شنبه, ۱۶ فروردین, ۱۳۹۹ / 4 April, 2020
اخراج نیروهای آمریکایی از عراق
گزینه نظامی برای اخراج نیروهای آمریکایی از کشور مطرح است
گزینه نظامی برای اخراج نیروهای آمریکایی از کشور مطرح است
ایلنا: نماینده پارلمان عراق گفت که گزینه نظامی برای اخراج نیروهای آمریکا از کشور در صورت اصرار آن‌ها برای ادامه حضور مطرح است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / آمریکا و عراق / کریم علیوی
فرماندهی مشترک نظامی عراق خروج نظامیان آمریکایی را خواستار شد
فرماندهی مشترک نظامی عراق خروج نظامیان آمریکایی را خواستار شد
بغداد – ایرنا – در پی حملات هوایی پنجشنبه شب گذشته آمریکا به نیروهای مسلح عراق در کربلا و بابل، فرماندهی مشترک نظامی عراق خواهان اخراج فوری نظامیان آمریکایی از خاک کشورش شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / ایالات متحده آمریکا / بابل / بغداد / آمریکا دربرابر الحشدالشعبی
گزارش الاخبار از ریشه اتفاقات اخیر عراق: آمریکا بعد از ترور سردار سلیمانی، دو ماه مهلت خواست تا جدول زمانی خروج از عراق را ارائه دهد؛ اما این کار را نکرد / در جریان حمله به التاجی، مکانی هدف گرفته شد که قرار بود پاتریوت در آن مستقر شود
گزارش الاخبار از ریشه اتفاقات اخیر عراق: آمریکا بعد از ترور سردار سلیمانی، دو ماه مهلت خواست تا جدول زمانی خروج از عراق را ارائه دهد؛ اما این کار را نکرد / در جریان حمله به التاجی، مکانی هدف گرفته شد که …
در عراق، عملیات علیه آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است و حادثه التاجی و واکنش آمریکا، دو تحول و نشانه مهم برای مرحله آینده است و به نظر می رسد عراقی ها در تحقق هدف خود برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور مصرّ هستند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
حذف پیش شرط در تعیین نامزد نخست وزیر عراق
حذف پیش شرط در تعیین نامزد نخست وزیر عراق
یک مقام سیاسی عراق امروز (شنبه) از حذف پیش شرط برای تعیین نخست وزیر و تشکیل دولت جدید این کشور خبر داد و گفت موضوع اخراج نیروهای آمریکایی و اجرای توافق چین، از مذاکرات برای تعیین نامرد این سمت دور شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۷
ابو فدک رییس الحشد الشعبی نیست؟ / الفیاض: نخست وزیر هنوز کسی را منصوب نکرده است
رئیس سازمان الحشد الشعبی گفت که انتصاب جانشین شهید ابومهدی المهندس توسط فرمانده کل نیروهای مسلح عراق انجام می‌شود که هنوز این امر رخ نداده است.وی در عین حال مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق را لازم الاجرا خواند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۸
نماینده مجلس عراق: اخراج آمریکایی ها شرط رای به کابینه علاوی است
نماینده مجلس عراق: اخراج آمریکایی ها شرط رای به کابینه علاوی است
عضو ائتلاف پارلمانی الفتح امروز (پنجشنبه) گفت که شرط اصلی ما در رای به کابینه «محمد توفیق علاوی» لزوم پایبندی و تضمین دولت به طرح اخراج نیروهای بیگانه به ویژه آمریکایی ها از خاک عراق است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
حزب‌الله عراق: گزینه‌های اخراج نظامیان آمریکا از عراق در حال بررسی است
به گزارش فارس، سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق می‌گوید تلاش‌ها برای اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق همچنان ادامه دارد و نیروهای مقاومت در حال بررسی گزینه‌های لازم برای تحقق این هدف هستند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / اخراج آمریکا از منطقه / تصویب خروج آمریکا از عراق / حزب الله عراق
مخالفت نماینده پارلمان عراق جایگزینی ناتو به جای نیروهای آمریکایی
مخالفت نماینده پارلمان عراق جایگزینی ناتو به جای نیروهای آمریکایی
بغداد – ایرنا – عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق مذاکرات دولت با آمریکا برای واگذاری ماموریت نیروهای آمریکایی به پیمان اتلانتیک شمالی " ناتو را مخالف مصوبه پارلمان در اخراج نیروهای خارجی از کشور دانست.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
مصاحبه|کارشناس عراقی: کمیته ویژه‌ای برای پیگیری موضوع اخراج نظامیان آمریکایی تشکیل شده است
مصاحبه|کارشناس عراقی: کمیته ویژه‌ای برای پیگیری موضوع اخراج نظامیان آمریکایی تشکیل شده است
یک کارشناس مسائل سیاسی عراقی با تاکید بر اینکه در پی تصمیم پارلمان عراق به بیرون راندن نیروهای بیگانه و اعطای اختیارات کامل به دولت در این خصوص، مشروعیت قانونی و دلیل حضور بیگانگان در عراق پایان یافته است و از این پس مقاومت و مبارزه مسلحانه مطرح است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
احتمال اشتباه آمریکا درباره حمله ای که آن را تا آستانه جنگ با ایران پیش برد
احتمال اشتباه آمریکا درباره حمله ای که آن را تا آستانه جنگ با ایران پیش برد
مقامات نظامی و اطلاعاتی عراق شک و تردید خود را درباره عامل حمله موشکی ۲۷ دسامبر به یک پایگاه آمریکایی اعلام کرده اند. این حمله موشکی که به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی انجامید، آغاز زنجیره ای از اتفاقات تنش زا از جمله ترور سردار سلیمانی بود که ایالات متحده و ایران را تا آستانه درگیری نظامی تمام عیار پیش برد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / ترور سردار سلیمانی / کتائب حزب الله / نفوذ ایران در عراق / نیروهای آمریکایی در عراق / تنش ها بین واشنگتن و تهران / اخراج نیروهای آمریکایی از عراق
امام جمعه نجف: آمریکایی‌ها با ذلت از عراق اخراج می‌شوند
امام جمعه نجف: آمریکایی‌ها با ذلت از عراق اخراج می‌شوند
قم ـ ایرنا ـ امام جمعه شهر مقدس نجف گفت: با تصمیم پارلمان و دولت و ملت عراق، نیروهای آمریکایی به زودی با ذلت از کشور عراق اخراج خواهند شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / قم / قاسم سلیمانی / نجف / آمریکا دربرابر الحشدالشعبی
عراق به آرامی از آمریکا فاصله می‌گیرد
آسوشیتد پرس در گزارشی به حضور آمریکا در عراق بعد از ترور سردار سلیمانی پرداخت.به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، ترور سردار سلیمانی با واکنش منفی عراق مواجه شد تا جایی که پارلمان عراق خواستار خروج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور شد اما این درخواست با واکنش منفی آمریکا مواجه شد. این در حالی است که دو تن از مقام‌های ارشد نظامی عراق گفتند: بغداد از نظامیان عراقی خواسته است تا در مبارزه با داعش از نیروهای آمریکایی تقاضای کمک نکنند. به نظر می‌رسد بعد از ترور سردار سلیمانی در ائتلاف آمریکایی عراقی شکاف جدی ایجاد شده و عراق خواهان خروج آمریکا از خاک این کشور است. حدود پنج هزار و دویست نظامی آمریکایی در پایگاه‌های عراق حضور دارند اما دولت عراق از نظامیان خود خواسته‌ است که در مبارزات خود علیه گروه …
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
واشنگتن: اگر بغداد بر اخراج نظامیان ما اصرار دارد، باید خسارت‌ بدهد
سفارت آمریکا در امان ضمن رد احتمال میزبانی اردن از نیروهای آمریکایی بعد از قطعنامه پارلمان عراق مبنی بر اخراج آنها از این کشور تاکید کرد: اگر بغداد بر این موضوع اصرار دارد باید خسارت‌های هنگفت آن را بپردازد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
نوری: دولت‌های مردم‌سالار منطقه خروج آمریکا از خاورمیانه را قانونی کنند
نوری: دولت‌های مردم‌سالار منطقه خروج آمریکا از خاورمیانه را قانونی کنند
یک عضو فراکسیون نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد الزامات مصوبه عراق مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه گفت: دولت‌های دموکراتیک منطقه که دارای مجلس نمایندگان هستند باید به خودشان بیایند و مصوباتی مبنی بر عدم حضور نیروهای آمریکایی در مرزهای خود تصویب بکنند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / پارلمان عراق / اخراج آمریکا از منطقه / شهادت سردار سلیمانی / وحدت در برابر دشمن
آوار بحران بر سر ترامپ
شهلا سراجی* - زمان برای ترامپ به تلخی می‌گذرد. رئیس جمهوری جاه‌طلب آمریکا با طیفی از چالش‌های مختلف، از استیضاح گرفته تا مسئله خروج نیروهای آمریکایی از عراق مواجه است. ترامپ طی سه سال اخیر بدون چالش نبوده است. مسئله روسیه گیت (موضوع دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا) تا همین چند وقت اخیر ترامپ را بسیار آزار و اذیت کرد و وی را بارها تا مرز استیضاح برد. اما ترامپ هر بار از این مهلکه‌ها جان سالم به در برد و درنهایت با گزارش نهایی رابرت مولر، ترامپ از اتهام ارتباط با روسیه تبرئه شد. پایان مسئله روسیه گیت، آغاز مسئله اوکراین گیت بود. گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین مبنی بر کمک به او در جهت تخریب رقیب بزرگ دموکراتاش (جو بایدن) و افشای این مکالمات بار دیگر ترامپ را به رسانه‌ها …
۱۳۹۸/۱۱/۰۹
العامری: اخراج آمریکا بهترین پاسخ به حمله بغداد است
رئیس ائتلاف "الفتح" عراق حمله اخیر آمریکا به فرودگاه بغداد را "جنایتی بزرگ" توصیف کرد و پاسخ مناسب به این حمله را اخراج نیروهای آمریکایی از عراق دانست.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
حمله اخیر آمریکا به فرودگاه بغداد،جنایتی بزرگ است
حمله اخیر آمریکا به فرودگاه بغداد،جنایتی بزرگ است
رئیس ائتلاف «الفتح» عراق: پاسخ مناسب به این حمله، اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
العکبی از مراحل اجرای مصوبه اخراج آمریکایی ها از عراق خبر داد
العکبی از مراحل اجرای مصوبه اخراج آمریکایی ها از عراق خبر داد
فارس نوشت:معاون اول رئیس پارلمان عراق با تاکید بر اینکه تظاهرات میلیونی بغداد پیام خود را در مخالفت ملت عراق با سیاست‌های دولت آمریکا به گوش همه دنیا رساند، گفت: مصوبه پارلمان درباره اخراج نیروهای اشغالگر به دولت عراق این امکان را داده است که توافقنامه‌های امنیتی با قدرت‌های جهانی را اصلاح کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / عراق
عراقی ها برای خروج نظامیان امریکایی از خاک کشورشان یکپارچه نیستند
عراقی ها برای خروج نظامیان امریکایی از خاک کشورشان یکپارچه نیستند
جعفر حق پناه در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی با اذعان بر این که دولت مرکزی بغداد کمابیش تمایل به تداوم حضور نظامیان آمریکا در خاک عراق دارد، پیرامون شرایط و تبعات سیاسی و اجتماعی عراق در خصوص اخراج نیروهای نظامی آمریکایی بر این باور است که اساساً اکنون، نه ساختار سیاسی و نه جامعه و ملت عراق به صورت یک دست و یک پارچه و به صورت متحد و با یک صدای واحد خواستار خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور نیستند.
۱۳۹۸-۱۱-۰۶
نه بزرگ عراقی‌ها به آمریکا
گروه ایران و جهان - صبح روز گذشته صدها هزار عراقی در تظاهراتی ضدآمریکایی خواستار خروج فوری نظامیان ایالات متحده از کشورشان شدند. موضوعی که بنا به درخواست گروه‌های عراقی به خصوص مقتدی صدر، رهبر جریان صدر صورت گرفت و مردم بغداد با در دست داشتن پلاکاردهایی در منطقه الجادریه و میدان التحریر به صورت یکصدا حضور نظامیان آمریکا در عراق را غیر قانونی دانسته و آن را محکوم کردند.بیانیه هفت بندی مقتدی صدردر همین راستا، چند روز قبل مقتدی صدر درپی فراخوانی خواستار حضور مردم برای اعتراض به نقض حاکمیت ملی کشورشان از سوی آمریکا شده بود. وی دیروز با انتشار این بیانیه تصریح کرد که گروه‌های عراقی خواستار بسته شدن تمامی پایگاه‌های آمریکا در عراق، تعطیل شدن مقر شرکت‌های امنیتی این کشور، بسته شدن حریم هوایی عراق بر …
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
تظاهرات میلیونی عراقی ها با شعار «نه به آمریکا» در بغداد
تظاهرات میلیونی عراقی ها با شعار «نه به آمریکا» در بغداد
تظاهرات میلیونی مردم عراق در پایتخت با شعار‌های «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» - نه به آمریکا و اسرائیل - از صبح امروز آغاز شده با این وجود سیل جمعیت از مناطق مختلف و خیابان‌های بغداد همچنان در حال پیوستن به تظاهرات کنندگان هستند و اکنون که ساعت 14بعد از ظهر روز جمعه است،خیابان های بغداد مملو از جمعیت است.مردم عراق نه تنها خواستار خروج نیروهای نظامی آمریکایی،بلکه اخراج مشاوران و مستشاران آمریکایی هم هستند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
تصمیم پارلمان عراق برای اخراج نیروهای ایالات متحده غیرالزام‌آور است
تصمیم پارلمان عراق برای اخراج نیروهای ایالات متحده غیرالزام‌آور است
فرستاده ویژه آمریکا در سوریه مدعی شد که تصمیم پارلمان عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور غیر الزام‌آور بوده و با بغداد برای حضور آمریکا در عراق توافق شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / پارلمان عراق / جیمز جفری / اخراج نیروهای آمریکائی
درخواست حزب‌الله عراق برای حضور گسترده مردم در تظاهرات جمعه
درخواست حزب‌الله عراق برای حضور گسترده مردم در تظاهرات جمعه
تهران- ایرنا- گردان‌های حزب‌الله عراق روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای از مردم خواست؛ در تظاهرات روز جمعه برای حمایت از اخراج نیروهای آمریکایی از کشور، حضوری گسترده داشته باشند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / تظاهرات بغداد / ایالات متحده آمریکا / عراق / کتائب حزب الله
پارلمان عراق، خواستار تحریم مسوولان آمریکایی شد
پارلمان عراق، خواستار تحریم مسوولان آمریکایی شد
شفقنا- پارلمان عراق از مسوولان این کشور خواست در کنفرانس اقتصادی داووس از دیدار با مسوولان آمریکایی خودداری کنند. ایسنا نوشت: حسن الکعبی، معاون اول رئیس پارلمان عراق امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای اظهار کرد: همسو با تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای بیگانه از خاک عراق و در راستای مخالفت با نقض حاکمیت این کشور، از مسؤولان عراقی که در نشست‌های […]
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / آمریکا و عراق / پارلمان عراق / عراق / مسوولان آمریکایی
بغداد، استارت خروج آمریکایی ها را زد
بغداد، استارت خروج آمریکایی ها را زد
مهر نوشت: عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در سخنانی تأکید کرد: دولت بغداد اقدامات لازم برای اخراج نیروهای آمریکا از عراق را آغاز کرده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
دادگاه فدرال عراق: هنوز تصمیمی درباره خروج نیروهای خارجی نگرفته‌ایم
دادگاه فدرال عراق: هنوز تصمیمی درباره خروج نیروهای خارجی نگرفته‌ایم
ایاس الساموک"، سخنگوی دادگاه فدرال عراق در سخنانی نسبت به مطرح شدن موضوع اخراج نیروهای خارجی و به ویژه آمریکایی از عراق در این دادگاه واکنش نشان داد. وی در این باره گفت: دادگاه فدرال عراق تا بدین لحظه هیچ تصمیمی درباره خروج و یا باقی ماندن نیروهای خارجی از کشور اتخاذ نکرده است.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
افشای طرح آمریکایی برای آشوب‌افکنی در جنوب عراق
افشای طرح آمریکایی برای آشوب‌افکنی در جنوب عراق
یک کارشناس امنیتی از طرحی آمریکایی برای ایجاد آشوب در استان‌های جنوبی عراق در پاسخ به تصمیم برای اخراج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور خبر داد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / عراق
اخراج نیروهای آمریکایی روی میز ترامپ و برهم صالح در نشست داووس
اخراج نیروهای آمریکایی روی میز ترامپ و برهم صالح در نشست داووس
رئیس‌جمهور آمریکا با همتای عراقی خود در نشست اقتصادی داووس درباره اخراج نیروهای آمریکایی از عراق دیدار و صحبت خواهد کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اخراج آمریکا از منطقه
بارزانی: حضور آمریکا در عراق
بارزانی: حضور آمریکا در عراق "ضروری" است
رئیس اقلیم کردستان عراق امروز (جمعه) با طرح این ادعا که تصمیم پارلمان این کشور برای اخراج نیروهای آمریکایی از همه جریان‌های سیاسی نظر خواهی نشده، گفت که در این باره باید احساسات را کنار بگذاریم.
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / نیچروان بارزانی / آمریکا / عراق
سخنگوی نیروهای مسلح عراق: اخراج نیروهای آمریکایی شامل اقلیم کردستان هم می شود
سخنگوی نیروهای مسلح عراق: اخراج نیروهای آمریکایی شامل اقلیم کردستان هم می شود
شفقنا- سخنگوی نیروهای مسلح عراق با اشاره به اینکه آمریکا هنوز زمانی را برای خروج نیروهایش از عراق مشخص نکرده، گفت: تصمیم اخراج نیروهای بیگانه شامل اقلیم کردستان هم می شود. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، عبدالکریم خلف...
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / اخراج نیروهای آمریکایی / سخنگوی نیروهای مسلح عراق / عبدالکریم خلف
مقتدا صدر : وطن با وجود اشغالگری معنا ندارد
مقتدا صدر : وطن با وجود اشغالگری معنا ندارد
شفقنا- رهبر جریان صدر عراق گفت:وطن با وجود اشغالگری و حاکمیت با وجود فساد معنا ندارد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از المعلومه، «مقتدی صدر» در بیانیه ای اعلام کرد: تظاهرات میلیونی علیه حضور آمریکا و تظاهرات کنونی، دو نور از یک چراغ واحد هستند. صدر افزود: این دو تظاهرات، دو نور از یک چراغ واحد هستند و […]
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اخراج نیروهای آمریکایی از عراق / مقتدا صدر
ارتش آمریکا عملیات مشترک با عراق علیه داعش را از سرگرفت
ارتش آمریکا عملیات مشترک با عراق علیه داعش را از سرگرفت
ارتش آمریکا تصمیم به شروع مجدد عملیات نظامی در عراق علیه داعش را کمتر از دو هفته پس از رای پارلمان عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور اعلام کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
حزب الله عراق: آمریکا به گزینه های سیاسی احترام نگذارد، با مقاومت مسلحانه روبرو خواهد شد
حزب الله عراق: آمریکا به گزینه های سیاسی احترام نگذارد، با مقاومت مسلحانه روبرو خواهد شد
شفقنا- گردان های حزب الله عراق اعلام کرد: اگر آمریکا برای خروج از عراق به گزینه های دیپلماتیک و سیاسی احترام نگذارد، با مقاومت مردمی مسلحانه روبرو خواهد شد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از المعلومه، «محمد محیی» سخنگوی گردان های حزب الله عراق در یک گفتگوی تلوزیونی گفت: طرف های زیادی روی ایجاد تفرقه میان صفوف مقاومت […]
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اخراج نیروهای آمریکایی از عراق / گردان های حزب الله عراق / نیروهای آمریکایی
چه کسی باید غرامت بپردازد؟
چه کسی باید غرامت بپردازد؟
پس از این که طرح اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق به تصویب پارلمان این کشور رسید مناسبات آمریکا با عراق که از سال 2003 و سقوط رژیم بعث صدام دوران ویژه‌ای را آغاز کرده بود؛ وارد فضای جدیدی شد و در صورت تکمیل مراحل قانونی این طرح، نیروهای آمریکایی باید بین‌النهرین را ترک کنند و در غیر این صورت اشغالگر محسوب می شوند و رودرروی مردم عراق قرار می‌گیرند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
گروکشی آمریکا در عراق؛ قطع کمک نظامی ۲۵۰ میلیونی درصورت خروج نیروها
گروکشی آمریکا در عراق؛ قطع کمک نظامی ۲۵۰ میلیونی درصورت خروج نیروها
تهران- ایرنا- یک روزنامه آمریکایی گزارش داد، اگر نیروهای آمریکایی از عراق اخراج شوند، دولت واشنگتن آماده است ۲۵۰ میلیون دلار کمک نظامی به عراق را قطع کند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / پایگاه نظامی آمریکا / ایالات متحده آمریکا / عراق / نظامیان آمریکایی
وال استریت ژورنال: در صورت اخراج نیروهای آمریکایی ۲۵۰ میلیون دلار کمک نظامی به عراق قطع می‌شود
وال استریت ژورنال: در صورت اخراج نیروهای آمریکایی ۲۵۰ میلیون دلار کمک نظامی به عراق قطع می‌شود
رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند دولت آمریکا آماده است در صورت اخراج نیروهای این کشور از عراق ۲۵۰ میلیون دلار کمک نظامی به این کشور را قطع کند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
روسیه: آمریکا عامل بی‌ثباتی در منطقه است
روسیه: آمریکا عامل بی‌ثباتی در منطقه است
معاون مدیر "انجمن کشورهای مستقل" بر لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از سوریه، عراق و افغانستان تاکید کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اخراج آمریکا از منطقه
هیچ توافق جدیدی برای ابقای نیروهای آمریکایی وجود ندارد
سخنگوی دولت عراق در سخنانی گفت که بغداد هیچ‌گونه توافق جدیدی برای ابقای نیروهای آمریکا در این کشور امضا نخواهد کرد.به گزارش ایسنا، ویلیام ورده، سخنگوی دولت عراق در گفت‌وگو با CNN اعلام کرد که دولت عراق از تصمیم پارلمان درباره اخراج نیروهای آمریکا از عراق در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس، نایب رئیس حشد شعبی در جریان حمله آمریکا به کاروان حشد شعبی در بغداد حمایت می‌کند.وی در این باره افزود: دولت تا بدین لحظه به تصمیم پارلمان مبنی بر خروج نیروهای خارجی از کشور پایبند است، منظور از خروج نیروهای خارجی تنها نظامیان آمریکا نیست بلکه منظور تمامی نیروهای خارجی حاضر در عراق هستند.ورده ادامه داد: هیچ‌گونه توافقی میان دولت آمریکا وعراق برای باقی ماندن نیروهای واشنگتن …
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
عضو هیئت رئیسه مجلس عراق به پمپئو: در حضور جهانیان به اخراج نیروهایتان رای دادیم
عضو هیئت رئیسه مجلس عراق به پمپئو: در حضور جهانیان به اخراج نیروهایتان رای دادیم
شفقنا- «حسن کریم الکعبی» عضو هیأت رئیسه مجلس نمایندگان عراق شامگاه سه شنبه به ادعای مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره حمایت ۵۰ مقام مسئول عراقی از باقی ماندن نیروهای این کشور در عراق پاسخ داد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری  الفرات، الکعبی در بیانیه ای خطاب به پمپئو گفت: «نام ۱۷۹ نماینده ملی، شجاع و […]
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / اخراج نیروهای آمریکایی از عراق / مایک پمپئو / مجلس عراق
عراقی‌ها دیگر حضور آمریکا را برنمی‌تابند؛ عزم گروه‌های مقاومت برای اخراج شیطان
عراقی‌ها دیگر حضور آمریکا را برنمی‌تابند؛ عزم گروه‌های مقاومت برای اخراج شیطان
عزم ملت عراق برای اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از این کشور، لحظه به لحظه بیشتر و جدی‌تر می‌شود. شبکه خبری المیادین از نشست مهم شماری از رهبران گروه‌های مقاومت عراق با رهبر جریان صدر درباره پایان دادن به اشغالگری آمریکا در این کشور خبر داد. بر اساس این گزارش، در این نشست که با حضور صدر برگزار شد؛
۱۳۹۸-۱۰-۲۴
خروج آمریکا از عراق و موانع پیش روی آن؛ شورای راهبردی روابط خارجی گزارش داد
خروج آمریکا از عراق و موانع پیش روی آن؛ شورای راهبردی روابط خارجی گزارش داد
درپی شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، قائم‌مقام سازمان نیروهای بسیج مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر که با دستور مستقیم دونالد ترامپ صورت گرفت، مجلس عراق پانزدهم دی‌ماه طرح خروج نیروهای ‌آمریکایی‌ از خاک این کشور را به تصویب رساند. ۱۷۰ نماینده مجلس عراق پیش‌نویس قانون اخراج نیروهای آمریکایی را امضا کردند و رای‌گیری با حضور اکثریت و با رعایت حدنصاب قانونی انجام شد.
۱۳۹۸-۱۰-۲۴
تنفر ملت ایران نسبت به اقدامات آمریکا بیشتر شده است
معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه انتقام واقعی از اقدامات جنایتکارانه و غیرقانونی آمریکا و در راس آن ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، خروج آن‌ها از منطقه است، گفت:‌ خوشبختانه پارلمان عراق تصمیم بسیار خوبی در اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور اتخاذ کرد که امیدوارم این موج در سایر کشورهای اسلامی منطقه نیز شکل بگیرد.به گزارش ایسنا،‌ اسحاق جهانگیری در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و سوریه اظهار کرد: دخالت‌های بی‌جای کشورهای غربی به خصوص آمریکا باعث ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه شده است و آمریکا با تشکیل گروه‌های تروریستی نظیر داعش، جنایات بزرگی را در سطح منطقه و به خصوص در کشورهای عراق و سوریه انجام داده است.معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه آمریکایی‌ها بر اساس خوی استکباری خود …
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
بررسی تحریم‌های احتمالی آمریکا در پارلمان عراق
یک عضو پارلمان عراق فاش کرد، کمیته مالی پارلمان در آخرین نشست خود خطرات امکان تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه بغداد را بررسی کرد. ماجده تمیمی، عضو پارلمان عراق گفت، کمیته مالی پارلمان در آخرین نشست‌ خود خطرات امکان تحریم‌های اقتصادی واشنگتن علیه بغداد از جمله بلوکه کردن درآمدهای نفتی عراق و توقف تزریق دلار به کشور را بررسی کرد. این نگرانی در سایه درخواست هفته گذشته پارلمان عراق از دولت برای الزام خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور مطرح می‌شود. به گفته این نماینده،‌ در این نشست رئیس بانک مرکزی، رئیس دیوان نظارت مالی،‌ نماینده وزیر دارایی و مسوولان دیگر حضور داشتند. شرکت‌کنندگان به این نتیجه رسیدند که اجرای مصوبه پارلمان پیامدهای منفی عظیمی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. وزارت خارجه آمریکا به عراق هشدار …
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
پول‌های عراق در خزانه ماست
دولت آمریکا به عراق هشدار داده که در صورت اقدام برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور دسترسی به حساب‌های بانکی‌ مهم خود را از دست خواهد داد.به گزارش ایسنا، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع مسئول عراقی نوشت: وزارت خزانه‏داری آمریکا به مقامات در بغداد اطلاع داده که احتمال دارد دسترسی به هر حسابی در بانک‌ فدرال رزرو نیویورک (بانک مرکزی آمریکا) را از دست بدهند؛ بانکی که درآمدهای حاصل از فروش نفت عراق در آنجا سپرده‌گذاری شده و می‌تواند تهدیدی برای وارد کردن ضربه‌ای دردناک به اقتصاد شکننده عراق باشد. یکی از مقامات عراقی اشاره کرد که هشدار درباره حساب مذکور در تماس تلفنی وزارت خارجه آمریکا در روز چهارشنبه با عادل عبدالمهدی،‌ نخست‌وزیر موقت عراق مطرح شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اخطار واشنگتن به بغداد
دولت ترامپ این هفته به عراق هشدار داد اگر نیروهای آمریکایی را اخراج کند، ممکن است دسترسی به حساب‌های حساس دولتی این کشور در آمریکا را از دست بدهد. مقام‌های عراقی به این روزنامه گفتند وزارت‌خارجه آمریکا اخطار داده که واشنگتن می‌تواند دسترسی عراق به حساب بانک مرکزی این کشور را که در شعبه بانک مرکزی آمریکا در نیویورک نگهداری می‌شود، مسدود کند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
محور گفتگوی عبدالمهدی با نیچروان بارزانی
یک عضو پارلمان عراق از جمله اهداف ملاقات روز گذشته نخست وزیر عراق با مقامات منطقه کردستان عراق را متقاعد کردن آنها به ضرورت اخراج نیروهای ائتلاف آمریکایی از خاک کشورش خواند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / بارزانی / عبدالمهدی
عبدالمهدی با نیچروان بارزانی درباره سرنوشت آمریکایی ها گفتگو کرد
عبدالمهدی با نیچروان بارزانی درباره سرنوشت آمریکایی ها گفتگو کرد
فارس نوشت: یک عضو پارلمان عراق از جمله اهداف ملاقات روز گذشته نخست وزیر عراق با مقامات منطقه کردستان عراق را متقاعد کردن آنها به ضرورت اخراج نیروهای ائتلاف آمریکایی از خاک کشورش خواند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / نیچروان بارزانی / عراق / کردستان عراق / خروج آمریکا از عراق / عادل عبدالمهدی
آمریکا، عراق را تهدید کرد! + جزئیات
آمریکا، عراق را تهدید کرد! + جزئیات
دولت آمریکا، عراق را تهدید کرده است که در صورت اصرارش بر اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، دسترسی به حساب‌های بانکی مهم خود را از دست خواهد داد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آمریکا، عراق را به محرومیت از درآمدهای نفتی‌اش تهدید کرد
آمریکا، عراق را به محرومیت از درآمدهای نفتی‌اش تهدید کرد
دولت آمریکا، عراق را تهدید کرده است که در صورت اصرارش بر اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، دسترسی به حساب‌های بانکی مهم خود را از دست خواهد داد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
وال استریت ژورنال تهدید واشنگتن علیه بغداد را افشا کرد
وال استریت ژورنال تهدید واشنگتن علیه بغداد را افشا کرد
ایسنا نوشت: دولت آمریکا به عراق هشدار داده که در صورت اقدام برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور دسترسی به حساب‌های بانکی‌ مهم خود را از دست خواهد داد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / عراق / خروج آمریکا از عراق / ایالات متحده آمریکا
ائتلاف آمریکایی درباره ماهیت قانونی مصوبه اخراج از عراق توضیح خواست
ائتلاف آمریکایی درباره ماهیت قانونی مصوبه اخراج از عراق توضیح خواست
ائتلاف آمریکایی که مدعی مقابله با داعش است امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، نیاز به توضیح بیشتر درباره ماهیت قانونی مصوبه پارلمان عراق در زمینه اخراج نیروهای بیگانه از خاک عراق دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / ائتلاف ضد داعش / اخراج آمریکا از منطقه
موج دوم پاسخ
هنوز یک هفته از ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی نگذشته بود که مطابق وعده داده شده، پاسخ نظامی ایران به این ترور داده شد. نخستین نکته این است که این پاسخ در اصل موج دوم بود. موج نخست آن در تشییع جنازه بزرگ سردار داده شد که مردم ایران نشان دادند در برابر متجاوز و هر کسی که امنیت و تمامیت ارضی کشور را تهدید کند، متحد و یکپارچه عمل خواهند کرد. موج نخست پاسخی فراگیر و مردمی بود. برای اطلاع از نتایج این پاسخ کافی است نگاهی به رفتارهای نظامیان آمریکایی در طی این چند روز بیندازیم. در پی تصویب طرح اخراج آمریکایی‌ها از عراق خبرگزاری‌های غربی گزارش دادند فرمانده آمریکایی نیروهای ائتلاف مبارزه با داعش در عراق طی نامه‌ای رسمی به دولت عراق اطلاع داد که این نیروها آماده ترک خاک این کشور می‌شوند. …
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
دبیر شورای نگهبان: عملیات دیشب سپاه اول «بسم الله» بود
دبیر شورای نگهبان: عملیات دیشب سپاه اول «بسم الله» بود
شفقنا- دبیر شورای نگهبان گفت: این عملیات که بامداد امروز [علیه اهداف آمریکا انجام شد] تازه اول کار و بسم الله اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه است و سایر مجاهدان محور مقاومت در عراق و حزب‌الله لبنان نیز بیکار نمی‌نشینند و انتقام خون پاک شهدا را می‌گیرند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی روز چهارشنبه طی سخنانی […]
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / حمله به آمریکا / حمله موشکی ایران / دبیر شورای نگهبان / شورای نگهبان
عصائب اهل الحق عراق: تحریم کالاها و بسته شدن سفارت آمریکا خواسته ما است
عصائب اهل الحق عراق: تحریم کالاها و بسته شدن سفارت آمریکا خواسته ما است
تهران – ایرنا - « سید محمد طبطائی » معاون دبیرکل عصائب اهل الحق عراق در گفت وگوی ویژه با پایگاه خبری « العهد» در ارتباط با حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به پایگاه آمریکایی « عین الاسد » در عراق و نقش نیروهای مقاومت این کشور در همین رابطه تاکید کرد: ما تنها به اخراج نیروهای آمریکایی از عراق بسنده نمی کنیم بلکه خواهان تحریم تمامی کالاهای آمریکایی و بسته شدن سفارت آمریکا در عراق هستیم.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / عصائب اهل الحق / دونالد ترامپ / کرمان / نجف اشرف / کربلای معلی / ابو مهدی المهندس / سفارت آمریکا / اهواز / قاسم سلیمانی / پنتاگون
برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی برای انتقام از آمریکا انجام شده است
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با بیان این‌که شمارش معکوس برای خروج نظامیان آمریکایی از منطقه آغاز شده است، گفت: انتقام خون سردار سلیمانی حتما باید گرفته شود و به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی هم انجام شده است.به گزارش ایسنا، محمود واعظی با اشاره به حضور میلیونی مردم ایران در مراسم تشییع و بزرگداشت یاد شهید سلیمانی اظهار کرد: این تشییع نشان داد که جمهوری اسلامی ایران قوی‌تر و مقتدرتر شده است، هرچند که یک فرمانده بزرگ خود را از دست داده است. وقتی شهید بهشتی یا مطهری را از دست دادیم، ملت ما یکپارچه‌تر شد و راه شهدا ادامه پیدا کرد.رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی فقط متعلق به ایران نبود بلکه متعلق به جبهه مقاومت بود. آمریکا فکر کرد با این کار خود مرکز ثقل جبهه مقاومت یعنی سردار سلیمانی …
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
آیا عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی باید بیش از هزار میلیارد غرامت پرداخت کند؟ / آیا مصوبه پارلمان عراق برای اخراج نیروهای نظامی آمریکایی خلاف قانون اساسی کشور است؟
آیا عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی باید بیش از هزار میلیارد غرامت پرداخت کند؟ / آیا مصوبه پارلمان عراق برای اخراج نیروهای نظامی آمریکایی خلاف قانون اساسی کشور است؟
پرداخت غرامت بیش از هزار میلیاردی عراق به آمریکا، به هیچ عنوان با مفاد توافق‌نامه امنیتی عراق و آمریکا همخوانی ندارد. آن‌چه تا کنون به عنوان تعیین غرامت به صورت رسمی تعیین شده، در ارتباط با تحمیل پرداخت غرامت 400 میلیون دلاری کشتار و شکنجه آمریکایی‌ها در زمان ریاست جمهوری صدام است. بر اساس پیمان‌نامه امنیتی عراق و آمریکا هیچ‌گونه مبلغی به عنوان تامین خسارت یا حق آزادسازی تعیین نشده و وجود واقعی ندارد
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
عصائب اهل الحق: به اخراج نیروهایی آمریکایی اکتفا نمی‌کنیم
عصائب اهل الحق: به اخراج نیروهایی آمریکایی اکتفا نمی‌کنیم
معاون دبیرکل عصائب اهل الحق پس از مصوبه اخراج نیروهای آمریکایی در پارلمان عراق اعلام کرد که تنها به اخراج نیروهایی آمریکایی اکتفا نمی‌کنیم.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
روایت واعظی از جلسه فو‌ق‌العاده شورای عالی امنیت ملی
روایت واعظی از جلسه فو‌ق‌العاده شورای عالی امنیت ملی
واعظی با بیان اینکه اقدام پارلمان عراق برای اخراج نیروهای نظامی آمریکایی از این کشور اقدام بسیار بزرگی بود،گفت: آنقدر خبر شهادت سردار سلیمانی بزرگ بود که خبر اخراج نظامیان آمریکایی گم شد. اقدام پارلمان عراق خبر بزرگی است آنها در کشور همسایه ما لانه کرده و پایگاه درست کرده بودند ولی بخاطر عظمت خون شهدا پارلمان عراق با رای بسیار بالایی تصمیم گرفت تا آمریکایی‌ها را از این کشور بیرون کند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / واعظی / شورای عالی امنیت ملی
«‌ابتکار» واکنش‌ها در‌مورد طرح پارلمان عراق در‌خصوص خروج نیروهای آمریکایی را بررسی می‌کند
از عزم عراقی‌ها تا تهدید ترامپعبدالکریم خلف، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: دولت عراق ساز و کاری را برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور آغاز کرده است، طوری که فعالیت نیروهای ائتلاف بین‌المللی به مشاوره، تجهیز و آموزش محدود شده و نیروهای مسلح آن از عراق خارج خواهند شد.وی افزود: دولت عراق فعالیت زمینی و هوایی ائتلاف بین‌المللی را محدود کرده و به آنها اجازه فعالیت نمی‌دهد. خلف ادامه داد: آمریکایی‌ها بدون اطلاع فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق عملیاتی انفرادی انجام دادند و حملات اخیر آمریکا ‌حماقتی‌ بود که نمی‌توان در مقابل آن سکوت کرد.سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق همچنین تصریح کرد: قاسم سلیمانی، سردار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران …
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
آینده نامعلوم آمریکا در خاورمیانه
آینده نامعلوم آمریکا در خاورمیانه
ترامپ در واکنش به تصمیم پارلمان عراق درباره اخراج نیروهای آمریکایی در اظهاراتی توهین‌آمیز عراقی‌ها را به اعمال تحریم‌های سنگین تهدید کرد. او افزود: «ما در آنجا [عراق] یک پایگاه هوایی بسیار استثنایی و گران‌قیمت داریم. ساخت آن میلیاردها دلار هزینه برده است.... ما عقب‌نشینی نمی‌کنیم، مگر اینکه پول آن به ما پرداخت شود.» در واکنش به این اظهارات «بدر الزیادی» نماینده ائتلاف سائرون عراق اظهار کرد: «اتحاد و اعتماد به توانمندی‌های خود ما را قادر به عبور از هرگونه تحریمی خواهد کرد.»
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
ائتلاف صدر: عراق به جای واشنگتن به سمت مسکو روی بیاورد
ائتلاف صدر: عراق به جای واشنگتن به سمت مسکو روی بیاورد
ایرنا نوشت: معاون ائتلاف «السائرون» عراق وابسته به «مقتدا صدر» امروز (دوشنبه) در واکنش به سخنان «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا مبنی بر اعمال تحریم های جدید علیه عراق در صورت اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، پیشنهاد کرد که عراق به جای اردوگاه غرب به سمت اردوگاه شرق روی بیاورد و از طریق امضای قراردادهای نظامی با روسیه توانایی بازدارندگی خود را تقویت کند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / عراق / ایالات متحده آمریکا / روسیه
درخواست انگلیس از بغداد ؛ بگذارید در عراق بمانیم
درخواست انگلیس از بغداد ؛ بگذارید در عراق بمانیم
وزارت امور خارجه انگلیس از دولت عراق خواسته است با وجود رای پارلمان این کشور برای اخراج نیروهای آمریکایی اجازه دهد نیروهای انگلیسی در عراق بمانند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
لندن از واشنگتن خواست که نظامیان آمریکایی در عراق بمانند
لندن از واشنگتن خواست که نظامیان آمریکایی در عراق بمانند
ایرنا نوشت: وزارت امور خارجه انگلیس از دولت عراق خواست باوجود رای پارلمان این کشور برای اخراج نیروهای خارجی، به لندن اجازه دهد نیروهایش در عراق بمانند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / عراق / ایالات متحده آمریکا / خروج آمریکا از عراق / انگلیس
واکنش حزب‌الله عراق به تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی/گام بعدی بستن سفارت آمریکاست
واکنش حزب‌الله عراق به تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی/گام بعدی بستن سفارت آمریکاست
گردان‌های حزب‌الله عراق ضن تشکر از پارلمان برای تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی اعلام کرد که گام بعدی بستن سفارت آمریکاست.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •