سه شنبه, ۱۱ آذر, ۱۳۹۹ / 1 December, 2020
ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت / انزوا آمریکا / فعالسازی مکانیسم ماشه
سازمان ملل: تفسیر زمان‌بندی قطعنامه ۲۲۳۱ به عهده اعضای شورای امنیت است
به گزارش فارس، در شرایطی که دولت آمریکا در تلاش است با استناد به بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را احیا کند، «استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل متحد جمعه تصریح کرده تفسیر تقویم زمانی مفاد مربوط به این قطعنامه  به عهده اعضای شورای امنیت است.
هشدار عراقچی درباره ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / عباس عراقچی / آمریکا
هشدار عراقچی درباره ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم آمریکا مجددا ایران را به عنوان تهدید امنیتی معرفی کند، گفت: هر حرکتی ایران را در عرصه بین المللی به عنوان یک تهدید معرفی کند، بازی در زمین ‌آمریکاست.
کوروش احمدی: تمایل روسیه و چین توافق ایران و آژانس است
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / برجام / روسیه / سازمان ملل متحد / اتحادیه اروپا / اسرائیل / دونالد ترامپ / چین / ایالات متحده آمریکا / آژانس بین المللی انرژی اتمی / تصویب قطعنامه ای متفاوت درباره ایران در آژانس
کوروش احمدی: تمایل روسیه و چین توافق ایران و آژانس است
تهران- ایرنا- یک دیپلمات پیشین اظهارات نمایندگان چین و روسیه در نشست شورای حکام آژانس را حاکی از تمایل آنها به توافقی بین ایران و آژانس و حل مشکل از این طریق عنوان کرد و گفت: روسیه و چین در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت در چارچوب معادلات جهانی تصمیم گیری می‌کنند
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
عاشقان چشم و ابروی چشم‌آبی‌ها؛ شروط اروپا را بپذیریم اینستکس فعال می‌شود!
کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با روزنامه اصلاح‌طلب آرمان ملی بر این مسئله تأکید دارد که برای جلوگیری از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و راه اندازی اینستکس شروط اروپا را بپذیرد.
ظهره وند: دولت نگاهش را به سمت چین و روسیه بچرخاند
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت / تحریم تسلیحاتی ایران
ظهره وند: دولت نگاهش را به سمت چین و روسیه بچرخاند
به گزارش الف، آمریکا در قطعنامه پیشنهادی خود علیه ایران در شورای امنیت، خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و همچنین بازرسی از کشتی‌هایی که ممکن است در حال حمل محموله‌های تسلیحاتی مرتبط با ایران باشند، شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۹
کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم
دیروز نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام میان ایران و گروه 1+4 پس از فعال شدن مکانیسم ماشه توسط سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه در وین برگزار شد. نشستی که در نوع خود از جهاتی منحصر به فرد بود و اظهار‏نظرهای مختلف مقامات درخصوص محتوا و خروجی آن نیز به دامنه سوالات و ابهامات موجود درخصوص آینده توافق هسته‌ای دامن زد. بنابر گزارش‌های رسیده از وین، جلسه دیروز زودتر از جلسات قبل شروع شده و خیلی زودتر از آنچه گمان می‌شد به پایان یافت، به طوری که شروع و پایان این جلسه به دو ساعت نیز نکشید. از سوی دیگر در حالی که دیروز هلگا اشمیست معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از آغاز جلسه کمیسیون مشترک تصریح کرده بود که در این نشست برای حفظ برجام بحث‌هایی حیاتی خواهیم داشت و نماینده چین نیز گفته که در تلاش هستیم …
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
گام‌های اتحادیه اروپا برای نجات برجام
 [یاسمن طاهریان] با بالاگرفتن تنش‌ها در خاورمیانه جوسپ بورل، هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای نخستین‌بار قرار است امروز وارد ایران شود. اتحادیه اروپا روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این دیدار فرصت‌هایی را برای گفت‌وگو درباره تحولات اخیر منطقه به وجود خواهد آورد. در این اطلاعیه آمده: «بورل از سوی وزرای خارجه اتحادیه اروپا موظف شده به منظور کاهش تنش‌ها و پیداکردن راه‌حل‌های سیاسی برای بحران کنونی با شرکای منطقه گفت‌وگو کند». بورل در سفر دو روزه خود قرار است با وزیر امور خارجه ایران و دیگر مقامات ارشد ازجمله رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کند. سفر بورل به ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که …
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
طرح مجلس برای خروج از NPT بعد از انتخابات
نمایندگان مجلس بررسی طرحی را در دستور کار دارند که درصورت تصویب نهایی، دولت را ملزم به خروج از معاهده منع گسترش هسته‌ای موسوم به NPT می‌کند. در این طرح که قرار است پس از پایان تعطیلات مجلس یعنی بعد از برگزاری انتخابات مجلس در دستور کار قرار بگیرد آمده است: دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است به‌منظور اقدام متقابل در برابر نقض تعهدات طرف‌های آمریکایی و اروپایی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درصورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل بلافاصله ضمن خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) …
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / خروج ایذان از npt / برجام
متن طرح خروج ایران از NPT
ایران موظف است به منظور اقدام متقابل در برابر نقض تعهدات طرف‌های آمریکایی و اروپایی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل بلافاصله ضمن خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) اجرای تمامی الزامات ذیل این پیمان را ملغی کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / برجام / سازمان ملل متحد / تهران / شورای عالی امنیت ملی / اینستکس / مجمع جهانی اقتصاد / ترامپ / NPT
اروپا با ارجاع پرونده ایران به شورای‌ امنیت دیگر نمی‌تواند نقشی ایفا کند
تهران- ایرنا- کارشناس مسائل اروپا گفت: ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت بی‌تردید به بازگشت مجدد تحریم‌های سازمان ملل متحد منجر می‌شود و با این کار اروپا دیگر نمی‌تواند نقشی را ایفا کند و آمریکا نقش اثرگذاری خواهد شد.  
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / علی نجفی خوشرودی / شورای امنیت / برجام / کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی / اروپا
پرونده هسته‌ای به شورای امنیت برود، خروج از NPT ضروری است
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، تکمیل گام‌های ایران در کاهش تعهدات برجامی و خروج از NPT را در دستورکار قرار می‌دهیم.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
ممکن است از برجام خارج شویم
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با استناد به نامه اردیبهشت‌ماه روحانی به سران کشورهای اروپایی و موارد مطرح‌شده در آن، تصریح کرد: «تصمیم‌گیری درباره واکنش به مسأله ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل از اختیارات دولت است.»به گزارش ایسنا، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره مواضع ایران درشرایطی که پرونده کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده شود، اظهار کرد: «در دولت راجع به این موضوع بحثی که منجر به مصوبه شود، نداشتیم؛ چراکه این موضوع از اختیارات دولت است و قاعدتا جزو مباحثی است که باید جای دیگری درباره آن تصمیم‌گیری شود.»او افزود: «در اردیبهشت‌ماه آقای رئیس‌جمهوری نامه‌ای به سران کشورهای 1+4 …
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
واکنش‌های تهران برابر ارجاع احتمالی پرونده ایران به شورای امنیت | واکنش به ادعای یامین پور ؛ ما تحت فشاریم
رئیس دفتر رئیس جمهوری با استناد به نامه اردیبهشت ماه روحانی به سران کشورهای اروپایی و موارد مطرح شده در آن گفت: تصمیم‌گیری درباره واکنش به مساله ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل از اختیارت دولت است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / محمود واعظی / شورای امنیت سازمان ملل / سازمان صدا و سیما / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / شورای نگهبان
واعظی: به برخی کاندیداها گفته‌اند بخاطر دفاع از دولت و برجام ردصلاحیت شده‌اید / صداوسیما نباید جناحی اداره شود
رئیس دفتر رئیس جمهوری با استناد به نامه اردیبهشت ماه روحانی به سران کشورهای اروپایی و موارد مطرح شده در آن ،تصریح کرد: تصمیم گیری درباره واکنش به مساله ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل از اختیارت دولت است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
واعظی: اگر پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند، تصمیمات سخت‌تری می‌گیریم؛ از جمله اینکه ممکن است از برجام خارج شویم
رئیس دفتر رئیس جمهوری با استناد به نامه اردیبهشت ماه روحانی به سران کشورهای اروپایی و موارد مطرح شده در آن ،تصریح کرد: تصمیم گیری درباره واکنش به مساله ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل از اختیارت دولت است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / محمود واعظی / فیلتر شبکه های اجتماعی
حمایت از برجام نباید نقطه ضعفی برای رد صلاحیت محسوب شود/ برای محدود کردن شبکه‌های اجتماعی به شدت تحت فشاریم
رئیس دفتر رئیس جمهوری با استناد به نامه اردیبهشت ماه روحانی به سران کشورهای اروپایی و موارد مطرح شده در آن، تصریح کرد: تصمیم گیری درباره واکنش به مساله ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل از اختیارت دولت است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / محمود واعظی رییس‌ دفتر رییس‌جمهور / ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت
سیاست ما همواره این بوده که با همسایگان از جمله عربستان روابط خوبی داشته باشیم
رئیس دفتر رئیس جمهوری با استناد به نامه اردیبهشت ماه روحانی به سران کشورهای اروپایی و موارد مطرح شده در آن ،تصریح کرد: تصمیم گیری درباره واکنش به مساله ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل از اختیارت دولت است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
پیتر جنکینز: فشار آمریکا باعث فعال شدن مکانیسم حل‌وفصل اختلافات از سوی اروپایی‌ها شد
نماینده پیشین انگلیس در سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید، اگر مذاکرات در چارچوب حل‌وفصل اختلافات برای رسیدن به توافق بی‌نتیجه بماند احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت وجود دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
توضیحات سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گزینه خروج از ان پی تی
سید عباس موسوی، رئیس جمهور ایران در بهار 1398 در خصوص خروج از ان پی تی در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت خبر داده بود.
۱۳۹۸-۱۱-۰۲
خروج از NPT؛ امکان‌سنجی و تبعات
وزیر امور خارجه ایران اخیرا اعلام کرده است که در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد، خروج از معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در دستور کار جمهوری اسلامی قرار خواهد گرفت. اولا، خروج از معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) باید به دلیل یک امر حیاتی ملی صورت گیرد و نیاز به توجیه حقوقی در مجامع بین‌المللی دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت / ایران و آمریکا / برجام / خروج ایران از NPT / مکانیسم ماشه
واکنش آمریکا به تهدید ایران برای خروج از ان‌پی‌تی
نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح در واکنش به تهدید تهران برای خروج از معاهده ان‌پی‌تی در صورت اقدام اروپا برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت گفت: این، حامل پیامی بسیار بسیار منفی است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / امنیت سازمان ملل متحد / ان پی تی / ایران / بودجه / شورای امنیت
خروج از « ان‌پی‌تی»
«راهبرد ایران در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد چیست؟»
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
رمزگشایی از اقدام برجامی اروپا
همزمان با فعال‏شدن مکانیسم حل اختلاف برجام (ماشه) از سوی سه کشور اروپایی و درحالی‏که ایران وارد پنجمین گام هسته‌ای خود شده که متعاقب آن دیگر هیچ محدودیتی را در ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‏شده و تحقیق و توسعه نمی‌پذیرد، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران که روز گذشته برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس رفته بود، در گفت‏و‏گویی با خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد: اظهارات اروپایی‌ها وجه قانونی ندارد و اگر آنها اقدام دیگری انجام دهند، طبق نامه رئیس‌جمهوری در اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود.اشاره ظریف در واقع به موضوع فعال شدن مکانیسم ماشه و ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد است که امکان دارد با توجه به حضور ایالات متحده به‏عنوان رئیس دوره‌ای این …
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
سقوط هواپیمای اوکراینی شرایط سوءاستفاده را برای تروئیکای اروپایی فراهم کرده/ هدف فعال شدن «مکانیسم حل اختلاف» دعوت به مذاکره با چاشنی تهدید است
یک استاد ژئوپلیتیک با تاکید بر اینکه طرف‌های اروپایی برجام قطعا تا آینده نزدیک برنامه‌ای برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل ندارند، گفت: معتقدمم که هدف این سه کشور بیشتر دعوت به مذاکره با چاشنی تهدید است و باید بگویم آنها هم کار راحتی در پیش ندارند و نمی‌توانند به راحتی اعلام کنند که ایران تعهدات خود را در رابطه با توافق هسته‌ای انجام نداده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / سید عباس موسوی
امکان استفاده از مکانیسم «اسنپ بک» علیه ایران وجود ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت از سوی اروپایی‌ها گفت: چنین طرحی مرده است و از نظر حقوقی و قانونی امکان استفاده اروپا از مکانیزم اسنپ بک درباره برجام وجود ندارد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲
انتقاد ذوالنور از یک موضع‌گیری روحانی
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اظهارات رئیس جمهور درباره ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت گفت: وقتی آقای رئیس جمهور چنین حرفی می‌زند طرف غربی و آمریکایی سوءاستفاده می‌کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •