یکشنبه, ۳۰ شهریور, ۱۳۹۹ / 20 September, 2020
یادگیری ماشینی
دانشمندان مواد فوق سخت جدیدی را پیش‌بینی کردند
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / مواد فوق سخت / الماس / یادگیری ماشینی
دانشمندان مواد فوق سخت جدیدی را پیش‌بینی کردند
گروهی از دانشمندان موسسه علوم و فناوری "اسکولتک"(Skoltech) واقع در روسیه از روش‌های یادگیری ماشین برای پیش‌بینی مواد فوق سخت جدید براساس ساختار بلوری آنها استفاده کردند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
توسعه هوش مصنوعی با Silo AI
استارتاپ Silo AI که یکی از بزرگ‌ترین آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی در شمال اروپا محسوب می‌شود، کار خود را با افتتاح ششمین دفترش در استکهلم گسترش داد. به گزارش وب‌سایت ای‌یو - استارتاپس، “Silo AI” استارتاپی فنلاندی بوده که دفتر مرکزی آن در شهر هلسینکی قرار دارد و در سال2017تاسیس شده است. این استارتاپ، سخت‌ترین چالش‌ها را در حوزه یادگیری ماشینی، دید رایانه‌ای و پردازش زبان حل می‌کند. این شرکت همچنین مشتریانی از 4قاره جهان دارد که سعی می‌کند، هوش مصنوعی را وارد کسب و کار آنها کرده و امورات‌شان را توسعه دهد. …
تایید وجود ۵۰ سیاره خارج از منظومه شمسی با کمک هوش مصنوعی
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / هوش مصنوعی / منظومه شمسی / تحقیقات علمی / هوافضا / تلسکوپ
تایید وجود ۵۰ سیاره خارج از منظومه شمسی با کمک هوش مصنوعی
محققان برای نخستین بار با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشینی وجود ۵۰ سیاره خارج از منظومه شمسی را تایید کردند.
۵۰ سیاره جدید توسط الگوریتم یادگیری ماشین شناسایی شدند
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / سیاره فراخورشیدی / یادگیری ماشینی
۵۰ سیاره جدید توسط الگوریتم یادگیری ماشین شناسایی شدند
۵۰ سیاره فراخورشیدی توسط یک الگوریتم یادگیری ماشین جدید ساخته شده توسط دانشمندان "دانشگاه واریک" شناسایی و تأیید شده است.
پیش‌بینی احتمال ابتلای نوزادان نارس به یک بیماری خطرناک با کمک یادگیری ماشین
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / نوزاد نارس / یادگیری ماشینی / انتروکولیت نکروزان
پیش‌بینی احتمال ابتلای نوزادان نارس به یک بیماری خطرناک با کمک یادگیری ماشین
انتروکولیت نکروزان(NEC) یک بیماری روده خطرناک است که نوزادان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری به صورت التهاب ناگهانی و پیشرونده روده و مرگ بافت‌ها رخ می‌دهد. سالانه حدود ۱۱ هزار نوزاد نارس در ایالات متحده به این بیماری مبتلا می‌شود و ۱۵ تا ۳۰ درصد از نوزادان مبتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و غالبا آنهایی که جان سالم از این بیماری به در می‌برند دچار عوارض طولانی مدت روده و اختلال عصبی تکاملی خواهند شد.
هوش مصنوعی‌ ناجی پرندگان در برابر پنل‌های خورشیدی می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / پنل خورشیدی / هوش مصنوعی / پرنده / یادگیری ماشینی
هوش مصنوعی‌ ناجی پرندگان در برابر پنل‌های خورشیدی می‌شود
پژوهشگران آمریکایی قصد دارند با کمک هوش مصنوعی از مرگ و میر پرندگان در اثر نزدیک شدن به پنل‌های خورشیدی پیشگیری کنند.
کشف یک کهکشان با مقدار اکسیژن بسیار کم با کمک یادگیری ماشینی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / کهکشان / اکسیژن
کشف یک کهکشان با مقدار اکسیژن بسیار کم با کمک یادگیری ماشینی
دانشمندان اخیرا با کمک فناوری یادگیری ماشین موفق به کشف یک کهکشان که مقدار اکسیژن آن بسیار کم است، شده‌اند.
گام بلند سیسکو
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
گام بلند سیسکو
با گسترش اینترنت اشیا، دوربین‌های امنیتی نیز باهوش‌تر می‌شوند. امروزه، این دستگاه‌ها از قابلیت یادگیری ماشینی برخوردار هستند که به دوربین کمک می‌کند تا به‌طور خودکار آنچه را که دنبال می‌کند به آسانی تشخیص بدهد. به گزارش وب‌سایت تک‌کرانچ، شرکت سیسکو جمعه‌شب اعلام کرد که استارتاپ سوئدی Modcam را با هدف ترکیب کردن فناوری دید رایانه‌هایش با کار دوربین Meraki خود تصاحب کرده است. این دو شرکت درباره قیمت این معامله‌ سخنی به میان نیاورده‌اند، اما آنچه مشخص شده، پایان کار انتقال است. سیسکو تیمی از مهندسان …
کاربرد هوش مصنوعی برای تفکیک زباله
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
کاربرد هوش مصنوعی برای تفکیک زباله
یک استارتاپ انگلیسی به نام «گری‌پاروت» (Greyparrot)، یک مدل رایانه‌ای بر مبنای یادگیری ماشینی اختراع کرده است تا بتواند روش‌های مدیریت پسماند و تفکیک زباله را بهبود بخشد. این استارتاپ که در سال2019 تاسیس شده و دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد، از بینش رایانه‌ای و هوش مصنوعی استفاده کرده تا مدیریت پسماند را به‌صورت کارآمدتر و در مراحل مختلفی انجام دهد. به گزارش تک‌کرانچ، «گری‌پاروت» فناوری یادگیری ماشینی را با تصاویری از انواع متفاوت زباله به‌کار گرفته تا یک الگوی رایانه‌ای برای تشخیص شیشه، کاغذ، مقوا، …
طراحی پروتئین‌های مصنوعی با کمک یادگیری ماشینی
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / پروتئین / یادگیری ماشینی / ژنوم / دانشگاه شیکاگو
طراحی پروتئین‌های مصنوعی با کمک یادگیری ماشینی
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کرده‌اند تا با کمک مدل‌های مبتنی بر یادگیری ماشینی، به طراحی پروتئین‌های مصنوعی بپردازد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
نظارت بر محیط زیست با کمک شبکه‌های عصبی
یک گروه پژوهشی، سیستم جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به نظارت بهتر بر محیط زیست کمک کند. به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، گروهی از پژوهشگران کالج سلطنتی لندن، دانشگاه سیدنی و دانشگاه کرنل توانسته‌اند با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، یک سیستم جدید ابداع کنند. آنها در مقاله پژوهشی خود توضیح داده‌اند که صاحبان زمین‌ها چگونه می‌توانند از این سیستم برای محافظت از محیط زیست طبیعی استفاده کنند.نواحی طبیعی محیط زیست در بسیاری از نقاط جهان، زیر نظر دولت‌ها هستند تا بدین ترتیب، از اکوسیستم‌های خاص، جنگل‌ها و پارک‌های طبیعی محافظت شود. در هر حال، این نواحی معمولا قسمت‌های گسترده‌ای از زمین را در بر می‌گیرند و همین موضوع، نظارت بر آنها را دشوار می‌سازد. پژوهشگران در این پروژه تلاش کردند تا روش …
نرم‌افزاری که باکتری‌های مقاوم در برابر دارو را شناسایی می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / باکتری / نرم‌افزار / الگوریتم / یادگیری ماشینی
نرم‌افزاری که باکتری‌های مقاوم در برابر دارو را شناسایی می‌کند
پژوهشگران آمریکایی، نوعی برنامه نرم‌افزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند باکتری‌های مقاوم در برابر دارو را شناسایی کند.
بازآفرینی شاهکارهای نقاشی با هوش مصنوعی
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
بازآفرینی شاهکارهای نقاشی با هوش مصنوعی
تهران- ایرنا- محققان دستگاهی مبتنی بر یادگیری ماشینی ابداع کرده‌اند که پس از رمزگشایی از ضربات قلمو روی بوم، می‌تواند حتی معروف‌ترین تابلوهای نقاشی را نیز بازآفرینی کند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
لنزهای جدید اسنپ‌چت با قابلیت تشخیص نژاد گیاهان و سگ‌ها
به‌زودی قابلیت‌های جدیدی به بخش Lens اپلیکیشن اسنپ‌چت اضافه خواهد شد. این ویژگی‌ها بسیار هوشمندانه عمل خواهند کرد؛ چراکه اخیرا شرکت اسنپ (مالک اسنپ‌چت)، این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم کرده است تا بتوانند مدل‌های یادگیری ماشینی خود را در لنزهایشان پیاده کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / شیوع کرونا / کرونا ویروس
ماهواره‌ها، ابتلا به کروناویروس را در نواحی فقیرنشین ردیابی می‌کنند
به گزارش ایسنا و به نقل از فیوچریسم، یک دانشمند آمریکایی برای کمک به هماهنگی بهتر در ردیابی شیوع کروناویروس در نواحی فقیرنشین، الگوریتم‌های یادگیری ماشینی را با داده‌های تلفن همراه و تصاویر ماهواره‌ای آموزش می‌دهد.
اپل استارتاپ حوزه‌ی هوش مصنوعی Inductiv را برای بهبود پایگاه‌داده‌ی Siri خریداری کرد
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
اپل استارتاپ حوزه‌ی هوش مصنوعی Inductiv را برای بهبود پایگاه‌داده‌ی Siri خریداری کرد
اپل استارتاپ Inductiv را که در حوزه‌ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی فعالیت می‌کند خریداری کرد تا سیری، دستیار صوتی خود را به‌روزرسانی کند.
شناسایی "تومور مغزی" با هوش مصنوعی شرکت اینتل
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / هوش مصنوعی / یادگیری ماشینی / تومور مغزی / اینتل
شناسایی "تومور مغزی" با هوش مصنوعی شرکت اینتل
محققان دانشگاه "پنسیلوانیا"(Pennsylvania) و شرکت "اینتل"(Intel) در همکاری با یکدیگر یک مدل هوش مصنوعی برای شناسایی "تومور مغزی" توسعه خواهند داد.
مدل جدیدی برای طراحی سریع و کم هزینه موتور موشک
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / موشک / مدل سازی / یادگیری ماشینی / شبیه سازی
مدل جدیدی برای طراحی سریع و کم هزینه موتور موشک
پژوهشگران آمریکایی، مدل جدیدی را برای طراحی و ارزیابی عملکرد موشک ابداع کرده‌اند که می‌تواند هزینه و زمان مورد نیاز برای این کار را کاهش دهد.
۴ کاربرد برتر هوش مصنوعی در حوزه پزشکی را بشناسید
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / هوش مصنوعی / پزشکی / یادگیری ماشینی / بیماری
۴ کاربرد برتر هوش مصنوعی در حوزه پزشکی را بشناسید
استفاده از هوش مصنوعی، به پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه پزشکی منجر شده و همچنان نیز رو به پیشرفت است.
وقتی هوش مصنوعی، برنامه غذایی را تعیین می‌کند
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / هوش مصنوعی / رژیم غذایی / یادگیری ماشینی / الگوریتم
وقتی هوش مصنوعی، برنامه غذایی را تعیین می‌کند
هوش مصنوعی می‌تواند با کمک به انتخاب و ترکیب طعم‌های گوناگون، در صنایع غذایی موثر باشد و به بررسی و انتخاب غذاها کمک کند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
تشخیص بهتر اختلالات خواب با کمک هوش مصنوعی
پژوهشگران آمریکایی باور دارند که هوش مصنوعی می‌تواند به تشخیص و درمان بهتر اختلالات خواب کمک کند. به گزارش ایسنا و به نقل از ردیت، هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که کارآیی و دقت را در حوزه پزشکی خواب بهبود ببخشد.داده‌هایی که طی آزمایش چندگانه خواب که جامع‌ترین بررسی در مورد خواب است، جمع‌آوری می‌شوند، می‌توانند به بهبود تحلیل خواب توسط هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی کمک کنند.کیتی گلداشتاین، استادیار حوزه پزشکی خواب و علوم اعصاب دانشگاه میشیگان و نویسنده ارشد این پژوهش، گفت: هنگامی که به نقش هوش مصنوعی در پزشکی خواب فکر می‌کنیم، معمولاً رتبه‌بندی خواب و وقایع مرتبط با آن به ذهن می‌رسند. این کار می‌تواند روند بررسی خواب را ساده‌تر انجام دهد و زمان لازم را برای درمان مستقیم بیمار فراهم کند.از آنجا که …
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
نجات گونه‌های در حال انقراض با پهپاد!
پژوهشگران انگلیسی سعی دارند با کمک پهپاد و فناوری یادگیری ماشینی، به بررسی و نجات گونه‌های در حال انقراض حیوانات کمک کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
10 استارتاپ برتر 2019 در ژاپن
در شرق آسیا شاید به‌نظر برسد که چینی‌ها در حوزه استارتاپ کولاکی را به‌پا کرده‌اند، اما کمی آن‌طرف‌تر ژاپنی‌ها هم نشان داده‌اند در این زمینه در زمره کشورهای پیشرو هستند. هوش مصنوعی، اتوماسیون و یادگیری ماشینی معدود فناوری‌های جدیدی هستند که استارتاپ‌های ژاپنی حول آنها شکل گرفته‌اند. شبکه CNBC، با بررسی گسترده استارتاپ‌های ژاپنی، 10شرکت را به‌عنوان برترین‌ها تا پایان سال2019 برگزیده است. دفتر مرکزی تمامی این استارتاپ‌ها در توکیو است، شیزن در رتبه دهم ایستاده و دفترش در فوکوکا قرار دارد. Shizen Energy …
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / آب و هوا / گوگل / هوش مصنوعی / zwnj / بینی
پیش‌بینی آب و هوا در ۵ دقیقه
دیلی میل| گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مدلی نوین از پیش بینی وضعیت هوا ابداع کرده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
گوگل آب و هوا را در ۵ دقیقه پیش‌بینی می‌کند
گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مدلی نوین از پیش‌بینی وضعیت هوا ابداع کرده است. این مدل در ۵ تا ۱۰ دقیقه می تواند وضعیت آب وهوایی ۶ ساعت بعد را پیش‌بینی کند. گوگل قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی وضعیت آب وهوا را دقیق‌تر پیش‌بینی کند. این شرکت در یک پست وبلاگی از طراحی مدل جدیدی برای پیش‌بینی آب و هوا خبر داده که nowcasting نام گرفته است. این مدل در آزمایش‌های اولیه موفقیت‌آمیز عمل کرد و توانست به‌طور صحیح الگوهای آب‌وهوایی را خیلی سریع پیش‌بینی کند. طبق گزارش‌ها این روش می‌تواند طی ۵ تا ۱۰ دقیقه وضعیت آب و هوایی ۶ ساعت آینده را پیش‌بینی کند؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد این سیستم حتی با وجود آنکه در مراحل اولیه توسعه است، از مدل‌های فعلی پیش‌بینی آب و …
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ربات / الگوریتم / یادگیری ماشینی / دانشگاه کالیفرنیا برکلی
ابداع چارچوبی برای تقویت تقلید در ربات‌ها
پژوهشگران آمریکایی، چارچوبی برای آموزش ربات‌ها ابداع کرده‌اند که می‌تواند تقلید کردن را در آنها تقویت کند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / یادگیری ماشینی / پایگاه اینترنتی انگجت
سیستم روشنایی هوشمندی که نیازی به تنظیم ندارد    
تهران- ایرنا- یک شرکت کانادایی نوعی سیستم روشنایی هوشمند ساخته است که بدون اتکا به فرمان‌های صوتی یا تنظیمات دستی، نیاز و برنامه‌های کاربران را تشخیص داده و براساس آن کار می‌کند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / چین / روشنایی / گرافیک / هوش مصنوعی / zwnj
استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت تصاویر زیرآبی
اندروید‌آتوریتی| محققان دانشگاه مهندسی هاربین چین، الگوریتم یادگیری ماشینی توسعه داده‌اند
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / مغز / ام ار ای / هوش / یادگیری ماشینی
ارزیابی هوش از روی ام‌.آر.آی مغز
پژوهشگران روسی در بررسی جدید خود سعی کرده‌اند روشی ارائه دهند که به ارزیابی سطح هوش از روی تصویر ام‌.آر.آی مغز کمک کند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / یادگیری ماشینی / سرطان
توسعه پلتفرم نرم‌افزاری جدید برای تولید داروهای ضدسرطان
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه پرود واقع در آمریکا چارچوب جدیدی را برای استخراج داده‌های موردنیاز به منظور تعلیم مدل‌های یادگیری هوشمند توسعه دادند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
رشد 5 برابری سهم مشاغل هوش مصنوعی از دنیای کسب‌و‌کار
سهم مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی از دنیای کسب‌و‌کار از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۹ در آمریکا پنج برابر شده است. سهم مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی نیز از 26/ 0 درصد کل مشاغل در 9 سال قبل به 32/ 1 درصد در اکتبر سال ۲۰۱۹ رسیده است. اگر چه این مشاغل هنوز سهم بسیار اندکی از دنیای کسب‌و‌کار را به خود اختصاص داده‌اند، اما محققان می‌گویند این سهم در سال‌های پیش‌رو رشد حیرت‌انگیزی خواهد داشت. در میان مشاغل هوش مصنوعی، محبوب‌ترین مشاغل عبارتند از یادگیری ماشینی با سهم ۵۸ درصدی از کل مشاغل این بخش، طراحی الگوریتم‌های هوش مصنوعی با سهم ۲۴ درصدی، یادگیری عمیق با سهم ۹ درصدی و پردازش زبان‌های طبیعی با سهم ۸ درصدی. اما سریع‌ترین رشد مربوط به یادگیری عمیق است که میزان اشتغال در این بخش از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ دوازده برابر شده …
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / هوش مصنوعی / یادگیری ماشینی / دستیار صوتی / فناوری
۱۰ نمونه از حضور پررنگ هوش مصنوعی در زندگی روزمره
هوش مصنوعی، نقش مهمی را در زندگی روزمره مردم سراسر جهان بر عهده دارد و تاثیر آن به اندازه‌ای است که نمی‌توان زندگی را بدون وجود هوش مصنوعی تصور کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵
هوش مصنوعی به کمک دوربین آی‌فون آمد
اپل به‌تازگی اعلام کرده است که می‌خواهد با بهره‌گیری از فناوری هوش مصنوعی کیفیت دوربین و تصاویر گرفته شده با گوشی‌های آی‌فون را ارتقا ببخشد. به گزارش ایسنا، اپل به تازگی اعلام کرده قصد دارد با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به پیشرفت و تکامل لنز دوربین‌های به‌کاررفته در گوشی‌های آی‌فون کمک بسزایی کند و به کاربران امکان گرفتن تصاویر با کیفیت بسیار بیشتر و حرفه‌ای‌تری را بدهد. به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران فعال در حوزه فناوری، این تصمیم شرکت اپل به منظور افزایش رقابت‌پذیری با سایر رقبای قدرتمند خود که در عرصه تولید گوشی‌های هوشمند فعالیت موفقیت‌آمیزی دارند، اتخاذ شده است و به این شرکت اجازه می‌دهد سهم بالاتری را در بازارهای جهانی فروش موبایل به خود اختصاص …
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / هوش مصنوعی / یادگیری ماشینی / سیارات فراخورشیدی / ناسا
ناسا هوش مصنوعی را برای کشف سیارات فراخورشیدی به کار می‌گیرد
پژوهشگران ناسا بر این باورند که شاید به کار گرفتن هوش مصنوعی بتواند کمک بزرگی برای کشف و بررسی سیارات فراخورشیدی باشد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
هدفونی که از تصادف جلوگیری می‌کند
پژوهشگران موسسه علوم داده دانشگاه کلمبیا موفق به طراحی هدفون‌های هوشمندی شده‌اند که از تصادف کاربران با وسایل نقلیه جلوگیری می‌کند. به گزارش گیزمگ، بسیاری از افراد هنگامی که از هدفون در موقع پیاده‌روی و رفتن به مکان مورد نظر خود استفاده می‌کنند حواسشان یا به موزیک است یا گاهی به گوشی خود نگاه می‌کنند؛ بنابراین ممکن است هنگام عبور از خیابان متوجه صدای اتومبیل نشوند و با خودرو برخورد کنند، اما دیگر جای نگرانی نیست، چراکه پژوهشگران اخیرا هدفون‌هایی توسعه داده‌اند که کاربر را از صدا و نزدیک شدن خودروها باخبر می‌سازد. دانشمندان موسسه علوم داده دانشگاه کلمبیا با همکاری پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی و کالج بارنارد در نیویورک موفق به توسعه هدفونی شده‌اند که کاربران را هنگام نزدیک شدن به خودروها باخبر …
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
جذب ۴ میلیون دلار بودجه برای اپلیکیشن بررسی غذا!
یک استارت‌آپ فرانسوی موفق شده بودجه‌ای به مبلغ 5/ 4 میلیون دلار را برای توسعه اپلیکیشن ردیابی غذای خود جذب کند. به گزارش تک‌کرانچ، یک استارت‌آپ فرانسوی موسوم به «فودوایزر» (Foodvisor)، موفق شده پس از دانلود 2 میلیون نسخه از اپلیکیشن بررسی غذای خود، 5/ 4 میلیون دلار بودجه برای تولید آن جذب کند. این استارت‌آپ در اواخر ماه گذشته، از اپلیکیشنی رونمایی کرد که می‌تواند غذای کاربر خود را ردیابی کند و به ارائه داده‌هایی درباره آن بپردازد. این استارت‌آپ در ساخت اپلیکیشن خود، از یادگیری ماشینی استفاده کرده تا اپلیکیشن بتواند با تشخیص تصویر، غذای کاربر را شناسایی کند. این اپلیکیشن می‌تواند نوع غذا را تشخیص دهد و وزن هر ماده غذایی موجود در آن را تخمین بزند. اپلیکیشن فودوایزر می‌تواند فاصله بین بشقاب و تلفن …
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / گوگل / تلفظ کلمات
گوگل به تلفظ کلمات دشوار کمک می‌کند+فیلم
گوگل با یک سرویس ویژه در موتور جستجوی خود از یک سیستم شناسایی گفتار پیشرفته و فناوری یادگیری ماشینی استفاده می‌کند تا به کاربران در تلفظ کلمات سخت کمک کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴
مدل یادگیری ماشینی فیسبوک توانایی مشاوره‌ در زمینه‌ مد و پوشش را دارد
تحقیقی که فیسبوک در کنفرانس بین‌المللی Computer Vision (بینایی رایانه‌ای) ارائه کرده نشان می‌دهد سیستم جدید شرکت مذکور با تکیه بر یادگیری ماشینی، توانایی مشاوره‌ی معتبر در زمینه‌ی مد را دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / یادگیری ماشینی / ایسوس / کامپیوتر تک برد / هوش مصنوعی / گوگل
ساخت کامپیوترهای تک برد در ابعاد یک کارت
تهران- ایرنا- کمپانی‌های گوگل و ایسوس برای ساخت کامپیوترهایی تک برد در ابعاد یک کارت اعتباری و با تمرکز بر فناوری هوش مصنوعی، همکاری می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / هوش مصنوعی / آنفلونزای پرندگان / اپلیکیشن موبایل
اپلیکیشنی که شیوع آنفلونزا را هشدار می دهد
یک اپلیکیشن با کمک سیستم یادگیری ماشینی، ویژگی جدیدی اضافه کرده و شیوع آنفلونزا را به کاربر هشدار می دهد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
شرکت امنیت سایبری گوگل در آستانه فروپاشی
آلفابت استارت‌آپی به نام کرونیکل تاسیس کرد که در حوزه امنیت سایبری فعالیت می‌کرد. این شرکت بعدا به گوگل پیوست و اکنون کارمندان آن در حال ترک شرکت هستند. پروژه «کرونیکل» گوگل با همکاری کارخانه X انجام شد. در اوایل ۲۰۱۸ میلادی آلفابت (شرکت مادر گوگل) از ایجاد یک استارت‌آپ مستقل با هدف دگرگون کردن حوزه امنیت سایبری خبر داد. یکی از اهداف استارت‌آپ کرونیکل ساختاربندی، سازماندهی و کمک به شرکت‌ها برای درک امنیت اطلاعات بود. این شرکت قرار بود با استفاده از یادگیری ماشینی و اطلاعات انبوه آلفابت از بدافزارها و زیربنای اینترنت به تیم‌های امنیتی در شرکت‌ها کمک کند هرگونه نفوذ به شبکه را ردیابی کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / یادگیری ماشینی / حوادث رانندگی / فناوری
استفاده از یادگیری عمیق برای تشخیص خواب‌آلودگی رانندگان
تهران- ایرنا- محققان با تکیه بر فناوری یادگیری عمیق تکنیک جدیدی را ابداع کردند که از روی عکس و ویدئو، خواب‌آلودگی یا نداشتن تمرکز را در رانندگان تشخیص می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
ثبت‌نام ۳۲۰۰ نفر در اولین دانشگاه هوش مصنوعی جهان
اولین دانشگاه تخصصی هوش مصنوعی جهان به نام دانشگاه هوش مصنوعی محمد بن زائد در امارات شاهد ثبت‌نام هزاران داوطلب از سراسر جهان بوده است. در اولین هفته ثبت‌نام در این دانشگاه حدود ۳۲۰۰ نفر برای تحصیل در دانشگاه مذکور ثبت‌نام کرده‌اند که بخش اعظم آنها اهل کشورهای امارات، عربستان سعودی، الجزایر، مصر، هند و چین هستند. هدف از این کار ابداع مدلی جدید از تحقیقات علمی و دانشگاهی برای پیشبرد هوش مصنوعی و بهره مندی از تمامی قابلیت‌های این فناوری جدید اعلام شده است. دوره‌های درسی این دانشگاه در مقطع فوق لیسانس و دکترا در حوزه‌هایی همچون یادگیری ماشینی، دید رایانه‌ای و پردازش زبان‌های طبیعی برگزار شده و دانشجویان پذیرش شده از بورس کامل تحصیلی، کمک هزینه ماهانه، بیمه درمانی و محلی برای اقامت برخوردار می‌شوند. …
۱۳۹۸/۰۸/۰۶
چگونه هوش مصنوعی می‌تواند آینده بدافزارها را در دست گیرد؟
بدافزار مبتنی‌بر هوش مصنوعی و مجهز به یادگیری ماشینی می‌تواند تهدید بسیار بزرگی برای آینده‌ی امنیت در دنیای فناوری باشد که برای مبارزه با آن‌ها نیازمند راهکارهای متفاوتی هستیم.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / یادگیری ماشینی / ربات / هوش مصنوعی / گوگل
ساخت رباتی که رایحه‌ها را از هم تشخیص می‌دهد
تهران- ایرنا- تیمی از محققان گوگل به سیستمی مبتنی بر هوش مصنوعی، بو کشیدن را آموختند؛ این سیستم با تحلیل ساختارهای مولکولی رایحه‌ها را از هم تشخیص می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
نظارت بر کیفیت خواب با تحلیل «راه رفتن»
طبق مطالعه‌ای که اخیراً صورت گرفته، بررسی پیاده روی یا راه رفتن افراد با کمک مدل‌های یادگیری ماشینی می‌تواند به تحلیل کیفیت خواب افراد کمک کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / ال جی
همکاری ال‌جی الکترونیکس و Unity Technologies برای شبیه‌سازی اتومبیل‌های خودران
مهندسان هوش مصنوعی آزمایشگاه دره سیلیکون ال‌جی الکترونیکس (LG Electronics Silicon Valley Lab) با همکاری متخصصان یادگیری ماشینی Unity Technologies درحال‌توسعه نرم‌افزار شبیه‌ساز پیشرفته‌ای هستند که توسعه‌دهندگان سیستم‌های ماشین خودران (بدون راننده) را قادر می‌سازد آموزش سیستم را سرعت بخشند و ماشین‌های بدون راننده امن‌تری خلق کنند. همکاری شبیه‌ساز آزمایشگاه دره سیلیکون ال‌جی (LGSVL Simulator) با Unity Simulation  باعث می‌شود که پیشگامی و تخصص هوش مصنوعی ال‌جی در قامت شریکی همراه برای صنعت جهانی اتومبیل، با توانایی‌های مکمل Unity Technologies، خالق پیشروترین پلتفرم توسعه سه‌بعدی برخط جهان ترکیب شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۲ / یادگیری ماشینی / تفکیک زباله / پسماند / ربات / زباله
یادگیری ماشینی در میان زباله‌ها!
یک استارتاپ انگلیسی، یک مدل رایانه‌ای مبتنی بر یادگیری ماشینی ابداع کرده تا روش‌های مدیریت پسماند و تفکیک زباله را بهبود ببخشد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹
پیامد انقلاب اتوماسیون برای زنان کارمند
با گسترش تکنولوژی‌هایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی و افزایش تاثیرگذاری آنها در صنعت، شغل‌ها‌ بیشتر از گذشته در معرض جایگزین شدن توسط ماشین‌ها قرار گرفته‌اند. در این میان، شغل‌های مختص به زنان، بیش از دیگر اقشار در معرض تغییر قرار دارند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / یادگیری ماشینی / اندام مصنوعی / فلج اندام / هوش مصنوعی
ترکیب بازوی مصنوعی و یادگیری ماشینی برای کمک به مبتلایان به فلج اندام
پژوهشگران سوئیسی، یک سیستم مبتنی بر یادگیری ماشینی را با یک بازوی مصنوعی ادغام کرده‌اند تا به افراد مبتلا به فلج اندام در برداشتن اشیا کمک کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱
تبعیض نژادی تکنولوژیک ممنوع
پیش‌بینی می‌شود که بازار محصولات مرتبط با هوش مصنوعی تا سال 2025 به ارزش بیش از 100 میلیارد دلار برسد. البته با دورانی که تمام زندگی روزمره‌مان با تکنولوژی‌هایی مانند دستگاه‌های تشخیص صدا، صورت و الگوریتم‌های دیجیتال مختلف پر شود، فعلا فاصله داریم. اما این بخش از صنعت دیجیتال به سرعت در حال رشد است و هر سال با دستاوردهای نوینی آشنا می‌شویم که از تکنولوژی هوش مصنوعی سرچشمه می‌گیرد. در حال‌حاضر، در بیشتر داده‌هایی که برای آموزش سیستم‌ها و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌شود، عملا هیچ‌گونه تفکیک نژادی یا قومیت و ملیتی اعمال نمی‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۱۵ / فناوری / هوش مصنوعی / بلاک‌چین / یادگیری ماشینی
نگاهی به ۶ فناوری برتر دهه آینده
فناوری‌های گوناگون، به سرعت در حال پیشرفت هستند و انتظار می‌رود که در دهه آینده، به بهبود و گسترش بیشتری برسند.
۱۳۹۸/۰۵/۳۱
نرم‌افزار مایکروسافت برای مدیریت پیامک‌ها
شرکت مایکروسافت اخیرا اپلیکیشنی را با عنوان SMS Organizer برای کاربران دستگاه‌های اندرویدی تولید کرد که از قابلیت مرتب کردن خودکار پیام‌ها برخوردار است. این اپلیکیشن در ابتدا برای کاربران اندروید در کشور هند عرضه شد و اکنون نیز در اختیار اندرویدی‌های آمریکا، بریتانیا و استرالیا قرار گرفته است. طبق گفته مایکروسافت، SMS Organizer قادر است با بهره‌گیری از فناوری یادگیری ماشینی، پیامک‌ها را مدیریت و آنها را در پوشه‌هایی جداگانه دسته‌بندی کند. این یعنی، تمامی‌پیام‌های اسپم یا تبلیغاتی فیلترشده با عنوان Promotions نامگذاری شده، منتقل خواهند شد. البته دیگر پیامک‌ها نیز در اینباکس فهرست می‌شوند. مایکروسافت همچنین قابلیت یادآوری را نیز به این اپلیکیشن اضافه کرده که می‌تواند زمان پروازها، حرکت قطار یا …
۱۳۹۸/۰۵/۱۷
«اوبر» و پیش‌بینی از طریق تحلیل داده‌ها
شرکت اوبر این روزها از روش پیش بینی داده‌ها یا پیش‌بینی از طریق علم داده‌ها برای مدیریت تولید محصولات و ارائه سرویس‌های بهتر، زیاد استفاده می‌کند. در سال‌های اخیر، تکنولوژی‌های یادگیری ماشینی، یادگیری عمیق و برنامه‌ریزی بر اساس اصول علم احتمال، توانسته دستاوردهای بسیار موفقی در زمینه پیش‌بینی داده‌ها ارائه کند. اوبر، علاوه بر استفاده از الگوریتم‌های آماری استاندارد، امکانات پیش‌بینی مختلفی تولید می‌کند که از تکنیک‌های متنوعی بهره می‌برند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
تشخیص اوتیسم در کودکان با نظارت بر مردمک چشم و ضربان قلب
دو دانشمند علوم اعصاب با همکاری دو پزشک بیمارستان کودکان بوستون آمریکا در مطالعه اخیرشان یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که می‌تواند احتمال ابتلا به «اوتیسم» و «سندروم رت» در کوکان را با نظارت بر آماس مردمک چشم و ضربان قلب آنها شناسایی کند.به گزارش ایسنا، اختلالات طیف اوتیسم مانند «سندرم رت» معمولاً در سنین پایین و خرسالی شناسایی می‌شود اما اکنون دانشمندان علوم اعصاب با همکاری پزشکان بیمارستان کودکان بوستون سیستم هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که به باور آنها توسط این سیستم می‌توان با نظارت بر مردمک چشم و ضربان قلب کودکان این اختلال‌ها را زودتر از پیش تشخیص داد.سندرم رت از اختلالات نادر ناشی از مشکلات رشد مغزی است که از رشد طبیعی نوزادان جلوگیری می‌کند. نوزادان مبتلا به این سندروم تا …
۱۳۹۸/۰۴/۳۱
مشاغل آینده در آینه تکنولوژی
ما به دلایل زیادی می‌توانیم آینده شغل‌های انسانی را پیش‌بینی کنیم، اما آنچه تا امروز در این زمینه اعلام شده، چندان مثبت نبوده است. این روزها تکنولوژی‌های نوین، سر و صدای زیادی به‌پا کرده‌اند و بسیاری معتقدند که به خاطر گسترش اتوماسیون و ایجاد تغییرات توسط تکنولوژی‌هایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، شغل‌های انسانی و حتی شیوه‌های زندگی مردم، دستخوش تغییرات بزرگی خواهد شد؛ تغییراتی که چندان مثبت به‌نظر نمی‌رسند. این انقلاب و تحول قطعا برای بسیاری ناخوشایند به‌نظر خواهد آمد. با این حال اما می‌دانیم این تغییر اجتناب‌ناپذیر است پس بهتر است به‌جای تمرکز روی نکات منفی، با شیوه‌های تطبیق‌پذیری با این تحول آشنا شویم.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
برنامه امارات برای توسعه 5G
شرکت اتصالات در امارات قصد دارد نخستین اپراتور در منطقه خاورمیانه باشد که به توسعه زیرساخت‌های مربوط به شبکه نسل پنجم اینترنت 5G می‌پردازد. امارات متحده عربی که همواره در تلاش بوده است تا یکی از نخستین کشورهای پیشگام در عرصه بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در منطقه خاورمیانه و جهان باشد، حالا به نظر می‌رسد که نخستین کشور خاورمیانه خواهد بود که مراحل برقراری و توسعه زیرساخت‌های شبکه نسل پنجم اینترنت 5G را عملیاتی و اجرایی کرده است. خلیج تایمز نیز در جدیدترین گزارش خود از قرارداد همکاری اپراتور اتصالات با شرکت چینی هوآوی درخصوص توسعه اینترنت 5G خبر داده و سخن گفته است. شرکت اتصالات به‌عنوان بزرگ‌ترین اپراتور مخابراتی امارات متحده عربی حالا اعلام کرده می‌خواهد با همکاری با بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی …
۱۳۹۸/۰۴/۱۹
فیلتر نظرات توهین‌آمیز در اینستاگرام
اینستاگرام قابلیت جدیدی را به پلت‌فرم خود آورده است تا کاربران بتوانند به مقابله با نظرات غیرقابل قبول حاوی دشنام و کلمات غیراخلاقی در زیر پست‌های به اشتراک گذاشته شده خود بپردازند. اینستاگرام قابلیت و ویژگی جدیدی را به منظور مقابله کاربران با توهین برخی دیگر از کاربران در فضای مجازی به پلت‌فرم خود اضافه کرده است که از فناوری نوین هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بهره می‌برد و قادر است حساب‌های کاربری که به کامنت گذاشتن و نظر دادن در زیر پست‌های دیگران اقدام می‌کنند، محدود کند و در صورت تشخیص کلمات و سخنان غیرقابل قبول همچون ناسزا، دشنام و سخنان نادرست و توهین‌آمیز، کامنت‌های مربوطه را برای عموم نمایش ندهد. این قابلیت که shadow ban نام دارد، تمامی نظرات توهین‌آمیز را سانسور و فیلتر می‌کند و تنها …
۱۳۹۸/۰۴/۰۹ / اپلیکیشن / محل کار / یادگیری ماشینی
ابداع سیستمی برای ارزیابی عملکرد کارمندان در محل کار
پژوهشگران آمریکایی یک سیستم ارزیابی ابداع کرده‌اند که می‌تواند عملکرد کارمندان را در محل کار آنها ردیابی کند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۶
اپل به دنبال تصاحب استارت‌آپ‌های خارجی حوزه خودروی خودران
اپل روز سه‌شنبه تایید و اعلام کرده است که یک شرکت وسایل نقلیه خودران مستقر در دبی را خریداری و تصاحب کرده است. از آنجا که شرکت‌های متعددی از جمله اپل در سال‌های اخیر به خصوص در طول یک سال گذشته تلاش و تمرکز زیادی بر توسعه و تولید وسایل نقلیه خودران و مجهز به فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی داشته‌اند، حالا به نظر می‌رسد که اپل عزم خود را برای گسترش تکنولوژی‌های مربوطه و اختصاص سهم بزرگی از بازار خودروهای خودران جزم کرده تا بتواند در سال‌های آینده حرفی برای گفتن داشته باشد. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده در رویترز، اپل به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین غول‌های تکنولوژی در جهان، تایید و اعلام کرده است که یک شرکت فعال در حوزه هوش مصنوعی و خودروهای خودران مستقر در دبی را خریداری و تصاحب کرده است …
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
انویدیا به تولید ابرکامپیوترها کمک می کند
انویدیا بیشتر به تولید چیپ کارت گرافیک برای کامپیوترهای خانگی شناخته می شود اما محققان اکنون از چیپ های تولیدی این شرکت در دیتا سنترها بهره می برند تا سرعت اجرای وظایف مرتبط با هوش مصنوعی (از جمله برای یادگیری ماشینی) افزایش یابد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۵ / چاپ سه‌بعدی / هوش مصنوعی / یادگیری ماشینی
چاپگرهای ۳بعدی به هوش مصنوعی مجهز می‌شوند
یک استارتاپ وابسته به دانشگاه "ام.آی.تی" قصد دارد با مجهز کردن چاپگرهای سه‌بعدی به هوش مصنوعی، دقت و سرعت آنها را در ساخت محصولات بالا ببرد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ / الگوریتم / جعبه سیاه / یادگیری ماشینی
با این ابزار، "جعبه سیاه" یادگیری ماشینی را باز کنید!
پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"، ابزار جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به کاربران کمک کند تا به نحوه کار سیستم‌های مبتنی بر یادگیری ماشینی پی ببرند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۶
ARM از پردازنده Cortex-A77 و پردازنده گرافیکی Mali-G77 رونمایی کرد
ARM امروز از محصولات جدید بالارده خود که شامل طراحی پردازنده، طراحی پردازنده گرافیکی  براساس معماری جدید Valhall و پردازنده یادگیری ماشینی (ML) جدید رونمایی کرد. پردازنده Cortex-A77، پردازنده گرافیکی Mali-G77 و Machine Learning IP وعده 30 درصد عملکرد سریع‌تر هوش مصنوعی در گوشی‌های هوشمند را داده‌اند. این محصولات جانشین‌های  پردازنده Cortex-A76، پردازنده گرافیکی Mali-G76 و پردازشگر ویدئویی Mali-V76 شدند که سال گذشته معرفی شده بودند. Cortex-A77 CPU Cortex-A77 جایگزین پردازنده A76 خواهد شد و …
۱۳۹۸/۰۳/۰۵ / دانشگاه شهید بهشتی
آموزش مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی
کارگاهی آموزشی با هدف آموزش مفاهیم داده کاوی و یادگیری ماشینی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •