دوشنبه, ۷ بهمن, ۱۳۹۸ / 27 January, 2020
یادگیری ماشینی
نجات گونه‌های در حال انقراض با پهپاد!
ایسنا / ۱ ساعت قبل / علمی و آموزشی
نجات گونه‌های در حال انقراض با پهپاد!
پژوهشگران انگلیسی سعی دارند با کمک پهپاد و فناوری یادگیری ماشینی، به بررسی و نجات گونه‌های در حال انقراض حیوانات کمک کنند.
  حیات وحش  پهپاد  یادگیری ماشینی  انقراض
10 استارتاپ برتر 2019 در ژاپن
روزنامه همشهری / ۵ روز قبل / ...
10 استارتاپ برتر 2019 در ژاپن
در شرق آسیا شاید به‌نظر برسد که چینی‌ها در حوزه استارتاپ کولاکی را به‌پا کرده‌اند، اما کمی آن‌طرف‌تر ژاپنی‌ها هم نشان داده‌اند در این زمینه در زمره کشورهای پیشرو هستند. هوش مصنوعی، اتوماسیون و یادگیری ماشینی معدود فناوری‌های جدیدی هستند که استارتاپ‌های ژاپنی حول آنها شکل گرفته‌اند. شبکه CNBC، با بررسی گسترده استارتاپ‌های ژاپنی، 10شرکت را به‌عنوان برترین‌ها تا پایان سال2019 برگزیده است. دفتر مرکزی تمامی این استارتاپ‌ها در توکیو است، شیزن در رتبه دهم ایستاده و دفترش در فوکوکا قرار دارد. Shizen Energy …
پیش‌بینی آب و هوا 
در ۵ دقیقه
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / فناوری
پیش‌بینی آب و هوا در ۵ دقیقه
دیلی میل| گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مدلی نوین از پیش بینی وضعیت هوا ابداع کرده است.
  آب و هوا  گوگل  هوش مصنوعی  zwnj  بینی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
گوگل آب و هوا را در ۵ دقیقه پیش‌بینی می‌کند
گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مدلی نوین از پیش‌بینی وضعیت هوا ابداع کرده است. این مدل در ۵ تا ۱۰ دقیقه می تواند وضعیت آب وهوایی ۶ ساعت بعد را پیش‌بینی کند. گوگل قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی وضعیت آب وهوا را دقیق‌تر پیش‌بینی کند. این شرکت در یک پست وبلاگی از طراحی مدل جدیدی برای پیش‌بینی آب و هوا خبر داده که nowcasting نام گرفته است. این مدل در آزمایش‌های اولیه موفقیت‌آمیز عمل کرد و توانست به‌طور صحیح الگوهای آب‌وهوایی را خیلی سریع پیش‌بینی کند. طبق گزارش‌ها این روش می‌تواند طی ۵ تا ۱۰ دقیقه وضعیت آب و هوایی ۶ ساعت آینده را پیش‌بینی کند؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد این سیستم حتی با وجود آنکه در مراحل اولیه توسعه است، از مدل‌های فعلی پیش‌بینی آب و …
ابداع چارچوبی برای تقویت تقلید در ربات‌ها
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / علمی و آموزشی
ابداع چارچوبی برای تقویت تقلید در ربات‌ها
پژوهشگران آمریکایی، چارچوبی برای آموزش ربات‌ها ابداع کرده‌اند که می‌تواند تقلید کردن را در آنها تقویت کند.
  ربات  الگوریتم  یادگیری ماشینی  دانشگاه کالیفرنیا برکلی
سیستم روشنایی هوشمندی که نیازی به تنظیم ندارد    
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / علمی و آموزشی
سیستم روشنایی هوشمندی که نیازی به تنظیم ندارد    
تهران- ایرنا- یک شرکت کانادایی نوعی سیستم روشنایی هوشمند ساخته است که بدون اتکا به فرمان‌های صوتی یا تنظیمات دستی، نیاز و برنامه‌های کاربران را تشخیص داده و براساس آن کار می‌کند.
  یادگیری ماشینی  پایگاه اینترنتی انگجت
استفاده از هوش مصنوعی
 برای بهبود کیفیت تصاویر زیرآبی
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فناوری
استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت تصاویر زیرآبی
اندروید‌آتوریتی| محققان دانشگاه مهندسی هاربین چین، الگوریتم یادگیری ماشینی توسعه داده‌اند
  چین  روشنایی  گرافیک  هوش مصنوعی  zwnj
ارزیابی هوش از روی ام‌.آر.آی مغز
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / علمی و آموزشی
ارزیابی هوش از روی ام‌.آر.آی مغز
پژوهشگران روسی در بررسی جدید خود سعی کرده‌اند روشی ارائه دهند که به ارزیابی سطح هوش از روی تصویر ام‌.آر.آی مغز کمک کند.
  مغز  ام ار ای  هوش  یادگیری ماشینی
توسعه پلتفرم نرم‌افزاری جدید برای تولید داروهای ضدسرطان
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / علمی و آموزشی
توسعه پلتفرم نرم‌افزاری جدید برای تولید داروهای ضدسرطان
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه پرود واقع در آمریکا چارچوب جدیدی را برای استخراج داده‌های موردنیاز به منظور تعلیم مدل‌های یادگیری هوشمند توسعه دادند.
  یادگیری ماشینی  سرطان
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اقتصادی
رشد 5 برابری سهم مشاغل هوش مصنوعی از دنیای کسب‌و‌کار
سهم مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی از دنیای کسب‌و‌کار از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۹ در آمریکا پنج برابر شده است. سهم مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی نیز از 26/ 0 درصد کل مشاغل در 9 سال قبل به 32/ 1 درصد در اکتبر سال ۲۰۱۹ رسیده است. اگر چه این مشاغل هنوز سهم بسیار اندکی از دنیای کسب‌و‌کار را به خود اختصاص داده‌اند، اما محققان می‌گویند این سهم در سال‌های پیش‌رو رشد حیرت‌انگیزی خواهد داشت. در میان مشاغل هوش مصنوعی، محبوب‌ترین مشاغل عبارتند از یادگیری ماشینی با سهم ۵۸ درصدی از کل مشاغل این بخش، طراحی الگوریتم‌های هوش مصنوعی با سهم ۲۴ درصدی، یادگیری عمیق با سهم ۹ درصدی و پردازش زبان‌های طبیعی با سهم ۸ درصدی. اما سریع‌ترین رشد مربوط به یادگیری عمیق است که میزان اشتغال در این بخش از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ دوازده برابر شده …
۱۰ نمونه از حضور پررنگ هوش مصنوعی در زندگی روزمره
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / علمی و آموزشی
۱۰ نمونه از حضور پررنگ هوش مصنوعی در زندگی روزمره
هوش مصنوعی، نقش مهمی را در زندگی روزمره مردم سراسر جهان بر عهده دارد و تاثیر آن به اندازه‌ای است که نمی‌توان زندگی را بدون وجود هوش مصنوعی تصور کرد.
  هوش مصنوعی  یادگیری ماشینی  دستیار صوتی  فناوری
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اقتصادی
هوش مصنوعی به کمک دوربین آی‌فون آمد
اپل به‌تازگی اعلام کرده است که می‌خواهد با بهره‌گیری از فناوری هوش مصنوعی کیفیت دوربین و تصاویر گرفته شده با گوشی‌های آی‌فون را ارتقا ببخشد. به گزارش ایسنا، اپل به تازگی اعلام کرده قصد دارد با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به پیشرفت و تکامل لنز دوربین‌های به‌کاررفته در گوشی‌های آی‌فون کمک بسزایی کند و به کاربران امکان گرفتن تصاویر با کیفیت بسیار بیشتر و حرفه‌ای‌تری را بدهد. به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران فعال در حوزه فناوری، این تصمیم شرکت اپل به منظور افزایش رقابت‌پذیری با سایر رقبای قدرتمند خود که در عرصه تولید گوشی‌های هوشمند فعالیت موفقیت‌آمیزی دارند، اتخاذ شده است و به این شرکت اجازه می‌دهد سهم بالاتری را در بازارهای جهانی فروش موبایل به خود اختصاص …
ناسا هوش مصنوعی را برای کشف سیارات فراخورشیدی به کار می‌گیرد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / علمی و آموزشی
ناسا هوش مصنوعی را برای کشف سیارات فراخورشیدی به کار می‌گیرد
پژوهشگران ناسا بر این باورند که شاید به کار گرفتن هوش مصنوعی بتواند کمک بزرگی برای کشف و بررسی سیارات فراخورشیدی باشد.
  هوش مصنوعی  یادگیری ماشینی  سیارات فراخورشیدی  ناسا
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اقتصادی
هدفونی که از تصادف جلوگیری می‌کند
پژوهشگران موسسه علوم داده دانشگاه کلمبیا موفق به طراحی هدفون‌های هوشمندی شده‌اند که از تصادف کاربران با وسایل نقلیه جلوگیری می‌کند. به گزارش گیزمگ، بسیاری از افراد هنگامی که از هدفون در موقع پیاده‌روی و رفتن به مکان مورد نظر خود استفاده می‌کنند حواسشان یا به موزیک است یا گاهی به گوشی خود نگاه می‌کنند؛ بنابراین ممکن است هنگام عبور از خیابان متوجه صدای اتومبیل نشوند و با خودرو برخورد کنند، اما دیگر جای نگرانی نیست، چراکه پژوهشگران اخیرا هدفون‌هایی توسعه داده‌اند که کاربر را از صدا و نزدیک شدن خودروها باخبر می‌سازد. دانشمندان موسسه علوم داده دانشگاه کلمبیا با همکاری پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی و کالج بارنارد در نیویورک موفق به توسعه هدفونی شده‌اند که کاربران را هنگام نزدیک شدن به خودروها باخبر …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / اقتصادی
جذب ۴ میلیون دلار بودجه برای اپلیکیشن بررسی غذا!
یک استارت‌آپ فرانسوی موفق شده بودجه‌ای به مبلغ 5/ 4 میلیون دلار را برای توسعه اپلیکیشن ردیابی غذای خود جذب کند. به گزارش تک‌کرانچ، یک استارت‌آپ فرانسوی موسوم به «فودوایزر» (Foodvisor)، موفق شده پس از دانلود 2 میلیون نسخه از اپلیکیشن بررسی غذای خود، 5/ 4 میلیون دلار بودجه برای تولید آن جذب کند. این استارت‌آپ در اواخر ماه گذشته، از اپلیکیشنی رونمایی کرد که می‌تواند غذای کاربر خود را ردیابی کند و به ارائه داده‌هایی درباره آن بپردازد. این استارت‌آپ در ساخت اپلیکیشن خود، از یادگیری ماشینی استفاده کرده تا اپلیکیشن بتواند با تشخیص تصویر، غذای کاربر را شناسایی کند. این اپلیکیشن می‌تواند نوع غذا را تشخیص دهد و وزن هر ماده غذایی موجود در آن را تخمین بزند. اپلیکیشن فودوایزر می‌تواند فاصله بین بشقاب و تلفن …
گوگل به تلفظ کلمات دشوار کمک می‌کند+فیلم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / اقتصادی
گوگل به تلفظ کلمات دشوار کمک می‌کند+فیلم
گوگل با یک سرویس ویژه در موتور جستجوی خود از یک سیستم شناسایی گفتار پیشرفته و فناوری یادگیری ماشینی استفاده می‌کند تا به کاربران در تلفظ کلمات سخت کمک کند.
  گوگل  تلفظ کلمات
مدل یادگیری ماشینی فیسبوک توانایی مشاوره‌ در زمینه‌ مد و پوشش را دارد
زومیت / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / فناوری
مدل یادگیری ماشینی فیسبوک توانایی مشاوره‌ در زمینه‌ مد و پوشش را دارد
تحقیقی که فیسبوک در کنفرانس بین‌المللی Computer Vision (بینایی رایانه‌ای) ارائه کرده نشان می‌دهد سیستم جدید شرکت مذکور با تکیه بر یادگیری ماشینی، توانایی مشاوره‌ی معتبر در زمینه‌ی مد را دارد.
وقتی هوش مصنوعی روانشناسی را متحول می‌کند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / علمی و آموزشی
وقتی هوش مصنوعی روانشناسی را متحول می‌کند
پژوهشگران آمریکایی نوعی سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به بررسی روزانه سلامت افراد بپردازد.
  هوش مصنوعی  یادگیری ماشینی  روانشناسی  زبان
ساخت کامپیوترهای تک برد در ابعاد یک کارت
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / علمی و آموزشی
ساخت کامپیوترهای تک برد در ابعاد یک کارت
تهران- ایرنا- کمپانی‌های گوگل و ایسوس برای ساخت کامپیوترهایی تک برد در ابعاد یک کارت اعتباری و با تمرکز بر فناوری هوش مصنوعی، همکاری می‌کنند.
  یادگیری ماشینی  ایسوس  کامپیوتر تک برد  هوش مصنوعی  گوگل
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / اقتصادی
شرکت امنیت سایبری گوگل در آستانه فروپاشی
آلفابت استارت‌آپی به نام کرونیکل تاسیس کرد که در حوزه امنیت سایبری فعالیت می‌کرد. این شرکت بعدا به گوگل پیوست و اکنون کارمندان آن در حال ترک شرکت هستند. پروژه «کرونیکل» گوگل با همکاری کارخانه X انجام شد. در اوایل ۲۰۱۸ میلادی آلفابت (شرکت مادر گوگل) از ایجاد یک استارت‌آپ مستقل با هدف دگرگون کردن حوزه امنیت سایبری خبر داد. یکی از اهداف استارت‌آپ کرونیکل ساختاربندی، سازماندهی و کمک به شرکت‌ها برای درک امنیت اطلاعات بود. این شرکت قرار بود با استفاده از یادگیری ماشینی و اطلاعات انبوه آلفابت از بدافزارها و زیربنای اینترنت به تیم‌های امنیتی در شرکت‌ها کمک کند هرگونه نفوذ به شبکه را ردیابی کنند.
استفاده از یادگیری عمیق برای تشخیص خواب‌آلودگی رانندگان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / علمی و آموزشی
استفاده از یادگیری عمیق برای تشخیص خواب‌آلودگی رانندگان
تهران- ایرنا- محققان با تکیه بر فناوری یادگیری عمیق تکنیک جدیدی را ابداع کردند که از روی عکس و ویدئو، خواب‌آلودگی یا نداشتن تمرکز را در رانندگان تشخیص می‌دهد.
  یادگیری ماشینی  حوادث رانندگی  فناوری
تشخیص گونه پرندگان از روی عکس با هوش مصنوعی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / علمی و آموزشی
تشخیص گونه پرندگان از روی عکس با هوش مصنوعی
تهران- ایرنا- دانشمندان آمریکایی با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی دستگاهی را ابداع کردند که گونه پرندگان مختلف را با دقتی بالا و تنها از روی عکس آنها تشخیص داده و شناسایی می‌کند.  
  یادگیری ماشینی  هوش مصنوعی  دانشگاه دوک
چگونه هوش مصنوعی می‌تواند آینده بدافزارها را در دست گیرد؟
زومیت / ۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / فناوری
چگونه هوش مصنوعی می‌تواند آینده بدافزارها را در دست گیرد؟
بدافزار مبتنی‌بر هوش مصنوعی و مجهز به یادگیری ماشینی می‌تواند تهدید بسیار بزرگی برای آینده‌ی امنیت در دنیای فناوری باشد که برای مبارزه با آن‌ها نیازمند راهکارهای متفاوتی هستیم.
ساخت رباتی که رایحه‌ها را از هم تشخیص می‌دهد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / علمی و آموزشی
ساخت رباتی که رایحه‌ها را از هم تشخیص می‌دهد
تهران- ایرنا- تیمی از محققان گوگل به سیستمی مبتنی بر هوش مصنوعی، بو کشیدن را آموختند؛ این سیستم با تحلیل ساختارهای مولکولی رایحه‌ها را از هم تشخیص می‌دهد.
  یادگیری ماشینی  ربات  هوش مصنوعی  گوگل
نظارت بر کیفیت خواب با  تحلیل «راه رفتن»
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / علمی و آموزشی
نظارت بر کیفیت خواب با تحلیل «راه رفتن»
طبق مطالعه‌ای که اخیراً صورت گرفته، بررسی پیاده روی یا راه رفتن افراد با کمک مدل‌های یادگیری ماشینی می‌تواند به تحلیل کیفیت خواب افراد کمک کند.
همکاری ال‌جی الکترونیکس و Unity Technologies برای شبیه‌سازی اتومبیل‌های خودران
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / فناوری
همکاری ال‌جی الکترونیکس و Unity Technologies برای شبیه‌سازی اتومبیل‌های خودران
مهندسان هوش مصنوعی آزمایشگاه دره سیلیکون ال‌جی الکترونیکس (LG Electronics Silicon Valley Lab) با همکاری متخصصان یادگیری ماشینی Unity Technologies درحال‌توسعه نرم‌افزار شبیه‌ساز پیشرفته‌ای هستند که توسعه‌دهندگان سیستم‌های ماشین خودران (بدون راننده) را قادر می‌سازد آموزش سیستم را سرعت بخشند و ماشین‌های بدون راننده امن‌تری خلق کنند. همکاری شبیه‌ساز آزمایشگاه دره سیلیکون ال‌جی (LGSVL Simulator) با Unity Simulation  باعث می‌شود که پیشگامی و تخصص هوش مصنوعی ال‌جی در قامت شریکی همراه برای صنعت جهانی اتومبیل، با توانایی‌های مکمل Unity Technologies، خالق پیشروترین پلتفرم توسعه سه‌بعدی برخط جهان ترکیب شود.
  ال جی
یادگیری ماشینی در میان زباله‌ها!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۲ / اقتصادی
یادگیری ماشینی در میان زباله‌ها!
یک استارتاپ انگلیسی، یک مدل رایانه‌ای مبتنی بر یادگیری ماشینی ابداع کرده تا روش‌های مدیریت پسماند و تفکیک زباله را بهبود ببخشد.
  یادگیری ماشینی  تفکیک زباله  پسماند  ربات  زباله
نرم افزار ردگیری بیماری های چشمی در تصاویر طراحی شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / علمی و آموزشی
نرم افزار ردگیری بیماری های چشمی در تصاویر طراحی شد
  یادگیری ماشینی  پایگاه اینترنتی انگجت  گوشی‌های هوشمند  هوش مصنوعی  سلامت چشم
تشخیص به موقع ملانوما با کمک یادگیری ماشینی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / علمی و آموزشی
تشخیص به موقع ملانوما با کمک یادگیری ماشینی
پژوهشگران آمریکایی، راهبرد جدیدی برای تشخیص به موقع ملانوما ارائه…
  ملانوما  یادگیری ماشینی  سلول  سرطان
پیامد انقلاب اتوماسیون برای زنان کارمند
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / اقتصادی
پیامد انقلاب اتوماسیون برای زنان کارمند
با گسترش تکنولوژی‌هایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی و افزایش تاثیرگذاری آنها در صنعت، شغل‌ها‌ بیشتر از گذشته در معرض جایگزین شدن توسط ماشین‌ها قرار گرفته‌اند. در این میان، شغل‌های مختص به زنان، بیش از دیگر اقشار در معرض تغییر قرار دارند.