جمعه, ۱۵ فروردین, ۱۳۹۹ / 3 April, 2020
اروپای شرقی
گسترش بحران سینما در اروپای شرقی/ لهستان درخواست کمک داد
گسترش بحران سینما در اروپای شرقی/ لهستان درخواست کمک داد
با گسترش بحران کرونا در سراسر اروپای شرقی و مرکزی و تعطیلی سینماها، سینماداران و تولیدات سینمایی با بحران رو به رو شده‌اند.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / لهستان / ویروس کرونا / تعطیلی سینماها /
کرونا رزمایش روسیه در نزدیکی کشورهای عضو ناتو را لغو کرد
کرونا رزمایش روسیه در نزدیکی کشورهای عضو ناتو را لغو کرد
مسکو - ایرنا - شیوع ویروس کرونا در اروپا، برگزاری رزمایش نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای این کشور با اعضای ناتو در اروپای شرقی را لغو کرد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۴ / ویروس کرونا / روسیه / ناتو / دمیتری پسکوف / هراس جهانی از ویروس کرونا /
گلهای برتر جام جهانی 2018 روسیه
گلهای برتر جام جهانی 2018 روسیه
جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ بیست و یکمین دورهه جام جهانی فوتبال است که از ۱۴ ژوئن تا ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۸ (۲۴ خرداد تا ۲۴ تیر ۱۳۹۷) در کشور روسیه برگزار شد. حق امتیاز این مسابقات در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۰ به روسیه اهدا شده بود. این اولین جام جهانی در تاریخ می‌باشد که در اروپای شرقی برگزار شده‌است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / گلهای برتر / جام جهانی 2018 (روسیه) / روسیه 2018 / جام جهانی 2018 /
شاهزاده رئوف
گسترش قلمرو مغول‌ها بعد از مرگ چنگیزخان متوقف نشد. جانشینان او که حکومتی نیرومند را به ارث برده بودند به جنگ و لشکرکشی ادامه دادند و مرزهای امپراتوری مغول را به شرق اروپا رساندند. زمستان 1237 میلادی بود که سپاه 120 هزار نفری مغول‌ها از رود یخ‌ بسته ولگا گذشت و به سوی ایالت ریازان پیشروی کرد. پیش از آن نه فقط مردم اروپای شرقی مثل لهستانی‌ها و مجارها که حتی ساکنان سرزمین روسیه هم به درستی مغول‌ها را نمی‌شناختند و جز برخی شایعات و خبرهای پراکنده، چیز دیگری درباره آنان نشنیده بود. اما مغولان قبل از شروع عملیات جنگی خودشان چند دسته را زودتر برای شناسایی سرزمین روسیه و شهرهای مهم و بزرگ آن پیش فرستاده و اطلاعات لازم برای لشکرکشی را جمع‌آوری کرده بودند. این نکته هم …
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ /
طبیعت گرجستان در قاب 4K
طبیعت گرجستان در قاب 4K
«گرجستان / საქართველო / Georgia» کشوری است در منطقه قفقاز اوراسیا. گرجستان در زمان باستان با نام ایبریا شناخته می‌شده‌است و امروزه در اکثر زبان‌ها با اشکال گوناگون واژه یونانی «گِئُرْگیا / Georgia» به معنای کشاورزی شناخته می‌شود. این کشور که در سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد، از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب شرق با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر گرجستان تفلیس است. گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. دیرینگی زندگی انسان در گرجستان به یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش می‌رسد که گروهی از انسان‌های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می‌زیسته‌اند. مردم بومی گرجستان، مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو …
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ /
مونیخ: دو جهان‌بینی متفاوت
بنابر استنباط ناظران اجلاس امنیتی مونیخ که از 14 تا 16 فوریه در بایرن برگزار شد امریکایی‌ها جسور و تهدیدآمیز و اروپاییان شکاک و بدگمان ظاهر شدند. سخنان پیش‌بینی‌شده مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا در روز شنبه 15 فوریه به ویژه روشنگر اختلاف بین دو هم‌پیمان بود. در این اجلاس دو دیدگاه نسبت به جهان و روابط حاکم بر آن به وضوح بیان شد که مضمون آن گویا بود: «افول غرب». این اجلاس امنیتی در واقع تریبونی برای نمایندگان دونالد ترامپ بود تا به متحدین اروپایی و به ویژه ناتو در مورد سلامت روابط دو سوی اقیانوس اطلس (ترانس آتلانتیک) که در نوامبر گذشته امانوئل ماکرون آن را به مرگ مغزی تشبیه کرده بود اطمینان‌خاطر بدهند. در نهایت مایک پمپئو به وضوح …
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ /
مداخله گازی آمریکا در قالب کمک یک میلیارد دلاری
آمریکا قصد دارد یک میلیارد دلار کمک برای کشورهای مرکز و شرق اروپا به منظور کمک برای کاهش وابستگی آنها به نفت و گاز روسیه فراهم کرده و از تکمیل ساخت خط لوله نورد استریم ۲ جلوگیری کند.مایک‌پمپئو، وزیرخارجه آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ که اخیرا در آلمان برگزار شد، اظهار کرد: دولت آمریکا از طریق موسسه مالی IDFC و حمایت کنگره قصد دارد حداکثر یک میلیارد دلار فاینانس برای کشورهای اروپای شرقی و مرکزی فراهم کند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ /
نمایشگاه بی‌برنامه گردشگری
«گردشگری به جای نفت»، شعاری بود که در سال‌های ابتدایی دولت تدبیر و امید از تریبون‌های مختلف می‌شنیدیم‌، هر جا پای سفر استانی به میان می‌آمد، رییس‌جمهور در سخنرانی‌اش عنوان می‌کرد قرار است آن استان تبدیل به قطب گردشگری کشور شود و به اقتصاد بدون نفت برسیم. با امضای برجام موجی از ورود گردشگران به کشور شکل گرفت؛ به هر نقطه‌ای از این سرزمین که سفر می‌کردید تعدادی گردشگر از آسیای جنوب‌شرقی تا اروپای شرقی و غربی می‌دیدید که در حال بازدید از جاذبه‌های تاریخی ایران هستند. در آن دوره خبرهای مرتبط با سرمایه‌گذاری فرانسوی‌ها، ژاپنی‌ها و اروپایی‌ها در صنعت گردشگری و هتلداری ایران هم مدام در سایت رسمی ‌سازمان …
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ /
سرمایه‌گذاری امریکا در صنعت انرژی اروپای شرقی
گروه جهان| وزیر خارجه امریکا در ارتباط با پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا، پروژه نورث‌استریم۲ از اختصاص یک میلیارد دلار برای تامین انرژی کشورهای اروپای شرقی و مرکزی خبر داده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / اروپای شرقی / انرژی / جهان / صنعت / گاز /
«کیسل انار» دسری ساده و بسیار خوشمزه
«کیسل انار» دسری ساده و بسیار خوشمزه
کیسل انار دسری ساده و بسیار خوشمزه است. این دسر مربوط به اروپای شرقی بوده و از روسیه به دنیا معرفی شده است. کیسل‌ها دسته‌ای از دسر‌ها هستند که میتوان با انواع آب میوه و میوه‌های فصل آن را تهیه کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / پارسی خبر / آشپزی / دسر / کیسل‌ / کیسل انار / دسر کیسل /
آمریکا برای شکست
آمریکا برای شکست "پروژه نورد استریم 2" پول خرج می‌کند
آمریکا بعد از اعمال تحریم ها علیه پروژه گازی "نورد استریم 2" حالا می‌خواهد با تزریق مالی به کشورهای اروپای شرقی و مرکزی با این پروژه مقابله کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ /
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
مورخان و انسان‌شناسان اجتماعی قرن بیستم، تاریخ گذار از «وضعیت به قرارداد» را به‌طور پیوسته به عقب می‌برند. مطالعه «الن مک فارلین» از منشأ فردگرایی انگلیسی نشان می‌دهد که حق افراد برای انتقال آزادانه اموالشان در حالی که هنوز زنده بوده و فرزندان را در وصیت‌نامه‌هایشان از ارث محروم می‌کردند تا اوایل قرن شانزدهم در قانون مشترک انگلیسی به خوبی جا افتاده بود. این مهم است زیرا در آنچه وی «جوامع دهقانی» می‌نامد که مشخصه اروپای شرقی و بیشتر نقاط دنیا بود، تعهدات خویشاوندی محدودیت‌های شدیدی بر توانایی صاحبان املاک برای فروش زمین‌هایشان وضع می‌کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ /
نشست ناتو در سایه تردید و بلاتکلیفی
نشست ناتو در سایه تردید و بلاتکلیفی
لندن– ایرنا– نشست وزیران دفاع ۲۹ کشور عضو ناتو در بروکسل در حالی امروز و فردا (۲۳ و ۲۴ بهمن) برگزار می‌شود که این سازمان از یک سو با کاهش محبوبیت عمومی در فرانسه و آلمان و از سوی دیگر فشار کشورهای اروپای شرقی برای اولویت دادن به روسیه به جای چین روبروست.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / ناتو / ایالات متحده آمریکا / انگلستان / ینس استولتنبرگ / اجلاس وزیران دفاع ناتو در بروکسل /
چشم اندازی ترسناک برای اروپا
چشم اندازی ترسناک برای اروپا
قاره اروپا، آینده سیاسی خود را نه تنها در جهان، بلکه در روابط بین اقیانوس اطلس نیز به یکباره در برابرحجم عظیمی از ابهامات جدی می بیند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / اتحادیه اروپایی / بازارهای مالی اروپا / ایران و اروپا / تروئیکای اروپایی / کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا / کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا / اروپای شرقی / برگزیت / بریتانیا / ایالات متحده آمریکا /
راهکار جدید «هواوی»
 برای جایگزینی گوگل‌پلی
راهکار جدید «هواوی» برای جایگزینی گوگل‌پلی
جی‌اس‌ام‌آرنا| هواوی همچنان درگیر تحریم‌های نرم‌افزاری گوگل است و به همین دلیل نمی‌تواند به گوگل‌پلی و سرویس‌های موبایلی این کمپانی دسترسی داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / اروپای شرقی / رقابت / گوگل / موبایل / zwnj /
تقسیم جهان
جنگ دوم جهانی هنوز تمام نشده بود که فاتحان احتمالی آن در یالتا، شهری در شبه‌جزیره کریمه دور هم جمع شدند و درباره مناسبات آتی میان خودشان و مسائل بعد از پیروزی به بحث نشستند. تقریبا همه طرف‌های حاضر در این نشست در محاکمه و مجازات سران آلمان و ژاپن توافق داشتند و هیچ حقی برای این «آغازگران جنگ» قائل نبودند، اما اهمیت یالتا در طرح مسائل بدیهی مثل تنبیه متجاوز و تحقیر بازنده و حتی دریافت غرامت از آنها نبود. موضوع اصلی این گردهمایی، تقسیم جهان و تصمیم‌گیری درباره آینده آن بود. به عبارت دیگر، قدرت‌های اصلی حاضر در نشست یالتا به تحقق این هدف فکر می‌کردند که چگونه هم هر چه زودتر به این جنگ پرهزینه پایان دهند و صلح را برقرار کنند و هم منافع و غنایم و سهم خود‌ …
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ /
بلغارستان برای تجارت با پاکستان مسیر ایران را ترجیح می دهد
بلغارستان برای تجارت با پاکستان مسیر ایران را ترجیح می دهد
اسلام آباد - ایرنا - بلغارستان کشور اروپای شرقی که به دنبال تحکیم روابط تجاری و فعالیت های سرمایه گذاری با پاکستان همسایه شرقی ایران است، بهره مندی مزایا کریدور ترانزیتی و مسیرجاده ای ایران را برای دستیابی به اهداف مشترک تجاری مهم دانست.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / پاکستان / بلغارستان / إیران / تجارت /
تامین مواد اولیه وداروهای دامپزشکی با استفاده از ظرفیت دیگر کشورها
تامین مواد اولیه وداروهای دامپزشکی با استفاده از ظرفیت دیگر کشورها
کرج - ایرنا - مدیرکل دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت که در صدد استفاده از ظرفیت کشورهای اروپای شرقی و جنوب شرقی آسیا برای تامین نیاز مواد اولیه و داروهای دامپزشکی هستیم.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / واکسن / سازمان دامپزشکی کشور / استان البرز /
پرهیز از موازنه جعلی؛ سخنی با دست اندرکاران انتخابات
پرهیز از موازنه جعلی؛ سخنی با دست اندرکاران انتخابات
در دهه ی هشتاد میلادی و در نمایشی از مدرن شدن حکومت های تمامت خواه ، در کشوری هایی نظیر شوروی سابق و بسیاری دیگر از حکومت های اروپای شرقی نوع خاصی از انتخابات جاری بود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / ابوالفضل فاتح /
انتقاد شدید جوادی آملی از روحانیون | چگونه سرباز امام زمان هستید که زبان نمی‌دانید | کانت و هایدگر بخوانید
انتقاد شدید جوادی آملی از روحانیون | چگونه سرباز امام زمان هستید که زبان نمی‌دانید | کانت و هایدگر بخوانید
آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه حوزه باید به روز باشد و روحانیون حرف‌های جدید دنیای روز با بشنوند، گفت: باید کانت، هایدگر و دکارت بخوانید تا با زاویه دید اروپای غربی و شرقی و آمریکا آشنا باشید تا بتوانید ماموریت‌تان را به خوبی انجام بدهید.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ /
آیت‌الله جوادی‌آملی: روحانی‌ای که زبان‌های خارجی را بلد نباشد، در واقع هم کر است، هم کور است و هم لال
آیت‌الله جوادی‌آملی: روحانی‌ای که زبان‌های خارجی را بلد نباشد، در واقع هم کر است، هم کور است و هم لال
کانت، هایدگر و دکارت بخوانید تا با زاویه دید اروپای غربی و شرقی و آمریکا و ... آشنا باشید.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ /
تصاویر | دیدنی‌های کشوری که بیشتر از ۲۰ هزار سال عمر دارد
تصاویر | دیدنی‌های کشوری که بیشتر از ۲۰ هزار سال عمر دارد
بوسنی و هرزگوین کشوری است در جنوب شرقی اروپا که پایتخت آن شهر سارایوو است. این کشور در غرب و شمال غرب با کشور کرواسی، در شرق با کشور صربستان و در جنوب شرقی با کشور مونته نگرو همسایه است. منبع: توریسم انلاین
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / اروپای شرقی / گردشگری /
روایتی از قلعه‌ای که هنوز به تاریخ نپیوسته
روایتی از قلعه‌ای که هنوز به تاریخ نپیوسته
«جرج اورول» انگلیسی برای اغلب علاقه مندان رمان‌های سبک پاد آرمانشهری نویسنده محبوبی است؛ آنچنان که نوشته‌های او برای دیگر نویسندگان جهان به الگویی تبدیل شده که از جمله آنها می‌توان به افرادی همچون «اسلاونکا دراکولیچ» نویسنده کرواتی که حال و هوای حاکم بر اروپای شرقی در دوران حکمفرمایی کمونیست‌ها را به سبک آثار اورول نوشته و حتی برخی از کتاب هایش را به او تقدیم کرده.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ /
اعتراض به شکاف طبقاتی در فینال اسکار؛ تحلیل محتوای ۱۰ فیلم نهایی اسکار ۲۰۲۰ در بخش غیر انگلیسی زبان
اعتراض به شکاف طبقاتی در فینال اسکار؛ تحلیل محتوای ۱۰ فیلم نهایی اسکار ۲۰۲۰ در بخش غیر انگلیسی زبان
خیلی‌ها مهم‌ترین و قابل‌اعتمادترین بخش اسکار را فهرست فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان آن می‌دانند و شاید این به‌دلیل جدی‌تر و هنری‌تر بودن این بخش نسبت به بخش‌های دیگر است. امسال از 10 فیلمی که به مرحله نیمه‌نهایی اسکار غیرانگلیسی‌زبان رسیده‌اند، ۶ فیلم به منطقه اروپای شرقی تعلق دارد و البته این در حالی است که باید روسیه را هم جزء اروپای شرقی بدانیم.
۱۳۹۸-۱۰-۰۲ /
ماجرای رسوایی اخلاقی در فاکس‌نیوز
ماجرای رسوایی اخلاقی در فاکس‌نیوز
«رسوایی» عنوان فیلم تازه‌ای است که جی‌ روچ کارگردان امریکایی ساخته و نمایش خود را از اواخر آذرماه در امریکای شمالی و از اوایل دی‌ماه در اروپای غربی، آسیای شرقی و اقیانوسیه آغاز کرده است. «رسوایی» موضوعی واقعی را توضیح می‌دهد که در سال‌های اخیر روی داده و افشاگری‌های مرتبط با آن نیز تازه آغاز شده‌اند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ /
تصاویر | زیبایی‌های فقیرترین کشور اروپا را ببینید
تصاویر | زیبایی‌های فقیرترین کشور اروپا را ببینید
مولداوی کشوری محصور در خشکی در اروپای شرقی است که از غرب با رومانی و از شرق با اوکراین همسایه است. مرزهای مولداوی با رومانی در راستای رودهای پروت و دانوب کشیده شده‌است. منبع: توریسم آنلاین
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / فقر / گردشگری /
تصاویر | دیدنی‌های روسیه سفید در چند فریم عکس
تصاویر | دیدنی‌های روسیه سفید در چند فریم عکس
بلاروس(روسیه سفید) کشوری زیبا در شرق اروپاست و پایتخت آن، شهر مینسک پذیرای میلیون ها گردشگر از سرتاسر دنیاست.منبع: توریسم انلاین
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اروپای شرقی / گردشگری /
تصاویر / طبیعت بکر  در برابر دیدگان توریست ها
تصاویر / طبیعت بکر در برابر دیدگان توریست ها
بلاروس کشوری زیبا در شرق اروپاست و پایتخت آن، شهر مینسک پذیرای میلیون ها گردشگر از سرتاسر دنیاست. سفر به بلاروس یک توقف‌گاه مهم برای هر توریست بازدیدکننده است. بلاروس یک کشور محصور در خشکی در اروپای شرقی است که به خاطر معماری استالینیستی آن، یعنی استحکامات بزرگ و جنگل های بسیار کهن شناخته شده است. کشور بلاروس با مردمانی مهربان و طبیعت بکر و زیبای خود در ذهن ها نقش بسته است . ۹۹ درصد از مردم کشور بلاروس باسواد هستند و امید به زندگی در این کشور بالا است. موقعیت بلاروس بسیار استراتژیک است و این موضوع سبب شده است که ارتباط های صادراتی و تجاری با کشورهای دیگر در وضعیت نرمال دیده شود. بلاروس یک کشور دور از دریا، نسبتاً پست، و شامل نواحی گسترده‌ای از سرزمین‌های باتلاقی (تالابی) است.. دریاچه‌ها و …
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ /
مخالفت اروپای شرقی با توقف انتشار کربن تا ۲۰۵۰
مخالفت اروپای شرقی با توقف انتشار کربن تا ۲۰۵۰
تهران-ایرنا- کشورهایی چون مجارستان، لهستان و چک که اقتصادهایی وابسته به زغال سنگ دارند، با توافق کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای به صفر رساندن انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ میلادی مخالفت کردند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / محیط زیست / تغییرات اقلیمی / انتشار کربن / اتحادیه اروپا / مجارستان / جمهوری چک‌ / لهستان / انرژی هسته ای /
صحنه‌هایی زیبا از مهمانان پروازی دریاچه چیتگر تهران!
پرندگان مهاجر هر سال در فصل زمستان از شمال سیبری و اروپای شرقی به تالاب‌های استان فارس و خوزستان مهاجرت می کنند.حوزه آبگیر دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) اکوسیستم جدیدی برای پرندگان مهاجر از جمله «کاکایی» تبدیل شده است. از آنجایی که تهران مسیر مهاجرت این پرندگان است، معمولاً اطراف رودخانه کن، می‌توان آنها را مشاهده کرد. اما با ساخت این دریاچه مصنوعی هرسال بر تعداد آنها افزوده می شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ /
پرندگان مهاجر دریاچه چیتگر
پرندگان مهاجر دریاچه چیتگر
ایرنا - تهران - پرندگان مهاجر هر سال در فصل زمستان از شمال سیبری و اروپای شرقی به تالاب‌های استان فارس و خوزستان مهاجرت می کنند.حوزه آبگیر دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) اکوسیستم جدیدی برای پرندگان مهاجر از جمله «کاکایی» تبدیل شده است. از آنجایی که تهران مسیر مهاجرت این پرندگان است، معمولاً اطراف رودخانه کن، می‌توان آنها را مشاهده کرد. اما با ساخت این دریاچه مصنوعی هرسال بر تعداد آنها افزوده می شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / مهاجرت پرندگان / دریاچه چیتگر /
بحران واگرایی در ناتو
محمدرضا ستاریکارشناسان معتقدند سخنان جنجالی امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه مبنی بر مرگ مغزی ناتو، اتفاق امروز و دیروز نیست، بلکه اختلافات میان آمریکا و اروپا است که سال‌های گذشته به پیمان آتلانتیک شمالی سرایت کرده است.پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در سال 2016 و روندی که دولت او درخصوص سازمان‌های بین‌المللی و توافق‌های چند جانبه دنبال کرد، بحث پیرامون اختلافات میان آمریکا و اروپا بر سر ناتو شدت گرفت. در این میان عده‌ای از ناظران بر این عقیده بودند که با توجه به رویکرد آمریکا درمورد پیمان آب و هوایی پاریس، توافق برجام، نفتا و غیره، ممکن است ایالات متحده قصد خروج از ناتو را نیز داشته باشد. این امر زمانی پررنگ‌تر شد که دونالد ترامپ به صورت علنی ضمن انتقاد از راهبرد سایر کشورهای عضو ناتو، خواستار …
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ /
پیش بینی فروپاشی اتحادیه اروپا از دیدگاه پوتین
پیش بینی فروپاشی اتحادیه اروپا از دیدگاه پوتین
اختلاف نظر بین اعضای اتحادیه اروپا در آینده ممکن است به خروج کشورهای اروپای شرقی از این اتحادیه تبدیل شود.
۱۳۹۸/۰۸/۳۰ /
سیاست‌های دهه ۱۹۳۰ همچنان در اروپای شرقی به چشم می‌خورد
سیاست‌های دهه ۱۹۳۰ همچنان در اروپای شرقی به چشم می‌خورد
"سیاست‌های دهه ۱۹۳۰ همچنان در بلوک شرق به چشم می‌خورند و چیزی که تعجب‌براگیز است، میزان ماندگاری سیاست‌های دوران کمونیستی در سیاست فعلی این کشورها است."
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / اروپای شرقی /
اروپای شرقی نگران دموکراسی است
اروپای شرقی نگران دموکراسی است
سی سال پس از فروپاشی دیوار برلین، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که کشورهای اروپای شرقی نگران آینده دموکراسی بوده و نسبت به دولت‌ و احزاب سیاسی اصلی خود مردد هستند و به رسانه‌ها اعتماد ندارند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / دموکراسی / اروپای شرقی /
تسویه حساب‌های مسلحانه مافیا
تسویه حساب‌های مسلحانه مافیا
«مافیا / Mafia» یک گروه جنایتکار است که از مجموعه‌هایی که به عنوان خانواده شناخته می‌شوند، تشکیل می‌شود. هر خانواده یک روستا، یک شهر، یا یک منطقه را رهبری می‌کند. مافیا در جرائمی چون ارتشا، کلاهبرداری در قمار، پول‌شویی، قتل قراردادی، قاچاق موادمخدر، تجارت روسپی‌گری و... به صورت سازمان‌یافته درگیر است. این واژه به صورت سنتی برای خانواده تبهکار ایتالیایی به کار می‌رفت اما مافیا در کشورهای مختلف به ویژه در اروپای شرقی ریشه‌های عمیقی دارد و اگرچه در چند دهه اخیر چنین ساختارهایی محدود شده، با این حال همچنان در خبرها از دستگیری سرکردگان و پدرخوانده‌های گروه‌های مافیایی تازه‌ در کشورهای غربی خبرهایی منتشر می‌شود. بخش ویدیو «تابناک» شماری از درگیری‌ها و تسویه حساب‌های مسلحانه این گروه‌های جنایتکار را …
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ /
تئوریسین فروپاشی اقتصادی شوروی و نابودی اقتصاد آرژانتین چه خوابی برای ایران دیده است؟
تئوریسین فروپاشی اقتصادی شوروی و نابودی اقتصاد آرژانتین چه خوابی برای ایران دیده است؟
جفری ساکس با طراحی اقتصادهای کشورهایی چون بولیوی، آرژانتین و کشورهای اروپای شرقی بعد از فروپاشی شوروی و همچنین روسیه بعد از فروپاشی شوروی نه تنها عامل مهمی در تثبیت سلطه غرب بر این کشورها شد، بلکه باعث بیکاری‌های گسترده و فروپاشی اقتصادی آنها نیز شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ /
سرمایه‌گذاری گوگل در لهستان
گوگل قصد دارد برای توسعه مراکز داده خود در لهستان و ارائه بهتر خدمات، مرکز جدیدی را در این کشور افتتاح کند. گوگل در نظر دارد تا مرکز جدیدی را برای محاسبات در فضای ابری، در ورشو، پایتخت لهستان افتتاح کند تا بتواند خدمات بهتری را به مشتریان ساکن اروپای مرکزی و شرقی ارائه دهد. این برنامه، بخشی از سرمایه‌گذاری کلی گوگل برای توسعه مراکز داده‌های خود است. این شرکت، چند روز پیش اعلام کرده بود که قصد دارد مبلغ 3/ 3 میلیارد دلار را به توسعه مراکز داده خود در اروپا اختصاص دهد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ /
آماری وحشتناک از رسید کارتخوان‌های بانکی
یک کارشناس بانکداری الکترونیک با بیان اینکه ۹۰‌درصد مردم از عابر بانک‌ها رسید دریافت می‌کنند، می‌گوید: کشور‌های اروپای شرقی کمترین میزان مصرف رسید‌های بانکی را دارند، اما در ایران می‌توان ادعا کرد که در ۹۰‌درصد تراکنش‌هایی که از طریق عابر بانک‌ها صورت می‌گیرد، رسید کاغذی صادر می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / بانکداری الکترونیک / دستگاه کارتخوان / رسید کارتخوان / رسید کاغذی /
هنوز هم می‌شود ارزان سفر کرد؟
هنوز هم می‌شود ارزان سفر کرد؟
گرجستان با پیشینه‌ی کهن و فرهنگ غنی خود یکی از بهترین مقصدهای اروپای شرقی محسوب می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵ / سفرزون / سفر ارزان / تور تفلیس /
اپیدمی بزرگ بیماری حیوانات  به اروپا رسید
اپیدمی بزرگ بیماری حیوانات به اروپا رسید
بیماری همه گیری که حیوانات را در چین، ویتنام و دیگر کشورهای آسیایی از بین می برد به اروپای شرقی رسید.
۱۳۹۸/۰۵/۲۱ /
چرا آمریکا به دنبال کاهش تعهدات نظامی خارجی است؟ (بخش دوم و پایانی)
چرا آمریکا به دنبال کاهش تعهدات نظامی خارجی است؟ (بخش دوم و پایانی)
ایالات متحده که سعی دارد توجه و منابع خود را بیشتر روی رقابت با چین و روسیه متمرکز کند و از این رو، به دنبال ...
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / برنامه نگهبانی آمریکا در خلیج فارس / تمایل اروپای شرقی به همکاری با آمریکا / شرکای آمریکا درگیر چین و روسیه /
نیویورک تایمز: به برخی تاجران نفت ایران پیشنهاد شده تا در ازای دریافت یک میلیون دلار، یکی از شماره حساب‌های وزارت نفت ایران را افشا کنند / این پیشنهاد‌ها را افراد مختلفی از اروپای شرقی گرفته تا ارمنستان داده اند / ۱۷ جاسوسی که ایران دستگیر کرده، مشغول جمع‌آوری اطلاعات فروش نفت ایران بوده اند
نیویورک تایمز: به برخی تاجران نفت ایران پیشنهاد شده تا در ازای دریافت یک میلیون دلار، یکی از شماره حساب‌های وزارت نفت ایران را افشا کنند / این پیشنهاد‌ها را افراد مختلفی از اروپای شرقی گرفته تا ارمنستان …
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که آمریکا پس از خروج ترامپ از برجام و تحریم نفت ایران برای جاسوسی از این صنعت و آگاهی از تاجران ایرانی فعال در آن تلاش بسیاری کرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۸ /
رندی دیدم نشسته بر خِنگِ زمین
گفت‌وگو با دکتر محمد دهقانی به بهانه ترجمه کتاب «چین و ژاپن»، سفرنامه نیکوس کازانتزاکیس؛ نیکوس کازانتزاکیس، ۱۸ فوریه ۱۸۸۳ میلادی در شهر هراکلیون در کرت در یونان ‌زاده شد، او را یونانی می‌دانیم اما این نویسنده شهروند امپراتوری عثمانی به شمار می‌رود، شاید این مساله مهمی نباشد اما وقتی مساله نگاه یک نویسنده به شرق دور باشد، اروپا یا عثمانی مساله قابل توجهی است. اروپاییان تا سال‌ها وقتی از فرهنگ شرقی سخن می‌گفتند، منظورشان قلب آسیا نبوده و اروپای شرقی را در نظر داشته‌اند که یونان هم جزیی از آن به شمار می‌رفته است.
۱۳۹۸-۰۵-۱۲ /
اروپا به محکوم کردن اقدام اسرائیل در تخریب منازل فلسطینیان بسنده کرد
اروپا به محکوم کردن اقدام اسرائیل در تخریب منازل فلسطینیان بسنده کرد
4 کشور اروپای فرانسه، انگلیس، آلمان و اسپانیا روز سه‌شنبه به محکوم کردن اقدام رژیم صهیونیستی در تخریب منمازل فلسطینیان در قدس شرقی اکتفا کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ /
تورنتو در سال 1937
تورنتو در سال 1937
«تورنتو / Toronto» مرکز استان انتاریو و پرجمعیت‌ترین شهر کانادا است. حیات انسانی در منطقه تورنتو یعنی شمال دریاچه انتاریو به حدود 11000 سال پیش بازمی‌گردد؛ زمانی که انسان‌های اولیه پس از عصر یخی از سمت جنوب به این سو حرکت کردند اما ارتباط مستقیم با اروپایی‌ها از قرن هفدهم شکل گرفت و در قرن هجدهم میلادی، فرانسه اقدام به ایجاد مراکز تجاری کوچک در منطقه کرد. بریتانیا در سال 1787 تورنتو را از منطقه می سی ساگا خریداری و به دنبال آن در سال 1793 جان گراوز سیمک معاون فرماندار کانادای شمالی اقدام به ایجاد پست‌های نظامی برای حفاظت از امنیت مستعمره در قبال حملات آمریکایی ها کرد. او منطقه تحت سیطره‌اش را یورک نامید و مرکزیت ایالت را از مرز آسیب پذیر نیاگارا به محل جدید منتقل کرد. تورنتو در زبان سرخ پوستان …
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ /
گزارش تصویری: این شهر خواهرخوانده تهران است
گزارش تصویری: این شهر خواهرخوانده تهران است
بوداپست، پایتخت و مهمترین شهر کشور مجارستان در اروپای شرقی است که حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد و رودخانه‌ی دانوب از میان آن می‌گذرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ /
اردوغان به بوسنی می‌رود
اردوغان به بوسنی می‌رود
رئیس جمهور ترکیه مهمان نشست همکاری اروپای شرقی خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ /
وزیر خارجه چین راهی اروپای شرقی شد
وزیر خارجه چین راهی اروپای شرقی شد
پکن- ایرنا- «وانگ یی» وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی چین امروز یکشنبه به منظور دیداری 7 روزه با مقامات سه کشور اسلواکی، مجارستان و لهستان، راهی اروپای شرقی شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ /
اینفوگرافی / آمار ازدواج نوجوانان کمتر از ۱۸ سال در جهان
اینفوگرافی / آمار ازدواج نوجوانان کمتر از ۱۸ سال در جهان
نتایج تحقیقات صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ میلادی حدود ۳۸ درصد دختران و پسران مناطق صحرای زیر آفریقا پیش از ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند. این رقم در کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب ۲۵ درصد، در جنوب آسیا ۱۸ درصد، در خاورمیانه و شمال آفریقا ۱۷ درصد و در اروپای شرقی و آسیای مرکزی ۱۱ درصد است. ازدواج کودکان در دیگر نقاط جهان کمتر از یک درصد است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ / اینفوگرافیک / اینفوگرافی / ازدواج / کودک / ازدواج کودکان / یونیسف / ازدواج نوجوانان کمتر از ۱۸ سال /
تحریم‌ها امکان ارائه خدمات به پناهندگان را دشوار کرده است
رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت کشور‌ گفت: در شرایط کنونی با توجه به تحریم‌های ظالمانه، ایران در شرایطی قرار دارد که با اینکه نمی‌خواهد سیاست‌های خود را در قبال پناهندگان تغییر دهد اما شرایط موجود، امکان ارائه خدمات همانند سابق را با دشواری‌های فراوان مواجه کرده است.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، ‌رحیم ساکی، رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت کشور در دیدار با ‌مهند هادی، مدیر منطقه‌ای خاورمیانه آسیای مرکزی و اروپای شرقی برنامه جهانی غذا با اشاره به سابقه اقدامات برنامه جهانی غذا در حوادثی مانند زلزله بوئین زهرا و بم گفت: جمهوری اسلامی ایران قریب به چهل سال است که به عنوان بزرگترین میزبان پناهندگان، اقدامات گسترده و منحصر به فردی در راستای فرهنگ بشردوستانه و اسلامی خود داشته است. وی افزود: …
۱۳۹۸/۰۴/۰۵ /
هروئین افغانستان در راه اروپا؟
جمهوری اسلامی ایران، با توجه به همسایگی با کشور افغانستان، در ۴۰ سال گذشته، سپر اصلی برای ورود مواد مخدر به داخل کشور و از آن طریق ورودش به ترکیه، بلغارستان یا همان مسیر مشهور بالکان به سمت اروپای شرقی و غربی بوده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ /
«بی نظمی» جدید جهانی
«بی نظمی» جدید جهانی
اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در واقع دو امپراتوری بود: یک «امپراتوری داخلی» که تحت سلطه روسیه بود اما متشکل بود از ۱۴ جمهوری دیگر و حتی تعداد بیشتری از ملیت‌ها و یک «امپراتوری خارجی» که تحت سلطه شوروی بود و شامل برخی کشورهای اروپای شرقی می‌شد. از هم گسیختگی، شکاف و ضعف در مسکو آن چسبی که نیروهای ملی‌گرا را در امپراتوری‌های داخلی و خارجی شوروی تحت کنترل نگه داشته بود از هم گسست. تا پایان سال ۱۹۹۱، شوروی دیگر وجود نداشت. در عوض، ۱۵ کشور مستقل از جمله خود روسیه وجود داشت. افزون بر این، تا آن زمان، کشورهای اروپای شرقی هم مستقل شده بودند. فشار برای استقلال، معضلات سیاسی بسیاری برای خارجی‌ها به‌وجود آورد. یکی از اصول کاملا مشترک دوران پساجنگ جهانی دوم مفهوم حق تعیین سرنوشت بود؛ اینکه مردمانی که در …
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ /
ویدئوهای منتخب هفته؛ از مسابقه صندلی‌سواری تا بارش تگرگ ۵ سانتیمتری
ویدئوهای منتخب هفته؛ از مسابقه صندلی‌سواری تا بارش تگرگ ۵ سانتیمتری
منتخب ویدئوهای پربیننده هفته گذشته در انحصار حرکات ورزشی و حوادث طبیعی در آسیای جنوب شرقی و اروپای شمالی است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ /
باتومی؛ برترین مقصد گردشگری نوظهور اروپا
باتومی؛ برترین مقصد گردشگری نوظهور اروپا
باتومی، یکی از شهرهای اروپای شرقی است که شاید هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد،‌ عنوان برترین مقصد گردشگری نوظهور اروپا را از آن خود کند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۳ /
چند درصد افراد در اروپا خود اشتغال هستند؟
چند درصد افراد در اروپا خود اشتغال هستند؟
ایسنا نوشت: مردم اروپای مرکزی و شرقی بر خلاف ساکنین کشورهای اسکاندیناوی تمایل بیشتری به کار کردن برای خود دارند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰ / اشتغال / اتحادیه اروپایی / کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا /
اعلام ۱۰ فیلم منتخب پنجاه و چهارمین جشنواره «کارلووی‌واری»
اعلام ۱۰ فیلم منتخب پنجاه و چهارمین جشنواره «کارلووی‌واری»
جشنواره بین‌المللی فیلم «کارلووی‌واری» که رویداد سینمایی مهم اروپای مرکزی و شرقی است، ۱۰ فیلم منتخب خود را در پنجاه و چهارمین دوره این جشنواره اعلام کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷ /
سیر نزولی تولید نفت روسیه به خاطر بحران آلودگی ادامه دارد
منابع آگاه اعلام کردند تولید نفت روسیه در ماه جاری به دلیل این که صادرات پس از آلودگی خط لوله دروژپا به اروپا کمتر شد، همچنان روند کاهشی داشته است. پنج میلیون تن در خط لوله صادراتی دروژبا ماه گذشته به کلرید ارگانیک آلوده شد و بخشی از این نفت آلوده همچنان در خطوط لوله سیستم دروژبا در بلاروس و اروپای شرقی مانده است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷ /
عضو کمیته فنی استقلال: بدنبال مربی از اروپای شرقی هستیم
عضو کمیته فنی استقلال: بدنبال مربی از اروپای شرقی هستیم
تهران- ایرنا- عضو کمیته فنی باشگاه استقلال با بیان اینکه بیشتر گزینه های هدایت آبی پوشان از اروپای شرقی هستند، گفت: مسئولین باشگاه هم تمایل دارند سرمربی استقلال از بین این مربیان انتخاب شود زیرا که سبک و روش فوتبال آنها مشابه ایران است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / ورزش / مجید رضایی / کمیته فنی باشگاه استقلال / سرمربی استقلال /
گروه‌های راستگرای افراطی در اروپا قدرت می‌گیرند
ژان کلود یونکر از قدرت گرفتن گروه های راستگرای افراطی در اروپا به ویژه در اروپای شرقی ابراز نگرانی کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ /
استراتژی آمریکا در قبال ایران اشتباه است
استراتژی آمریکا در قبال ایران اشتباه است
رئیس بزرگترین مرکز تحقیقاتی اروپای شرقی در گفتگویی استراتژی آمریکا در قبال ایران با هدف درگیری را اشتباه قلمداد کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵ / ایران / آلمان / ایالات متحده آمریکا / توافق هسته ای /
پرواز بر فراز طبیعت زیبای اوکراین
پرواز بر فراز طبیعت زیبای اوکراین
«اوکراین / Україна / Украина» از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور از شرق با روسیه؛ در شمال با بلاروس؛ از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان؛ از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم‌مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد. این کشور از زمین‌های مسطح و دشت‌های حاصلخیز (یا استپ) تشکیل شده‌است که از میان آن‌ها رودخانه‌هایی چون دنیپر، سورسکی دونتس، دنیستر و بوگ جنوبی می‌گذرند و به دریای سیاه و دریای کوچک آزوف منتهی می‌شوند. در جنوب غربی اوکراین دلتای رود دانوب در مرز این کشور با رومانی قرار گرفته‌است. تنها کوه‌های این کشور بخشی از رشته کوه‌های کارپات می‌باشد که بلندترین نقطه آن در اوکراین، کوه هورلا است که 2061 متر ارتفاع دارد و در شبه جزیره کریمه نیز رشته کوه‌های کریمه تا ساحل جنوبی کریمه …
۱۳۹۸/۰۲/۲۴ /
فال‌گیرهای رومانی می‌خواهند با جادو سیاستمداران را به راه راست هدایت کنند
در حالیکه شهروندان رومانی خود را برای شرکت در انتخابات پارلمان اروپا آماده می‌کنند، گروهی از «جادوگران» این کشور اروپای شرقی می‌گویند تلاش دارند با جادو و جنبل، ورود نمایندگان درستکار به این نهاد را تضمین کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴ /
تضمین ورود نمایندگان درستکار به پارلمان اروپا با «جادو و جنبل»!
تضمین ورود نمایندگان درستکار به پارلمان اروپا با «جادو و جنبل»!
در حالی که شهروندان رومانی خود را برای شرکت در انتخابات پارلمان اروپا آماده می‌کنند، گروهی از «جادوگران» این کشور اروپای شرقی می‌گویند تلاش دارند با جادو و جنبل، ورود نمایندگان درستکار به این نهاد را تضمین کنند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴ / جادوگری / کشور رومانی /
ورود جنگنده‌های آمریکایی به رومانی با هدف تقویت ماموریت بازدارندگی ناتو
ورود جنگنده‌های آمریکایی به رومانی با هدف تقویت ماموریت بازدارندگی ناتو
گروهی از جنگنده‌های اف ۱۶ توسط نیروی هوایی آمریکا به رومانی در راستای تقویت ماموریت ناتو در اروپای شرقی برای مقابله تهدیدهای احتمالی روسیه اعزام شدند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳ / جنگنده های اف-16 / رومانی /
وضعیت پناهجویان در اروپا؛ «جهنمی که در قالب واژگان نمی‌گنجد»
وضعیت پناهجویان در اروپا؛ «جهنمی که در قالب واژگان نمی‌گنجد»
یک نشریه آلمانی با انتشار تصاویر یک عکاس درباره وضعیت پناهجویانی که راهی جنوب و اروپای شرقی شده‌اند، وضعیت وخیم و مشکلات این افراد را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵ /
رنو ساندرو هاچ بک شهری
رنو ساندرو هاچ بک شهری
شرکت داچیا در رومانی محصولات قدیمی‌تر شرکت رنو را برای بازار اروپای شرقی مونتاژ می‌کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵ /
دین محمدی: مربیان ایرانی در سطح استقلال نیستند
دین محمدی: مربیان ایرانی در سطح استقلال نیستند
تهران- ایرنا- پیشکسوت باشگاه استقلال معتقد است که مربیان ایرانی در سطح هدایت این تیم نیستند و باید مدیران باشگاه به فکر استخدام یک مربی از اروپای شرقی باشند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹ /
طرح افزایش حضور نظامی آمریکا در لهستان احتمالاً سپتامبر اعلام می‌شود
یک روزنامه لهستانی گزارش کرد که رئیس‌جمهور آمریکا احتمالا در سفر ماه سپتامبر به این کشور، تصمیم خود برای افزایش حضور نظامی در این کشور اروپای شرقی را اعلام کند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ /
سفر اروپایی نخست وزیر چین آغاز شد
سفر اروپایی نخست وزیر چین آغاز شد
پکن- ایرنا- 'لی کچیانگ' نخست وزیر چین امروز دوشنبه به منظور حضور در بیست و یکمین دیدار رهبران چین و اتحادیه اروپا در بروکسل و شرکت در هشتمین دیدار رهبران چین و کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در کرواسی، عازم اروپا شد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۹ /
فیلم| سفر ۲.۵ دقیقه‌ای به گرجستان
فیلم| سفر ۲.۵ دقیقه‌ای به گرجستان
همشهری آنلاین: 'گرجستان کشوری در اروپای شرقی است که از شمال و شمال شرق با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از جنوب غرب با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.
۱۳۹۸/۰۱/۰۸ /
تصویب دو قانون در کنگره آمریکا برای مبارزه با نفوذ روسیه
تصویب دو قانون در کنگره آمریکا برای مبارزه با نفوذ روسیه
نمایندگان کنگره آمریکا از دو پیش‌نویس قانون، یکی درباره لزوم مبارزه با نفوذ روسیه در ونزوئلا و دیگری درباره کمک به کشورهای اروپای شرقی و مرکزی برای کاهش وابستگی انرژی خود برای مقابله با نفوذ روسیه حمایت کردند.
۱۳۹۸/۰۱/۰۶ /
حدود 70 درصد از زنان در اروپای شرقی در معرض خشونت قرار دارند
نتایج یک تحقیق نشان می دهد که حدود 70 درصد از زنان در کشورهای شرق اروپا تحت انواع خشونت ها قرار دارند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵ /
نشست ورشو، صدای جنگ گاز طبیعی
نشست ورشو، صدای جنگ گاز طبیعی
شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: وابستگی رهبران کشورهای اروپای مرکزی و شرقی به حمایت ایالات متحده در برابر تهدید روسیه زمانی بیشتر می شود که به استراتژی خود اتکایی اروپا در امور دفاع و امنیت به عنوان ضعف ناتو نگاه می کنند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۷ /
آمریکا نتوانست در ورشو میان اروپا و برجام جدایی ایجاد کند
روزنامه ایندیپندنت عنوان کرد که ترامپ به بهانه‌های امنیتی همچون خطر نفوذ روسیه به شرق می‌خواست برخی کشورهای اروپای شرقی و مرکزی را متقاعد کند که با سیاست‌های واشنگتن از جمله در قبال ایران همراهی بیشتری کرده و از این طریق میان آن‌ها و کشورهای اروپای غربی فاصله بیندازد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ /
عمق شکاف میان اروپای غربی و شرقی در نشست لهستان مشهود است/ آمریکا به دنبال یارکشی جدید در اروپا علیه تهران
عمق شکاف میان اروپای غربی و شرقی در نشست لهستان مشهود است/ آمریکا به دنبال یارکشی جدید در اروپا علیه تهران
ایلنا: رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد با اتخاذ سیاست‌های تفرقه‌انگیز، اروپا را به دو بلوک شرقی و غربی تقسیم کند تا بتواند منافع…
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ /
پمپئو:حضور چین و روسیه در اروپا به نفع امنیت آمریکا نیست
پمپئو:حضور چین و روسیه در اروپا به نفع امنیت آمریکا نیست
نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا هدف از سفر خود به اروپای مرکزی و شرقی را نشان دادن اراده این کشور برای حل مشکلات این منطقه اعلام کرد و گفت: حضور چین و روسیه در غیبت ما رخ داده است که به نفع امنیت اروپا و آمریکا نیست.
۱۳۹۷/۱۱/۲۳ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •