جمعه, ۲۰ تیر, ۱۳۹۹ / 10 July, 2020
یادگیری عمیق
۵ روز قبل
تحلیل سریع‌تر تصویر با کمک یادگیری عمیق
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کرده‌اند تا با کمک یادگیری عمیق، سرعت تحلیل تصاویر را افزایش دهند.به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، یک تصویر می‌تواند به اندازه هزاران کلمه ارزش داشته باشد اما این تنها هنگامی ممکن است که مشخص باشد چه چیزی را توصیف می‌کند. اگرچه میکروسکوپ‌های جدید می‌توانند طی چند ثانیه، داده‌های تصویری بسیاری را از سلول‌ها یا بافت‌های زنده به دست بیاورند اما استخراج اطلاعات زیستی معنادار از این داده‌ها، ساعت‌ها یا حتی هفته‌ها زمان می‌برد.گروهی از پژوهشگران آزمایشگاه زیست شناسی دریایی وابسته به دانشگاه شیکاگو برای برطرف کردن این مشکل، از یادگیری عمیق و دیگر روش‌های محاسباتی استفاده کرده‌اند تا زمان تحلیل تصویر را به صورت قابل توجهی کاهش دهند.هری شروف، سرپرست این …
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
هوش مصنوعی مایکروسافت و ترمیم عکس‌های قدیمی
تیم تحقیقاتی مایکروسافت اخیرا موفق به توسعه یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی شده که از طریق یادگیری عمیق تصاویر قدیمی را ترمیم می‌کند.بر اساس گزارشی که MSPoweruser از سوی مایکروسافت منتشر کرده، روش‌های ترمیم مرسوم که توسط یادگیری با نظارت انجام می‌شود، به علت پیچیده بودن تخریب عکس‌های واقعی و همچنین فاصله میان تصاویر مصنوعی و عکس‌های قدیمی، شکست شبکه در بازتولید آن‌ها را در پی دارد.تکنیک جدید مایکروسافت یک شبکه ترجمه با دامنه سه‌گانه را ارائه می‌دهد که از تصاویر واقعی و دو تصویر مصنوعی استفاده می‌کند. در این الگوریتم دو خودرمزگذار متغیر (VAEs) برای تبدیل عکس‌های قدیمی و عکس‌های سالم به دو فضای پنهان آموزش دیده‌اند. ترجمه میان این دو فضای پنهان به وسیله جفت اطلاعات مصنوعی انجام می‌شود.این ترجمه …
کارگاهی برای تمرکز بر یادگیری عمیق
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / یادگیری عمیق / جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی
کارگاهی برای تمرکز بر یادگیری عمیق
کارگاه آنلاین "داده کاوی سلامت" با تمرکز بر یادگیری عمیق توسط مرکز انفورماتیک سلامت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
طرح مایکروسافت و اینتل برای مقابله با بدافزارها
مایکروسافت و اینتل در حال اجرای طرحی مشترک هستند که در قالب آن بدافزارهای خطرناک برای تجزیه و تحلیل دقیق‌تر به عکس تبدیل شوند. طرح یادشده در قالب یک پروژه یادگیری عمیق ماشینی موسوم به استامینا اجرا می‌شود. از این طریق شناسایی و طبقه‌بندی بدافزارها تسهیل می‌شود.
پیش‌بینی خطر بروز آلزایمر با کمک یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / آلزایمر / الگوریتم یادگیری عمیق / هوش مصنوعی / رایانه
پیش‌بینی خطر بروز آلزایمر با کمک یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی
پژوهشگران آمریکایی، نوعی الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند خطر بروز آلزایمر را به دقت پیش‌بینی کند.
آشنایی با کاربرد و دنیای
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / دانشگاه تهران
آشنایی با کاربرد و دنیای "یادگیری عمیق"
انجمن علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران با همکاری انجمن علمی دانشکده کامپیوتر و گروه Bigdataserve ، وبیناری با موضوع یادگیری عمیق (Deep Learning) را برگزار می‌کند.
شبکه‌های 400G چشم‌انداز مراکز داده را متحول می‌کنند
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
شبکه‌های 400G چشم‌انداز مراکز داده را متحول می‌کنند
مراکز داده و محاسبات ابرمحور از موفق‌ترین فناوری‌های سال‌های اخیر هستند. در حال حاضر نزدیک به 4.8 میلیارد کاربر اینترنتی و حدود 29 میلیارد دستگاه متصل در سراسر جهان وجود دارد. همچنین بیش از 80% ترافیک اینترنت را محتوای ویدیویی تشکیل می‌دهد. متخصصان و دست اندرکاران این حوزه نتیجه‌گیری کرده‌اند که با افزایش روزانه تعداد افراد، دستگاه‌ها و ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی تا سال 2022 ترافیک داده‌های اینترنتی سه برابر خواهد شد و به موازات آن نیاز مراکز داده به تجهیزات ذخیره‌‌ساز سالانه 50 درصد بیشتر از گذشته می‌شود. طبق برآورد IDC حجم داده‌های دیجیتالی تولید شده تا سال 2020 به 40 زتابایت و تا سال 2025 تا 163 زتابایت افزایش خواهند یافت. چند عامل اصلی در این رشد تاثیرگذار هستند که از جمله این عوامل …
پیش‌بینی سطح هوش کودکان با MRI
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / مغز
پیش‌بینی سطح هوش کودکان با MRI
تهران-ایرنا- گروهی از محققان مرکز علوم محاسباتی اسکولتک (Skoltech) در روسیه برای اولین بار از تعدادی از روش‌های مبتنی بر شبکه‌های ۳ بعدی یادگیری عمیق برای پیش‌بینی سطح هوش افراد از روی تصاویر MRI استفاده کردند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
رشد 5 برابری سهم مشاغل هوش مصنوعی از دنیای کسب‌و‌کار
سهم مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی از دنیای کسب‌و‌کار از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۹ در آمریکا پنج برابر شده است. سهم مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی نیز از 26/ 0 درصد کل مشاغل در 9 سال قبل به 32/ 1 درصد در اکتبر سال ۲۰۱۹ رسیده است. اگر چه این مشاغل هنوز سهم بسیار اندکی از دنیای کسب‌و‌کار را به خود اختصاص داده‌اند، اما محققان می‌گویند این سهم در سال‌های پیش‌رو رشد حیرت‌انگیزی خواهد داشت. در میان مشاغل هوش مصنوعی، محبوب‌ترین مشاغل عبارتند از یادگیری ماشینی با سهم ۵۸ درصدی از کل مشاغل این بخش، طراحی الگوریتم‌های هوش مصنوعی با سهم ۲۴ درصدی، یادگیری عمیق با سهم ۹ درصدی و پردازش زبان‌های طبیعی با سهم ۸ درصدی. اما سریع‌ترین رشد مربوط به یادگیری عمیق است که میزان اشتغال در این بخش از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ دوازده برابر شده …
۱۳۹۸/۰۹/۲۴
دستاورد بزرگ محققان دانشگاه رایس در حوزه یادگیری عمیق
محققان دانشگاه رایس به دستاورد مهمی در حوزه‌ی یادگیری عمیق رسیدند که احتمالا دوران جدیدی در تحقیقات این حوزه ایجاد می‌کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / هوش مصنوعی / آمازون / تجهیزات پزشکی
ابزار آمازون محاوره پزشک و بیمار را ثبت و ویرایش می کند
شرکت آمازون ابزاری جدید ابداع کرده که محاورات پزشک و بیمار را به طور خودکار ثبت و ویرایش می کند. در مرحله بعد یک نرم افزار یادگیری عمیق آن را به پرونده بیمار اضافه می کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / یادگیری ماشینی / حوادث رانندگی / فناوری
استفاده از یادگیری عمیق برای تشخیص خواب‌آلودگی رانندگان
تهران- ایرنا- محققان با تکیه بر فناوری یادگیری عمیق تکنیک جدیدی را ابداع کردند که از روی عکس و ویدئو، خواب‌آلودگی یا نداشتن تمرکز را در رانندگان تشخیص می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / نوین زبان / کتاب زبان / خرید کتاب زبان
یادگیری عمیق انگلیسی با خرید کتاب به صورت آنلاین
گفتن از اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در روزگاری که اگر کسی زبان انگلیسی نداند و به مهارت‌­های کامپیوتری آشنا نباشد بی­‌سواد محسوب می‌­شود، لزومی ندارد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۷
چرا فریب دادن سیستم‌های هوش مصنوعی‌ مبتنی بر یادگیری عمیق بسیار آسان است
پژوهشگران حوزه‌ی هوش مصنوعی در حال تلاش برای رفع اشکال‌های شبکه‌های عصبی هستند اما هنوز راه‌حلی برای برخی از اشتباهات عجیب این سیستم‌ها پیدا نکرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵
یادگیری عمیق چگونه صنعت رسانه را متحول می‌کند؟
صنعت رسانه یکی از حوزه‌های مهم تأثیرگذار فناوری محسوب می‌شود. مفهوم یادگیری عمیق امروزه بیش از همیشه برای تأثیرگذاری بر این صنعت آماده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱
این ربات در یک ساعت ۳۰۰ پیتزا درست می‌کند!
ربات مذکور با استفاده از دید رایانه‌ای ، تجهیزات قابل تنظیم و یادگیری عمیق ، می‌تواند به راحتی پیتزاهای خوش طعمی را درست کرده و تحویل دهد و از آنجایی که این ربات ساخت پیتزا نیازی به بازوی صنعتی بزرگ ندارد ، کارکنان می‌توانند در کنار دستگاه و بدون هیچ...
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / سید جواد حسینی / وزارت آموزش و پرورش / مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش
سنجش باید به یادگیری عمیق و پایدار منجر شود
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: اجرای نظام جامع ارزیابی و نظارت برای ارتقای کیفیت آموزشی لازم است و تحلیل آن باید همواره روی میز مدیران وجود داشته باشد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / نابینایی / هوش مصنوعی / فناوری
تسهیل جهت‌یابی برای نابینایان با ابزار پوشیدنی هوشمند
تهران- ایرنا- محققان چینی یک ابزار کمکی پوشیدنی مبتنی بر یادگیری عمیق طراحی کردند که به افراد نابینا یا کم بینا در جهت‌یابی و درک بهتر محیط پیرامون کمک می‌کند.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰
بزرگ‌ترین چیپ پردازشی دنیا با ۴۰۰ هزار هسته در ابعاد یک کیبورد معرفی شد
شرکت سریبرِزسیستم در گردهمایی سالانه‌ی هات‌چیپس، بزرگ‌ترین چیپ پردازشی یادگیری عمیق را با ۴۰۰ هزار هسته و ۱۸ گیگابایت حافظه‌ی داخلی و ۹ پِتابایت پهنای باند رونمایی کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / هوش مصنوعی / طوفان / تگرگ / یادگیری عمیق
هوش مصنوعی طوفان تگرگ را پیش‌بینی می‌کند!
پژوهشگران آمریکایی، یک مدل یادگیری عمیق ابداع کرده‌اند که می‌تواند طوفان‌های تگرگ و شدت آنها را پیش‌بینی کند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۷
«اوبر» و پیش‌بینی از طریق تحلیل داده‌ها
شرکت اوبر این روزها از روش پیش بینی داده‌ها یا پیش‌بینی از طریق علم داده‌ها برای مدیریت تولید محصولات و ارائه سرویس‌های بهتر، زیاد استفاده می‌کند. در سال‌های اخیر، تکنولوژی‌های یادگیری ماشینی، یادگیری عمیق و برنامه‌ریزی بر اساس اصول علم احتمال، توانسته دستاوردهای بسیار موفقی در زمینه پیش‌بینی داده‌ها ارائه کند. اوبر، علاوه بر استفاده از الگوریتم‌های آماری استاندارد، امکانات پیش‌بینی مختلفی تولید می‌کند که از تکنیک‌های متنوعی بهره می‌برند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸
اینتل فرمت BFLOAT16 گوگل را به پردازنده‌های خود پیوند می‌زند
اینتل با استفاده از فرمت جدید bfloat126 گوگل در پردازنده‌هایش، نوید افزایش حداقل ۱.۷ برابری سرعت آموزش به شبکه‌های یادگیری عمیق را می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴
بزرگان تراشه در تلاش برای تحول در دنیای هوش مصنوعی
مجهز نبودن تراشه‌ها به یادگیری عمیق کمبودی است که باعث شده تا مدیران شرکت‌های بزرگ طراحی تراشه گردهم آمده و درباره تقاضای روزافزون تراشه‌های مجهز به یادگیری عمیق و رفع این مشکل تبادل‌نظر کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۹ / آنزیم / یادگیری عمیق
درک دقیق عملکرد آنزیم‌ها با یک چارچوب محاسباتی مبتنی بر یادگیری عمیق
پژوهشگران "مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره" (KAIST) در مطالعه اخیرشان…
۱۳۹۸/۰۴/۱۵
واکسن هوش مصنوعی برای درمان بیماری آنفولانزا
این روزها به درجه ای از پیشرفت در علم رسیده ایم که به کمک هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می توانیم شاهد تشخیص و درمان بیماری های مختلف باشیم. به تازگی نیز پژوهشگران استرالیایی توانستند یک هوش مصنوعی جدید در زمینه واکس آنفولانزا ارائه دهند. در واقع این تکنولوژی یک برنامه هوش مصنوعی است که قادر خواهد بود تا برای انواع ویروس های آنفولانزا واکسنی ارائه دهد. در ادامه به معرفی جزییات این هوش مصنوعی خواهیم پرداخت. درمان آنفولانزا با هوش مصنوعی همانطور که گفتیم هوش مصنوعی موفق شد تا به تولید واکسن برای …
۱۳۹۸/۰۴/۱۲
تمرین ورزشی قبل از مطالعه توان یادگیری را افزایش می‌دهد
نتایج یک بررسی علمی جدید نشان می‌دهد انجام تمرینات سبک ورزشی قبل از مطالعات عمیق و درسی باعث افزایش توان یادگیری افراد شده و حافظه انسان را تقویت می‌کند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۲
کارت گرافیک های Intel Xe هم از فناوری Ray Tracing پشتیبانی خواهند کرد
همانطور که می دانید شرکت "اینتل" از 2 سال پیش تا کنون در پی تولید کارت گرافیک، در حال غارت مدیران NVIDIA و AMD بوده و به صورت بسیار جدی در حال فعالیت بر روی پروژه ای است که Intel Xe نام دارد. این پروژه که به تولید کارت گرافیک منتهی می شود، احتمالا در وهله نخست با کارت گرافیک های سرور، هوش مصنوعی و یادگیری عمیق معرفی خواهد شد. اینتل امروز در حاشیه اعلامیه هایی که برای حضور در نمایشگاه FMX آلمان منتشر کرده است، به برخی ویژگی ها نیز اشاره کرده است. چند ماهی از معرفی فناوری Ray Tracing می گذرد؛ …
۱۳۹۸/۰۲/۰۴
دستیابی به انرژی نامحدود با کمک هوش مصنوعی
دانشمندان دانشگاه هاروارد، نوعی یادگیری عمیق مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند خطرات احتمالی انرژی هسته‌ای را پیش‌بینی کند و راهی برای دستیابی به انرژی نامحدود ارائه دهد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۶
اپل دانشمند ارشد گوگل را به عنوان مدیر یادگیری ماشین استخدام کرد
اپل یکی از متخصصان برجسته‌ی هوش مصنوعی و یادگیری عمیق گوگل را به استخدام خود درآورد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۱
یک مدیر مهم اینبار از NVIDIA به Intel خواهد پیوست!
کمپانی اینتل از 2 سال پیش تصمیم به ورود جدی به حوزه تولید کارت گرافیک ها گرفته و در سال گذشته، با استخدام "راجا کادوری" که از مدیران تیم Radeon این کمپانی به حساب می آمد، بخش تراشه های گرافیکی خود را به وی سپرد. این شرکت اعلام کرده است که اولین کارت گرافیک های خود را در سال 2020 راهی بازار خواهد کرد که احتمالا در وهله نخست، کارت گرافیک های غیر گیمینگ و مصارفی نظیر هوش مصنوعی، یادگیری عمیق و... را شامل خواهند شد. و اما در اخباری جدید، مطلع شدیم که چشم اینتل نه فقط به دنبال مدیران ارشد AMD، …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •