چهارشنبه, ۷ اسفند, ۱۳۹۸ / 26 February, 2020
ادبیات جهان
روزنامه اعتماد / ۳ ساعت قبل / ...
مهاجر مهربان، خانه اشرافی را تصاحب می‌کند
فیلم «چاقوکشی» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی ریان جانسون یکی از آثار مورد توجه ماه‌های اخیر بود که در نودودومین دوره اسکار نیز نامزد دریافت تندیس فیلمنامه‌نویسی اورجینال شد. این فیلم در ژانرهای کمدی سیاه، جنایی و معمایی ساخته شده است و تلاش می‌کند نگاهی به شیوه شرلوک هولمز و هرکول پو‌آرو (دو کارآگاه مشهور جهان ادبیات و سریال‌های تلویزیونی) هم داشته باشد. کارآگاه بنویت بلانک (دنیل کریگ) که مشغول تحقیق درباره قتل نویسنده‌ای مشهور به نام هارلن ترومبی است به مارتا کابررا (آنا د آرماس) پرستار هارلن ترومبی می‌گوید تو باید در تحقیقات کنار من باشی چون به قلب مهربان تو اعتماد دارم و از او می‌پرسد: «نظرت چیه واتسن؟» که اشاره به …
یادداشت| دکتر گلشنی، پایه گذار رشته مطالعات علم و دین در ایران
تسنیم / ۱۷ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
یادداشت| دکتر گلشنی، پایه گذار رشته مطالعات علم و دین در ایران
مهدی گلشنی به عنوان یک فیزیک‌دان مطرح جهان اسلام، زمینه آشناسازی دانش پژوهان ایرانی با ادبیات علم و دین شد.
روزنامه شهروند / ۲۹ ساعت قبل / ...
پیمان نظامی یا جمع نقیضین!
[شهروند] توافق‌نامه‌های نظامی و امنیتی بین دولت‌ها قدمتی به درازای تاریخ دارند؛ اما در جهان معاصر وقتی از چنین معاهداتی صحبت به میان می‌آید همه مشهورترین آنها یعنی دو پیمان «ناتو» و «ورشو» را به خاطر می‌آورند که اولی هنوز و همچنان پس از هفت دهه پابرجاست و دومی به بایگانی تاریخ پیوسته است. وقتی در‌ سال 1386 میلادی؛ یعنی بیش از 6 قرن پیش دو کشور انگلستان و پرتغال به‌عنوان دو نیروی قاهر آن عصر اقدام به انعقاد یکی از نخستین پیمان‌های نظامی امنیتی در تاریخ سیاسی جهان کردند، هیچ‌کس گمان نمی‌برد چنین پلیتیکی در آینده نزدیک به‌عنوان یک رسم سیاسی و مقبول مورد استقبال و تقلید بسیاری دیگر از کشورها قرار گیرد. اما چنین شد و پس …
ترجمه اولین‌جلد از سه‌گانه برادران گریم منتشر شد
مهر / ۴۲ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
ترجمه اولین‌جلد از سه‌گانه برادران گریم منتشر شد
رمان «هانسل و گرتل برادران گریم، تاریک‌تر و تارسناک‌تر» نوشته آدام گیدویتز با ترجمه شهره نورصالحی توسط نشر پیدایش منتشر و راهی بازار نشر شد.
  ترجمه  نشر پیدایش  انتشارات پیدایش  ادبیات کودک و نوجوان  ادبیات جهان
ترجمه نیما زاغیان از «گل‌های دوزخی» بودلر در سومین پله نشر ایستاد
مهر / ۲ روز قبل / فرهنگی و هنری
ترجمه نیما زاغیان از «گل‌های دوزخی» بودلر در سومین پله نشر ایستاد
سومین چاپ «گل‌های دوزخی» اثر بودلر و ترجمه نیما زاغیان توسط نشر نگاه منتشر شد. به باور منتقدان و زبانشناسان ترجمه زاغیان بسیار نزدیک به روح اشعار بودلر است.
  نیما زاغیان  ادبیات جهان  نشر نگاه  بازار نشر  تازه های نشر
این رمان، ۴۰ سال پیش ویروس کرونا را پیش‌بینی کرده بود؟
خبرآنلاین / ۳ روز قبل / فرهنگی و هنری
این رمان، ۴۰ سال پیش ویروس کرونا را پیش‌بینی کرده بود؟
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: شیوع ویروس مرگبار کرونا در کشورهای مختلف جهان، نام یک رمان قدیمی را دوباره بر سر زبان‌ها انداخته است.
  ویروس کرونا  ادبیات جهان  معرفی کتاب
«عروسک» بازتابی ظریف از دوران رشد نویسنده‌اش
خبرآنلاین / ۵ روز قبل / فرهنگی و هنری
«عروسک» بازتابی ظریف از دوران رشد نویسنده‌اش
مهر نوشت: جدیدترین رمانی که از اسماعیل کاداره در آلبانی به بازار آمد، با عنوان «عروسک» به تازگی به زبان انگلیسی برگردانده و منتشر شده است.
  ادبیات جهان
کتاب جدید پیتر هاندکه منتشر شد/ انتقام یا وجدان آگاه؟
خبرآنلاین / ۵ روز قبل / فرهنگی و هنری
کتاب جدید پیتر هاندکه منتشر شد/ انتقام یا وجدان آگاه؟
مهر نوشت: کتاب جدید پیتر هاندکه برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۹ منتشر شد.
  جایزه نوبل  ادبیات جهان
اسکار ترمیم لیبرالیسم
روزنامه فرهیختگان / ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / فرهنگی و هنری
اسکار ترمیم لیبرالیسم
وقتی از ادبیات رئیس‌جمهور ایران در مجامع بین‌المللی گرفته تا نوع روابط و رقابت‌های آمریکا و چین و روسیه، هر چیز ریز و درشتی از عالم سیاست روی مضمون و حتی انتخاب موضوع فیلم‌های سینمایی اینقدر تاثیر دارد، عجیب نیست که دیده شود موج جدیدی در سینما به راه افتاده و ارتباط مشخصی با زندگی در جهان سرمایه‌داری دارد.
دغدغه‌های اجتماعی خانم نویسنده/در ستایش ۹۰ سالگی آلیس مونرو
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / فرهنگی و هنری
دغدغه‌های اجتماعی خانم نویسنده/در ستایش ۹۰ سالگی آلیس مونرو
آلیس مونرو تجربیاتی را منتقل می‌کند که برای نسل‌های جوان امروزی که گرفتار تکنولوژی به‌ویژه رایانه‌ها شده‌اند، بسیار ارزشمند است.
  آلیس مونرو  حسن گل‌محمدی  کانادا  ادبیات جهان
نگاهی به شعر شاعری که می‌گفت مرگ نوری طلایی دارد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / فرهنگی و هنری
نگاهی به شعر شاعری که می‌گفت مرگ نوری طلایی دارد
جا های شنگ یکی از شاعران مهم ادبیات معاصر چین است که بر این‌باور بوده چیزهای رو به مرگ، نوری طلایی و فناناپذیر از خود ساطع می‌کنند.
  ادبیات جهان  ترجمه  چین  دانشگاه تهران
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / ...
راوی روایت‌های خاکستری و جان‌های بی‌قرار
شهریار مندنی‌پور، نویسنده‌کتاب‌هایی چون«سایه‌های غار»، «هشتمین‌ روز زمین»، «مومیا‌ و عسل»، «دل‌دلدادگی»، «شرق ‌بنفشه»، «ماه نیمروز»، «آبی‌ ماورای ‌بحار» و چند اثر دیگر 63 ساله ‌شد. نویسنده‌ای که بسیاری ‌از اهالی ادبیات داستانی ‌ایران از او به عنوان یک پدیده‌ یاد می‌کنند و کارهایش به رغم گذشت سالیان زیاد از تاریخ ‌انتشار هنوز هم خوانده‌ می‌شوند. در این فرصت به سراغ کسانی‌ رفته‌ایم که جهان داستانی این نویسنده ‌را به خوبی می‌شناسند و به ابعاد مختلف کارهای او پرداخته‌اند.
دختر نجیب محفوظ نسخه‌های ترجمه آثار پدرش را به موزه اهدا کرد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فرهنگی و هنری
دختر نجیب محفوظ نسخه‌های ترجمه آثار پدرش را به موزه اهدا کرد
آثار متعددی از دست نوشته‌های و نسخه‌های ترجمه‌شده نجیب محفوظ توسط دختر این‌نویسنده به موزه او در قاهره اهدا شدند.
  نویسنده جهانی  ادبیات جهان  مصر  موزه
رمان آمریکایی «بی‌سرزمین» چاپ شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فرهنگی و هنری
رمان آمریکایی «بی‌سرزمین» چاپ شد
رمان «بی‌سرزمین» کریستینا هنریکز با ترجمه آذین فراهانی توسط نشر خزه منتشر و راهی بازار نشر شد.
  ادبیات جهان  ادبیات آمریکا  نشر خزه  ترجمه
ترجمه سومین رمان چهارگانه ناپلی چاپ شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فرهنگی و هنری
ترجمه سومین رمان چهارگانه ناپلی چاپ شد
کتاب «آنان که می‌روند و آنان که می‌مانند» سومین رمان مجموعه چهارگانه ناپلیِ النا فرانته با ترجمه فریده گوینده توسط نشر لگا منتشر شد.
  نشر لگا  ادبیات جهان  ترجمه  ایتالیا
«شبکه امنیتی» هاینریش بُل به بازار نشر آمد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فرهنگی و هنری
«شبکه امنیتی» هاینریش بُل به بازار نشر آمد
رمان «شبکه امنیتی» نوشته هاینریش بُل با ترجمه محمدتقی فرامرزی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.
  ادبیات آلمانی  ادبیات جهان  ترجمه  هاینریش بل  نشر نو
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / ...
تبدیل به مشتی نادان شده‌ایم؟
‏  [یاسر نوروزی] «اخبار افراد نادان را به حماقت و اقتداری تصنعی مجهز می‌کند.» این جمله گوستاو فلوبر، نویسنده بزرگ فرانسوی و خالق رمان «مادام بوآری» است؛ رمانی که آن را کتاب مقدس رئالیسم و آغازگر جریان واقع‌گرایی در ادبیات جهان می‌دانند. جمله قابل تأمل فلوبر به قرن نوزدهم برمی‌گردد و زمانی که روزنامه‌های پرتیراژ قدرت مطلق اخبار بودند. با این حال با هوش و نبوغی عجیب دریافته بود که این آیین نو، به‌زعم فیلسوف آلمانی، هگل، در حال جایگزین‌کردن آیینی دیگر برای انسان معاصر است. فلوبر از اخبار نفرت داشت: «چون معتقد بود موذیانه خوانندگان خود را ترغیب می‌کند که قوه تفکر خود را به دیگران بسپارند؛ کاری که هیچ انسان شریفی حاضر به …
تاریخ‌نگار
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ...
تاریخ‌نگار
 ‏صدوهفده سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌وهشتم بهمن 1281 خورشیدی، صادق هدایت، نویسنده شهیر ایرانی در تهران به دنیا ‏آمد. اهل فن رمان «بوف کور» هدایت را درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران برشمرده‌‌اند. هدایت برخی از آثار ‏نویسندگان بزرگ جهان را مانند ژان پل سار‌تر، فرانتس کافکا و آنتوان چخوف به فارسی ترجمه کرده‌ است. او نوزدهم ‏فروردین 1330 خورشیدی در پاریس به زندگی خود پایان داد. مدفن هدایت در گورستان معروف پرلاشز است. ‏
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸-۱۱-۲۷ / فرهنگی و هنری
درباره گسترش زبان فارسی کم‌کاری کردیم
امروز سالگرد تاسیس شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی است که رسالت آن، انجام امور علمی، تحقیقاتی، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی درباره آموزش زبان و ادبیات فارسی به غیر فارسی‌زبانان جهان است. این نهاد بعدها با ادغام‌های صورت گرفته، به بنیاد سعدی تغییر نام داد اما در قالبی جدید، همچنان همان رسالت را عهده‌دار است. به بهانه تاسیس این نهاد، با حسن ذوالفقاری، استاد دانشگاه به گفت‌وگو نشسته‌ایم تا به آسیب‌های فراوان مبتلابه این سازمان‌های دولتی گرفتار در موانع بسیار بپردازیم.
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / ...
طرفدار مخاطب عام
اسماعیل فصیح از آن جمله نویسندگانی‌است که در جذب مخاطب عام و خاص موفق بود و اولین نویسنده ایرانی است که زندگی طبقه متوسط را وارد رمان فارسی کرد همچنین اولین نویسنده‌ای بود که در یکی از رمان‌های خود به نام «زمستان 62» به جنگ ایران و عراق پرداخت. فصیح نویسنده‌ای است که جهان ذهنی رنگارنگی دارد به گونه‌ای که درمیان آثار او می‌توان به گرایش‌های گوناگونی از نگاه ویژه به جامعه را مشاهده کرد. فصیح بارها گفته که از مخاطب اندک گریزان است و دوست دارد کتاب‌هایش ازسوی طیف‌های مختلف خوانده شود و مورد نقد و تحلیل قرار گیرد. نکته جالب توجه در آثار اسماعیل فصیح این است که حتی نوجوانانی که تازه قصد دنبال کردن ادبیات جدی دارند را هم جذب کرده است. شیوه فکری …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / ...
توسعه خلاقانه گردشگری و صنایع دستی در شب های فرهنگی نصف جهان در تبریز
بهروز راعی : مایه فخر ایران و جهان با پیوندهایی عمیق که تاریخ دو شهر را به هم گره زده است؛ اصفهان و تبریز، دو خواهرخوانده، دو کلانشهر که یکی را نیمه جهانش خوانند و دیگری را شهر اولین‌ها؛ و این نام چقدر بامسماتر می‌شود وقتی شمارش معکوس میزبانی تبریزی‌ها از نخستین برنامه شب‌های فرهنگی اصفهان از حالا آغاز شده است.بزم هنر و فرهنگ؛ گردهمایی نور و رنگ، موسیقی و نمایش، ادبیات و سینما، صنایع‌دستی و هنرهای تجسمی، به افتخار اصفهان و به میزبانی میهمان‌نوازانه تبریزی‌ها که قرار است گرما را به رگ شب‌های سرد و برفی زمستان تبریز بریزد.نخستین برنامه شب‌های فرهنگی اصفهان با چشم‌انداز اقامه گفت‌وگومندی بر اساس توسعه صنایع خلاق و گردشگری از ساعت 15 تا 21 روز پنجشنبه 24 بهمن ماه به همت معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان …
جوایز افتخاری انجمن قلم آمریکا اهدا می‌شود/ تام استوپارد در فهرست
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / فرهنگی و هنری
جوایز افتخاری انجمن قلم آمریکا اهدا می‌شود/ تام استوپارد در فهرست
تام استوپارد نمایشنامه‌نویس نامدار از جمله نویسندگانی است که امسال با دریافت جایزه افتخاری از انجمن قلم آمریکا تجلیل می‌شود.
  جایزه ادبی  نمایشنامه نویس  ادبیات جهان  نویسنده جهانی
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / ...
فعلا نیازی به استفاده از ماسک نیست
گروه اجتماعی| با گذشت بیش از دو ماه از شناسایی اولین بیمار آلوده به ویروس کرونا در چین (با وجود آنکه دولت چین تا 5 ژانویه و تا اعلام رسمی شهر ووهان به عنوان کانون انتشار این ویروس، از آلودگی به کرونا به عنوان «بیماری مرموز» نام می‌برد) کرونا هنوز به ایران نرسیده است. البته از امروز هم بیماری ناشی از سرایت این ویروس، هویت جدیدی پیدا کرده چون دیروز، مسوولان سازمان بهداشت جهانی اعلام کردند که بیماری ناشی از ویروس کرونا که حالا به فوت و ابتلای بیش از 45 هزار نفر در چین و آلودگی هزاران نفر در 30 کشور دنیا از جمله هنگ‌کنگ، ژاپن، سنگاپور، تایلند، کره‌جنوبی، تایوان، مالزی، ویتنام، استرالیا، آلمان، ایالات‌متحده امریکا، فرانسه، امارات‌متحده‌عربی، انگلیس، کانادا، …
منبعی مهم برای مطالعه بازار در ایران
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / اقتصادی
منبعی مهم برای مطالعه بازار در ایران
«بازار» پدیده‌ای است که توانسته جایگاه منحصربه‌فردی را در مطالعات ایران معاصر و مدرن کسب کند. بازار ایرانیان که از دیرباز و به‌طور معمول در مرکز شهرها بنا می‌شد و البته نقش عملی را در اقتصاد ایفا کرده است را می‌توان به‌عنوان مقیاس کوچکی از نظم موجود در جهان دانست. فضای نیمه محصور در میانه ساختمان‌های مسقف، جامعه‌ای بسته را جای می‌دهد که بر پایه روابط میان تاجران شکل می‌گیرد. این پدیده توانسته است در مقاطعی توانایی چشمگیر خود را در بسیج سیاسی نشان دهد. به همین دلیل نیز مطالعه بازار در ایران همواره یکی از سوژه‌های جذاب برای محققان رشته‌های دانشگاهی گوناگون نظیر انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی، تاریخ و حتی علوم سیاسی بوده است. به علاوه پدیده بازار توانسته تا در ادبیات معاصر نیز نفوذ کند. این کتاب تمرکز …
استفن جویس آخرین نوه و وارث آثار جویس درگذشت
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / فرهنگی و هنری
استفن جویس آخرین نوه و وارث آثار جویس درگذشت
ایبنا نوشت: آخرین نوه نویسنده «اولیس» و «رستاخیز فینگان‌ها» و محافظ سرسخت دارایی‌های جیمز جویس از دنیا رفت.
  نویسنده  ادبیات جهان  ادبیات
برای موفقیت ادبیات هزاره سوم را بیاموزید
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / ...
برای موفقیت ادبیات هزاره سوم را بیاموزید
مدرس سمینار کودک هزاره سوم گفت: با توجه به پیشرفت سریع جهان امروز، باید ادبیات هزاره سوم که در حوزه های مختلف مانند زندگی و روابط شغل و... کاربرد دارد را بیاموزید.
  سعدی  سمینار  استعدادیابی  کودک  استانی-علمی و آموزشی
فینالیست‌های جایزه داستان عربی معرفی شدند
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / فرهنگی و هنری
فینالیست‌های جایزه داستان عربی معرفی شدند
جایزه بین‌المللی برای داستان عربی ۲۰۲۰ با انتشار فهرست فینالیست‌های این دوره، اسامی ۶ نامزد راه‌یافته به بخش نهایی این دوره خود را اعلام کرد.
  جایزه ادبی  ادبیات جهان  ادبیات عرب
چاپ جدید ترجمه «دانته آلیگیری» پس از سال‌ها منتشر شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / فرهنگی و هنری
چاپ جدید ترجمه «دانته آلیگیری» پس از سال‌ها منتشر شد
کتاب «دانته آلیگیری» نوشته مارک موسا با ترجمه مهدی سحابی توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شد.
  ادبیات جهان  ایتالیا  ترجمه  نشر مرکز
اِنسِنزبرگر؛ شاعر یک دنیا
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / فرهنگی و هنری
اِنسِنزبرگر؛ شاعر یک دنیا
هانس ماگنوس انسِنزبرگر، در عین توجه به فرم و تکنیک، توانسته است شعری چنان زنده، منسجم و اثرگذار خلق کند که خواننده‌هایی با فرهنگ‌ها و روحیات مختلف در سرتاسر دنیا با اشعارش ارتباط برقرار می‌کنند و آن را نه به منزله شعری از فرهنگ و زبانی دیگر، بلکه همچون حدیث نفس خود و روزگار خود دریابند.
  شعر  بازار کتاب  معرفی کتاب  ادبیات جهان
نویسنده برنده جایزه مدیسی درگذشت
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / فرهنگی و هنری
نویسنده برنده جایزه مدیسی درگذشت
پی‌یر گویوتا نویسنده فرانسوی که سال پیش با کتاب «حماقت» به عنوان برنده جایزه مدیسی ۲۰۱۸ انتخاب شده بود، در ۸۰ سالگی درگذشت.
  نویسنده جهانی  درگذشت چهره ها  فرانسه  ادبیات جهان
اقدامی ابتکاری برای رفاه نویسندگان اسکاتلندی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / فرهنگی و هنری
اقدامی ابتکاری برای رفاه نویسندگان اسکاتلندی
ایبنا نوشت: اتحادیه ناشران اسکاتلند در جریان اجرای پروژه‌ای چند ساله اقدام به تاسیس صندوقی برای رفاه حال نویسندگان کرده است.
  نویسنده  اسکاتلند  ادبیات جهان
ژازه طباطبایی؛ سخنگوی بی‌آلایش هنر مدرن ایران
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / وبگردی
ژازه طباطبایی؛ سخنگوی بی‌آلایش هنر مدرن ایران
تهران- ایرنا- ژازه طباطبایی نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی است که نقاشی‌ها و مجسمه‌هایش تعلق خاطر او را به ادبیات و هنر فولکلوریک ایران و نمادهایی همچون شیر و خورشید و پرنده‌ها نشان می‌دهد به گونه‌ای که وی را باید سخنگوی بی‌آلایش هنر مدرن ایران در جهان معاصر نامید.
  مجسمه سازی  هنرمندان  کتاب  نقاشی  نقاشی
«روزگار عصیان» به کتابفروشی‌ها رسید
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / فرهنگی و هنری
«روزگار عصیان» به کتابفروشی‌ها رسید
رمان «روزگار عصیان» نوشته ژانت والز با ترجمه حمیدرضا همایونی‌فر توسط نشر خزه منتشر و راهی بازار نشر شد.
  نشر خزه  ترجمه  ادبیات جهان
درباره ابراهیم یونسی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / وبگردی
درباره ابراهیم یونسی
تهران- ایرنا- ابراهیم یونسی یکی از نویسندگان بزرگ خطه کردستان به شمار می‌رود که بیش از ده‌ها کتاب را به رشته تحریر درآورد و بسیاری از آثار مطرح ادبیات جهان و پژوهش‌ها با ترجمه وی شناخته می‌شود و به عنوان نسل اول مترجمان کشور در انتقال تجربیات و اندیشه غرب به فرهنگ و زبان فارسی نقش بسیار برجسته‌ای را ایفا کرده‌است.
  فرانسه  کردستان  دانشگاه تهران  إیران  نویسنده  ادبیات  کودتای ۲۸ مرداد  یونسی
کاری که باعث شرمندگی جوجو مویز شد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / فرهنگی و هنری
کاری که باعث شرمندگی جوجو مویز شد
ایبنا نوشت: جوجو مویز، نویسنده انگلیسی آثاری چون «من پیش از تو»، «پس از تو»، «هنوز هم من» در این مطلب از آثاری سخن می‌گوید که در زندگی‌اش تأثیرگذار بوده‌اند.
  نویسنده  ادبیات جهان  کتاب
از دانشگاه تهران تا دانشگاه مک گیل
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / فیلم
از دانشگاه تهران تا دانشگاه مک گیل
بیش از هفتاد سال غور در عالم ادبیات و عرفان و تاریخ و فلسفه و طب و فقه و کلام و اصول کم نیست، اما «مهدی محقق» چنین کرده است. او که دهم بهمنِ امسال، نود ساله شد، پدری از تبار وعاظ داشت اما خود راه معلمی در پیش گرفت. در مشهد متولد شد، اما در دانشگاه تهران درس خواند و دکتری ادبیات گرفت. چون در زمان خودش تنها استاد دانشکده ادبیات بود که بر عربی و انگلیسی اِشراف کامل داشت، در دو برهه به مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن و دانشگاه مک گیل رفت. او که یکی از تنها ایرانیانی است که در فرهنگستان‌های زبان و ادب چند کشور ازجمله مصر، سوریه، لبنان، اردن و هند عضویت دارد، در راه‌اندازی دایره‌المعارف تشیع و دانشنامه جهان اسلام نقش داشته و در این سال‌ها، ریاست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی را برعهده داشته …
  هند  مشهد  سوریه  لبنان  فلسفه  عرفان  مصر  ادبیات  مهدی محقق  دانشگاه تهران
جورج استاینر درگذشت
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / فرهنگی و هنری
جورج استاینر درگذشت
ایسنا نوشت: جورج استاینر منتقد سرشناس ادبی و مقاله‌نویس فرانسوی - آمریکایی که به تحقیق درباره قدرت و محدودیت‌های زبان و فرهنگ می‌پرداخت در سن ۹۰سالگی درگذشت.
  نویسنده  ادبیات جهان  ادبیات
شماره زمستانی جهان کتاب با «۱۰۳ جلوه مگره» روی پیشخوان آمد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / فرهنگی و هنری
شماره زمستانی جهان کتاب با «۱۰۳ جلوه مگره» روی پیشخوان آمد
شماره جدید ماهنامه جهان کتاب با مقاله‌ای درباره چاپ ۱۰۳ رمان و داستان پلیسی سربازرس مگره منتشر و روی پیشخوان آمد.
  انتشارات جهان کتاب  ادبیات جهان  ژرژ سیمنون  معرفی نشریات
راویت انقلاب چین در یک رمان/داستانی طولانی که خسته‌کننده نیست
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / فرهنگی و هنری
راویت انقلاب چین در یک رمان/داستانی طولانی که خسته‌کننده نیست
رمان چینی «طاقت زندگی و مرگم نیست» روایت پنجاه ساله انقلاب چین را در بر می‌گیرد و داستانی طولانی دارد که البته خسته‌کننده نیست.
  ادبیات جهان  چین  ترجمه
ترجمه طاهری از «پطرزبورگ» به چاپ سوم رسید
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / فرهنگی و هنری
ترجمه طاهری از «پطرزبورگ» به چاپ سوم رسید
ترجمه فرزانه طاهری از رمان «پطرزبورگ» نوشته آندری بیه‌لی توسط نشر مرکز به چاپ سوم رسید.
  ترجمه  نشر مرکز  فرزانه طاهری  روسیه  ادبیات جهان  تجدید چاپ
تئاتر و سینمای ایران دست‌کمی از بهترین آثار هنری جهان ندارد/ ایرانی‌ها در هنر هم سراغ سیاست می‌روند و هم از ادبیات وام می‌گیرند
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / فرهنگی و هنری
تئاتر و سینمای ایران دست‌کمی از بهترین آثار هنری جهان ندارد/ ایرانی‌ها در هنر هم سراغ سیاست می‌روند و هم از ادبیات وام می‌گیرند
ایلنا: «نیل وندر لیندن» تهیه‌کننده موسیقی، تئاتر و پروژه‌های هنرهای تجسمی از کشور هلند، گفت: تئاتر ایران یگانه است چراکه ایرانیان درباره وضعیت سیاسی کشورشان…
  تئاتر ایران  نیل وندر لیندن  تئاتر هلند  Neil van der Linden  پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران
دنیای بدون ادبیات؛ دنیای بی‌فرهنگی
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / ...
دنیای بدون ادبیات؛ دنیای بی‌فرهنگی
طی 25سال گذشته، جذابیت رسانه‌ها و کامپیوتر در میان مردم رشد چشمگیری داشته و در مواردی باعث کمرنگ‌شدن نقش ادبیات و کنار گذاشته‌شدن گنجینه‌های پر ارزشی چون کتاب‌ها شده‌اند، تا جایی که کم‌کم کتابخانه‌ها کنار گذاشته شده و جای خود را به سی‌دی، دی‌وی‌دی و کتابخوان‌های الکترونیکی داده‌اند. این جذابیت‌ها البته برای کودکان و نوجوانان پر‌رنگ‌تر بوده و اگر بخواهیم نگاهی کلی به این مقوله در سراسر جهان داشته باشیم باید گفت؛ ابزارهای جدید نقش کتاب را در زندگی کودکان و نوجوانان در مقایسه با همان 25سال پیش کمرنگ …
«هتل آنایورت» چاپ شد/عرضه رمانی از کافکای ترکیه
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / فرهنگی و هنری
«هتل آنایورت» چاپ شد/عرضه رمانی از کافکای ترکیه
رمان «هتل آنایورت» نوشته یوسف آتیلگان با ترجمه عین‌له غریب توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد.
  ادبیات جهان  ترکیه  ترجمه  نشر چشمه
ادبیات پایداری منحصر به ایران نیست
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / فرهنگی و هنری
ادبیات پایداری منحصر به ایران نیست
تبریز - ایرنا - رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با بیان اینکه ادبیات پایداری امروز در سرتاسر جهان اسلام ظهور و نمود یافته است، گفت: این نوع ادبیات امروز دیگر منحصر به جمهوری اسلامی ایران نیست.
نسل امروز ایران می‌تواند تحول آفرین صحنه ادبیات جهان باشد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / ...
نسل امروز ایران می‌تواند تحول آفرین صحنه ادبیات جهان باشد
رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با تاکید بر این‌که نسل امروز و جوانان فرهیخته ایران می‌توانند تحول آفرینان صحنه ادبیات جهان باشند، گفت: منطقه شمالغرب کشور همواره در ادبیات ایران صاحب جایگاه ویژه‌ای بوده و امروز نیز باید نقش خود در ادبیات پایداری را ایفا کند.
  استانی-فرهنگی و هنری  هفته دفاع مقدس
مراسم اختتامیه جشنواره اسرار عشق برگزار می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / فرهنگی و هنری
مراسم اختتامیه جشنواره اسرار عشق برگزار می‌شود
مراسم اختتامیه جشنواره اسرار عشق، پنجشنبه این‌هفته در کافه‌کتاب ققنوس برگزار می‌شود.
  انتشارات ققنوس  ادبیات جهان  ترکیه  مولوی
داستان‌هایی از کره شمالی چاپ شد/ورود «اتهام» به کتابفروشی‌ها
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / فرهنگی و هنری
داستان‌هایی از کره شمالی چاپ شد/ورود «اتهام» به کتابفروشی‌ها
ترجمه مجموعه‌داستان «اتهام» با ترجمه مسعود یوسف حصیرچین توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.
  کره شمالی  انتشارات ققنوس  ترجمه  ادبیات جهان
«مادام بوواری» به چاپ بیست و سوم رسید
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / فرهنگی و هنری
«مادام بوواری» به چاپ بیست و سوم رسید
رمان «مادام بوواری» نوشته گوستاو فلوبر با ترجمه مهدی سحابی توسط نشر مرکز به چاپ بیست و سوم رسید.
  نشر مرکز  ترجمه  ادبیات جهان  تجدید چاپ
صیانت از محتوای فارسی در فضای مجازی
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / فرهنگی و هنری
صیانت از محتوای فارسی در فضای مجازی
نشست تخصصی صیانت از زبان و ادبیات فارسی در فضای مجازی با همکاری انجمن ایرانی مطالعات جهان در روز اول بهمن ماه ۱۳۹۸ در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد.
برتراند راسل؛ متفکری صلح‌طلب و بنیان‌گذار فلسفه تحلیلی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / وبگردی
برتراند راسل؛ متفکری صلح‌طلب و بنیان‌گذار فلسفه تحلیلی
تهران- ایرنا- برتراند راسل را به یقین می‌توان یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان و ادیبان در سطح جهان به‌شمار آورد که در ۱۹۵۰ میلادی به پاس آثار متعدد در حمایت از نوع‌دوستی و آزادی اندیشه، برنده جایزه نوبل ادبیات شد. این نویسنده در ایران به جهت تفکرات صلح‌آمیز و ضدجنگ و همچنین عقایدش در خصوص دین و جامعه مشهور شده‌است.
  بریتانیا  نجف دریابندری  امریکا  فلسفه دین  فلسفه  آلمان  جنگ جهانی دوم  نویسنده  انگلستان
آگاتا کریستی آمریکا، ملکه تعلیق درگذشت
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / فرهنگی و هنری
آگاتا کریستی آمریکا، ملکه تعلیق درگذشت
یکی از شاخص‌ترین جنایی‌نویسان آمریکا که حتی از او به عنوان آگاتا کریستی آمریکا نیز یاد شده، در ٩٢ سالگی درگذشت.
  نویسنده جهانی  درگذشت چهره ها  ادبیات جهان
مری‌ هیگینز کلارک درگذشت
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / فرهنگی و هنری
مری‌ هیگینز کلارک درگذشت
مری هیگینز کلارک نویسنده سرشناس آمریکایی که به نام «ملکه تعلیق» شهرت داشت، در ۹۲ سالگی درگذشت.
  نویسنده  ادبیات جهان  بازار کتاب
مرگ نویسنده پرفروش و ملکه تعلیق ادبیات جهان در ۹۲ سالگی
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / فرهنگی و هنری
مرگ نویسنده پرفروش و ملکه تعلیق ادبیات جهان در ۹۲ سالگی
مری هیگینز کلارک، نویسنده پرفروش آمریکایی و ملکه تعلیق ادبیات دنیا روز جمعه در کالیفرنیا به مرگ طبیعی از دنیا رفت. او ۹۲ سال داشت.
نیشتر بالزاک به زخم تفاوت‌های اجتماعی فرانسه/پاریس زیبا نیست
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / فرهنگی و هنری
نیشتر بالزاک به زخم تفاوت‌های اجتماعی فرانسه/پاریس زیبا نیست
رمان «باباگوریو» ازنظر جامعه‌شناسی قرن نوزدهم فرانسه، اثری در خور توجه است و بالزاک علاوه بر قصه و پیام‌های اخلاقی مدنظرش نیشتر عمیقی به زخم‌های اجتماعی کشورش زده است.
  اونوره بالزاک  ادبیات جهان  ترجمه  فرانسه  نقد کتاب
ضربه‌ای که مرگ دلخراش کوبی برایانت به پائولو کوئیلو زد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / فرهنگی و هنری
ضربه‌ای که مرگ دلخراش کوبی برایانت به پائولو کوئیلو زد
ایبنا نوشت: ​پائو کوئیلو، نویسنده کتاب «کیمیاگر» اعلام کرد به نوشتن کتابی که با همکاری کوبی برایانت در حال نگارش بود ادامه نمی‌دهد و بدون کمک کوبی دلیلی برای ادامه کتاب نمی‌بیند.
  نویسنده  ادبیات جهان  کوبی برایانت
هوبر مَنگارلی رمان‌نویس فرانسوی درگذشت
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / فرهنگی و هنری
هوبر مَنگارلی رمان‌نویس فرانسوی درگذشت
هوبر مَنگارلی رمان‌نویس فرانسوی برنده جایزه مدیسی ۲۰۰۳ و نامزد گنکور ۲۰۱۹ بر اثر بیماری درگذشت.
  درگذشت چهره ها  نویسنده جهانی  ادبیات جهان
چاپ یک‌رمان آلمانی درباره مشکلات خانوادگی یک دختر نوجوان
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / فرهنگی و هنری
چاپ یک‌رمان آلمانی درباره مشکلات خانوادگی یک دختر نوجوان
رمان «با بچه‌ها که کسی حرف نمی‌زند» نوشته کیرستن بویه به‌تازگی با ترجمه کتایون سلطانی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد.
  ادبیات کودک و نوجوان  نشر چشمه  ترجمه  ادبیات جهان
کدام نویسنده نشان پهلوانی مردم قرقیزستان را دارد؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / فرهنگی و هنری
کدام نویسنده نشان پهلوانی مردم قرقیزستان را دارد؟
مهر نوشت: تولوگون قاسم‌بیک‌اف، نویسنده سرشناس قرقیزستانی است که در ایران ناشناخته است و در سال ۲۰۰۷ نشان پهلوانی مردم قرقیز را دریافت کرده است.
  قرقیزستان  نویسنده  ادبیات جهان
مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه رییسی جدید پیدا کرد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / فرهنگی و هنری
مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه رییسی جدید پیدا کرد
مهر نوشت: دیدیه دکواین به عنوان رییس جدید آکادمی گنکور فرانسه انتخاب شد.
  ادبیات جهان  فرانسه  جوایز ادبی
دیدیه دکواین در راس مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه قرار گرفت
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / فرهنگی و هنری
دیدیه دکواین در راس مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه قرار گرفت
دیدیه دکواین به عنوان رییس جدید آکادمی گنکور فرانسه انتخاب شد.
  جایزه گنکور  نویسنده جهانی  ادبیات جهان  فرانسه
از حشاشین دیروز تا تروریست‌های کراواتی
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / سیاسی
از حشاشین دیروز تا تروریست‌های کراواتی
ترور یا آدم‌کشی سیاسی پدیده‌ نوظهوری نیست. گرچه این اصطلاح از قرن ۱۸ میلادی پا به میدان ادبیات سیاسی جهان گذاشت اما به یقین، در دوره‌های مختلف تاریخ، از جمله تاریخ صدر اسلام و تاریخ حیات امامان معصوم، قابل ردیابی است. طرح ترور پیامبر اسلام توسط قبیله قریش، ترور حضرت‌ علی(ع) توسط خوارج و ترور امام حسن‌(ع) توسط امویان از جمله نمونه‌های بارز ترور است که مطالعه آن در تحلیل وقایع روز می‌تواند مفید و مؤثر باشد.
  ترور  حشاشین  حسن صباح  حضرت محمد (ص)  ترور بیولوژیک
ترجمه «مرگ خنده‌دار، عشق ناتمام» چاپ شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / فرهنگی و هنری
ترجمه «مرگ خنده‌دار، عشق ناتمام» چاپ شد
رمان «مرگ خنده‌دار، عشق ناتمام» نوشته جس اندروز با ترجمه بهاره قاسم‌پور توسط نشر خزه منتشر و راهی بازار نشر شد.
  نشر خزه  ادبیات جهان  طنز  ترجمه
اقدام عجیب نویسنده سرشناس/ وقتی خالق «جک ریچر» برای خودش جانشین انتخاب می‌کند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / فرهنگی و هنری
اقدام عجیب نویسنده سرشناس/ وقتی خالق «جک ریچر» برای خودش جانشین انتخاب می‌کند
مهر نوشت:‌ نویسنده سرشناس بریتانیایی که برای نوشتن مجموعه «جک ریچر» شهرتی جهانی دارد، گفت برای نوشتن داستان‌های بیشتری در این زمینه پیر شده و برادرش این داستان‌ها را ادامه می دهد.
  ادبیات جهان  نویسنده  کتاب
لی چایلد برای نوشتن داستان‌های جک ریچر پیر شده/ برادرش می‌نویسد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / فرهنگی و هنری
لی چایلد برای نوشتن داستان‌های جک ریچر پیر شده/ برادرش می‌نویسد
نویسنده سرشناس بریتانیایی که برای نوشتن مجموعه «جک ریچر» شهرتی جهانی دارد، گفت برای نوشتن داستان‌های بیشتری در این زمینه پیر شده و برادرش این داستان‌ها را ادامه می دهد.
  ادبیات انگلیسی  ادبیات جهان  نویسنده جهانی  ادبیات پلیسی
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / ...
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
نیکنام حسین‌پور ـ مدیرعامل ‌خانه کتاب شیراز به‌عنوان شهر مشاهیر ادبیات ایران با پیشینه‌ای عظیم درتاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، جایگاه ویژه‌ای نزد ایرانی‌ها دارد. این شهر به‌عنوان یکی از پایتخت‌های تمدنی، فرهنگی و دینی در ایران شناخته شده است و دلیل آن وجود نقش‌آفرینان بزرگی در حوزه ادب و شعر فارسی، همچون حافظ و سعدی با آوازه جهانی و وصال و قاآنی و نیز فیلسوفان و اندیشه‌پردازان مطرحی همچون ملاصدرا و سیبویه است که پایه‌های ادب فارسی نه در شیراز، بلکه در ایران و جهان هستند. حافظ و سعدی و فرصت شیرازی …
الیف شافاک: دوست داشتم «شمس تبریزی» را ملاقات کنم
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / فرهنگی و هنری
الیف شافاک: دوست داشتم «شمس تبریزی» را ملاقات کنم
ایسنا نوشت: «الیف شافاک» نویسنده مشهور ترکیه‌ای در گفت‌وگویی از زندگی شخصی و ادبی‌اش گفته است.
  کتاب  نیویورک تایمز  ادبیات جهان
معرفی یک نویسنده جدید آلمانی‌زبان با مخاطبان ایرانی
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / فرهنگی و هنری
معرفی یک نویسنده جدید آلمانی‌زبان با مخاطبان ایرانی
رمان «ابرها بزرگ بودند و سفید بودند و در گذر» نوشته ماتیاس چوکه با ترجمه ناصر غیاثی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.
  ادبیات آلمانی  ادبیات جهان  ترجمه  نشر نو
مجموعه گزیده‌اشعار موتزارت جهان شعر به چاپ ششم رسید
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / فرهنگی و هنری
مجموعه گزیده‌اشعار موتزارت جهان شعر به چاپ ششم رسید
ششمین چاپ کتاب «هیچ چیز دوبار اتفاق نمی‌افتد» شامل گزیده اشعار شیمبورسکا با ترجمه ملیحه بهارلو توسط نشر چشمه منتشر و به بازار نشر عرضه شد.
  ملیحه بهارلو  ادبیات جهان  نشر چشمه  تازه های نشر  بازار نشر
کتاب گفتارهایی درباره رمان پلیسی واقع‌گرا چاپ شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / فرهنگی و هنری
کتاب گفتارهایی درباره رمان پلیسی واقع‌گرا چاپ شد
کتاب «رمزگشایی از واقعیت» با ترجمه و تالیف یاسمن منو توسط انتشارات جهان کتاب منتشر و راهی بازار نشر شد.
  ادبیات پلیسی  انتشارات جهان کتاب  ادبیات جهان
تاریخ‌ مصرف این واژه‌ها گذشته است!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / فرهنگی و هنری
تاریخ‌ مصرف این واژه‌ها گذشته است!
ایبنا نوشت: در ویرایش‌های جدید کتاب آکسفورد حساسیت ویژه‌ای روی لغت‌های با ریشه‌های خارجی اعمال شده و اکثر آن‌ها در این سال‌ها یا حذف شده یا جایگزینی بریتانیایی برای آن‌ها انتخاب شده است.
  کتاب  ادبیات جهان  ادبیات
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
کریستوفر تالکین فرزند و ویراستار خالق «ارباب حلقه‌ها» درگذشت
کریستوفر تالکین فرزند و میراث‌دار جی.آر.آر مارتین خالق «ارباب حلقه‌ها» که نقش مهمی در انتشار آثار منتشر نشده پدرش داشت، در ۹۵ سالگی درگذشت.به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، بنا به گفته انجمن تالکین، فرزند این نویسنده بزرگ که مسئولیت انتشار و ویراستاری آثار پدرش را برعهده داشت، درگذشت. این انجمن از طریق توئیتی خبر درگذشت کریستوف تالکین در ۹۵ سالگی را به اطلاع عموم رساند. کریستوفر سومین پسر تالکین و شناخته شده‌ترین فرزند وی در میان هواداران تالکین بود. وی همواره علاقه زیادی به آثاری که پدرش خلق کرده بود داشت و درنهایت ویراستاری و انتشار آثار پدرش را برعهده گرفت. او که برای انتشار آثار تاریخی پدرش درباره زمین-میانه و پس از درگذشت تالکین در سال ۱۹۷۳ شناخته شد، بیش از ۴۰ سال از عمرش را صرف به انجام …
​ انسانیت، در آثار آلبر کامو موج می‌زند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / فرهنگی و هنری
​ انسانیت، در آثار آلبر کامو موج می‌زند
تهران- ایرنا- سفیر فرانسه در ایران با اشاره به اهمیت «آلبر کامو» در ادبیات فرانسه و جهان گفت: انسانیت در آثار او موج می‌زند. در کتاب «طاعون» این جمله معروف هست که در انسان‌ها چیزهای زیادی وجود دارد که به جای تحقیر، تحسین شود.
  فرانسه  کتاب  ترجمه کتاب  ادبیات  مجله بخارا  محمدعلی سپانلو  شب های بخارا
انتشار ترجمه جدیدی از داستان‌های کوتاه چارلز بوکوفسکی؛ جنوب بدون شمال
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / فرهنگی و هنری
انتشار ترجمه جدیدی از داستان‌های کوتاه چارلز بوکوفسکی؛ جنوب بدون شمال
تهران- ایرنا- ترجمه جدیدی از یک مجموعه داستان‌ کوتاه «چارلز بوکوفسکی» نویسنده نام‌آشنای معاصر آمریکایی به نام «جنوب بدون شمال» به برگردان «شهرزاد لولاچی» و توسط نشر افق به بازار کتاب آمده است.
  ادبیات جهان  نویسندگان خارجی  ادبیات معاصر  ایالات متحده آمریکا  ادبیات
نمایشنامه‌های شکسپیر، شعر حافظ هستند/جستجوی عرفان در آثار شکسپیر
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / فرهنگی و هنری
نمایشنامه‌های شکسپیر، شعر حافظ هستند/جستجوی عرفان در آثار شکسپیر
علی سلامی معتقد است نمایشنامه‌های شکسپیر به‌دلیل تصحیح‌های مختلف‌شان مانند غزلیات حافظ هستند که نسخه‌های متنوع دارند. همچنین در برخی از این‌آثار می‌توان گونه‌های عرفان را مشاهده کرد.
  ویلیام شکسپیر  نشر گویا  ترجمه  ادبیات جهان  ادبیات انگلیسی
درگذشت ملیحه محمدی در سکوت خبری
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / فرهنگی و هنری
درگذشت ملیحه محمدی در سکوت خبری
ایسنا نوشت: ملیحه (ملکه) محمدی، مترجم کتاب‌های داستانی چون «تریلوژی خفاش‌ها»، «برگشت نیست»، «آن روی حقیقت»، «دزد لعنتی» و «راسموس و مرد آواره»، ۱۹ روز پیش در سکوت خبری درگذشته است.
  ادبیات جهان  بازار ترجمه  ادبیات داستانی  نوجوانان
انقلاب بلشویکی مدرنیسم روسی را نابود کرد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / فرهنگی و هنری
انقلاب بلشویکی مدرنیسم روسی را نابود کرد
زهرا محمدی گفت: انقلاب روسیه مدرنیسم روسی را نابود کرد چون در گام اول ردای فوتوریسم را به تن مدرنیسم کرد و آن را واداشت ساختارشکنی را به‌منزله‌ ارزش به جامعه نشان بدهد.
  فرزانه طاهری  ترجمه  ادبیات جهان  نقد کتاب  نشر مرکز
واکنش تیم اندرسون به توییت فارسی ترامپ
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / فرهنگی و هنری
واکنش تیم اندرسون به توییت فارسی ترامپ
تسنیم نوشت: تیم اندرسن، نویسنده، در واکنش به توییت فارسی ترامپ، ادعای حمایت رییس‌جمهور آمریکا از مردم ایران را به اشک تمساح تشبیه کرد.
  دونالد ترامپ  نویسنده  ادبیات جهان
درباره عملیات بازار باز ایران
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۱۰-۲۲ / اقتصادی
درباره عملیات بازار باز ایران
عملـــــیات بــــــازار بـــــاز یـــا Ope- markeoperatio- یکی از سیاست‌های شناخته شده پولی دنیاست. یعنی در کنار سیاست نشر پول یا سیاست تغییرات نرخ اندوخته قانونی و بررسی سیاست‌های پولی دیگر، این سیاست در دنیا اجرا می‌شود. به عبارتی سیاستی شناخته شده در ادبیات اقتصادی جهان است و معمولا یک نوع بازار سپاری محسوب می‌شود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
ترومای اندوه اجتماعی
گروه جامعه: سیل در گلستان و خوزستان، زلزله در کرمانشاه و آذربایجان، آتش‌سوزی در پلاسکو و سقوط هواپیمای حامل ایرانیان مهاجر در آسمان تهران آن هم با شلیک موشک پدافند خودی! رویدادهای عمومی بسیاری می‌توانند سبب ایجاد احساس غم، اندوه و چنان که در ادبیات قانونی و رسانه‌ای نوشته می‌شود «جریحه‌دار شدن افکار، عواطف و احساسات عمومی» شود. گاهی حادثه طبیعی است و از دست انسان خارج است و گاه چون جنگ‌ها یا اشتباهات و کم‌کاری‌های مسئولان و آدم‌ها، ردپای تقصیر، خطا و مسئولیت انسانی در آن‌ها دیده می‌شود. با این حال نتیجه یکی است. مسئله این است که با اندوه شکل گرفته و جاری در جامعه چه می‌توان کرد؟همین چند‏ماه پیش بود که نتایج تحقیقی که از سوی موسسه آمریکایی گالوپ انجام شده است، منتشر شد و بر اساس آن، ایران در زمره …
ملت عشق و من پیش از تو؛ پرفروش‌ترین‌ها از نویسندگان زن
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
ملت عشق و من پیش از تو؛ پرفروش‌ترین‌ها از نویسندگان زن
با وجود تمامی ادعاهای موجود و کارهای انجام شده، دنیای امروز همچنان یک جهان جنسیت‌زده و ناعادلانه است. عرصه ادبیات هم از این قاعده مستثنا نیست. در دنیای ادبیات هم درست مانند همه عرصه‌های دیگر، لازم است که زنان برای موفقیت راه دشوارتری را پشت سر بگذارند. با این حال، در گذر ایام برخی از فعالان زن عرصه‌های ادبی موفقیت‌های چشمگیری کسب کرده‌اند.
داستان واقعی زندگی نوجوان ایتالیایی در جنگ جهانی دوم چاپ شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / فرهنگی و هنری
داستان واقعی زندگی نوجوان ایتالیایی در جنگ جهانی دوم چاپ شد
رمان «زیر آسمان سرخ» نوشته مارک سولیوان با ترجمه نیما بیگی توسط انتشارات افق بی‌پایان منتشر و راهی بازار نشر شد.
  ادبیات جهان  ادبیات آمریکا  ترجمه  جنگ جهانی دوم
تقلا برای شناخت عینی جهان
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فرهنگی و هنری
تقلا برای شناخت عینی جهان
اصولا دو دسته شاعر بزرگ در تاریخ ادبیات جهان ظهور می‌کنند. اول آنها که می‌توانند قالب و محتوا را تغییر دهند و دوم شاعرانی که فقط محتوا را در شعر تغییر می‌دهند.
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
دامون شش‌بلوکی پژوهشگر موسیقی نواحی درباره فرود گرگین‌پور و تاثیرات او بر موسیقی اقوام ایرانی گفت
فرود، سمبلی برای عاشقانه‌های‌قشقاییهمدلی| رضا نامجو: در آغاز، الیاس خان شاگرد داوود خان نکیسا موسیقیدان ایل قشقایی بود. او در دوران آموزش به موسیقی علاقه نشان نداد و همین ماجرا باعث شد تا حبیب‌الله خان برادرش موسیقی را نزد داوود خان دنبال کند. حبیب‌الله خان، در دوره‌ای که ناصر خان صولت‌الدوله عاشق‌های ایل را برای بهره‌گیری از محضر استادان موسیقی ایرانی به تهران آورد، به دلیل علاقه‌مندی‌اش به هنر و به‌ویژه موسیقی، با آن‌ها همراه شد و از محضر استادان بنامی بهره برد. او بعدها با بی‌بی‌معصومه بهمنی(بهمن‌بیگی) ازدواج کرد و به دلیل نسبت فامیلی چهار فرزندان حاصل این ازدواج نابینا به دنیا آمدند. حبیب‌الله‌خان از فرزندانش حمایت ویژه‌ای کرد و آنان را نزد استادان موسیقی فرستاد تا این هنر را بیاموزند. او …
«قدرت در طوفان» منتشر شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فرهنگی و هنری
«قدرت در طوفان» منتشر شد
کتاب «قدرت در طوفان» نوشته اکنات ایسواران با ترجمه فرنوش جزینی توسط انتشارات کتابسرای تندیس منتشر و راهی بازار نشر شد.
  انتشارات کتابسرای تندیس  ترجمه  ادبیات جهان
ترامپ شبیه کدام بَدمن عرصه ادبیات است؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / ...
ترامپ شبیه کدام بَدمن عرصه ادبیات است؟
رئیس‌جمهوری آمریکا این روزها منفورترین چهره سیاسی جهان برای ما ایرانی‌هاست.
  دونالد ترامپ
آینده دومین ارز مهم جهان چه می‌شود؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اقتصادی
آینده دومین ارز مهم جهان چه می‌شود؟
بیست و یک سال پیش بود که اروپایی‌ها بر سر استفاده از پولی به توافق رسیدند تا عبارت کشورهای حوزه یورو وارد ادبیات سیاسی جهان شود.حالا هجده سال است بخش عمده‌ای از کشورهای اروپایی یورو را با اقلام مورد نیاز خود معاوضه می‌کنند.
  یورو  ارز  اتحادیه اروپایی  بازارهای مالی اروپا  آلمان  فرانسه  هلند  سوئد  ایتالیا  بریتانیا
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
به یونسکو اعتراض می‌کنیم
[شهروند] دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران درباره تهدید ترامپ درباره هدف قرار دادن مراکز فرهنگی ایران از جمله میراث جهانی، نامه‌ای نوشته و اعتراض خود را به سازمان جهانی یونسکو اعلام کرده است. حجت‌الله ایوبی درباره تهدید رئیس‌جمهوری آمریکا در این‌باره گفت: «وقتی آمریکا از عضویت در سازمان جهانی یونسکو خارج شد، نشان داد آمریکایی‌ها هیچ اهمیتی برای میراث بشری قائل نیستند. شاید برخی از کشورها تصور می‌کردند عضو نبودن در یونسکو از لحاظ اقتصادی انجام شده است، اما حالا این تهدید به آنها ثابت کرد چنین نیست و درواقع میراث فرهنگی برای آنها جایگاه و اهمیتی ندارد.» به گزارش «مهر»، او با تأکید بر اینکه ترامپ چنین جرأتی ندارد که بخواهد میراث جهانی را از …
پوئرتولاس منتقد صریح رفتار دولت‌های غربی با مهاجران است
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / فرهنگی و هنری
پوئرتولاس منتقد صریح رفتار دولت‌های غربی با مهاجران است
ابوالفضل الله‌دادی مترجم آثار رومن پوئرتولاس گفت: پوئرتولاس بی‌رحمانه انتقاد می‌کند و بارها به رفتار دولت‌های غربی با مهاجران انتقاد کرده و می‌گوید سرنوشت این افراد برای اروپاییها مهم نیست.
  ابوالفضل الله دادی  مرکز فرهنگی شهر کتاب  ترجمه  انتشارات ققنوس  ادبیات جهان  فرانسه
از جهان کودکان باز نمانیم
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / فرهنگی و هنری
از جهان کودکان باز نمانیم
سی و یکمین فهرست کتاب‌های «لاک‌پشت پرنده» متعلق به کتاب‌های برتر فصل پاییز در همکاری مشترک مؤسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان منتشر شد. این کتاب‌ها در حقیقت راهنمای والدینی است که خواهان خرید کتاب‌های تأیید شده منتقدان و کارشناسان ادبی برای فرزندانشان هستند. محمدرضا شمس، نویسنده و مترجم کودک و نوجوان، یکی از افرادی است که نام او با داستان «چاه و ماه» در این فهرست درج شده است.
کتاب‌های طلایی دوباره چاپ شدند/احیای یک مجموعه قدیمی
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
کتاب‌های طلایی دوباره چاپ شدند/احیای یک مجموعه قدیمی
۴ عنوان اول مجموعه «کتاب‌های طلایی» که طی سال‌های دهه ۴۰ برای کودکان چاپ شده بودند، دوباره توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شدند.
  نشر نو  ادبیات جهان  ادبیات کودک و نوجوان  ترجمه