می‌کند، اهمیت صحت آن‌ها مطرح می‌شود چون جان افراد را تحت‌اشعاع قرار می‌دهد. اتفاقی که در همین روزها از یکی از شبکه‌های صدا و سیما هم شاهدش بودیم!تقریبا از اواخر سال 2019 جهان درگیر ویروسی …
وقتی مار آناکوندا یک مرد را شکار می کند! + فیلم
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
وقتی مار آناکوندا یک مرد را شکار می کند! + فیلم
مار آناکوندا یکی از سنگین ترین مارهای روی کره زمین است. جنگل‌های آمازون، اصلی‌ترین زیستگاه‌ این مار است. در ادامه فیلمی از شکار شدن یک مرد در برزیل توسط مار آناکوندا را مشاهده می‌کنید که توسط دوستانش از دست این مار نجات یافت.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
اینفوگرافیک/ کشورهایی که بیشترین ماهواره را در فضا دارند
طبق آمار «پایگاه اطلاعاتی اتحادیه دانشمندان علاقه‌مند به ماهواره»، کشور آمریکا با ۱۳۰۸ ماهواره در رتبه اول و چین با ۳۵۶ ماهواره در رتبه‌ دوم فهرست کشورهایی هستند که بیشترین ماهواره را در فضا دارند. در این اینفوگرافیک به آمارهایی درباره ماهواره‌های در حال گردش در مدار کره زمین پرداخته شده است.
درباره ادعای درمان کرونا با نیش زنبور در تلویزیون
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
درباره ادعای درمان کرونا با نیش زنبور در تلویزیون
ایسنا نوشت: برای ایران و ایرانی و بشریت فرمول آمپول کرونا را آورده و از شمال کره زمین تا جنوب آن، همه مسوولان دنیا را آگاه می کند که معطل نشوند و وقتشان را صرف تولید واکسن هم نکنند؛ چرا که مشکل کرونا با واکسن حل نمی شود و تنها راه…
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / یوشکا فیشر / وزیر خارجه آلمان / بحران کرونا / تبعات بیماری کرونا
بحران کرونا؛ مسوولیت پذیری یا ویرانی؟
اگرچه اولویت اصلی در شرایط کنونی، مهار اپیدمی ویروس کرونا و کاستن از آثار زیان بار و مخرب اقتصادی آن است، با این حال، ما نباید از پیامد‌ها و عواقب این بحران در بلندمدت غافل شویم. اقدامات و تصمیمات کنونی ما، نقش مهم و قابل توجهی در تعیین سرنوشتِ نه تنها بشریت، بلکه حتی دیگر موجودات حاضر بر روی کره زمین خواهند داشت.
پیامدهای طرح ادعای «اختراع آمپول کرونا» در تلویزیون ایران/ از مضحکه تا آسیب
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / ادعای اختراع آمپول کرونا / ادعای تلویزیون / ادعای درمان کرونا / بی مسوولیتی صدا و سیما / شایعه سازی در صدا و سیما
پیامدهای طرح ادعای «اختراع آمپول کرونا» در تلویزیون ایران/ از مضحکه تا آسیب
شفقنا- برای ایران و ایرانی و بشریت فرمول آمپول کرونا را آورده و از شمال کره زمین تا جنوب آن، همه مسوولان دنیا را آگاه می کند که معطل نشوند و وقتشان را صرف تولید واکسن هم نکنند؛ چرا...
بازگشت به زمین: سفینه دراگون از ایستگاه فضایی جدا شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
بازگشت به زمین: سفینه دراگون از ایستگاه فضایی جدا شد
نخستین فضانوردانی که با سفینه سرنشین‌دار دراگون شرکت اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی رفتند، در راه بازگشت به کره زمین هستند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
نکته بازی
تنها دوست مربی منفور به‌نظر می‌رسد هم‌اکنون تنها رفیق مارک ویلموتس نجیب در سراسر کره زمین، علیرضا بیرانوند باشد؛ گلر اصلی تیم ملی ایران که اخیرا به آنتورپ بلژیک پیوسته و در مصاحبه با رسانه‌های این کشور از ویلموتس به نیکی یاد کرده است. غیراز علیرضا که مربی بلژیکی را عامل اصلی انتقالش به اروپا می‌داند، بقیه مردم ایران با نفرت از این مربی حرف می‌زنند؛ از کسی که یک کوه اسکناس گرفت، اما کوچک‌ترین تعهد و اشتیاقی نسبت به کارش نداشت. نتایج هم که روشن است. باید دست به دعا برداریم که شاید عراق و بحرین را …
ببینید | تصاویر ناسا از وضعیت بد گرمایش زمین
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / گرما / تابستان / زمین
ببینید | تصاویر ناسا از وضعیت بد گرمایش زمین
این تصاویر ماهواره‌ای که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰ گرفته شده است، نشان می‌دهد که این کلاهک‌ها به دلیل فعالیت‌های انسانی و گرم شدن کره زمین، ذوب شده‌اند.مارک سرز،مدیر مرکز داده‌های برف و یخ از دهه ۱۹۸۰ میلادی به بعد برخی ظرفیت‌های کلاهک‌های یخی بررسی و مطالعه کرد.
وضعیت هولناک زمین را در این عکس ببینید
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
وضعیت هولناک زمین را در این عکس ببینید
ناسا با انتشار تصاویر دو کلاهک یخی در قطب شمال از نابودی آنها خبر داد. این تصاویر ماهواره‌ای که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰ گرفته شده است، نشان می‌دهد که این کلاهک‌ها به دلیل فعالیت‌های انسانی و گرم شدن کره زمین، از بین رفته و ذوب شده‌اند.
کاوشگر مریخی چین از زمین و ماه عکس گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
کاوشگر مریخی چین از زمین و ماه عکس گرفت
کاوشگر مریخ چین با استفاده از حسگرهای ناوبری نوری خود در فاصله ۱.۲ میلیون کیلومتری کره زمین، از ماه و کره زمین یک عکس ارسال کرد.
بهترین نقطه کره زمین برای نصب تلسکوپ کجاست؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / تلسکوپ / ستاره‌شناسان
بهترین نقطه کره زمین برای نصب تلسکوپ کجاست؟
ستاره شناسان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که ارتفاعات شرق قطب جنوب دیدی استثنایی برای نصب تسلکوپ دارد.
روسیه دو ماهواره به فضا فرستاد
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
روسیه دو ماهواره به فضا فرستاد
شرکت دولتی روس کوسموس روسیه دست اندر کار امور فضایی این کشور از پرتاب دو ماهواره مخابراتی به فضا خبر داد. روسیه اکنون نزدیک به یکصد ماهواره پیرامون کره زمین دارد که کمتر از نیمی از آنها فعال هستند و هر سال چندین ماهواره به گروه ماهواره‌های روسیه در فضا اضافه می‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
برنده قرن 20، بازنده قرن 21
در سال 1941 هنری لوس بنیانگذار مجله تایم و انتشارات زندگی و ثروت، قرن بیست را قرن امریکا نامید. قدرت بی‌نظیر و عزم بی‌قید و شرط سرمایه بزرگ سیاسی و روابط بین‌الملل هیات حاکمه امریکا تلقی می‌شد که با اتکا به آن دنبال برقراری نظم جهانی لیبرال بود. هیمنه امریکا در سه سطح نظامی، اقتصادی و سیاسی با تکیه بر ارتش، دلار، دیپلماسی و جمع‌آوری اطلاعات خارجی استوار پیش می‌رفت. روسای جمهور امریکا مطلق خودشان را پیامبران آزادی قلمداد می‌کردند و جهان را وامدار و مدیون خویش می‌پنداشتند. البته در قرن بیست به ویژه بعد از جنگ جهانی دوم امریکایی‌ها تک‌سوار جامعه جهانی بودند. نقش جدی آنها در مخالفت با گسترش کمونیسم و اجرای طرح‌های اقتصادی برای نجات اروپا از بحران‌ …
سازمان جهانی بهداشت: کرونا همه فصول را دوست دارد / ما در موج اول [شیوع کرونا] هستیم/ این ویروس به صورت یک تک‌موج عظیم خواهد بود
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
سازمان جهانی بهداشت: کرونا همه فصول را دوست دارد / ما در موج اول [شیوع کرونا] هستیم/ این ویروس به صورت یک تک‌موج عظیم خواهد بود
یک مقام سازمان جهانی بهداشت امروز سه‌شنبه تأکید کرده که بیماری «کووید-۱۹» بر خلاف آنفولانزا رفتار فصلی ندارد. «مارگارت هریس»، مقام سازمان جهانی بهداشت بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ را به صورت بیماری‌ای که با «یک موج عظیم» فعالیت می‌کند توصیف کرده و درباره مسامحه‌های احتمالی در نیمکره شمالی کره زمین هشدار داده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •