شنبه, ۳ اسفند, ۱۳۹۸ / 22 February, 2020
گرمایش جهانی
تندبادهای ناشی از تغییرات اقلیمی تهدیدی مهم برای حشرات مفید
ایسنا / ۳۰ ساعت قبل / اجتماعی
تندبادهای ناشی از تغییرات اقلیمی تهدیدی مهم برای حشرات مفید
نتایج مطالعات اخیر کارشناسان دانشگاه "ساسکس" در انگلیس این نگرانی را ایجاد کرده که زنبورها و سایر گرده‌افشان‌های بالدار در اثر وزش بادهای شدیدتر و بیشتر ناشی از گرمایش جهانی با تهدید جدی مواجه می‌شوند.
  زنبور  تغییرات اقلیمی
روزنامه شهروند / ۲ روز قبل / ...
میز خبر
معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست مطرح کرد: درخواست از وزارت بهداشت برای اعلام مرگ‌های ناشی از آلودگی هوا [شهروند] معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست از وزارت بهداشت خواست تعداد مرگ و ‏میرهای ناشی از آلودگی هوا را اعلام کند. مسعود تجریشی دراین‌باره گفت: «ما زمانی که با دو ‏اضطرار برخورد می‌کنیم، نیاز به تصمیم مدیریتی کارآمد داریم. درحال حاضر نخستین اضطرار، ‏آلودگی هوا و دومی مسأله گرمایش مردم در فصل سرماست. در کلیت موضوع، اصل خسارت انسان، ‏موضوع تصمیم‌گیری ما است‎.» تجریشی ادامه داد: «اگر این تحریم‌ها و ‏شرایط‌سال آینده نیز باقی بماند، که به احتمال بسیار هست و ما بخواهیم به اندازه اتحادیه اروپا …
رکوردشکنی دما در قطب جنوب؛ چرا ما باید بترسیم؟
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / اجتماعی
رکوردشکنی دما در قطب جنوب؛ چرا ما باید بترسیم؟
حدود ۴ سال پیش بود که برای اولین بار خبری زیست‌محیطی ترجمه کردم که با تیتری که برای من به شدت ترسناک بود در خبرآنلاین منتشر شد؛ «تیرماه ۹۵، گرمترین ماه تاریخ». اما در این مدت آن قدر ماه‌ها و سال‌های مختلف به گرمترین‌های تاریخ تبدیل شدند که دیگر آن تیتر ترسناک، به یک خبر معمولی روزانه تبدیل شده است که احتمالا اصلا برای مخاطب جالب هم نیست. حتی ۱۰ روز پیش دانشمندان گزارشی از یک رکوردشکنی در قطب جنوب منتشر کردند که به سادگی در میان اخبار روزانه رکوردشکنی‌های اقلیمی گم شد.
  تغییرات آب و هوایی  گرمایش جهانی
الاکلنگ تراز آب خزر برای تالاب‌ها و آب‌های عمیق
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / اجتماعی
الاکلنگ تراز آب خزر برای تالاب‌ها و آب‌های عمیق
ایرنا| بررسی‌ها نشان می‌دهد که بالا بودن تراز آب دریای خزر در بلندمدت موجب بهبود شرایط آب‌های عمیق و آبزیان می‌شود
  اقیانوس  تالاب  دریای خزر  زمستان  گرمایش جهانی
سرعت گردش آب اقیانوس‌ها شدت گرفته‌است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / علمی و آموزشی
سرعت گردش آب اقیانوس‌ها شدت گرفته‌است
تهران-ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که گرمایش جهانی در ۲۰ سال اخیر موجب بروز بادهای قوی و افزایش بسیار زیاد سرعت گردش آب اقیانوس‌ها شده است.
  اقیانوس اطلس
گرمترین ژانویه تاریخ ثبت شد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / اجتماعی
گرمترین ژانویه تاریخ ثبت شد
ایرنا نوشت: برنامه "کوپرینگ" امروز (پنجشنبه) بر اساس داده های هواشناسی، ماه ژانویه سال جاری میلادی را گرمترین ژانویه تاریخ بر شمرد.
  گرمایش جهانی  گرما  محیط زیست
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / ...
قدردان ثانیه‌ها
همه‌چیز با یک جرقه شروع می‌شود. به چشمان گوسفندی نگاه می‌کنی که تا نیم‌ساعت دیگر ذبح می‌شود. با خودت فکر می‌کنی که چرا؟ شاید مقاله‌ای خوانده باشی که در آن به توزیع ناعادلانه سیستم غذای جهان پرداخته و از اتلاف‌های ناشی از مصرف گوشت نوشته است. شاید هم مستندی ببینی که در آن مصرف گوشت را مهم‌ترین عامل گرمایش جهانی دانسته است. شاید هم جرقه‌ای دیگر و این آغاز گوشت نخوردن تو است.پس از مدتی فکر و مطالعه، مرغ را حذف می‌کنی و به این می‌اندیشی که اگر مشکل گرمایش جهانی، گاوها هستند، پس لبنیات چه توجیهی دارد؟ ماهی و میگو، چرم و پشم، پر و ابریشم و احتمالا در نهایت عسل به دلایل مشابه یا حتی متفاوتی از زندگی‌ات حذف می‌شوند. نه دوست داری نقشی …
زمین با پدیده سبزشدن به جنگ گرمایش جهانی می‌رود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / علمی و آموزشی
زمین با پدیده سبزشدن به جنگ گرمایش جهانی می‌رود
تهران- ایرنا - محققان دانشگاه بوستون آمریکا با همکاری یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران، پس از تجزیه و تحلیل نتایج تحقیقات مختلف و اطلاعات گردآوری شده با کمک ماهواره، توانستند دلایل و پیامدهای افزایش جهانی فضای سبز توسط انسان را بر آب و هوای زمین مشخص کنند.
  دی اکسید کربن  گیاهان
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / ...
مرجان‌های خلیج‌فارس قرن بعد را نخواهند دید
گروه اجتماعی| مرجان‌های خلیج‌فارس از سوی گرمایش جهانی و اسیدی‌ شدن آب‌ها در معرض خطر هستند، به گفته مدیر برنامه کلان پایش اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس و دریای عمان، با ادامه این روند به‌ ویژه در نیمه غربی خلیج‌فارس، تا پایان قرن حاضر مرجانی به شکل امروز باقی نخواهد ماند.مدیر طرح کلان ملی پایش اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس و دریای عمان، رشد مرجان‌های دریایی را در نواحی کم عمق خلیج‌فارس دانست و گفت: از آنجایی که با استفاده از کشتی اقیانوس‌شناسی در اعماق کم نمی‌توانیم مطالعه‌ای انجام دهیم، در برنامه پایش ساحلی این پژوهشگاه به این امر پرداخته شده است.
جهانِ پس از آتش‌سوزی‌ استرالیا چگونه خواهد بود؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / اجتماعی
جهانِ پس از آتش‌سوزی‌ استرالیا چگونه خواهد بود؟
درحالی این روزها چشم‌ها از گوشه گوشه دنیا نگران استرالیا و تنوع زیستی نابود شده در این کشور است که کارشناسان هشدار می‌دهند که استرالیا تنها یکی از نمونه‌های عواقب تغییر اقلیم است و اتفاقات پیش آمده در این کشور خسارتی جدی برای اکوسیستم کل دنیا به همراه دارد که در آینده اثرات آن بیشتر مشخص خواهد شد.
  آتش سوزی استرالیا  تغییر اقلیم  گرمایش جهانی  توافق نامه پاریس
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / ...
وگان ساکت‌نشدنی
شکی نیست که وگان‌ها پرحرف و آزاردهنده هستند؛ حتی با وجود درونگرایی بسیاری از آنها. وگان‌ها به انتخاب «شخصی» دیگران در انتخاب غذا احترام نمی‌گذارند و باعث می‌شوند نتوان با آرامش خاطر، کباب کوبیده خود را نوش جان کرد. نمونه بارز و برجسته این وگان‌ها، واکین فینیکس، بازیگر فیلم جوکر است؛ فردی که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را در مراسم گلدن گلوب دریافت کرد و به جای تشکر از خانواده‌اش از نقش دامداری در گرمایش جهانی گفت و از سرو غذاهای کاملا گیاهی در این مراسم تشکر کرد. چرا؟!
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / ...
اسپانیا در یک‌قدمی زندگی بدون زغال‌سنگ
[ایسنا] از گالیسیا در شمال تا آندلس در جنوب، نیروگاه‌های زغال‌سوز قدیمی اسپانیا در خاموشی فرو می‌روند. زغال‌سنگ که در دوران جنگ‌های جهانی و رونق اقتصادی این منطقه را گرم نگه داشته بود، با فشار فعالان محیط‌زیستی به مدیران و قانون‌گذاران برای متوقف‌کردن روند گرمایش جهانی، به میزان فزاینده‌ای محبوبیت خود را از دست داده است.
سازمان ملل: جهان باید آماده انبوه آوارگان محیط زیستی باشد
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / ...
سازمان ملل: جهان باید آماده انبوه آوارگان محیط زیستی باشد
شفقنا- سازمان ملل متحد در مورد به راه افتادن سیل جمعیت آوارگان به خاطر مسائل مربوط به تغییرات آب و هوایی هشدار داد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از رویترز، سازمان ملل متحد هشدار داد به خاطر بروز تبعات ناشی از گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی، جهان باید آماده سیل انبوهی از مهاجران و آوارگان باشد. […]
  تغییرات آب و هوایی  گرمایش جهانی  مهاجرت به خاطر تغییرات آب و هوایی
حمله به روح داووس
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / ...
حمله به روح داووس
جواد نصرتی ـ خبرنگار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در سخنرانی‌اش در افتتاحیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، دستورکارهای کلان این اجلاس معتبر را نادیده گرفت و بدون توجه به روح جهانی این اجلاس، به تمجید از اقتصاد کشورش پرداخت و فعالان محیط‌زیست را مسخره کرد. امسال، مجمع جهانی اقتصاد با حضور رهبران سیاسی و تجاری دنیا، با هدف بررسی تأثیر گرمایش جهانی بر مسائل اقتصادی و اقلیمی برگزار می‌شود. ترامپ که سال گذشته در آخرین لحظات، سفرش به داووس را به‌خاطر تعطیلی دولت فدرال آمریکا لغو کرده بود، دیروز …
بالاترین دمای اقیانوس‌ها در تاریخ مدرن
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / علمی و آموزشی
بالاترین دمای اقیانوس‌ها در تاریخ مدرن
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه پنسیلوانیا واقع در آمریکا دریافتند اقیانوس‌های زمین به بالاترین دمای خود در تاریخ مدرن رسیده‌اند.
  گرمایش زمین  گرمایش جهانی
بالا رفتن دما عامل افزایش جراحت‌های مرگبار
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / علمی و آموزشی
بالا رفتن دما عامل افزایش جراحت‌های مرگبار
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه کلمبیا و اقع در آمریکا دریافتند افزایش مستمر دمای زمین تنها در آمریکا موجب وقوع سالانه ۲۱۰۰ جراحت مرگبار می‌شود و با افزایش بیشتر دما، بر این میزان افزوده خواهد شد.
  تصادف شهری  گرمایش جهانی
گرمایش جهانی ویروس های باستانی را در هوا منتشر می کند
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / فناوری
گرمایش جهانی ویروس های باستانی را در هوا منتشر می کند
محققان با بررسی تکه یخ هایی از یخچال فلات تبت پاتوژن هایی ناشناخته و باستانی کشف کرده اند. آنها هشدار داده اند با گرمایش جهانی احتمالا ویروس های باستانی در اتمسفر منتشر شوند.
  گرمایش زمین  تحقیقات علمی  ویروس
رکورد بی‌سابقه افزایش سطح اقیانوس‌ها
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / بین‌المللی
رکورد بی‌سابقه افزایش سطح اقیانوس‌ها
با بروز گرمایش جهانی 150 میلیون نفر از ساکنان زمین باید سرزمین زادوبومی را ترک کنند.
جهان در انتظار توفان‌های مهیب و افزایش سطح آب دریاها
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / علمی و آموزشی
جهان در انتظار توفان‌های مهیب و افزایش سطح آب دریاها
تهران- ایرنا- روزنامه گاردین با هشدار به وخیم شدن وضعیت اقلیمی جهان نوشت: گرمایش آب اقیانوس‌ها در سال ۲۰۱۹ به رکورد تازه‌ای رسیده به گونه‌ای که باید منتظر توفان‌های مهیب اقیانوسی و افزایش غیرقابل توصف سطح آب دریاها باشیم.
  تغییرات اقلیمی  طوفان  گرمایش جهانی  سیل
۱۵ سال قبل پیش‌بینی شده بود که بارش‌های سیل آسا در کشور زیاد می‌شود
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اجتماعی
۱۵ سال قبل پیش‌بینی شده بود که بارش‌های سیل آسا در کشور زیاد می‌شود
ایرنا نوشت: بارش باران سیل‌آسا در جنوب شرق کشور که از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی آغاز شده، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و سبب جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شده است اما سوال مهم این است که این بارش‌ها نتیجه تغییر اقلیم است؟
  گرمایش جهانی  بارش برف - باران  استان سیستان و بلوچستان  سیل  محیط زیست
آیا بارش‌های اخیر نتیجه تغییر اقلیم است؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اجتماعی
آیا بارش‌های اخیر نتیجه تغییر اقلیم است؟
تهران- ایرنا- بارش باران سیل‌آسا در جنوب شرق کشور که از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی آغاز شده، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و سبب جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شده است اما سوال مهم این است که این بارش‌ها نتیجه تغییر اقلیم است؟
  سازمان هواشناسی کشور  بارندگی  گرمایش جهانی  تغییر اقلیم
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
آتش تغییرات اقلیم بر حیات وحش استرالیا
گروه جامعه: فصل آتش‌سوزی برای استرالیایی‌ها اتفاق جدیدی نیست. به عبارت دیگر آتش‌سوزی بخشی از ریتم‌های طبیعی محیط استرالیا است اما تابستان امسال فاجعه‌بارترین آتش‌سوزی در استرالیا رقم خورده و دانشمندان می‌گویند قبلاً چنین چیزی ندیده‌اند. این کشور با برخی از بدترین آتش‌سوزی‌‌های تاریخ خود دست و پنجه نرم می‌کند. براساس گزارش رسانه‌ها در جریان این آتش‌سوزی حداقل 25 نفر کشته و صدها خانه ویران شده‌اند و حداقل آتش 12 میلیون هکتار از اراضی را زیر پا گذاشته و بیش از 100 حریق همچنان در استرالیا فعال است. آتش تصاویر ناخوشایندی را از حیات وحش استرالیا به نمایش گذاشته است. از جسد کانگوروهای سوخته در حال فرار تا مارها و خزندگانی که چیزی از آنها جز مفاصل و استخوان‌های‌شان باقی نمانده است. آتش‌سوزی استرالیا …
کوه‌های ایران گرم‌تر شده‌اند؛ نقشه‌های ناسا نشان می‌دهند که در 30سال گذشته هوای کوه‌های ایران یک تا 4 درجه گرم‌تر شده‌اند
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اجتماعی
کوه‌های ایران گرم‌تر شده‌اند؛ نقشه‌های ناسا نشان می‌دهند که در 30سال گذشته هوای کوه‌های ایران یک تا 4 درجه گرم‌تر شده‌اند
گرمایش جهانی در روندهای داده‌های دمایی بسیاری از مناطق جهان قابل مشاهده است. تأثیر این افزایش دما در سامانه‌های مختلف آب‌وهوایی انکارناپذیر است. شواهد محیطی نیز، ازجمله آب شدن یخچال‌های قاره‌ای و کوهستانی، آن هم به شکل قابل‌ توجه و سرعتی زیاد، نشان از اثرهای عمده پدیده گرمایش جهانی دارد. به‌دلیل کمبود و عدم‌پراکنش مناسب ایستگاه‌های هواشناسی در مناطق کوهستانی جهان و به‌ویژه در ایران، پایش کردن روند دمای مناطق کوهستانی، عملاً کاری دشوار است. ‌
عسلویه در محاصره آلاینده‌ها
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اجتماعی
عسلویه در محاصره آلاینده‌ها
زهرا رفیعی _ خبر‌نگار مشعل ستون‌های فلر در منطقه صنعتی عسلویه، باقیمانده گازهایی را که پالایشگاه‌های گاز پارس‌جنوبی از دل دریا استحصال می‌کنند، می‌سوزانند. آن طرف‌تر کارخانه‌های پتروشیمی‌ نیز که در دل این منطقه صنعتی در هم تنیده‌اند، بی‌وقفه جایی دورتر، در دل کوه‌های زاگرس، باقیمانده گازشان را بهCo2 یا همان گازی که باعث گرمایش جهانی می‌شود، تبدیل می‌کنند. آنچه از فعالیت این جنگل آهنی باقی‌مانده، آسمان دود گرفته، آب آلوده و خاک از دست رفته است و صدالبته مردمانی که روزبه‌روز بر تعدادشان افزوده و …
هشدار؛ در سال ۲۰۵۰ با نابودی تمدن انسان روبرو می‌شویم؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اجتماعی
هشدار؛ در سال ۲۰۵۰ با نابودی تمدن انسان روبرو می‌شویم؟
جاناتان واتس دبیر بخش محیط زیست جهان گاردین در گزارشی به پیشبینی وضع اقلیم جهان در سال ۲۰۵۰ پرداخته است.
  گرمایش جهانی
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
آب و جنگ
کمبود آب آشامیدنی یکی از مهم‌ترین مسائل در جهان معاصر است. این مساله در شرایط گرمایش جهانی نه فقط مساله زیست محیطی…
  اجتماعی و اقتصادی  جنگ  جهان  زیست محیطی  گرمایش جهانی
آب و جنگ: شش واقعیت درباره ذخایر آب در جهان که همه آنرا نمی دانند
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
آب و جنگ: شش واقعیت درباره ذخایر آب در جهان که همه آنرا نمی دانند
کمبود آب آشامیدنی یکی از مهم ترین مسائل در جهان معاصر است. این مسئله در شرایط گرمایش جهانی نه فقط مسئله زیست محیطی بلکه مسئله سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است.
گرتا تونبرگ: صحبت با ترامپ در مورد محیط زیست تلف کردن وقت است
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / ...
گرتا تونبرگ: صحبت با ترامپ در مورد محیط زیست تلف کردن وقت است
شفقنا- نوجوان سوئدی که هشدارهایش در مورد محیط زیست جهان را تکان داده صحبت کردن با رییس جمهور آمریکا را بی‌فایده و وقت تلف کردن خواند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از رویترز، گرتا تونبرگ نوجوان ۱۶ ساله اهل سوئد که پس از سفر به کشورهای مختلف، در تابستان امسال به مجمع عمومی سازمان ملل رفت تا در […]
  آمریکا  ترامپ  کره زمین  گرتا تونبرگ  گرمایش جهانی  محیط زیست
هشدار: یخچال‌ها به سرعت در حال ذوب شدن هستند
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / علمی و آموزشی
هشدار: یخچال‌ها به سرعت در حال ذوب شدن هستند
ماهواره‌ها گرمایش جهانی و ذوب شدن یخچال‌های طبیعی را نشان می‌دهند؛ یخ‌هایی که به سرعت در حال از بین رفتن هستند.
سرعت رشد مجدد جنگل‌های آمازون بسیار کمتر از میزان پیش‌بینی شده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / علمی و آموزشی
سرعت رشد مجدد جنگل‌های آمازون بسیار کمتر از میزان پیش‌بینی شده است
تهران- ایرنا- گروهی از محققان برزیلی و انگلیسی دریافتند سرعت رشد مجدد جنگل آمازون پس از ایجاد تغییرات در آن، بسیار کم‌تر از میزانی است که پیش از این تصور می‌شد.
  گرمایش جهانی  آمازون
افزایش بارش‌های سیل‌آسا در کشور
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اجتماعی
افزایش بارش‌های سیل‌آسا در کشور
سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی ضمن تشریح علت بارش‌های سیل‌آسا در خوزستان گفت: اقلیم کشور در آینده به سویی حرکت خواهد کرد که میانگین بارش‌ها کم اما بارش‌های سیل‌آسا بیشتر خواهد شد.
  سیلاب در خوزستان  تغییر اقلیم  گرمایش جهانی  استانی-اجتماعی  بارش‌ سیل آسا
گزارشی هولناک از تغییرات آب‌وهوایی؛ این‌گونه زنده نخواهیم ماند
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / بین‌المللی
گزارشی هولناک از تغییرات آب‌وهوایی؛ این‌گونه زنده نخواهیم ماند
«من گمان می‌کنم آفریقایی‌ها به‌طور کامل، ضرورت اقدام جهانی برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی را درک‌می‌کنند. منطقه آفریقای جنوبی خصوصا منطقه‌ای گرم و خشک است و با تغییرات آب‌وهوایی می‌تواند از این هم گرم‌تر و خشک‌تر شود. در حقیقت پیش‌بینی‌ها این است که این منطقه با سرعتی دو برابر میانگین گرمایش جهانی، گرم خواهد شد.»
  آبشار ویکتوریا  زیمبابوه  آفریقا  گازهای گلخانه ای  تغییرات آب و هوایی
خودروسازان می‌توانند زمین را نجات دهند؟
زومیت / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / فناوری
خودروسازان می‌توانند زمین را نجات دهند؟
با وجود نقش اصلی و تأثیرگذار در افزایش گرمایش جهانی و آلایندگی، شرکت‌های خودروسازی می‌کوشند زمین را پاک‌تر کنند. 
آخرالزمان نزدیک است: ۴۰۰ میلیون ساحل‌نشین را آب می‌برد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اجتماعی
آخرالزمان نزدیک است: ۴۰۰ میلیون ساحل‌نشین را آب می‌برد
فرس به نقل از دیلی‌میل، نوشت: دومین ورقه یخ بزرگ جهان خیلی سریعتر از آنچه قبلا تصور می‌شد در حال ذوب شدن است و تا سال ۲۱۰۰ تخمین زده می‌شود بیش از ۴۰۰ میلیون نفر را در معرض طغیان ساحلی قرار دهد.
  گرمایش جهانی  گرمایش و سرمایش  گرما  محیط زیست
گرتا تونبرگ بالاتر از ترامپ؛ دختر ۱۶ ساله شخصیت سال مجله تایم شد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / سیاسی
گرتا تونبرگ بالاتر از ترامپ؛ دختر ۱۶ ساله شخصیت سال مجله تایم شد
مجله تایمز گرتا تونبرگ فعال زیست‌محیطی سوئدی را به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۹ انتخاب کرد.
  گرمایش جهانی  تغییرات آب و هوایی
«گرمای هوا» عامل افزایش بیماری‌ها
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / علمی و آموزشی
«گرمای هوا» عامل افزایش بیماری‌ها
نتایج تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد گرمایش جهانی منجر به افزایش بیماری‌های غیرواگیر شده است.
افزایش دمای زمین موجب کاهش جثه پرندگان می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / علمی و آموزشی
افزایش دمای زمین موجب کاهش جثه پرندگان می‌شود
تهران – ایرنا - محققان دانشگاه میشیگان با تجزیه و تحلیل حجم زیادی از اطلاعات در رابطه با اندازه جثه پرندگان دریافتند پرندگان آوازخوان مهاجر با افزایش دمای زمین، کوچکتر می‌شوند.
  گرمایش زمین  مهاجرت پرندگان  گرمایش جهانی
فضاهای سبز شهری موجب افزایش طول عمر می‌شوند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / علمی و آموزشی
فضاهای سبز شهری موجب افزایش طول عمر می‌شوند
تهران- ایرنا- انستیتوی سلامت جهانی بارسلونا واقع در اسپانیا با همکاری محققان دانشگاه ایالتی کلورادو دریافتند فضاهای سبز شهری موجب افزایش طول عمر شهروندان می‌شود.
  محیط زیست  فضای سبز  طول عمر  گرمایش جهانی
در زینه تغییرات اقلیمی اقدام خواهیم کرد
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / بین‌المللی
در زینه تغییرات اقلیمی اقدام خواهیم کرد
ایلنا: رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که کنگره به‌رغم مخالفت رئیس‌جمهوری این کشور در زمینه گرمایش جهانی دست به اقدام خواهد زد.
  نانسی پلوسی  دونالد ترامپ  توافق پاریس
«جمعه ها برای آینده»
دیپلماسی ایرانی / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / سیاسی
«جمعه ها برای آینده»
هزاران دانش آموز و دانشجو در سراسر جهان روز جمعه با درخواست اقدامات بیشتر در رسیدگی به تغییرات اقلیمی و مشکل گرمایش جهانی، تظاهراتی صلح آمیز برگزار کردند. هدف از این تظاهرات تحت فشار گذاشتن رهبران سیاسی کشورها به یافتن راه حل های فوری در کنفرانس تغییرات اقلیمی در سازمان ملل بود.
  تغییرات اقلیمی  تغییرات آب و هوایی  گرمایش جهانی  جمعه ها برای آینده  جنبش جهانی فعالان محیط زیست
هشدار سازمان ملل در مورد گرمای زمین به دلیل وجود گازهای گلخانه‌ای
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / بین‌المللی
هشدار سازمان ملل در مورد گرمای زمین به دلیل وجود گازهای گلخانه‌ای
تهران- ایرنا- سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد: گرمایش زمین به دلیل غلظت گازهای گلخانه ای به رکورد بالایی رسیده است.
  تغییرات آب و هوا  کاهش گازهای گلخانه ای  سازمان ملل
«شرایط اضطرار اقلیمی»؛ برای بقای انسان عجله کنید
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / اجتماعی
«شرایط اضطرار اقلیمی»؛ برای بقای انسان عجله کنید
فرهنگ لغت آکسفورد، کلمه «Climate emergencies» یا شرایط اضطرار اقلیمی را به عنوان کلمه سال ۲۰۱۹ انتخاب کرده است.
  گرمایش جهانی  تغییرات آب و هوایی
سردچال قطبی؛ پدیده‌ای که امروز ایران را سفیدپوش کرد چه بود؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / اجتماعی
سردچال قطبی؛ پدیده‌ای که امروز ایران را سفیدپوش کرد چه بود؟
«برخی مواقع این موج ها انقدر عمیق می‌شوند که از بادهای اصلی بریده می‌شوند سرعت حرکتشان کم شده و راکد می‌شوند به همین دلیل چون پر از هوای سرد هستند به آن سردچال یا ناوه بریده می‌گویند. از سویی به این دلیل که هوای سرد با هوای زیری آن اختلاف دمای شدید به وجود می‌آورد و به دلیل مرطوب بودن هوا بارندگی شدید می‌شود. این را با بارش لرستان در ۴ و ۵ فرودین مقایسه کنید، تنها تفاوت این است که در آن زمان دما بالاتر بود.»
  بارش برف - باران  گرمایش جهانی  تغییرات آب و هوایی
زمین گرم می‌شود، زنان مهاجرت می‌کنند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / بهداشت و سلامت
زمین گرم می‌شود، زنان مهاجرت می‌کنند
مطالعات مختلفی که در چند سال گذشته انجام شده نشان می‌دهد که زنان با پیامدهای مرگباری از تغییر اقلیم روبرو می‌شوند.
  زنان  مهاجرت  تغییرات آب و هوایی  گرمایش جهانی
گرمایش جهانی باکتری‌ها را به تولید دی اکسید کربن بیشتر ترغیب کرده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / علمی و آموزشی
گرمایش جهانی باکتری‌ها را به تولید دی اکسید کربن بیشتر ترغیب کرده است
تهران- ایرنا- نتایک یک مطالعه جدید نشان می دهد که با افزایش دمای هوا باکتری‌ها برای سازگار کردن خود با این افزایش، به سوخت و ساز بدنشان سرعت بخشیده و دی اکسید کربن بیشتری منتشر می کنند.
  باکتری ها  گرمایش جهانی
شورای عالی تغییر اقلیم و معیشتِ جایگزین ایجاد شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / علمی و آموزشی
شورای عالی تغییر اقلیم و معیشتِ جایگزین ایجاد شود
تهران- ایرنا- رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی گفت: تغییر اقلیم و گرمایش جهانی تاثیر زیادی بر درآمد و معیشت مردم در کشور گذاشته بنابراین لزوم ایجاد شورای عالی در خصوص تغییر اقلیم، گرمایش جهانی و معیشتِ جایگزین، احساس می‌شود.
  محیط زیست  سازمان هواشناسی کشور  اکو  تغییر اقلیم
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
زنان و کودکان چقدر از بحران‌های زیست‌محیطی آسیب می‌بینند؟
«تاثیر تغییراقلیم روی آن بخشی از جامعه که به منابعی طبیعی وابسنگی دارد، بیشتر است. این افراد معمولا ظرفیت واکنش دادن به حوادث طبیعی مثل خشکسالی، سیل و طوفان را ندارند. زنان معمولا در شرایط فقر با خطرات بیشتری از گرمایش جهانی روبرو می‌شوند و اکثر جمعیت فقیر جهان را...
از ازدواج کودکان در افغانستان تا مهاجرت مادران آمریکایی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / اجتماعی
از ازدواج کودکان در افغانستان تا مهاجرت مادران آمریکایی
«تاثیر تغییراقلیم روی آن بخشی از جامعه که به منابعی طبیعی وابسنگی دارد، بیشتر است. این افراد معمولا ظرفیت واکنش دادن به حوادث طبیعی مثل خشکسالی، سیل و طوفان را ندارند. زنان معمولا در شرایط فقر با خطرات بیشتری از گرمایش جهانی روبرو می‌شوند و اکثر جمعیت فقیر جهان را هم زنان تشکیل می‌دهند.»
  زنان  محیط زیست  گرمایش جهانی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / اقتصادی
اینترنت پرسرعت در قطب شمال فراهم شد
یک شرکت آلمانی برای نخستین بار با کمک دو ماهواره اینترنت پرسرعت را در قطب شمال فراهم کرده است. از این پس زندگی محققان در قطب شمال اندکی راحت‌تر می‌شود. برای نخستین بار در دنیا اینترنت پرسرعت در این منطقه فراهم شده است. استارت‌آپ «کپلر» که دو ماهواره مخصوص را در منطقه کنترل می‌کند، اینترنت پرسرعت را فراهم کرده است. سرعت این اتصال اینترنتی چندصدبار سریع‌تر از اتصالات قبلی است. این شرکت اعلام کرد سرویس اینترنت با سرعت آپلینک (ارتباط ایستگاه زمینی با ماهواره) ۱۲۰ مگابیت برثانیه(Mbps) و سرعت مخابره داده‌ها از ماهواره به ایستگاه زمینی ۳۸ مگابیت برثانیه را برای کشتی تحقیقاتی آلمانی «پلاسترن» فراهم کرده است. این کشتی مقر عملیات اکتشافی MOSAiC، پروژه‌ای یک ساله برای جمع‌آوری اطلاعات درباره تاثیرات گرمایش …
شکست ۷۵ درصدی دولت‌های جهان در اجرای تعهدات اقلیمی پاریس
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / اجتماعی
شکست ۷۵ درصدی دولت‌های جهان در اجرای تعهدات اقلیمی پاریس
بیشتر تعهداتِ کاهش انتشار کربن تا سال ۲۰۳۰ میلادی که ۱۸۴ کشور تحت توافقنامه پاریس تعیین کرده‌اند برای حفظ کمتر از دو درجه سانتی‌گرادی گرمایش زمین کافی نیست، چرا که طبق اعلام هیئت جهانی دانشمندان اقلیمی، برخی از کشورها به تعهدات خود عمل نکرده و برخی از بزرگ‌ترین انتشاردهنده‌های کربن در جهان هم‌چنان به افزایش انتشار خود می‌پردازند.
  تغییرات اقلیمی  توافق نامه پاریس
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / اقتصادی
خودروهای هیبریدی | سریعترین خودروهای هیبریدی در جهان کدامند؟
شفقنا اقتصادی_ این گزارش به معرفی سریع‌ترین خودروهای هیبریدی عرضه شده در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۹ میلادی می پردازد. ایسنا نوشت:  از آنجایی که گرمایش زمین و افزایش میزان انتشار گازهای آلاینده در هوا در سال‌های اخیر موجب تشدید نگرانی دانشمندان و به تبع آن دولت‌های مختلف در جهان شده است، صنعت خودروسازی نیز […]
هشدار ۱۱ هزار دانشمند نسبت به خطر تغییرات اقلیمی: زمین دومی وجود ندارد
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / سیاسی
هشدار ۱۱ هزار دانشمند نسبت به خطر تغییرات اقلیمی: زمین دومی وجود ندارد
بیش از ۱۱ هزار دانشمند از ۱۵۳ کشور در نامه‌ای هشدار دادند که بحران تغییرات اقلیمی بیش از چیزی است که تصور می‌شد و سرنوشت بشریت را به شدت تهدید می‌کند.
  گرمایش جهانی  تغییرات اقلیمی
زمین دومی وجود ندارد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / علمی و آموزشی
زمین دومی وجود ندارد
بیش از ۱۱ هزار دانشمند از ۱۵۳ کشور در نامه‌ای هشدار دادند که بحران تغییرات اقلیمی بیش از چیزی است که تصور می‌شد و سرنوشت بشریت را به شدت تهدید می‌کند.
  گرمایش جهانی  تغییرات اقلیمی
وضعیت «آب و هوا» جدی‌تر پیگیری می‌شود
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / علمی و آموزشی
وضعیت «آب و هوا» جدی‌تر پیگیری می‌شود
دانشمندان استرالیایی به محققان کشورهای مختلف جهان پیوستند تا وضعیت اضطراری آب و هوا و گرمایش جهانی را بررسی و اعلام کنند.
«از پروازت خجالت بکش!»
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / اجتماعی
«از پروازت خجالت بکش!»
احتمالا در یک پرواز اکونومی یا اقتصادی و پس از نشستن روی صندلی و بستن کمربند ایمنی، مهمانداران به شما یک نوشیدنی در یک لیوان پلاستیکی پیشنهاد می‌کنند که می‌توانید آن را با یک قاشق پلاستیکی هم بزنید، اگر هم در یکی از پروازهای خارجی خواهان تماشای فیلم در هواپیما باشید از یک هدفون یک بار مصرف در پوشش پلاستیکی استفاده خواهید کرد، از سویی احتمالا در هنگام صرف غذا نیز با مجموعه‌های پلاستیکی دیگری روبه‌رو خواهید شد و ...
  آلودگی هوا  گرمایش جهانی  تغییرات آب و هوایی
اثرگذاری افزایش سطح دریاها بر الگوی جابه‌جایی انسان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / علمی و آموزشی
اثرگذاری افزایش سطح دریاها بر الگوی جابه‌جایی انسان
تهران - ایرنا - محققان دریافتند افزایش سطح آب دریاها تا سال ۲۰۵۰ میلادی صدها میلیون انسان را وادار به جابه‌جایی از محل زندگی کنونی آن‌ها خواهد کرد.
  تغییرات اقلیمی  گرمایش جهانی
معاون سابق محیط‌زیست: جزایر ایران زیر آب می‌روند/ معاون جدید: خطری وجود ندارد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / اجتماعی
معاون سابق محیط‌زیست: جزایر ایران زیر آب می‌روند/ معاون جدید: خطری وجود ندارد
«هر اظهار نظری که در این مورد می‌شود ناشی از مدل‌سازهاست. مدل انعطاف زیادی دارد و خروجی آن بستگی به ورودی دارد که به آن مدل داده‌ایم. در رابطه میزان آب شدن یخ‌های قطبی مطالعات نتایج مختلفی نشان داده است. این‌ها همه پیشبینی هستند و اصلا نمی‌شود به این‌ها اکتفا کنید، حتی می‌گویند در اقیانوس آرام جزایر زیادی زیر آب می‌روند. خلیج‌فارس یک خلیج و در واقع فرورفتگی در دل خشکی است، به همین دلیل می‌گویند اثری که این اتفاق روی خلیج‌فارس دارد حداقل است. عدد نمی‌توانم بگویم اما امکان دارد در حد چند سانتی‌متر تراز آب خلیج‌فارس افزایش پیدا کند.»
  تغییرات آب و هوایی  گرمایش جهانی  خلیج فارس
نیم نگاهی به پدیده گرتا
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / علمی و آموزشی
نیم نگاهی به پدیده گرتا
تهران- ایرنا- گرتا تورنبرگ (Greta Thunberg) دختری ۱۶ ساله است که با سخنرانی در سازمان ملل در اعتراض به بی‌توجهی رهبران دنیا نسبت به گرمایش زمین، با کمک شبکه‌های اجتماعی به بازیگر سیاسی بین‌المللی تبدیل شده است.
  محیط زیست  گرتا تورنبرگ  گرمایش جهانی
کاهش بهره‌وری کارگران دراثر افزایش دی اکسیدکربن
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / علمی و آموزشی
کاهش بهره‌وری کارگران دراثر افزایش دی اکسیدکربن
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه کنکردیا واقع در کانادا، دریافتند افزایش دی اکسید کربن زمین می‌تواند منجر به کاهش بهره‌وری کارگران در محیط‌های باز شود.
  محیط زیست  گرمایش جهانی
ماجرای بازداشت جین فوندا چه بود؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / فرهنگی و هنری
ماجرای بازداشت جین فوندا چه بود؟
جین فوندا تصمیم گرفته که هر جمعه برای یادآوری وضعیت بحرانی گرمایش جهانی روبه‌روی کنگره آمریکا گردهمایی اعتراضی برگزار کند.
  بازیگران سینمای جهان  گرمایش جهانی  سینمای جهان
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ...
بازیگر معروف آمریکایی در تظاهرات محیط زیستی بازداشت شد
شفقنا- یک بازیگر معروف زن آمریکایی در تظاهرات محیط زیستی در واشنگتن بازداشت شد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از سی‌ان‌ان؛ جین فوندا بازیگر قدیمی و ۸۱ ساله سینمای آمریکا در تظاهرات بر ضد گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی بیرون ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن دی سی بازداشت شده است. با این بازیگر آمریکایی ۱۵ نفر […]
نخستین فضانورد ایتالیایی برای «سازمان ملل» پیامی ارسال کرد+فیلم
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / علمی و آموزشی
نخستین فضانورد ایتالیایی برای «سازمان ملل» پیامی ارسال کرد+فیلم
نخستین فضانورد ایتالیایی که به ایستگاه فضایی بین‌المللی راه پیدا کرده، در ویدئویی از سازمان ملل خواستار مقابله با گرمایش جهانی شد.
همکاری ژاپن و ایران در شرایط تحریم تداوم دارد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / علمی و آموزشی
همکاری ژاپن و ایران در شرایط تحریم تداوم دارد
تهران- ایرنا- زنتارو موریتا معاون بخش محیط زیست جهانی جایکا ژاپن در دیدار با خسرو شهبازی معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان، گفت: علیرغم وجود تحریم‌ها همچنان مصمم ‏هستیم همکاری‌هایمان با ایران تداوم یابد.‏
  گرمایش زمین  جایکا  ریاست سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور  منابع طبیعی و آبخیزداری  ژاپن  گرمایش جهانی
فریاد اعتراض فعالان زیست‌محیطی در اروپا
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / بین‌المللی
فریاد اعتراض فعالان زیست‌محیطی در اروپا
تهران – ایرنا – فعالان زیست‌محیطی عضو گروه «قیام علیه انقراض» روز دوشنبه در شهرهای برلین، مادرید، لندن، آمستردام و دیگر پایتخت‌های اروپایی تظاهرات کردند تا توجه جامعه جهانی را به گرمایش زمین جلب کنند.
  گرمایش زمین  محیط زیست  اروپا  اعتراض
جهان تا سال ۲۰۹۰، ۳۰ برابر خشک‌تر می‌شود/ انسان‌ها مقصرترین در تغییر اقلیم
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / اقتصادی
جهان تا سال ۲۰۹۰، ۳۰ برابر خشک‌تر می‌شود/ انسان‌ها مقصرترین در تغییر اقلیم
ایلنا: مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: از سال 1930 به این طرف همیشه دمای هوا بیش از متوسط است که نشان دهنده روند افزایشی…
  بهره وری  کاهش گازهای گلخانه ای  گرمایش جهانی  مرگ  وزارت نیرو
صخره‌های مرجانی «گرمایش جهانی» را تأیید می‌کنند
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / علمی و آموزشی
صخره‌های مرجانی «گرمایش جهانی» را تأیید می‌کنند
آزمایش‌های صخره‌های مرجانی پیش بینی تغییرات آب و هوا را تأیید می‌کند و به خوبی نشان می‌دهد که گرمایش جهانی روی این صخره‌ها تأثیر گذاشت هاست.
نقش گزارش سازمان جهانی هواشناسی در مقابله با گرمایش زمین 
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / علمی و آموزشی
نقش گزارش سازمان جهانی هواشناسی در مقابله با گرمایش زمین 
تهران- ایرنا- براساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، انجام ارزیابی‌های علمی و جامع در زمینه ارتباط بین پدیده تغییر اقلیم و زمین که توسط هیات بین دولتی تغییر اقلیم (IPCC) انجام می‌شود، نقش بسیار مهمی در مهار انتشار گازهای گلخانه‌ای جهت مقابله با اثر گرمایش زمین و حفظ امنیت غذایی دارد.
  سازمان هواشناسی کشور  سازمان جهانی هواشناسی  گرمایش جهانی  تغییر اقلیم
واکنش عجیب ترامپ به سخنرانی نوجوان سوئدی در سازمان ملل!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / کاریکاتور / طنز
واکنش عجیب ترامپ به سخنرانی نوجوان سوئدی در سازمان ملل!
ترامپ با بی اعتنایی به سخنان نوجوان سوئدی در سازمان ملل که درباره محیط زیست به انتقاد از او پرداخته بود، در حساب توییتر خود نوشت "به نظر می رسد او به آینده ای روشن و شگفت چشم دارد". این موضوع سوژه کارتونی از اسکات در سایت کگل شد.
  کاریکاتور  دونالد ترامپ  سازمان ملل  محیط زیست  گرمایش جهانی
مقصر ما هستیم نه گرتا تونبرگ
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / اجتماعی
مقصر ما هستیم نه گرتا تونبرگ
«هیچ چیز سر جایش نیست. من نباید اینجا باشم. من باید آن طرف اقیانوس الان در مدرسه باشم. در مقابل شما به ما جوان ها چشم امید دوخته اید. چطور رویتان می شود؟ مردم دارند جانشان را از دست می دهند. اکوسیستم ها یکجا در حال فروپاشی هستند. انقراض انبوه (گونه های زیستی) شروع شده. و شما فقط می توانید از پول و رشد بی وقفه اقتصادی حرف بزنید. چطور رویتان می شود؟»
  گرمایش جهانی  تغییرات آب و هوایی  نوجوانان
مهم‌ترین تفاوت بین گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی
زومیت / ۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / فناوری
مهم‌ترین تفاوت بین گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی
در بسیاری از مباحث عمومی، گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی به شکل مترادفی به کار می‌روند، اما این دو اصطلاح با هم برابر نیستند.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / بین‌المللی
نیویورک میزبان 200 کشور جهان
مجمع عمومی سازمان ملل در سال‌جاری درحالی درحال برگزاری است که طیف گسترده‌ای از موضوعات و بحران‌های جهانی مطرح است: از گرمایش جهانی گرفته تا ابهام اقتصادی و نزاع‌هایی که می‌تواند موجب بدتر شدن تنش‌ها در خاورمیانه شود. با این حال، جنگ‌های تجاری، مهاجرت، عرضه انرژی، تغییرات آب و هوایی و از میان بردن فقر از موضوعات اصلی در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل است. اقدامات دولت ترامپ، که گاهی با تحقیر و بی‌اعتباری سازمان‌های بین‌المللی همراه بوده است، یک وجه مشترکی را در میان کشورهای جهان به‌وجود آورده است. «جفری. دی. فلتمن»، دیپلمات آمریکایی و معاون وقت سازمان ملل در امور سیاسی می‌گوید: «به نظرم تمام موضوعات مهمی که در راهروهای سازمان ملل مطرح خواهد شد حول این می‌گردد که سیاست آمریکا چیست؟».
ترامپ در برابر فعالان تغییر اقلیم؛ از گرتا تونبرگ تا ماریا کافری
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / اجتماعی
ترامپ در برابر فعالان تغییر اقلیم؛ از گرتا تونبرگ تا ماریا کافری
فعالیت‌های ضدتغییراقلیم ترامپ مشکلات فراوانی را در داخل و خارج ایالات متحده آمریکا به وجود آورده است.
  تغییرات آب و هوایی  گرمایش جهانی
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ / ...
عربستان سعودی جلوی تائید قطعنامه سازمان ملل در مورد اقیانوس‌ها را گرفت
شفقنا- رژیم عربستان سعودی جلوی تصویب یک قطعنامه در مورد اقیانونس‌ها و تغییرات اقلیمی در سازمان ملل متحد را گرفت. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، درحالیکه کمیته سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوایی (IPCC) در مراکش درحال برگزاری است، عربستان سعودی جلوی تصویب قطعنامه این کمیته در مورد اقیانوس‌ها و گرمایش جهانی را […]
چطور دختری ۱۶‌ساله، مردم را برای حفاظت از زمین به خیابان کشاند؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / اجتماعی
چطور دختری ۱۶‌ساله، مردم را برای حفاظت از زمین به خیابان کشاند؟
سالمندان و جوانان در حدود ۱۸۵ کشور دنیا وارد خیابان‌ها شده‌اند تا از سیاست‌مداران بخواهند علیه گرمایش جهانی دست به کار شوند.
  گرمایش جهانی  تغییرات آب و هوایی
حمایت تمام‌عیار ژرمن‌ها از خودروهای برقی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / اقتصادی
حمایت تمام‌عیار ژرمن‌ها از خودروهای برقی
دولت آلمان اعلام کرده است که بسته‌های تشویقی را برای خرید خودروهای برقی به شهروندان خود ارائه می‌دهد و به‌علاوه بنا دارد بهای سوخت را در راستای برنامه کاهش آلایندگی‌های کربنی افزایش دهد. این برنامه دولت خودروهای برقی با بهای کمتر از 40 هزار یورو را شامل می‌شود و قرار است از سال 2023 اجرایی شود. به موازات این طرح، دولت قصد دارد تا با افزایش مالیات بر خودروهای بنزینی و دودزا، هزینه خرید این دست خودروها را افزایش دهد. درحالی‌که آثار گرمایش جهانی به‌طور ملموس‌تری برای مردم قابل لمس شده است، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان طی سال گذشته با تظاهرات مردمی و حزب سبز آلمان برای کاهش آلاینده‌ها مواجه شده است. این برنامه بخشی از بسته 54 میلیارد دلاری آلمان برای کاهش آلاینده‌‌های کربنی و گازهای گلخانه‌ای است. …
تصاویر | تظاهرات جهانی در اعتراض به تغییرات آب و هوایی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / عکس
تصاویر | تظاهرات جهانی در اعتراض به تغییرات آب و هوایی
میلیون‌ها نفر در سراسر جهان دیروز در اعتراض به تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین در بزرگ‌ترین حرکت اعتراضی دست به تظاهرات زده و زنگ خطر وضعیت اضطراری را به صدا آوردند.
تابناک / ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / ...
تظاهرات میلیونی دانش‌آموزان در سراسر جهان
چند میلیون شهروند در بیش از ۱۵۰ کشور جهان با شرکت در تظاهرات‌ علیه گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی، از دولت‌های جهان خواستند کره زمین را فدای عواید سرمایه‌داری نکنند.
عکس|تظاهرات جهانی میلیونی علیه سیاست‌ دولت‌ها در قبال تغییرات اقلیمی
فارس / ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / بین‌المللی
عکس|تظاهرات جهانی میلیونی علیه سیاست‌ دولت‌ها در قبال تغییرات اقلیمی
چند میلیون شهروند در بیش از 150 کشور جهان با شرکت در تظاهرات‌ علیه گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی، از دولت‌های جهان خواستند کره زمین را فدای عواید سرمایه‌داری نکنند.
ویدئو / دانش‌آموزان، رهبران بزرگترین اعتراض اقلیمی دنیا
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۹ / اقتصادی
ویدئو / دانش‌آموزان، رهبران بزرگترین اعتراض اقلیمی دنیا
هزاران دانش‌آموز با حضور در خیابان‌های چندین کشور، اعتصاب جهانی دانش‌آموزان در اعتراض به تغییرات آب و هوایی را آغاز کرده‌اند. حدود ۳۰۰ هزار نفر در استرالیا در خیابان‌ها حضور یافتند و اعتراضات در آلمان، بلژیک، فرانسه و تایلند نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است. تظاهرات مردم و بویژه دانش‌آموزان، در آستانه نشست اقلیمی سازمان ملل انجام شده و معترضان، اقدام مؤثر دولت‌ها علیه گرمایش زمین را خواستار شده‌اند. این تظاهرات به دعوت «گرتا تونبرگ» فعال ۱۶ ساله سوئدی انجام شده و قرار است در حدود ۱۵۰ کشور جهان ادامه یابد.
  تغییرات آب‌وهوایی  تغییرات اقلیمی  نشست تغییرات اقلیمی  اعتصاب دانش‌آموزان
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / ...
دبیرکل سازمان ملل: جهان در حال باختن مبارزه به گرمایش جهانی است
شفقنا- دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد جهان در حال باختن یک جنگ در برابر فاجعه گرمایش جهانی است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش گفت: ما درحال باختن یک نبرد عظیم به گرمایش جهانی هستیم اما برای جلوگیری از فاجعه هنوز دیر نشده است. گوترش افزود: هنوز دیر نشده چرا که جهان می‌تواند […]
۳۲ سال تلاش و ترمیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / علمی و آموزشی
۳۲ سال تلاش و ترمیم
تهران- ایرنا- ۳۲ سال تلاش و همبستگی جهانی در راستای حفاظت از لایه ازن نه تنها ترمیم این لایه محافظتی را ممکن کرده بلکه به کنترل نسبی تغییرات اقلیمی و جلوگیری از گرمایش زمین نیز کمک کرده است.
  سازمان حفاظت محیط زیست  محیط زیست  روز بین المللی لایه ازن
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۱۸ / ...
بلندترین قله سوئد چگونه کوتاه شد؟
کارشناسان محیط زیست اعلام کرده‌اند بلندترین قله کوهستانی سوئد به دلیل گرمایش جهانی و ذوب شدن یخچال طبیعیِ نوک آن همزمان با افزایش دما در قطب شمال، عنوان بلندترین قله این کشور را از دست داده است.
کاهش ارتفاع بلندترین قله سوئد به دلیل تغییرات اقلیمی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۸ / اجتماعی
کاهش ارتفاع بلندترین قله سوئد به دلیل تغییرات اقلیمی
کارشناسان محیط زیست اعلام کرده‌اند بلندترین قله کوهستانی سوئد به دلیل گرمایش جهانی و ذوب شدن یخچال طبیعیِ نوک آن همزمان با افزایش دما در قطب شمال، عنوان بلندترین قله این کشور را از دست داده است.
  تغییرات اقلیمی  سوئد  یخچال طبیعی
کشتار قاتلی به نام گرمای هوا در فرانسه؛ ۱۵۰۰ نفر مردند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۱۸ / اجتماعی
کشتار قاتلی به نام گرمای هوا در فرانسه؛ ۱۵۰۰ نفر مردند
مهر به نقل از اسپوتنیک نوشت: وزیر بهداشت و درمان فرانسه اعلام کرد که گرمای شدید هوا در این کشور جان ۱۵۰۰ نفر را گرفته است.
  فرانسه  گرمازدگی  گرمایش جهانی  گرمایش و سرمایش  گرما
خزر؛ انتقال یا کسب درآمد در محل؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۷ / اجتماعی
خزر؛ انتقال یا کسب درآمد در محل؟
تهران- ایرنا- دریای خزر به اعتقاد کارشناسان، دارای ظرفیت حیاتی برای برون‌رفت کشور از آسیب‌های مخرب گرمایش جهانی در هزاره سوم میلادی و چالش‌های کم‌آبی است اما مساله مهم نحوه استفاده از این پتانسیل است که برخی به انتقال آن اعتقاد دارند و عده‌ای نیز مخالفند و معتقدند باید از ظرفیت منابع موجود در هر مکان برای رفع چالش‌های کم‌آبی همان منطقه استفاده کرد و حتی می‌توان از نمک موجود در آب خزر به یک منبع عظیم درآمد دست یافت.
  سازمان حفاظت محیط زیست  دریای خزر  انتقال آب دریای خزر  پرسش از خبر
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / ...
دانشمندان در مورد سطح دریاها هشدار می‌دهند؛ وقت درحال تمام شدن است
شفقنا- محققان و دانشمندان آخرین هشدارها در مورد بالا آمدن سطح دریاها و اقیانوس‌ها را تکرار می‌کنند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، گروهی از کارشناسان تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد هشدار دادند زمان برای مقابله با گرمایش جهانی و نیز افزایش سطح آب‌ دریاها و اقیانوس‌ها به سرعت درحال سپری شدن است و اگر […]
تصاویر / زیبایی های کره زمین در حال نابودی!
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۶/۱۴ / عکس
تصاویر / زیبایی های کره زمین در حال نابودی!
بسیاری از ما با واژه «تغییرات آب و هوایی» آشنا هستیم اما شاید موضوعی باشد که فقط در اخبار با واژه های «گرم ترین»، «خشک ترین» و «مرطوب ترین» شنیده می شود در حالی که این تغییرات یک واقعیت غیرقابل انکار در زندگی روزمره ماست. قطب به میزان دو برابر میانگین گرمایش جهانی در حال گرم شدن است و جنوب غربی گرینلند سریع ‌ترین گرم شدن را تجربه می کند.دانشمندان با اندازه گیری هر ساله میزان ذوب یخ ها، شاخص وضعیت آب و هوا را مطالعه می کنند. یخ ۱۰ درصد زمین را پوشانده که همین مقدار هم به سرعت در حال آب شدن است. یکی از دلایل اهمیت یخ‌های گرینلند این است که یکی از دو بزرگترین صفحه یخی روی زمین در گرینلند وجود دارد و با قدمت ۱۰۰ هزار سال و ضخامت دومایلی ۸ درصد آب شیرین جهان را تشکیل می دهد و در صورت ذوب ۷٫۳ متر …
دوریان در راه کاخ سفیدِ زمستانیِ ترامپ
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / سیاسی
دوریان در راه کاخ سفیدِ زمستانیِ ترامپ
زمانی‌که ترامپ از توافق پاریس خارج می‌شد فکرش را هم نمی‌کرد گرمایش جهانی دامانش را بگیرد. حالا طوفانی آمده که ظاهرا بی‌تاثیر بر ترامپ نیست، اما قضیه از چه قرار است؟ طوفان دوریان از راه رسیده و می‌تواند به دارایی‌های ترامپ هم آسیب برساند.
  گرمایش زمین  دونالد ترامپ  طوفان  کاخ سفید
«تغییر اقلیم» و «آلودگی هوا» چه رابطه‌ای دارند؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / اجتماعی
«تغییر اقلیم» و «آلودگی هوا» چه رابطه‌ای دارند؟
یک کارشناس مدل‌سازی عددی آلودگی هوا با بیان اینکه گرمایش جهانی و تغییر اقلیم در تولید ذرات معلق، ناکس و ازن -که آلاینده‌های خطرناک هستند- تاثیر قابل توجهی دارند، می‌گوید: در این شرایط تاثیر تغییر اقلیم بر افزایش آلاینده‌ها غیر قابل کتمان است.
  تغییر اقلیم  آلودگی هوا  آلاینده ناکس  آلاینده ازن  ذرات معلق
نیک هاگز: کمک به دنیا با ذهنی خلاق
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / اقتصادی
نیک هاگز: کمک به دنیا با ذهنی خلاق
نیک هاگز زندگی خود را صرف حل مشکلاتی سخت و پیچیده کرده که از نظر اجتماعی اهمیت زیادی دارند. او می‌گوید: «چیزی که من را بر سر میل و هیجان می‌آورد، تغییر است و اینکه چطور روش‌هایی برای تغییر آنچه از بین رفته، پیدا کنیم.» در همان اوایلی که آگاهی عمومی در مورد محیط‌زیست شروع شد، هاگز در حال مقابله با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین بود و مدل‌های تجارت کربن را توسعه می‌داد. وقتی سازمان ملل فقر جهانی را هدف قرار داد، هاگز امکان تبادلات مالی را برای میلیون‌ها آفریقایی فراهم کرد و سیستم پرداخت موبایل نوآورانه ام-پسا (M-Pesa) را ایجاد کرد.
تصاویر | راه‌کار کرمانشاهی‌ها برای فرار از گرمای تابستان
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / عکس
تصاویر | راه‌کار کرمانشاهی‌ها برای فرار از گرمای تابستان
دمای کرمانشاه به بالای ۴۰ درجه رسیده است و به علت وجود گرمای بی‌سابقه در این استان جوانان با حضور در سراب‌ها به شنا و تفریح می پردازند. تصاویر زیر از سراب شالان در منطقه بکر گردشگری ریجاب از توابع استان کرمانشاه گرفته شده است.
  استان کرمانشاه  گرمایش جهانی  گرما  گرمایش و سرمایش  تفریح  سرگرمی
تابناک / ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ / ...
برای مردم جهان، زمین کافی نیست!
اثرات استفاده بیش از حد از منابع زمین باعث نابودی جنگل‌ها، فرسایش خاک، از بین رفتن گوناگونیِ زیستی و افزایش دی‌اکسید کربن در جو زمین شده است که مورد آخر، موجب تشدید گرمایش زمین و به وجود آمدن الگوهای شدید آب و هوایی شده است. شبکه جهانی فوت‌پرینت در تاریخ ۲۹ ژوئیه سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام کرد که انسان‌ها از سقف حداکثری استفاده از منابع طبیعی در این سال عبور کرده‌اند. رسیدن به این میزان مصرف، آن هم پنج ماه مانده به پایان سال میلادی، نشان می‌دهد که انسان ۱.۷۵ برابر سریع‌تر از توانایی بازسازی منابع طبیعی به وسیله اکوسیستم‌ها، از این منابع استفاده می‌کند.